Protokół Nr 80/17
posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego
odbytego w dniu 7 marca 2017 r.
w godz. 12:10 – 13:30
Obecni na posiedzeniu Członkowie Zarządu
– wg załączonej listy obecności.
Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:
- Adam Knapik – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu,
- Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu,
- Karolina Kasica – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu,
- Zbigniew Kiełpiński – Zastępca Geodety Powiatowego,
- Alina Kot-Czerwińska – Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świeciu,
- Małgorzata Imiłkowska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
- Adam Meller – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu,
- Bożena Szydłowska – Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu.
Do pkt.1
Otwarcia posiedzenia dokonał Starosta, Pan Franciszek Koszowski, który powitał obecnych i stwierdził quorum pozwalające na podejmowanie wiążących rozstrzygnięć. Proponowany porządek obrad po uzupełnieniu przyjęto jednomyślnie w brzmieniu:
- Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie quorum i przyjęcie porządku obrad.
- Podjęcie decyzji w sprawie wygaśnięcia trwałego zarządu.
- Podjęcie uchwał w sprawie:
- a) przyjęcia darowizny nieruchomości,
- b) wyrażenia zgody na nieodpłatne przekazanie oraz likwidację niektórych składników majątku ruchomego Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu,
- c) podpisania aneksu do porozumienia z dnia 9 marca 2007 r. pomiędzy Powiatem Świeckim a Miastem Grudziądz dotyczącym pokrywania kosztów rehabilitacji w warsztatach terapii zajęciowej w części nie objętej dofinansowaniem ze środków PFRON za mieszkańca Powiatu Świeckiego,
- d) zmiany porozumienia nr 14/2015 zawartego w dniu 1 lipca 2015 r. pomiędzy Powiatem Świeckim a Powiatem Słupskim w sprawie przyjęcia, warunków pobytu i wysokości wydatków na opiekę i wychowanie dziecka w rodzinie zastępczej
- e) zasad gospodarowania drewnem pochodzącym z wycinki drzew rosnących w pasach drogowych dróg powiatowych na terenie powiatu świeckiego,
- f) wyrażenia opinii dotyczącej rozbudowy drogi gminnej Huta – Cisiny,
- g) przyjęcia umowy dotyczącej udzielenia pomocy finansowej przez Województwo Kujawsko-Pomorskie dla Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świeciu,
- h) wyrażenia zgody na nabycie ruchomości.
- Przyjęcie projektów uchwał Rady Powiatu w sprawie:
- a) przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1286C Morsk – Świecie - Dworzysko od km 6+150 do km 9+480,
- b) zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2017,
- c) udzielenia pomocy finansowej Gminie Bukowiec na realizacje zadania z zakresu pomocy społecznej,
- d) dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe oraz ustalenia sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych, na okres od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r. - autopoprawka.
- Sprawy bieżące.
Protokół poprzedniego posiedzenia przyjęto jednomyślnie, bez uwag.
Do pkt.2
Pan Zbigniew Kiełpiński przedstawiając projekt decyzji w sprawie wygaśnięcia trwałego zarządu poinformował, że wymienione działki wchodziły w skład pasa drogowego drogi nr 1214C Osie- Miedzno, która uchwałą Rady Powiatu Świeckiego została pozbawiona kategorii drogi powiatowej i z dniem 1 stycznia 2017 r. stała się drogą gminną. W związku z tym zasadne jest wygaszenie trwałego zarządu w stosunku do tych nieruchomości, jaki przysługiwał Powiatowemu Zarządowi Dróg.
Zarząd postanowił wygasić prawo trwałego zarządu przysługujące Powiatowemu Zarządowi Dróg w Świeciu do wymienionych nieruchomości w obrębie Osie i Miedzno, gm. Osie (Decyzja Nr 80/d.27/17 w załączeniu).
Do pkt.3a
Pan Zbigniew Kiełpiński przedstawił projekt uchwały w sprawie przyjęcia od Gminy Dragacz darowizny nieruchomości – dz. nr 255/2 o pow. 0.0232ha, obręb Dragacz, gm. Dragacz, zapisanej w KW BY1S/60815/7 – właściciel Gmina Dragacz, użytkownik wieczysty Powiat Świecki. Przypomniał, że w ubiegłym roku Powiat wykupił od osoby fizycznej prawo użytkowania wieczystego działki znajdującej się w pasie drogi powiatowej nr 1254C Dolna Grupa – Michale, po czym wystąpiliśmy do Gminy o dokonanie darowizny, żeby mieć tą nieruchomość na własność.
Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 80/697/17 (uchwała w załączeniu).
Do pkt.3b
Pani Karolina Kasica przedstawiła wniosek w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne przekazanie oraz likwidację niektórych składników majątku ruchomego Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu (treść w załączeniu). Na pytanie, komu zostaną przekazane urządzenia, które nadają się jeszcze do użytku odpowiedziała, że duża część zestawów komputerowych trafi do Powiatowej Biblioteki Publicznej. Dodała, że Dyrektor tej placówki zwróciła się do PUP z pytaniem, czy nie ma sprzętu komputerowego, który mógłby przekazać i wniosek ten był bodźcem do dokonania przeglądu posiadanego sprzętu. Okazało się, że jest taka możliwość. Jeśli Zarząd Powiatu wyrazi zgodę na nieodpłatne przekazanie, to 4 z wymienionych zestawów komputerowych otrzyma PBP, natomiast co do reszty składników majątkowych, mogą one zostać przekazane jednostkom samorządu terytorialnego, albo organizacjom pozarządowym realizującym zadania publiczne. Informacja o możliwości pozyskania sprzętu zostanie upubliczniona w formie ogłoszenia na stronie internetowej.
Na zgłoszone przez Pana Adama Gatnera i Pana Tadeusza Gajewskiego zainteresowanie pozyskaniem zestawów komputerowych do świetlicy w SP w Serocku oraz do sali terapii w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu (Filia ZSS) potwierdziła, że jest taka możliwość. Poprosiła o podanie adresów, na które będzie mogła przesłać informację o ogłoszeniu naboru wniosków.
Zarząd jednomyślnie wyraził zgodę na nieodpłatne przekazanie oraz likwidację niektórych składników majątku ruchomego Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu (Uchwała Nr 80/698/17 w załączeniu).
Do pkt.3c
Pani Małgorzata Imiłkowska przedstawiła projekt uchwały w sprawie podpisania aneksu do porozumienia z dnia 9 marca 2007 r. pomiędzy Powiatem Świeckim a Miastem Grudziądz dotyczącym pokrywania kosztów rehabilitacji w warsztatach terapii zajęciowej w części nie objętej dofinansowaniem ze środków PFRON za mieszkańca Powiatu Świeckiego. Wyjaśniła, że od 2007 roku mieszkanka naszego powiatu uczestniczy w terapii w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Grudziądzu i zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych część dofinansowania, która pochodzi ze środków powiatu, musi być właściwemu powiatowi zwrócona. Dodała, że corocznie podpisywany jest stosowny aneks do porozumienia, a kwota dofinansowania ze środków powiatu do rehabilitacji tego uczestnika warsztatu terapii zajęciowej w 2017 r. to 1.777,34 zł.
Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 80/699/17 (uchwała w załączeniu).
Do pkt.3d
Pani Małgorzata Imiłkowska przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany porozumienia nr 14/2015 zawartego w dniu 1 lipca 2015 r. pomiędzy Powiatem Świeckim a Powiatem Słupskim w sprawie przyjęcia, warunków pobytu i wysokości wydatków na opiekę i wychowanie dziecka w rodzinie zastępczej. Wyjaśniła, że dziecko z Powiatu Słupskiego przebywa w rodzinie zastępczej na terenie naszego powiatu, a proponowana zmiana jest związana z doprecyzowaniem dokumentów, na podstawie których ponoszona jest odpłatność.
Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 80/700/17 (uchwała w załączeniu).
Do pkt.3e
Pan Franciszek Koszowski przypomniał, że kwestia zasad gospodarowania drewnem pochodzącym z wycinki drzew rosnących w pasach drogowych dróg powiatowych na terenie powiatu świeckiego była przedłożona na jednym z posiedzeń Zarządu, ale projekt wymagał dopracowania, po czym oddał głos Dyrektorowi PZD.
Pan Adam Meller przedstawił projekt „Zasad zbywania drewna pochodzącego z wycinki drzew rosnących w pasach drogowych dróg powiatowych na terenie powiatu świeckiego”. Potwierdził, że każdorazowo będzie robiony obmiar brakarski – brakarz oszacuje ilość drzew do wycinki oraz wartość tego drewna (wartość opałowa). Zasady są równe dla wszystkich, bo każdy z oferentów staje do przetargu wiedząc, ile tego drewna jest i jaka jest jego wartość, więc może sobie wyliczyć, ile musi zainwestować w wykonanie tej usługi i koszt usługi będzie pomniejszony o wartość rynkową drewna, równą dla każdego oferenta. Przyznał, że możliwa jest zarówno sytuacja, kiedy wartość drewna będzie wyższa niż koszt wycinki, albo równa temu kosztowi. Może się także okazać, iż przychody z tego tytułu będą niewystarczające i różnica zostanie wypłacona jako wynagrodzenie wykonawcy tych prac. Musi to jednak wynikać z wyliczenia kosztów, jakie przedstawi oferent, który wykaże, że np. po zsumowaniu kosztów wykonania wycinki i uporządkowania terenu kwota należności i wartość drewna bilansują się.
Pan Franciszek Koszowski podkreślił, że najistotniejsze jest, że te zasady są jasno określone i nie budzą wątpliwości.
Pan Adam Meller przyznał rację przedmówcy. Dodał, że dotychczas przeprowadzano to tak samo, jednak nie było to w sposób formalny uregulowane, więc mógł się pojawić zarzut niejasności. Obecnie wszystko jest przejrzyste i rozdzielone „na czynniki pierwsze”; musi być transparentnie pokazane, ile tego drewna jest oraz jaką stanowi ono wartość – równą dla każdego oferenta, który staje do danego przetargu.
Po dyskusji Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 80/701/17 (uchwała w załączeniu).
Do pkt.3f
Pan Adam Meller poinformował, że Gmina Lniano zwróciła się o zaopiniowanie realizacji inwestycji polegającej na rozbudowie drogi gminnej Huta – Cisiny. Wyjaśnił, że powyższy obowiązek wynika z ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, sugerując wydanie pozytywnej opinii w tej sprawie.
Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 80/702/17 (uchwała w załączeniu).
Do pkt.3g
Pan Franciszek Koszowski przechodząc do kwestii umowy dotyczącej udzielenia pomocy finansowej przez Województwo Kujawsko-Pomorskie dla Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świeciu skomentował, iż zgodnie z przyjętymi ustaleniami na ten rok mamy zagwarantowane dofinansowanie.
Pani Alina Kot-Czerwińska potwierdziła, że wynika to z porozumienia zawartego 14 grudnia pomiędzy Powiatem Świeckim, a Samorządem Województwa Kujawsko-Pomorskiego; Samorząd Województwa zobowiązał się do pokrycia połowy kosztów wynagrodzeń oraz dofinansowania ciągłości pracy w systemie bibliotecznym PROLIB do końca grudnia 2017 roku. Na pytanie Pana Adama Gatnera, czy używała kiedyś programu bibliotecznego MOL odpowiedziała, że jest on przeznaczony głównie dla bibliotek szkolnych i nie daje takich możliwości, jak system PROLIB. Dodała, że wcześniej biblioteka pracowała w programie SOWA i nastąpiła konwersja bazy książek do programu PROLIB. Podkreśliła, że program ten daje ogromne możliwości, a jego zalety są dostrzegalne również z poziomu czytelnika.
Pan Franciszek Koszowski dodał, że jest to dokładnie kwota 100.034,90 zł i 1.646, 95zł za program komputerowy.
Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 80/703/17 (uchwała w załączeniu).
Do pkt.3h
Pan Franciszek Koszowski przedstawiając projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie ruchomości stwierdził, iż chodzi o sprzęt dla Szpitala, będący przedmiotem darowizny od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Pan Adam Gatner zgłosił wątpliwości odnośnie brzmienia § 1. Zaznaczył, że rozumie intencję, natomiast uważa, iż powinno być jasno wytłumaczone, że jeżeli np. szpital zmieni właściciela, to sprzęt ten nadal będzie stanowić własność Powiatu. Dodał, że w uzasadnieniu do przedłożonego projektu jest zapisane, iż „... sprzęt medyczny pozostanie własnością podmiotu publicznego” i uważa, że powinno to być napisane także w treści § 1.
Pani Barbara Studzińska nie zgodziła się z opinią przedmówcy stwierdzając, iż nie dostrzega niejasności. Dodała, że niniejszy projekt został sporządzony przez naszego radcę prawnego i jest zgodny z oświadczeniem, które musi zostać dołączone do dokumentów.
Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 80/704/17 (uchwała w załączeniu).
Do pkt.4a
Pan Adam Meller przedstawiając projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1286C Morsk – Świecie – Dworzysko od km 6+150 do km 9+480 stwierdził, że jest to kolejny etap realizacji przez Gminę Świecie zadań związanych z budową ścieżek rowerowych, które w dużej części będą realizowane w pasie dróg powiatowych. Przypomniał, że na poprzedniej sesji przekazano zarządzanie inną drogą, a związku z tym, że zadanie ma być realizowane za środki zewnętrzne, Gmina musi być zarządcą tej infrastruktury. Podkreślił, że dla Powiatu nie jest to związane z koniecznością ponoszenia żadnych kosztów.
Pan Andrzej Kowalski zapytał, jak będzie to wyglądać po realizacji inwestycji.
Pan Adam Meller odpowiedział, że zarządzenie jest przekazywane na czas realizacji inwestycji oraz na okres gwarancji.
Pani Barbara Studzińska zapytała, do kogo będzie należeć sprzątanie.
Pan Adam Meller poinformował, że nie możemy rozdzielić funkcji zarządcy drogi, więc przekazujemy wszystkie funkcje zarządcy drogi, obejmujące również sprzątanie. Jeśli chodzi o sytuację po okresie związania projektem, a więc po „wygaszeniu” tego przekazania zarządzania zasugerował, iż mogłaby to regulować indywidualna umowa, jaka zostałaby w tej sprawie zawarta.
Pani Barbara Studzińska oceniła, że jest to konieczne. Zwróciła uwagę, że powstaje nowa infrastruktura i może to potem generować duże oczekiwania wobec Powiatu odnośnie jej utrzymania.
Pan Franciszek Koszowski przypomniał, że Dyrektor PZD wyliczył, że gdybyśmy mieli ponosić koszy zimowego utrzymania wszystkich chodników i ścieżek rowerowych, jakie obecnie istnieją, to byłaby to taka kwota, jaką wydajemy na zimowe utrzymanie dróg. Zatem tak, jak mówiliśmy na kolejną zimę, przekażemy to zadanie gminom.
Pan Adam Meller zasugerował, że już w sierpniu trzeba zacząć o tym rozmawiać.
Po dyskusji Zarząd jednomyślnie przyjął przedstawiony projekt i skierował pod obrady najbliższej sesji (projekt uchwały w załączeniu).
Do pkt.4b
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2017. Szczegółowe dane na temat wprowadzanych zmian zawiera uzasadnienie do uchwały. Zaznaczył, że zawarte w projekcie kwestie były wstępnie uzgadniane na poprzednim posiedzeniu Zarządu. Poprosił także o naniesienie poprawki w projekcie uchwały, który przekazał (chodzi o korektę nazwy zadania dot. Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej nr 1 w Bąkowie).
Pani Barbara Studzińska nawiązując do planowanej akcji promocyjnej wszystkich naszych szkół zapytała, z czego mogłoby to być sfinansowane i w jaki sposób. Po uzyskaniu odpowiedzi, że z budżetów szkół poprosiła, aby mieć na uwadze kwestie formalne (podpisanie umów z każdą ze szkół) zaznaczając, że obecnie nie znamy jeszcze szczegółów, bo spotkanie w tej sprawie dopiero się odbędzie.
Pan Franciszek Koszowski dodał, że rozmawialiśmy już z dyrektorami i wyraził opinię, że dobrym pomysłem jest właśnie zorganizowanie wspólnej promocji wszystkich szkół, a nie żeby nasze placówki ze sobą konkurowały.
Ponadto zasygnalizował, że w przygotowanych przez dyrektorów projektach arkuszy organizacyjnych na przyszły rok szkolny bardzo obiektywnie oszacowano liczbę uczniów (przyjęto, że z około 1000 absolwentów gimnazjów 400 dzieci trafi do naszych placówek).
Odnosząc się do propozycji przekazania pomocy finansowej dla Gminy Bukowiec z przeznaczeniem dla ofiar 2 pożarów stwierdził, że był też pożar w Warlubiu i radni sugerowali udzielenie wsparcia, ale Gmina nie złożyła takiego wniosku.
Pan Adam Gatner nawiązując do proponowanych zwiększeń zapytał, czy dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, składając wnioski do budżetu na przyszły rok nie przewidzieli wydatków na zajęcia kulturalno – oświatowe.
Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że przewidzieli, ale nie uwzględniliśmy tego na etapie uchwalania budżetu. Przypomniał, że w listopadzie, żeby zbilansować budżet konieczne były cięcia. Zakładaliśmy, że ostateczna subwencja może wzrosnąć nawet o 500.000 zł, ale zasady są takie, że musieliśmy przyjąć ją w takiej kwocie, jaka wynikała z projektu budżetu państwa. Obecnie budżet państwa jest uchwalony i rzeczywista subwencja jest wyższa, więc możemy to wprowadzić i wrócić do pewnych rzeczy, które wówczas zweryfikowano negatywnie.
Pan Adam Gatner zwrócił uwagę na wzrost o 100.000 zł środków na stypendia dodając, że o ile pamięta była mowa, że szkoły mają zmieścić się w ramach środków, jakie mają w swoich budżetach.
Pan Franciszek Koszowski zastrzegł, że nigdy nie powiedział, że musi się to zbilansować, natomiast jest to swego rodzaju promocja szkoły, mająca poprawić nabór. Jeżeli dzięki zwiększeniu stypendiów w naszych szkołach wzrośnie zainteresowanie ze strony uczniów tak, że będziemy mieli pełne oddziały i trzeba będzie mniej dokładać do subwencji oświatowej, to warto to zrobić, natomiast teraz nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy tak się stanie.
Zasygnalizował, że wczoraj rozmawiał ze Starostą Jarosławskim o przyjeździe delegacji tamtejszej rady powiatu dodając, iż z Przewodniczącym Rady Powiatu Świeckiego zostało ustalone, że wówczas odbędzie się wspólna uroczysta sesja, natomiast planowana sesja Rady Powiatu Świeckiego zostanie zwołana zgodnie z harmonogramem.
Odnosząc się do omawianych zmian w budżecie zasugerował, żeby jakiekolwiek dodatkowe środki, jakie się pojawią, przeznaczać na potrzeby PZD, gdyż z uwagi na liczne przełomy, jakie wystąpiły jednostka ta wyda na bieżące naprawy więcej, niż było to planowane.
Pan Dariusz Woźniak nawiązując do konferencji, w jakiej uczestniczył pesymistycznie ocenił sytuację w oświacie, biorąc pod uwagę zapowiadane zmiany i dodał, iż będą one niekorzystne dla powiatów.
Pan Adam Gatner sceptycznie odniósł się do propozycji pomocy finansowej dla Gminy Bukowiec. Wyraził opinię, że Gmina Warlubie również złoży wniosek o udzielenie wsparcia. Skomentował, że pożary i tym podobne przypadki losowe zdarzają się co roku. Powtórzył także apel o zabezpieczenie kwoty 500-1000 zł na dofinansowanie Święta Pieczonego Ziemniaka.
Pan Franciszek Koszowski odnosząc się do wątpliwości przedmówcy odpowiedział, że jego zdaniem udzielanie takiego wsparcia jest słuszne pod warunkiem, że Gmina się do nas o to zwróci. Mimo kontaktu telefonicznego ze strony Skarbnika Powiatu, Gmina Warlubie o taką pomocy nie wystąpiła.
Pan Dariusz Woźniak nawiązując do wniosku o dofinansowanie stwierdził, że zobaczymy, jakie będzie wykonanie budżetu po I półroczu i wówczas można to będzie rozważyć.
Po dyskusji Zarząd jednomyślnie przyjął przedstawiony projekt i skierował pod obrady najbliższej sesji (projekt uchwały w załączeniu).
Do pkt.4c
Pan Dariusz Woźniak przedstawiając projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Bukowiec na realizację zadania z zakresu pomocy społecznej powiedział, że jest ona konsekwencją omawianych przed chwilą zmian w budżecie. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych sam zapis w budżecie jest niewystarczający i potrzebna jest jeszcze oddzielna uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej.
Pan Franciszek Koszowski przypomniał, że chodzi o dotację w kwocie 10.000 zł na dofinansowanie pomocy dla poszkodowanych w dwóch pożarach w miejscowości Budyń i Przysiersk.
Zarząd jednomyślnie przyjął przedstawiony projekt i skierował pod obrady najbliższej sesji (projekt uchwały w załączeniu).
Do pkt.4d
Pani Bożena Szydłowska zaproponowała przyjęcie autopoprawki do projekt uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe oraz ustalenia sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych, na okres od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r. Wyjaśniła, że w stosunku do projektu, jaki Zarząd przyjął na ostatnim posiedzeniu prosi o wykreślenie § 3, co będzie oznaczać, że uchwała, którą Rada Powiatu Świeckiego podejmie w marcu, nie spowoduje utraty mocy tej generalnej uchwały o sieci szkół z 2015 roku. Dodała, że nie mieliśmy wątpliwości, iż uchwała podjęta w styczniu nie wywołuje takiego skutku, gdyż był to projekt dostosowania sieci szkół, natomiast co do uchwały, której projekt jest omawiany obecnie pojawiły kolejne analizy prawne i stąd sugestia dokonania autopoprawki.
Potwierdziła, że projekt sieci szkół był konsultowany i opinia Kuratora Oświaty jest pozytywna. Jednocześnie zaznaczyła, iż opiniowana była uchwała podjęta przez Radę Powiatu Świeckiego w styczniu, a nie przyjęty na poprzednim posiedzeniu projekt.
Zarząd jednomyślnie przyjął przedstawiony projekt i skierował pod obrady najbliższej sesji (projekt uchwały w załączeniu).
Do pkt.5
Pani Małgorzata Imiłkowska odniosła się od przeprowadzonych konsultacji z gminami dotyczących budżetu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zaznaczyła, że PFRON po raz pierwszy zaproponował taką formę i dodała, że mimo, iż jedna gmina wniosła uwagi z zakresu rehabilitacji zawodowej, wraz z Panią Dyrektor PUP nie proponują autopoprawki do przedłożonego projektu.
Pani Karolina Kasica na pytanie Starosty potwierdziła, że zapotrzebowanie Powiatowego Urzędu Pracy na środki z PFRON-u i możliwość ich wydatkowania jest na takim poziomie, jak zaproponowała: 1 dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej i 1 utworzenie stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej. W oparciu o dotychczasową współpracę z osobami zarejestrowanymi jako poszukujące pracy i z pracodawcami, którzy są zainteresowani zatrudnianiem takich osób, biorąc pod uwagę zarówno dane odnośnie zainteresowania w tym roku, jak i na podstawie doświadczeń z ubiegłego roku wiemy, że na jedno i na drugie działanie urząd pracy nie wyda ze środków PFRON więcej, niż zawnioskowane 40.000 zł. PCPR potrzebuje znacznie więcej środków i poziom finansowania, jakim dysponuje jest i tak niewystarczający, żeby wszystkie wnioski zrealizować, więc nie ma sensu pomniejszanie tej kwoty i przenoszenie części środków na działania, jakie prowadzi PUP. Na pytanie Pana Dariusza Woźniaka potwierdziła, że ma możliwość finansowania tych zadań w oparciu o środki z Funduszu Pracy. Dodała, że ze środków PFRON-u Urząd Pracy finansuje działania dla osób zarejestrowanych jako poszukujące pracy, a wsparcie dla wszystkich niepełnosprawnych bezrobotnych odbywa się ze środków Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego.
Pan Franciszek Koszowski dodał, że dziś rozmawiał z Wójtem Gminy Pruszcz i wniesiona przez niego uwaga to tylko sugestia, której nie musimy uwzględniać. Skoro Pani Dyrektor zapewnia, że zaproponowany poziom środków jest adekwatny do potrzeb i PUP więcej nie wyda, to nie ma potrzeby, aby to zmieniać i należy pozostać przy tej wersji, która była przyjęta na ostatnim posiedzeniu Zarządu.
Członkowie Zarządu jednomyślnie poparli to stanowisko.
Ponadto dyskutowano na temat wniosku Parafii Jeżewo o dofinansowanie remontu organów, zapowiadanych zmian odnośnie sposobu podziału subwencji i finansowania „Oświaty” oraz wycinki drzew przy cmentarzu w Serocku, jakie omawiano na poprzednim posiedzeniu.
Pan Franciszek Koszowski poinformował o otrzymanym piśmie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z prośbą o udział w planowanych oględzinach budynku w Bąkowie (29 marca, godz. 10:00). Następnie przypomniał dotychczasowe działania w tej sprawie.
Na tym posiedzenie zakończono.
Przewodniczący Zarządu
Powiatu Świeckiego
(Franciszek Koszowski)
Protokół podpisano:
Członkowie Zarządu:
- ___________________________
(Barbara Studzińska)
- ___________________________
(Tadeusz Gajewski)
- ___________________________
(Adam Gatner)
- ___________________________
(Andrzej Kowalski)
Protokołowała:
Halina Matwiej
Biuro Rady