Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Infrastruktury i Gospodarki – według załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:
- Franciszek Koszowski– Wicestarosta Świecki,
- Eleonora Lewandowska – Dyrektor Zespołu Szkół w Nowem,
- Barbara Studzińska– Starosta Świecki,
- Dariusz Woźniak– Skarbnik Powiatu.
Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki Pan Brunon Han, który powitał członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdził kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawił porządek obrad:
- Inwestycje zrealizowane w ZSP w Nowem.
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
Do pkt. 1
W ramach posiedzenia członkowie Komisji udali się z wizytą do Zespołu Szkół w Nowem, gdzie zapoznali się ze stanem infrastruktury i inwestycjami placówki. Dla poszczególnych obiektów Dyrektor wskazała na obecny stan techniczny i prowadzone działania ze środków własnych oraz inwestycje wymagające finansowania z budżetu powiatu. Wskazała m.in. na instalację fotowoltaiki, klimatyzacji czy przeprowadzone termomodernizacje. Kolejno poinformowała, że w budynku dawnego internatu mieszczą się obecnie mieszkania chronione. Obok obiektu znajduje się karetka wyjazdowa pogotowia. Zgromadzeni dowiedzieli się także, gdzie odbywają się Warsztaty Terapii Zajęciowej. Ponadto Pani Eleonora Lewandowska nawiązała do inwestycji związanej z poprawieniem infrastruktury szkoły, polegającej na wyremontowaniu chodnika oraz drogi od szkoły do budynku byłego internatu. Na szczególną uwagę zasługuje boisko wielofunkcyjne- inwestycja ta została oddana do użytku w 2013 roku, a jej wartość wynosi 500 000 złotych. Obok boiska znajduje się niezagospodarowany plac, który dyrektor chciałaby przeznaczyć na parking dla nauczycieli i uczniów. Zauważono, iż budynek, w którym niegdyś odbywały się warsztaty stolarskie (pełniący obecnie funkcje magazynowe) jest w złym stanie technicznym.
Do pkt. 2
Pan Józef Belt zapytał, jak udało się zaoszczędzić przy obowiązujących cenach.
Pani Eleonora Lewandowska odparła, iż wybierane są produkty czy usługi o dobrej jakości ale niewygórowanych cenach.
Pani Barbara Studzińska zapytała, skąd pochodzi firma wykonująca remont chodnika przy szkole.
Pani Eleonora Lewandowska wyjaśniła, że jest to miejscowa firma z Nowego. Wykonywała ona wcześniejsze inwestycje związane z remontem dróg czy chodników na terenie placówki. Bazowanie na małym przedsiębiorstwie ułatwia realizowanie prac dzięki szybkości w kontakcie.
Pan Zbigniew Kapusta zadał pytanie odnośnie prognoz naboru uczniów w nowym roku szkolnym.
Pani Eleonora Lewandowska odpowiedziała, że oprócz pandemii wpływ na nabór uczniów ma także dojazd do szkoły. Położenie miasta Nowe sprawia, że spora część dzieci i młodzieży decyduje się podjąć naukę w takich ośrodkach jak Kwidzyn, Smętowo Graniczne czy Grudziądz. Dodała, że w ubiegłym roku ZS w Nowem miało najwyższy nabór ze wszystkich szkół średnich w powiecie.
Pani Barbara Studzińska dopytała więc, czy chodzi o procentowy wskaźnik.
Pani Eleonora Lewandowska odparła, iż chodzi o ilość.
Pan Dariusz Woźniak uznał, że jest to niemożliwe patrząc na ZSP w Świeciu.
Pani Eleonora Lewandowska wskazała, że tak wyglądał nabór w stosunku do roku minionego. Jeżeli chodzi o tegoroczną rekrutację, ostateczny termin naboru trwa do 25 lipca 2022 r. Następnie przedstawiła materiał dot. statystyk przyjmowania do szkoły.
Pani Barbara Studzińska zauważyła, że nabór do ZS w Nowem jest zadowalający. Zwróciła uwagę na 2 nabory (pierwszy i ostateczny) i powiedziała, że już w 1 naborze dokumenty złożyła spora liczba uczniów, w tym do pierwszej klasy liceum.
Pani Eleonora Lewandowska powiedziała, że do technikum złożono 50 podań, z czego 29 jako pierwszego wyboru, zaś do branżowej szkoły są ok. 43 takie podania. Dodała, że na ten moment do liceum chętnych jest 20 zgłoszeń. Ostateczne wyniki poznamy 25 lipca, kiedy do zostanie podana do publicznej wiadomości lista przyjętych przez komisję kandydatów.
Pan Dariusz Woźniak zapytał czy, daty dot. rekrutacji do szkół obowiązują w całej Polsce.
Pani Eleonora Lewandowska odparła, że tak, są to daty ustalone przez Ministra Edukacji i Nauki.
Pan Brunon Han podziękował Pani Eleonorze Lewandowskiej za przedstawione informacje i odczytał projekt uchwały Komisji Infrastruktury i Gospodarki w sprawie opinii dotyczącej wykonania budżetu Powiatu Świeckiego za 2021 rok.
Następnie Komisja Infrastruktury i Gospodarki jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu Powiatu Świeckiego za 2021 rok (Uchwała Komisji Nr 20/22 w załączeniu do protokołu).
Pani Barbara Studzińska przedstawiła raport o stanie Powiatu Świeckiego za rok 2021 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 04.05.2022 r.).
Pan Brunon Han poprosił o krótkie przedstawienie, czy sytuacja mieszkańców Powiatu Świeckiego poprawiła się, pogorszyła czy nie uległa zmianie.
Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, iż sytuacja mieszkańców poprawiła się, choćby w kontekście wyższego wskaźnika dochodu na jednego mieszkańca czy poprawienia stanu infrastruktury.
Pan Brunon Han dodał, że założeniem raportów jest możliwość porównania rok po roku sytuacji mieszkańców.
Pani Barbara Studzińska z przykrością wyraziła opinię, że raport za rok 2022 będzie gorszy.
Pan Brunon Han zapytał, czy z tego powodu sytuacja mieszkańców pogorszy się.
Pan Dariusz Woźniak odparł, że tak.
Pani Barbara Studzińska zaznaczyła, że wynika to z czynników obiektywnych, które dotyczyć będą w większości samorządów w Polsce. Pogorszeniu ulegną wskaźniki ekonomiczne m.in. ze względu na nowe przepisy dot. dochodów. Zmniejszenie środków własnych powoduje, że samorząd nie może się rozwijać tak, jakbyśmy tego chcieli.
Pan Brunon Han podziękował Pani Staroście za omówienie materiału i poprosił o przedstawienie informacji dot. zmian w budżecie.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2022 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 06.06.2022 r.)
Do przedstawionego materiału żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie wniesiono.
Pan Franciszek Koszowski poruszył temat drogi Osie-Warlubie. Powiedział, że z 3 miejsca listy rezerwowej powiat znalazł się na liście podstawowej, ale nie ma jeszcze całej kwoty. Jeżeli będzie cała kwota o jaką wnioskowali, zostanie podpisana umowa z Wojewodą. Dotychczas ogłoszono już jeden przetarg na tę drogę na kwotę 8 000 000 złotych. Ze względu na niedysponowanie wymaganymi środkami przez powiat, należy proporcjonalnie zmniejszyć zakres remontowanej drogi tak, aby wykonać najbardziej zniszczony fragment do Płochocina.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała, czy został złożony wniosek do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych o dofinansowanie na tę drogę z uwagi na fakt, że jest to główny szlak wywozowy drewna.
Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że nie. Wniosek o dofinansowanie został złożony na inną drogę w Lipinkach.
Pan Dariusz Woźniak dodał, iż wniosek ten nie był złożony ponieważ myśleli, że zepnie się finansowanie- połowę kwoty przekaże Marszalek Województwa, a druga część pochodzić będzie ze środków rządowych. Wskazał, że ten rok jest pierwszym rokiem, kiedy to koszty zadań drogowych wzrosły tak bardzo, ponadto wnioski o dofinansowanie do Lasów Państwowych należy składać z odpowiednim wyprzedzeniem.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zaznaczyła, że rok budżetowy w Lasach Państwowych zaczyna się we wrześniu, a w budżecie zagwarantowane są znaczne środki na remont dróg. Nawet, jeśli umowa miałaby zostać podpisana w przyszłym roku i jest prowizorium, środki te są zabezpieczone. Następnie zwróciła się z prośbą o przekazanie informacji w razie złożenia wniosku.
Pan Dariusz Woźniak zauważył, że jest to podobna sytuacja, kiedy to został złożony wniosek o dofinansowanie remontu drogi Lipinki – Jeżewo.
Pan Brunon Han wspomniał o bardzo złym stanie drogi Czersk Świecki – Rulewo i zaproponował, aby również i na tę drogę wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie.
Pani Barbara Studzińska zapytała, czy droga ta jest w programie drogowym powiatu.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że w nowym, który prawdopodobnie ruszy za 2-3 lata.
Pan Brunon Han poinformował, że na tej trasie może dochodzić do szeregu wypadków.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska powiedziała, że nigdy nie było problemów z dogadaniem się z samorządami, lecz Zarząd Województwa musi zacząć robić w zakresie dróg wojewódzkich.
Pani Iwona Manys zapytała o dalsze kroki w kontekście drogi Topolno-Grabowo, na którą po raz trzeci powiat nie otrzymał dofinansowania.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że będą składać kolejne wnioski.
Pani Iwona Manys dopytała, kiedy będzie kolejny nabór.
Pan Dariusz Woźniak przyznał, że termin ten nie jest jeszcze znany.
Pani Barbara Studzińska zaznaczyła, że jest to zadanie gminy. Wniosek o dofinansowanie remontu drogi Topolno-Grabowo zostanie ponownie złożony, a dotychczas powiat otrzymał 4 700 000 złotych dofinansowania na budowę ścieżki rowerowej Świecie-Głogówko Królewskie, które zostało wprowadzone do budżetu.
Pan Franciszek Koszowski podkreślił, że najpierw należy zrealizować stary plan drogowy.
Pani Barbara Studzińska wyjaśniła, iż możemy inwestować w zadania powiatowe tylko wtedy, kiedy jest zapewnione dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Wskazała na trudną sytuację finansową powiatu i na zasady subwencji rozwojowej.
Pani Iwona Manys poruszyła kwestię bezpiecznych przejść dla pieszych.
Pan Franciszek Koszowski powiedział, że jest wykonywana dokumentacja, a głównym aspektem jest podłączenie prądu do oświetlenia.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska nawiązując do bezpiecznych przejść dla pieszych odniosła się do ścieżki rowerowej w Milewie i niebezpiecznych sytuacji z udziałem rowerzystów, którzy nie zwracają uwagi na jadące samochody. Dodatkowo na drodze powiatowej ustawiony jest znak informujący o przejściu dla pieszych. Wskazała, że należy zabezpieczyć to miejsce ze względu na ryzyko wypadków.
Pan Franciszek Koszowski poinformował, że rozmawiał na ten temat z Panem Adamem Mellerem i jest to inwestycja gminy.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zaznaczyła, że jest to droga powiatowa.
Pan Franciszek Koszowski powiedział, że gmina jest zobowiązana zabezpieczyć to miejsce.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska poprosiła, aby zobowiązać gminę Nowe do zabezpieczenia.
Pan Zbigniew Kapusta dodał, że jest to droga powiatowa, ale gmina Nowe wybudowała ścieżkę pieszo-rowerową i to jej obowiązkiem było odpowiednie zabezpieczenie i oznakowanie.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska wspomniała, że niegdyś były tam barierki zmniejszające możliwość bezpośredniego wjechania na drogę, ale ze względu na remont zostały one zdjęte.
Pan Andrzej Kowalski odwołał się do planowanego remontu drogi osiedlowej w Osiu i zwrócił się z prośbą, aby nie doprowadzić do ograniczenia szerokości tej drogi.
Pan Dariusz Woźniak zaznaczył, że zmniejszona zostanie tylko długość.
Pan Andrzej Kowalski zauważył, że jeden z odcinków drogi jest węższy od pozostałych, dodatkowo cała trasa jest obciążona przez ciężki sprzęt co prowadzi do niszczenia pobocza. Jako przykład wskazał na drogę w kierunku od Małego Gacna do Tucholi, która ze względu na zbyt małą szerokość prowadzi do wielu wypadków drogowych.
Pani Barbara Studzińska zapewniła, że szerokość drogi nie będzie zmniejszana.
Pan Franciszek Koszowski dodał, iż będzie nowa nawierzchnia.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska wskazała jednak, że nowa nawierzchnia w porównaniu do obecnej jest znacznie węższa.
Pan Zbigniew Kapusta powiedział, że podobna sytuacja ma miejsce na odcinku Osie-Warlubie, gdzie przez zbyt wąską drogę nie mogą minąć się samochody ciężarowe.
Pan Brunon Han zaproponował, aby na kolejnym posiedzeniu zastanowić się nad sformułowaniem wniosku dot. budynku po byłej chlewni, który obecnie jest w złym stanie technicznym. Wspomniał również o internacie, w którym nie mieli okazji być ale według informacji przekazanych przez Panią Dyrektor jego wnętrza nie mają zapewnionego odpowiedniego poziomu estetyki.
Pani Barbara Studzińska odparła, że w budynku tym przeprowadzono niezbędne prace zapewniające bezpieczeństwo, m.in. wymieniono instalację elektryczną, ale brak środków na odmalowanie pomieszczeń obiektu.
Pan Franciszek Koszowski poinformował, że poprosił Panią Dyrektor o przygotowanie kosztorysu dot. budynku byłej chlewni.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska dodała, że sprawa ta nie może zostać zignorowana i wyraziła niezadowolenie z niepodjęcia żadnych działań zmierzających do naprawy zniszczonego obiektu.
Pan Brunon Han, wobec wyczerpania porządku obrad podziękował zgromadzonym za udział i zamknął posiedzenie komisji.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokolant:
Katarzyna Kwaśnik
Biuro Rady
Przewodniczący Komisji
Infrastruktury i Gospodarki
/-/
(Brunon Han)
Informacje
wytworzono: | data: 00:00 02.08.2022 | przez: Katarzyna Kwaśnik | |
wprowadzono: | data: 09:45, 23.08.2022 | przez: Katarzyna Kwaśnik | |
udostępniono: | data: 09:45, 23.08.2022 | przez: Katarzyna Kwaśnik | |
zmodyfikowano: | data: 09:45, 23.08.2022 | przez: Katarzyna Kwaśnik | |
osoba odpowiedzialna: | Iwona Karolewska | ||
podmiot udostępniający: | Starostwo Powiatowe w Świeciu |
Rejestr zmian
utworzono: | data: 09:45, 23.08.2022 | przez: Katarzyna Kwaśnik | Protokół nr 39/22 posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki Rady Powiatu Świeckiego z dnia 27 czerwca 2022 r. |