Protokół Nr 35/22 posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki Rady Powiatu Świeckiego z dnia 2 marca 2022 r.

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Infrastruktury i Gospodarki – wg załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

1. Bożena Gaca-Zielińska – Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,

2. Iwona Karolewska – Sekretarz Powiatu Świeckiego,

3. Mirosław Karwasz – Kierownik w Wydziale Komunikacji i Dróg Starostwa Powiatowego w Świeciu,

4. Adam Knapik – Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego,

5. Zbigniew Semrau – Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu,

6. Barbara Studzińska – Starosta Powiatu Świeckiego,

7. Katarzyna Trybuła – Główny specjalista ds. funduszy unijnych w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu,

8. Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu.

 

 

Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki Pan Brunon Han, który powitał członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdził kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawił porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.

2. Sprawy różne.

Do pkt. 1

Pani Bożena Gaca Zielińska przedstawiła Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Świecki w 2021 roku (materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20 stycznia 2022 r.).

Do przedstawionego materiału  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Zbigniew Semrau  przedstawił Sprawozdanie z funkcjonowania Powiatowych Przewozów Użyteczności Publicznej w 2021 roku (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 21 lutego 2022 r.).

Pan Brunon Han zadał pytanie, czy można stwierdzić, że wszystkie przewozy kosztowały Powiat Świecki około 500 000 złotych.

Pan Zbigniew Semrau wyjaśnił koszty związane z przewozami organizowanymi na terenie Powiatu Świeckiego.

Pan Andrzej Kowalski zapytał o kwestie związane z obsługą linii oraz to, czy Powiat kontroluje w określony sposób punktualność wyjazdu z przystanków czy prędkość, z jaką poruszają się autobusy.

Pan Zbigniew Semrau odpowiedział, iż zgodnie z zawartymi umowami organizator ma prawo dokonywania kontroli i w ubiegłym roku zostały przeprowadzone 3 kontrole. Dodał jednak, że kontrole te nie wykazały sytuacji, które powodowałyby konieczność nałożenia kar na operatorów, zaś zwiększona prędkość autobusów może wynikać z chęci nadrobienia czasu, jakie autobusy tracą na trasie przejazdu wskutek realizowanych obecnie remontów czy innych działań na drogach.

Pani Iwona Karolewska przedstawiła Sprawozdanie z działalności Powiatu Świeckiego w 2021 roku w organizacjach i stowarzyszeniach, do których należy (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 21 lutego 2022 r).

Pan Adam Knapik, nawiązując do przedstawionego przez Panią Iwonę Karolewską sprawozdania zapytał, w jaki sposób mieszkańcy Powiatu mogli zapoznać się z ofertą stowarzyszeń oraz możliwością brania udziału w wyjazdach studyjnych, w kontekście Stowarzyszenia Europa Kujaw i Pomorza.

Pani Iwona Karolewska wyjaśniła, że nabory do udziału w wydarzeniach organizowanych przez stowarzyszenie były otwarte. Powiat informuje o tym na stronach internetowych powiatu czy na Facebooku, a mieszkańcy bezpośrednio zgłaszają się do organizatora wydarzenia. Dodała, że informacja o organizowanych konferencjach została przesłana do jednostek organizacyjnych Powiatu, pracowników oraz Radnych.

Pan Adam Knapik poprosił zatem o przygotowanie sprawozdania, w którym wskaże się ilość mieszkańców i organizacji z terenu Powiatu Świeckiego, które wzięły udział w wydarzeniach w roku ubiegłym.

Pani Iwona Karolewska odparła, iż stowarzyszenia zostaną poproszone o dostarczenie takiej informacji.

Pani Katarzyna Trybuła przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy w dni powszednie, w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Świeckiego na 2022 rok (przedstawiony projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 8 lutego 2022 r).  

Pan Adam Knapik powiedział, że po spotkaniu z Przewodniczącymi Klubów Radnych liczył, że Rada Powiatu będzie bronić swojego stanowiska, które jest w interesie mieszkańców i zapewnia odpowiednią dostępność aptek. Wyraził duże zdziwienie, że odstąpiono od tego. Poinformował, że nie poprze uchwały w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy w dni powszednie, w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Świeckiego na 2022 rok, a także będzie przekonywał Radę Powiatu, aby się nad tym głęboko zastanowić, gdyż głosując za takim rozwiązaniem jest duże prawdopodobieństwo, że rozkład ten nie będzie przestrzegany a rada bierze udział w tworzeniu „martwego” prawa.

Pani Barbara Studzińska wyjaśniła, że w związku z tym, iż poprzednia uchwała została przez Wojewodę uchylona w trybie nadzorczym, należy ponownie podjąć uchwałę, tym razem ustalając dyżury całodobowe aptek. W uzasadnieniu Wojewody dotyczącym uchylenia uchwały określającej otwarcie aptek do godziny 24 wskazano, że trudności wynikające w zapewnieniu obecności magistrów farmacji, jak również w dostosowaniu się do całodobowych dyżurów nie mają znaczenia. Pani Starosta powiedziała, że zgodnie z art. 94 ustawy Prawo farmaceutyczne do kompetencji Rady Powiatu należy ustanowienie rozkładu pracy aptek, a odbiorcami tejże uchwały są apteki (właściciele aptek) czy sieci apteczne, które zobowiązane są do jej przestrzegania. Odpowiedź Kujawsko-Pomorskiego Nadzoru Farmaceutycznego brzmiała następująco, iż nieprzestrzeganie uchwał Rad Powiatów w zakresie godzin otwarcia nie stanowi naruszenia w takim rozumieniu, iż nadzór mógłby ograniczyć działalność aptek. Dodała, że Powiat nie ma prawnych możliwości, aby wyegzekwować od aptek przestrzeganie tej uchwały. Kończąc zauważyła, że opracowywana jest zmiana prawa farmaceutycznego, przewidziana do wprowadzenia w połowie roku, która powinna przynieść lepsze rozwiązania w przedmiotowym zakresie.

Pan Adam Knapik powołał się na ustawę Prawo farmaceutyczne, która mówi, że rozkład godzin pracy aptek powinien być dostosowany do potrzeb ludności, zapewniając dostępność do świadczeń również w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy, przy czym w żadnym miejscu tej ustawy nie jest zdefiniowana pora nocna. Dodał, że w części województwa Wojewoda nie zakwestionował tego, że apteki nie funkcjonują przez całą dobę. Pan Adam Knapik powiedział, iż jeżeli Rada Powiatu uznała, że najlepszym rozwiązaniem jest otwarcie aptek do godziny 24, decyzja ta powinna być utrzymana.

Pani Barbara Studzińska, nawiązując do wypowiedzi Pana Adama Knapika wspomniała, że już w 2012 roku próbowano podjąć uchwałę ograniczającą otwarcie aptek do godziny 24, ale Wojewoda uchylił uchwałę zarzucając jej niezgodność z prawem. Jednak ze względu na zmianę okoliczności faktycznych związanych z pandemią, gdzie widoczny był brak należytej obsady aptekarskiej, szczególnie w nocy, jak również brak korzyści ekonomicznych dla aptek, w ubiegłym roku ponownie zaproponowano przyjęcie ograniczonego rozkładu pracy aptek. Ponadto nadmieniła, że pora nocna uregulowana została w kodeksie pracy, do czego odwołał się Wojewoda w rozstrzygnięciu nadzorczym.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała na jakim etapie znajduje się propozycja powstania apteki przyszpitalnej.

Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że udało się jedynie ustalić, że apteka, która obecnie działa przy szpitalu jest apteką sieciową i w przyjętym harmonogramie przestrzegała ona swoich dyżurów całodobowych, ale nie jest w stanie pełnić ich całorocznie ze względu na brak obsady. Wyjaśniła ponadto, że przepisy prawa nie pozwalają prowadzić apteki ogólnodostępnej przez szpital, musiałaby powstać odrębna spółka, która prowadziłaby taką działalność.

Pan Adam Knapik stwierdził, że w tej sytuacji należy poczekać do połowy roku i zmiany przepisów. Dodał, że gdyby z mocy prawa zgoda na prowadzenie apteki była uzależniona od przestrzegania przez nią dyżurów nocnych, wszystkie apteki by tego przestrzegały.

Pan Mirosław Karwasz przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmniejszenia opłaty za wydanie nowego dowodu rejestracyjnego (przedstawiony projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 8 lutego 2022 r.).  

Pan Brunon Han zapytał, czy ulga ta jest obligatoryjnie stosowana ze względu na zmianę adresu. 

Pan Mirosław Karwasz odpowiedział, że tak, ze względu na poszerzenie terenu miasta Świecia i zmianę nazw ulic.

Pan Adam Knapik nawiązał do tematu związanego z wymianą tablic rejestracyjnych w kontekście samochodów używanych i zapytał, czy dużo osób, które przerejestrowuje samochody zostawia dawne numery i czy fakt ten może mieć istotny wpływ na przychody Powiatu z tytułu sprzedaży tablic rejestracyjnych.

Pan Mirosław Karwasz odparł, że działanie takie na pewno wpłynie na przychody Powiatu. Dodał, że połowa osób zostawia dotychczasowe tablice.

Pan Dariusz Woźniak powiedział, że było sugerowane nie zwiększanie dochodów z tytułu opłaty komunikacyjnej.

Pan Mirosław Karwasz dodał, że od września nie będzie kart pojazdu oraz nalepek kontrolnych, a więc są to kolejne przychody, które nie wpłyną do budżetu Powiatu Świeckiego.

Pan Brunon Han poinformował, że Pani Dyrektor PCPR nie mogła przybyć na posiedzenie Komisji, w związku z tym projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację tych zadań w Powiecie Świeckim w 2022 roku zostanie zreferowany na sesji Rady Powiatu.

Pan Dariusz Woźniak  przedstawił projekt uchwały  Rady Powiatu Świeckiego w sprawie:

a) zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2022,

b) zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2022-2038 (przedstawione projekty uchwał stanowią załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 28 lutego 2022 r.).  

Pan Adam Knapik powiedział, że przez wiele lat była sytuacja, iż niewykorzystane środki z lat ubiegłych traktowane były jako bufor, który pozwalał w trakcie roku budżetowego poprawić wskaźniki lub wprowadzić dodatkowe środki. Następnie zapytał, czy fakt mniejszej absorpcji środków zewnętrznych w stosunku do zadań zaplanowanych, jak również wzrost wydatków, które należy ponieść na skutek inflacji nie spowoduje, że kwota 6 milionów nie będzie możliwa do wykorzystania.

Pan Dariusz Woźniak wytłumaczył, że wolne środki nie zostały w całości rozdysponowane, ponieważ w tym roku mogą się one nie wygenerować. Pozostawiono 3 829 000 złotych niezadysponowanych środków na spłatę długu w 2023 roku, a jeśli sytuacja ulegnie poprawie, środki te będzie można rozdysponować na inne cele. Pan Dariusz Woźniak dodał również, że pozostałe wolne środki zostały w całości podzielone, lecz jeśli inflacja wzrośnie, a program Polski Ład przełoży się na spadek dochodów, Powiat nie będzie miał środków własnych na udział własny dla programów, które wymagają 50% wkładu. Poinformował, że Powiat złożył 5 wniosków, co stanowi maksymalną ilość wniosków w tym programie.

Pan Franciszek Koszowski wyjaśnił kwestie związane z wnioskami drogowymi. Powiedziała, że są drogi, na które Powiat Świecki po raz trzeci składa wniosek, gdyż wcześniej nie zostało uzyskane dofinansowanie. Podał, że w tym roku jest to remont drogi Tleń-Lniano. Zaś z nowych wniosków, które już są złożone, tj. z Polskiego Ładu planowana jest rozbudowa drogi powiatowej i ciągu pieszo-rowerowego w Głogówku, którego koszt wyniesie 4 950 000 złotych, a dofinansowanie 4 702 500 złotych. W planach jest również przebudowa drogi Grabowo-Topolno, której całkowity koszt wynosi 8 000 000 złotych oraz budowa odcinka drogi powiatowej Wierzchy-Brzemiona o wartości 2 000 000 złotych. Pan Franciszek Koszowski na koniec swojej wypowiedzi dodał, że rozstrzygnięcie tych wniosków nastąpi w kwietniu.       

Pan Adam Knapik zapytał, ile naborów z Funduszu Inwestycji Strategicznych jest przewidzianych jeszcze w tym roku.

Pan Dariusz Woźniak odparł, że w tym roku będą miały miejsce 2 nabory, a w roku 2023 kolejne 2. Jeżeli zasady nie ulegną zmianie, będzie możliwość złożenia łącznie 20 projektów.

Pan Adam Knapik odwołując się do 3 projektów, na które Powiat Świecki nie otrzymał dofinansowania zadał pytanie, czy w przypadku negatywnego rozstrzygnięcia będą one w dalszym ciągu aplikowane.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że tak.

Pan Adam Knapik poruszył temat związany z programem Rodzina w Centrum, który realizowany jest przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu, jego zdaniem ze słabymi skutkami. Następnie zapytał, czy jest możliwość przekazania zadań związanych z promocją rodzicielstwa zastępczego stowarzyszeniu, którego celem jest pomoc i działanie na rzecz rodzin zastępczych.

Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że jest to projekt systemowy finansowany z Unii Europejskiej i realizowany w każdym powiecie. Należałoby zatem rozstrzygnąć dylemat prawny związany z możliwością zlecenia tych zadań.   

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że stowarzyszeniem, które działa na rzecz promowania rodzicielstwa zastępczego jest niedawno powstała Fundacja PARO.

Pani Barbara Studzińska odrzekła, że taka sytuacja nie może mieć miejsca, ponieważ jest to zadanie Powiatu. Ponadto w przypadku poszukiwania organizacji pozarządowej, która miałaby takie działania realizować, to musiałaby przede wszystkim posiadać doświadczenie w tej dziedzinie.

Pan Adam Knapik wspomniał, że zadaniem ustawowym Powiatu jest obróbka dokumentacyjna adopcji, rodzicielstwa zastępczego i rodzin zastępczych od strony finansowania i kontroli dokumentów. Natomiast istotą programu Rodzina w Centrum, finansowanego w dużej mierze ze środków zewnętrznych jest promocja rodzicielstwa zastępczego. Wyraził zdanie, jakoby PCPR w Świeciu osiągał niezadowalające wyniki w tym zakresie. W związku z tym zapytał o możliwość przekazania tego zadania do organizacji pozarządowych.

Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że Pani Dyrektor PCPR w Świeciu podejmuje szereg działań, aby promować i zachęcać do rodzicielstwa zastępczego.

Pan Adam Knapik stwierdził, że działania te są bezskuteczne.

Pani Barbara Studzińska poinformowała, że Pani Dyrektor PCPR zostanie zobowiązana do szczegółowego przedstawienia tej problematyki. Jednakże nie zgadza się ze stanowiskiem Pana Adama Knapika i jego oceną działań podejmowanych przez PCPR w dziedzinie rodzicielstwa zastępczego.

Pan Brunon Han zgodził się z wypowiedzią Pani Starosty i uważa, że należy wstrzymać się z opiniowaniem do czasu przedstawienia informacji w tym zakresie przez Dyrektor PCPR.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska  w związku z tym, że sprawozdanie z działalności PCPR będzie tematem kwietniowej sesji Rady Powiatu, zaproponowała, aby została przygotowana analiza zagadnienia w dłuższej perspektywie, nawet do 10 lat.

Pan Brunon Han zapowiedział, że poprosi Panią Dyrektor o przedstawienie szerszego okresu rozliczeniowego.

Pan Adam Knapik wyjaśnił, że jego wniosek nie dotyczył zabrania PCPR-owi zadania związanego z rodzicielstwem zastępczym, bo to jest ustawowy obowiązek powiatu, tak jak słusznie powiedziała  Pani Barbara Studzińska. Natomiast zaproponował, aby rozważyć czy jest możliwość przekazania promocji rodzicielstwa zastępczego do organizacji pozarządowej.  

Pan Brunon Han powiedział, iż temat ten powróci, kiedy będzie gotowe sprawozdanie z działalności PCPR w Świeciu.

Pan Adam Knapik odniósł się do tematyki związanej z bieżącym utrzymaniem dróg, na które proponowane jest zwiększenie środków w budżecie Powiatu o 758 000 złotych. Zapytał zatem, o co zwiększony został zakres bieżącego utrzymania dróg lub też jakie kwestie nie zostały doszacowane.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział Panu Adamowi Knapikowi, że nie doszacowano kosztów zimowego utrzymania, ponieważ Dyrektor PZD zaplanował kwotę około 900 000 złotych, zaś zostało wydane około 1 500 000 złotych, co znacząco przekracza średnią 10-letnią.

Pan Adam Knapik w związku z propozycją, aby wprowadzić kwotę 750 000 złotych na zadanie drogowe związane z opracowaniem dokumentacji dalszego remontu ulicy Wojska Polskiego i Mickiewicza, ze względu na możliwość znacznego sfinansowania ze środków zewnętrznych, zapytał, czy Powiat nie powinien już na etapie prac projektowych uzyskać informacji, jaki procent dla kolejnego etapu tego zadania będą stanowiły roboty drogowe, a jaki procent prace związane z wymianą infrastruktury należącej do Gminy Świecie i zawrzeć pewnych ustaleń w stosownym porozumieniu.

Pan Franciszek Koszowski poinformował, iż Dyrektor PZD Pan Adam Meller zostanie poproszony o szczegółowe rozliczenie, które zostanie przedstawione na najbliższej sesji Rady Powiatu.  Dodał także, że koszt przebudowy infrastruktury wynosi zaledwie 20-25% całkowitych kosztów.

Pan Adam Knapik dodał, że pytanie radnej Pani Iwony Manys jest cały czas aktualne i oczekują na przedstawienie rozliczenia.

Pan Dariusz Woźniak dodał do wypowiedzi Pana Starosty, że wobec inwestycji o wartości 19 000 000 złotych, udział własny Powiatu wynosi 1,3 miliona złotych. Pozostałe środki pochodzą z Unii Europejskiej, Funduszu Inwestycji Lokalnych I, Funduszu Inwestycji Lokalnych III oraz Gminy Świecie.

Pani Iwona Manys odparła, iż zadane przez nią pytanie na wcześniejszym etapie inwestycji o procentowy podział prac jest nadal aktualne.

Pan Andrzej Kowalski wyraził swoje zdanie, że taki kierunek myślenia nie jest zachęcający dla gmin, ponieważ przy remontach dróg w innych miejscowościach, gminach nikt nie oczekiwał przedstawienia takich danych. Podkreślił, że przy inwestycji wartej 19 mln, ograniczenie udziału finansowego powiatu do wysokości nieco ponad 1 mln zł stanowi duży sukces, dlatego tym bardziej nie rozumie skąd pytania o koszty poszczególnych elementów przebudowy.

Pani Iwona Manys zgodziła się i podkreśliła, że chciałaby aby przy kolejnych inwestycjach mieć taką świadomość.  Powiedziała, że zakładając, że cała infrastruktura jest Gminy Świecie, więc chciałaby uzyskać informację jaki wkład finansowy w inwestycję ma w tym momencie Gmina Świecie.

Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że Gmina Świecie przekaże na inwestycję nieco ponad 3 miliony złotych. Powiat także przekaże taką samą kwotę, z tym, że 1 300 000 złotych jest to wkład własny Powiatu natomiast około 2 400 000 złotych stanowi dofinansowanie z Funduszu Inwestycji Lokalnych I, gdzie suma tych dwóch kwot stanowi właśnie udział Powiatu. Dodał, że nie jest to ostateczny obraz, ponieważ powiat nadal stara się o środki.

Pan Adam Knapik zwracając się do Pana Andrzeja Kowalskiego powiedział, że ma wrażenie, że jest nie rozumiany. Podkreślił, że w swojej wypowiedzi wyraźnie zaznaczył, że jest to słuszny kierunek promowania tej inwestycji ze względu na możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych. A konkretnie zwrócił uwagę na płynność finansową, że skoro koszt dokumentacji jest 750 tys. zł, to jego zdaniem zasadnym jest wprowadzić tą kwotę do budżetu, lecz już wystąpić do gminy Świecie, żeby przynajmniej ta część, która jest związana z projektowaniem sieci była finansowo zapewniona przez gminę Świecie. Pogratulował inżynierii finansowej przy obecnie trwającej inwestycji, jednak podkreślił, że skoro jest to inwestycja powiatu, więc radni mają prawo znać poszczególne koszty składowych elementów przebudowy.

Pan Franciszek Koszowski odparł, że uzgodniono z gminami 50% udział własny niezależnie od rodzaju prac realizowanych przy poszczególnych inwestycjach w danych gminach. Niemniej dodał, że szczegółowe koszty zostaną przedstawione Panu Przewodniczącemu.  Podkreślił, że zadania drogowe są podejmowane w oparciu o kosztorysy i ustaloną wartość procentową udziału własnego gminy i powiatu przy jednoczesnej możliwości pozyskania dofinansowania z Polskiego Ładu w wysokości 95%.

Pan Andrzej Kowalski odpowiadając Panu Adamowi Knapikowi wskazał, że problematyka zabezpieczenia 750 000 złotych na dokumentację przebudowy kolejnego odcinka tej drogi oraz wejście we współpracę z Gminą Świecie to jest zupełnie inna sprawa niż rozliczenie milionowej inwestycji, która dobiega końca. Tak więc pomysł rozmów pomiędzy powiatem a gminą przy planowaniu inwestycji uznał za dobry, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Natomiast jeżeli chodzi o drugą sprawę, to uważa że Pan Adam Knapik nie ma racji, ponieważ dokumentacja przetargowa jest do wglądu i można poznać wszystkie szczegóły.

Pan Franciszek Koszowski dodał, że to Powiat zleca dokumentację, w której zawarte są szczegółowe informacje.  W przypadku ulicy Wojska Polskiego logiczne jest zapytanie miasta jakiej przebudowy będzie wymagała infrastruktura, ponieważ jest to niezbędne do przetargu na dokumentację. Ta dokumentacja jest przygotowana, a radni mają możliwość wglądu w każdą dokumentację.

Pani Barbara Studzińska przypomniała, że na każde pytanie, które zostanie zadane przez radnego będzie odpowiedź. Jeśli Pani Radna Iwona Manys chce znać, jakie są koszty infrastruktury przy remoncie ulicy Wojska Polskiego, zostaną udzielone takie informacje. Natomiast jeżeli chodzi o zasady  i reguły współpracy z gminami, to są one określone i akceptowane przez obie strony.

Pan Adam Knapik powiedział, że udzielane są odpowiedzi na pytania, które na komisji nie padły. Podkreślił, że pytając o zabezpieczenie środków na dokumentację nawiązał do obecnej przebudowy tylko po to, żeby skoro te koszty już są znane, podjąć rozmowy z Gminą Świecie, która będzie donatorem tego projektu. Dodał, że dyskusja nie toczy się nad podziałem procentowym pomiędzy gminą a powiatem. Tylko zaznaczył, że może warto już w tej chwili zwrócić się do burmistrza Świecia, aby na tym etapie zrekompensował w 50 %, a później przy rozliczeniu inwestycji wszystko zostanie uwzględnione. Zwrócił się do Pana Andrzeja Kowalskiego, aby powiedział, w którym aspekcie nie miał racji, skoro uznał jego pomysł za słuszny.

Pan Brunon Han zauważył, że doszło do pomieszania wątków w dyskusji, ponieważ Pan Adam Knapik pyta o co innego niż Pani Iwona Manys. Podobnie jest z udzielającymi odpowiedzi. Dlatego uznał, że należy wrócić do zmian w budżecie prezentowanych przez Skarbnika.

Pani Iwona Manys poinformowała, że pytanie, które zostało wcześniej przez nią zadane, uważa za nieaktualne. Ponieważ patrząc z perspektywy czasu na tą inwestycję, Pan Skarbnik pozyskał bardzo dużo środków zewnętrznych i dlatego uważa, że niepotrzebne jest rozliczanie co jest elementem gminy a co powiatu. Dodała, że w tej sytuacji, gdzie powiat przedstawia się korzystnie finansowo, nie ma potrzeby dochodzić tych szczegółów. Dlatego pytanie, które zadała wtedy, jaki jest procentowy udział w zadaniach drogowych a jaki dotyczący infrastruktury, uważa za nieaktualny. Radna natomiast poparła wniosek Pana Adama Knapika o podjęciu rozmów z Gminą Świecie dot. zabezpieczenia udziału gminy w sfinansowaniu dokumentacji.

Pan Adam Knapik zapytał, z czego wynika wzrost środków przekazanych ZSOiP w Świeciu na rozbudowę szkoły o 80 000 złotych, czy ze zmiany cen czy ze zmiany zakresu spowodowanego dodaniem nowych pozycji nieuwzględnionych wcześniej.

Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że 50 000 złotych zostanie przekazane na tablice multimedialne do nowych sal lekcyjnych, co było zaplanowane w budżecie na rok 2021, ale nie zostało wydane. Natomiast kwota 20 000 złotych ma być rozdysponowana na 4 stoły do pracowni papiernictwa, gabloty, tablice informacyjne i krzesła do nowej części szkoły, co nie było planowane. A 10 000 złotych ma być przeznaczone na organizację jubileuszu 30-lecia szkoły wraz z uroczystym oddaniem do użytku rozbudowanej części.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska nie zgodziła się z faktem przekazania 10 000 złotych na organizację 30-lecia Szkoły.

Pan Adam Knapik zakomunikował, iż istnieje możliwość złożenia odpowiedniego wniosku w czasie uchwalania proponowanych zmian do budżetu, ponieważ do momentu przegłosowania projektu uchwały każdy radny, zgodnie ze statutem może złożyć dowolne poprawki do budżetu.

Do pkt. 2                        

Pan Brunon Han z uwagi na fakt zmiany terminów Sesji Rady Powiatu zaproponował, aby nastąpiła zmiana w planie posiedzeń Komisji Infrastruktury i Gospodarki, polegająca na przeniesieniu wyjścia do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z miesiąca lutego na kwiecień, jak również zorganizowanie kolejnego posiedzenia Komisji na dzień 22.03, podczas którego będzie miało miejsce wyjście do zabudowań po byłej Państwowej Straży Pożarnej na ul. Laskowickiej. Dodał także, aby spotkanie ze Spółkami Wodnymi i Związkiem Wałowym odbyło się we wrześniu na wspólnym posiedzeniu z Komisją Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa.

Pan Adam Knapik poinformował obecnych, że do składu Komisji będzie powołany nowy Radny Józef Belt, który wyraził wolę pracy w Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz w Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa. Zapytał również, czy Komisja Infrastruktury i Gospodarki planuje zorganizować w kwietniu objazd dróg.

Pan Brunon Han odparł, iż nie, ponieważ wyjazd ten zaplanowany został na październik po zakończeniu inwestycji drogowych.

Pan Adam Knapik zabierając głos w dyskusji poinformował, że w marcu planowano zorganizować jedną sesję w dniu 16.03, aby wyczerpać tematy zaplanowane do realizacji w na ten miesiąc, lecz zaszła konieczność podjęcia uchwały aptekarskiej i Zarządu Dróg. Dlatego obędą się dwie sesje, mi.in. dlatego, że najbliższa sesji i tak będzie wydłużona ze względu na ślubowanie nowego radnego oraz wręczenie nagród Starosty, w związku z tym aby nie dokładać więcej tematów, kolejna sesja odbędzie się w planowanym terminie, tj. 30 marca.

Pan Franciszek Koszowski powrócił do tematu poprawy bezpieczeństwa przejść dla pieszych i przekazał, że dotychczas pojawiła się propozycja realizacji 15 przejść, które zostały uzgodnione z wójtami/burmistrzami. Natomiast na kolejnym posiedzeniu Komisji dokumentacja zostanie radnym przekazana do akceptacji.

Pani Iwona Manys  zapytała, w jakich gminach planuje się przebudowę 15 przejść dla pieszych.

Pan Franciszek Koszowski wyjaśnił, że w wielu gminach, lecz jeśli chodzi o gminę Osie i Pruszcz, to wójt Osia wskazał tylko 2 przejścia dla pieszych, a burmistrz Pruszcza 3.

Pani Iwona Manys  powiedziała, że dostała pismo, w którym zgłoszonych było 6 przejść dla pieszych.

Pan Franciszek Koszowski uzupełnił, że łącznie zgłoszonych było 10 przejść w Osiu i Pruszczu, natomiast po uzgodnieniu z wójtami gmin wybrano 5 przejść. To włodarze podjęli decyzję, ponieważ będą ponosić opłaty za oświetlenie przejść.

Pan Adam Knapik powiedział, że konieczność modernizacji przejść dla pieszych w Gminach Osie i Pruszcz wynika przede wszystkim ze zwiększenia ruchu pojazdów na przejętych drogach wojewódzkich.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zaproponowała, aby lokalizację tych przejść nanieść na odpowiednie mapy.

Pan Franciszek Koszowski zapewnił, że Dyrektor PZD przygotuje mapy. Następnie dodał, aby na kolejnym posiedzeniu Komisji zadecydować wspólnie, które przejścia będą ostatecznie realizowane. Zwrócił uwagę na fakt, że przejścia dla pieszych w ramach poprawy bezpieczeństwa miały być  wyniesione, ale nie wszyscy przedstawili taką potrzebę, dlatego będzie to wykonane w zależności od preferencji.

Pan Adam Knapik powiedział, że nie pamięta, żeby była dyskusja o wynoszeniu przejść.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska potwierdziła, że była.

Pan Franciszek Koszowski dodał, że tak był sformułowany wniosek, że mają być wyniesione. Dlatego dopiero po akceptacji wskazanych przejść zlecone będzie przygotowanie dokumentacji.

Pan Brunon Han z uwagi na wyczerpanie porządku obrad zakończył posiedzenie Komisji Infrastruktury i Gospodarki.

Na tym posiedzenie zakończono.    

Protokolant:

Joanna Ekert

Biuro Rady

Przewodniczący Komisji

Infrastruktury i Gospodarki

/-/

(Brunon Han)

 

Informacje

Rejestr zmian