Protokół Nr 25/20 posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świeckiego z dnia 17 czerwca 2020r.

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – według załączonej listy obecności.

Obecny na posiedzeniu gość – Walczak Piotr – Radca Prawny Starostwa Powiatowego w Świeciu.

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Pani Angelika Macura, która powitała obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdziła quorum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję i przedstawiła porządek obrad, który został jednogłośnie przyjęty w brzmieniu:

  1. Zapoznanie z petycją złożoną przez Renatę Sutor z 31.05.2020r.
  2. Przyjęcie planu rozpatrywania ww. petycji.
  3. Sprawy bieżące.

Do pkt. 1

Pani Angelika Macura przedstawiła petycję Pani Renaty Sutor z dnia 31 maja 2020r. w interesie publicznym w zakresie zmiany przepisów prawa miejscowego (w załączeniu do protokołu). Odnośnie punktu 1 petycji poinformowała, że z tego, co wie od Dyrektor PZEA udało się przekazać 30 laptopów dla uczniów i 10 dla nauczycieli. Ich zakup wynika z dofinansowania rządowego. Poza tym obecnie nie są zgłaszane problemy związane z brakiem sprzętu i dostępu do Internetu, aczkolwiek nie wiadomo, co będzie od nowego roku szkolnego.

Pan Roman Witt dodał, że gminy też przystępowały do tego programu i z tego, co wie problemów sprzętowych raczej nie powinno być. Każdy, kto się zwracał o taką pomoc został zaopatrzony. Wobec powyższego i biorąc pod uwagę podnoszony temat w petycji nie wie czy jest sens dublowania tego na szczeblu powiatu.

Pani Angelika Macura poprosiła Radcę Prawnego o wypowiedź w kwestii przepisów prawnych w tym względzie.

Pan Piotr Walczak powiedział, że zakupy sprzętu dla uczniów i nauczycieli były wykonywane w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, prowadzonego przez Ministra Cyfryzacji. Ten zawierał umowy z gminami i powiatami w ramach pododdziału Zdalna Szkoła, na jego wykonanie tj. zakup sprzętu (laptopy, tablety) i przekazanie ich potrzebującym uczniom. Jednostki samorządu terytorialnego brały w nim udział i miały możliwość dokonania takich zakupów.  Jeśli chodzi o działanie Powiatu w tym względzie poinformował, że nie ma do tego podstawy prawnej. Zadaniem powiatu, bowiem jest prowadzenie szkół, więc powinien on zapewnić warunki materialne do funkcjonowania tych placówek.  Natomiast wszelkie pomoce edukacyjne, czyli zakupy podręczników i laptopów dla uczniów są wydatkowane z programów rządowych. Natomiast gdyby Powiat chciał z własnej inicjatywy coś takiego podjąć to wykroczy poza zakres ustawy o finansach publicznych i jest to wówczas nieuprawniony wydatek. Biorąc pod uwagę informacje radnych, że potrzeby uczniów są zaspokojone to zdaniem Radcy nie ma podstawy prawnej podjęcia takich działań przez Powiat.

Pani Angelika Macura powiedziała, że też tak uważa, ale jej zdaniem, iż w uzasadnieniu do odpowiedzi na petycję trzeba podkreślić konieczność monitorowania wszystkich programów i brania w nich udziału przez Powiat. Z tego, co wie od nowego roku szkolnego naukę w szkołach powiatowych ma podjąć 530 nowych uczniów, więc sytuacja może być różna a Ministerstwo Edukacji Narodowej raczej stawia na nauczanie zdalne od 1 września 2020r.

Pan Roman Witt powiedział, że w obecnym stanie prawnym moglibyśmy jedynie zastanowić się nad doposażeniem szkół powiatowych, które zakupiony sprzęt wypożyczyłyby uczniom. Radny uważa, że należy zwracać uwagę nad rozwijającą się sytuację i w odpowiednim czasie reagować.  Obecnie, bowiem nie ma takiej potrzeby ani możliwości prawnej.

Pan Szczepan Nowakowski przyznał rację Radcy Prawnemu, jeśli chodzi o przepisy prawa w tym względzie, natomiast, jeśli chodzi o sam aspekt wsparcia szkoły i dotarcia w ten sposób do uczniów jest on bardzo słuszny i konieczny. Możemy spotkać się z różną sytuacją w przyszłości i może być tak, że do naszych placówek trafią dzieci z rodzin ubogich. Kończąc podkreślił, że należy ten temat bardzo mocno monitorować.

Pani Angelika Macura powiedziała, że należy zadać pytanie ilu maturzystów wypożyczyło taki sprzęt, który przecież wróci do szkół po zakończeniu przez nich edukacji.

Pan Roman Witt uważa, że na początku września należy przyjrzeć się problemowi i wówczas podejmować jakieś kroki w tej kwestii.

Pani Angelika Macura powiedziała, że zobligujemy wszystkich dyrektorów szkół, żeby przeprowadzili takie badanie w formie np. ankiet.

Pan Roman Witt uważa, że dyrektorzy mają w tej kwestii rozeznanie chociażby z tego względu, że uczniowie pobierają zapomogi socjalne. Kolejno przyznał, że większe problemy są z sieciami komunikacyjnymi niż sprzętowymi.

Pani Angelika Macura odnośnie pkt. 2 powiedziała, że z tego, co wie od Pani Iwony Karolewskiej obuwie i odzież dla potrzebujących można zostawiać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Świeciu przy ul. Hallera 11 w godzinach pracy ośrodka, a żywność w Schronisku dla bezdomnych OPS w Świeciu przy ul. Ogrodowej 9.

Pan Roman Witt uważa, że w wielu ośrodkach pomocy społecznej w gminach w Powiecie takie miejsca istnieją, ale można ewentualnie poprosić, aby takie informacje były umieszczone na ich stronach internetowych. Jego zdaniem utworzenie takiego miejsca, jako Powiatowego byłoby kosztowne (budowa lub remont obiektu, zatrudnienie pracowników itd.).

Pani Angelika Macura uważa, że jeśli ktoś chce przekazać pomoc rzeczową potrzebującym, to bez problemu znajdzie takie miejsce.

Do pkt. 2

Pani Angelika Macura przedstawiła plan rozpatrywania petycji:

  1. Zapoznanie się z petycją Renaty Sutor z 31.05.2020r.
  2. Dyskusja nt. ww. petycji.
  3. Zwołanie posiedzenia Komisji, na którym ww. petycja będzie rozpatrywana.

Członkowie Komisji jednomyślnie opowiedzieli się za powyższym planem rozpatrywania petycji.

Pan Szczepan Nowakowski uważa, że petycję należy uwzględnić.

Pani Angelika Macura poprosiła Radcę Prawnego o komentarz czy jest to prawnie możliwe biorąc pod uwagę wcześniejsze wnioski.

Pan Piotr Walczak powiedział, że składająca petycję postuluje w niej o zmianę przepisów prawa miejscowego, a z dyskusji członków Komisji wynika podjęcie pewnych działań praktycznych mających na celu spełnienie idei tej petycji a nie zmienianie przepisów. W tym sensie petycja nie może być uwzględniona. Natomiast odpowiadając na nią można powiedzieć, że po zastanowieniu Komisja uwzględniła, że była akcja wyposażenia w sprzęt komputerowy uczniów, że są rozpoznane ich potrzeby i że na przyszłość Komisja będzie zalecała, aby jednostka zajmująca się oświatą w powiecie monitorowała potrzeby w przyszłości i ewentualnie, jeśli zostaną zdiagnozowane będą podjęte stosowne działania w tym względzie. Natomiast, co do punktów zbiórki odzieży i żywności można stwierdzić, że Komisja powzięła informację, iż na terenie Gminy Świecie istnieją takie punkty zbiórki i dodatkowo, aby zapoznać mieszkańców z tą możliwością będzie postulować o umieszczenie tej informacji na stronie internetowej.

Następnie po dyskusji członkowie Komisji przy 4 głosach za opowiedzieli się za nieuwzględnieniem petycji (Uchwala Nr 27/20).
(radna Kempińska-Czerwińska była nieobecna na posiedzeniu).

Następnie Pani Angelika Macura powiedziała, że kolejne posiedzenie Komisji odbędzie się 24.06.2020r., o godz. 12:30.

Do pkt. 3

W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.

Na tym posiedzenie zakończono.

Protokolant:
Agnieszka Wnęk
Biuro Rady

Przewodnicząca Komisji
Skarg, Wniosków i Petycji

(Angelika Macura)

Członkowie Komisji:

……………………………..…….

(Szczepan Nowakowski)

……………………………..…….

(Marcin Podgórski)

……………………………………

(Roman Witt)

Informacje

Rejestr zmian