Protokół Nr 38/22 posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu Świeckiego z dnia 21 lutego 2022 r.

Obecni na posiedzeniu: członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki.

Obecni na posiedzeniu goście:

1. Małgorzata Błaszkiewicz – Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Świeciu,

2. Bożena Gaca-Zielińska – Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,

3. Piotr Kamiński – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu,

4. Iwona Karolewska – Sekretarz Powiatu Świeckiego,

5. Franciszek Koszowski – Wicestarosta Świecki,

6. Adam Kufel – Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu,

7. Eleonora Lewandowska – Dyrektor Zespołu Szkół w Nowem,

8. Tomasz Michalak – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu,

9. Bożena Stypulska – Wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu,

10. Magdalena Studzińska – Inspektor w Wydziale Promocji i Zamówień Publicznych w Starostwie Powiatowym w Świeciu.

 

 

Otwarcia posiedzenia w formule on-line dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

1. Spotkanie z dyrektorami szkół w związku z rekrutacją na rok szkolny 2022/2023. Oferta oświatowa szkół prowadzonych przez Powiat Świecki.

2. Informacja o średnich wynagrodzeniach nauczycieli za rok 2021.

3. Założenia „Programu Współpracy Powiatu Świeckiego z organizacjami pozarządowymi w 2022r.”.

4. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.

Do pkt. 1

Pani Eleonora Lewandowska poinformowała, iż kierunki kształcenia w Zespole Szkół w Nowem są takie same, jak dotychczas, a więc jest szkoła branżowa 1 stopnia oraz szkoła wielozawodowa. Pani Dyrektor przedstawiła organizację, zgodnie z którą planowane jest utworzenie jednej klasy w szkole branżowej (być może 2). Odnosząc się do absolwentów roku szkolnego 2022/2023 powiedziała, iż absolwentów tych będzie 328 ze szkół, gdzie będzie przeprowadzana rekrutacja. Podkreśliła jednocześnie, że jest to większa liczba niż w zeszłym roku, kiedy to było 137 absolwentów. W minionym roku w Zespole Szkół w Nowem w rekrutacji było najwięcej absolwentów jeżeli chodzi o szkoły Powiatu Świeckiego (ponad 40). Pani Eleonora Lewandowska wskazała, że planowane jest utworzenie klasy o liczebności 24 osób. Dodała, iż zakłada się utworzenie 1 klasy w technikum z podziałem na grupy logistyków i informatyków z naborem do maksymalnie 26 osób w klasie. Pani Eleonora Lewandowska podkreśliła jednocześnie, iż jeżeli będzie więcej chętnych uczniów na podjęcie nauki, będzie zmuszona do przeprowadzenia rekrutacji pozytywnej, gdzie o możliwości przyjęcia decydować będzie ilość zdobytych punktów. W planie jest utworzenie także 1 klasy liceum. Pani Eleonora Lewandowska zwróciła się z zapytaniem do organu prowadzącego o minimalną liczbę uczniów mogących zostać przyjętych do liceum.

Pani Bożena Gaca-Zielińska odpowiedziała, iż sprawy organizacyjne będą jeszcze omawiane, ale organ prowadzący postara się, aby nie doszło do sytuacji, która miała miejsce w roku poprzednim. Ponadto wskazała, że jeśli kwestia ta zostanie ustalona, Pani Dyrektor Lewandowska otrzyma informację przed sporządzeniem arkusza organizacji.

Pani Eleonora Lewandowska zwróciła uwagę na fakt, iż średnia liczba uczniów z 3 klas, które uczęszczały w minionym roku wynosi ok. 25 osób.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała Pani Dyrektor Eleonorze Lewandowskiej za przedstawienie materiału i poprosiła o zabranie głosu Pana Dyrektora Adama Kufla.

Pan Adam Kufel poinformował, że rekrutacja do Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu na przyszły rok będzie bardzo podobna, jak miało to miejsce dotychczas- planowane jest utworzenie dwóch klas liceum ogólnokształcącego i jednej klasy technikum, przy czym klasa technikum będzie dwuzawodowa, gdzie to kandydaci zadecydują, jaki zawód wybiorą. Pan Adam Kufel wspomniał, iż jeśli chodzi o kwestie ilościowe będą poczynione starania, aby przyjąć nie więcej niż 30 osób do każdej klasy, choć jest to zadanie trudne ze względu na wybór kierunku w przypadku osób, które są ex aequo, nie wiadomo także, w jakiej ilości przyjęci uczniowie zadeklarują chęć podjęcia nauki w szkole. Dodał, że szkoła policealna planuje formalnie tylko 1 oddział, zaś zakres oferty jest bardzo szeroki, tj. opiekun medyczny, technik administracji, technik usług kosmetycznych, technik sterylizacji medycznej, technik BHP, technik usług pocztowych i finansowych, terapeuta zajęciowy, technik masażysta. Pan Dyrektor Kufel zwrócił ponadto uwagę, iż są dwie szkoły policealne, lecz będzie wniosek o rozwiązanie szkoły policealnej medycznej. Wynika to ze zmiany przepisów prawa które sprawiły, że każda ze szkół policealnych może pracować zarówno w trybie dziennym jak i zaocznym a także z faktu, iż kandydaci nie wybierają szkoły policealnej dziennej, a prywatne uczelnie. Pan Adam Kufel wskazał, że niemożliwe jest przyjęcie 4 klas pierwszych, ze względu na trudne warunki lokalowe zostaną przyjęte 3 klasy.

Pan Piotr Kamiński przedstawił ofertę rekrutacji na rok szkolny 2022/2023 prowadzoną w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu. Planowane jest przeprowadzenie naboru do jednego oddziału liceum ogólnokształcącego o profilu mundurowym, zaś w branżowej szkole 1 stopnia utworzy się 5 oddziałów. Pan Piotr Kamiński wyraził chęć, ażeby każda miała zawód wiodący jak również zawody różne: ślusarz, sprzedawca, magazynier-logistyk, kucharz, elektryk i mechatronik. W zawodach ślusarz, sprzedawca, magazynier-logistyk oraz kucharz będzie realizowane kształcenie teoretyczne na terenie szkoły (w 3 zawodach realizacja ta już jest). Rozwiązanie to będzie korzystne zarówno dla szkoły jak i organu prowadzącego, gdyż zajęcia prowadzone na terenie szkoły będą tańsze aniżeli opłacanie wyjazdów uczniów na kursy do ośrodków zewnętrznych. W przypadku technikum będzie 5 oddziałów w 11 zawodach, choć w rzeczywistości może być tych zawodów 10 ze względu na warunki lokalowe. Poza liceum (gdzie obecnie oddział liczy 23 osoby) przewiduje się, że większość oddziałów będzie reprezentowana przez ok. 32 uczniów. Pan Dyrektor Kamiński dodał, że jednolity będzie zawód technik-logistyk, natomiast pozostałe będą dwuzawodowe, gdzie liczebność będzie oscylować od 16 do 18 osób w zależności od tego, jakie pracownie będą do dyspozycji. W zawodzie technik informatyk i technik programista zostanie przyjętych nie więcej niż 16 najlepszych uczniów, zaś całkowita przewidywana liczba uczniów przyjętych po procesie rekrutacji to 1217.

Pani Bożena Stypulska powiedziała, że w I Liceum Ogólnokształcącym w Świeciu tak jak dotychczas zaplanowane jest utworzenie 4 klas pierwszych. Liczba uczniów może jednak ulec pomniejszeniu ze względu na fakt, iż obecne klasy trzecie liczą po 30 lub więcej uczniów, a szkoła zamierza utworzyć klasy 27 osobowe. Pani Dyrektor dodała, że profile nauczania zostaną takie same.

Pani Małgorzata Błaszkiewicz wyjaśniła, że nabór w Zespole Szkół specjalnych w Świeciu jest ciągły w czasie trwania roku szkolnego. Planuje się utworzyć o 1 oddział więcej. Dodała, iż z obserwacji wynika, że będzie można wrócić do 4 oddziałów na terenie szpitala psychiatrycznego, co w konsekwencji da 28 oddziałów. Pani Małgorzata Błaszkiewicz wspomniała również, że profil kształcenia pozostaje bez zmian, ale uzależniony jest od liczby chętnych uczniów.

Pan Tomasz Michalak przedstawił ofertę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu. Będzie się ona mieściła w podobnej konwencji jak w roku bieżącym, lecz wszystko będzie uzależnione od rodzaju niepełnosprawności  i postawionej diagnozy dla uczniów. Pan Michalak podkreślił, że oferta przygotowana jest na wszystkie zajęcia wczesnego wspomagania bez większych ograniczeń, gdyż zajęcia te odbywają się indywidualnie z dzieckiem. Powiedział również, że w przedszkolu socjalnym zamierza się utworzyć 2 oddziały, szkołę podstawową specjalną. Szkoła 3-letnia przysposabiająca do pracy będzie miała nie więcej niż 4 oddziały, zaś branżowa szkoła 1 stopnia nie więcej niż 2, co związane jest także z możliwościami lokalowymi.

Pani Stanisława Kufel poprosiła Dyrektorów o nadsyłanie pisemnych ofert rekrutacyjnych do szkół podstawowych.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała, czy będą problemy z zapewnieniem kadry pedagogicznej na nowy rok szkolny.

Pan Adam Kufel odpowiedział, że co roku pojawia się problem jeśli chodzi o inżynierów papiernictwa i elektryków, trudno jest pozyskać osoby posiadające kwalifikacje pedagogiczne w normalnym trybie. Pan Dyrektor wyjaśnił, iż uaktualniana jest oferta na Politechnice Łódzkiej czy Gdańskiej w celu pozyskania absolwentów. Szkoła oferuje także opłacenie studiów uzupełniających w sytuacji, gdyby inżynier chciał podjąć pracę. Dodał również, iż pojawiają się trudności z pozyskaniem nauczycieli przedmiotów ścisłych.   

Pani Eleonora Lewandowska odwołała się do wypowiedzi Pana Adama Kufla i powiedziała, że problemy kadrowe są minimum od 3 lat. Nauczyciele przebywają na urlopach dla poratowania zdrowia, nie ma także kadry z Grudziądza czy szkół ościennych. Wspomniała, że Zespół Szkół w Nowem boryka się z problemami kadrowymi wśród nauczycieli geografii, języka angielskiego, informatyki w zawodzie technik-informatyk czy matematyki.

Pan Piotr Kamiński zabrał głos w sprawie zapewnienia kadry na najbliższy rok szkolny. Zgodził się z wypowiedziami Pani Dyrektor Lewandowskiej czy Pana Dyrektora Kufla, jakoby istnieje problem z poszukiwaniem fachowców, inżynierów, magistrów z przygotowaniem pedagogicznym. Wskazał, że brak przygotowania pedagogicznego powoduje sytuacje, w których trzeba zrezygnować z dalszej współpracy z takim nauczycielem. Podkreślił, że brak wsparcia związanego z dodatkowym finansowaniem fachowców spoza szkolnictwa spowoduje problemy. Musi zostać zatem opracowany model finansowania, pojawić się dodatki dla takich nauczycieli.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, nawiązując do poprzedniej wypowiedzi wyjaśniła, że możliwość wypłacania dodatkowych świadczeń w prawie oświatowym jest zablokowana, są tylko regulaminy wynagradzania. Wskazała, że problem ten będzie nie tylko z przedmiotami zawodowymi, ale także z przedmiotami ogólnymi.

Pani Eleonora Lewandowska podkreśliła, że przy niestabilnym stanie kadry efekty i zdawalność egzaminów będzie spadać.

Pani Bożena Stypulska dołączyła do dyskusji na temat problemów kadrowych wśród nauczycieli i powiedziała, iż takie problemy pojawiają się również w szkolnictwie ogólnokształcącym. Trudności te wynikają ze starzejącej się kadry pedagogicznej i braku młodych osób chętnych do podjęcia pracy.  

Pan Adam Kufel wyjaśnił, że organ prowadzący, przy obecnym stanie prawnym może podnieść minimalne stawki wynagradzania zasadniczego, ale nie dla wszystkich. Przygotowane przez MEN podwyżki mogą być znaczące (lecz nie będą one znaczące np. dla inżynierów w porównaniu do płac, jakie mogą otrzymywać w przemyśle). Przedstawił propozycję wystąpienia do Związku Powiatów Polskich z inicjatywą wprowadzenia dodatków specjalnych.

Pani Bożena Gaca-Zielińska przypomniała, iż temat ten był poruszany na spotkaniu z Dyrektorami w poprzednim roku. Wyjaśniła, że Pani Starosta zwróciła się z prośbą do Dyrektorów o przesyłanie wszelkich propozycji, ale żadne nie wpłynęły. Pani Bożena Gaca-Zielińska podkreśliła, że temat ten powróci, nie wykluczone jest dodanie dodatku do regulaminu wynagradzania.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że do tematu tego trzeba będzie powrócić, gdy zostanie przygotowana organizacja a także gdy pojawią się informacje o ruchu kadrowym.

Pani Eleonora Lewandowska zwróciła się z prośbą, aby w przypadku podjęcia tematu wynagradzania nauczycieli przez Związek Powiatów Polskich nie ograniczać dodatkowych rozwiązań do specjalistów-zawodowców, lecz pozostawić to w gestii Dyrektora szkoły, który zadecyduje, który nauczyciel jest specjalistą deficytowym w danej szkole.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, aby temat ten został przeanalizowany na spotkaniu z Panią Starostą i Panem Wicestarostą w celu znalezienia najlepszego i skutecznego rozwiązania. Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wyraziła obawę, iż problem z kadrą nauczycieli będzie powszechny.

Do pkt. 2        

Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Świecki w 2021 roku (materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20 stycznia 2022 r.).

Pan Waldemar Fura zapytał, czy wynagrodzenia, które zostały przedstawione na końcu sprawozdania to są średnie wynagrodzenia dla poszczególnych stopni awansu zawodowego w tym roku.

Pani Bożena Gaca-Zielińska odpowiedziała, iż tak.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała Dyrektorom szkół za udział w posiedzeniu Komisji, a także życzyła dalszych sukcesów w tworzeniu organizacji szkoły i zapewnieniu kadry nauczycielskiej.

Do pkt. 3

Pani Iwona Karolewska przedstawiła założenia Programu Współpracy Powiatu Świeckiego z organizacjami pozarządowymi w 2022 r. (materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia).

Pan Waldemar Fura wypowiedział się, iż program jest bardzo obszerny i przemyślany, życząc jednocześnie sukcesów w jego realizacji.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zgodziła się z wypowiedzią Pana Fury, również życząc pomyślności w realizacji założeń programu współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Pani Stanisława Kuffel dodała, że najważniejsze, iż na działania takie znalazły się środki finansowe. Wspomniała także, iż jest to zasługa pracowników.

 

Do pkt. 4

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zadała pytanie, czy są materiały z najbliższej sesji, które zostaną przedstawione na Komisji.

Pani Iwona Karolewska odpowiedziała, iż takich materiałów jeszcze nie ma, ponieważ zostaną one przyjęte na dzisiejszym Zarządzie Powiatu.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała Pani Sekretarz Iwonie Karolewskiej oraz Pani Bożenie Gaca-Zielińskiej za udział w posiedzenie Komisji i przedstawienie materiałów. Zwróciła się również do Pani Bożeny Gaca-Zielińskiej, aby sprawę finansowania nauczycieli przedmiotów zawodowych przeanalizować wraz z Panią Starostą i Dyrektorami.

Pani Bożena Gaca Zielińska odparła, że jest to trudny temat, ale możliwe jest wprowadzenie dodatków motywacyjnych.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała za udział w posiedzeniu Komisji

Na tym posiedzenie zakończono.

Protokolant:

Joanna Ekert

Biuro Rady

Przewodnicząca Komisji

Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

/-/

(Urszula Kempińska-Czerwińska)

Informacje

Rejestr zmian