Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji - według załączonych list obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:
- Dudziński Zbigniew – członek Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Chełmińskiego
- Gawrych Józef – Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Świeciu
- Meller Adam - Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu
- Podyma Józef – przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Chełmińskiego
- Pszeniczna Maria – członek Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Chełmińskiego
- Schmidt Justyna – Kierownik Wydziału Architektury i Budownictwa starostwa Powiatowego w Świeciu
- Semrau Zbigniew – Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu
- Śliwiński Dariusz – członek Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Chełmińskiego
- Wieczorek Jolanta – Kierownik Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Świeciu
- Zimon Antoni – członek Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Chełmińskiego.
Otwarcia I części posiedzenia w Starostwie Powiatowym w Świeciu dokonał
Pan Zbigniew Kapusta – Przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki, który powitał obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdził quorum pozwalające obradować i przedstawił proponowany program posiedzenia:
Część I
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.
- Sprawy bieżące.
Część II (wyjazd autokarem spod siedziby Starostwa)
- Warunki gospodarowania i użytkowanie gruntów na terenach zalewowych.
Do pkt. 1 Części I
Pan Adam Meller przedstawił Informację o stanie dróg w Powiecie Świeckim, w tym o przebiegu realizacji inwestycji i remontów 2016/2017 (Informacja stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 9 maja 2017r.).
Pan Józef Belt zapytał o przetarg na drogę Żur-Drzycim.
Pan Adam Meller odpowiedział, że otrzymał decyzję na wycinkę drzew, teraz będzie przygotowywał się do zgłoszenia inwestycji i może pod koniec przyszłego tygodnia zostanie ogłoszony przetarg. Dodał, że w najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na drogę Zbrachlin – Łowin. Na sesji zostanie zaproponowane Państwu zwiększenie środków na ten cel.
Pan Zbigniew Kapusta zapytał o drogę Komórsk-Wielki Lubień.
Pan Adam Meller odpowiedział, że jest w trakcie projektowania odcinka. Przypuszcza, że do końca lipca powinna być gotowa dokumentacja projektowa.
Pan Grzegorz Tomaszewski dopytał o plany zwiększenia środków na TNT.
Pan Adam Meller wytłumaczył, że na to zadanie jest 83% dofinansowania, i ta część finansowana przez Marszałka nie była wprowadzona do budżetu Powiatu. Widniał tam jedynie nasz udział – 1,7 mln zł. Teoretycznie mógłby ogłosić przetarg, ale tylko w tej kwocie. Planuje się natomiast zwiększenie kwoty bazowej. Jeśli do końca tygodnia zostanie on ogłoszony, to otwarcie nastąpi po 31 maja, czyli po sesji Rady Powiatu podczas której zostałyby zwiększone środki.
Pan Zbigniew Semrau przedstawił Kompleksową informację z zakresu stanu bezpieczeństwa i porządku na terenie Powiatu Świeckiego (Informacja stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu powiatu w dniu 9 maja 2017r.).
Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie było.
Pani Jolanta Wieczorek przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu nieruchomości z dotychczasowym dzierżawcą, na okres do 3 lat (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu powiatu w dniu 9 maja 2017r.).
Pan Jarosław Pajakowski zapytał dlaczego okres trwania umowy dzierżawy nie mógłby być dłuższy.
Pani Jolanta Wieczorek odpowiedziała, że to wynika z wniosku.
Pan Jarosław Pająkowski zaproponował, by następnym razem zasugerować wnioskującemu wpisanie dłuższego okresu np. 10 lat.
Do pkt. 2 części II
W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.
Do pkt. 3 części II
Pani Justyna Schmidt odnośnie „Warunków gospodarowania i użytkowania gruntów na terenach zalewowych” poinformowała, że jeśli chodzi o kwestię możliwości inwestowania na terenach szczególnego zagrożenia powodziowego jest ona uregulowana w ustawie Prawo Wodne. Definiuje ona bowiem czym jest obszar szczególnego zagrożenia powodzią. Rozumie się przez to:
- obszary, na których prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest średnie i wynosi raz na 100 lat,
- obszary, na których prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest wysokie i wynosi raz na 10 lat,
- obszary, między linią brzegu a wałem przeciwpowodziowym lub naturalnym wysokim brzegiem, w który wbudowano trasę wału przeciwpowodziowego, a także wyspy i przymuliska, o których mowa w art. 18, stanowiące działki ewidencyjne,
- pas techniczny w rozumieniu art. 36 ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej.
Dodała, że od kwietnia 2015 roku opracowane są mapy zagrożenia powodziowego, gdzie są zaznaczone obszary na których ryzyko wystąpienia powodzi występuje raz na 500 lat oraz obszary szczególnego zagrożenia powodzią i inne. Generalnie na terenach szczególnego zagrożenia powodzią jest zakaz budowy nowych obiektów budowlanych. Taka informacja powinna się znaleźć w planie zagospodarowania przestrzennego jeśli na danym terenie jest takowy opracowany. Jeśli nie ma – wydaje się decyzję o warunkach zabudowy, gdzie taka informacja powinna się znaleźć. Inwestor posiadający działkę na terenie bezpośredniego zagrożenia powodzią musi mieć bowiem świadomość, że zabudowa na tym terenie istnieje tylko w sytuacji kiedy właściwy dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej wyda zwolnienie z zakazu zabudowy. Następnie przekazała radnym do wglądu mamy zagrożenia powodziowego na terenie Gruczna, Kosowa i Świecia.
Pan Józef Gawrych dodał, że jeśli ktoś planuje jakąś budowę czy działania, które nie mogą być na takim terenie musi uzyskać zgodę właściwego dyrektora RZGW oraz wydaje się pozwolenie wodno-prawne. Chodzi o to, że można wykonywać jedynie prace, które nie będą przeszkadzały w ochronie przeciwpowodziowej. Pozwolenie wodno-prawne czy zwolnienie wydane przez dyrektora RZGW dołącza się do pozwolenia na budowę. Zaznaczył, że nie zawsze Starosta wydaje pozwolenie, ponieważ jeśli złożą się oba zakazy, o których mowa w art. 40 ustawy Prawo Wodne, tj:Art. 40. 1. Zabrania się:
- wprowadzania do wód odpadów, w rozumieniu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach oraz ciekłych odchodów zwierzęcych;
- spławiania do wód śniegu wywożonego z terenów zanieczyszczonych, a w szczególności z centrów miast, terenów przemysłowych, terenów składowych, baz transportowych, dróg o dużym natężeniu ruchu wraz z parkingami, oraz jego składowania na terenach położonych między wałem przeciwpowodziowym a linią brzegu wody lub w odległości mniejszej niż 50 m od linii brzegu wody;
- lokalizowania na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią nowych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, gromadzenia ścieków, odchodów zwierzęcych, środków chemicznych, a także innych materiałów, które mogą zanieczyścić wody, prowadzenia odzysku lub unieszkodliwiania odpadów, w tym w szczególności ich składowania;
- mycia pojazdów w wodach powierzchniowych oraz nad brzegami tych wód;
- pobierania z wód powierzchniowych wody bezpośrednio do opryskiwaczy rolniczych oraz ich mycia w tych wodach;
- używania farb produkowanych na bazie związków organiczno-cynowych (TBT) do konserwacji technicznych konstrukcji podwodnych.
oraz wynikające z Art. 88 dotyczące spraw przeciwpowodziowych, to wówczas pozwolenie wodno-prawne wydaje Marszałek, a jeśli tylko jeden z nich to Starosta. Przyznał, że Wydział którym kieruje wydaje średniorocznie 5 takich pozwoleń, w głównej mierze dotyczą one dobudowy do istniejących obiektów (schody, altana).
Pan Andrzej Kowalski zapytał o przypadek Państwa Gawrońskich.
Pani Justyna Schmidt wyjaśniła, że w tej sprawie była kwestia nieprecyzyjnego zapisu w planie zagospodarowania przestrzennego Gminy Świecie z tego względu, że nie wynikał z niego wprost zakaz zabudowy. W tym konkretnym przypadku teren szczególnego zagrożenia powodzią był przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Było to obwarowanie tym, że parter budynku ma być wyniesiony na 2,5 m powyżej rzędnej terenu. To też wprowadzało niejasności, gdyż rzędna terenu w Przechowie jest różna. Działka Państwa Gawrońskich nie była w całości na terenie bezpośredniego zagrożenia powodzią tylko częściowo, wiec projektant zaprojektował to w ten sposób, że rzędna parteru była wyniesiona powyżej rzędnej zalewowej. Mieliśmy z tym zapisem o 2,5 m bardzo duży problem, gdyż nikt właściwie nie chciał w ten sposób wynosić parteru budynku ze względu na koszty. Obecnie zapis ten jest wyeliminowany z MPZT. Inwestor złożył projekt z uwzględnioną rzedną terenu, wiec stanowisko Urzędu było pozytywne dla inwestora.
Po zakończeniu I części posiedzenia członkowie obu Komisji oraz goście (Kierownik wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i leśnictwa Starostwa Powiatowego w Świeciu oraz członkowie Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Chełmińskiego) udali się do
Ośrodka Szkolenia i Usług Lotniczych w Watorowie „ADRIANA AVIATION Lotnisko Watorowo”.
Po odbyciu lotów nad terenami zalewowymi doliny Wisły na terenie powiatu świeckiego i powiatu chełmińskiego Pan Jarosław Pająkowski przedstawił prezentację multimedialną pt. „Tereny zalewowe” (Prezentacja stanowi załącznik do protokołu).
Do informacji żadnych zapytań i merytorycznych uwag nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała:
Agnieszka Wnęk
Biuro Rady
Przewodniczący
Komisji Infrastruktury i Gospodarki
(Zbigniew Kapusta)
Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
(Józef Belt)