Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji - według załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:
- Chmielewski Grzegorz – Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego
- Duda-Zauer Katarzyna – Inspektor ds. gospodarki wodnej i ochrony powietrza w Wydziale Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Świeciu
- Jasnoch Jarosław – Z-ca Kierownika Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Świeciu
- Leśniewski Przemysław – Wiceprezes Zarządu Nowy Szpital Sp. z o.o. w Świeciu
- Meller Adam - Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu
- Semrau Zbigniew – Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu
- Studzińska Barbara – Wicestarosta Powiatu
- Wieczorek Jolanta – Kierownik Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Świeciu
- Woźniak Dariusz – Skarbnik Powiatu.
Otwarcia posiedzenia dokonała
Pani Beata Sternal-Wolańczyk – Przewodnicząca Komisji, który powitała obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdziła quorum pozwalające obradować i przedstawiła proponowany program posiedzenia w brzmieniu po zmianach:
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.
- Sprawy bieżące.
- Informacja na temat stanu zanieczyszczenia powietrza i wód na terenie powiatu świeckiego, informacja o podejmowanych działaniach kontrolnych i uświadamiających w tym zakresie przez odpowiedzialne służby, możliwości nakładania kar w świetle istniejącego prawa.
Następnie stwierdziła, że
projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie poparcia Apelu przedstawicieli środowisk samorządowych zgromadzonych w dniu 16 marca 2017 roku w Warszawie dotyczący obrony samorządności terytorialnej w Polsce oraz przyjęcia Karty samorządności (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu powiatu w dniu 9 maja 2017r.) pozostawia do dyskusji na sesji Rady Powiatu, a członkowie Komisji przystali na takie rozwiązanie.
Do pkt. 1
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmian w budżecie Powiatu Świeckiego na rok 2017 (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu powiatu w dniu 23 maja 2017r.).
Na słowa Skarbnika Powiatu odnośnie dochodu w CIT, który w 70% pochodzi od firmy Mondi ze Świecia P
ani Beata Sternal-Wolańczyk powiedziała, że jego obniżenie nie wynika z zaprzestania produkcji przez firmę.
Pani Dariusz Woźniak odrzekł, że być może firma inwestuje w specjalnej strefie ekonomicznej i korzysta z ogólnokrajowych ulg, bo zyski w dalszym ciągu ma na wysokim poziomie. Zaznaczył, że Powiat ma udział w zapłaconym podatku.
Pan Szczepan Nowakowski zrozumiał, że w momencie inwestowania przez firmy podatek się zmniejszy.
Pani Jolanta Wieczorek przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu nieruchomości z dotychczasowym dzierżawcą, na okres do 3 lat (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu powiatu w dniu 9 maja 2017r.).
Pan Piotr Szewczuk odnośnie problemu z miejscami parkingowymi przy siedzibie Starostwa zapytał kto jest właścicielem parkingu.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że powiat. Jeśli chodzi o parkowanie, powiedział, że korzystają z niego pracownicy i klienci Starostwa oraz mieszkańcy pobliskich bloków mieszkalnych.
Pan Piotr Szewczuk zapytał o możliwość wstawienia parkometrów.
Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że takie rozwiązanie przyniosłoby więcej szkody niż pożytku. Parkometry przez jakiś czas działały przy szpitalu, było to bardzo negatywnie przyjęte przez mieszkańców powiatu.
Pan Piotr Szewczuk obawia się, że problem się powiększy kiedy w okolicy powstaną kolejne bloki mieszkalne.
Pani Barbara Studzińska powiedziała, że wówczas Zarząd Powiatu zastanowi się nad rozwiązaniem problemu.
Pan Dariusz Woźniak powiedział, że dyskutując nad rozwiązaniem, należy brać pod uwagę interesy wszystkich.
Pan Szczepan Nowakowski wskazał na problem z brakiem miejsc parkingowych dla radnych biorących udział w posiedzeniach Komisji, Rady itp. Z tego co pamięta, takie miejsca miały być wyznaczone. Nie podoba mu się fakt, że miejsca te udostępniane są wszystkim wokoło, a o radnych czy pracownikach się nie pamięta.
Pani Barbara Studzińska powiedziała, że był kiedyś pomysł i być może do niego należałoby wrócić, aby na dzień sesji Rady Powiatu w jakiś sposób wyznaczyć część parkingu na potrzeby radnych.
Pan Zbigniew Semrau wskazał, że w remontowanym obecnie budynku obok Starostwa ma się mieścić instytucja, której pracownicy zaczynać będą pracę o 7:00 i przekonany jest, że wówczas zabraknie miejsc na parkingu dla pracowników Starostwa.
Pan Dariusz Woźniak przypuszcza, że w momencie oddania budynku do użytku, znajdzie się rozwiązanie problemu.
Pan Piotr Szewczuk poinformował, że podjął rozmowy w sprawie zmiany organizacji ruchu na ulicy Hallera, na ruch jednokierunkowy. To spowodowałoby możliwość zatrzymywania pojazdów wzdłuż ulicy. Komendant Straży Miejskiej w Świeciu popiera ten pomysł, gdyż nie koliduje on z całą organizacją ruchu na osiedlu.
Pan Jarosław Jasnoch jako mieszkaniec budynku przy ul. Hallera powiedział, że kiedyś była propozycja o zmianie organizacji ruchu, ale mieszkańcy zgłosili do Burmistrza Świecia pisemny protest. Wynikał on z tego, że mieliby wówczas tylko jeden wyjazd z osiedla ulicą Chmielniki. Pan Tadeusz Pogoda uwzględnił pismo mieszkańców i być może teraz będzie podobnie. Na słowa radnego Szewczuka, że odcinek dotyczyłby jedynie długości parkingu, powiedział, że to i tak nie ma znaczenia.
Pan Dariusz Woźniak wskazał, że gmina wykupiła grunty za nowo remontowanym budynkiem, więc przypuszcza, że tam powstanie parking.
Pani Beata Sternal-Wolańczyk powiedziała, że w momencie bardzo poważnego problemu z miejscami parkingowymi można wprowadzić ograniczenie czasowe do bezpłatnego korzystania np. do 2 godzin.
Pan Dariusz Woźniak zapewnił, że różne rozwiązania były w przeszłości analizowane, ale zostały odrzucone, bo parking ma być ogólnodostępny cały czas. Poza tym przyjęcie pomysłu np. z parkometrami wiąże się z dodatkowymi kosztami związanymi z infrastrukturą.
Pan Adam Meller przedstawił Informację o stanie dróg w Powiecie Świeckim, w tym o przebiegu realizacji inwestycji i remontów 2016/2017 (Informacja stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 9 maja 2017r.).
Pani Beata Sternal-Wolańczyk odnośnie zaplanowanych inwestycji na 40 kilometrach dróg zastanawia się czy powiat jest w stanie je zrealizować.
Pan Adam Meller odpowiedział, że pierwotnie zaplanowano 45 km. Obecnie rozpisane zostały przetargi na 30 km, więc jest to realne. Aczkolwiek istnieją pewne zagrożenia jak np. wzrost cen o 20%.
Pan Zbigniew Semrau przedstawił Kompleksową informację z zakresu stanu bezpieczeństwa i porządku na terenie Powiatu Świeckiego (Informacja stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu powiatu w dniu 9 maja 2017r.).
Pan Piotr Szewczuk zapytał czy został rozwiązany problem wypadkowości na obwodnicy Świecia, co było zgłaszane przez Komisję Bezpieczeństwa i Porządku przy Staroście.
Pan Zbigniew Semrau odpowiedział, że tak na prawdę nie jest w stanie nic zrobić, ponieważ ograniczenia prędkości na obwodnicy są. Tam gdzie dochodzi do większości wypadków jest ograniczenie do 70km/h. To od rozsądku kierowcy zależy jak zachowa się na rzeczonym odcinku. Zapewnił, że tak kwestia jest na pewno dyskutowana podczas projektowania znakowania drogi. Charakter drogi ekspresowej powoduje, że ograniczenie prędkości do 50km/h mija się z celem.
Do pkt. 2
Pani Beata Sternal-Wolańczyk poinformowała, że do obecności Wiceprezesa Nowego Szpitala w Świeciu na posiedzeniu przyczynił się fakt, że zarówno ona jak i radny Szewczuk są w posiadaniu informacji o incydencie na jednym z oddziałów szpitala oddalonym od głównego budynku. Chodzi o włamanie z napaścią na personel medyczny (pielęgniarka i pomoc medyczna) w godzinach wieczornych.
Pan Przemysław Leśniewski potwierdził, że doszło do incydentu ale podkreślił, że trudno nazwać jaki charakter miało to zdarzenie. Następnie przedstawił przebieg wydarzenia, które nastąpiło w nocy z soboty na niedzielę między godziną 3:00 a 4:00. Zaznaczył, że Policja poinformowała o nie wykryciu sprawcy. Następnie zdementował plotki o próbie napaści czy gwałtu jak również próby włamania na oddział i kradzieży sprzętu czy leków. Od razu po tym zdarzeniu w celu przezwyciężenia stresu związanego z zaistniała sytuacją, pracowników (świadków zdarzenia) otoczono opieką psychologiczną. Jedna z osób szybko wróciła do pracy, druga wzięła jeszcze trochę wolnego. Pan Wiceprezes ma nadzieję, że większe urazy na psychice po tym wydarzeniu nie zostaną.
Pan Piotr Szewczuk poprawił pana Leśniewskiego, że jedna z osób jest na zwolnieniu lekarskim a nie urlopie, co ten potwierdził.
Pan Przemysław Leśniewski kontynuował omawianie wydarzenia, ale zaznaczył, że nie chce wchodzić w szczegóły ze względu na tajemnicę lekarską,
Pani Beata Sternal-Wolańczyk wywnioskowała, że w związku z tym, że jedna ze świadków zdarzenia jest na dłuższym zwolnieniu lekarskim przemawia za tym, że była to próba napaści a nie wejścia na Oddział.
Pan Przemysław Leśniewski kontynuował, że na miejsce od razu przyjechała Policja, która spatrolowała przyległy teren. Zatrzymała w nocy dwie podejrzane osoby, ale osoba poszkodowana nie potwierdziła ich tożsamości. Na pytanie radnej Sternal-Wolańczyk czy władze szpitala podjęły kroki w celu zwiększenia poczucia bezpieczeństwa wśród pracowników tego oddziału powiedział, że najważniejsze jest to, że nic poważnego nie miało miejsca, ale jeśli pracownik szpitala kiedykolwiek potrzebuje pomocy psychologicznej to jest ona zapewniana jest bez ograniczeń. Dobrze, że nie doszło u tych osób do urazów fizycznych. Podkreślił, że Zarząd Szpitala nie zbagatelizował sprawy i poszedł do niej bardzo poważnie. Głównie chodzi o zbadanie jest wygląda sprawa bezpieczeństwa i procedur przyjęcia pacjenta w nocy do 3 oddziałów w tym budynku. Obecnie rozwiązano kwestię otwierania i zamykania drzwi – które klatki pozostają otwarte, którymi przemieszczają się pacjenci i personel medyczny, którymi wejściami czy wiatrołapami powinny się odbywać przyjęcia pacjentów. Na pytanie radnej Sternal-Wolańczyk czy teren jest dobrze doświetlony odrzekł, że był. To zostało sprawdzone, i jeżeli jakaś żarówka się przepali, to nie ma problemu aby nie była od razu wymieniona. Jedna z lamp ma żarówkę sodową, i wyłącza się raz na jakiś czas.
Pan Piotr Szewczuk powiedział, że popiera postępowanie Zarządu Szpitala odnośnie procedur zamykania drzwi, ale rodziny pacjentów już zaczęły się skarżyć, że teraz mają oni bardzo duszno. Zaznaczył, że trzy lata temu ze szpitala wycofano ochronę. Poza tym wcześniej pracownicy z oddziału o którym mowa chodzili do budynku głównego po próby, teraz mają zakaz.
Pan Przemysław Leśniewski odnośnie zakazu chodzenia z próbami wyjaśnił, że obecnie przyjeżdża po nie transport sanitarny, po powiadomieniu SORu przez pracownika oddalonego oddziału.
Pan Piotr Szewczuk zapytał gdzie osoby poszkodowane miały zadzwonić po zdarzeniu.
Pani Barbara Studzińska powiedziała, że nie powinny w ogóle otworzyć drzwi, ponieważ przyjęcie pacjentów realizowane jest przez izbę przyjęć. Stamtąd następuje powiadomienie oddziału, że będzie przyjazd pacjenta.
Pan Przemysław Leśniewski w kwestii tego, że na oddziale jest duszno powiedział, że jeśli jest tam potrzeba wywietrzenia, głównie w momencie mycia pacjentów czy pomieszczeń, to jest to wietrzenie prowadzone. Zwraca się jedynie baczniejszą uwagę czy ktoś przychodzi czy też nie. Zarząd Szpitala nie chce obwiniać postępowania pracowników, tylko wyciągnął wnioski oraz porozmawiał z pracownikami wszystkich oddziałów w tamtym budynku o zachowaniu minimalnych procedur i zasad bezpieczeństwa. Następnie wyjaśnił, że z lewej strony budynku jest ewakuacyjna klatka schodowa i ona powinna służyć tylko do celów ewakuacyjnych, tymczasem korzystali z niej i personel i rodziny pacjentów, nie przestrzegając tym samym ochrony przeciwpożarowej. Wobec powyższego na wszystkie trzy oddziały mieszczące się w tym budynku mógł dostać się tamtędy ktoś niepowołany. Tej klatce schodowej przywrócono funkcję ewakuacyjną. Cały ruch powinien się odbywać klatką schodową ogólnodostępną, wówczas każdy widzi, że ktoś tam wchodzi. Nie zaprzecza, że być może w pierwszy dzień pracownicy się bali i wszystko zamykali.
Pani Beata Sternal-Wolańczyk w związku z tym, że różne są wersje dotyczące oświetlenia na zewnątrz uczuliła, aby zwracać na nie baczniejszą uwagę.
Pan Przemysław Leśniewski poinformował o dołożeniu lampy halogenowej w celu doświetlenia wejście do szpitala. Poza tym Zarząd Szpitala będzie obserwował czy pracownicy będą chcieli jakichś dodatkowych zmian.
Pan Piotr Szewczuk zapytał czy jest zasadnym powrócić do tematu ochrony, która była w szpitalu trzy lata temu.
Pan Dariusz Woźniak powiedział, że nie przypomina sobie o takiej sytuacji.
Pan Przemysław Leśniewski przyznał, że w dawnych latach był dozorca, a nie ochroniarz. Jeśli nawet urzędował w budynku głównym, to nie upilnowałby tego z tyłu.
Pan Piotr Szewczuk dodał, że panowie z ochrony chodzili z paniami niosącymi próby do głównego budynku, gdzie mieściło się laboratorium (zamykali drzwi i bramę).
Pan Dariusz Woźniak przypomniał, że teraz nikt do laboratorium nie chodzi.
Pan Piotr Szewczuk powiedział, że szpital w ogóle nie ma zapewnionej ochrony, nawet monitoringu. Uważa, że należy zrobić wszystko, aby w placówce i dla pracowników a tym bardziej pacjentów było zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Wskazał również, że doszły go informacje, że w tym czasie gro pacjentów wyjechało do szpitali ościennych. Zamykanie tematu, że się nic nie stało nie uspokoi społeczeństwa.
Pan Przemysław Leśniewski zaprzeczył jakoby miał powiedzieć, że nic się nie stało. Mało tego, jest Zarządowi Szpitala bardzo przykro, że incydent miał miejsce. Co mogli zrobić to zrobili, wyciągnęli konsekwencje i wnioski i ma nadzieje, że takich zdarzeń w przyszłości już nie będzie.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał jaka ilość pielęgniarek na początku tego roku i w 2016 odeszła ze szpitala i co było główną przyczyną odejścia z pracy. Poprosił o odpowiedź pisemną.
Pan Przemysław Leśniewski uspokoił, że żadnego zagrożenia dla pacjentów w tym względzie nie ma.
Pan Piotr Szewczuk na prośbę radnego Knapika zapytał o sytuację ratownictwa medycznego.
Pani Barbara Studzińska przypomniała, że radny Knapik mówił o tym, co ukazuje się ostatnio w mediach. Są plany w sprawie nowej ustawy o ratownictwie medycznym, która ma wszystko inaczej zorganizować. W tej chwili natomiast trwa w całym kraju protest ratowników medycznych przeciwko niskim płacom. Upubliczniono informację, że planuje się podwyższyć płace po 400 zł. od 1 lipca tego roku. Nie spotkało się to z aprobatą ratowników, bo domagają się nadpłaty podobnej do tej, którą dotychczas otrzymały pielęgniarki.
Pan Przemysław Leśniewski dodał, że jest zgoda Ministerstwa Zdrowia na dwie podwyżki po 400 zł., pierwsze w lipcu tego roku, a drugie w przyszłym. Natomiast ratownicy medyczni chcą podwyżki takie jak pielęgniarki czyli 1600 zł. brutto.
Pan Szczepan Nowakowski uzupełnił swoje pytanie do Prezesa szpitala o informację dotyczącą kryteriów na poszczególnych oddziałach, głównie Położniczo-Ginekologicznego, dotyczących obsługi pacjentów przez pielęgniarki. Rozumie, że jeśli chodzi o lekarzy to zabezpieczenie jest.
Pan Przemysław Leśniewski zapewnił, że tak samo jeśli chodzi o kadrę pielęgniarską, organizacja pracy się nie zmieniła, wręcz można powiedzieć, że na SOR została wzmocniona dodatkowym etatem, to samo planuje się na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym. Uważa, że zmiany wprowadzone obecnie w szpitalu idą w kierunku zwiększenia standardów opieki lekarsko-pielęgniarskiej.
Pani Beata Sternal-Wolańczyk zaproponowała, aby w sytuacji braku skuteczności w przyszłości wprowadzonych obecnie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa, zastanowić się nad wprowadzeniem monitoringu czy kamer przy drzwiach. Można również wnioskować do Policji i Straży Miejskiej o wzmożone patrole na tym terenie.
Pan Marek Kiełpiński powiedział, że powziął informację o środkach z Regionalnego Programu Operacyjnego dla szpitali powiatowych w wysokości 48 mln zł.
Pan Przemysław Leśniewski potwierdził, że jest to w ramach infrastruktury szpitalnej województwa kujawsko-pomorskiego. Świecki szpital został zakwalifikowany do tego programu już w listopadzie 2016 roku. Środki będą przeznaczone na zwiększenie komfortu pobytu pacjentów na oddziale Ginekologiczno-Położniczym, Chorób Wewnętrznych, Chorób Płuc i Chirurgicznym głównie poprzez dosprzętowienie.
Pani Barbara Studzińska zapytała o remont SORu.
Pan Przemysław Leśniewski odpowiedział, że w tej chwili rozbudowa zostaje rozpoczęta, jest po uzgodnieniach z wykonawcą. Przyznał, że jest bardzo mało czasu, bo inwestycję trzeba zakończyć do 30 listopada.
Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała z czego wynika tak krótki czas realizacji inwestycji.
Pan Przemysław Leśniewski wytłumaczył, że projekt infrastruktura i środowisko był podzielony. Jednym z elementów w ramach tego projektu była budowa lądowiska a drugi to przebudowa i modernizacja SOR. Następnie uspokoił, ze realizacja projektu odbędzie się we wskazanym czasie. Na słowa radnej Sternal-Wolańczyk, że w lipcu i sierpniu zwiększa się wypadkowość, zapewnił, że wszystko jest uzgodnione. Projektant i wykonawca współpracowali z ordynatorem SOR p. Grażyną Szybowicz, więc pełne funkcjonowanie SOR jest zabezpieczone.
Do pkt. 3
Pani Beata Sternal-Wolańczyk odnośnie
Informacji na temat stanu zanieczyszczenia powietrza i wód na terenie powiatu świeckiego, informacja o podejmowanych działaniach kontrolnych i uświadamiających w tym zakresie przez odpowiedzialne służby, możliwości nakładania kar w świetle istniejącego prawa (Informacja w załączeniu do protokołu) podziękowała za bardzo dobre jej przygotowanie. Uważa, że ten materiał powinien zostać rozpropagowany wśród młodzieży w szkołach.
Pan Jarosław Jasnoch przedstawiając w formie multimedialnej Informację pt. „Omówienie Programu ochrony powietrza dla strefy kujawsko-pomorskiej z uwzględnieniem Miasta Świecia (Informacja w załączeniu do protokołu) powiedział, że za monitoring powietrza w Polsce jest odpowiedzialna Inspekcja Ochrony Środowiska, na naszym terenie Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska, która jest w posiadaniu stacji pomiarowych gdzie dokonywane są badania pod względem przekroczeń kilkunastu najczęściej spotykanych zanieczyszczeń. Jeśli takowe się zdarzają mają obowiązek poinformować w tym względzie Zarząd Województwa, a ten tworzy wówczas program ochrony powietrza w ciągu 1,5 roku.
Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała, czy ten program jest co 1,5 roku zmieniany.
Pan Jarosław Jasnoch odpowiedział przecząco i wyjaśnił, że w momencie kiedy Zarząd Województwa otrzyma informację o przekroczeniach wówczas musi dokonać zmian w programie. Program dla sfery kujawsko-pomorskiej został przyjęty w styczniu 2013r. natomiast w roku 2016 aktualizowany. Ze strefy tej wyłączona jest Bydgoszcz, Toruń i Włocławek. Głównym zanieczyszczeniem jest pył zawieszony PM10, którym można nazwać wszystko co jest mieszaniną bardzo drobnych cząstek stałych i ciekłych. Pył ten niestety dostaje się do naszych organizmów, powodując różnego rodzaju dysfunkcje i choroby górnych dróg oddechowych, w dalszym etapie powodując nawet nowotwory. Jest bowiem nośnikiem substancji kancerogennych.
Pani Beata Sternal-Wolańczyk potwierdziła, że w ostatnim czasie widać wzrost zachorowań na nowotwory w naszym regionie.
Pani Barbara Studzińska wskazała na bardzo duże zanieczyszczenie powietrza na osiedlu w którym mieszka.
Pan Jarosław Jasnoch przyznał, że największy udział w emisji PM10 ma proces spalania poza przemysłem (mieszkaniowy), bo aż 52,33% oraz transport drogowy – 10,36%. To są powody dużego stężenia pyłu w powietrzu. Następnie wskazał na wykres obrazujący przebieg stężeń średnich dobowych PM10 w danych miesiącach. Okazuje się, że przekroczenia występują od października do kwietnia.
Pan Piotr Szewczuk powiedział, że przecież występują obostrzenia przy wydawaniu pozwolenie na budowę.
Pani Barbara Studzińska powiedziała, że nikt tych obostrzeń nie przestrzega. Mieszka na osiedlu gdzie do ogrzewania gazowego mieszkańcy otrzymali dofinansowanie z Programu Ochrony Środowiska. Z tym, że większość zrobiło ogrzewanie alternatywne do gazowego – węglowe.
Pan Zbigniew Kapusta powiedział, że na wsi jest podobnie, poza tym zanieczyszczają również fermy bydła, które otrzymują pozwolenie na budowę w środku wsi.
Następnie
Pan Jarosław Jasnoch przedstawił obszary przekroczeń poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 w Świeciu. W stężeniach przeważa emisja z ogrzewania indywidualnego.
Pan Piotr Szewczuk ocenił, że mieszkańcy opalają tanim surowcem, ze względu na oszczędności, też miał problem z powietrzem na osiedlu gdzie mieszka. Kończąc zapytał czy są prawne możliwości aby przeciwdziałać takiemu procederowi.
Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała czy Komisja może o cokolwiek wnioskować w tej sprawie.
Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że powiat nie posiada kompetencji w zakresie emisji do powietrza przez osoby fizyczne. Jest to kompetencja gminy.
Pani Beata Sternal-Wolańczyk stwierdziła, że można wpłynąć na światopogląd młodzieży w tym temacie.
Pan Jarosław Jasnoch wskazał przykłady działań niemożliwych do wykonania ze względów społecznych jak np. ograniczenie ogrzewania indywidualnego w czasie niekorzystnych sytuacji meteorologicznych czy całkowity zakaz stosowania paliwa stałego w indywidualnych systemach ogrzewania.
Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała czy jest prawna możliwość sprawdzenia a następnie ukarania czym pali się w danym miejscu.
Pani Barbara Studzińska uważa, że służby Burmistrza Świecia które wzywane są do interwencji nie mają instrumentów prawnych, aby nakazać właścicielom zaprzestania określonych działań od zaraz. Jest to długa procedura administracyjna.
Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała dlaczego w takim przypadku w Toruniu drony będą wskazywać gdzie jest przekroczenie i na tej podstawie będą nakładane kary.
Pani Barbara Studzińska przypuszcza, że drony będą pewnym narzędziem Inspekcji Ochrony Środowiska.
Pani Katarzyna Duda-Zauer wyjaśniła, że na podstawie prawa ochrony środowiska Starosta ma prawo kontrolowania tylko przedsiębiorców, nie zaś osób indywidualnych. Jeśli chodzi o tych drugich, kompetencje ma wójt czy burmistrz. Zgodnie z KPA 7 dni przed kontrolą należy o niej powiadomić podmiot. Będąc dwa razy na kontroli w miejscu podejrzanym w Świeciu nie było żadnych zastrzeżeń. Natomiast do osób fizycznych powinna być wzywana Straż miejska.
Pani Beata Sternal-Wolańczyk stwierdziła, że pozostaje edukacja.
Pan Szczepan Nowakowski potwierdził to. Ale dodał, że mimo dużego wysiłku nauczycieli ta edukacja za dużo nie pomoże. Tylko czynnik ekonomiczny poprawiający stopę życiową mieszkańców może spowodować, że społeczeństwo to zrozumie. Radny uważa, że należy rozpowszechnić informacje przedstawione na dzisiejszym posiedzeniu.
Pani Beata Sternal-Wolańczyk zaproponowała, aby zawnioskować o rozpowszechnienie informacji w szkołach.
Pani Barbara Studzińska dodała, że można zaproponować, aby w szkołach przedstawiony został materiał przekazany do Komisji przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa.
Pan Szczepan Nowakowski zwrócił się do pracowników Starostwa aby zaczęli udzielać wywiadów do lokalnej telewizji i prasy itd. Trzeba szeroko ten temat rozpowszechnić.
Pani Barbara Studzińska jest za tym, aby ten materiał rozpowszechnić w szkołach i w środkach masowego przekazu. Jest także wdzięczna Komisji, że zajęła się tym tematem.
Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała czy powiat może w jakiś sposób działać, aby zapobiegać zanieczyszczeniom powietrza.
Pan Jarosław Jasnoch odpowiedział, że gmina może zachęcać do wymiany pieców i podłączenia do sieci gazowej wsparciem finansowym.
Pani Barbara Studzińska powiedziała, że w przypadku powiatu można na przykład w momencie wyboru operatora do transportu publicznego pomyśleć o ekologicznych autobusach.
Pan Jarosław Jasnoch dodał, że powiat nie ma żadnych instrumentów by karać przedsiębiorców, może zgłaszać sprawy do Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska.
Pani Katarzyna Duda –Zauer powiedziała, że jeśli powiat zgłasza do WIOŚ jakiś problem i zamawia wykonanie badań, to Starosta za to płaci. Takie sytuacje się zdarzają.
Po dyskusji jednogłośnie wypracowano wniosek (Uchwała Nr 14/17) o następującej streści: „Komisja wnioskuje o podjęcie działań w celu rozpowszechnienia i rozpoczęcia zwiększonego uświadamiania młodzieży w szkołach podległych powiatowi na temat zanieczyszczenia powietrza i wód oraz możliwości przeciwdziałania zanieczyszczeniom i ich zmniejszeniu. Ponadto wnosi się o usytuowanie informacji o ochronie i przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom powietrza i wód w Strategii Promocji Powiatu Świeckiego oraz Strategii Rozwoju Powiatu Świeckiego na lata 2014-2020”.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokolant:
Agnieszka Wnęk
Biuro Rady
Przewodnicząca Komisji
(Beata Sternal-Wolańczyk)