Protokół Nr 32/22 posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Świeckiego z dnia 12 stycznia 2022 r.

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa – wg załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście :

1. Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu

Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Pan Grzegorz Tomaszewski, który powitał członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdził kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawił porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

1. Przyjęcie Planu pracy Komisji na rok 2022.

2. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.

Do pkt. 2

Pan Grzegorz Tomaszewski poinformował, że dzisiejsze spotkanie Komisji ma charakter nadzwyczajny, ponieważ odbywa się nadzwyczajna sesja Rady Powiatu we wcześniejszym terminie. Pojawił się nowy, niespodziewany temat, który przedstawi Skarbnik Powiatu.

Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, iż na grudniowej sesji Rady Powiatu Świeckiego zostały podjęte dwie uchwały, tj. budżet na rok 2022 oraz Wieloletnia Prognoza Finansowa. WPF wysyłana jest tylko w formie elektronicznej. Wytłumaczył, że pojawił się problem z wysyłką elektroniczną WPF do Regionalnej Izby Obrachunkowej, ze względu na brak danych historycznych za lata 2015, 2016, 2017 i 2018 (bez takich informacji niemożliwe jest wysłanie, toteż RIO nie mogło ocenić tej uchwały). Doradzono więc, aby w miarę możliwości zwołać sesję, a poprzednią uchwałę, która nadal obowiązuje uchylić i podjąć nową. Różnica polega tylko i wyłącznie na wprowadzeniu danych historycznych za rok 2015, 2016, 2017, 2018, a wszystkie pozostałe informacje są takie same. Dodał ponadto, iż poprzednio obowiązywał 3-letni okres rozliczeniowy. Zarząd, przyjmując w listopadzie projekt przyjął okres 3-letni, ponieważ nie było możliwości wyboru innego ze względu na niedostosowanie programu. Po pewnym czasie zmieniono jednak oprogramowanie, wprowadzono możliwość wyboru okresu do liczenia wskaźnika i w związku z tym został wybrany okres 7-letni, gdyż jest bardziej korzystny.

Pan Grzegorz Tomaszewski stwierdził, że jest to tylko usterka techniczna.  

Pan Dariusz Woźniak zgodził się z tą wypowiedzią i dodał, że nie można było nic poprawić, ponieważ Rada otrzymała projekt uchwały w takiej formie, ale merytorycznie nic się nie zmienia. Nie było również możliwości wysłania w normalnym trybie pocztą, ponieważ procedura przewiduje tylko wysyłkę w formie elektronicznej.

Do pkt. 1

Pan Grzegorz Tomaszewski powiedział, że kolejnym zadaniem jest przygotowanie planu pracy Komisji na rok 2022. Poinformował, że został sporządzony zarys takiego planu, ale w niektórych miesiącach brakuje tematów merytorycznych. Zaznaczył, że część tematów powtarza się, bo są one z natury związane z Komisją, jak np. ARiMR czy inspekcja weterynarii. Powiedział, iż w lutym zaplanowane jest spotkanie z ODR, ponieważ w tamtym roku, z powodu pandemii Covid nie udało się go zorganizować. W marcu zaplanowana jest natomiast aktualna problematyka gospodarki w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa. Dodał, iż chciałby zorganizować spotkanie w nadleśnictwie lub z osobą, która bezpośrednio nadzoruje lasy prywatne w celu zapoznania się z problematyką jak wyglądają zręby, plany, nasadzenia.

Pan Franciszek Koszowski dodał, że Pan Józef Gawrych może zaprosić lub też można pojechać osobiście, ponieważ wiadomo, z kim są podpisane umowy.

Pan Grzegorz Tomaszewski odpowiedział, że nie ma sensu zapraszać wszystkich nadleśnictw, tylko spotkać się z jednym bądź dwoma przedstawicielami (niekoniecznie z nadleśnictwa) lub z osobami, które nadzorują lasy i wtedy będzie okazja do merytorycznych zapytań. Jeżeli udałoby się zorganizować takie spotkanie, można byłoby zrobić to w plenerze. Wskazał również, iż istnieje możliwość zamiany pewnych pozycji w planie pracy Komisji, niekoniecznie w danym miesiącu musi być dany temat realizowany. W kwietniu natomiast zaplanowane jest spotkanie z kierownikiem powiatowego biura ARiMR-u w temacie oceny sytuacji hodowców zwierząt gospodarskich w aspekcie panujących epidemii. Mowa tu zarówno o grypie ASF, jak i ptasiej grypie, która pojawiła się w Świeciu. Dodał również, że na miesiąc maj nie ma żadnych propozycji co do działalności Komisji, ale w międzyczasie odbyła się rozmowa z Panem Józefem Gawrychem na temat odpadów.

Pan Józef Gawrych zaproponował, aby ująć to zagadnienie jako Gospodarka odpadami na terenie powiatu świeckiego.  Dodał, że jest chęć porozmawiania w sprawie kompostowania.

Pan Grzegorz Tomaszewski wskazał, że od pewnego czasu wywozi się mnóstwo liści, trawy ze Świekatowa do Świecia i zapytał, czy istniałaby prawna możliwość, aby można było to robić na miejscu i wykorzystywać na swoje potrzeby.

Pan Zbigniew Kapusta zauważył, że dzięki temu uniknęłoby się pewnych kosztów.

Pan Grzegorz Tomaszewski zadał pytanie, czy jest możliwe rozwiązanie prawne.

Pan Franciszek Koszowski zwrócił się do Pana Józefa Gawrycha z zapytaniem, czy można byłoby zrobić wykaz firm, którym skończyła się koncesja.

Pan Józef Gawrych odpowiedział, że takie informacje są, będą przeprowadzone kontrole, a na komisję będzie przygotowane sprawozdanie w oparciu o statystyczne dane, jak wygląda sytuacja w gminach w okresie przed 5 marca i po 5 marca.   

Pan Grzegorz Tomaszewski dodał, iż przeprowadzone będzie to wewnętrznie, bez zapraszania gości. Ponadto poinformował, iż w czerwcu zaplanowano zapoznanie się z efektami działalności Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, co jest powrotem do tematu sprzed kilku lat.  W sierpniu Komisja zajmie się omówieniem wykonania budżetu Powiatu Świeckiego za I półrocze 2022r. We wrześniu zaś zostaną omówione Spółki Wodne, wspomniał o problemie z zastawkami.

Pan Zbigniew Kapusta wytłumaczył, że wody z całej niziny nadwiślańskiej i wyżyny odprowadza rzeka Mątawka, która była regulowana ok. 20 lat temu.  Od tego czasu nie było nic wykonywane, dlatego teraz rzeka ta jest wypłycona. Polskie Wody zajmują się tylko koszeniem, a potrzebne jest pogłębienie. Przypomniał też, że niegdyś co 3 lata przepływał bagier kubełkowy i wtedy woda ta miała możliwość spływania i wówczas sensowne byłyby również zastawki.

Pan Franciszek Koszowski wskazał, że sprawa zastawek była słusznym tematem, który upadł ze względu na koszty. Ponieważ pieniądze, jakimi dysponuje powiat nie wystarczą choćby na dokumentację, a spółki wodne mają możliwość pozyskiwania większych pieniędzy na urządzenia melioracyjne z innych źródeł, jak np. od Wojewody, Marszałka. Należy zatem zapewnić bieżące utrzymanie.

Pan Grzegorz Tomaszewski zapytał, w jaki sposób doprecyzować ten temat.

Pan Franciszek Koszowski zaproponował, aby punkt ten nazwać następująco: omówienie bieżącego utrzymania przez spółki wodne. Dodał również, że można by było zaprosić przedstawiciela Wód Polskich.

Pan Zbigniew Kapusta powiedział, aby zaprosić osoby, które zajmują się tym tematem na miejscu w powiecie.  Przypomniał także, że niegdyś zaproszeni zostali Dyrektorzy z Gdańska czy z Torunia, a lepiej jest jednak zaprosić osoby, które pracują na tym terenie i znają problematykę.

Pan Grzegorz Tomaszewski zauważył, że wysyłając pismo o organizowaniu spotkania należy określić jaki jest tego cel. Wyszedł z propozycją, aby jako cel wskazać: utrzymanie cieków wodnych będących w Zarządzie PGW Wody Polskie na terenie powiatu.

Pan Józef Gawrych dodał, że w takiej sytuacji zostaliby zaproszeni przedstawiciele spółek wodnych.

Pan Grzegorz Tomaszewski odniósł się do wypowiedzi Pana Józefa Gawrycha i powiedział, że przedstawiciele spółek wodnych również zostaną zaproszeni. Zauważył, że w planie pracy Komisji nie ma zaproponowanego tematu na miesiąc październik.

Pan Józef Gawrych zaproponował temat: Realizacja programu czyste powietrze, oraz zaproszenie przedstawicieli Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Pan Dariusz Woźniak zgodził się z tym i wskazał, że niedługo wejdzie wymóg likwidacji pieców w związku z ustawą smogową.

Pan Grzegorz Tomaszewski poinformował, że jeśli chodzi o miesiąc listopad pozostał temat, którego nie udało się zrealizować, tj. działalność Straży Rybackiej. W grudniu zaś nastąpi przygotowanie planu pracy Komisji na rok przyszły. Poinformował członków Komisji, że posiedzenia komisji w miesiącu maju i czerwcu zostaną zrealizowane w formie wyjazdowej. Dodał także, że w sierpniu omówione zostanie Lokalne Partnerstwo Wodne.

Następnie Komisja jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr 13/22 w sprawie przyjęcia planu pracy Komisji na 2022 r. w wersji stanowiącej załącznik do protokołu.

W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokolant:

Joanna Ekert

Biuro Rady

Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

/-/

(Grzegorz Tomaszewski)

Informacje

Rejestr zmian