Informacja o nieodpłatnych poradach prawnych i nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim w 2020 roku

Jak się zarejestrować na poradę?

Wizytę w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej/poradnictwa obywatelskiego można zgłosić:

  • TELEFONICZNIE pod nr tel. +48 52 56 83 333

Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej:

  1. kobiecie, która jest w ciąży, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poza kolejnością,
  2. osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz.U. z 2017 r. poz. 1824) udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, może odbywać się poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, tj. w miejscu zamieszkania lub przez telefon – po umówieniu terminu wizyty pod wskazanym wyżej numerem telefonu wskazując preferowany sposób udzielenia nieodpłatnej pomocy prawnej.

Lokalizacje punktów prawnych na terenie Powiatu Świeckiego:

  • Osie, ul. Dworcowa 6, pokój nr 11 (punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego – NPO)
    Czwartek: 8:00 – 12:00 – mgr prawa/doradca obywatelski
  • Drzycim, ul.Młyńska 10 (NPO)
    Piątek: 8:00 – 12:00 – mgr prawa/doradca obywatelski
  • Lniano, ul. Wyzwolenia 9, (NPO)
    Środa: 08:00 – 12:00 – mgr prawa/doradca obywatelski
  • Świekatowo, ul. Dworcowa 20A, pokój nr 13 (punkt nieodpłatnej pomocy prawnej – NPP)
    Poniedziałek: 10:00 – 14:00 – radca prawny
  • Bukowiec, ul. Dworcowa 7 (NPP)
    Środa: 10:00 – 14:00 – mgr prawa/doradca obywatelski
    Piątek: 13:00 – 17:00 – mgr prawa/doradca obywatelski
  • Pruszcz, ul. Sportowa 1 (NPP)
    Wtorek: 9:00 – 13:00 – radca prawny
    Czwartek: 13:00 – 17:00 – radca prawny
  • Nowe, Plac Św. Rocha 5, pokój nr 3 (NPP)
    Wtorek: 12:00 – 16:00 – adwokat/radca prawny
    Czwartek: 9:00 – 13:00 – radca prawny
  • Warlubie, ul. Dworcowa 15, pokój nr 2 (NPP)
    Poniedziałek: 9:00 – 13:00 – adwokat
    Środa 9:00 – 13:00 – radca prawny
  • Dragacz 7A, budynek B, pokój nr 11 (NPP)
    Piątek: 10:00 – 14:00 – adwokat
  • Jeżewo, ul. Świecka 12, pokój nr 21 (NPP)
    Poniedziałek: 9:00 – 13:00 – mgr prawa
    Wtorek: 10:00 – 14:00 – mgr prawa
  • Świecie, ul. Wojska Polskiego 173 (NPP)
    Poniedziałek: 8:00 – 12:00 – adwokat
    Wtorek: 14:00 – 18:00 – radca prawny
    Środa: 8:00 – 12:00 – adwokat
    Czwartek: 14:00 – 18:00 – radca prawny
    Piątek: 8:00 – 12:00 – radca prawny

Dla kogo?

Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskiego przysługuje każdej osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Będzie to weryfikowane poprzez złożenie pisemnego oświadczenia o braku możliwości poniesienia kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu.

Co obejmuje?

  1. poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej „osobą uprawnioną”, o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym;
  2. wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego;
  3. sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym;
  4. sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do jej prowadzenia.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

Polega na udzieleniu pomocy w rozwiązywaniu problemów w zakresie zadłużenia, spraw mieszkaniowych lub zabezpieczenia społecznego.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie zgodnie z przepisami ustawy obejmuje poinformowanie osoby korzystającej z pomocy o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcie w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji.

Na terenie powiatu świeckiego poradnictwo obywatelskie w ramach stałych dyżurów odbywa się w punktach umiejscowionych w gminach: Jeżewo, Lniano, Osie, Drzycim, Bukowiec. Osoby zainteresowane tą formą wsparcia powinny rejestrować się do tych punktów.

Podstawa prawna udzielanej pomocy

Zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2017 roku, poz. 2030), w każdej z gmin działają punkty  nieodpłatnej pomocy prawnej świadczonej osobiście przez adwokata lub radcę prawnego, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach, z ich upoważnienia, aplikanta adwokackiego lub aplikanta radcowskiego, w lokalach udostępnionych przez gminy lub powiaty. W punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe porad udzielają także doradcy podatkowi oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych (posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu wymagających wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej). Porad w zakresie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego prowadzą doradcy, którzy posiadają wykształcenie wyższe oraz ukończone szkolenie z zakresu świadczenia poradnictwa obywatelskiego.

Lista Jednostek nieodpłatnego poradnictwa

Starosta prowadzi listę jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców powiatu, które obejmuje w szczególności:
poradnictwo rodzinne, psychologiczne, pedagogiczne, z zakresu pomocy społecznej, w sprawie rozwiązywania problemów alkoholowych i innych uzależnień, w sprawie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w ramach interwencji kryzysowej, dla bezrobotnych, dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, a także z zakresu praw konsumentów, praw dziecka, praw pacjenta, ubezpieczeń społecznych, prawa pracy, prawa podatkowego, dla osób w sporze z podmiotami rynku finansowego i inne. Lista zawiera dane jednostek nieodpłatnego poradnictwa uporządkowane według tematyki poradnictwa, w tym jednostek publicznych, jednostek niepublicznych działających na zlecenie oraz jednostek prowadzących działalność pożytku publicznego działających na zlecenie, którym powierzono zadania z zakresu poradnictwa specjalistycznego na podstawie odrębnych przepisów. Lista do pobrania tutaj

Załączniki

Informacje

Rejestr zmian