Protokół Nr 52/16 posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego

Protokół Nr 52/16 
posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego 
odbytego w dniu 3 czerwca 2016 r. 
w godz. 13:10 – 14:30 

 

Obecni na posiedzeniu Członkowie Zarządu
– wg załączonej listy obecności.

 

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

  1. Grzegorz Chmielewski – Przewodniczący Rady Powiatu,
  2. Iwona Karolewska – Sekretarz Powiatu,
  3. Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu,
  4. Małgorzata Imiłkowska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
  5. Zbigniew Kiełpiński – Zastępca Geodety Powiatowego,
  6. Adam Meller – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu,
  7. Bożena Szydłowska – Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Świeciu.

 

 

Do pkt.1 

Otwarcia posiedzenia dokonał Starosta, Pan Franciszek Koszowski, który powitał obecnych i stwierdził, że w posiedzeniu uczestniczy 5 członków Zarządu, co stanowi quorum pozwalające na podejmowanie wiążących rozstrzygnięć. Porządek obrad po uzupełnieniu przyjęto jednomyślnie w brzmieniu:

  1. Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie quorum i przyjęcie porządku obrad.
  2. Przyjęcie protokołu poprzedniego posiedzenia.
  3. Blok tematyczny dot. zagadnień z zakresu działania PZD:
    1. Podjęcie uchwał w sprawie:
      • a) wyrażenia opinii dotyczącej budowy drogi ekspresowej S-5 na odcinku Nowe Marzy – Bydgoszcz – granica województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego; Odcinek 2 „Dworzysko (bez węzła) – Aleksandrowo o długości około 22,4 km”
      • b) wyrażenia opinii dotyczącej rozbudowy drogi gminnej leżącej w ciągu dróg 030409C Jędrzejewo – Wętfie i nr 030410C Sławno – Lniano.
    2. Przyjęcie projektu uchwały Rady Powiatu w sprawie przekazania zarządzania drogami powiatowymi o numerach 1213C Osie stacja kolejowa – Drzycim na odcinku od km 0+981 do km 4+731 oraz 1215C Wałkowiska – Jeżewo od km 1+862 do km 2+962.
    3. Informacja o stanie dróg w Powiecie Świeckim, w tym o przebiegu realizacji inwestycji i remontów 2015/2016 (materiał sesyjny).
    4. Informacja o wartościach kosztorysowych inwestycji drogowych w 2015 i 2016 roku a rzeczywiste koszty realizacji zadań (materiał dla Komisji Polityki Finansowej).
  4. Przyjęcie projektów uchwał Rady Powiatu w sprawie:
    • a) zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2016,
    • b) zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2016-2026
  5. Podjęcie uchwał w sprawie:
    • a) przyjęcia umowy pomiędzy Powiatem Świeckim, a Gminą Pruszcz dotyczącej warunków udzielenia dotacji celowej
    • b) kosztu utrzymania jednego miejsca w hostelu Ośrodka Interwencji Kryzysowej działającym przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu w 2016 roku,
    • c) zawarcia aneksu do porozumienia pomiędzy Powiatem Świeckim a Powiatem Inowrocławskim w sprawie warunków pobytu dziecka w pieczy zastępczej i wysokości wydatków na jego opiekę i wychowanie,
    • d) zawarcia porozumień pomiędzy Powiatem Świeckim a Powiatem Chełmińskim w sprawie warunków pobytu dzieci w pieczy zastępczej i wysokości wydatków na ich opiekę i wychowanie,
    • e) zmiany porozumienia nr 29/2014 z dnia 7 października 2014 r. pomiędzy Powiatem Świeckim a Gminą Miasto Gdańsk w sprawie warunków pobytu dziecka w pieczy zastępczej i wysokości wydatków na jego opiekę i wychowanie,
    • f) wyrażenia zgody.
  6. Blok tematyczny dot. oświaty:
    • a) przyjęcie projektu uchwały Rady Powiatu w sprawie przyjęcia Lokalnej Polityki Oświatowej Powiatu Świeckiego na lata 2016 – 2021,
    • b) sprawdzenie poprawności dokumentacji konkursowej związanej z wyłonieniem kandydata na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu oraz podjęcie uchwały w tej sprawie,
    • c) rozwiązania organizacyjne związane z zatrudnianiem nauczycieli w szkołach i placówkach oświatowych w roku szkolnym 2016/2017 oraz analiza kosztów w tym zakresie,
    • d) podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pełnomocnictwa.
  7. Sprawy bieżące.

 

 

Do pkt.2 

Protokół poprzedniego posiedzenia przyjęto jednogłośnie, bez uwag.

 

 

Do pkt.3.1a 

Pan Adam Meller poinformował, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zwróciła się o wyrażenie opinii w sprawie realizacji inwestycji polegającej na budowie drogi ekspresowej S-5 na odcinku Nowe Marzy – Bydgoszcz – granica województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego; Odcinek 2 „Dworzysko (bez węzła) – Aleksandrowo o długości około 22,4 km”
Stwierdził, że ma przed sobą koncepcję tego odcinka (do wglądu dla zainteresowanych), wszystkie nasze uwagi zostały w tej dokumentacji uwzględnione i do Zarządu Powiatu należy wyrażenie opinii dot. realizacji ww. inwestycji drogowej.

 

Pan Franciszek Koszowski poinformował, że nasze uwagi dotyczyły Zbrachlina, gdzie przewidziana była rozbiórka, a przecież są to nowe obiekty. Zasugerowaliśmy, że rondo można nieco przesunąć, ponieważ z lewej strony są grunty Skarbu Państwa, więc nie ma potrzeby niszczenia czegoś, co dopiero powstało.

Poinformował też o wizycie Pani Prezes fermy wiatrowej, jaka prawdopodobnie na naszym terenie powstanie, z którą rozmawiał na temat dróg powiatowych. Ponieważ zanim zacznie się budowa tej fermy, my wybudujemy już prawie wszystkie drogi w Pruszczu ustalono, że jeżeli te drogi uszkodzą, to je odbudują, a jeżeli nie, to za to, że korzystają z naszych dróg dadzą nam pieniądze, które będziemy mogli przeznaczyć na inne drogi. Na pytanie, czy jest realna groźba, że drogi zostaną uszkodzone zwrócił uwagę, iż w związku z budową fermy wiatrowej naszymi drogami przewożonych będzie wiele ton materiałów i są to materiały wielkogabarytowe. Pocieszające jest, iż te transporty wielkogabarytowe są robione nocą, kiedy na drogach jest mały ruch, a ponadto jest wtedy chłodniej, więc jest to rozwiązanie lepsze dla nawierzchni. Dodał, że jeśli chodzi o wiatraki na terenie gminy Pruszcz nigdy nie było protestów ze strony mieszkańców.

Polecił, aby Dyrektor PZD monitorował tę kwestię.

 

Pan Adam Meller poinformował, że otrzymał już wnioski o lokalizację zjazdów do tych wiatraków. Zaznaczył, że oczywiście trzeba to nadzorować, natomiast jeśli zrealizujemy naszą inwestycję, to zakłada ona 10 ton na oś, więc ta droga będzie przygotowana na taki ruch (pozostają inne drogi, z których inwestorzy będą korzystać). Dodał, że ta sama procedura dotyczy nas przy budowie S5 – w umowie z wykonawcą jest klauzula, który musi zawrzeć stosowne porozumienia z zarządcami dróg.

Nawiązując do omawianej inwestycji powtórzył, że dysponuje dokumentacją, którą osobom zainteresowanym może udostępnić do wglądu. Następnie, na prośbę Starosty poinformował, gdzie na terenie naszego powiatu są planowane węzły.

 

Pan Adam Gatner zapytał o ostateczny termin oddania.

 

Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że jest to czerwiec 2019 rok, natomiast jeśli chodzi o pierwszy odcinek – czerwiec 2018 (chodzi o odcinek do Białych Błot, gdyż tam prace są już częściowo wykonane i ten odcinek jest najszybciej planowany do oddania do użytku).

 

Pan Dariusz Woźniak zapytał, czy z tego projektu wynika, jakie będą wyburzenia.

 

Pan Adam Meller odpowiedział, że częściowo tak. Na szczegółowe pytania zwrócił uwagę, że obecnie posiada dokumentację na odcinek II, od Dworzyska; jeśli chodzi o dalsze miejscowości, takie jak Sartowice, Nowe Marzy teraz nie jesteśmy w stanie powiedzieć (nie wykluczone, że taką dokumentację przedstawi na kolejnym posiedzeniu).

 

Zarząd jednomyślnie pozytywnie zaopiniował realizację ww. inwestycji (Uchwała Nr 52/450/16 w załączeniu).

 

 

Do pkt.3.1b 

Pan Adam Meller poinformował, że Gmina Lniano zwróciła się o wyrażenie opinii w sprawie realizacji inwestycji polegającej na rozbudowie drogi gminnej leżącej w ciągu dróg 030409C Jędrzejewo-Wętfie i nr 030410C Sławno-Lniano, po czym zasugerował pozytywne zaopiniowanie realizacji tej inwestycji.

 

Zarząd jednomyślnie pozytywnie zaopiniował realizację ww. inwestycji (Uchwała Nr 52/451/16 w załączeniu).

 

 

Do pkt.3.2 

Pan Adam Meller przedstawiając projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie przekazania zarządzania drogami powiatowymi o numerach 1213C Osie stacja kolejowa – Drzycim na odcinku od km 0+981 do km 4+731 oraz 1215C Wałkowiska – Jeżewo od km 1+862 do km 2+962 wyjaśnił, iż Wójt Gminy Osie zwrócił się z wnioskiem o przekazanie zarządzania ww. drogą z uwagi na planowaną budowę ścieżki rowerowej.

Na wątpliwości, czy zasadne jest oddanie drogi w zarządzanie, skoro Wójt chce tylko budować ścieżkę rowerową wyjaśnił, że musi on być zarządcą drogi, żeby móc przeprowadzić całą procedurę, czyli zlecić dokumentację i potem to zadanie wykonać. Pytany, na jak długo oddajemy tę drogę odpowiedział, że na 7 lat, bo realizacja może dopiero nastąpić w przyszłym roku i potem okres 5 lat gwarancji. Na pytanie Skarbnika, czy Wójt będzie tę drogę odśnieżać stwierdził, że przekazanie zarządzania musi nastąpić ze wszystkimi elementami i nie można czegoś wyodrębnić, choć oczywiście pewnie my będziemy to utrzymywać.

 

Pan Franciszek Koszowski skomentował, że dobrze, że Gmina chce wybudować ścieżkę rowerową za własne pieniądze i uważa, że podjęcie tej uchwały jest zasadne.

 

Zarząd jednomyślnie przyjął przedstawiony projekt i skierował pod obrady najbliższej sesji (projekt uchwały w załączeniu).

 

 

Do pkt.3.3 i 3.4 

Pan Adam Meller przedstawił „Informację o stanie dróg w Powiecie Świeckim, w tym o przebiegu realizacji inwestycji remontów 2015/2016” (treść opracowania stanowi załącznik do protokołu). Zagadnienie to będzie przedmiotem obrad najbliższej sesji Rady Powiatu. Omówił także materiał przygotowany dla Komisji Polityki Finansowej: „Informacja o wartościach kosztorysowych inwestycji drogowych w 2015 i 2016 roku, a rzeczywiste koszty realizacji zadań (opracowanie w załączeniu).

Ocenił, że stan dróg z roku na rok jest coraz lepszy, a zniszczenia pozimowe były zdecydowanie łagodniejsze w porównaniu do roku 2014/2015. Jednostka wyposażona jest w sprzęt do utrzymywania dróg, więc jakość dróg zdecydowanie się poprawia. Mówiąc o aktualnych działaniach stwierdził, że obecnie trwa wykaszanie poboczy, malowanie oznakowania poziomego, remonty grysami. Dodał, że oczywiście wyciągnięto też wnioski z poprzednich inwestycji i już trzeci rok są one realizowane w nieco innej technologii (stosujemy inne nawierzchnie bitumiczne i oznakowanie grubowarstwowe, które jest bardziej trwałe). Średniorocznie przebudowujemy blisko 10% naszej sieci. Prezentując urządzenia, jakie zostały zakupione wyraził nadzieję, że wykonywane z ich użyciem działania są widoczne na sieci drogowej. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że potrzeby i oczekiwania mieszkańców oraz radych są coraz większe, niemniej jednak, patrząc przez pryzmat dróg w porównaniu z innymi jesteśmy bogatym powiatem. Stwierdził, że najbardziej martwią obiekty mostowe, bo są to punkty najbardziej kosztochłonne. Staramy się przynajmniej co drugi rok przebudowywać obiekt mostowy. Przy okazji poinformował, że jesteśmy po przetargu na most na Wyrwie i przypomniał, jaki jest planowany zakres zadania.

Wyraził opinię, że „plan minimum” na ten rok został wykonany: pozyskaliśmy 2 „Schetynówki”, środki z PROW i z rezerwy subwencji ogólnej. Już przygotowujemy się do przyszłorocznych konkursów (2 „Schetynówki” i konkurs z TENT).

 

Pan Andrzej Kowalski poprosił, aby Pan Dyrektor wypowiedział się, czy jest jakieś zagrożenie odnośnie stanu dróg, które w najbliższej perspektywie nie są brane pod uwagę, a także czy pośród posiadanych obiektów mostów jest taki, gdzie bezwzględnie powinniśmy podjąć działania.

 

Pan Adam Meller odpowiedział, że bezwzględnie trzeba robić Wyrwę. Dodał, że zadanie to jest już w trakcie, za miesiąc (po sesji czerwcowej) podpisujemy umowę. Właśnie jeżeli chodzi o stan tego obiektu było największe zagrożenie.

 

Pan Tadeusz Gajewski zapytał, czy gdyby nie przebudowa drogi Drzycim- Świecie, to jednak musielibyśmy ten most w Wyrwie zrobić.

 

Pan Adam Meller zdecydowanie potwierdził. Wracając do pytania Pana Andrzeja Kowalskiego dodał, że myśli jeszcze o 2 obiektach: w Szewnie (bliźniaczy do obiektu w Gawrońcu) i w Pięćmorgach (podobny do tego, jaki robiliśmy w Dąbiu, bodajże 2 czy 3 lata temu).

Jeżeli chodzi o drogi przyznał, że nie było możliwości, aby ująć w planach przebudowy wszystkie drogi, których żywotność się kończy. Dlatego też radzimy sobie, korzystając m.in. ze środków na paragrafie remontowym. Jesteśmy na bieżąco w kontakcie ze Skarbnikiem, ze Starostą i najlepszym przykładem jest Dworzysko; ten odcinek remontowano, pozyskaliśmy jeszcze trochę środków od Gminy, zrobiliśmy dokumentację i w zasadzie z tych oszczędności udało nam się podpisać umowę z wykonawcą.

 

Pan Franciszek Koszowski zasygnalizował, że Burmistrz Nowego zgłasza tą drogę z Nowego do węzła autostradowego. Już o tym rozmawialiśmy, że oprócz planowych inwestycji, jakie mamy w założeniach, w ramach remontu można by tę drogę poszerzyć i zrobić ten 2 km odcinek, żeby Nowe miało dojazd do wiaduktu. Wyraził nadzieję, że uda się to zrealizować, mimo znacznej liczby kilometrów dróg, jakie mamy zaplanowane na przyszły rok. Następnie poprosił, aby Dyrektor wymienił drogi, które zrobiliśmy w tym roku (2015/2016) i jakie planujemy na rok przyszły.

 

Pan Adam Gatner stwierdził, że droga Świekatowo-Serock jest w tej chwili w stanie tragicznym. Na uwagę, że jest ona planowana na 2019 rok stwierdził, że patcher pilnie powinien się tam pojawić.

 

Pan Adam Meller zaapelował o cierpliwość zapewniając, że urządzenie to cały czas pracuje. Dodał, że mamy 500km dróg i 2 patchery, więc trzeba chwilę poczekać.

 

Pan Adam Gatner poprosił, żeby Dyrektor osobiście tego dopilnował, bo mieszkańcy, którzy jeżdżą tamtędy do pracy do Bydgoszczy zgłaszają, że ta droga jest w naprawdę złym stanie.

 

Pan Andrzej Kowalski poinformował, że w tym tygodniu przejechał tą drogą, bo chciał się przekonać, czy rzeczywiście jest ona w złym stanie i potwierdza opinię Pana Adama Gatnera. Jednocześnie wskazał, że np. droga przez Jeżewo, Czersk Świecki do Brzezin na pewnym odcinku jest gorsza niż ta, o której mowa.

Podkreślił, że nie zmienia to faktu, że rzeczywiście ta droga jest w złym stanie.

 

Pan Adam Gatner skomentował, że remontu wymagają obie drogi.

 

Pan Adam Meller na pytanie Starosty, czy „Czersk Świecki” nie jest planowany na przyszły rok zaprzeczył dodając, iż ta droga jest planowana na rok 2020.

 

Pan Dariusz Woźniak uzupełnił, że uwzględniono tylko odcinek na terenie gminy Osie.

 

Pan Andrzej Kowalski zwracając się do Starosty zasugerował, że konieczne jest podjęcie rozmów z Wójtem Jeżewa. Zastrzegł, że może rzeczywiście tej gminy nie stać, żeby nam pomóc, ale w takich sytuacjach należy rozmawiać. Jednocześnie trzeba też powiedzieć, że Gmina Jeżewo jest jedną z tych gmin, które chyba najsłabiej wsparły ten nasz program, więc teraz należałoby oczekiwać, że nam pomogą, bo bez współdziałania nie da się tego zrealizować.

 

Pan Franciszek Koszowski poinformował, aby w przyszłości nie mieć takich problemów, jakie były z Gminą Jeżewo, ustalił z Dyrektorem PZD, że nie wchodzimy na inwestycje, dopóki nie będzie podpisana umowa i gwarancja środków.

 

Pan Adam Meller na prośbę Starosty wymienił zrealizowane inwestycje, w tym remonty przekwalifikowane na przebudowy i poinformował, na jakim etapie są zadania planowane na ten rok.

 

Pan Dariusz Woźniak na pytanie Pan Andrzej Kowalskiego, czy Jeżewo „dokładało się” do realizowanego zadania Krąplewice-Droga 272 odpowiedział, że nie.

 

Pani Barbara Studzińska wyraziła opinię, że tak się stało, ponieważ inwestycja ta była realizowana poza planem, natomiast takie podejście w odniesieniu do zadań planowych jest absolutnie niedopuszczalne.

 

Pan Dariusz Woźniak stwierdził, że co do finansowania zadań planowych też mieliśmy problemy. Zwrócił uwagę, że jest to naprawdę bardzo poważna sprawa, bo w przyszłym roku planujemy 2 „Schetynówki” – obie na terenie gminy Jeżewo. W odniesieniu do takich zadań musimy przestrzegać określonych terminów, a jak nie uzyskamy dofinansowania, to te środki nam przepadną. Na sugestię Pana Grzegorza Chmielewskiego, żeby robić „Schetynówki” gdzie indziej stwierdził, że są to najbardziej „wartościowe” drogi, najlepiej spełniające kryteria.

 

Pan Andrzej Kowalski dodał, że nie możemy też powiedzieć sobie, że po prostu nie będziemy robić dróg na tym terenie, bo ulegną one całkowitej degradacji.

 

Pan Franciszek Koszowski poprosił, aby Dyrektor PZD i Skarbnik przypomnieli mu o tym, zanim złożymy wniosek. Jeżeli Wójt Pikuła powie, że nie będzie miał swojego udziału, to zgłosimy do „Schetynówek” inne drogi, bo po złożeniu wniosku nie będzie się już można wycofać. Jednocześnie wyraził opinię, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca, bo Gmina chce, aby te zadania były realizowane.

 

Pan Franciszek Koszowski odnosząc się do informacji, że zaobserwowano wyraźny spadek cen skomentował, że opłaca nam się ogłaszać przetargi w grudniu, kiedy firmy szukają pracy i oferują konkurencyjne ceny. W tym roku zaoszczędziliśmy na przetargach prawie 2 mln zł i to pozwala robić więcej. Nawiązując do zadań, jakie jeszcze będą realizowane w tym roku wskazał, że mamy 300 tys. zł na „Psychiatryk” i będzie robiony chodnik od starej siedziby Starostwa do Szpitala (współfinansowane przez Gminę Świecie). W planach jest też parking i dojazd do Szpitala (finansowany wspólnie ze Spółką), więc mamy sporo zadań.

 

Pani Barbara Studzińska zapytała, ile będzie kosztował chodnik na ul. Wojska Polskiego.

 

Pan Adam Meller odpowiedział, że oszacował, że ta jedna strona (po stronie Szpitala) to koszt rzędu ok. 80 tys. zł, ale chodzi tylko o ten odcinek zniszczony. Po drugiej stronie ulicy to jest 90 tys. zł, gdyż odcinek ten jest trochę dłuższy. Doprecyzował, że planujemy zrobić ten chodnik po stronie Szpitala. Nie mamy takich środków, żeby zrobić obydwie strony, a chodnik po tej stronie jest bardziej uczęszczany i mamy wiele wniosków od mieszkańców, którzy wnioskują o jego naprawę.

Na pytanie, kiedy będzie robiony teren przed Szpitalem odpowiedział, że we wtorek przekaże Panu Prezesowi dokumentację, którą zrobił. Spółka musi przeprowadzić całą procedurę, natomiast oczywiście służy pomocą. Dodał, że dwa tygodnie temu spotkał się z Prezesem Misiołkiem i omówił zakres zadania.

Proszony o wymienienie, jakie zadania planujemy na przyszły rok poinformował, że są to droga Jeżewo-Lipinki – „Schetynówka” (zakładane współfinansowanie przez dwie Gminy: Jeżewo i Warlubie), droga Jeżewo-Dziki-Sulnowo – również „Schetynówka” (także obejmująca 2 Gminy: Jeżewo i Świecie), następnie mamy duże zadanie TENT, które prawdopodobnie będziemy musieli podzielić na etapy, bo całego nie uda nam się zrobić w jednym dofinansowaniu, więc pewnie będziemy musieli zacząć od Zbrachlina, bo tam mamy połączenie do TENT.

 

Pan Dariusz Woźniak kontynuował, że kolejne planowane drogi to: Nowe-Tryl, finansowana częściowo z PROW-u, a częściowo ze środków własnych, potem Nowe-Wielki Komorsk, Żur-Drzycim i jeszcze jedna droga.

 

Pan Tadeusz Gajewski zapytał, co z drzewami przy drodze Drzycim-Żur (aleja dębowa).

 

Pan Adam Meller poinformował, że zatrudniamy biologa na pół etatu, który wspiera naszą wiedzę w tych wszystkich kwestiach dot. przyrody. Mamy zrobioną inwentaryzację, jest wola Gminy odnośnie zniesienia ochrony przyrody, wystąpiliśmy do RDOŚ i czekamy. Wyraził opinię, że trzeba o to walczyć, bo jeżeli RDOŚ nie wyrazi zgody na wycinkę drzew, to naprawianie tej drogi nie ma sensu.

 

Pan Franciszek Koszowski podsumowując stwierdził, że mamy w granicach 30 km naszych dróg i gdyby doszło te 33 km drogi Zbrachlin-Tleń, to w sumie w przyszłym roku mielibyśmy 66 km dróg. Jeżeli w ramach TENT ten nasz projekt przejdzie, to mamy zabezpieczone nasze środku, żeby to zrealizować. Dlatego robiliśmy symulację budżetu, żeby mieć wiedzę, na co nas stać, a na co nie. Zatem nawet przy tym dużym zadaniu nie ma zagrożenia, że byśmy tego nie wykonali.

 

Pan Tadeusz Gajewski stwierdził, że widać, iż trwają prace jeżeli chodzi o wycinanie traw na poboczach, natomiast jest kilka miejsc, gdzie należałoby to poprawić. Chodzi o to, że pobocze zostało wykoszone trochę za płytko i wjeżdżając nie widać prawej albo lewej strony.

 

Pan Adam Meller przyznał, że pracownicy też to widzą i w przyszłym roku chcemy zrobić tak, żeby ten pierwszy pokos był na dwa metry. Będzie to wymagało więcej wysiłku, ale uważa, że warto to zrobić szerzej.

 

Pan Grzegorz Chmielewski zapytał, jak wyszło rozliczenie zimowego utrzymania dróg, które było realizowane w nowej formule.

 

Pan Adam Meller odpowiedział, że mieliśmy ok. 150 tys. zł oszczędności w stosunku do tego, co było zaplanowane.

 

Pan Andrzej Kowalski skomentował, że i tak dużo wydaliśmy biorąc pod uwagę, że zima była słaba.

 

Pan Dariusz Woźniak dodał, że gdyby uderzyła zima, to znaleźlibyśmy się w bardzo złej sytuacji.

 

Pan Adam Meller zwrócił uwagę, że ponosimy koszty zwalczania gołoledzi. Nie zgodził się z opinią przedmówcy dodając, że jakby napadało śniegu, to może nie byłoby tak źle, bo największe koszty generują przejścia przez zero. W nocy temperatura spada poniżej zera, jest wilgotno i trzeba wszędzie puścić piaskarki, więc wydajemy na to znaczne pieniądze, a gdyby napadał śnieg, byłaby kwestia jego usunięcia.

 

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że nie było skarg mieszkańców (tylko raz był telefon ze Świekatowa, że interweniowano za późno).

 

Pan Adam Meller stwierdził, że cały czas wprowadzane jest coś nowego, staramy się to pilotować i zmieniać. Może dojdziemy do takiego momentu, kiedy będzie to naprawdę optymalnie rozwiązane, ale jest to trudne, bo żeby było w 100% uczciwie zrobione, musielibyśmy to robić sami (mieć 20 samochodów, 20 ludzi, dyżury itp.).

 

Do przedstawionych informacji nie wniesiono więcej pytań ani uwag.

 

 

Do pkt.4 

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekty uchwał Rady Powiatu w sprawie:

  • zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2016,
  • zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2016-2026.

 

Pan Andrzej Kowalski nawiązując do wprowadzanych do budżetu środków z rezerwy subwencji ogólnej z przeznaczeniem na przebudowę mostu w ciągu drogi powiatowej nr 1242C Drzycim – Sulnówko – Świecie w miejscowości Wyrwa stwierdził, że należy tu pochwalić urzędników. Zwrócił uwagę, że z tej subwencji skorzystały tylko 4 czy 5 powiatów z naszego województwa i jesteśmy na drugim miejscu pod względem ilości pozyskanych pieniędzy. Dodał, że dziś na drodze z Żura do Drzycimia widział pracowników z PZD: byli oni bardzo dobrze oznaczeni, mieli czyste ubiory, porządny samochód. Skomentował, że tak właśnie powinno to wyglądać i przyjemnie patrzeć na tak wykonywaną pracę.

 

Pan Franciszek Koszowski potwierdził, że wygląd również świadczy o firmie. Zgodził się, że należy pochwalić aktywność w pozyskiwaniu środków – dostaliśmy dwie „Schetynówki”. Wszystkie Gminy chętnie z Dyrektorem PZD współpracują, bo jest kompetentny, każdemu doradzi i mamy uzgodnienia, że dofinansowują one nasze drogi. Wielokrotnie już podkreślano, że bardzo ważne jest, aby rozmawiać. Dlatego należą się podziękowania.

 

Zarząd jednomyślnie przyjął przedstawione projekty i skierował pod obrady najbliższej sesji (projekty uchwał w załączeniu).

 

 

Do pkt.5a 

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały w sprawie przyjęcia umowy pomiędzy Powiatem Świeckim, a Gminą Pruszcz dotyczącej warunków udzielenia dotacji celowej. Zadanie to jest ujęte w budżecie. Zgodnie z wcześniejszym porozumieniem intencyjnym Gmina Pruszcz dofinansuje wykonanie nawierzchni chodnika udzielając nam na ten cel dotacji w kwocie 45.000zł.

 

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 52/452/16 (uchwała w załączeniu).

 

 

Do pkt.5b 

Pani Małgorzata Imiłkowska przedstawiła projekt uchwały w sprawie kosztu utrzymania jednego miejsca w hostelu Ośrodka Interwencji Kryzysowej działającym przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu w 2016 roku.

Wyjaśniła, że wnioskuje o ogłoszenie tego kosztu utrzymania na wypadek, gdyby osoba przebywająca w OIK nie opuściła go po trzecim miesiącu przebywania (przez ten okres my jesteśmy zobowiązani ponosić odpłatność). Bardzo prawdopodobne, że taka sytuacja będzie miała miejsce, a wówczas odpłatność ponosi właściwa gmina, z której pochodzi dana osoba. Wydatki są ustalone na bazie poprzedniego roku, przyjęto wskaźnik zwiększający jak do DPS. Ponieważ w budynku jest część administracyjna i część hostelowa, więc wydatki obliczono proporcjonalnie do powierzchni. Wyszła kwota 34,77zł na osobę z dzień pobytu, z tym, że taka stawka będzie obowiązywać tylko w sytuacji, jeżeli w OIK razem z tą osobą będą przebywać inne osoby, będące w okresie do trzeciego miesiąca pobytu. W przeciwnym razie z ww. kosztu będziemy zdejmować koszty proporcjonalnie policzonej ochrony i doliczać cały koszt ochrony, ponieważ jeśli nie byłoby tam nikogo, to tego kosztu byśmy nie ponosili.

Dodała, że mamy porozumienia z gminami, w których zostało zapisane, że będą ponosić tą odpłatność.

 

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 52/453/16 (uchwała w załączeniu).

 

 

Do pkt.5c-5e 

Pani Małgorzata Imiłkowska przedstawiła projekty uchwał w sprawie:

  • zawarcia aneksu do porozumienia pomiędzy Powiatem Świeckim a Powiatem Inowrocławskim w sprawie warunków pobytu dziecka w pieczy zastępczej i wysokości wydatków na jego opiekę i wychowanie,
  • zawarcia porozumień pomiędzy Powiatem Świeckim a Powiatem Chełmińskim w sprawie warunków pobytu dzieci w pieczy zastępczej i wysokości wydatków na ich opiekę i wychowanie,
  • zmiany porozumienia nr 29/2014 z dnia 7 października 2014 r. pomiędzy Powiatem Świeckim a Gminą Miasto Gdańsk w sprawie warunków pobytu dziecka w pieczy zastępczej i wysokości wydatków na jego opiekę i wychowanie.

 

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwały Nr 52/454/16, Nr 52/455/16 i Nr 52/456/16 (uchwały w załączeniu).

 

 

Do pkt.5f 

Pan Zbigniew Kiełpiński poinformował, że NZOZ „Nowy Szpital” Sp. z.o.o. zwrócił się do Zarządu Powiatu Świeckiego z wnioskiem o wyrażenie zgody na rozbudowę i przebudowę oraz dostosowaniu szpitalnego oddziału ratunkowego do obowiązujących wymogów prawnych wraz z instalacjami wewnętrznymi na parterze budynku głównego usytuowanym na dz. nr 854/17 o pow. 5.4479 ha, położonej w Świeciu i na części w/w działki, stanowiącej własność Powiatu Świeckiego.

Przypomniał, że z uwagi na zwiększenie zakresu robót Zarząd dwukrotnie podejmował uchwały w tej kwestii (w 2009 i 2010 roku), jednak realizacja zadania nie doszła wówczas do skutku. Następnie poinformował, że obecnie Zarząd „Nowego Szpitala” w Świeciu ponownie zwrócił się z wnioskiem o wyrażenie zgody na rozbudowę i przebudowę oraz dostosowaniu szpitalnego oddziału ratunkowego do obowiązujących wymogów prawnych wraz z instalacjami wewnętrznymi i przedstawił na mapie planowaną lokalizację tego zadania. Potwierdził, że inwestycja będzie realizowana ze środków Nowego Szpitala, natomiast konieczna jest zgoda Zarządu jako właściciela nieruchomości.

 

Zarząd jednomyślnie wyraził zgodę na powyższe (Uchwała Nr 52/457/16 w załączeniu).

 

 

Do pkt.6a 

Pani Bożena Szydłowska przedstawiając projekt Lokalnej Polityki Oświatowej Powiatu Świeckiego na lata 2016 – 2021 stwierdziła, iż dokument ten jest opracowywany od ubiegłego roku, zgodnie z przyjętymi wcześniej założeniami. Był on konsultowany i przekazywany zarówno radnym, jak i wszystkim podmiotom, których katalog ustalił Zespół Koordynacyjny, który „Politykę” opracowywał. Wpłynęły 2 uwagi: Gmina Warlubie wskazała na zaktualizowania liczby oddziałów przedszkolnych, a szkoła niepubliczna – Liceum Akademickie poprosiło, aby dane dot. wyników egzaminów zewnętrznych pokazywać nie zbiorczo, jako szkoły niepubliczne, tylko indywidualnie każdą szkołę. Wniesione uwagi zostały w całości uwzględnione.

 

Pani Barbara Studzińska stwierdziła, że cały dokument jest bardzo obszerny i dlatego pocztą elektroniczną wysłała Członkom Zarządu skrót, który jest bardziej komunikatywny.

 

Pan Franciszek Koszowski stwierdził, iż można mieć zastrzeżenia do tej LPO, bo jest to długi okres czasu, ale i tak co roku ustalamy budżet i to korygujemy. I tak nie ustalimy, co będzie w poszczególnych latach, natomiast jest to pewna prognoza.

 

Pani Barbara Studzińska zwróciła uwagę, że na poszczególne lata były przyjęte pewne założenia i jednak musielibyśmy się tego trzymać. Wyjaśniła, że nie chciałaby, aby odniesiono wrażenie, że jest to tylko formalny dokument. Tworzymy pewną politykę, prognozujemy wielkości środków, które są planowane na oświatę w tych latach i są one spójne z tym, co przewiduje Skarbnik.

 

Pan Franciszek Koszowski stwierdził, że robiliśmy symulację budżetu, żeby mieć rozeznanie, natomiast jeśli chodzi o szczegóły, podziałki budżetowe, to będzie podane później. Chodziło tylko o ogólne rozeznanie kwot dochodów oraz wydatków i czy na wszystko nam wystarczy.

 

Pani Bożena Szydłowska zwróciła uwagę, że prognozy dot. subwencji liczyliśmy w październiku i listopadzie, kiedy był kolejny projekt po zmianie władzy i rozminęliśmy się raptem o 42 tys. zł, zatem powinno to być wiarygodne.

 

Pan Franciszek Koszowski dodał, że zobaczymy jeszcze, jaki będzie nabór i ciekawe, na ile dane te pokryją się z prognozami.

Następnie przypomniał, że sugerował zwiększenie stypendiów dla uczniów, a także obniżenie kryteriów w szkołach zawodowych i technikach, żeby przyciągnąć młodzież i zobaczymy jak to przyniesie efekty.

 

Pani Bożena Szydłowska potwierdziła, że prace nad tym trwają. Poinformowała, że podjęto również decyzję, że jeśli będzie nabór do zawodu monter instalacji wykończeniowych w budownictwie, to uczniowie będą dowożeni na praktyczną naukę zawodu do Kopytkowa, zatem organ prowadzący naprawdę robi dużo, żeby „przyciągnąć” uczniów.

 

Pan Franciszek Koszowski odniósł się do stosunków interpersonalnych w placówkach oświatowych (zarzuty mobbingu) i poinformował, że konkurs na dyrektora ZSS zostanie ogłoszony po kontroli Inspekcji Pracy.

Zasygnalizował, że tworzony jest nowy kierunek w szkole zawodowej w Nowem.

 

Pani Barbara Studzińska poinformowała, że 13 czerwca (przed posiedzeniem Zarządu) planowane jest spotkanie z dyrektorami, na którym będziemy rozmawiać na wszystkie bieżące tematy.

 

Zarząd jednomyślnie przyjął przedstawiony projekt Lokalnej Polityki Oświatowej Powiatu Świeckiego na lata 2016 – 2021 i wraz z projektem uchwały w sprawie jej przyjęcia skierował pod obrady najbliższej sesji (projekt uchwały w załączeniu).

 

 

Do pkt.6b 

Pani Barbara Studzińska jako Przewodnicząca Komisji Konkursowej przedstawiła dokumentację dotyczącą postępowania konkursowego przeprowadzonego w dniu 1 czerwca 2016 r. celem wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu. Zapewniła, że cała procedura konkursowa została przeprowadzona prawidłowo. Na pytanie Starosty poinformowała, iż nie było żadnych odwołań. Zgłosił się jeden kandydat – Pan Adam Kufel, który bardzo dobrze się zaprezentował. Dodała, że komisja konkursowa obradowała w pełnym, 9-osobowym składzie.

 

Pan Tadeusz Gajewski stwierdził, że kandydat udzielał naprawdę wyczerpujących i merytorycznych odpowiedzi na zadawane pytania. Nie można nic zarzucić ani do prezentacji ani odnośnie dotychczasowego prowadzenia szkoły. Przedstawiona przez niego koncepcja wpisuje się w Strategię, więc członkowie komisji konkursowej nie mieli zastrzeżeń.

 

Zarząd jednomyślnie zatwierdził konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu ogłoszony i przeprowadzony na podstawie uchwały Zarządu Powiatu Świeckiego Nr 47/395/16 z dnia 25 kwietnia 2016 r. (Uchwała Nr 52/458/16 w załączeniu).

 

 

Do pkt.6c 

Pani Bożena Szydłowska przypomniała, iż na poprzednim posiedzeniu została zobowiązana, aby przedstawić rozwiązania organizacyjne związane z zatrudnianiem nauczycieli w szkołach i placówkach oświatowych w roku szkolnym 2016/2017 oraz analizę kosztów w tym zakresie. Prezentując dane liczbowe zadeklarowała, że stosowne zestawienie zostanie przesłane członkom Zarządu pocztą elektroniczną (opracowanie w załączeniu).

Odnosząc się do danych dot. sumy wynagrodzeń wypłaconych dla nauczycieli w porównaniu do poziomu wymaganego przepisami Karty Nauczyciela stwierdziła, iż Powiat Świecki ma tak ustalony regulamin wynagradzania, stawki dodatków są na tyle wysokie, a liczba godzin ponadwymiarowych duża, że wg tej struktury moglibyśmy zapłacić o 3 mln zł mniej.

 

Pan Dariusz Woźniak skomentował, iż maleje nam liczba uczniów, maleje liczba godzin, a wynagrodzenia rosną mimo, że nie ma podwyżek.

 

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że jest zwolennikiem rozwiązania, aby nauczyciele mieli nadgodziny i te pieniądze zarobili, żeby nie było trzeba wypłacać im środków jako wyrównania do określonego w Karcie Nauczyciela poziomu. Odniósł to do koncepcji ewentualnego ograniczenia pensum nauczycieli do „gołych” etatów i zatrudnienia dodatkowych osób. Stwierdził, że taka analiza zostanie przedstawiona po naborze, kiedy będziemy wiedzieli, jaka jest liczba uczniów. Wówczas do tego tematu wrócimy.

 

Pani Barbara Studzińska przypomniała, aby na kolejnym posiedzeniu Zarządu przedstawić jeszcze dane dot. wynagrodzeń dyrektorów, bo chodziło o to, aby ich pensje nie były niższe, niż wynagrodzenia zatrudnianych nauczycieli.

 

 

Do pkt.6d 

Pani Bożena Szydłowska przedstawiła projekt uchwały w sprawie rozszerzenia pełnomocnictwa szczególnego dyrektorowi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu.

Przypomniała, że uchwałą z dnia 20 stycznia br. Zarząd udzielił Pani Dyrektor Joachimiak pełnomocnictwa szczególnego w zakresie aplikowania o środki w ramach Programu Erasmus+. Ponieważ wniosek aplikacyjny zyskał akceptację instytucji udzielającej wsparcia i dofinansowanie zostało przyznane, konieczne jest rozszerzenie tego pełnomocnictwa o zakres uprawnień, koniecznych do zrealizowania i rozliczenia projektu.

 

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 52/459/16 (uchwały w załączeniu).

 

 

Do pkt.7 

Pan Franciszek Koszowski poinformował, że Pan Sławomir Kawka zwrócił się o przekazanie 300zł na sfinansowanie wyjazdu kandydatek z naszego terenu do Warszawy na eliminacje konkursu Miss Polski 2016. Dodał, że rozmawiał na ten temat ze Skarbnikiem i jeśli Członkowie Zarządu wyrażą zgodę, proponuje żebyśmy zakupili mu za tę kwotę paliwo.

 

Członkowie Zarządu zgodzili się na propozycję Starosty.

 

Pan Grzegorz Chmielewski poinformował, że przesłał do Wojewody wyjaśnienia odnośnie zaskarżonej uchwały Rady Powiatu (pismo w tej sprawie odczytał na sesji Pan Wiceprzewodniczący Rady Powiatu). Na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi i nie wiemy, jaka ona będzie, natomiast nie wykluczone, iż zajdzie konieczność uzupełnienia porządku obrad, jeśli Wojewoda przekaże nam jakieś zalecenia.

 

Pan Franciszek Koszowski dodał, że poprosił Przewodniczącego o ujęcie w porządku obrad sesji punktu „ Wręczenie awansów na wyższe stopnie 5 mieszkańcom Powiatu Świeckiego”. Zaznaczył, że nie wie, jakich osób ma to dotyczyć, natomiast z takim wnioskiem zwrócił się Wojskowy Komendant Uzupełnień w Grudziądzu, Pan ppłk Marek Magowski.

 

Pani Barbara Studzińska przekazała obecnym otrzymaną opinię prawną odnośnie skutków prawnych dla Powiatu Świeckiego przejęcia przez Grupa Nowy Szpital Holding S.A. spółki akcyjnej pod nazwą Nowy Szpital sp. z o.o. Wyjaśniła, że Prezes Szulwiński wystosował do Starosty pismo, że takie zmiany organizacyjne nastąpią i w związku z tym poprosiła pana radcę o wydanie opinii w tej sprawie.

 

Pan Franciszek Koszowski poinformował, że Starosta Jarosławski zaproponował nawiązanie współpracy między naszymi powiatami i podał przykłady, na jakich płaszczyznach ta współpraca mogłaby być realizowana. Dodał, że jeżeli Członkowie Zarządu wyrażą pozytywną opinię w tej kwestii, wówczas musiałby zostać przygotowany stosowny dokument, w którym formalnie zostałoby określone, że to akceptujemy.

 

W dyskusji Członkowie Zarządu pozytywnie ocenili tę propozycję i jednogłośnie opowiedzieli się za podjęciem działań, aby sformalizować nawiązanie takiej współpracy.

 

Pani Iwona Karolewska zobowiązała się, że się tym zajmie.

 

Pan Adam Gatner:

  1. Stwierdził, że Starosta otrzymał kolejne pismo dot. wyjazdów karetek i skomentował zawarte w nim dane.
  2. Poprosił, aby posiedzenie Zarządu 13 czerwca br. odbyło się nie wcześniej, niż o godz.12:00.
  3. Przekazał zaproszenie na obrączkowanie bocianów, które odbędzie się w Serocku 15 czerwca br.

 

Pani Barbara Studzińska nawiązując do uwag przedmówcy zaproponowała, aby na kolejne posiedzenie Zarządu zaprosić Prezesa Nowego Szpitala, żeby się do tej kwestii ustosunkował. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy również zaprosić przedstawiciela Wydziału Zarządzania Kryzysowego Wojewody.

 

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokół podpisano:

 

Przewodniczący Zarządu
Powiatu Świeckiego

(Franciszek Koszowski)

 

Członkowie Zarządu:

1. ___________________________
(Barbara Studzińska)

2. ___________________________
(Tadeusz Gajewski)

3. ___________________________
(Adam Gatner)

4. ___________________________
(Andrzej Kowalski)

Protokołowała:
Halina Matwiej
Biuro Rady

Informacje

Rejestr zmian