Protokół Nr 15/20 posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki Rady Powiatu Świeckiego z dnia 19 lutego 2020r.

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – wg załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Iwona Karolewska – Sekretarz Powiatu,
  2. Karolina Kasica – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu,
  3. Adam Knapik – Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego,
  4. Adam Meller – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu,
  5. Zbigniew Semrau – Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  6. Barbara Studzińska – Starosta Świecki,
  7. Bożena Szydłowska – Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,
  8. Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu.

Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji, Pan Brunon Han, który powitał obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdził quorum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawił proponowany porządek obrad:

  1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.
  2. Planowane inwestycje drogowe.
  3. Sprawy bieżące.

Do pkt. 1

Pani Bożena Szydłowska przedstawiła Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w roku 2019 w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Świecki, a także informację uzupełniającą do tego sprawozdania (Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 5 lutego 2020 r.).

Pan Adam Knapik zapytał czy wynagrodzenia za czas choroby (1%) są środkami, jakie płaci pracodawca, w tym przypadku Powiat Świecki przez pierwsze 31 dni.

Pani Bożena Szydłowska potwierdziła i dodała, że chodzi też o wypłatę świadczenia za 14 dni chorobowego.

Pan Adam Knapik poprosił o informację na najbliższą sesję Rady Powiatu ile ogólnie w strukturze wydatków stanowią zasiłki chorobowe wypłacane nauczycielom. Bo jeżeli nauczyciel choruje powyżej 31 dni, to jego wynagrodzenie nie jest to kosztem Powiatu.

Pani Bożena Szydłowska potwierdziła, że to nie jest koszt Powiatu, ponieważ w tej sytuacji zasiłek wypłaca ZUS.

Pan Adam Knapik uważa, że to zaburza nieco strukturę finansową.

Pani Bożena Szydłowska powiedziała, że zaburza nam o tyle, jeżeli jest zastępstwo, bo ono powoduje ułamkowy wzrost wynagrodzeń za godziny ponadwymiarowe.

Pan Adam Knapik powiedział, że obecnie 17% wszystkich pensji stanowią nadgodziny. Jeżeli nauczyciele nie chorują albo nie idą na różnego rodzaju urlopy np. dla podratowania zdrowia wówczas jest ich mniej.

Pani Bożena Szydłowska potwierdziła, ale taka sytuacja następuje w przypadku, kiedy jest ustalone zastępstwo. Jeśli chodzi o prośbę Przewodniczącego Rady nt. informacji ile ogólnie w strukturze wydatków stanowią zasiłki chorobowe wypłacane nauczycielom zastrzegła, że ta suma wypłaconych świadczeń nie przełoży się wprost na nadgodziny. Te świadczenia wypłacone z ZUS będą zawsze dużo większe niż wzrost kosztów związany z godzinami ponadwymiarowymi. Nie ma, bowiem zastępstwa „jeden do jeden”. Poza tym mamy inne zasady wyliczania świadczenia chorobowego, a wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe to jest tylko i wyłącznie stawka w zależności od pensum zasadniczego.

Pani Bożena Szydłowska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany nazwy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowem (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 5 lutego 2020 r.). 

Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Zbigniew Semrau przedstawił Sprawozdanie z realizacji Programu współpracy Powiatu Świeckiego z organizacjami pozarządowymi na 2019 rok (Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 13 lutego 2020 r.).

Pan Brunon Han zapytał czy środki przeznaczane w budżecie Powiatu na ten cel są wystarczające.

Pan Zbigniew Semrau odpowiedział twierdząco. Dodał również od kilku lat zauważa się słabe zainteresowanie ze strony organizacji, dlatego Zarząd Powiatu chcąc rozdysponować zaplanowane pieniądze informuje te, które korzystają z nich wcześniej czy chcą je pozyskać.

Pani Karolina Kasica przedstawiła Sprawozdanie z realizacji Programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2019 – 2021. (Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 13 lutego 2020 r.).

Pan Wiesław Bagniewski zapytał o zainteresowanie ze strony gmin Powiatu Świeckiego związane z zatrudnianiem osób bezrobotnych w ramach robót publicznych.

Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że poziom zainteresowania gmin definiowany jest przez ich możliwości finansowe. Roboty publiczne są, bowiem instrumentem refundacyjnym i PUP nie pokrywa 100% kosztów zatrudnienia. Do ubiegłego roku refundowaliśmy około 1.000 zł, jeśli chodzi o wynagrodzenie biorąc pod uwagę wynagrodzenie i odprowadzane składki. Najniższa krajowa z roku na rok malała, więc to też był taki czynnik, który powodował, że wójtowie rzeczywiście zaczęli się przyglądać tym robotom publicznym i coraz częściej mówili o tym, że być może nie będą z nich korzystać w dotychczasowej skali. Wobec tego na ten rok zwiększyliśmy refundację do ponad 2 tys. zł. Angażuje to bardzo dużą część naszego budżetu Funduszu Pracy, którego mamy z roku na rok coraz mniej, ale chcemy roboty publiczne utrzymać. Jest też tak, że gminy koncentrują się i chcą z roku na rok zatrudniać te same osoby, my też nie do końca się na to godzimy. W ubiegłym roku jedna gmina się wycofała z tego powodu. Rzeczywiście problemem jest obniżona motywacja osób bezrobotnych pozostających w ewidencji do wykonywania pracy, ich potencjał, kwalifikacje i zaangażowanie.

Pan Szczepan Nowakowski zapytał o działania Powiatu Świeckiego, Powiatowego Urzędu Pracy oraz jednostek oświatowych zmierzające do kształcenia pod potrzeby rynku. Kolejno zadał pytanie czy Powiat Świecki i Powiatowy Urząd Pracy wspólnie z gminami na naszym terenie są zainteresowane ściągnięciem przedsiębiorców na tereny inwestycyjne, o których swego czasu mówiło się dużo, że być może powstaną. Czy jest konieczność tworzenia dużych zakładów, bo z tego, co widzi jest spora rzesza osób bezrobotnych chcących pracować.

Pani Karolina Kasica, jeśli chodzi o kwestię edukacji wyjaśniła, że dane statystyczne i te dotyczące zapotrzebowania rynku, co rok przekazywane są przez PUP wszystkim placówkom oświatowym, dla których organem prowadzącym jest Powiat Świecki. Chodzi o analizy i badania odnośnie zapotrzebowania na zawody i kwalifikacje w postaci barometru zawodów i monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych. Natomiast, gdy jakaś szkoła chce utworzyć nowy kierunek kształcenia to opinię (niewiążącą) w tej sprawie wydaje Powiatowa Rada Rynku Pracy.

Pan Szczepan Nowakowski dopytał czy są problemy z nauczaniem poszczególnych zawodów ze względu na brak specjalistów.

Pani Barbara Studzińska zapewniła o istniejącym przepływie informacji o potrzebnych zawodach między Wojewódzkim Urzędem Pracy, Wojewódzkim Urzędem Statystycznym, Powiatowym Urzędem Pracy a Powiatem i szkołami przez niego prowadzonym. Poza tym w przypadku utworzenia w szkołach nowych zawodów obowiązkiem jest akceptacja ich przez Powiatową czy Wojewódzką Radę Zatrudnienia. Poza tym uważa, że w szkołach w Nowem czy Świeciu mamy pełne spectrum zawodów potrzebnych na rynku pracy. Jeśli chodzi o nauczycieli zawodów powiedziała, że problem udaje się rozwiązać dzięki umowom z zainteresowanymi ośrodkami. Starosta uważa, że brak naboru do klas spowodowana jest brakiem zainteresowania ze strony uczniów, pomimo, że mamy pełen zakres zawodów wynikających z potrzeb. Jeśli chodzi o ściąganie inwestorów do powiatu powiedziała, że tworzenie stref rozwoju gospodarczego należy do gmin. Niemniej poprzez nasze strony internetowe możemy informować, że na terenie naszego powiatu w danych gminach takie tereny inwestycyjne istnieją.

Pani Karolina Kasica dodała, że PUP działa w ramach możliwości finansowych, jakie zapewnia PUP zabezpieczenie finansowe przyznawane przez Ministerstwo Pracy. Ono niestety z roku na rok jest coraz mniejsze, co nieco ogranicza możliwości wspierania np. pracodawców w tworzeniu nowych miejsc pracy.

Pani Barbara Studzińska powiedziała, że pośrednie działania na rzecz tworzenia nowych przedsiębiorstw na naszym terenie mogą zawierać się w szeroko pojętych usługach społecznych tzn. dobrych szkołach czy dobrej służbie zdrowia a także, jakości dróg powiatowych.

Pan Szczepan Nowakowski w nawiązaniu do wypowiedzi Starosty o tym, że młodzież w pewnych proponowanych zawodach nie chce się kształcić powiedział, że gdybyśmy mieli wcześniej kontakt poprzez doradców zawodowych z uczniami klas 7 i 8 to dane o zapotrzebowaniu na poszczególne kształcenie byłoby nam znane i uniknęlibyśmy takich sytuacji.

Pani Barbara Studzińska powiedziała, że bardzo zależy wszystkim, aby absolwenci szkół podstawowych z całego naszego powiatu trafili do naszych szkół ponadpodstawowych. Każda z nich prowadzi w tym celu bardzo aktywną politykę promocyjną.

Pan Adam Knapik zapytał czy dobrze zrozumiał wypowiedź Dyrektor PUP o dojazdach pracowników urzędu do osób niepełnosprawnych w celu załatwienia spraw.

Pani Karolina Kasica wyjaśniła, że chodzi o projekt finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach, którego działa mobilne centrum aktywizacji dla bezrobotnych (wybranych w drodze rekrutacji), nie tylko niepełnosprawnych mających problemy np. z dojazdem do urzędu. Zajęcia są na przykład prowadzone w GOK w Osiu.

Pan Brunon Han w związku z dotacjami na rozpoczęcie działalności gospodarczej zapytał ile firm funkcjonuje dalej po wymaganym okresie i na czym polega takie samozatrudnienie.

Pani Karolina Kasica wyjaśniła pojęcie samozatrudnienia. Chodzi o to, że jedna osoba tworzy działalność gospodarczą, bez innych pracowników i rozlicza się samodzielnie z podatków czy opłacając składki zdrowotne i społeczne. Jeśli chodzi o trwałość to zobowiązanie ustawowe wynosi 12 miesięcy. Urząd natomiast sam dla siebie monitoruje (poza przepisami) trwałość działalności gospodarczej. Okazuje się, że im więcej czasu mija od przyznania dotacji tym ten procent działających maleje. W pierwszym czy w drugim roku działa 90% firm, w drugim 80%, a po mniej więcej 5 letnim okresie w granicach 50%.

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekty uchwał Rady Powiatu Świeckiego w sprawie:
– zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2020,
zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2020-2029,
– udzielenia pomocy finansowej Gminie Dragacz na realizację zadania związanego z cmentarzami
(Projekty uchwał stanowią załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 13 lutego 2020r.).

Pan Szczepan Nowakowski odnośnie planowanego remontu drogi Lniano-Gródek zapytał czy na pewno zostaną dotrzymane standardy przebudowy tej drogi. Dla przykładu podał remont drogi przed Jastrzębiem. Kolejno zapytał o ronda w Świeciu. Czy rozwiążą one nam problem przepustowości komunikacyjnej w mieście.

Pan Franciszek Koszowski wyjaśnił, że wszystkie drogi remontowane są według przepisów, czyli w standardzie dróg powiatowych.

Pan Szczepan Nowakowski powiedział, że zaniepokoiła go znaczna obniżka środków w przetargu stąd to pytanie.

Pan Adam Meller odnośnie drogi przed Jastrzębiem powiedział, że trudno mu się do tego odnosić, gdyż jest to droga wojewódzka i nie wie czy to był remont, zabieg powierzchniowy czy inwestycja. Jeśli chodzi o drogę Lniano-Gródek powiedział, że na ten 10 km odcinek skosztorysowano 500 000 zł. na 1 km, a obecna kwota to ponad 7 000 000 zł., a więc wyższa o 50%. Uważamy, że zaplanowane prace w tej kwocie są wystarczające, aby droga posłużyła przez lata.   Jeśli chodzi o przepustowość w Świeciu dzięki rondom powiedział, że są one najlepszymi rozwiązaniami szczególnie tam, gdzie mamy duże osiedlowe wloty. Najlepszym najbliższym przykładem jest miasto Kwidzyn, które było bardzo zakorkowanym miastem a po wybudowaniu w głównej arterii bodajże 6 czy 7 skrzyżowań o ruchu okrężnym miasto tak naprawdę zapomniało o problemie zatorów ulicznych. Dyrektor jest przekonany, że ronda w miejscowości Świecie na głównej arterii spełnią swoją funkcję.

Pan Szczepan Nowakowski zapytał o plany odnośnie bruku na odcinku w kierunku Szpitala.

Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że jest to już zaplanowane w budżecie Powiatu na 2020 rok.

Pan Andrzej Kowalski odnośnie drogi Lniano-Gródek zapytał o dofinansowanie z Gminy Lniano i Drzycim.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że nie ma żadnego współfinansowania, gdyż 50% pochodzi od Marszałka Województwa i 50 % z Funduszu Dróg Samorządowych.

Pan Andrzej Kowalski zapytał czy był zakaz współfinansowania zadania przez gminy.

Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że nie było konieczności współfinansowania z gmin, ponieważ 50% kosztów pokryje Urząd Marszałkowski z uwagi na to, że droga ta była wcześniej wojewódzką.

Pan Wiesław Bagniewski powiedział, że niepokoi go fakt zwiększenia deficytu, wydłużenia realizacji zadań drogowych w latach oraz zaciągniecie pożyczki na inne zadania.

Pani Barbara Studzińska wyjaśniła, że zwiększony deficyt z uwagi na pożyczkę nie ma wpływu na przesunięcie zadań drogowych o dwa lata. Chcemy wykorzystać środki, które pojawiły się na rynku z uwagi na niskie oprocentowanie i częściowe umorzenie jak i konieczność realizacji zadań zaplanowanych do sfinansowania tymi środkami (na pewne są już gotowe projekty). Wobec tego uważa, że to jest najlepszy moment, żeby z tego skorzystać tym bardziej, że każde środki zewnętrzne są ograniczone, a Powiat Świecki, jako pierwszy w województwie się nimi zainteresował.

Pan Dariusz Woźniak dodał, że roczne obciążenie dla budżetu z tytułu pożyczki wynosi 375 000 zł. (bez odsetek, które w ciągu 4 lat wyniosą 4 000 zł.) z tym, że w ostatnim roku kwota zostanie pomniejszona o 120 000 zł. Kończąc podkreśli, że kwota 375 000 zł. mogłaby wystarczyć jedynie na remont 500 m drogi.

Pan Adam Knapik nie podziela pomysłu z pożyczką gdyż uważa, że po pierwsze trzeba będzie ją spłacać pomimo ośmioprocentowego umorzenia, a poza tym zadania, na które zostanie przekazana są według niego konsumpcją, a nie potrzebą. Aby skorzystać z pożyczki musimy dostosować infrastrukturę do osób niepełnosprawnych, więc się zastanawia czy budynek gdzie mieści się Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności nie jest dostosowany. Poza tym nie planuje się obok budynku żadnych nowych miejsc parkingowych tylko zmianę nawierzchni. Jeżeli chodzi o budowę parkingu przy Szpitalu jest on niewątpliwie potrzebny. Ale będąc na posiedzeniu Komisji w Szpitalu zaproponował Dyrektorowi bardzo proste rozwiązanie problemu z parkingami, aby systemem gospodarczym zrobić parking za budynkiem lecznicy dla pracowników. Przewodniczący twierdzi, że nie potrafimy wymóc na Spółce Nowy Szpital, aby wykonała parking ze swoich środków i stąd ta propozycja Zarządu.

Pani Barbara Studzińska podkreśliła, że każda sprawa przedkładana radnym jest wcześniej mocno analizowana i rozpatrywana pod względem dofinansowania zewnętrznego. Zwróciła uwagę na fakt, że praktycznie prawie wszystkie zadania są realizowane przy pomocy środków zewnętrznych z Unii Europejskiej, Funduszu Dróg Samorządowych czy Funduszu Spójności. Środki własne powiatu czy też środki uzyskane w postaci subwencji czy dotacji przeznaczamy na bieżące funkcjonowanie powiatu, jako samorządu terytorialnego i wykonywanie kompetencji wynikających z ustawy o samorządzie powiatowym. Jesteśmy po to, żeby wykonywać różnego rodzaju zadania na rzecz społeczności lokalnej i tak należy na to patrzeć.

Pani Iwona Manys zapytała o udział finansowy Spółki Nowy Szpital w budowie parkingu przy lecznicy.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że żaden. Następnie wyjaśnił okoliczności tej sprawy. Odbyło się spotkanie z Zarządem Szpitala, który to zaproponował powiatowi finansowanie zadania 50%: 50%. Tymczasem Zarząd Powiatu postulował, aby to zadanie wykonać samodzielnie z uwagi na korzystniejsze źródło dofinansowania, rezygnując z wykonania inwestycji wodno-ściekowej w otoczeniu placówki skosztorysowanej na 2 000 000 zł. którą pozostawił Szpitalowi.

Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska uważa, że należy działać dopiero, gdy ma się te ustalenia sformułowane w dokumencie. Zwracając się do Przewodniczącego Rady powiedziała, że te pożyczki faktycznie mogą być udzielane jednostkom samorządu terytorialnego lub ich związkom i stowarzyszeniom oraz organizacjom i podmiotom na prawach administracji rządowej m.in. państwowym osobom prawnym, spółkom komunalnym, podmiotom zależnym oraz innym niewymienionym powyżej jednostkom z sektora finansów publicznych posiadającym osobowość prawną (szkoły wyższe, jednostki naukowe, jednostki kultury, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty). Radna nie zgadza się z zadaniem dotyczącym Nowego Szpitala i złożyła wniosek o zmniejszenie pożyczki o kwotę na realizację tego jednego zadania. Reszta zadań jest potrzebna, bo dotyczy jednostek powiatu.

Pan Andrzej Kowalski poprosił Zarząd Powiatu o zrozumienie obaw radnych w kwestii pogłębiania deficytu. Poprosił również, aby przy przedstawianiu projektu budżetu Powiatu na rok kolejny Zarząd pokazał pilne zadania w nim nieuwzględnione. Poza tym Skarbnik Powiatu prezentując tegoroczny budżet informował, że wskaźniki zaczynają być niepokojące, więc radny nie wie na ile możemy się zadłużać. Kończąc zapytał czy Gmina Świecie dokłada się do budowy ronda jak i do obejścia wokół budynku przy ul. Wojska Polskiego 173.

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że Gmina Świecie sfinansuje remont terenu za budynkiem na kwotę 80 000 zł., natomiast do ronda przy szpitalu dołoży 1 000 000 zł.

Pan Brunon Han zapytał, w jakim stopniu budynek przy ul. Wojska Polskiego 173 jest nieprzystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że jest to kwestia otoczenia. Chodzi o to, że nie są spełnione wymagania w zakresie dostępności architektonicznej, zapewnienia wolnych barier komunikacyjnych oraz zapewnienie wolnych od barier poziomych i pionowych w przestrzeniach komunikacyjnych.

Pan Adam Knapik poprosił, aby wyjaśnić gdzie tam są pionowe czy poziome bariery komunikacyjne.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że chodzi o nierówną drogę, niebezpieczną dla niepełnosprawnych przychodzących do budynku.

Pan Adam Knapik powiedział, że podjazd z polbruku i miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych są przy windzie.

Pan Dariusz Woźniak  powiedział, że do PZOON osoba nie dostanie się przez windę, bo ta jedzie na piętro do Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Pan Adam Knapik zapytał Starostę czy osoby niepełnosprawne nie dostaną się windą do PZOON.

Pan Franciszek Koszowski zaprzeczył.

Pani Barbara Studzińska powiedziała, że windą wjadą na piętro, ale tu chodzi o cały teren wokół.

Pan Adam Knapik przypomniał, że Skarbnik powiedział, że windą osoby niepełnosprawne nie dojadą do PZOON.

Pan Dariusz Woźniak potwierdził, bo PZOON znajduje się na parterze.

Pan Franciszek Koszowski sprostował swoją wcześniejszą wypowiedź, że nie ma potrzeb wjazdu windą na parter.

Pan Adam Knapik powiedział, że winda ma dwa przyciski, na parter i 1 piętro.

Pan Dariusz Woźniak powtórzył, że aby dojść do budynku trzeba pokonać nierówną drogę i oto tu chodzi.

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że środki na remont parkingu były już zagwarantowane w momencie remontu budynku. Wówczas wystąpiono do Ministra Infrastruktury o poszerzenie parkingu dla nowych miejsc. Odpowiedź przyszła zbyt późno i technicznie niemożliwe było wykonanie tego zadania. Kończąc zaznaczył, że propozycja Zarządu Powiatu, aby te zadania zrealizować kompleksowo było mocno przemyślana i przedyskutowana.

Pan Dariusz Woźniak dostępność tych budynków to z jednej strony powiększenie liczby miejsc parkingowych.

Pan Adam Knapik zapytał o ile.

Pan Dariusz Woźniak powiedział, że na tę chwilę nie wie i to sprawdzi. Powiększenie liczby miejsc parkingowych to też jest poprawa dostępności do budynku. To jest jedna kwestia. Druga natomiast to poprawa nawierzchni tego otoczenia wokół budynku. Proponowana pożyczka jest czteroletnia. Roczna spłata kapitału w pierwszych 3 latach to 375 000 zł. Jest to zasymulowane w Wieloletniej Prognozie Finansowej i Powiat na to stać. Poza tym w zeszłym roku planowany deficyt wynosił 7 000 000 zł., a rok zamknął się deficytem około 2 000 000 zł., więc wynik jest około 5 000 000 zł. lepszy. Rzeczywista już wykonana nadwyżka operacyjna wynosiła 10 000 000 zł. czyli bardzo dobry wynik. Ten rok był rzeczywiście na etapie planów, bo wykonanie pewnie będzie lepsze. Nadwyżka jest między 1 000 000 zł a 2 000 000 zł. dlatego musimy być tacy zdeterminowani, jako powiat, żeby w takim stopniu pozyskiwać środki zewnętrzne. Powiat w odróżnieniu od gmin nie ma zbyt dużo dochodów, bo 70 % stanowią subwencje i dotacje, a więc pieniądze znaczone. Dlatego maksymalnie korzystamy ze środków unijnych, funduszy krajowych czy pożyczek. Instrument, o który chcemy zabiegać stanowi jak gdyby połączenie pożyczki z dotacją, ponieważ umorzenie tak naprawdę stanowi dotację.

Pan Brunon Han przedstawił wniosek formalny radnej Katarzyny Kaczmarek-Sławińskiej do projektu uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmian w budżecie Powiatu Świeckiego na 2020 rok, aby w propozycji zmian usunąć środki z przeznaczeniem na tworzenie nowych miejsc parkingowych do uporządkowania terenu Nowego Szpitalu w Świeciu w wysokości 700 000 zł.

Następnie Komisja Infrastruktury i Gospodarki przy 1 głosie za, 9 głosach przeciw i braku wstrzymujących się odrzuciła w/wym. wniosek (Uchwała Nr 10/20).

Pan Adam Meller przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały Nr XXII/139/12 z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Świecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 19 lutego 2020r.).

Do przedstawionego projektu żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Do pkt. 2

Pan Adam Meller przedstawił planowane inwestycje drogowe w 2020 roku. (Przedstawiona informacja stanowi załącznik do protokołu).

Pan Andrzej Kowalski powiedział, że skończyliśmy w ubiegłym roku pierwszy etap przebudowy drogi Lniano – Tleń w miejscowości Brzeziny, więc pyta, co z drugim etapem.

Pan Adam Meller odpowiedział, że jest gotowa dokumentacja projektowa na całe zadanie. Został złożony wniosek do Lasów Państwowych celem uzyskania dotacji. W tym celu udaliśmy się z Panem Starostą do Torunia.

Pan Franciszek Koszowski dodał, że uzyskano w tej kwestii pozytywną opinię Nadleśnictwa Trzebciny. Dyrektor Lasów Państwowych na pewno zaopiniuje to pozytywnie, ale musi to wysłać do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w Warszawie. Jaki będzie tego efekt tego nie wiemy. Trzeba czekać na decyzję. Do końca czerwca składa się wnioski.   Chodzi o 3,2 km odcinek do skrzyżowania na drogę do Zdrojewa.

Pan Andrzej Kowalski stwierdził, ale mimo wszystko 2 mln chyba nie starczy. Jeszcze jest obiekt, jakim jest most.

Pan Adam Meller odrzekł, że całe zadanie jest na 4,6 mln zł.

Pan Franciszek Koszowski dodał, że wniosek jest złożony na całe zadanie a Pan Adam Meller powiedział, że wniosek był złożony na 80 % wartości inwestycji.

Pan Szczepan Nowakowski zapytał czy nie będzie problemu z inwestycjami na drogach powiatowych łączących się z S5, kiedy na niej rozpoczną się prace.

Pan Adam Meller odpowiedział, że zwykle realizując inwestycje wiedzieliśmy, jaki jest zakres rzeczowy przedsięwzięcia Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i staraliśmy się nie realizować zadań, które później będą miały zmieniony przebieg lub będą zniszczone. Tak było w przypadku Michale – Sartowice, gdzie zaczęliśmy inwestycję praktycznie na punkcie granicznym, czyli jakieś 300 m drogi było nieprzebudowane. Podobnie jest w Zbrachlinie. Jeśli chodzi o S5 powiedział, że przetargi są już rozstrzygnięte i teraz są podejmowane decyzje na etapie centralnym. Z informacji prasowych natomiast wynika, że około kwietnia mają być podpisane umowy na realizację tych przedsięwzięć.

Pan Adam Knapik zapytał czy Dyrektor PZD wie, że na niedawno remontowanej drodze Żur-Drzycim za m. Wery tam gdzie było ubijane pobocze dochodzi do wzdłużnych spękań drogi.

Pan Adam Meller potwierdził, że jest odcinek, u którego krawędzi widać rysy i pęknięcia. Wezwał wykonawcę do przeglądu operacyjnego i oczekuje jego stanowiska. Zapytał nas o możliwość wykonania odwiertów, bo sam jest ciekawy, co jest powodem. Być może są gdzieś zawieszenia, bo tam było dużo drzew. Dyrektor monitoruje to i jest jeszcze czas gwarancyjny.

Do pkt. 3

Pani Iwona Manys odnosząc się do złożonej przez nią interpelacji z dnia 29.01.2020r. dot. ogłoszenia i rozstrzygnięcia przetargu na rozbudowę (przebudowę) drogi powiatowej nr 1265c Świekatowo-Serock zapytała czy Starosta znała treść odpowiedzi zanim została jej przekazana.

Pani Barbara Studzińska odpowiedziała twierdząco.

Pani Iwona Manys wyjaśniła zebranym, że chodzi o drogę 1265C Świekatowo – Serock, na której remont przetarg został rozstrzygnięty dnia 24.01.2020r. Wzdłuż drogi na całej długości miała przebiegać ścieżka rowerowa. Okazało się, że ścieżka rowerowa kończy się na gminie Świekatowo w miejscowości Małe Łąkie, a na terenie Gminy Pruszcz jej nie ma, mimo, że była w projekcie.  Wszelkie rozmowy, korespondencja czy dokumentacja zawierały informację o tej ścieżce rowerowej i nagle do przetargu ścieżka zniknęła. Radna nie rozumie jak mogło się stać, że jako przedstawiciel tamtego terenu nie wiedziała o tym fakcie. W odpowiedzi na interpelację mowa jest o tym, że Rada zaakceptowała proponowany budżet Powiatu tymczasem ani na posiedzeniach Komisji, ani na sesji Rady Powiatu nie było mowy o tym, że na terenie Gminy Pruszcz ona się nie pojawi. Poza tym wskazała według niej na niespójność z odpowiedzią Starosty z dnia 21 marca 2018 roku do UG w Pruszczu. W 2018 roku zaczynają się w tej kwestii negocjacje (strona karta służbowa pracownika podpisana przez Wójta z dnia 22.03.2018 skrzyżowanie z drogą gminną, ul. Powstańców Wielkopolskich), tam jest mowa o tym, że „wnosimy o połączenie projektowanej ścieżki rowerowej od strony Świekatowa z istniejącym chodnikiem z Serocka”. Następie pismo Starosty z dnia 6.09.2019 zawiera informację „ w związku z powyższym zwracam się z prośbą o zaprojektowanie w budżecie gminie Pruszcz na rok 2020 dotacji dla powiatu świeckiego w wysokości 300 tys. zł.”. Radni gminy Pruszcz w grudniu znaleźli 300 000 zł. i przekazali je Powiatowi. Wójt jest gotów przyjechać na sesję Rady Powiatu i to wyjaśnić, ponieważ radni twierdzą, że wprowadzono ich w błąd. Nie wiedzieli, bowiem, że ścieżka nie zostanie ujęta w przetargu. Poza tym w odpowiedzi na interpelację jest informacja, że Starosta nie wiedziała o negocjacjach z gminą Pruszcz, a z przytoczonych dokumentów jasno wynika, że negocjacje były prowadzone od marca 2018 roku i deklaracja gminy Pruszcz była. Podsumowując wypowiedź radna stwierdziła, że jako Powiat jesteśmy nie gospodarni, ponieważ mieliśmy możliwość dofinansowania w wysokości 50% tej inwestycji i połączenia ścieżki rowerowej według założeń. W momencie, gdy będziemy chcieli to zadanie zrealizować za 2 lata to oczywistym jest, że koszty wzrosną. Radna nie rozumie, dlaczego o fakcie nieujęcia ścieżki w przetargu nie została poinformowana, skoro prezentuje ten teren i zachęcano, aby radni rozmawiali i współpracowali z Zarządem Powiatu. Poza tym nie wiedział o tym również Wójt Pruszcza.

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że wniosek do Funduszu Dróg Samorządowych był składany w sierpniu 2019 roku. Na tamten czas Pan Wójt Pruszcza powiedział, że jest zainteresowany dofinansowaniem remontu rzeczonej drogi. Ale w momencie składania wniosku nie mieliśmy tej gwarancji i patrząc na 12,3 mln zł. kosztorys podjęliśmy tę decyzję. Bez pomocy gminy nie bylibyśmy w stanie złożyć wniosku. Osobiście rozmawiał z Wójtem Wądołowskim, o tym, że najwyżej ten odcinek gminy Pruszcz zostawimy, bo jesteśmy konsekwentni, że każda gmina musi wnieść swój udział finansowy. Według wartości kosztorysowej ten brakujący odcinek na tamten czas wynosił około 2 mln zł. Poza tym rozmawiał na ten temat z Przewodniczącym Gminy Pruszcz, który zapewnił, że zrobi wszystko, aby środki na ten cel się znalazły. Ale wniosek został złożony bez tego zadania, co jest nie do odwrócenia. Ostatecznie Wójt Pruszcza przekazał te środki, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby było to w ramach osobnego zadania.

Pani Iwona Manys zastanawia się czy ktokolwiek poinformował radnych Gminy Pruszcz o tym fakcie, bo jest przekonana, że nie podjęliby decyzji o przekazaniu środków wiedząc, że ścieżka nie będzie realizowana.

Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska powiedziała, że jeżeli wszystkie elementy są w projekcie to zakładamy będą wykonane, jeśli natomiast nastąpiła zmiana zakresu to należało o tym poinformować.

Według Pani Barbary Studzińskiej wszystko było powiedziane.

Pani Iwona Manys uważa, że nie i może to poprzeć protokołami z posiedzeń. Kolejno poprosiła radnych, aby przy szczegółowo sprawdzać zakresy inwestycji przed ogłoszeniem przetargów. Oczekuje informowania radnych o zmianach, bo to, co spotkało ją, może dotknąć każdego z nich.

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że nauczeni doświadczeniem będziemy każdą już w tej chwili decyzję uzgadniać, bo obecnie każdy projekt uzgadniamy z wójtami danej gminy.

Pan Andrzej Kowalski powiedział: „Na zarządzie powinna być notatka jak przedstawiał to pan Starosta i dokładnie przedstawił tak jak przed chwilą powiedział”.

Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska przypomniała, że wcześniej apelowała o informowanie radnych o rozmowach z wójtami o zadaniach inwestycyjnych i zapraszanie na spotkania, aby nie dowiadywali się po fakcie.

Pan Wiesław Bagniewski również przypomniał o swoim wniosku o informowanie radnych o odbiorach dróg, bo dzięki uczestnictwu radny mógłby przekazać uwagi mieszkańców.

Pan Dariusz Woźniak prosił o zrozumienie, gdyż nie było deklaracji od Wójta Pruszcza o dofinansowaniu zadania. Uzgadniania była natomiast dokumentacja i zakres inwestycji. Przyznał, że błędem było niepoinformowanie radnej o tej sytuacji. Niemniej zbyt wysoki koszt nie pozwolił na złożenie wniosku uwzględniającego rzeczoną ścieżkę rowerową.

Pani Iwona Manys powiedziała, że Gmina Pruszcz na przebudowę drogi powiatowej wydaje 29%. Chodzi o samą zasadę. Jeżeli się coś dzieje na terenie gminy, są inne rzeczy, inny zakres robót niż wcześniej jest ustalane prosi o informację.

Pani Barbara Studzińska wywnioskowała, że w przyszłości informacje muszą być mocno wyartykułowane, ponieważ nie wyobraża sobie, aby radni nie byli informowani kompleksowo.

Pan Adam Knapik powiedział, że podobna sytuacja była z remontem drogi Drzycim-Żur, ponieważ była zrobiona w zupełnie innym standardzie niż obiecywano.

Pan Andrzej Kowalski potwierdził słowa przedmówcy. Jeśli chodzi o ścieżki rowerowe przypomniał to, co już nie raz sygnalizował. Brakuje przejrzystych, jasnych dokumentów określających plany inwestycyjne. Ale rozumie też Zarząd Powiatu, że próbuje negocjować warunki z włodarzami gmin nie zawsze informując o tym radnych. Zaapelował o działania, które wyeliminują podobne sytuacje w przyszłości.

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że zasady są określone. Chodniki są budowane w białych tablicach. Zarząd Powiatu, co do tego jest konsekwentny.

Na tym posiedzenie zakończono.

 Protokół sporządziła:
Agnieszka Wnęk
Biuro Rady

Przewodniczący
Komisji Infrastruktury i Gospodarki

(Brunon Han)

Informacje

Rejestr zmian