Protokół nr 39/22 posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Świeckiego z dnia 25 października 2022 r.

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Infrastruktury i Gospodarki- według załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

1. Dariusz Wrzos- Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

 

Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Pan Grzegorz Tomaszewski, który powitał członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawił porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

1. Realizacja Programu Czyste Powietrze na terenie Powiatu Świeckiego.

2. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.

3. Sprawy bieżące.

 

Do pkt. 1

Pan Dariusz Wrzos w formie prezentacji multimedialnej przedstawił informację nt. realizacji Programu Czyste Powietrze na terenie Powiatu Świeckiego (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).

Pan Franciszek Koszowski zauważył, że obecnie występują problemy ze źródłem ciepła.

Pan Dariusz Wrzos powiedział, że najistotniejsze jest ocieplenie budynku. W jego opinii przyszłość należy do odnawialnych źródeł energii, jak słońca czy wiatru, które pokryją nasze dzisiejsze i przyszłe zapotrzebowanie. W kontekście budynków dodał, iż muszą mieć one dobrą izolację. Ponad połowa składanych wniosków oparta jest na audytach energetycznych co pokazuje, jak ważne jest dopasowanie wszystkich parametrów objętych programem Czyste Powietrze w kontekście późniejszego oszczędzania.

Pan Franciszek Koszowski odparł, iż w aspekcie energetyki wiatrowej istotne jest zapewnienie ciągłości dostaw.

Pan Dariusz Wrzos powołując się na dane Unii Europejskiej powiedział, że ponad 40% energii w UE pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Największy wskaźnik ma Dania, który wynosi 65, natomiast Polska ma zaledwie 17. Nasz kraj powinien być zatem w połowie drogi zmian na odnawialne źródła energii i wyznaczenia odpowiedniej polityki finansowania.

Pan Franciszek Koszowski poruszył temat magazynów energii i oszczędności z tego tytułu.

Pan Dariusz Wrzos wyjaśnił, że inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii zwracają się od 5 do 10 lat.

Pan Zbigniew Kapusta nawiązując do wypowiedzi przedmówcy wskazał na zbyt późne docieranie do świadomości społeczeństwa i informowanie go o zaletach odnawialnych źródeł energii. Odniósł się również do biogazowni w Niemczech, wskazując na zalety takich inwestycji.

Pan Dariusz Wrzos powiedział, iż należy wyznaczyć główny cel polityki energetycznej Polski. Następnie poruszył kwestią budowy spalarni odpadów, na które w ostatnim czasie jest spore zainteresowanie, głównie ze strony prywatnych przedsiębiorstw na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. Dodał, że w województwie kujawsko-pomorskim są tylko 2 lokalizacje spalarni odpadów komunalnych i wyraził opinię, iż najbliższe lata ukierunkowane będą na budowę lokalnych spalarni i biogazowni.

Pan Franciszek Koszowski podkreślił, że najważniejszą kwestią jest zmiana mentalności i świadomości społeczeństwa.

Pan Dariusz Wrzos przypomniał czasy pojawienia się telefonii komórkowej i związanych z tym protestów społeczeństwa. Obecnie konstrukcje te są w wielu miejscach co pokazuje, jak ważna jest zmiana mentalności ludzi.

Pan Józef Belt zapytał, czy każda gmina Powiatu Świeckiego zatrudnia osoby obsługujące Program Czyste Powietrze.

Pan Dariusz Wrzos wyjaśnił, iż na 141 gmin w naszym województwie 121 zawarte ma porozumienie dot. prowadzenia punktu obsługującego Program Czyste Powietrze. W przypadku Powiatu Świeckiego każda gmina prowadzi taki punkt, jednak są takie, gdzie wniosków o dofinansowanie jest niewiele. Następnie wyjaśnił szczegółowe zasady refundacji kosztów przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pan Zbigniew Kapusta zwrócił się z pytaniem, czy przy kompleksowym remoncie budynku mieszkalnego, polegającym np. na wymianie kotła i ocieplenia budynku obowiązuje kolejność rozpatrywania złożonych wniosków.

Pan Dariusz Wrzos odpowiedział, że wnioski są rozpatrywane, a środki wypłacane wg daty wpływu. Oprócz wcześniej wymienionych dopłat dostępna jest również ulga termomodernizacyjna, z której można korzystać niezalenie od programu Czyste Powietrze.   Jeżeli natomiast nie spełniamy wymagań ulgi w ramach rozliczania PIT i Programu Czyste Powietrze możemy zastosować mechanizm pożyczkowy z programu Eko-klimat.

Pan Grzegorz Tomaszewski zapytał, czy wymiana źródła ciepła dot. również rekuperacji.

Pan Dariusz Wrzos objaśnił, iż w ramach termomodernizacji w wykazie kosztów kwalifikowanych przewidziane są urządzenia służące rekuperacji- musi być to urządzenie odzyskujące ciepło. Dofinansowanie to dotyczy wyłącznie osób fizycznych. Dodał, że Program Czyste Powietrze dot. budynków jednorodzinnych stanowiących własność osób fizycznych, bądź lokali mieszkalnych wydzielonych w tych budynkach w liczbie nie większej niż 2. Ponadto uruchomiony został nowy program „Ciepłe mieszkanie”, dzięki któremu możemy uzyskać dofinansowanie do termomodernizacji lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych o liczbie lokali powyżej 3. Beneficjentem tego programu są gminy. Poinformował, iż na dzień dzisiejszy wniosek o takie dofinansowanie złożyło 25 gmin z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Spółdzielnie mieszkaniowe korzystają natomiast z dofinansowania na termomodernizację wg innych kryteriów. Na koniec wypowiedzi wspomniał także o programie „Ciepły dom”, który dotyczy nowo wybudowanych obiektów, w których źródłem ciepła są pompy ciepła.

Pan Grzegorz Tomaszewski zauważył, że w ciągu ostatnich 30 lat niewiele zmieniło się w naszym kraju pod względem budowy spalarni odpadów komunalnych.

Pan Franciszek Koszowski uważa, że należy przekonać mieszkańców do zmian i zmienić ich mentalność. Informacje o zagrożeniach i niebezpieczeństwach powodują, że umacnia się negatywne podejście do nowych inwestycji.

Pan Dariusz Wrzos jako przykład wskazał na spalarnię odpadów komunalnych w Wiedniu, gdzie w pobliżu powstały osiedla mieszkaniowe.

Pan Franciszek Koszowski dodał, że obecna sytuacja gospodarcza zmusza do sięgania innych rozwiązań- problem z odpadami spowoduje, że ludzie będą palić w piecach szkodliwe śmieci.

Zdaniem Pana Dariusza Wrzosa nie nastąpi zupełny powrót do dawnych czasów, ponieważ wiele osób mentalnie oswoiło się ze zmianami, wobec czego będą przestrzegać odpowiednich standardów. Widać to chociażby w postaci odnowionych budynków czy bardziej ekologicznych samochodów.

Następnie poruszono temat wprowadzenia pieców opalanych słomą lub zbożem oraz dyskutowano o wadach i zaletach takiego rozwiązania.

 

Pan Dariusz Wrzos ocenił, że transformację energetyczną należało rozpocząć wcześniej.

Pan Józef Belt zadał pytanie, czy palenie opałem typu pellet jest zdrowe.

Pan Dariusz Wrzos odpowiedział, że jest to również paliwo stałe ale innego pochodzenia, jest to element przejściowy dla źródeł ciepła, z których będziemy korzystać w przyszłości. Dodał, że spełnia ono jednak standardy i doraźnie pozwala na jego korzystanie.

Pan Grzegorz Tomaszewski zwrócił uwagę na kwestię procedur i środków finansowych. Uważa, że należy uświadomić społeczeństwo o korzyściach nowych technologii.

Pan Franciszek Koszowski zgodził się z przedmówcą i dodał, że wiele utrudnień wynika z niedostosowania infrastruktury do nowoczesnych technologii, a jako przykład wskazał na samochody elektryczne i niewielką ilość stacji ładowania.

Pan Grzegorz Tomaszewski odwołując się do danych dot. liczby składanych wniosków o dofinansowanie z Programu Czyste Powietrze powiedział, że wyniki te kształtują się bardzo obiecująco.

Pan Franciszek Koszowski wskazał na zachodzące zmiany w gminach, polegające m.in. na montażu paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła.

Pan Grzegorz Tomaszewski powiedział, że sytuacja wygląda dobrze w kwestii gospodarstw domowych i pojedynczych jednostek gminnych, ale brakuje wspólnego, dużego ośrodka, jak np. spalarni odpadów komunalnych.

Pan Franciszek Koszowski wspomniał o funkcjonowaniu młynów wodnych, w których produkowano energię na własne potrzeby.

 

Do pkt. 2

Wobec wcześniejszego zapoznania się z materiałami sesyjnymi, w punkcie tym nikt nie zabrał głosu.

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokolant:

Katarzyna Kwaśnik

Biuro Rady

 

Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

/-/

(Grzegorz Tomaszewski)

Informacje

Rejestr zmian