Protokół nr 15/16
posiedzenia Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej
Rady Powiatu Świeckiego
z dnia 20 maja 2016 r.
Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – według załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:
Pan Franciszek Koszowski – Starosta Świecki
Pani Karolina Kasica – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu
Pani Katarzyna Bączyńska – Dyrektor Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Świeciu
Pani Agnieszka Kwaśniewska – Sekretarz Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Świeciu
Pani Ewa Joachimiak – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu
Pan Zbigniew Semrau – Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego
Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej, Pani Beata Sternal-Wolańczyk, która powitała obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdziła quorum pozwalające obradować i przedstawiła proponowany program posiedzenia, który przyjęto jednogłośnie w brzmieniu jak niżej
1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
2. Informacja na temat ilości i rodzaju orzeczeń o niepełnosprawności przedstawianych dyrektorom szkół powiatowych, możliwości realizowania zaleceń.
3. Informacja na temat działalności Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
4. Sprawy bieżące.
Do pkt 1. 2. i 3.
Pani Karolina Kasica przedstawiła analizę rynku pracy w Powiecie Świeckim (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 10 maja 2016r.).
Pani Beata Sternal – Wolańczyk zapytała czy pracodawcy wychodzą z inicjatywą zatrudniania obcokrajowców oraz czy samodzielnie szukają osoby bezrobotnej na dane stanowisko.
Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że pracodawca jest zobowiązany wypełnić oświadczenie dotyczące już konkretnej osoby bezrobotnej, która najczęściej jest kierowana do niego przez agencję pracy. Zauważyła, że takich oświadczeń z roku na rok przybywa coraz więcej.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk zapytała czy zdarzają się sytuacje, kiedy cudzoziemcy poszukują pracy w zawodzie lekarza.
Pani Karolina Kasica odpowiedziała przecząco.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk przybliżyła sytuację Ukraińców ubiegających się o pracę w Polsce, dodała że najprawdopodobniej w naszym powiecie nie zdarzały się takie przypadki.
Pan Franciszek Koszowski stwierdził, że agencje pracy pozyskują pieniądze za udostępnienie osoby bezrobotnej do pracy.
Pani Karolina Kasica wytłumaczyła, że agencje pracy działają na zasadzie pośrednictwa pracy.
Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk zauważyła, że coraz większa liczba młodzieży posiada orzeczenia o niepełnosprawności. Zapytała Pani Ewy Joachimiak, jakie korzyści może zaoferować niepełnosprawnej młodzieży, jako dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.
Pani Ewa Joachimiak odpowiedziała, że Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna narzuca pewne konkretne działania wynikające z orzeczenia o niepełnosprawności. Korzyścią jest potrzeba indywidualnego toku nauczania oraz kształcenia specjalnego. Zakomunikowała, że dyrektorzy jak i nauczyciele nie zawsze wiedzą o orzeczeniach z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej, ponieważ rodzice i uczniowie nie maja obowiązku informowania o stanie zdrowia szkoły.
Przedstawiła zestawienie dotyczące ilości uczniów, którzy donieśli do szkoły orzeczenie o niepełnosprawności w roku szkolnym 2015/2016 do miesiąca maja. Było 20 takich orzeczeń, w tym 3 bez określonego stopnia niepełnosprawności, w jednym przypadku był to stopień niepełnosprawności lekki, a w pozostałych stopień umiarkowany. Zakomunikowała, że ze względu na termin ważności badań, bądź ukończenie szkoły przez uczniów od września 2016 roku z 20 orzeczeń zostanie 13.
Kontynuowała, że osoba która ma orzeczenie o niepełnosprawności z powodu chorób psychicznych i jednocześnie orzeczenie o trybie nauczania indywidualnego, zgodnie z zaleceniami zorganizowany zostaje indywidualny tok nauczania, dostosowując wszystkie formy pracy do potrzeb ucznia włącznie ze wsparciem terapeutycznym i psychologicznym, jeżeli jest taka potrzeba.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk zapytała czy w szkole jest zatrudniony psycholog.
Pani Ewa Joachimiak zaprzeczyła.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk poprosiła o wyjaśnienie w jaki sposób niepełnosprawnym uczniom zapewniane jest wsparcie psychologiczne.
Pani Ewa Joachimiak odpowiedziała, że szkołę wpiera Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Świeciu. Poinformowała, że kilkukrotnie wnioskowała o psychologa, który dyżurowałby na terenie kilku szkół w Powiecie Świeckim.
Wyjaśniła, że jeżeli uczeń posiada orzeczenie o niepełnosprawności, a rodzic informuje o danej sytuacji, to o dysfunkcji dziecka zostaje poinformowany Klasowy Zespół Nauczycielski. Nauczyciele mają obowiązek dostosować pewne metody pracy do potrzeb takiej osoby. Przytoczyła przykład ucznia z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu, który posiada pompę insulinową. Wytłumaczyła, że w trakcie zajęć wolno mu z niej korzystać.
Dodała, że niechętnie mówi się o epilepsji.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk stwierdziła, że uczniowie kształceni są pod konkretny zawód, a wiele chorób zamyka ścieżki kariery, dlatego orzeczenie o niepełnosprawności nie powinno być zatajane.
Pan Franciszek Koszowski dodał, że często ukrywanie prawdy jest wynikiem obawy o utracie możliwości podjęcia stażu czy pracy. Zauważył, że osoby z dysfunkcjami chcą mieć równe szanse z osobami zdrowymi.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk zastanawiała się czy są sytuacje w szkole, gdzie powinno się zaoferować osobie z orzeczeniem o niepełnosprawności więcej niż na dana chwilę jest to możliwe.
Pani Ewa Joachimiak przedstawiła swoje obawy i spostrzeżenia dotyczące wzrostu liczby uczniów z problemami ze zdrowiem psychicznym.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk dodała, że z roku na rok na bilansach w szkołach podstawowych jest coraz więcej dzieci z zaburzeniami psychicznymi.
Pani Ewa Joachimiak podała przykład absolwenta Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu, który prawdopodobnie próbował popełnić samobójstwo.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk zastanawiała się nad przyszłością dzieci, które już w szkole podstawowej regularnie spożywają leki psychotropowe. Zwróciła uwagę, że poza zaburzeniami psychicznymi, coraz więcej jest osób chorych na cukrzyce.
Pani Ewa Joachimiak wyraziła swoje zaniepokojenie daną sytuacją.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk stwierdziła, że z biegiem lat zmienia się społeczeństwo. Dodała, że w gestii rodziców pozostaje decyzja o ujawnieniu choroby dziecka na przykład w szkole, w której się uczy.
Pani Ewa Joachimiak poparła wypowiedź Pani Beaty Sternal – Wolańczyk, zauważając, że kiedyś kryło się ciążę niepełnoletniej dziewczyny, a w dzisiejszych czasach przy pierwszych objawach rodzice informują nauczycieli o swoich podejrzeniach. Stwierdziła, że w przypadku epilepsji, poinformowanie przez rodziców nauczycieli o chorobie dziecka, znacznie ułatwiło by pracę.
Pan Andrzej Łażewski zauważył, że świadomość nauczycieli o stanie zdrowia ucznia, znacznie przyspieszyła by ich reakcję na objawy choroby.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk stwierdziła, że niezbędne byłoby zapewnienie wsparcia psychologicznego dla rodzin, w których znajduje się osoba niepełnosprawna. Zapytała czy w Zespole Szkół Specjalnych w Świeciu jest zatrudniony psycholog.
Pani Ewa Joachimiak odpowiedziała twierdząco.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk zasugerowała zwiększenie ilości godzin pracy zatrudnionemu psychologowi.
Pan Franciszek Koszowski wyjaśnił, że psycholog w Zespole Szkół Specjalnych ma bardzo dużo obowiązków.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk poinformowała, że Zespół Szkół Specjalnych ma bardzo dobrą bazę wyposażenia pomieszczeń, w związku z tym jest potrzeba zatrudnienia rehabilitanta, który byłby pedagogiem i oligofrenopedagogiem, by mógł poprowadzić na przykład zajęcia rehabilitacyjne. Zauważyła, że dla dzieci z niepełnosprawnością umysłową w stopniu umiarkowanym i wyższym potrzebne są zarówno zajęcia pedagogiczne oraz terapia behawioralna, jak i zajęcia ruchowe. Poinformowała, że będzie wnioskowała o stworzenie możliwości zatrudnienia rehabilitanta, jeżeli środki na to pozwolą, aby wspomagał dzieci ruchowo.
Dodała, że szkoły nie mogą realizować płatnych rehabilitacji dla osób nie uczących się w danej placówce.
Pani Ewa Joachimiak zaznaczyła, że na orzeczeniu jest tylko data ważności dokumentu oraz symbol.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk zapytała czy orzeczenia o niepełnosprawności są przekazywane do lekarza medycyny pracy.
Pani Ewa Joachimiak odpowiedziała przecząco.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk poinformowała, że po zmianach jakie zaszły w rozporządzeniu w sprawie orzekania zdolności do kształcenia w danym zawodzie, wszystkie dzieci powinny być przebadane w ciągu tygodnia. Stwierdziła, że to zbyt krótki okres czasu i najprawdopodobniej nie wszystkie osoby będą odpowiednio zbadane.
Pan Szczepan Nowakowski rozważał nad przyczynami zaburzeń psychicznych u młodych osób na tak dużą skalę.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk odpowiedziała, że poszukiwanie przyczyn nie należy do kompetencji Rady Powiatu.
Pan Szczepan Nowakowski kontynuował, że lekarz powinien brak pod uwagę przy przepisywaniu leków psychotropowych, że dziecko może się od nich uzależnić.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk zapewniła, że lekarze nie chcą szkodzić zdrowiu dziecka.
Pani Ewa Joachimiak zaznaczyła, że niezbędna jest Poradnia Psychologiczna.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk stwierdziła, że problem zacznie się, gdy młodzież szkoły podstawowej podrośnie i pójdzie do gimnazjum, a dalej do szkół ponadgimnazjalnych. Dodała, że w bibliotece będą odbywać się spotkania dla młodzieży krótkotrwale zagubionej, uzależnionej od używek.
Pan Andrzej Łażewski wyraził swoje pozytywne zdanie dotyczące utworzenia grup wsparcia dla osób uzależnionych.
Pan Marek Kiełpiński poinformował, że w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu 8 na 10 miejsc opłaca Narodowy Fundusz Zdrowia.
Pan Szczepan Nowakowski zastanawiał się jak poradzić sobie z osobami rozprowadzającymi substancje uzależniające.
Pan Marek Kiełpiński poinformował o sytuacji w klubie Carmel, gdzie udali się policjanci po cywilnemu z Wydziału Antynarkotykowego z Bydgoszczy i zostali rozpoznani przez bawiącą się młodzież. Zasugerował, że prawdopodobnie w policji znajdują się informatorzy, którzy zawiadamiają osoby, które zajmują się handlem narkotyków.
Pan Franciszek Koszowski podważył sugestię przedmówcy.
Pani Ewa Joachimiak stwierdziła, że kilkuosobowa grupa dorosłych mężczyzn wyróżnia się spośród młodzieży, bawiącej się w klubie Carmel.
Pan Marek Kiełpiński zaznaczył, że trzeba mieć skończone 18 lat i wylegitymować się dowodem osobistym, aby wejść do klubu.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk zauważyła, że w Świeciu jest więcej klubów, dyskotek.
Pan Marek Kiełpiński poinformował o stanowisku właściciela Chocolate Club w Świeciu, który uważa, że w jego klubie nie ma żadnych problemów z narkotykami.
Pan Zbigniew Semrau dodał, że w roku 2014 odnotowano 78 przypadków przestępstw narkotykowych, a w roku 2015 było już ich 131.
Pan Andrzej Łażewski zaniepokoił się tak dużym wzrostem przestępstw narkotykowych.
Pan Franciszek Koszowski stwierdził, że handlem narkotykami zajmują się z reguły dzieci dobrze sytuowanych rodziców.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał czy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu zdarzali się uczniowie, którzy handlowali narkotykami?
Pani Ewa Joachimiak wytłumaczyła, że w szkole nie funkcjonuje żadna służba, czy też ochrona. Jest przekonana, że doświadczenie z narkotykami młodych ludzi znajduję się poza szkołą. Dodała, że w momencie, gdy pojawia się podejrzenie o zażyciu środków odurzających przez ucznia, natychmiast zawiadamiane są służby medyczne.
Więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.
Pani Katarzyna Bączyńska przedstawiła informację dotyczącą ilości i rodzaju orzeczeń o niepełnosprawności oraz informacje na temat działalności Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 20 maja 2016 r.).
Pani Beata Sternal – Wolańczyk zapytała jak prawidłowo dokumenty powinny być potwierdzone za zgodność z oryginałami.
Pani Agnieszka Kwaśniewska odpowiedziała, że niezbędnymi dokumentami są wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności, zaświadczenie o stanie zdrowia osoby dorosłej, bądź dziecka oraz dokumentacja medyczna. Według przepisów rozporządzenia musi być dokumentacja medyczna, czyli oryginały, ale kodeks postępowania administracyjnego dopuszcza fakt dostarczenia i orzekania na podstawie uwierzytelnionych kopii. Dodała, że odwołując się do ustawy prawo o notariacie, potwierdzania dokumentacji może przeprowadzić notariusz, albo organ, który wydał dokumentację, uwierzytelniając każdą stronę dokumentu pieczątką jednostki, która uwierzytelnia dokument, pieczątką za zgodność z oryginałem, datą potwierdzenia i czytelnym podpisem osoby, która potwierdza.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk stwierdziła, że jest to zbyt czasochłonne.
Pani Agnieszka Kwaśniewska wyjaśniła, że taki sposób uwierzytelniania jest konieczny ponieważ, w erze komputerów bardzo łatwo jest sfałszować dokumentację.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał, czy zdarzył się przypadek fałszowania dokumentacji w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Świeciu.
Pani Agnieszka Kwaśniewska zaprzeczyła i dodała, że obowiązuje zasada praworządności, dlatego muszą postępować według wszystkich jednakowo.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk poprosiła o wyjaśnienie co się dzieje, gdy osoba przyjeżdża z oryginałem dokumentu z odległego miasta.
Pani Agnieszka Kwaśniewska odpowiedziała, że na drodze wyjątku dokument potwierdzany jest za zgodność z oryginałem na miejscu. Kontynuowała, że osoby zainteresowane przed komisją przychodzą po druki wniosków do wypełnienia i wtedy otrzymują informację jakich dokumentów będą potrzebowali i w jaki sposób uwierzytelnionych. Dodała, że niepoprawnie uwierzytelniona dokumentacja zdarza się bardzo rzadko.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk zaznaczyła, że spora część dokumentacji nie jest potrzebna na komisję, a mimo to pacjenci proszą, aby ją kopiować i uwierzytelniać.
Pani Katarzyna Bączyńska wyjaśniła, że jest dokładnie sprawdzane jakie choroby znajdują się w zaświadczeniu wypisanym przez lekarza i tylko do tych chorób wymagana jest dokumentacja. Poinformowała, że osoba ubiegająca się o orzeczenie o niepełnosprawności ma prawo złożyć całą dokumentację medyczną, jeżeli wyraża taką wolę.
Zapewniła, że jeżeli interesant przyjeżdża z jednym dokumentem to bierze na siebie odpowiedzialność urzędniczą i potwierdza za zgodność z oryginałem.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał czy tylko pod warunkiem, że jest to oryginał.
Pani Katarzyna Bączyńska opowiedziała twierdząco. Wytłumaczyła, że w Powiecie Świeckim rocznie wydawanych jest 3500 orzeczeń, a w sąsiednim Powiecie Chełmińskim jest ich o połowę mniej, a pracowników więcej. Ze względu na małą ilość pracowników, nie są w stanie kopiować i potwierdzać całej dokumentacji każdemu z interesantów.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk zasugerowała wprowadzenie elektronicznej dokumentacji.
Pani Katarzyna Bączyńska zapewniła, że będą rozważać takie rozwiązanie, ale głównym problemem jest za mała ilość pracowników.
Pani Agnieszka Kwaśniewska dodała, że od 1 lipca 2014 roku do obowiązków Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności doszło wydawanie kart parkingowych, w związku z tym wszystkie osoby ze stopniem niepełnosprawności umiarkowanym, które miały wydane orzeczenia przed 1 lipca 2014 roku musiały przejść ponowną weryfikację, czyli wstawić się na komisję.
Pani Katarzyna Baczyńska poinformowała, że w PZOON jest 3 stażystów.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk zaproponowała zgłosić problem do Starosty Świeckiego.
Zastanawiała się jakie korzyści wiążą się z posiadaniem orzeczenia o niepełnosprawności, że ludzie są skłonni podrabiać dokumenty.
Pan Marek Kiełpiński poprosił o wyjaśnienie zasad wydawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
Pani Agnieszka Kwaśniewska wytłumaczyła jakie są zasady ubiegania się o karty parkingowe. Poinformowała, że przepisy są bardzo uszczegółowione i z nich wynika, że o karty ubiegać się mogą osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności ze wszystkimi kodami oraz osoby ze stopniem umiarkowanym, ale tylko z kodami 10N, 05R, 04O, czyli z chorobami neurologicznymi, ruchu i wzroku. Kontynuowała, że taka zmiana miała na celu wyeliminować osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności, które były w posiadaniu kart parkingowych.
Pan Marek Kiełpiński zastanawiał się na jakiej podstawie karty parkingowe wydawane są Romom.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk odpowiedziała, że najczęściej stają oni do komisji z tytułu upośledzenia.
Pani Katarzyna Bączyńska poinformowała o zmianie siedziby PZOON, w której będą dogodniejsze warunki dla interesantów oraz będzie możliwość naniesienia opłat na miejscu.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk poprosiła o informowanie interesantów jakie konkretnie dokumenty potrzebują, aby nie było konieczności kopiowania i potwierdzania całej dokumentacji medycznej pacjenta.
Pani Katarzyna Bączyńska odpowiedziała, że będzie na to zwracała większą uwagę. Poinformowała, że często osoby same chcą przedstawić całą dokumentację.
Pani Agnieszka Kwaśniewska dodała, że dokumentacja, która została przedstawiona na komisjach znajduje się w archiwum, więc przy ponownej komisji interesant jest zobowiązany do doniesienia tylko dokumentacji która przybyła od poprzedniej komisji, aby zapobiec powielaniu dokumentów.
Pan Andrzej Łażewski zapytał jakie korzyści mają osoby z orzeczenia o niepełnosprawności.
Pani Agnieszka Kwaśniewska wyjaśniła, że wszystko zależy od wieku. Osoby poniżej 16. roku życia wnioskują o orzeczenie o niepełnosprawności głównie z tytułu zasiłku pielęgnacyjnego, osoby starsze z tytułu wskazań do pracy. Dodatkową korzyścią jest posiadanie karty parkingowej, o którą ubiega się spora grupa interesantów. Dodała, że osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mają prawo pracować siedem godzin dziennie zamiast ośmiu.
Pani Katarzyna Bączyńska zapewniła, że pracownicy jak i stażyści starają się każdemu poświęcić odpowiednią ilość czasu, tak aby każdy z interesantów wyszedł usatysfakcjonowany.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk zapytała czy warunki pracy są utrzymane w wymaganych normach, mimo małej przestrzeni.
Pani Katarzyna Bączyńska odpowiedziała twierdząco.
Pan Marek Kiełpiński zapytał czy osoby niepełnosprawne miewają problemy z wejściem i poruszaniem się po siedzibie PZOON.
Pani Agnieszka Kwaśniewska poinformowała, że przed wejściem znajduje się podjazd dla osób na wózkach inwalidzkich, a pomieszczenia w których przebywają interesanci są odpowiednio duże.
Pani Katarzyna Bączyńska dodała, że stażyści w razie potrzeby chętnie pomagają. Kontynuowała, że w nowej siedzibie wszystko będzie odpowiednio dostosowane pod potrzeby osób niepełnosprawnych.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk zapytała o ilość pomieszczeń w których będzie funkcjonował PZOON w nowym budynku.
Pani Katarzyna Baczyńska odpowiedziała, że do dyspozycji będzie cały parter, z wyłączeniem biura dla wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego oraz radcy prawnego. Dodała, że dwa gabinety przeznaczone będą dla lekarzy specjalistów.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk zapytała czy występują problemy z doborem kardy lekarskiej.
Pani Katarzyna Bączyńska wyjaśniła, że potrzebny jest neurolog, lekarz chorób wewnętrznych oraz rehabilitacji medycznej. Poinformowała, że najbardziej potrzebny jest neurolog.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk zapytała kto był neurologiem do tej pory.
Pani Katarzyna Bączyńska odpowiedziała, że nie było w ogóle, mimo że powinien być.
Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.
Pan Zbigniew Semrau przedstawił kompleksową informację z zakresu stanu bezpieczeństwa i porządku na terenie Powiatu Świeckiego (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 10 maja 2016r.).
Pan Marek Kiełpiński poprosił o informację czy Komenda Straży Pożarnej będzie miała lądowisko na dachu.
Pan Zbigniew Semrau odpowiedział przecząco.
Pani Beata Sternal – Wolańczyk zauważyła, że w analizie dotyczącej gospodarki finansowej Komendy Powiatowej Policji znajduję się darowizna w wysokości 42 050 zł na paliwo do radiowozów. Zapytała kto jest darczyńcą.
Pan Zbigniew Semrau wyjaśnił, że darowizny wpływają poprzez Wojewódzki Fundusz Wsparcia Policji, a w 2015 roku Powiat nie przeznaczył pieniędzy na Komendę.
Pan Szczepan Nowakowski stwierdził, że policja nie wystąpiła w sprawie darowizny dla Komendy w 2015 roku.
Pan Zbigniew Semrau wytłumaczył, że darowiznę można złożyć tylko przez Wojewódzki Fundusz Wsparcia Policji, a nie bezpośrednio do konkretnej Komendy.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał czy zdarzają się przypadki założenia fikcyjnych firm, aby uzyskiwać VAT.
Pan Zbigniew Semrau odpowiedział, że nie posiada takich informacji.
Pan Andrzej Łażewski poinformował, że są to przestępstwa gospodarcze.
Pan Zbigniew Semrau dodał, że w statystykach dynamika przestępczości gospodarczej utrzymała się na równym poziomie. Poinformował, że w roku 2014 odnotowanych przestępstw było 245, a w 2015 roku 250.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał czy w przypadku warunkowo dopuszczonej wody do picia na danym terenie sanepid robi ponowne kontrole i badania, a jeżeli tak to jak często.
Pan Andrzej Łażewski odpowiedział, że kontrole są ponownie przeprowadzane w momencie zgłoszenia potrzeby.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał kto ponosi koszty przeprowadzenia badań.
Pan Andrzej Łażewski odpowiedział, że gmina.
Pan Szczepan Nowakowski zastanawiał się czy wójt ma prawo odmówić finansowania przeprowadzenia badań wód.
Pan Zbigniew Semrau wytłumaczył, że są to czynności wykonywane cyklicznie i jest ustalony odpowiednio wcześnie plan pracy.
Pan Szczepan Nowakowski wytłumaczył, że w Gminie Drzycim od kilku lat woda jest warunkowo dopuszczona do picia. Zastanawiał się jakie działania podjąć, aby podnieść jakość wód.
Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.
Do pkt 4.
Pan Szczepan Nowakowski na prośbę Pani Beaty Sternal – Wolańczyk przybliżył przebieg spotkania ze Starostą Świeckim dotyczącego skargi złożonej przez Państwa Kujawa.
Na tym posiedzenie zakończono.
Przewodnicząca
Komisji Zdrowia,
Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej
…………………
(Pani Beata Sternal-Wolańczyk)
Protokołowała:
Agata Kotwica
Biuro Rady
Informacje
wytworzono: | data: 00:00 10.06.2016 | przez: Agata Kotwica | |
wprowadzono: | data: 14:44, 22.06.2016 | przez: Agata Kotwica | |
udostępniono: | data: 14:48, 22.06.2016 | przez: Agata Kotwica | |
zmodyfikowano: | data: 14:49, 22.06.2016 | przez: Agata Kotwica | |
osoba odpowiedzialna: | Agata Kotwica | ||
podmiot udostępniający: | Starostwo Powiatowe w Świeciu |
Rejestr zmian
edytowane: | data: 14:49, 22.06.2016 | przez: Agata Kotwica | Protokół nr 15/16 posiedzenia Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 20 maja 2016 r. | |
edytowane: | data: 14:48, 22.06.2016 | przez: Agata Kotwica | Protokół nr 15/16 posiedzenia Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 20 maja 2016 r. | |
edytowane: | data: 14:45, 22.06.2016 | przez: Agata Kotwica | Protokół nr 15/16 posiedzenia Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 20 maja 2016 r. | |
utworzono: | data: 14:44, 22.06.2016 | przez: Agata Kotwica | Protokół nr 15/16 posiedzenia Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 20 maja 2016 r. |