Protokół Nr 63/16 posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego odbytego w dniu 20 września 2016 r.

 

Obecni na posiedzeniu Członkowie Zarządu

– wg załączonej listy obecności.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

  1. Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu,
  2. Małgorzata Imiłkowska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
  3. Adam Meller – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu,
  4. Zbigniew Semrau – Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  5. Marta Suchomska – Pomoc administracyjna w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu.

Do pkt.1

Otwarcia posiedzenia dokonał Starosta, Pan Franciszek Koszowski, który powitał obecnych i stwierdził quorum pozwalające na podejmowanie wiążących rozstrzygnięć. Proponowany porządek obrad po uzupełnieniu przyjęto jednomyślnie w brzmieniu:

  1. Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie quorum i przyjęcie porządku obrad.
  2. Podjęcie uchwał w sprawie:
  3. zawarcia umowy na realizację zadania publicznego w zakresie działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości,
  4. zawarcia porozumienia pomiędzy Powiatem Świeckim a Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy,
  5. udzielenia pełnomocnictwa Dyrektorowi Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu do reprezentowania Partnera – Powiatu Świeckiego w działaniach związanych z realizacją Projektu pt. „Rodzina w Centrum” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020, Priorytet 9 Solidarne społeczeństwo, Działanie 9.3 Rozwój usług zdrowotnych i społecznych,
  6. zawarcia porozumienia pomiędzy Powiatem Świeckim a Powiatem Wejherowskim w sprawie warunków pobytu dziecka w pieczy zastępczej i wysokości wydatków na jego opiekę i wychowanie
  7. zaopiniowania projektu uchwały dotyczącej zmiany przebiegu drogi gminnej nr 030419C Błądzim – Ostrowite,
  8. zaopiniowania projektu uchwały dotyczącej zaliczenia drogi do kategorii dróg gminnych,
  9. zaopiniowania projektu uchwały dotyczącej zaliczenia dróg do kategorii dróg gminnych,
  10. ustalenia wykazu zadań realizowanych w ramach promocji Powiatu Świeckiego finansowanych z budżetu w 2016 roku z zakresu sportu,
  11. przyjęcia aneksu do umowy pomiędzy Powiatem Świeckim a Gminą Świekatowo dotyczącej warunków udzielenia dotacji celowej.
  12. Sprawy bieżące.

Przed przystąpieniem do realizacji porządku obrad Starosta poinformował o otrzymanym rozstrzygnięciu nadzorczym Wojewody w odniesieniu do uchwały Zarządu Powiatu w sprawie powołania komisji konkursowej w celu wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Świeciu, rozważając możliwe działania ze strony Powiatu. Zapowiedział, że zostanie zwołane odrębne posiedzenie, poświęcone tylko tej kwestii, na którym Zarząd zdecyduje, jak w tej sprawie należy się zachować.

Do pkt.2a

Pan Zbigniew Semrau wyjaśnił, że zawarcie umowy na realizację zadania publicznego w zakresie działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości dotyczy zadania pn. „Przygotowanie Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej „Inkubator Przedsiębiorczości” do pozyskania certyfikatu jakości spełniającego wymogi PARP dotyczące rejestracji w Rejestrze Usług Rozwojowych”. Przypomniał, że Zarząd zdecydował o celowości realizacji tego zadania i oferta została podana do publicznej wiadomości na okres 7 dni, z możliwością wnoszenia uwag. W tym czasie żadne uwagi nie wpłynęły, a więc zgodnie z przepisami należy niezwłocznie podpisać umowę na realizację przedmiotowego zadania.

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 63/519/16 (uchwała w załączeniu).

Do pkt.2b

Pan Franciszek Koszowski stwierdził, że zawarcie porozumienia z KWP w Bydgoszczy stanowi realizację zapisów budżetu Powiatu i dotyczy przekazania kwoty 30 tys. zł z przeznaczeniem na pokrycie kosztów utworzenia posterunków policji w Bukowcu i Dragaczu.

 Pan Zbigniew Semrau przedstawił projekt uchwały w sprawie zawarcia porozumienia pomiędzy Powiatem Świeckim a Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy.

Pan Andrzej Kowalski stwierdził, że zawsze był niechętny przekazywaniu środków służbom spoza samorządu i nadal podtrzymuje to stanowisko, ale jeśli już się na to decydujemy to chciałby, abyśmy również stawiali tym służbom pewne warunki. Przypomniał, że w dyskusji często była mowa, że nasze drogi się niszczą, pojazdy, które po nich jeżdżą są przeładowane, a policja w żaden sposób nie interweniuje. Oczekiwałby, aby było to kontrolowane (wagę można podobno umieścić na zwykłym samochodzie) i żeby służby, które wspieramy podejmowały działania służące też interesom powiatu.
Dodał również, że w Radio PIK słuchał wypowiedzi Pani Wójt Dragacza, w kontekście przywrócenia tam posterunku policji i krytycznie ocenił, że ani słowem nie wspomniano, iż środki pochodziły także od samorządu powiatowego.

Pan Franciszek Koszowski poinformował, że rozmawiał z Komendantem Wojewódzkim, który podziękował za wsparcie z naszej strony i sądzi, iż podkreśli to również na uroczystym otwarciu tych posterunków, jakie ma się odbyć 30 września z udziałem Ministra Błaszczaka oraz Wojewody.
Jeśli chodzi o sygnalizowany problem zadeklarował, że możemy wystąpić do naszej Komendy z pismem w tej sprawie. Jeśli chodzi o samochody ciężarowe, to policja może sprawdzać dokumenty. W karty drogowe nikt nie wpisze fikcyjnej wagi, ani nie poda, że ma załadowane mniej towaru, niż w rzeczywistości, a więc nawet nie mając wagi policjanci mogą stwierdzić, czy te pojazdy nie są przeładowane.

Pan Zbigniew Semrau zasugerował, że istnieje też możliwość zainwestowania w samochód techniczny i wówczas można by sprawdzać wszystkie parametry (spaliny, hałas).

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 63/520/16 (uchwała w załączeniu).

Do pkt.2c

Pani Małgorzata Imiłkowska przedstawiła projekt uchwały w sprawie udzielenia pełnomocnictwa Dyrektorowi Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu do reprezentowania Partnera – Powiatu Świeckiego w działaniach związanych z realizacją Projektu pt. „Rodzina w Centrum” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020, Priorytet 9 Solidarne społeczeństwo, Działanie 9.3 Rozwój usług zdrowotnych i społecznych.

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 63/521/16 (uchwała w załączeniu).

Do pkt.2d

Pani Małgorzata Imiłkowska przedstawiła projekt uchwały w sprawie zawarcia porozumienia pomiędzy Powiatem Świeckim a Powiatem Wejherowskim w sprawie warunków pobytu dziecka w pieczy zastępczej i wysokości wydatków na jego opiekę i wychowanie.

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 63/522/16 (uchwała w załączeniu).

Do pkt.2e

Pan Adam Meller poinformował, że Wójt Gminy Lniano zwrócił się o zaopiniowanie projektu uchwały Rady Gminy Lniano dotyczącej zmiany przebiegu drogi gminnej nr 030419C Błądzim – Ostrowite i zasugerował wyrażenie pozytywnej opinii w tej sprawie.

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 63/523/16 (uchwała w załączeniu).

Do pkt.2f

Pan Adam Meller poinformował, że Wójt Gminy Lniano zwrócił się o zaopiniowanie zaliczenia drogi zlokalizowanej na działkach ewidencyjnych w obrębie Błądzim, gmina Lniano do kategorii dróg gminnych i zasugerował wyrażenie pozytywnej opinii w tej sprawie.

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 63/524/16 (uchwała w załączeniu).

Do pkt.2g

Pan Adam Meller poinformował, że Burmistrz Świecia zwrócił się o zaopiniowanie zaliczenia dróg na terenie gminy Świecie do kategorii dróg gminnych i zasugerował wyrażenie pozytywnej opinii w tej sprawie. Dodał, że obecnie drogi te nie mają statusu drogi publicznej.

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 63/525/16 (uchwała w załączeniu).

Do pkt.2h

Pani Marta Suchomska przedstawiając projekt uchwały w sprawie ustalenia wykazu zadań realizowanych w ramach promocji Powiatu Świeckiego finansowanych z budżetu w 2016 roku z zakresu sportu wyjaśniła, iż do Starostwa wpłynęło pismo Nadwiślańskiego Stowarzyszenia „Aktywni” informujące, iż nie wykorzystali całego otrzymanego od nas wsparcia finansowego, ale tylko połowę, czyli 500zł i zrzekają się roszczeń o pozostałą część przyznanego dofinansowania. Jednocześnie otrzymaliśmy wniosek Komendy Powiatowej Policji w Świeciu z prośbą o wsparcie „Mistrzostw garnizonu kujawsko-pomorskiego w tenisie stołowym”. Stąd propozycja, aby 500zł, które pozostało przekazać na tę imprezę. Dodała, że organizatorzy proszą również o patronat honorowy Starosty.

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 63/526/16 (uchwała w załączeniu).

Do pkt.2i

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt aneksu do umowy pomiędzy Powiatem Świeckim a Gminą Świekatowo dotyczącej warunków udzielenia dotacji celowej wraz z projektem uchwały w sprawie jego przyjęcia.

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 63/527/16 (uchwała w załączeniu).

Do pkt.3

Pan Tadeusz Gajewski odnosząc się do materiałów otrzymanych od przedstawiciela Powiatu w Radzie Nadzorczej „Nowego Szpitala” postawił pytanie, czy język ekonomii musi być aż tak trudny do zrozumienia i czy trzeba używać aż tak skomplikowanego słownictwa.

Pan Dariusz Woźniak stwierdził, że zagadnienia związane z cenami transferowymi to skomplikowana materia. Zestawienie zawiera ponad 20 pozycji. Zaznaczył, że przedstawiony materiał jest to jego subiektywny punkt widzenia i oczywiście druga strona ma inne zdanie, natomiast starał się podejść do tego ze zrozumieniem dla nich. Pewnych rzeczy nie da się inaczej określić. Dodał, że materiał ten przesłał do wiadomości Członkom Zarządu i zgłosił ten punkt do porządku obrad Rady Nadzorczej i zobaczymy, jak odniesie się do tego Zarząd. Zapowiedział, że później omówi to zagadnienie na posiedzeniu Zarządu Powiatu uzupełniając o informacje z posiedzenia Rady Nadzorczej, po czym trzeba będzie zdecydować o dalszych działaniach. Przypomniał, że Wiceprzewodniczący Rady Powiatu co jakiś czas zadaje pytanie, kiedy takie opracowanie Radzie przedstawi. Jednocześnie zwrócił uwagę, że jeśli chodzi o niektóre kwestie jest związany tajemnicą i pewne rzeczy wprost były określone jako poufne. I tak np. z analiz podatkowych wyciągnął jedynie kwintesencję – wnioski, że wg analiz dokonanych przez niezależnego doradcę podatkowego pod względem podatkowym wszystko jest w porządku. Zgodnie z wymogami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych takie analizy zostały zrobione i od strony prawnej te przepływy finansowe nie budzą zastrzeżeń. Odbywa się to przede wszystkim dla potrzeb urzędu skarbowego, bo jeśli te koszty byłyby w jakimś stopniu zawyżane, wówczas zysk do opodatkowania byłby mniejszy i podatek odprowadzony od tego zysku do budżetu państwa byłby zaniżony, czego oczywiście nie można robić; stąd takie zabezpieczenie w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (nie tylko w Polsce), że w przypadku grup kapitałowych te wszystkie koszty muszą być poddawane szczególnemu nadzorowi i w Nowym Szpitalu to jest robione. Odnosząc się do poszczególnych pozycji wyraził zastrzeżenia np. jeśli chodzi o koszt licencji – nie spotykany w publicznej służbie zdrowia. Władze spółki argumentują, że dzięki tej marce osiągamy korzyści w postaci zwiększonych przychodów. O ile w przypadku uznanych firm, działających na otwartym rynku rzeczywiście marka wpływa na wzrost przychodów, to ma wątpliwości, czy w szpitalnictwie w Polsce, które finansowane jest z NFZ i obowiązują limity, ta marka powoduje, że mamy zwiększone przychody. Inna kwestia to czy ta marka naprawdę jest tak dobra i czy jesteśmy z niej zadowoleni.

Pan Andrzej Kowalski skomentował, że marką będzie jakość usługi.

Pani Barbara Studzińska zgodziła się z opinią przedmówcy. Zwróciła uwagę, że rozpatrując analizy, które przeprowadza Pan Dariusz Woźniak musimy też uwzględnić, iż nasz szpital funkcjonuje w zarządzaniu korporacyjnym. Wyraziła opinię, że prawidłowo przedłożona analiza prowadzi do oceny, czy pewne koszty są adekwatne i czy niektóre z nich w ogóle muszą być ponoszone. Nie możemy jednak mówić, że niepotrzebnie płacimy rocznie 3 mln zł z tytułu tej obsługi, bo doskonale wiemy, że w naszym szpitalu nie mamy praktycznie żadnej działalności niemedycznej. Utworzenie takich służb na miejscu też generowałoby określony koszt.

Pan Franciszek Koszowski stwierdził, że gdyby była zatrudniona wystarczająca ilość lekarzy i pielęgniarek, a szpital funkcjonowałby bez zarzutu, to fakt ile, komu i za co spółka płaci miałby drugorzędne znaczenie.
Zapowiedział, że na najbliższym Zgromadzeniu Wspólników wyartykułuje, iż obecną sytuację ocenia jako kryzysową i jeżeli władze spółki jej nie poprawią, to jesteśmy skłonni nawet zgłosić do prokuratury, że narażają mieszkańców powiatu świeckiego na brak opieki medycznej. Informacje przekazywane nam na Zgromadzeniach Wspólników rozmijają się z tym, co mówią lekarze i pielęgniarki, a personelowi przekazuje się, że powiat wszystko wie i akceptuje. Oczekujemy przedstawienia konkretnego programu naprawczego, jak docelowo dojść do tych standardów, żeby było właściwe zatrudnienie i żeby szpital mógł normalnie funkcjonować.
Przeciętnego mieszkańca nie interesuje, że np. szpital w Grudziądzu ma wielomilionowe zadłużenie, ale ważne, że jest tam godnie obsłużony, zapewnia się mu właściwą opiekę pielęgniarską, lekarz ma czas dla chorego i jego rodziny, a wszystkie sprawy formalne są załatwiane bez zwłoki. Co z tego, że my nie mamy długów, skoro ordynator przyjmuje 5 dni w tygodniu i na nic innego nie ma czasu. W trakcie spotkania pani ordynator tłumaczyła, że na oddziale powinno być 5-6 lekarzy; jako ordynator powinna ona mieć czas dla pacjenta, koordynować dyżury, a nie sama leczyć. Ponadto lekarze, którzy są kolejną dobę na dyżurze, są jeszcze wzywani na Oddział Ratunkowy. Osoba, która pełni dyżur 5 czy 6 dobę z rzędu może popełnić błąd w sztuce lekarskiej, postawić złą diagnozę. Lekarze nie chcą brać na siebie takiej odpowiedzialności, o czym świadczą kierowane do nas wystąpienia.
Nic nie da, że będziemy mieć drogi sprzęt, rozbudujemy SOR, ocieplimy obiekt, wybudujemy parking itd., jeśli „w środku” będzie źle. Wkrótce może się okazać, że pacjenci nie będą chcieli korzystać z usług tej placówki, a także nie będzie kto miał tu leczyć. Zapowiedział, że na Zgromadzeniu Wspólników zamierza również poddać pod dyskusję sens dalszego istnienia tej umowy.
Dodał, że rozmawiał ze Starostą Olkuskim, który ma takie same problemy i chciał, aby wspólnie wystosować protest, a w ostateczności nawet zakończyć współpracę z Nowym Szpitalem. Tamtejszy Starosta powiedział, że u niego nie wchodzi to w grę z uwagi na przewidziane w umowie wielomilionowe odszkodowanie za jej zerwanie. U nas jest to bodajże 300 tys. zł, a więc byłby nawet skłonny taką kwotę zapłacić i zerwać współpracę, jeśli nie poprawią funkcjonowania tego szpitala.

Pani Barbara Studzińska biorąc powyższe pod uwagę można powiedzieć, że część umów, jakie Nowy Szpital w Świeciu zawarł z Grupą (te, które analizuje nasz przedstawiciel w Radzie Nadzorczej) po prostu nie działa. Jest np. umowa obejmująca zarządzanie zasobami ludzkimi, pozyskiwanie lekarzy, pielęgniarek.

Pan Franciszek Koszowski stwierdził, że Spółka zamierza ubiegać się o środki unijne i argumentuje, iż gromadzi zysk, aby móc zabezpieczyć udział własny, natomiast uważa, że nie jest uzasadnione, aby ten zysk był aż tak wysoki (wynosi on bodajże 2,5 mln zł brutto – 1,8 mln zł netto). Postawił pytanie, jaki jest sens wypracowywania tak dużego zysku i odprowadzania 700 tys. zł podatku sugerując, iż środki te mogłyby być wykorzystane np. na podwyżki dla personelu. Podkreślił, że nie neguje, aby pewien zysk był, na poziomie 100-200 tys. zł. Zysk bierze się z oszczędności na kosztach osobowych, które stanowią największy udział w każdego podmiotu (rzędu 80%).

Pani Barbara Studzińska zaznaczyła, że w naszym szpitalu koszty osobowe są bardzo niskie i stanowią ok. 60%.

Pan Dariusz Woźniak zwrócił uwagę, że są one zamienione na kontrakty, usługi i tam tkwią te koszty.

Pani Barbara Studzińska zasygnalizowała, że w dzisiejszej prasie ukazał się artykuł na temat płac pielęgniarek, lekarzy i wszystkich pracowników medycznych. Jest projekt obywatelski przygotowany przez wszystkie korporacje medyczne, który przewiduje, iż pensja lekarza miałaby wynosić 12 tys. zł, a pielęgniarki 7 tys. zł, jak również projekt Ministerstwa Zdrowia, gdzie te stawki są oczywiście niższe, ale też dosyć istotnie podwyższający płace. Następnie postawiła pytanie o źródło sfinansowania tych założeń.

Pan Zbigniew Semrau poruszył kwestię zawarcia umowy dotyczącej przekazania środków na zakup samochodu operacyjnego z funkcją rozpoznawania zagrożeń chemiczno-ekologicznych dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu. Dotacja na ten cel w łącznej kwocie 57.200 zł została zapisana w budżecie Powiatu.

Zarząd jednomyślnie podjął uchwałę w sprawie zawarcia umowy pomiędzy Powiatem Świeckim a Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu (Uchwała Nr 63/528/16 w załączeniu).

Na tym posiedzenie zakończono.

Protokół podpisano:

Przewodniczący Zarządu

Powiatu Świeckiego

(Franciszek Koszowski)

Członkowie Zarządu:

___________________________

(Barbara Studzińska)

___________________________

(Tadeusz Gajewski)

___________________________

(Andrzej Kowalski)

Protokołowała
Halina Matwiej
Biuro Rady

 

Informacje

Rejestr zmian