Protokół Nr 22/20 posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świeckiego z dnia 22 stycznia 2020 r.

 

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – według załączonej listy obecności.

Obecny na posiedzeniu gość Walczak Piotr – Radca Prawny Starostwa Powiatowego w Świeciu.

Otwarcia posiedzenia dokonał Wiceprzewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Pan Roman Witt, który powitał obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdził quorum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję i przedstawił porządek obrad, który został jednogłośnie przyjęty w brzmieniu:

  1. Rozpatrzenie petycji złożonej przez Panią Renatę Sutor z 06.12.2019r.
  2. Sprawy bieżące.

Do pkt. 1

Pan Roman Witt przypomniał sprawy zawarte w petycji Pani Renaty Sutor z 06.12.2020r. i poprosił radnych o zabranie głosu w tej kwestii. Powiedział, że przedstawi przygotowane stanowisko Komisji dotyczące drugiej części petycji dotyczącej pełnej intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski ale zapytał czy Komisja chce, aby był w nim zawarty także punkt pierwszy dotyczący parkingów. Uważa, że ta kwestia była już po części wyjaśniona. Powiedział także, że wnosząca petycję chciałaby, aby te parkingi były oznakowane, z dodatkową informacją, że parking jest bezpłatny, osobiście uważa to za zbędne, bo nieoznakowany parking uważany jest za bezpłatny.

Pan Piotr Walczak popierając przedmówcę powiedział, że co do zasady parkingi na drogach publicznych są bezpłatne. Rada Powiatu nie może natomiast ingerować w parkingi prywatne mogące jako jedyne być odpłatne. Chyba, że dotyczyłoby to terenu Powiatu. Jeśli chodzi o odpłatność na drogach publicznych to niezależnie od statusu drogi (gminna, powiatowa czy wojewódzka) ewentualnie opłaty za parkowanie mogłaby wprowadzić gmina. To ona ma do tego uprawnienie w celu zwiększenia rotacji pojazdów w danej strefie. Zastanawiając się nad treścią petycji i parkingów można by rozważać czy nie zmierza ona do wywołania wniosku o potrzebie inwestycji w jakiejś gminie i czy powiecie. Bo przede wszystkim zmierza do zmiany czy wprowadzenia określonego prawa, ale może mieć również na celu działania o charakterze praktycznym w tym również może zmierzać do przeprowadzenia jakieś inwestycji. To należy rozpatrywać w związku z zadaniami powiatu, a do nich należy budowa dróg powiatowych. Wobec tego taką inwestycją mogłaby być ewentualnie droga powiatowa z przylegającym do niej parkingiem. Co do rozwoju ruchu turystycznego i zapewnienia miejsc parkingowych dla ruchu turystycznego jego zdaniem gminy mają w tym względzie największą rolę do spełnienia.

Pan Szczepan Nowakowski powiedział, że sprawa parkingów nie należy do kompetencji Powiatu, więc uważa, że należy petycję skierować do poszczególnych gmin.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że gminy w Powiecie Świeckim otrzymały tą samą petycję. Uważa, że odpowiedzi trzeba ująć, że poruszone w niej kwestie nie należą do zadań Powiatu.

Pan Roman Witt potwierdził, że Pani Renata Sutor zwróciła się także do samorządów szczebla gminnego, więc działa wielotorowo. Następnie poprosił o opinie co do drugiego punktu petycji.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska uważa, że jest to kompetencja Episkopatu Polski, a nie Powiatu.

Pan Szczepan Nowakowski powiedział, że nie wstydzi się tego, że jest katolikiem, wręcz pokazuje to na zewnątrz i uważa, że nie ma się czego wstydzić. Polska jest krajem katolickim i każdy ma prawo wypowiadać się w tej kwestii i mówić to, co uważa.

Pan Roman Witt zaproponował stanowisko Komisji, które w jego ocenie po części wynika z prowadzonej wcześniej dyskusji. Poza tym uważa, że zostało w nim ujęte zarówno stanowisko radnej Kempińskiej-Czerwińskiej jak i radnego Nowakowskiego: „ W punkcie 2 petycji z 6 grudnia 2019 r. wnosząca zawarła wniosek o poparcie w formie uchwały jej własnej petycji skierowanej do Konferencji Episkopatu Polskim o dokonanie pełnej Intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski. Sprawa ta stała się przedmiotem rozważania zarówno Komisji Skarg Wniosków i Petycji, jak również wszystkich radnych na sesji Rady Powiatu. Komisja Skarg Wniosków i Petycji postanowiła uznać tę sprawę za należącą do sumień i woli każdego z radnych. Komisja uważa, że ewentualne poparcie powinno być wyrażane indywidualnie przez poszczególnych radnych w imieniu własnym. Rada Powiatu jest organem publicznym powołanym do załatwiania spraw publicznych, natomiast poparcie petycji skierowanej do Konferencji Episkopatu Polskim o dokonanie pełnej Intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski należy do sfery wiary i sumienia każdego z radnych. Rada Powiatu wzięła również pod uwagę, że zgodnie z art. 2 ust. 3 in fine ustawy z 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z 2018 r. poz. 870) adresaci rozpatrują petycje mieszczące się w zakresie zadań i kompetencji adresata petycji. Zadania i kompetencje powiatu, tym samym rady powiatu wynikają z art. 4 ust. 1 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 511 z późn. zm.), wśród których nie znajdują się sprawy wiary. Tym samy petycja w punkcie 2 nie mogła być uwzględniona”.

Pan Szczepan Nowakowski powiedział, że Miasto Świecie postanowiło oddać się pod opiekę Matki Boskiej uchwałą Rady Miejskiej Gminy Świecie, co radny Roman Witt powinien wiedzieć. Rozumie, że Wiceprzewodniczący Komisji ma swoje stanowisko ale prosi, aby nie narzucał go radnym.

Pan Roman Witt poprosił, aby radny Nowakowski nie odnosił się do jego wiary i zaprzeczył jakoby narzucał swoje stanowisko, ponieważ to, co jest w przedstawionym stanowisku wynika z wcześniejszych dyskusji.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska uważa, że nie powinniśmy rozpatrywać kto jakiego jest wyznania i co uznaje, tylko petycję. Mamy wyrazić zdanie na temat przepisów prawnych. Radna zastanawia się dlaczego Konferencja Episkopatu Polski musi mieć potwierdzenia z wszystkich samorządów i do tej pory nie zrobiła nic w tym temacie choć ma to w kompetencjach. Jeśli władzom Kościoła nie zależy, aby ten proces przyspieszyć to jest to dziwna sprawa. Kończąc podkreśliła, że to nie jest w kompetencjach Powiatu.

Pan Szczepan Nowakowski zastrzegł zdanie odrębne do przedstawionego stanowiska Komisji.

Pan Piotr Walczak zaznaczył, że przygotowujący takie stanowisko nie zamierza nikomu nic narzucać, natomiast trzeba jakiś dokument dla Rady Powiatu przygotować. Zaproponował zatem, aby odłożyć w czasie przyjęcie treści odpowiedzi na petycję i poprosił radnego Nowakowskiego, aby zechciał wyrazić na piśmie swoje stanowisko w tej kwestii i coś Komisji zaproponował.

Pan Szczepan Nowakowski uważa, że cokolwiek zaproponuje zostanie przez Komisję odrzucone.

Pan Roman Witt nie rozumie stanowiska przedmówcy. Następnie powiedział, że jeśli Komisja chce petycję rozpatrywać całościowo (1 pkt z 2 pkt) to należy ująć w uchwale kwestię zawartą w punkcie pierwszym petycji. Natomiast to, co przedstawił stanowi o indywidualnej kwestii każdego radnego, który może tą Panią Renatę Sutor poprzeć. Kolejno zapytał radnego Nowakowskiego czy ten chce mieć wpływ na formę uchwały, skoro chce przedstawić zdanie odrębne.

Pan Szczepan Nowakowski powiedział, że jego odmienne zdanie będzie wynikało z głosowania.

Następnie członkowie Komisji jednogłośnie opowiedzieli się za uwzględnieniem w projekcie uchwały Rady Powiatu w sprawie rozpatrzenia petycji punktów 1 i 2 petycji Pani Renaty Sutor z 06.12.2019r. (Uchwala Nr 23/20).

Po dyskusji ustalono kolejne posiedzenie Komisji na dzień 29 stycznia 2020r.

Do pkt. 2

Pan Piotr Walczak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie rozpatrzenia petycji (Pani Renaty Sutor z dnia 28.11.2019r.).

Następnie Komisja przy 3 głosach za i 1 wstrzymującym podjęła uchwałę Nr 24/20 w sprawie przyjęcia projektu uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie rozpatrzenia petycji w wersji stanowiącej załącznik do protokołu i  skierowanie go do Przewodniczącego Rady celem wniesienia pod obrady Rady Powiatu Świeckiego w styczniu.

Na tym posiedzenie zakończono.

Protokolant:
Agnieszka Wnęk
Biuro Rady

Wiceprzewodniczący Komisji
Skarg, Wniosków i Petycji

(Roman Witt)

Członkowie Komisji:

……………………………..…….
(Urszula Kempińska-Czerwińska)

……………………………..…….
(Szczepan Nowakowski)

……………………………..…….
(Marcin Podgórski)

Informacje

Rejestr zmian