Protokół Nr 49/16 posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego

Protokół Nr 49/16 
posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego 
odbytego w dniu 10 maja 2016 r.
w godz. 12:00 – 13:00 

 

Obecni na posiedzeniu Członkowie Zarządu
– wg załączonej listy obecności.

 

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

  1. Adam Knapik – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu,
  2. Iwona Karolewska – Sekretarz Powiatu,
  3. Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu,
  4. Karolina Kasica – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu,
  5. Zbigniew Kiełpiński – Zastępca Geodety Powiatowego,
  6. Zbigniew Semrau – Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu.

 

 

Do pkt.1 

Otwarcia posiedzenia dokonał Starosta, Pan Franciszek Koszowski, który powitał obecnych i stwierdził, że w posiedzeniu uczestniczy 5 członków Zarządu, co stanowi quorum pozwalające na podejmowanie wiążących rozstrzygnięć.

Porządek obrad po uzupełnieniu przyjęto jednomyślnie w brzmieniu:

  1. Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie quorum i przyjęcie porządku obrad.
  2. Przyjęcie protokołów poprzednich posiedzeń.
  3. Analiza rynku pracy w Powiecie Świeckim (materiał sesyjny).
  4. Podjęcie uchwał w sprawie:
    • a) pełnienia przez Powiatowy Urząd Pracy w Świeciu roli Beneficjenta i Partnera w ramach projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego – Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego
    • b) nabycia nieruchomości,
    • c) podania do publicznej wiadomości informacji o wykonaniu budżetu Powiatu Świeckiego za rok 2015,
    • d) zmiany planu dochodów i wydatków budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2016,
    • e) przyjęcia umowy pomiędzy Powiatem Świeckim, a Gminą Pruszcz dotyczącej warunków udzielenia dotacji celowej (na realizację zadania związanego z ochroną środowiska),
    • f) przyjęcia umowy pomiędzy Powiatem Świeckim, a Gminą Świecie dotyczącej warunków udzielenia dotacji celowej (2 uchwały):
      • na zadanie związane z remontem elewacji budynku będącego siedzibą inkubatora przedsiębiorczości,
      • dla Powiatu Świeckiego na zadanie pod nazwą: „Remont drogi powiatowej nr 1285C w miejscowości Dworzysko”,
    • g) zawarcia porozumienia pomiędzy Powiatem Świeckim a Miastem Bydgoszcz w sprawie warunków pobytu dziecka w pieczy zastępczej i wysokości wydatków na jego opiekę i wychowanie,
    • h) zawarcia porozumienia pomiędzy Powiatem Świeckim a Miastem Poznań w sprawie warunków pobytu dziecka w pieczy zastępczej i wysokości wydatków na jego opiekę i wychowanie
    • i) zawarcia porozumienia pomiędzy Powiatem Świeckim a Powiatem Gnieźnieńskim w sprawie warunków pobytu dziecka w pieczy zastępczej i wysokości wydatków na jego opiekę i wychowanie,
    • j) zawarcia porozumienia pomiędzy Powiatem Świeckim a Powiatem Grodziskim w sprawie warunków pobytu dziecka w pieczy zastępczej i wysokości wydatków na jego opiekę i wychowanie,
    • k) ustalenia wykazu zadań realizowanych w ramach promocji zdrowia finansowanych z budżetu Powiatu Świeckiego w 2016 roku,
    • l) zawarcia umowy na realizację zadania publicznego w zakresie ochrony i promocji zdrowia.
  5. Kompleksowa informacja z zakresu stanu bezpieczeństwa i porządku na terenie Powiatu Świeckiego (materiał sesyjny).
  6. Sprawy bieżące.

 

 

Do pkt.2 

Protokoły poprzednich posiedzeń przyjęto jednogłośnie, bez uwag.

 

 

Do pkt.3

Pani Karolina Kasica przedstawiła analizę rynku pracy w Powiecie Świeckim. Zawierające przedstawione dane opracowanie „RYNEK PRACY W POWIECIE ŚWIECKIM W 2015 ROKU” stanowi załącznik do protokołu. Zagadnienie to będzie przedmiotem obrad majowej sesji Rady Powiatu.

Zaznaczyła, że patrząc na rynek pracy w ciągu ostatnich 2 lat mamy do czynienia z istotną i dynamiczną zmianą. Będziemy musieli zmierzyć się z nową rzeczywistością na rynku pracy, do której będą musieli się przyzwyczaić i zauważyć ją pracodawcy, ale zmienia to też sposób pracy powiatowych urzędów pracy. Widzimy już nowe problemy, z którymi przyjdzie nam się mierzyć. Właściwie są one odczuwalne już od ubiegłego roku, ale sądzi, iż w tym roku będzie jeszcze trudniej, a w przyszłym możemy być w ogóle w zupełnie nowej sytuacji.

Od roku 2013 praktycznie mamy ciągły spadek stopy bezrobocia, która oczywiście ulega wahaniom miesięcznym, w zależności od pory roku, jednak wciąż jest tendencja spadkowa. Na koniec roku 2015 stopa bezrobocia wynosiła na terenie naszego powiatu 12,4%. Odniosła te dane do poziomu w skali kraju i województwa. Dodała, że np. Bydgoszcz (powiat grodzki) ma stopę bezrobocia w granicach 5%.

 

Pan Dariusz Woźniak stwierdził, że stopa bezrobocia w Bydgoszczy jest relatywnie duża, jeżeli popatrzymy np. na Warszawę, Poznań, czy Gdańsk, gdzie jest ona bodajże na poziomie 1,5-2%.

 

Pani Karolina Kasica zwróciła uwagę, że jest to bezrobocie rejestrowe i gdyby liczyć metodologią BAEL, gdzie uwzględnia się również zatrudnienie w szarej strefie, to byłoby ono jeszcze niższe.

Wskazała na istotny ubytek liczby osób bezrobotnych porównując dane na grudzień 2015 roku z końcem roku 2014. Liczba bezrobotnych w powiecie zmniejszyła się o 1085 osób, tj. 20,53% (w tym czasie w województwie nastąpił spadek o 15,6%, a w kraju o 14,3%). Podkreśliła, że procentowo w powiecie świeckim zmniejszenie było większe, niż w kraju oraz w województwie i ta dynamika spadku była u nas dosyć spora.

Najniższa ilość bezrobotnych w historii funkcjonowania PUP przypadła na sierpień 2015 r., kiedy mieliśmy w rejestrach mniej niż 4 tys. bezrobotnych. Oczywiście na naszą sytuację i aktywizację tych osób ma również wpływ profilowanie usług, o czym informowała w ubiegłym roku. Z liczby na koniec roku trzeba jeszcze odliczyć, że około 1.100 stanowią bezrobotni, dla których ustalono trzeci profil pomocy, a więc są to osoby praktycznie wyłączone z aktywizacji (są one aktywizowane jedynie w ramach programu „Aktywizacja i integracja”, czy programów specjalnych).

Omawiając dane dot. poszczególnych gmin przypomniała ubiegłoroczne rozmowy, w których przedsiębiorcy z Osia sygnalizowali trudności w pozyskaniu pracowników. Bezrobocie jest najmniejsze i spadek też w zeszłym roku był tam najmniejszy, czyli z tych zarejestrowanych bezrobotnych mieszkańców Osia ubywa nam najmniej osób; oznacza to, że są to osoby „zasiedziałe” w rejestrach i trudno je będzie stamtąd poruszyć. W Gminie Osie są pracodawcy, są oferty pracy, a jednocześnie najmniejszy odpływ bezrobotnych. Świadczy to o tym, że ci, których mamy w rejestrach albo oni nie chcą podjąć pracy, albo z kolei nie spełniają oczekiwań.

Jeżeli chodzi o przepływy bezrobotnych, to w roku 2015 w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świeciu zarejestrowało się 7106, a wyrejestrowało się 8000 osób i te przepływy są mniejsze, niż w latach ubiegłych, bo np. w 2014 zarejestrowało się o 500 osób więcej. Zmniejsza się też liczba osób, które rejestrują się po raz pierwszy (było o 6,6% mniej takich osób) i większość rejestracji, bo ponad 80% to są jednak powroty – osoby, które z tym bezrobociem cyklicznie, co jakiś czas mają problem. Co do wyłączeń widać, że w 2015 roku wzrosła u nas ilość jeśli chodzi wyłączenia z powodu podjęcia pracy i jednocześnie ta średnia wyłączeń z tego powodu była większa, niż w województwie (u nas stanowiły one połowę, tj. 51,3% wyrejestrowań, a w województwie tylko 48,3%). Istotne jest również, że jednak zwiększył nam się udział prac subsydiowanych, czyli tych wspieranych przez nas, w stosunku do roku poprzedniego (w 2014 prace niesubsydiowane to było 91% podjęć pracy, a w tym roku tylko 85%). Dyrektor WUP na różnych spotkaniach zwraca uwagę, że był dynamiczny spadek bezrobocia na terenie całego województwa, ale stała za tym istotna interwencja urzędów pracy. Na pytanie Wicestarosty, czy jest prowadzona jakaś statystyka, która pokazuje, ile jest faktycznego zatrudnienia po skończeniu okresu subsydiowania zaprzeczyła. Dodała, że jedynie w przypadku dotacji sami się temu przyglądamy, ale stały taki monitoring nie jest prowadzony.

 

Pan Dariusz Woźniak stwierdził, że taka interwencja była zawsze, odkąd funkcjonują urzędy pracy, zatem ten rok nie jest wyjątkowy. Były nawet lata, gdy zdecydowanie więcej tych środków było przekazywanych.

 

Pani Karolina Kasica przyznała rację przedmówcy zaznaczając, że w ramach swojego wystąpienia porównuje tylko rok 2015 do 2014. W 2015 ta interwencja była wyższa, ale rzeczywiście w zeszłym roku mieliśmy też znacznie więcej środków, szczególnie z Funduszu Pracy.

Ciekawe i niepokojące rzeczy widać jeśli chodzi o strukturę bezrobocia, bo wskazuje ona, że jest ono problemowe – to nie jest kwestia, którą będzie łatwo rozwiązać. Zwiększa się udział kobiet. Wyraziła opinię, że program „500+” jednak wycofa z rynku pracy część kobiet, które są naszymi klientkami i kiedy będziemy analizować rok 2016 ten udział kobiet w ogólnej liczbie bezrobotnych może jeszcze wzrosnąć.

 

Pan Dariusz Woźniak skomentował, że to będzie decyzja kobiet i jeśli ktoś chce zostać w domu, z korzyścią dla dzieci, może to zrobić.

 

Pani Barbara Studzińska zgadzając się z przedmówcą zwróciła uwagę, że podwyższy to statystyki. Następnie zapytała, czy jest taki mechanizm, że osoby które zdecydują się zrezygnować z pracy, od razu rejestrują się w PUP, czy też chodzi o uprawnienia do korzystania ze świadczeń.

 

Pani Karolina Kasica potwierdziła, że większość rejestruje się właśnie po to, aby otrzymywać zasiłek (jeśli jest do tego uprawniona), mieć ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, natomiast nie ma obowiązku rejestrowania się w PUP. Kobiety, które nie będą chciały z tego korzystać, bo np. mężowie pracują i zgłoszą je do ubezpieczenia społecznego, nie pojawią się u nas w ewidencji.
Udział kobiet wzrósł o blisko 2%. Bardzo dużo, bo aż 35,4% stanowią kobiety, które po urodzeniu dziecka nie podjęły zatrudnienia, czyli nie wróciły na rynek pracy po okresie macierzyństwa. Pod tym względem wypadamy negatywnie na tle województwa, gdzie jest to 28%.

 

Pan Dariusz Woźniak zwrócił uwagę, że można to różnie oceniać i obecnie nie powiedziałby, czy jest to pozytywne czy negatywnie zjawisko, bo trzeba by zbadać strukturę. Można np. powiedzieć, że jest to korzystnie, bo świadczy, że rodziny stać na to, żeby kobiety dłużej opiekowały się dziećmi i świadomie nie wracają do pracy.

 

Pan Andrzej Kowalski dodał, że można też powiedzieć, iż pracodawcy nie chcą takich kobiet zatrudniać.

 

Pani Barbara Studzińska poinformowała, że w tej perspektywie finansowej jest bardzo dużo pieniędzy na powrót kobiet do pracy, poprzez organizowanie żłobków czy innego systemu opieki nad dziećmi do lat trzech.

 

Pan Dariusz Woźniak potwierdził dodając, że jego stowarzyszenie pisze taki projekt i jest możliwość pozyskania środków: 600zł miesięcznie na opiekunkę i 300zł na opłatę żłobka (w zależności, jaki wariant się wybierze). Stowarzyszenia mogą pisać takie projekty, pozyskują środki i wypłacają takie świadczenia wybranym w drodze rekrutacji rodzinom. Konkurs będzie najprawdopodobniej w IV kwartale.

 

Pani Karolina Kasica wyraziła przypuszczenie, iż powodem nie jest dobra sytuacja rodzin i myśli, że decydują o tym inne czynniki.

 

Pan Dariusz Woźniak stwierdził, że możemy tak myśleć, natomiast nie wie, czy ktoś w kraju to przebadał. Możemy wymieniać powody, dla których kobieta nie wraca do pracy: bo nie ma z kim zostawić dziecka, albo nie ma na to pieniędzy, albo też pracodawca nie chce takiej osoby przyjąć. Przyczyny na pewno są różne i należałoby to bardzo dobrze przebadać. Ponadto inaczej będzie to wyglądać w Warszawie lub Gdańsku, niż na wsi, czy w małym mieście i te przyczyny są różne.

 

Pan Tadeusz Gajewski dodał, że znaczenie może mieć również to, kto robi badania, a inne ułożenie pytań może dać całkiem inne wyniki.

 

Pan Dariusz Woźniak reasumując potwierdził, że tak, jak powiedziała Pani Wicestarosta w naszym RPO jest sporo środków zarówno dla podmiotów publicznych, ale także dla organizacji pozarządowych na tego typu działania aktywizacyjne.

 

Pan Franciszek Koszowski wyraził opinię, że dobrze, iż jest zainteresowanie. Zaznaczył, że dzisiaj trudno oceniać, jak program „500+” przełoży się na zmianę poziomu bezrobocia i będziemy mogli dyskutować o tym przy okazji prezentacji następnej rocznej analizy.

 

Pan Dariusz Woźniak zasygnalizował, że najnowszym pomysłem są tzw. vouchery językowe i vouchery IT – będzie to adresowane do wszystkich, nie tylko osób bezrobotnych. Mówił o tym Marszałek na spotkaniu ze stowarzyszeniami.

 

Pan Adam Gatner poinformował, że złożył wniosek o stażystkę do 29 roku życia i otrzymał odpowiedź odmowną mimo, iż ma pieniądze na 3-miesięczne zatrudnienie takiej osoby. Problem polega na tym, że nie ma chętnych. Zapytał, czy jeżeli pula pieniędzy z tego programu nie zostanie wykorzystana, to musimy ją oddać, czy ona przechodzi na inny program.

 

Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że nie przechodzi. Potwierdziła, że to jest problem w skali powiatu. Jak na początku zaznaczyła widać, że sytuacja odwraca się. Do tej pory było tak, że kiedy realizowaliśmy staże, czy oferty pracy, to kilkunastu bezrobotnych dostawało jedną ofertę pracy. Teraz jeden bezrobotny dostaje kilka, do kilkunastu ofert pracy bądź stażu i spośród nich może sobie wybrać tę, która jest dla niego najatrakcyjniejsza.

 

Pan Dariusz Woźniak skomentował, że to może być źródło sfinansowania rządowego programu „500+”. Potrzeba mniej środków na różnego rodzaju aktywizacje dla bezrobotnych, bo tak znacznie spada bezrobocie, że nie jesteśmy w stanie tego wykorzystać.

 

Pani Barbara Studzińska zapytała, czy w stosunku do ubiegłego roku środków jest mniej, czy więcej.

 

Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że jest mniej na Funduszu Pracy, więcej na EFS, natomiast w sumie jest porównywalna kwota. Łącznie mamy 2 mln zł mniej, ale jeszcze doszły pieniądze na zatrudnienie młodych do 30 roku życia (to jest osobne źródło).

 

Pan Andrzej Kowalski wyraził opinię, że jest to bardzo dobry trend i pracodawcy muszą w końcu zacząć płacić pracownika takie pieniądze, jak powinni, a nie 1000-1200zł.

 

Pan Dariusz Woźniak skomentował, że to jest normalne działanie rynku. Obecnie mamy rynek pracownika i w związku z tym płace muszą pójść w górę, bo w przeciwnym razie przedsiębiorcy nie będą mieć pracowników.

 

Pan Adam Gatner zapytał, ile byśmy potencjalnie stracili na tym, że nie wykorzystamy środków z projektu, o którym mówił.

 

Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że na razie trudno mówić o tym, ile straciliśmy, bo dopiero jesteśmy w fazie realizacji tego projektu, w trakcie rekrutacji. Póki co mamy wniosków na tyle miejsc stażowych, ile mamy pieniędzy, natomiast pozostaje kwestia tego, czy my je obsadzimy. Wyjaśni się to w ciągu najbliższych 2 miesięcy.

 

Pan Adam Gatner podkreślił, że już dostał, z datą kwietniową, informację, że nie otrzyma stażysty, bo nie ma chętnych. Wobec tego szybko napisał kolejny projekt na 50+ i ma nadzieję, że może tutaj uda się kogoś pozyskać. Zapewnił, że sam również szukał w środowisku chętnych.

Zapytał, czy prawdą jest, że coraz więcej pracodawców zgłasza się do PUP i pyta o możliwość zatrudnienia obcokrajowców.

 

Pani Karolina Kasica odnosząc się wspomnianego przez przedmówcę projektu zwróciła uwagę, że problem stanowi również to, że w tym projekcie mamy bardzo zawężone grupy docelowe. Nie jest więc tak, że możemy na te oferty skierować wszystkich bezrobotnych, których mamy w ewidencji: muszą to być osoby do 30 roku życia, długotrwale bezrobotne, tzw. młodzież net i jeszcze dodatkowo 4 miesiące od rejestracji. Nie dość, że jest mniej bezrobotnych, mniej chętnych do podjęcia aktywizacji, to jeszcze mamy bardzo zawężoną grupę docelową w projekcie, co dodatkowo utrudnia tę rekrutację.

Wskazała, że na końcu opracowania, które przekazała jest informacja na temat rejestracji oświadczeń pracodawców o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. Zwróciła uwagę, że w roku 2014 zarejestrowaliśmy 42 takie oświadczenia, w roku 2015 – 1013 tj. 2000% więcej, a w 2016, do końca kwietnia mieliśmy już około 500, więc w tym roku będzie ich jeszcze więcej. Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom to jedno, a dodatkowo jesteśmy zalewani też wnioskami o wystawienie informacji starosty o możliwości zapewnienia potrzeb kadrowych. Jest to jeszcze taka dodatkowa droga, gdzie są zatrudniani cudzoziemcy.

 

Pan Tadeusz Gajewski nawiązując do informacji zawartych na 8 stronie poprosił o wyjaśnienie danych zawartych w tabeli „Bezrobotni bez zawodu”. Szczególnie zwrócił uwagę na ujęcie tej kategorii w odniesieniu do osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz średnim zawodowym i zapytał, czy nie jest to błąd.

 

Pani Karolina Kasica wyjaśniła, że to są osoby, które ukończyły kształcenie na danym poziomie, ale nie zdały egzaminu zawodowego i nie uzyskały tytułu zawodowego bądź zawodu. Dodała, iż jest to również problem, który się zwiększa – w ewidencji przybywa osób, które mają ukończoną szkołę, ale nie zdały egzaminu.

 

Pan Franciszek Koszowski wobec braku dalszych pytań podziękował Pani Dyrektor za przedstawienie zagadnienia.

 

Pani Barbara Studzińska dodała, że jest to materiał sesyjny i będzie jeszcze omawiany na posiedzeniach komisji.

 

 

Do pkt.4a 

Pan Franciszek Koszowski przechodząc do projektu uchwały w sprawie pełnienia przez Powiatowy Urząd Pracy w Świeciu roli Beneficjenta i Partnera w ramach projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego – Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego stwierdził, że chodzi o upoważnienie dla zastępcy Dyrektora PUP, Pani Barbary Wojtalewicz.

 

Pani Karolina Kasica potwierdziła dodając, iż przez rok była jedyną upoważnioną osobą i w razie jej nieobecności mogły wystąpić problemy, więc udzielenie takiego upoważnienia jest zasadne.

 

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 49/412/16 (uchwała w załączeniu).

 

 

Do pkt.4b 

Pan Zbigniew Kiełpiński przedstawił projekt uchwały w sprawie nabycia nieruchomości. Działka, o której mowa znajduje się w pasie drogi powiatowej nr 1281C Bukowiec-Gruczno. Została ona wydzielona i przeszła z mocy prawa na własność powiatu. Decyzja ta została wydana w 2012 roku, natomiast postępowanie odszkodowawcze prowadzi się wtedy, jeżeli dotychczasowy właściciel złoży taki wniosek. Nastąpiło to dopiero w tym roku, w związku z czym wszczęliśmy takie postępowanie i przystąpiliśmy do negocjacji. Wyjaśnił, że zrezygnował z przeprowadzenia wyceny tej nieruchomości, ponieważ przejmujemy wiele działek w oparciu o przepisy ZRID, więc miał punkt odniesienia jeśli chodzi o ceny, a szacuje, iż kwota, jaką wydalibyśmy na wycenę byłaby podobna do tego, ile stanowi odszkodowanie. Poinformował, że średnia cena w miejscowościach gminnych waha się w granicach 20-35zł. Zaproponował kwotę 20zł, na co właścicielka się zgodziła. Łącznie za działkę o powierzchni 0,0044ha daje to kwotę 880zł, a za wycenę zapłaciłby około 700zł.

 

Pan Andrzej Kowalski ocenił, że była to prawidłowa decyzja.

 

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 49/413/16 (uchwała w załączeniu).

 

 

Do pkt.4c 

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekty uchwał w sprawie podania do publicznej wiadomości informacji o wykonaniu budżetu Powiatu Świeckiego za rok 2015. Wyjaśnił, że jest to wymóg wynikający z ustawy o finansach publicznych.

 

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 49/414/16 (uchwała w załączeniu).

 

 

Do pkt.4d 

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany planu dochodów i wydatków budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2016. Szczegółowe dane na temat wprowadzanych zmian zawiera uzasadnienie do uchwały.
Biorąc pod uwagę, iż w odniesieniu do wniosku przedkładanego przez Panią Sekretarz zdecydowano o jego sfinansowaniu w ramach promocji zdrowia zaproponował naniesienie korekty w załączniku nr 2 oraz w treści uzasadnienia. Zatem po stronie wydatkowej kwota 500 zł nie będzie jako promocja jst (rozdział 75075), tylko promocja zdrowia (rozdział 85195).

 

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 49/415/16 (uchwała w załączeniu).

 

 

Do pkt.4e 

Pan Dariusz Woźniak przedstawiając projekt uchwały w sprawie przyjęcia umowy pomiędzy Powiatem Świeckim, a Gminą Pruszcz dotyczącej warunków udzielenia dotacji celowej wyjaśnił, że pierwotnie mieliśmy bardzo ogólny zapis, natomiast w toku uzgodnień z gminą wyszła potrzeba, żeby nieco zmienić nazwę zadania, bo inaczej Gmina miałaby problem z rozliczeniem. Nie zmienia się kwota, nadal są to środki z ochrony środowiska, natomiast następuje zmian nazwy zadania.

 

Zarząd 4 głosami za, przy 1 wstrzymującym się podjął Uchwałę Nr 49/416/16 (uchwała w załączeniu).

 

 

Do pkt.4f 

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekty 2 uchwał w sprawie przyjęcia umowy pomiędzy Powiatem Świeckim, a Gminą Świecie dotyczącej warunków udzielenia dotacji celowej.

  1. Powiat Świecki przekazuje Gminie Świecie dotację celową w wysokości 11.282zł z przeznaczeniem na „Remont elewacji budynku inkubatora przedsiębiorczości”.
  2. Gmina Świecie przekazuje Powiatowi Świeckiemu dotację celową w łącznej kwocie 300.000zł z przeznaczeniem na „Remont drogi powiatowej nr 1285C w miejscowości Dworzysko”.

 

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 49/417/16 i Nr 49/418/16 (uchwały w załączeniu).

 

 

Do pkt.4g – 4j 

Pan Franciszek Koszowski wyjaśnił, iż zwolnił Panią Dyrektor Małgorzatę Imiłkowską z obowiązku udziału w dzisiejszym posiedzeniu, gdyż uchwały ujęte w punktach 4g-4j mają charakter techniczny i uważa, iż nie ma konieczności szczegółowego ich omawiania. Stwierdził, że Członkowie Zarządu otrzymali te projekty, mogli się z nimi zapoznać i zapytał, czy ktoś ma do nich uwagi lub pytania.

 

Pani Iwona Karolewska dodała, iż ma te materiały i w razie potrzeby może udzielić wyjaśnień.

 

Żadnych uwag nie wniesiono.

 

Następnie Zarząd jednomyślnie podjął uchwały w sprawie:

  • zawarcia porozumienia pomiędzy Powiatem Świeckim a Miastem Bydgoszcz w sprawie warunków pobytu dziecka w pieczy zastępczej i wysokości wydatków na jego opiekę i wychowanie,
  • zawarcia porozumienia pomiędzy Powiatem Świeckim a Miastem Poznań w sprawie warunków pobytu dziecka w pieczy zastępczej i wysokości wydatków na jego opiekę i wychowanie
  • zawarcia porozumienia pomiędzy Powiatem Świeckim a Powiatem Gnieźnieńskim w sprawie warunków pobytu dziecka w pieczy zastępczej i wysokości wydatków na jego opiekę i wychowanie,
  • zawarcia porozumienia pomiędzy Powiatem Świeckim a Powiatem Grodziskim w sprawie warunków pobytu dziecka w pieczy zastępczej i wysokości wydatków na jego opiekę i wychowanie

(Uchwały Nr 49/419/16, Nr 49/420/16, Nr 49/421/16 i Nr 49/420/16 w załączeniu).

 

 

Do pkt.4k 

(salę obrad opuściła radna B. Studzińska)

Pani Iwona Karolewska przedstawiając kwestię ustalenia wykazu zadań realizowanych w ramach promocji zdrowia finansowanych z budżetu Powiatu Świeckiego w 2016 roku stwierdziła, że jest to sprawa, o której mówił Skarbnik prezentując projekt zmian w budżecie – wniosek o sfinansowanie kwotą 500zł zadania „Bieg Szlakiem Leśnych”. Jest to promowanie idei promocji zdrowia, aktywnego stylu życia, a także walorów przyrodniczych Borów Tucholskich i Gminy Warlubie. Zgodziła się z opinią, iż zadania ma dwojaki charakter – jest zarówno prozdrowotne, stanowi też oddanie hołdu pomordowanym w 1939 roku, natomiast coś trzeba było wybrać i proponuje, aby zaklasyfikować je w ramach promocji zdrowia i wesprzeć kwotą 500zł.

 

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 49/423/16 (uchwała w załączeniu).

 

 

Do pkt.4l 

Pan Zbigniew Semrau wyjaśnił, że zawarcie umowy na realizację zadania publicznego w zakresie ochrony i promocji zdrowia dotyczy oferty na realizację zadania pn. „Aktywizacja ruchowa osób 50+”, złożonej przez Stowarzyszenie Popularyzowania Sportowej Sylwetki „Next Gym” w Świeciu. Zarząd zdecydował o celowości realizacji tego zadania. Oferta została podana do publicznej wiadomości na okres 7 dni, z możliwością wnoszenia uwag. W tym czasie żadne uwagi nie wpłynęły, a więc zgodnie z przepisami należy niezwłocznie podpisać umowę na realizację przedmiotowego zadania.

 

Zarząd jednomyślnie podjął uchwałę w sprawie zawarcia umowy na realizację zadania publicznego w zakresie ochrony i promocji zdrowia (Uchwała Nr 49/424/16 w załączeniu).

 

 

Do pkt.5 

Pan Zbigniew Semrau przedstawił „Kompleksową informację z zakresu stanu bezpieczeństwa i porządku na terenie Powiatu Świeckiego”, która zgodnie z przyjętym planem pracy będzie przedmiotem analizy na majowej sesji Rady Powiatu (opracowanie w załączeniu). Zaznaczył, że przedłożony materiał zawiera również informacje, które były przedłożone na marcowej sesji przez szefów Sanepidu i Weterynarii.

Jeżeli chodzi o KPPSP dotychczas mieliśmy informację, że oni są wydolni, natomiast największym problemem były zawsze warunki lokalowe i lokalizacja. Wyraził nadzieję, że ten problem w ciągu najbliższych 2 lat przestanie istnieć, kiedy strażacy ulokują się w nowej siedzibie; zabezpieczenie pożarowe i ratownicze mamy na wysokim poziomie.

 

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że biorąc udział w świętach straży ma okazję obserwować, jaką bazą dysponują OSP. Remizy to z reguły nowe obiekty, albo wyremontowane i w miarę dobrze wyposażone, zatem patrząc od strony takiego zabezpieczenia, nie powinno być z tym większego problemu.

 

Pan Zbigniew Semrau dodał, że większy problem może być w ludziach z odpowiednimi uprawnieniami.

 

Pan Tadeusz Gajewski stwierdził, że w powiecie mamy III, IV i V ligę piłki nożnej i zapytał, jak wygląda bezpieczeństwo na meczach.

 

Pan Zbigniew Semrau odpowiedział, że na samych meczach ekscesów nie ma. Większy problem i działanie policji jest po meczach. Przy okazji ostatniego meczu Elany Toruń z Wdą ekscesy, jakie miały miejsce i działania policji skierowane były wobec kibiców Zawiszy. Oczywiście kłopoty związane z zabezpieczeniem, czyli fakt, że nie jest to impreza masowa, organizator wynajmuje ochronę i pytanie, czy ochrona byłaby na tyle wydolna, w sytuacji zagrożenia. Policja może wejść na wyraźne wezwanie organizatora.

 

Pan Tadeusz Gajewski skomentował, że informacje odnośnie Wdy są potwierdzeniem tego, o czym można było przeczytać w prasie i zapytał, jak wygląda sytuacja w tych pomniejszych klubach – IV i V liga (Osie, Warlubie, Serock, Pruszcz).

 

Pan Zbigniew Semrau odpowiedział, że nie słyszał o takich znaczących problemach od funkcjonariuszy, ale docierały do niego informacje, że zdarzały się bójki.

Podsumowując pracę policji można stwierdzić, że nasza sytuacja na tle całego województwa znacząco się poprawiła. Jeżeli chodzi o wykrywalność nasza komenda jest na szóstym miejscu, a jeżeli chodzi o dynamikę wszczęć na drugim miejscu w skali województwa. Z jednej strony daje to nam obraz tego, że policjanci są aktywni i bardzo intensywnie pracują, z drugiej jeżeli chodzi o wszczęcia postępowań oznacza to również, że przestępczość u nas jest dość spora.

 

Pan Dariusz Woźniak dodał, że w tym przypadku są z kolei problemy lokalowe.

 

Pan Franciszek Koszowski poinformował, że na powiatowym Święcie Strażaków byli obecni Komendant Wojewódzki oraz jego zastępca i rozmawiano o naszej strażnicy. Jak najszybsze dokończenie jej budowy jest priorytetem i żadna inna inwestycja nie będzie rozpoczynana, dopóki ta w Świeciu nie zostanie zakończona. Jest to pozytywna informacja. Z kolei przy okazji szkolenia w Tleniu dot. bezpieczeństwa rozmawiał z I Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji. Wie on, że obok strażnicy jest działka dla policji i potwierdził, iż będzie przekonywał szefa, żeby też zainwestować w nową siedzibę. W obecnej lokalizacji koszty remontu i inne będą generowane co roku, natomiast nie da się jej powiększyć, brakuje też miejsca do garażowania pojazdów.

 

Pan Adam Gatner zapytał, jaki jest stan zaawansowania systemu powiadamiania ratunkowego dot. karetek pogotowia.

 

Pan Zbigniew Semrau poinformował, że termin 1 lipca 2016 r. jest już nieaktualny i został wyznaczony kolejny termin – 1 lipca 2017. Na dzień dzisiejszy, do 1 lipca 2017 system państwowego ratownictwa medycznego na terenie powiatu świeckiego i województwa będzie funkcjonować na dotychczasowych zasadach. Dodał, że pozytywną informacją jest, że z dniem 1 lipca 2017 zostanie zlokalizowana karetka na terenie gminy Dragacz.

 

Pan Adam Knapik zasugerował, że jeżeli minie kolejne 1,5 roku, zanim będzie ten system centralny, to może warto podjąć działania. Przecież wiadomo, że można zrobić przekierowanie na stację, która jest w Koronowie, żeby kiedy ludzie dzwonią z Serocka, Łowinka, Łowina i jeszcze 2 miejscowości, zgłaszało się nie Świecie, tylko Koronowo. Na komentarz Starosty, że te postulaty były podnoszone od dawna stwierdził, że ktoś musi formalnie wystąpić.

 

Pan Adam Gatner zadeklarował, że prywatnie jako radny i jako mieszkaniec Serocka będzie w tej sprawie pisał.

 

Pan Franciszek Koszowski stwierdził, że miały być 2 punkty zarządzania: w Bydgoszczy i w Toruniu, co byłoby dobrym rozwiązaniem, bo wtedy nie miałoby znaczenia, gdzie jest lokalizacja karetki. Taka była idea, natomiast przesuwa się to w czasie.

 

Pan Adam Gatner w odniesieniu do straży stwierdził, że mamy dużo dobrego sprzętu, wyremontowane strażnice, ale zaczyna być problem w ludziach. Podał przykład wypadku, jaki miał miejsce na trasie z Janiej Góry do Koronowa. Stwierdził, że nie było ludzi, którzy mogliby wyjechać do zdarzenia, a nie można wysłać takich, którzy nie są przeszkoleni. Jako pierwsi pojechali strażacy z Serocka, ale tylko zabezpieczyli teren i czekali, aż dojechał Pruszcz i Brzeźno, a potem Świecie. Gdyby kobieta, która uległa wypadkowi była w stanie krytycznym, to do tego czasu by zmarła. Postawił pytanie, czy biorąc powyższe pod uwagę może zamiast dawać pieniądze na mundury itd. lepiej byłoby, gdybyśmy przeszkolili grupę ludzi.

 

Pan Franciszek Koszowski stwierdził, że samo szkolenie nie rozwiązuje problemu; tych ludzi trzeba ubezpieczyć.

 

Pan Zbigniew Semrau powiedział, że jest kurs podstawowy, który zawsze był finansowany przez wójta/burmistrza. Wyraził wątpliwości odnośnie możliwości finansowania przez powiat szkoleń dla ochotników.

 

Pan Dariusz Woźniak potwierdził, że jest to zadanie własne gmin.

 

Pan Franciszek Koszowski stwierdził, że nie należy wychodzić poza swoje kompetencje. Wyraził opinię, że problem tkwi w czym innym, a mianowicie ratownictwo medyczne, ratownictwo wodne, to są szkolenia kilkutygodniowe. Który strażak, jeśli pracuje, ma czas, żeby jeździć na nie i to jeszcze za własne pieniądze? Pracodawca go nie zwolni, więc może to robić najwyżej podczas własnego urlopu, a coraz mniej jest osób gotowych, aby poświęcać się dla idei. Jako nieporozumienie ocenił, że strażakom przeszło 40-letnim, którzy mają określone uprawnienia, te uprawnienia wygasają i muszą oni szkolić się od nowa. Wyraził opinię, że jest to tylko napędzanie pieniędzy dla firm, które te uprawnienia wydają, bo przecież strażak będący od lat w służbie jest może nawet lepszym fachowcem niż ten, który go szkoli.

 

 

Do pkt.6 

Pan Franciszek Koszowski poinformował, że 19 maja br. (czwartek) o godz. 12:00 organizuje spotkanie dotyczące jego odpowiedzi na skargę złożoną przez Państwa Kujawa. O 12:00 odbędzie się spotkanie w gronie Przewodniczących Rady i Komisji oraz Członków Zarządu, a na 13:00 zamierza zaprosić skarżących. Wszelkie dokumenty będą udostępnione do wglądu, a więc osoby zainteresowane będą mogły się z nimi zapoznać. Po tym spotkaniu stosowna odpowiedź zostanie przekazana radnym, będzie przedstawiona na posiedzeniach komisji i na sesji, żeby ten temat zakończyć. W porządku obrad majowej sesji jest przewidziany punkt: „Informacja Starosty ws. rozpatrzenia skargi zgodnie z uchwałą Rady Powiatu”.

 

Pan Adam Knapik wracając do kwestii przekierowania skomentował, że wszyscy o tym wiedzą i myślą, że jest to takie łatwe, ale wydaje mu się, że po prostu nikt formalnie nigdy o to nie wystąpił.

Na sugestię Starosty, aby zapisać w protokole, żeby Zarząd wystąpił do Prezesa Szpitala stwierdził, że nie jest to właściwy adresat, podobnie jak operatorzy telefoniczni. Steruje tym zarządzanie kryzysowe Wojewody. Tam trzeba wystąpić i wskazać konkretne miejscowości, z których dzwoniący nie byliby automatycznie przekierowywani do Świecia, skoro mają stację oddaloną o zaledwie 12km i stoją tam 3 karetki. Dodał, że jego zdaniem „Nowy Szpital” właśnie nie jest zainteresowany takim rozwiązaniem, bo wówczas nie przywiozą im „klientów” do Świecia.

 

Pan Franciszek Koszowski stwierdził, że zostanie to skierowane do zarządzania kryzysowego Wojewody.

 

Pan Zbigniew Semrau zasygnalizował, że problem będzie stanowić kwestia rozliczania.

 

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokół podpisano:

Przewodniczący Zarządu
Powiatu Świeckiego

(Franciszek Koszowski)

 

Członkowie Zarządu:

1. ___________________________
(Barbara Studzińska)

2. ___________________________
(Tadeusz Gajewski)

3. ___________________________
(Adam Gatner)

4. ___________________________
(Andrzej Kowalski)

Protokołowała:
Halina Matwiej
Biuro Rady

Informacje

Rejestr zmian