Protokół Nr 43/18 posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu Świeckiego z dnia 19 września 2018r.

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – według załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Imiłkowska Małgorzata– Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Społecznej w Świeciu
  2. Kasica Karolina – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu
  3. Kot-Czerwińska Alina – Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świeciu
  4. Szydłowska Bożena– Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu.
  5. Trajder Danuta – Główna Księgowa Starostwa Powiatowego w Świeciu
  6. Walczak Piotr – Radca prawny w Biurze prawnym Starostwa Powiatowego w Świeciu
  7. Włochowicz Helena – pracownik Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu.

Otwarcia posiedzenia dokonał Wiceprzewodniczący Komisji Pan Tadeusz Gajewski, który powitał obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdził quorum pozwalające podejmować uchwały i przedstawił program posiedzenia:

  1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
  2. Sprawy bieżące.

Do pkt. 1

Pani Małgorzata Imiłkowska przedstawiła uchwałę Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały nr XXXVII/238/18 z dnia 28 marca 2018 roku w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację tych zadań w Powiecie Świeckim w 2018 roku (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 10 września 2018r.).

Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pani Alina Kot-Czerwińska przedstawiła Informację o funkcjonowaniu Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świeciu (Informacja stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 10 września 2018r.) oraz rodzaje zbiorów w Bibliotece.

Pan Tadeusz Gajewski pozytywnie ocenił działalność Biblioteki. Z tego co wie od korzystających z niej nauczycieli czy młodzieży akademickiej, zbiorów pod względem psychologicznym, pedagogicznym czy społecznych dziedzin nauki jest sporo. Poza tym jest możliwość wypożyczania z innych bibliotek, jeśli taka konieczność wystąpi.

Pani Helena Włochowicz przedstawiła Informację o funkcjonowaniu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu (Informacja stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 10 września 2018r.).

Pan Tadeusz Gajewski zapytał o terapie prowadzone w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu.

Pani Helena Włochowicz odpowiedziała, że w Poradni prowadzone są zarówno terapie indywidualne jak i grupowe. Uczestniczy w nich łącznie 220 dzieci. Jeśli chodzi o liczbę to przeważa terapia grupowa. Poradnia realizuje 12 form pomocy. Dodatkowo diagnozuje i prowadzi terapię metodą Johanesa. Zakupiono w tym celu sprzęt, więc jest możliwość cyklicznej terapii indywidualnej. Rodzice mogą zakupić przez rodziców płyty do tego celu i wykorzystania ich w domu.

Pan Tadeusz Gajewski zapytał, czego dotyczy ta metoda.

Pani Helena Włochowicz odpowiedziała, że rozwijania zdolności słuchowej dzieci. Pomaga na koncentrację, uwagę. Korzystają z niej dzieci, które mają zdiagnozowaną dysleksję rozwojową, z uwagi częste zaburzenia funkcji słuchowo-językowych. Ta terapia się sprawdza i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród rodziców.

Pan Tadeusz Gajewski zapytał o współpracę z rodzicami. Czy pracownicy Poradni muszą ich szczególnie do niej zachęcać.

Pani Helena Włochowicz odpowiedziała, że prowadząc trzy grupy dzieci w ramach zajęć korekcyjno- kompensacyjnych widzi, że rodzice przyprowadzają dzieci z całego powiatu, nie tylko z miasta Świecia. Skoro rodzic jest tak zaangażowany, że systematycznie dowozi dziecko z odległych rejonów, to znaczy, że współpraca jest dobra. To samo, jeśli chodzi o rodziców dzieci z autyzmem. Kończąc dodała, że w Poradni bada się przesiewowo słuch obwodowy wśród dzieci szkolnych. Gdy wykryte są nieprawidłowości to dziecko kierowane jest  do dalszej diagnozy medycznej.

Pan Adam Knapik powiedział, że dwa lata temu padło takie stwierdzenie na sesji Rady Powiatu, że w naszym powiecie jest więcej diagnozowanych dzieci z autyzmem niż średnio w populacji. Może to być spowodowane jakimś występującym na naszym terenie czynnikiem środowiskowym albo tym, że metody diagnostyczne, które stosujemy nie są odpowiednio precyzyjne. Kończąc zapytał czy coś przez te dwa lata w Poradni coś się zadziało pod tym względem.

Pani Helena Włochowicz odpowiedziała, że trudno jej się do tych stwierdzeń z obrad Rady Powiatu odnieść. Uważa, że jest to zjawisko ogólne w całej Polsce. Przypadków dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera czy ze spektrum autyzmu jest coraz więcej a przyczyny tych chorób do końca niewyjaśnione. Szereg badaczy upatruje, że są to przyczyny środowiskowe czy odżywianie. Są także teorie, że jest to w pewnym sensie dziedziczne. Uważa, że Poradnia ma przeszkolonych pracowników do diagnozy autyzmu, nie posługują się żadnymi innymi narzędziami niż pracownicy innych poradni, wiec trudno jej określić czy była taka rozbieżność i czy było to w jakiś sposób wyartykułowane. Jeśli chodzi o diagnozę autyzmu powiedziała, że Poradnia nie robi tego samodzielnie, jest bowiem diagnoza lekarza psychiatry i neurologa. Pracownicy Poradni oprócz tego, że testują dziecko odpowiednimi narzędziami, przeprowadzają także bardzo obszerny wywiad z rodzicem i oprócz tego dziecko jest diagnozowane przez lekarza psychiatrę, to on ma decydujący głos. Bez jego decyzji żaden psycholog i pedagog nie postawi takiej diagnozy.

Pan Tadeusz Gajewski uważa, że takie choroby powoduje najprawdopodobniej sposób życia społeczeństwa. Może być też tak, o czym mówił radny Adam Knapik, że chodzi o przyczyny środowiskowe w naszym rejonie.

Pani Helena Włochowicz dodała, że są też szkoły, które mówią o niewłaściwym pożywieniu  które może powodować takie zmiany w mózgu. Etiologia zjawiska nie jest jeszcze do końca znana. Kończąc podkreśliła raz jeszcze, że orzeczeń pochopnych czy na wyrost w tej sprawie Poradnia nie wydaje.

Pani Bożena Szydłowska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego, określenia zasad i rozmiaru obniżek w wymiarze zajęć oraz zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dla niektórych nauczycieli (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 10 września 2018r.).

 Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pani Danuta Trajder przedstawiła dwa projekty uchwał Rady Powiatu Świeckiego w sprawie w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Świecie projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 13 września 2018r.).

Do projektów uchwał żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Piotr Walczak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie określenia szczegółowych zasad wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasad tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasad promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych i  formalnych wymogów, jakim muszą odpowiadać składane projekty (projekt uchwały w załączeniu do protokołu).

Pan Tadeusz Gajewski zapytał o zasady tworzenia komitetów.

Pan Piotr Walczak odpowiedział, że po pierwsze musi być pomysł, potem musza się wyłonić liderzy tego pomysłu, którzy swoją twarzą będą go firmowali, muszą zwołać spotkanie założycielskie, sporządzić protokół itd.

Pan Tadeusz Gajewski uważa, że będzie to twór „zinstytucjonowany”.

Pan Piotr Walczak powiedział, że żeby temu zapobiec zaproponował minimalną regulację w tym względzie, bo to według niego sprzyja rzeczywistej inicjatywie.

Pan Piotr Walczak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany Statutu Powiatu Świeckiego (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

Pan Tadeusz Gajewski obawia się trybu głosowania za pomocą systemu elektronicznego.

Pan Adam Knapik powiedział, że w statucie jest zapis w postaci równoczesnego głosowania za pomocą podniesienia ręki. Nowa Rada Powiatu musi jednak uwzględnić to, że podstawowym sposobem głosowania będzie system elektroniczny.

Pan Piotr Walczak dodał, że jeśli całkowicie zawiedzie system elektroniczny to pozostanie głosowanie imienne.

Pan Tadeusz Gajewski zapytał gdzie będzie transmitowana sesja Rady Powiatu.

Pan Piotr Walczak odparł, że w Internecie.

Pan Tadeusz Gajewski zapytał czy Kierownik Biura Rady będzie podlegał przewodniczącemu rady.

Pan Piotr Walczak powiedział, że polecenia przewodniczącego będą dotyczyły tylko spraw związanych z organizacją pracy rady.

Pan Adam Knapik dodał, że Przewodniczący nie będzie mógł decydować np. o urlopach pracowników Biura Rady. W zakresie stosunku pracy przełożonym pracowników tego wydziału będzie nadal Sekretarz Powiatu. Natomiast Przewodniczący będzie mógł wydawać polecenia związane z przygotowaniem prac Komisji i obrad Rady Powiatu.

Pan Piotr Walczak przedstawił zapis ustawowy w tej kwestii „Przewodniczący Rady Powiatu w związku z realizacją swoich obowiązków może wydawać polecenia służbowe pracownikom Starostwa wykonujących zadania organizacyjne, prawne oraz inne zadania związane z funkcjonowaniem Rady Powiatu, Komisji i radnych”. W tym przypadku przewodniczący wykonuje uprawnienia zwierzchnika służbowego…”. Przyznał, że będzie tu pewna dwoistość.

Dyskutowano nad jakością systemów do głosowania, w szczególności jak się zabezpieczyć na wypadek różnych okoliczności, które nie pozwolą na korzystanie z niego przez radnych na sesji oraz nad organizacją przeprowadzenia transmisji obrad.

Pan Adam Knapik wskazał na problem od nowej kadencji z obsadzeniem radnych w Komisjach Rady. Chodzi o to, że będą funkcjonować dwie obligatoryjne komisje (Rewizyjna i Skarg, wniosków i petycji), w których nie może być członków Zarządu, który będzie 5 osobowy. Następnie zapytał czy Komisja skarg, wniosków i petycji będzie musiała odbywać posiedzenia w każdym miesiącu przy braku skarg, wniosków i petycji.

Pan Piotr Walczak odpowiedział przecząco. Może być tak, że przez kilka miesięcy Komisja ta nie będzie miała pracy, a nagle w jednym czasie wpłynie kilka skarg, wniosków czy petycji i będzie jej mnóstwo. Dobrze, że ta Komisja powstała, bo trzeba było to uregulować, ale Rada, jako właściwy organ do rozpatrywania wg niego nie jest dobrym rozwiązaniem, bo rozpatrzenie nie ma przełożenia na funkcjonowanie pracy Starostwa.

Do pkt. 3

W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.

Na tym posiedzenie zakończono.

 Protokolant:
Agnieszka Wnęk
Biuro Rady

Wiceprzewodniczący Komisji

(Tadeusz Gajewski)

 

Informacje

Rejestr zmian