Protokół Nr 36/22 posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Świeckiego z dnia 23 maja 2022 r.

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa – wg załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście :

  1. Michał Grabski- Wójt Gminy Osie,
  2. Piotr Kasprzyk- Nadleśniczy Nadleśnictwa Trzebciny,
  3. Adam Knapik- Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego,
  4. Daniel Siewert- Dyrektor Wdeckiego Parku Krajobrazowego,
  5. Dawid Warzyński- Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Osie.

Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Pan Grzegorz Tomaszewski, który powitał członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawił porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

  1. Zapoznanie się z aktualną problematyką gospodarki w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa.
  2. Sprawy bieżące.

 

Do pkt. 1

Pan Józef Gawrych przedstawił Aktualną problematykę gospodarki w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).  Dodał, że napór właścicieli lasów prywatnych na pozaoperatowe cięcia jest dosyć duży. Wynika on z przekonania o możliwości wykonywania wszelkich czynności przez właściciela. Sprawy związane z gospodarką leśną reguluje ustawa o lasach. Wyjaśnił, że gospodarka leśna może być prowadzona na podstawie uproszczonych planów gospodarowania w lasach. Wyraził również zadowolenie ze współpracy Starostwa z Nadleśnictwami z terenu powiatu. Wskazał także na coraz częściej pojawiające się przypadki chęci odleśnienia gruntów.

Pan Dawid Warzyński powiedział, że cykle intensywnej gospodarki leśnej w lasach prywatnych, przeplatane z mniej intensywnymi wiążą się z cyklami koniunkturalnymi na drewno. Dodał, że napór na drewno z lasów prywatnych był w ostatnich latach mniejszy ze względu na lepszą sytuację finansową społeczeństwa.

Pan Michał Grabski zapytał, kiedy miał miejsce największy napór na drewno.

Pan Piotr Kasprzyk odpowiedział, że miało to miejsce w okresie wejścia w życie nowej ustawy o lasach. Była wtedy luka w przepisach- nie było przewidzianych kar za wycinkę drewna niezgodną z operatem drzewostanu. Wyjaśnił ponadto, że w chwili obecnej jest koniunktura na drewno i jego wzmożone pozyskanie, ale nie jest to nielegalne. Mając na uwadze prowadzenie gospodarki leśnej przez Starostwo, w której to Starosta osobiście ją prowadzi i zatrudnia pracowników, jest to problem dla tych nadleśnictw, które tracą kontakt z tym, co dzieje się w lasach prywatnych- brak jest wymiany informacji. Dodał, że lasy państwowe bardzo często przeplatane są z lasami prywatnymi, dlatego też często wynikają z tego problemy. Właściciele lasów prywatnych niechętnie wykonują zabiegi pielęgnacyjne, stąd wiele lasów jest zaniedbanych. Problemem jest także brak kontaktu z właścicielem lasu. Na koniec swojej wypowiedzi wspomniał o zabezpieczeniu przeciwpożarowym w Nadleśnictwie Trzebciny.

Pan Michał Grabski podkreślił, że w lasach prywatnych obowiązują takie same zasady, jak w lasach państwowych, które określone są w m.in. planie zarządzania lasem.

Pan Józef Gawrych wyjaśnił, że Starostwo Powiatowe, raz na okres 10 lat zleca wykonanie uproszczonych planów urządzenia lasu. Dokumenty te zawierają część opisową i część graficzną (mapę). W części opisowej zawarte są szczegółowe dane dotyczące m.in. właściciela, nr działki, powierzchni oraz najważniejszej części, jaką są wskazania. We wskazaniach określone są możliwe działania, jakie można wykonać w ciągu 10 lat a także to, ile drewna można pozyskać. Podkreślił, że dzięki temu zanikła gospodarka rabunkowa.

Pan Michał Grabski odparł, że w przypadku wycinki na gruntach rolnych decyzje o tym, które drzewo można ściąć podejmuje leśnik.

Pan Piotr Kasprzyk dodał, że Nadleśniczy może udzielić instruktażu wykonania trzebieży tak, aby las mógł dotrwać do wieku rębności. W przypadku osiągnięcia takiego wieku jest możliwość przeprowadzenia zrębu zupełnego. Odniósł się również do przypadków zaliczania działki rolnej do lasu, o czym prywatny właściciel nie zawsze wiedział (na gruncie był las, a w ewidencji była rola).

Pan Michał Grabski wspomniał o wyłączeniu spod produkcji leśnej, na którą trzeba mieć zgodę Wojewody i Starostwa Powiatowego.

Pan Piotr Kasprzyk powiedział, że uproszczone plany urządzania lasu są do wglądu przez okres 60 dni, lecz nie ma dużego zainteresowania tym, co w lesie ma być zaplanowane. Odniósł się do przypadków, w których to drzewostany osiągają wiek rębności, ale właściciele nie chcą ich wycinać.

Pan Zbigniew Kapusta zapytał, jak długo sosna i świerk uzyskuje wiek rębności.

Pan Piotr Kasprzyk wyjaśnił, że jest to określone dla każdego nadleśnictwa w ramach komisji założeń planu. W przypadku lasów niepaństwowych wiek rębności określony jest na 80 lat.

Pan Dawid Warzyński, nawiązując do wypowiedzi poprzednika dodał, że w rzeczywistości plan urządzania lasu umieszczany jest na 10 lat.

Pan Zbigniew Kapusta zadał pytanie, czy sosna w wieku 120 lat nie traci na wartości.

Pan Piotr Kasprzyk odparł, że traci. W lasach państwowych, rozporządzeniem Dyrektora Generalnego dla każdego obrębu leśnego ustalone są widełki- w tej chwili w nadleśnictwie Trzebciny wiek rębności wynosi 110 lat.

Pan Michał Grabski odniósł się do sytuacji, kiedy to po pojawieniu się owada sówki choinówki w ciągu 10 lat wycięto ok. 2/3 ha lasów. Dodał, że lasy monokulturowe są dużo mniej odporne na gradacje, dlatego też, aby nie było monokultury niektóre drzewa należy bardzo wcześnie ciąć.

Pan Piotr Kasprzyk wyjaśnił, że cięto sosny, które nie osiągnęły wieku rębności w celu zaprzestania rozprzestrzeniania się szkodników.

Pan Michał Grabski zwrócił się z pytaniem o sposób dzielenia oddziału lasu.

Pan Piotr Kasprzyk odpowiedział, że najczęściej oddział dzielony jest na 6 działek.

Pan Józef Belt dopytał, czy w lasach prywatnych nie jest brana pod uwagę gęstość.

Pan Dawid Warzyński wyjaśnił, że nie. Bardziej prawdopodobne jest uwzględnienie intensywności zabiegów przy trzebieży- jeżeli jest gęstszy drzewostan, urządzeniowec lasu zaplanuje więcej wycinki.

Pan Piotr Kasprzyk dodał, że brana jest pod uwagę istniejąca zasobność do tego, jaka powinna być.

Pan Michał Grabski, kontynuując temat gospodarki w lasach prywatnych powiedział, że lasów prywatnych jest zdecydowanie mniej niż w Polsce, co wynika m.in. z innej kultury prowadzenia gospodarki leśnej niż np. na wschodzie kraju.

Pan Franciszek Koszowski odwołał się do tzw. ustawy „lex szyszko”, która dawała uprawnienia do wycinki drzew rosnących na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych, bez konieczności uzyskania zgody.

Pan Piotr Kasprzyk dodał, że zadrzewienia na roli można było bezkarnie wycinać, ale dzisiaj także nie ma kar jeżeli nastąpi przywrócenie gospodarki rolnej.

Pan Józef Gawrych wyjaśnił, że jeśli doszło do przekwalifikowania gruntu na leśny, a istnieje zadrzewienie leśne to można przywrócić do produkcji rolnej.

Pan Michał Grabski uważa, że ustawa ta była skrajnością. Jego zdaniem należy zostawić właścicielowi trochę prawa do decydowania.

Pan Piotr Kasprzyk przyznał, że w tej ustawie zabrakło obowiązku poinformowania miasta przez właściciela o chęci wycinki drzewa, gdyż w tym momencie miasto powinno mieć możliwość wykupienia gruntu albo płacenia dzierżawy za odstąpienie od wycinki. Podkreślił jednocześnie, iż zakaz wycinania wszystkiego również był złym pomysłem.

Pan Franciszek Koszowski wspomniał, że niegdyś można było zbierać za darmo chrust czy połamane gałęzie na opał.

Pan Piotr Kasprzyk wyjaśnił, że chrust nie był za darmo, miał swoją cenę, która była stosunkowo bardzo niska. Wskazał ponadto, że przy obecnych cenach wszystkich nośników energii ponownie wraca się do pozyskiwania drewna na opał.

Pan Dawid Warzyński dodał, że spodziewana jest większa kradzież drewna w lasach państwowych, być może również w prywatnych.

Pan Adam Knapik zapytał, dlaczego pozostawia się padnięte drzewa, które w niektórych przypadkach mają wartość handlową.

Pan Piotr Kasprzyk wytłumaczył, że są to tereny ochronne, które zostały wyłączone z produkcji leśnej. Na terenach zboczowych nie przeprowadza się zrębów, a w związku z tym, że wprowadzono obowiązek pozostawienia ok. 10% lasów, które mają być wyłączone z gospodarki wybrano takie tereny, gdzie jest np. skarpa. Ponadto należy również osiągnąć pewną masę posuszu drzewostanu.

Pan Michał Grabski poprosił o wyjaśnienie, czym są gospodarstwa węglowe.

Pan Dawid Warzyński objaśnił, że leśne gospodarstwa węglowe miały służyć badaniu i porównywaniu, na ile można zwiększyć potencjał pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy, a następnie handlować wartością dodaną. W związku z tym opracowano plan wmontowania dodatkowego piętra roślinności w lesie, które pochłaniałoby dwutlenek węgla. Prowadzone są badania, jakie skutki przyniesie takie działanie.

Pan Piotr Kasprzyk zwrócił uwagę na fakt, iż będzie to osiągnięte kosztem pewnych nakładów- wprowadzenie drugiego piętra wiąże się z wyprodukowaniem sadzonek, zasadzeniem a następnie pielęgnowaniem ich. Efekty takiego rozwiązania badają urządzeniowcy lasu.

Pan Grzegorz Tomaszewski zauważył, że działania takie wymagają dłuższego czasu, a dotyczyć one będą z pewnością głównie lasów państwowych.

Pan Piotr Kasprzyk wskazał na sprzeczność, która polega z jednej strony na pozostawianiu drewna, które podczas gnicia uwalnia dwutlenek węgla (tzw. posusz jałowy), a próbą pochłonięcia tych substancji dodatkowymi czynnościami.

Pan Michał Grabski dodał, że zwiększenie lasów ochronnych, do którego dąży UE spowoduje większe uwalnianie dwutlenku węgla.

Pan Dawid Warzyński powiedział, że w ostatnim PROW-ie znalazły się pieniądze na zabiegi, które są kosztowne dla właściciela, np. czyszczenie, pielęgnacja drzew w młodych klasach wieku, dolesienia luk, ale zainteresowanie taką pomocą jest znikome.

Pan Piotr Kasprzyk odparł, że zachęca to do wykonywania zabiegów pracochłonnych, które nie przynoszą zysków.

Pan Dawid Warzyński powiedział, że rzadko się zdarza, aby te zabiegi nie zostały wykonane. Są także sytuacje, kiedy to właściciel nie chce wykonywać zabiegów- wówczas Starosta posiada kompetencje do wydania decyzji nakazowej.

Pan Grzegorz Tomaszewski zapytał, jak wygląda kwestia osób, które nie wykonują zabiegów na terenie swojej działki, a jest wielu właścicieli, np. kompleks działek funkcjonujących jako rekreacja, a nad jeziorem jest wspólna działka, która jest lasem państwowym i stanowi współwłasność wszystkich działkowców.

Pan Dawid Warzyński wyjaśnił, że są to trudne sytuacje, są przypadki, gdzie właściciela nie było od bardzo dawna. Dodał, że Starosta może nakazać Nadleśniczemu wykonanie zabiegu ochronnego na koszt Skarbu Państwa.

Pan Piotr Kasprzyk, nawiązując do poprzedniej wypowiedzi odparł, iż Starosta może nakazać wykonanie zabiegu ochronnego i obciążyć kosztami właściciela. Wspomniał, że takie decyzje wydawane były w nadleśnictwie Trzebciny, ale zrezygnowano z tego, ponieważ lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie całej dokumentacji przez nadleśnictwo.

Pan Adam Knapik zapytał, czy z punktu widzenia przyrodniczego to jest dobrze, że powalone drzewa nie są usuwane.

Pan Piotr Kasprzyk odpowiedział, że tak.

Pan Adam Knapik wyraził opinie, jakoby niegdyś w lasach panował większy porządek.

Pan Michał Grabski odparł, iż punkty spojrzenia na gospodarkę leśną bardzo mocno uległy zmianie. Powstały leśne kompleksy promocyjne, aby wprowadzać nowe metody gospodarowania lasem, które są bardziej ekologiczne.

Pan Piotr Kasprzyk podkreślił, że w głównej mierze jest to efekt wpływu ekologów.

Pan Michał Grabski zauważył, że powrót do natury/ekologii prowadzi do tego, że to co było niegdyś uporządkowane przez człowieka lekko się burzy.

 

Do pkt. 2

Pan Adam Knapik poinformował, że Radnym został wysłany list otwarty od Skarżących, który związany jest ze skargą na Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu. Dodał również, że Skarga na Starostę Powiatu Świeckiego, która pośrednio dotyczy lasów jest rozpatrywana w postępowaniu administracyjnym, dlatego też do czasu zamknięcia procedury administracyjnej Rada Powiatu nie będzie się nią zajmować.

Na tym posiedzenie zakończono

 

Protokół sporządziła:

Katarzyna Kwaśnik

Biuro Rady

 

Przewodniczący Komisji

Ochrony Środowiska,

Rolnictwa i Leśnictwa

(Grzegorz Tomaszewski)

 

Informacje

Rejestr zmian