Protokół nr 12/16 z posiedzenia Komisji Polityki Finansowej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 3 lutego 2016 r.

Protokół nr 12/16
z posiedzenia Komisji Polityki Finansowej
Rady Powiatu Świeckiego
z dnia 3 lutego 2016 r.

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – według załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu zaproszeni goście:
Pan Franciszek Koszowski – Starosta Świecki,
Pan Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu,
Pan Adam Meller – Dyrektor PZD w Świeciu,
Pani Hanna Jurek – Dyrektor PPP w Świeciu,
Pani Bożena Szydłowska – Dyrektor PZEAS w Świeciu,
Pani Karolina Kasica – p.o. Dyrektora PUP w Świeciu,
Pan Józef Gawrych – Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego.

Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Polityki Finansowej, Pan Szczepan Nowakowski, który powitał obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdził quorum pozwalające obradować i przedstawił proponowany program posiedzenia, który przyjęto jednogłośnie w brzmieniu jak niżej:

  1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.
  2. Koszty inwestycji przeprowadzonych w placówkach oświatowych w roku 2015, których organem prowadzącym jest Powiat Świecki.
  3. Sprawy bieżące.

Do pkt 1.

Pan Józef Gawrych przedstawił projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej gminom: Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Nowe, Osie, Pruszcz, Świecie, Świekatowo, Warlubie (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20.01.2016 r.).

Do materiału nie wniesiono żadnych uwag ani pytań.

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekty uchwał Rady Powiatu w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Pruszcz i Gminie Świecie (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20.01.2016 r.).

Do materiału nie wniesiono żadnych uwag ani pytań.

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na 2016 rok. Szczegółowe dane na temat proponowanych zmian zawiera uzasadnienie do uchwały (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 2.02.2016 r.).

Pan Franciszek Koszowski poruszył kwestię remontu ulicy na terenie Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu oraz konieczności poprawienia wjazdu na teren Nowego Szpitala. Wnioski czekają na realizację już długo, warto zastanowić się nad ich realizacją.

Pan Szczepan Nowakowski zastanawiał się, czy miasto dołoży się do inwestycji.

Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że nie rozmawiał na ten temat z burmistrzem. Dodał, że droga, a właściwie teren utwardzony, należy do Skarbu Państwa, więc za jego stan odpowiada Powiat.

Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2016-2026 (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 2.02.2016 r.).

Pan Szczepan Nowakowski poprosił o wyjaśnienie nazwy zadania na przebudowę drogi Tleń – Zbrachlin.

Pan Adam Meller wyjaśnił, że zadanie nosi nazwę „Włączenie Północno-Zachodniej Części Powiatu Świeckiego do planowanego węzła w Zbrachlinie przy drodze ekspresowej S5 wchodzącej w skład korytarza TEN-T”, aby podkreślić główny argument za otrzymaniem dofinansowania –  Zbrachlinie ma powstać węzeł S5.

Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.

Pan Adam Meller przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XXII/139/12 z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Świecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20.01.2016 r.).

Do materiału nie wniesiono żadnych uwag ani pytań.

Pani Iwona Karolewska przedstawiła Sprawozdanie z wykonania uchwał Rady Powiatu Świeckiego za II półrocze 2015 r. (treść stanowi załącznik do protokołu).

Do materiału nie wniesiono żadnych uwag ani pytań.

Pani Bożena Szydłowska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie ustalenia kryteriów rekrutacji do placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, dla których organem prowadzącym jest Powiat Świecki (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20.01.2016 r.).

Do materiału nie wniesiono żadnych uwag ani pytań.

Do pkt 2.

Pani Bożena Szydłowska przedstawiła materiał dotyczący kosztów inwestycji przeprowadzonych w placówkach oświatowych w roku 2015, których organem prowadzącym jest Powiat Świecki (treść stanowi załącznik do protokołu).

Do materiału nie wniesiono żadnych uwag ani pytań.

c.d. pkt 1.

Pani Hanna Jurek przedstawiła „Analizę funkcjonowania Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu” (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20.01.2016 r.).

Pan Adam Gatner zapytał o aktualne potrzeby PPP w Świeciu.

Pani Hanna Jurek odpowiedziała, że coraz więcej kłopotów wynika z faktu, iż PPP mieści się w starym budynku – zarywa się podłoga.

Pani Bożena Szydłowska zwróciła uwagę radnych na braki w kadrze placówki – jest jej zdecydowanie za mało w porównaniu do liczby dzieci, które podlegają pod PPP w Świeciu.

Pani Hanna Jurek zgodziła się z przedmówczynią. Dodała, że często odbiera telefony ze skargami na tempo działania Poradni. Zaznaczyła, że w tym roku wpłynęło ponad 300 wniosków o odroczenie obowiązku szkolnego, z czego 240 dzieci zdecydowano odroczyć. Każde dziecko to 4h badań.

Pan Szczepan Nowakowski zastanawiał się, czy uczennica w ciąży musi pobierać naukę w postaci nauczania indywidualnego.

Pani Hanna Jurek wyjaśniła, że uczennica w ciąży nie musi mieć nauczania indywidualnego. Wszystko zależy od zaświadczenia lekarskiego.

Pan Szczepan Nowakowski zwrócił uwagę na zwiększoną ilość chorób nowotworowych wśród dzieci.

Pani Hanna Jurek zgodziła się z nim – jest to zjawisko niepokojące.

Pan Szczepan Nowakowski zapytał o atmosferę panującą w Poradni.

Pani Hanna Jurek stwierdziła, że jej pracownicy są chętni do pracy, podchodzą do niej z entuzjazmem. Dodała, że atmosfera jest miła i przyjazna.

Pan Adam Gatner zapytał Panią Dyrektor o jej zdanie na temat posyłania do szkół dzieci w wieku 6 lat.

Pani Hanna Jurek odpowiedziała, że na 20 przebadanych przez nią dzieci, tylko w dwóch przypadkach stwierdziła, że dziecko może rozpocząć naukę w szkole. Sześciolatki nie posiadają jeszcze dobrze wykształconego słuchu, ich ręce nie są jeszcze wprawione w trzymaniu długopisu, kredki. Problemem jest wyręczanie się komórkami, tabletami.

Pan Adam Gatner zastanawiał się, czy w Poradni nie sprawdziłoby się wzięcie kserokopiarki w leasing tak, jak w przypadku Starostwa Powiatowego.

Pani Hanna Jurek wyjaśniła, że w przypadku PPP jest to nieopłacalne.

Pan Franciszek Koszowski zgodził się z przedmówczynią.

Pan Szczepan Nowakowski zastanawiał się, co na temat polskiego systemu edukacji myślą Pani Jurek i Pani Szydłowska.

Pani Hanna Jurek odpowiedziała, że niegdyś w szkołach stawiano przede wszystkim na wiedzę praktyczną. Obecnie stawia się na ilość – wszechobecne kserówki, tablice interaktywne, internet.

Pan Franciszek Koszowski dodał, że wiele zależy od podejścia nauczyciela.

Pan Adam Gatner zwrócił uwagę na problem, który pojawił się w Polsce – brak miejsc w przedszkolach.

Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.

Pani Karolina Kasica przedstawiła Sprawozdanie z realizacji Programu Promocji Zatrudnienia i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20.01.2016 r.).

Pani Marzena Kempińska zapytała o stopę bezrobocia w Powiecie Świeckim.

Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że wynosi ona 12,6%.

Pan Franciszek Koszowski zwrócił uwagę na pewną rozbieżność – media twierdzą, że brakuje ludzi do pracy, a liczby mówią co innego.

Pani Karolina Kasica dodała, że pracodawcy mają problem z zatrudnieniem wykwalifikowanej kadry.

Pan Franciszek Koszowski zauważył, że bardzo niewielka grupa tegorocznych absolwentów szkół zarejestrowała się w PUP jako osoby bezrobotne.

Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.

Do pkt 3.

Pan Franciszek Koszowski poruszył kwestię Metropolii Bydgoskiej. Poinformował członków Komisji o tym, iż Bydgoszcz chce utworzyć własną aglomerację. Z terenu Powiatu Świeckiego ujęta w niej została tylko jedna gmina – Pruszcz. Dodał, że jeżeli jedna gmina z terenu powiatu zgłosi akces do metropolii, konieczne będzie podjęcie stosownej uchwały. Zapowiedział, że przedstawi to zagadnienie szczegółowiej na sesji. Jeżeli powstanie Metropolia Bydgoska i Gmina Pruszcz będzie do niej należała, to Powiat Świecki też do niej przystąpi – nie jako udziałowiec, tylko członek Zgromadzenia Metropolii (w skład którego będą wchodzili wójtowie, burmistrzowie i 2 przedstawicieli powiatu).

Pan Szczepan Nowakowski zastanawiał się, jakie gminy weszłyby w skład Metropolii.

Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że Osielsko, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Koronowo, Białe Błota, Sicienko, Solec Kujawski, Nowa Wieś Wielka, Nakło, Łabiszyn, Szubin, Żnin, Barcin, Mrocza, Złotniki Kujawskie, Rojewo, Sadki, Kcynia, Pruszcz i Zławieś Wielka.

Na tym posiedzenie zakończono.

Przewodniczący Komisji
Polityki Finansowej
(Szczepan Nowakowski)

Protokołowała
Marta Suchomska
Biuro Rady

Informacje

Rejestr zmian