Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – według załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:
1. Joanna Kowalska – p.o. Kierownika Działu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych i pozyskiwania środków z funduszy krajowych i unijnych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
2. Piotr Walczak – Radca prawny w Starostwie Powiatowym w Świeciu.
Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Pani Angelika Macura, która powitała obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdziła quorum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję i przedstawiła porządek obrad:
1. Zapoznanie ze skargą z dnia 11.09.2021 r.
2. Przyjęcie planu rozpatrywania ww. skargi.
3. Sprawy bieżące.
Do pkt. 1
Pani Angelika Macura odczytała treść skargi Pani ………………………………….. z dnia 11 września 2021 r. na działalność Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu, która wpłynęła do Starostwa Powiatowego w Świeciu w dniu 21 września 2021 r. (kserokopia skargi w załączeniu do protokołu). Następnie otworzyła dyskusję w tym punkcie i zwróciła się do Pani Joanny Kowalskiej o przedstawienie stanowiska PCPR w Świeciu.
Pani Joanna Kowalska w imieniu Dyrektora PCPR w Świeciu przedstawiła stanowisko jednostki w sprawie powyższej skargi (pismo stanowi załącznik do protokołu).
Pani Angelika Macura powiedziała, że z wypowiedzi Pani Joanny Kowalskiej jednoznacznie wynika, iż PCPR nie miało w obowiązku powiadomić Skarżącej o konieczności wykonania testu na COVID-19 przed wyjazdem do sanatorium. Po drugie zauważyła, że PCPR skierowało także do Skarżącej pismo, w którym przekazało, że jest możliwe ponowne wskazanie w ciągu 30 dni od otrzymania pisma, innego dogodnego dla Skarżącej terminu wyjazdu na turnus rehabilitacyjny, a mimo to Skarżąca z tego nie skorzystała. Następnie powiedziała, że otrzymała notatkę służbową pracownika PCPR Pani ……………………, która w rozmowie z pracownikiem Ośrodka Wczasowego Mimoza ustaliła, iż Skarżąca w sposób karygodny zachowywała się w stosunku do pracowników ośrodka oraz uczestników turnusu rehabilitacyjnego, używała wulgaryzmów oraz pluła, w związku z czym pracownicy ośrodka wezwali Policję. Ponadto ośrodek zapewnił, że informował telefonicznie Skarżącą o konieczności wykonania testu diagnostycznego. Następnie zwróciła się do radnych czy mają pytania.
Pan Dariusz Wolski zapytał czy jest możliwe, aby zaproponować Skarżącej termin skorzystania z turnusu, aby była zadowolona, choć z niepokojem wysłuchał informacji, o tym jak się zachowywała.
Pani Angelika Macura odpowiedziała, że zastanawiała się nad taką możliwością, ale podkreśliła, że Skarżąca miała już drugą szansę, z której nie skorzystała i nie byłoby dobrą praktyką, aby wynagrodzić Skarżącą za to, że napisała skargę. Dodała, że jej zdaniem, byłoby to nieedukacyjne postępowanie.
Pan Dariusz Wolski zapytał, czy gdyby Skarżąca zdecydowała się przeprosić za swoje nieetyczne, nieładne i niegrzeczne zachowanie, to byłaby możliwość ponownego skierowania na turnus.
Pani Angelika Macura wyjaśniła, że dowiedziała się z rozmowy z Dyrektorem Ośrodka Wczasowego Mimoza, że Skarżąca zachowywała się w taki sposób, że gdyby nawet miała negatywny wynik testu w kierunku Covid-19, to Dyrektor miałby obawy co do przyjęcia Skarżącej, ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa uczestników turnusu. Dlatego najpierw należałoby przeanalizować ta sprawę.
Pan Roman Witt powiedział, że podziela stanowisko Pani Przewodniczącej, ponieważ Skarżąca otrzymała drugą szansę od PCPR, które poinformowało w piśmie o możliwości podania terminu ponownego skorzystania z turnusu w ciągu 30 dni od otrzymania pisma. Dodał, że mimo karygodnego zachowania, o którym dziś członkowie komisji wiedzą, ta szansa była dana Skarżącej. Natomiast wyciągając wniosek z tego zdarzenia, zwrócił się do PCPR, aby w pismach kierowanych do osób korzystających z dofinansowań powoływać się na przepisy warunkujące rozpoczęcie turnusu rehabilitacyjnego posiadaniem negatywnego wyniku testu w kierunku Sars-Co-V-2 wykonanego nie wcześniej niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu lub zaszczepieniem się przeciw Covid-19, ponieważ świadomość przepisów prawa niektórych obywateli jest bardzo niska. Podkreślił, że należałoby to zaznaczyć, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień, choć uważa, że wiedza o tym jest już bardzo rozpowszechniona, że także przed pójściem do szpitala jest niezbędne wykonanie szybkiego testu.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zauważyła, że przedmiotem posiedzenia komisji jest podjęcie decyzji czy skarga jest zasadna, natomiast PCPR wykonało już swoje czynności wobec Skarżącej niezależnie, a komisja musi stwierdzić o zasadności skargi, ponieważ komisja nie jest od podejmowania innych decyzji w związku z tą sprawą. Uważa, że na podstawie tego co Pani Przewodnicząca Angelika Macura przedstawiła, skarga jest niezasadna, ponieważ nie potwierdzają się zarzuty wnoszone przez Skarżącą, a z informacji przedstawionych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu oraz uzyskanych z Ośrodka Wczasowego Mimoza wynika, że podjęte zostały wszystkie niezbędne działania.
Pani Joanna Kowalska dodała, że po 6 maja br., czyli od kiedy Rozporządzenie Rady Ministrów obowiązywało, w pismach kierowanych do osób, którym przyznano dofinansowanie, zawarta była informacja, o konieczności wykonywania testów w kierunku Sars-Cov-2, choć PCPR nie miało tego w obowiązku. Natomiast dla osób, którym dofinansowanie było przyznawane od 1 kwietnia br., zostały wysłane dodatkowo powiadomienia o takiej konieczności.
Do pkt. 2
Pani Angelika Macura przedstawiła następujący plan rozpatrywania skargi, który został przyjęty przez członków Komisji jednogłośnie:
1. Analiza skargi Pani ……………………………………….., która wpłynęła do Starostwa Powiatowego w Świeciu dnia 21 września 2021 r.
2. Wyznaczenie terminu kolejnego posiedzenia komisji, na którym skarga będzie rozpatrywana oraz poinformowanie Skarżącej o możliwości uczestnictwa w posiedzeniu.
3. Przyjęcie projektu uchwały Rady Powiatu Świeckiego o stosownej treści.
Następnie powiedziała, że także uważa skargę za bezzasadną i zapytała co sądzą członkowie komisji.
Pan Dariusz Wolski powiedział, iż zgadza się z Panią Angeliką Macura.
Pani Angelika Macura dodała, że na kolejnym posiedzeniu, jeżeli przybędzie Pani ……………………………., to będzie mogła przedstawić swoje dowody oraz wyrazić swoje zdanie, i zostanie wysłuchana, a komisja przygotuje stosowny projekt uchwały. Podsumowała, że nie ma więcej pytań do Pani Joanny Kowalskiej i poprosiła o głos Pana Piotra Walczaka.
Pan Piotr Walczak dodał, że należałoby wystąpić do Dyrektora Ośrodka Wczasowego Mimoza, aby przedstawił na piśmie informacje przytoczone dziś przez Panią Angelikę Macura.
Pan Dariusz Wolski zapytał o możliwość pozyskania notatki z Policji.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska stwierdziła, że konieczne byłoby złożenie wniosku do Policji o udostępnienie notatki, a jej zdaniem nie ma takiej potrzeby.
Pan Roman Witt zgodził się z opinią Pani Urszuli Kempińskiej-Czerwińskiej.
Pani Angelika Macura także uznała, że wnioskowanie o notatkę do Policji nie jest koniczne i wobec braku dalszych pytań odnośnie skargi zamknęła dyskusję w tym punkcie.
Do pkt. 3
W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokolant:
Joanna Ekert
Biuro Rady
Przewodnicząca Komisji
Skarg, Wniosków i Petycji
/-/
(Angelika Macura)
Członkowie Komisji:
(Urszula Kempińska-Czerwińska)
(Marcin Podgórski)
(Roman Witt)
(Dariusz Wolski)
Informacje
wytworzono: | data: 00:00 04.10.2021 | przez: Joanna Ekert | |
wprowadzono: | data: 14:34, 27.10.2021 | przez: Joanna Ekert | |
udostępniono: | data: 14:34, 27.10.2021 | przez: Joanna Ekert | |
zmodyfikowano: | data: 14:34, 27.10.2021 | przez: Joanna Ekert | |
osoba odpowiedzialna: | Iwona Karolewska | ||
podmiot udostępniający: | Starostwo Powiatowe w Świeciu |
Rejestr zmian
utworzono: | data: 14:34, 27.10.2021 | przez: Joanna Ekert | Protokół Nr 35/21 posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świeckiego z dnia 29 września 2021 r. |