Protokół nr 44/23 Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Świeckiego z dnia 27 marca 2023 roku

Obecni na posiedzeniu członkowie komisji – według załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

1. Pani Małgorzata Gackowska – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu,

2. Pani Katarzyna Wolska – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świeciu,

3. Pan Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu Świeckiego.

4.

Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Pan Grzegorz Tomaszewski, który powitał członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawił porządek obrad:

1. Informacja o sytuacji sanitarno-epidemiologicznej w zakresie stanu wód w Powiecie Świeckim.

2. Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii z działalności za 2022 r., w szczególności ASF i inne zagrożenia.

3. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.

4. Sprawy bieżące.

5.

Do pkt. 1

Pani Małgorzata Gackowska przedstawiła Informację o sytuacji sanitarno-epidemiologicznej w zakresie stanu wód w Powiecie Świeckim (materiał stanowi załącznik do protokołu).

Pan Grzegorz Tomaszewski zapytał, czy wszystkie 51 wodociągów, o których była mowa są wodociągami gminnymi.

Pani Małgorzata Gackowska wyjaśniła, że są to wodociągi z terenu całego Powiatu: 33 to wodociągi komunalne, natomiast pozostałe są zakładowe.

Pan Grzegorz Tomaszewski upewnił się, iż np. prywatne studnie wykorzystywane na własne potrzeby nie podlegają nadzorowi.

Pani Małgorzata Gackowska potwierdziła, że w takim przypadku jest to prywatna sprawa właściciela, ale zaznaczyła, że wszystkie gminy są zwodociągowane dlatego jest możliwość podłączenia się.

Pan Grzegorz Tomaszewski zadał pytanie o wpływ starych rur azbestowych na jakość wody pod względem sanitarnym

Pani Małgorzata Gackowska odparła, iż jeśli nie dojdzie do przerwania ich ciągłości są to najtrwalsze rury. Azbest uwalnia się w momencie, kiedy dojdzie do jego skruszenia, w przeciwnym razie nie ma zagrożenia z jego strony. Podobnie ma się do azbestu, który znajduje się na dachach budynków- jest on szkodliwy dla układu oddechowego w postaci pylenia.

Pan Józef Gawrych dodał, że w rurach woda nie ma kontaktu z azbestem, z czym Pani Małgorzata Gackowska się zgodziła.

Pan Grzegorz Tomaszewski przytoczył sytuację, w której mieszkańcy Świekatowa zgłaszali problemy z przepływem wody i okazało się, że w rurze głównej i doprowadzającej było pełno korzeni, nie doprowadzając przy tym do żadnych wycieków.

Pan Józef Gawrych ocenił, iż jest to możliwe.

Pan Grzegorz Tomaszewski zapytał, czy jest szansa na większą liczbę legalnych kąpielisk.

Pani Małgorzata Gackowska odparła, że nie zależy to od Inspekcji Sanitarnej, ponadto zwróciła uwagę na kosztowne badania.

Pan Zbigniew Kapusta powiedział, że pomimo niskich stanów wód w ubiegłym roku woda była na tyle czysta, że nie doszło do śnięcia ryb. Przypomniał również stan rzeki Wisły w latach 60/70, kiedy to przypominała ona ściek.

Następnie dyskutowano o zanieczyszczeniach rzek, ingerencji człowieka w środowisko naturalne oraz zrównoważonym rozwoju przyrody. 

.

Do pkt. 2

Pani Katarzyna Wolska przedstawiła Informację Powiatowego Lekarza Weterynarii z działalności za 2022r., w szczególności ASF i inne zagrożenia (omawiany materiał stanowi załącznik do protokołu).

Pan Józef Belt zapytał, czy stwierdzony został przypadek włośnicy.

Pani Katarzyna Wolska odpowiedziała, że były stwierdzone 2 takie przypadki wśród dzików. Wszystkie próbki, które są dostarczane badane są na bieżąco przez Terenowe Pracownie Diagnostyków Włośni metodą wytrawiania, dlatego nie ma możliwości jakiejkolwiek pomyłki.

Pan Józef Belt dopytał, czy w całym województwie obowiązują te same reguły dotyczące świadectw dla świń.

Pani Katarzyna Wolska odpowiedziała, że zasady są te samy. Powiat Świecki zawsze był na drugim miejscu, zaraz po Powiecie Żnińskim jeśli chodzi o ilość trzody chlewnej w województwie, ale mimo spadku tendencja jest utrzymana.

Pan Grzegorz Tomaszewski zadał pytanie, czy zmniejsza się ilość świń czy ilość hodowców.

Pani Katarzyna Wolska wyjaśniła, że obie te wartości. Jeśli chodzi o świnie zmniejsza się zarówno ilość stad, jak i pogłowia. Natomiast liczba gospodarstw utrzymujących bydło jest na porównywalnym poziomie (jest ok. 50 gospodarstw mniej), a pogłowie wzrasta.

Pan Grzegorz Tomaszewski ocenił, iż tworzy się gigantomania.

Pani Katarzyna Wolska zgodziła się z przedmówcą.

Pan Grzegorz Tomaszewski dodał, że w ślad za tym idzie ochrona środowiska.

Pan Franciszek Koszowski odniósł się do obowiązkowego znakowania kur.

Pani Katarzyna Wolska objaśniła, iż trwają prace legislacyjne nad odstąpieniem od rejestracji kur na własny użytek.

Pan Zbigniew Kapusta wspomniał o obowiązkowym rejestrowaniu trzody chlewnej, nawet w najmniejszej ilości.

Pani Katarzyna Wolska potwierdziła, że nie ma możliwości nierejestrowania świń.

Pan Grzegorz Tomaszewski dodał, że nie można ich sprzedać, a ubój możliwy jest w zakładzie.

Pani Katarzyna Wolska potwierdziła wypowiedź poprzednika.

Pan Grzegorz Tomaszewski poruszył temat czipowania zwierząt, głównie psów i kotów i zapytał, jak takie działania mają się do bezpańskich, dziko żyjących osobników.

Pani Katarzyna Wolska oceniła, iż jest to jak najbardziej dobry kierunek. Niektórzy właściciele nie czipują zwierząt, a wyeliminowałby to w pewien sposób kwestię bezpańskich psów czy podrzucania ich.

Pan Grzegorz Tomaszewski dodał, że dziko żyjących zwierząt nie da się zaczipować, z czym Pani Katarzyna Wolska się zgodziła. Następnie dodał, że w gminach wyłapywane są zwierzęta bezpańskie, ale zdarzają się również porzucone. Zwrócił również uwagę na koszty utrzymania takich zwierząt.

.

Do pkt. 3

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekty uchwał Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2023 oraz zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2023-2029 (omówione materiały stanowią załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20.03.2023 r.).

Pan Franciszek Koszowski przypomniał o przetargu na drogę Świecie-Głogówko wraz z budową ścieżki rowerowej, wskazując na koszty całego przedsięwzięcia oraz zakres prac. Następnie wymienił rozpoczęte już przebudowy dróg powiatowych oraz planowane inwestycje w Powiecie.

Pan Dariusz Woźniak dopowiedział, że na przebudowę Spichlerza w Bąkowie jest dofinansowanie z Polskiego Ładu w wysokości 2 000 000 złotych.

Pan Zbigniew Kapusta zauważył, kiedy to w poprzednich kadencjach niektórzy utyskiwali, iż kładzie się duży nacisk na drogi. Ocenił, że dobrze, że się tak stało, patrząc chociażby na obecne koszty. Odwołał się również do tematu ścieżek rowerowych.

Pan Franciszek Koszowski kontynuując temat ścieżek rowerowych uznał, iż powinny to być ścieżki lokalne. W niektórych miejscowościach można spotkać trasy, które są rzadko uczęszczane, a wymagają odpowiednego utrzymania. Dlatego jego zdaniem, pomimo poprawy bezpieczeństwa ścieżki rowerowe powinny być tam, gdzie jest potrzeba i sens ich powstania.

.

Do pkt. 4

Pan Grzegorz Tomaszewski poinformował o planowanym kwietniowym posiedzeniu Komisji, na którym omówione zostaną zagadnienia związane z programami realizowanymi przez ARiMR.

 

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokolant:

Katarzyna Kwaśnik

Biuro Rady

 

Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

(Grzegorz Tomaszewski)

Informacje

Rejestr zmian