Protokół Nr 36/21 posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świeckiego z dnia 06 października 2021 r.

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – według załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

1. Karolina Gapska-Kostrzewa – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,

2. Piotr Walczak – Radca prawny w Starostwie Powiatowym w Świeciu.

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Pani Angelika Macura, która powitała obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdziła quorum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję i przedstawiła porządek obrad:

1. Analiza projektu uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie rozpatrzenia skargi z dnia 11.09.2021 r.

2. Głosowanie w sprawie przyjęcia bądź odrzucenia projektu uchwały.

3. Sprawy bieżące.

 

Do pkt. 1

Pani Angelika Macura przed przedstawieniem projektu uchwały poinformowała, iż otrzymała pisemne wyjaśnienia Dyrektor Ośrodka Wczasowego Mimoza, w których wyjaśniono, iż Skarżąca nie została przyjęta na turnus rehabilitacyjny, ponieważ po pierwsze nie posiadała wymaganego zaświadczenia o szczepieniu bądź negatywnego wyniku testu przeciw Covid-19, a po drugie zachowywała się niestosownie wobec pracowników ośrodka oraz uczestników, co wymusiło wezwanie Policji. Ponadto Dyrektor w piśmie wskazała, że Skarżąca nie nadawała się na pobyt na turnusie bez opiekuna, który sprawowałby nad nią opiekę. Następnie Pani Angelika Macura powiedziała, że przy konstruowaniu projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi wzięto pod uwagę dyskusję przeprowadzoną na posiedzeniu wstępnym Komisji a także ww. pismo, po czym odczytała treść przygotowanego dokumentu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

Pan Dariusz Wolski zapytał czy Przewodnicząca Komisji pozyskała notatkę z Policji.

Pani Angelika Macura odpowiedziała, że po przybyciu Policji na miejsce, Skarżącej nie było już w ośrodku, więc jedynie Policjanci odnotowali ten fakt w swoich notatnikach.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa potwierdziła słowa Pani Angeliki Macury.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zauważyła, że w tej sprawie istotne są terminy oraz zasady obowiązujące przy przyjęciu na turnus rehabilitacyjny, których Skarżąca nie przestrzegała, co jest nie zaprzeczalne.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa dodała, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu nie miało obowiązku informowania o konieczności negatywnego wyniku testu przeciw Covid-19 w przypadku braku szczepienia. Podkreśliła, że w pismach przyznających dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego po 14 maja br., odkąd rozporządzenie nakładające obowiązek wykonania testu weszło w życie, informowano o tym. Wyjaśniła, że Skarżąca złożyła wniosek w styczniu br., gdzie nie było jeszcze takiego dokumentu.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dokańczając wypowiedź, wskazała, że Skarżąca nie dopełniła ciążącego na niej obowiązku, ponadto zachowywała się w sposób odbiegający od przyjętych norm dot. pobytu w ośrodku wczasowym. Dlatego stwierdziła, że dodatkowych dowodów Komisja nie potrzebuje, ponieważ Skarżąca nie dostosowała się do wymogów, a ponadto nie skorzystała z możliwości dokonania ponownego wyboru dogodnego terminu turnusu. W związku z tym, uważa, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu dopełniło wszelkich starań i złożona skarga jest bezzasadna.

Pan Piotr Walczak zaznaczył, że kluczowe w tej sprawie jest pismo Skarżącej z dnia 12 lipca 2021 r., w którym uznała pismo z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu, wskazujące możliwość wyboru nowego terminu turnusu, za nieważne, ponieważ organy administracji działają zgodnie z przepisami prawa i obywatel nie może stwierdzić nieważności otrzymanego pisma.

Pan Dariusz Wolski powiedział, że rozumie przedstawione uzasadnienia, natomiast zwraca tylko uwagę Komisji, na to, że byłby to dobitny dowód, dzięki któremu nikt nie byłby w stanie podważyć zachowania Skarżącej.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała Pana Dariusza Wolskiego czy te dowody nie są dobitne.

Pan Dariusz Wolski zgodził się, że są, ale powiedział, że dzięki notatce z Policji można by „postawić kropkę nad i”.

Pani Angelika Macura podkreśliła, że Komisja nie jest stroną w sprawie, jeżeli chodzi o zgłoszenie na Policję w sprawie zachowania Skarżącej w ośrodku w Muszynie.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że Komisja zajmuje się rozpatrzeniem skargi, a nie zebraniem dowodów.

Pan Dariusz Wolski podkreślił, że nie ma żadnych wątpliwości, że zachowanie Skarżącej było naganne, ale gdyby Komisja posiadała notatkę.

Pani Angelika Macura zaproponowała, że jeśli Pan Dariusz Wolski ma możliwość pozyskania tego dokumentu, nie będąc stroną w sprawie, to nie widzi przeszkód.

Pan Dariusz Wolski powiedział, że stroną jest Dyrektor Ośrodka Wczasowego Mimoza.

Pani Angelika Macura podkreśliła, że dwa tygodnie czekała na pismo Dyrektora Ośrodka Wczasowego Mimoza w tej sprawie, więc nie uważa, aby podjęła ona próbę pozyskania informacji z Policji, tym bardziej, że policjanci nie zastali Skarżącej na miejscu.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zaznaczyła, że zadaniem Komisji było zbadanie przedmiotu skargi, i okazało się na podstawie zgromadzonych informacji z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu oraz Ośrodka Mimoza w Muszynie, że zarzuty są niezgodne z prawdą, stąd decyzja Komisji o uznaniu skargi za bezzasadną.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa uzupełniła, że zgodnie z rozporządzeniem, jeżeli ośrodek zwraca dofinansowanie w 100 %, to jest to przyjęte jako rezygnacja.

Pan Dariusz Wolski powtórzył, że zgadza się z tym, ponieważ są to bardzo mocne uzasadnienia i przychyla się do nich, tylko jego intencją, jest aby temat był całkowicie zamknięty.

Pani Angelika Macura powiedziała, że jej zdaniem jest całkowicie zamknięty.

Pan Piotr Walczak wyjaśnił, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji ma doświadczenie w rozpatrywaniu skarg i dodał, że najczęściej nie udaje się uzyskać tak decydujących, przekonujących dowodów, o jakich Pan Dariusz Wolski myśli, a konieczność podjęcia decyzji pozostaje w gestii członków Komisji na podstawie zgromadzonych materiałów. Dodał, że nawet w postępowaniach sądowych bardzo często jest tak, że Sąd, który musi orzekać ma niepełny materiał dowodowy. Podsumował, że jego zdaniem przedstawiony projekt uchwały jest bardzo dobrze uzasadniony.

Pan Dariusz Wolski zgodził się z Przedmówcą, ale wracając do wezwania Policji do Ośrodka Wczasowego Mimoza, podejrzewa, że policjanci musieli sporządzić notatkę. Dodał, że ma policjanta w rodzinie i z każdego takiego incydentu muszą sporządzić notatkę do raportu, ale niemniej zgadza się przyjętym uzasadnieniem.

Pani Angelika Macura zakończyła dyskusję w sprawie projektu uchwały.

 

 

Do pkt. 2 

Komisja jednogłośnie, 3 głosami za, podjęła uchwałę Nr 39/21 w sprawie przyjęcia projektu uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie rozpatrzenia skargi na Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu w wersji stanowiącej załącznik do protokołu i skierowanie go do Przewodniczącego Rady celem wniesienia pod obrady Rady Powiatu Świeckiego.

(radni Roman Witt oraz Marcin Podgórski byli nieobecni na posiedzeniu)

 

 

Do pkt. 3

W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.

Na tym posiedzenie zakończono.

Protokolant:

Joanna Ekert

Biuro Rady

Przewodnicząca Komisji

Skarg, Wniosków i Petycji

/-/

(Angelika Macura)

Członkowie Komisji:

(Urszula Kempińska-Czerwińska)

(Dariusz Wolski)

Informacje

Rejestr zmian