Protokół Nr 26/17 posiedzenia Komisji Polityki Finansowej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 30 maja 2017r.

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – według załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Chmielewski Grzegorz – Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego
  2. Meller Adam – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu
  3. Semrau Zbigniew – Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu
  4. Studzińska Barbara – Wicestarosta Powiatu
  5. Wieczorek Jolanta – Kierownik Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Świeciu.

 Otwarcia posiedzenia dokonał Pan Szczepan Nowakowski – Przewodniczący Komisji, który powitał obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdził quorum pozwalające obradować i przedstawił proponowany program posiedzenia:

  1. Informacja o wartościach kosztorysowych inwestycji drogowych w 2016 r. i 2017 r. oraz pozostałe koszty związane z utrzymaniem dróg powiatowych.
  2. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.
  3. Sprawy bieżące.

 Do pkt. 1

 Pan Adam Meller przedstawił Informację o wartościach kosztorysowych inwestycji drogowych w 2016 r. i 2017 r. oraz pozostałe koszty związane z utrzymaniem dróg powiatowych (Informacja w załączeniu do protokołu).

 Pan Szczepan Nowakowski zapytał o oszczędności po przetargowe w 2016 roku.

 Pan Adam Meller podkreślił, że stara się optymalizować wszystkie inwestycje drogowe, więc zawsze przedmiary i zapytania ofertowe przechodzą przez PZD, a tym samym decyzja o wyborze technologii jest zależna zawsze od PZD. To natomiast ma bezpośredni wpływ na koszty. Podkreślił, że PZD bazuje głównie na bitumach, a ich cena jest stricte uzależniona od cen ropy naftowej. To z kolei skutkuje trudnością w określeniu ich cen w przyszłości. Odpowiadając na zapytanie powiedział, że w roku 2016 oszczędności było w granicach 10-15%. Z reguły środki te kierowano na inne inwestycje lub bieżące remonty w trakcie roku. Drobne remonty zamykały się w kosztorysie inwestorskim, w niewielkich przypadkach trzeba było nawet dokładać środki. Podkreślił, że w 2016 roku i początku roku 2017 widzi tendencję kończącą czasy zamawiającego. Duże inwestycje drogowe pojawiające się w naszym sąsiedztwie (S5 i drogi wojewódzkie) spowodowały, że duże firmy wygrywające przetargi angażują małych podwykonawców. Przez co ci ostatni są związani dość restrykcyjnymi umowami które uniemożliwiają wykonania zadań mniejszych. W związku z powyższym w 2017 roku już nie widzimy możliwości oszczędności po przetargowych, wręcz bardzo liczymy na to, aby zaplanowanych środków starczyło.

Pan Szczepan Nowakowski zapytał czy wobec powyższego zagrożony będzie powiatowy plan drogowy.

Pan Adam Meller odpowiedział, że to pytanie należy zadać członkom Zarządu Powiatu i Skarbnika Powiatu, niemniej odrzekł, że zagrożenie pojawia się w postaci zwyżki cen.  Poza tym te wszystkie sytuacje o których wspomniał powodują, że do przetargu zazwyczaj przystępuje jeden wykonawca i to on stawia warunki.

Pan Szczepan Nowakowski zapytał o sytuację w roku 2017.

Pan Adam Meller odpowiedział, że w 2017 roku na naszym terenie przeprowadzone zostaną duże inwestycje drogowe m.in. S5, droga wojewódzka Stolno-Wąbrzeźno i Świecie-Tuchola. Odnośnie drogi S5 powiedział, że jest już podpisana umowa i rozpoczęcie inwestycji uzależnione jest od zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, które ma być wydana w najbliższym czasie.

Pan Dariusz Woźniak odnośnie zagrożeń planu drogowego powiedział, że jeśli koszty wzrosną a dochody spadają, to plan zostanie przesunięty w czasie o 2-3 lata

 Do pkt. 2

 Pan Adam Meller przedstawił Informację o stanie dróg w Powiecie Świeckim, w tym o przebiegu realizacji inwestycji i remontów 2016/2017 (Informacja stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 9 maja 2017r.).

Pan Szczepan Nowakowski odnośnie drogi wojewódzkiej Laskowice-Krąplewice powiedział, że było tam poszerzenie pasa drogowego ale obecnie prawa strona jest w bardzo złym stanie. Sytuacja robi się niebezpieczna zwłaszcza w momencie mijania z TIRem. Wówczas trzeba zwolnić nawet do 20km/godzinę.

Pan Adam Meller odpowiedział, że odcinek od Lniana do Laskowic przez Gródek i Krąplewice jest drogą wojewódzką Nr 239, o której przejęcie w pewnym mechanizmie finansowym stara się powiat. Gdyby ten zabieg udało się przeprowadzić do końca kwartału tego roku, to będziemy ją przebudowywać.

Pan Szczepan Nowakowski przypuszcza, że za taki stan rzeczy na wskazanym przez niego odcinku odpowiada wykonawca.

Pani Barbara Studzińska poinformowała o spotkaniu z Marszałkiem Województwa w Michalu, podczas którego oświadczył on w obecności Dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Dróg, Dyrektora Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego oraz wójtów i burmistrzów, że do 2020 roku na terenie powiatu świeckiego zostaną wyremontowane wszystkie drogi wojewódzkie.

Pani Barbara Studzińska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie poparcia Apelu przedstawicieli środowisk samorządowych zgromadzonych w dniu 16 marca 2017 roku w Warszawie dotyczący obrony samorządności terytorialnej w Polsce oraz przyjęcia Karty samorządności (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu powiatu w dniu 9 maja 2017r.).

 Pani Marzena Kempińska zapytała czy sprawa została wywołana planami wprowadzenia dwukadencyjności wójtów i burmistrzów.

 Pani Barbara Studzińska potwierdziła to.

 Pan Szczepan Nowakowski podkreślając szacunek do Starosty powiedział, że do tej pory w Radzie Powiatu nie uprawiano dalekosiężnej polityki. Następnie zapytał co Rada chce uzyskać podejmując ten apel.

Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że chodzi o solidarność z innymi samorządami w Polsce.

Pan Szczepan Nowakowski zapytał czy przez tę odpowiedź ma rozumieć, że nasz samorząd jest partyjny.  Pani Wicestarosta Powiatu zaprzeczyła. Radny kontynuował, że zrozumiałby inicjatywę gdyby zagrożony był aspekt ekonomiczny. Następnie zapytał czy Starosta i Wicestarosta pełnią funkcję publiczną w imieniu Rządu Polskiego.

 Pani Barbara Studzińska odpowiedziała twierdząco i dodała, że chodzi o to, aby rządzący bez względu z jakiej partii się wywodzą, współpracowali z samorządami i wsłuchiwali się w ich głosy. Jeśli chodzi o powiat, wytłumaczyła, że chodzi o to aby powiatom nie ograniczono kompetencji.

Pan Szczepan Nowakowski zapytał czy obecnie to wszystko o czym mówi Wicestarosta ma już miejsce.

Pani Barbara Studzińska odrzekła, że jest świadoma, że dla części radnych uchwała może być trudna do zaakceptowania w związku z czym zasugerowała, aby wyrazili oni swoje zdanie w głosowaniu. To działanie jest uzgodnione między samorządami na szczeblu krajowym (korporacje samorządowe). Padło pewne zobowiązanie, że samorządy w Polsce przy okazji Dnia Samorządu będą podejmowały takie apele.

Pan Grzegorz Chmielewski powiedział, że w pewnym momencie zaczęto mówić z ramienia jednej z partii politycznych o różnych zmianach. Na posiedzeniu Związku Powiatów Polskich dyskutowano o tych sprawach, w obecności przedstawicieli wszystkich partii politycznych. Przewodniczący uważa, że inicjatywa związana z apelami nie jest skierowana przeciwko Rządowi Polskiemu tylko zmianom. Dlatego musimy przekazać swoje stanowisko w tej sprawie. Przypomniał, że nigdy dotąd w Radzie Powiatu nie było kłótni w sferze politycznej.

Pan Szczepan Nowakowski powiedział, że nie ma sensu pochylać się nad sprawą ponieważ jest to temat drażliwy, który zabolał niektórych samorządowców, a po drugie dziwi się, że skoro zapowiadany pomysł zmian został wycofany, projekt uchwały nadal widnieje w porządku sesji Rady.

Pan Adam Gatner stwierdził, że należy dyskutować w tym temacie i wyprzedzać bardzo niepokojące pomysły obecnego Rządu. Gdy chodzi o zmiany w oświacie okazało się bowiem, że sprzeciwy były zgłoszone za późno.

Pani Barbara Studzińska powiedziała, że głównie chodzi o to aby Rząd liczył się z samorządami. Samorządy się z pewnymi planami po prostu nie zgadzają i próbują to wyartykułować.

Pan Dariusz Woźniak poinformował, że na spotkaniu z Wiceministrem Mateuszem Morawieckim w Warszawie deklarował on daleko idącą współpracę z samorządami.

Pani Jolanta Wieczorek przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu nieruchomości z dotychczasowym dzierżawcą, na okres do 3 lat (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu powiatu w dniu 9 maja 2017r.).

Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

 Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmian w budżecie Powiatu Świeckiego na rok 2017 (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu powiatu w dniu 23 maja 2017r.).

 Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie było.

 Pan Zbigniew Semrau przedstawił Kompleksową informację z zakresu stanu bezpieczeństwa i porządku na terenie Powiatu Świeckiego (Informacja stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu powiatu w dniu 9 maja 2017r.).

 Do Informacji żadnych  merytorycznych uwag i zapytań nie było.

 Do pkt. 3

 W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.

 Na tym posiedzenie zakończono.

Protokolant:
Agnieszka Wnęk
Biuro Rady

Przewodniczący Komisji

(Szczepan Nowakowski)

Informacje

Rejestr zmian