Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji - według załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:
- Baśniak Wioletta – Wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu
- Chmielewski Grzegorz – Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego
- Karolewska Iwona – Sekretarz Powiatu Świeckiego
- Kufel Adam – Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu
- Semrau Zbigniew – Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu
- Szydłowska Bożena – Dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu
- Trybuła Katarzyna – Inspektor w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu
- Walczak Piotr - radca prawny w Biurze Prawnym Starostwa Powiatowego w Świeciu
- Wojtalewicz Barbara – Z-ca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu
- Woźniak Dariusz – Skarbnik Powiatu.
Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji
Pan Brunon Han, która powitał obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdził quorum pozwalające obradować i przedstawił proponowany program posiedzenia:
I część
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
- Sprawy bieżące.
II część
- Zapoznanie się z profilami kształcenia, osiągnięciami, bazą i infrastrukturą szkoły, bolączkami i perspektywami rozwoju.
Do pkt. 1 części I
Pani Barbara Wojtalewicz przedstawiła Sprawozdanie z funkcjonowania Powiatowego Urzędu Pracy w 2016 r. (Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 10 stycznia 2016r.).
Pan Tadeusz Gajewski zapytał czy PUP dysponuje danymi na temat liczby osób zatrudnionych na czas nieokreślony po stażach absolwenckich.
Pani Barbara Wojtalewicz odpowiedziała, że PUP monitoruje jedynie liczbę osób zatrudniony na okres 3 miesięcy po stażu.
Pan Piotr Szewczuk zapytał o dane dotyczące dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Pani Barbara Wojtalewicz odpowiedziała, że posiada dane z 2014 roku, ponieważ przyjęto zasadę badania tego po dwóch latach, a więc po okresie płacenia przez firmy mniejszych składek do ZUS. Jeśli chodzi o wspomniany rok poinformowała, że 65% podmiotów kontynuuje działalność gospodarczą.
Pan Piotr Szewczuk zapytał czy chodzi o działalności deficytowe.
Pani Barbara Wojtalewicz odpowiedziała, że generalnie kierunki są różne. Zamknięć jest około 20% a dotyczą na przykład sklepów monopolowych, działalności fotograficznej, prawniczej, salonów fryzjerskich, zespołów muzycznych czy outlet-ów odzieżowych. Kolejne dane będą na początku roku 2017.
Pan Zbigniew Semrau przedstawił Sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Starosty Świeckiego za rok 2016 (Sprawozdanie - w załączeniu do protokołu).
Pan Piotr Szewczuk zastanawia się czy na najbliższym posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku obecny będzie Burmistrz Świecia, ponieważ podjęty będzie wówczas temat uwag do budowy drogi S5. Bardzo duże niedociągnięcia pojawiają się w tym względzie na naszym odcinku. Miasto bardzo się rozwija w kierunku Sulnowa i Sulnówka, tymczasem droga S5 będzie przechodziła przez obrzeża największych osiedli miejskich a nie ma póki co mowy o ekranach dźwiękochłonnych tam gdzie kierunek ich rozwoju (jedynie na odcinkach 30 metrowych). Chciałby poznać stanowisko Burmistrza w tym względzie.
Pan Zbigniew Semrau poinformował, że na najbliższe posiedzenie Komisji w poniedziałek o godzinie 11:00 zostali zaproszeni przedstawiciele dróg powiatowych i krajowych oraz Burmistrz Świecia. Zastanawia się czy nie jest zbyt późno by zmieniać coś w projektach.
Pani Katarzyna Trybuła przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały nr XXII/127/16 Rady Powiatu Świeckiego z dnia 30 listopada 2016 roku w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy w dni powszednie, w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Świeckiego na 2017 rok (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 17 stycznia 2016r.).
Do projektu uchwały merytorycznych zapytań i uwag nie zgłoszono.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2017 (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 10 stycznia 2016r.).
Do projektu uchwały merytorycznych zapytań i uwag nie zgłoszono.
Pani Bożena Szydłowska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie projektu dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego oraz ustalenia sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 17 stycznia 2016r.).
Pan Brunon Han zapytał co ze szkołami dla dorosłych.
Pani Bożena Szydłowska odpowiedziała, że szkoły dla dorosłych przekształcają się z mocy prawa od 1 września 2017r. Aby dalej je utrzymać i aby funkcjonowały Rada Powiatu będzie zobligowana do stwierdzenia tego przekształcenia w terminie do 30 listopada. Jeśli podejmie taką uchwałę oznaczać to będzie, że szkoła funkcjonuje dalej. W tym przypadku specjalny zapis stanowi, że nie będzie się nadawać tego typu placówkom aktów założycielskich oraz statutów tylko uchwała o której mowa będzie stanowiła akt założycielski tej szkoły. Kończąc poinformowała, że projekt sieci szkół trafi do Kuratora Oświaty, jego stanowisko będzie wiążące dla Rady, która będzie zobligowana uwzględnić jego wszystkie uwagi i podjąć kolejną uchwałę na sesji marcowej.
Pani Iwona Karolewska przedstawiła Informacja na temat realizacji uchwał Rady Powiatu Świeckiego za II półrocze 2016 r. (Informacja stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 10 stycznia 2016r.).
Do Informacji merytorycznych zapytań i uwag nie zgłoszono.
Pan Piotr Walczak w związku z tym, że Wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej nie mógł przybyć na dzisiejsze posiedzenie, został poproszony w trybie nagłym o przedstawienie stanowiska Komisji Rewizyjnej w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Starosty Świeckiego. Poinformował, że w poniedziałek odbyło się ostatnie posiedzenie Komisji Rewizyjnej w tej sprawie. Wówczas było szczegółowo analizowane, poprawiane i przyjęte stanowisko i na polecenie przewodniczącego Rady od razu wysłane do radnych. Na jego podstawie dziś został przygotowany projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego. Skarga była bardzo obszerna, liczyła kilka stron, oraz zawierała wiele zarzutów. Przedmiotem było niewłaściwe, nie na podstawie właściwych przepisów czy dokumentów, nierzetelne rozpatrzenie przez Starostę Świeckiego wcześniejszej skargi na Wicestarostę Świeckiego. Komisja Rewizyjna odbyła 5 posiedzeń w sprawie badania tej skargi, począwszy od ustalenia planu jej badania, zwróciła się o określone dokumenty do Starosty i przedstawienie wyjaśnień. W dwóch posiedzeniach Komisji uczestniczyli i wypowiadali się pełnomocnicy Państwa Gawrońskich – E.S. Kujawa. Komisja Rewizyjna badała różne dokumenty w tej sprawie. Między innymi pierwsze pismo pana Gawrońskiego z 3.09.2012r., GUNB z sierpnia 2016r., zapoznała się z wnioskiem o pozwolenie na budowę i dokumentacją projektową dołączoną do tego wniosku, z wyjaśnieniami Kierownik Wydziału Architektury i Budownictwa (która przyniosła sporo dokumentów na jedno z posiedzeń). Pan Jarosław Pająkowski - Wiceprzewodniczący Komisji dokonał własnych ustaleń, prezentował symulację terenu zalewowego w obszarze, w który zbudowany jest budynek p. Gawrońskich. Radni zapoznali się także z decyzją wojewody Kujawsko-Pomorskiego z 2012 roku, dotycząca budynku położonego w tej samej jednostce planowania przestrzennego, gdzie wojewoda poszedł na rękę inwestorom uchylając naszą decyzję ponieważ była wtedy bardzo rygorystyczna, i zastosował taka interpretację przepisów.
Pan Adam Knapik zapytał czy decyzja Wojewody o której wspomniał p. Walczak była przed czy po wydaniu decyzji dla p. Gawrońskich.
Pan Piotr Walczak odpowiedział, że po, ponieważ decyzja dla p. Gawrońskich wydana była 21 kwietnia 2008 roku a ta, o której wspomniał wydana była chyba w 2012r. Komisja Rewizyjna badając te dokumenty doszła do przekonania, że już to pierwsze pismo p. Gawrońskiego ukierunkowuje i identyfikuje cały problem. Pyta w nim dlaczego został zatwierdzony projekt budowlany skoro w jego opinii i ekspertów przez niego zatrudnionych zawierał on błędy. Wymienił w piśmie ok. 30 błędów związanych z wykonawstwem budynku, którego był inwestorem. Komisja uznała, że już wtedy inwestorzy mieli pełną świadomość jakie były przyczyny ich problemów. Zarzucano, że przy udzieleniu odpowiedzi na to pismo doszło do manipulacji z tego względu, że nie było tam wspomniane, że jest to teren zalewowy. Komisja uznała, że odpowiedź Kierownik Wydziału udzielona została na zadane pytanie. Następnie kontynuował przedstawianie stanowiska.
Pan Jan Stępień dodał, że Komisja Rewizyjna włożyła w pracę nad rozpatrzeniem skargi wiele starań i trudu związanego z zapoznaniem się i zrozumieniem od strony prawnej i architektoniczno-budowlanego licznych dokumentów. Ponadto odbyła wiele posiedzeń co w jego cenie wskazuje na rzetelne i według pozyskanej wiedzy przyjęcie stanowiska. Podczas posiedzeń z udziałem pełnomocników p. Gawrońskich pomimo ich powtarzających się wypowiedzi nie odbierano im głosu, a wysłuchano wszystkie strony sprawy i poszczególne analizowano.
Pan Adam Knapik abstrahując od tematu przypomniał, że radca prawny wspominał o piśmie GUNB analizowanym przez Komisję, które to pismo wskazuje na analizę głównego inspektora na wniosek Starosty decyzję wojewody. Następnie zapytał w jakim trybie Starosta zwracał się do tej instytucji w tej sprawie, jeśli decyzja wojewody była ostateczna.
Pan Piotr Walczak odpowiedział, że była to prośba o zbadanie decyzji wojewody – z urzędu.
Pan Adam Knapik powiedział, że zgodnie z przepisami prawa administracyjnego, jeśli się do jakiegoś organu wnioskuje to musi być w tym względzie podstawa prawna. Decyzja wojewody jest ostateczna, co było wyraźnie napisane w pouczeniu. Zadał pytanie czy Starosta zwracał się do GUNB, aby ten zbadał decyzję wojewody.
Pan Piotr Walczak potwierdził.
Pan Adam Knapik zapytał ponownie w jakim trybie.
Pan Piotr Walczak odpowiedział, że w trybie odgórnego nadzoru.
Pan Adam Knapik zapytał, że GUNB ma nadzór nad wojewodą.
Pan Piotr Walczak odpowiedział, że GUNB jest przełożonym w administracji specjalistycznej nadzoru budowlanego wojewódzkiego. Jest głównym organem nadzoru budowlanego. Wojewoda sprawuje nadzór poprzez wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego.
Pan Adam Knapik zaznaczył, że decyzja nie dotyczyła spraw budowlanych tylko związanych z prawem administracyjnym, ponieważ podstawą uchylenia decyzji w sprawie pozwolenia na budowę nie były błędy w projekcie czy popełnione przez organy nadzoru budowalnego. Chodziło o wycofanie decyzji z obrotu prawnego.
Pan Piotr Walczak potwierdził to. Zgodził się z przedmówcą, że nie ma tu takiego trybu instancyjnego, ale GUNB jest naczelnym organem administracji specjalistycznej, budowlanej, i z tego względu Starosta się do niego zwrócił.
Pan Piotr Szewczuk zapytał czy przedmiotem sprawy jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego czy źle wykonana dokumentacja budowlana.
Pan Brunon Han powiedział, że przedmiotem jest skarga na decyzję Starosty, więc uważa, że dyskusja odbiega od tematu. Komisja Rewizyjna została zobligowana do zbadania skargi na Starostę i niepotrzebnym jest wgłębianie się w sprawy decyzji budowalnych. Należało zbadać czy Starosta Świecki dobrze rozpatrzył skargę na Wicesatarostę Świeckiego czy nie.
Pan Adam Knapik zaznaczył, że poruszył ten temat na marginesie.
Do pkt. 2 części I
W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.
Przerwa:
Po przerwie:
II część posiedzenia odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu.
Członkowie Komisji oraz zaproszeni goście po przybyciu do placówki zwiedzili wszystkie pomieszczenia i wysłuchali wyjaśnień Dyrektora. Następnie w dyskusji głos zabrali:
Pan Adam Kufel odnośnie kierunków kształcenia w ZSOiP poinformował, że placówka realizuje ofertę w liceum ogólnokształcącym w czterech kształceniach, a mianowicie w profilu lingwistycznym, administracyjno-mundurowym, medycznym i matematycznym. Z powodu, że nigdy nie ma czterech klas liceum ogólnokształcącego w jednym roczniku, w jednej klasie najczęściej realizowane są dwa profile. Jeśli chodzi o języki, w LO wszyscy mają obowiązkowy język angielski na poziomie rozszerzonym, który organizowany jest w grupach na dwóch poziomach – zaawansowanym i mniej zaawansowanym. W momencie gdy uczniowie przychodzą do szkoły przeprowadzony jest test określający poziom kompetencji w tym zakresie. W danym roczniku jest jedna grupa zaawansowana, a potem odpowiednio od ilości uczniów pozostałe grupy są dla mniej zaawansowanych. Zawsze w tym samym czasie jest 2 nauczycieli, więc plan jest dla ucznia taki sam ale w grupach dobranych kompetencjami językowymi. Uczniowie jako drugi język obcy mogą wybrać albo język francuski, włoski, czy niemiecki. Największym zainteresowaniem cieszy się język włoski i język niemiecki. Jeśli chodzi o profil lingwistyczny powiedział, że od drugiej klasy uczniowie jako trzeci język mogą sobie dobrać albo język hiszpański, język francuski albo język niemiecki w zależności jaki mają język drugi. Wówczas jest to realizowane z puli przedmiotów rozszerzonych. Polega to na tym, że jest język angielski rozszerzony, drugi język rozszerzony, i trzeci z puli przedmiotów rozszerzonych. Następnie obowiązkowo co wynika z przepisów musi być rozszerzony jeden z pięciu przedmiotów – historia, biologia, geografia, fizyka lub chemia. Odnośnie profilu medycznego poinformował, że obowiązkowy jest w nim rozszerzony język angielski, następnie z puli przedmiotów rozszerzonych - edukacja zdrowotna. Z tego względu, że szkoła ma tradycję kształcenia w zawodach medycznych, a wiec ma sprzęt i wyposażenie, tego przedmiotu jest 1 godzina w 1 klasie, i 2 godziny w klasie drugiej. Następnie uczniowie muszą do tych dwóch przedmiotów wybrać jeszcze dwa z puli przedmiotów rozszerzonych, a więc biologię, fizykę, lub chemię. Aby oferta szkoły była elastyczna pozwalamy gdy ktoś chce wybrać matematykę czy język obcy. Chcemy aby uczeń mógł swoje zdolności kształcić i rozwijać. Jeśli chodzi o profil administracyjno-mundurowy zaznaczył, że jest w nim rozszerzony język angielski oraz w pierwszej klasie 1 godzina w drugiej klasie 2 godziny edukacji prawnej. Następnie muszą się znaleźć znowu dwa przedmioty rozszerzone z tych pięciu wymienionych wcześniej. Uczniowie głównie wybierają historię. W profilu matematycznym nie ma żadnych dodatkowych przedmiotów. Jest jedynie rozszerzona matematyka i język angielski. Uczniowie realizują jeszcze dwa inne przedmioty rozszerzone takie jak matematyka, język polski, historia, biologia, fizyka, chemia czy geografia. Wszystkie są realizowane w grupach między klasowych. Jeśli chodzi o kierunki kształcenia w technikum papiernictwa które jest w szkole jako jedyne zakomunikował, że firma Mondi ze Świecia zabiega o uruchomienie kolejnego zawodu. Ze względu na warunki Dyrektor uważa, że jedynie można w tym względzie prowadzić jedną klasę. Nawet gdyby szkoła została rozbudowana to nie jest w stanie w przeciągu 4 lat liceum i 5 lat technikum wchłonąć więcej ponieważ praktycznie obecnie szkoła wykorzystywana maksymalnie i brakuje powierzchni magazynowych i towarzyszących. Poza tym gdyby szkoła była większa, straciłaby swój podstawowy walor, czyli fakt, że jest wydolna wychowawczo. Odnośnie szkoły dla dorosłych powiedział, że szkoła kształci w kierunkach opiekun medyczny, technik usług kosmetycznych i technik administracji. Opiekun medyczny jest zawodem wielofunkcyjnym stąd cieszy się popularnością. Został także zgłoszony w projekcie unijnym dotyczącym rozbudowy placówki. Także ze względu na dwa duże szpitale w Świeciu, domy pomocy społecznej w Świeciu i Chełmnie, praktycznie cały czas są chętni do kształcenia. W zeszłym roku w szkole kształciło się 438 uczniów i słuchaczy a w tym roku 398.
Pan Tadeusz Gajewski zapytał o liczbę słuchaczy.
Pan Adam Kufel odpowiedział, że słuchaczy było 100. Jeśli chodzi o osiągnięcia szkoły powiedział, że wyniki matur oscylują na poziomie średniej ogólnopolskiej. Wyniki są takie jaki jest nabór. Przyznał, że wyniki zależne są od pracy nauczyciela, ale także główny czynnik to populacja jaka trafi do szkoły. To nie jest tak, że przyjmie każdego i zrobi z niego prymusa. Dla jednego sukcesem jest zakończenie szkoły, dla innego zdanie matury, a jeszcze innego bardzo dobre wyniki w nauce, świadectwa z wyróżnieniem i renomowane uczelnie. Zaznaczył, że specyfiką szkoły są także nauczania indywidualne. Sprzyjają temu pewne warunki. Pojawił się problem z organizacją nauczań indywidualnych bo nie ma ich gdzie prowadzić. Nauczyciele uczący przedmiotów ogólnokształcących mają dosyć godzin, więc zatrudnia nauczycieli tylko na nauczania indywidualne, bo ci pierwsi przekroczyliby 1,5 etatu. Jest tak, że wszyscy jeśli chodzi o nauczanie indywidualne ogólnokształcące wybierają naszą placówkę.
Pan Adam Knapik powiedział, że skoro uczeń jest w stanie dotrzeć do szkoły to po co ma nauczanie indywidualne.
Pan Adam Kufel wyjaśnił, że główną przyczyną nauczań indywidualnych, bo aż 50% przypadków są różne zaburzenia psychiczne. Są też uczniowie z niedosłuchem i niedowidzeniem.
Pani Wioletta Baśniak powiedziała, że zależy im na tym aby uczeń miał kontakt z rówieśnikami. To sprzyja ich rozwojowi a pozostali uczniowie opiekują się takimi osobami.
Pan Adam Kufel powiedział, że w zeszłym roku był uczeń na wózku inwalidzkim, którego codziennie do szkoły woził ojciec. Siedzenie młodego człowieka w 4 ścianach domu wpływa na psychikę. W przypadku gdy uczeń ma porażenie mózgowe, to jego tempo pracy jest mniejsze i z klasą nie nadąża.
Pan Dariusz Woźniak zapytał czy wszyscy uczniowie w szkole z nauczaniem indywidulanym mają porażenie mózgowe.
Pan Adam kufel odpowiedział przecząco.
Pan Tadeusz Gajewski dodał, że jest dużo zaburzeń psychicznych takiego rodzaju który sprzyja na rozbiciu zajęć lekcyjnych.
Pan Brunon Han powiedział, że jeśli jest orzeczenie o nauczaniu indywidualnym rodzic może wybrać gdzie ma się ono odbywać, czy w szkole czy w domu. Sporo rodziców wybiera szkołę z tego powodu aby się uczeń integrował. Jest jeszcze inna forma nauczania indywidualnego - część zajęć lekcyjnych odbywa się z zespołem klasowym, a część osobno.
Pan Adam Kufel powiedział, że tak było kiedyś a od dwóch lat Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nie orzeka w ten sposób. Dyrektor ma problem, ponieważ w pierwszych klasach musi dawać maksymalnie 16 godzin a Poradnia nie orzeka np. zajęć z wiedzy o kulturze, czy podstaw przedsiębiorczości gdzie nie ma takiego potoku materiału i informacji, aby taki uczeń sobie nie poradził. Dyrektor o to postulował. Rzecz w tym, że są dwa rozporządzenia Ministra, jedno o organizacji nauczań indywidualnych a drugie o wydawaniu orzeczeń. Funkcjonują oba, a Poradnia „udaje”, że to drugie nie obowiązuje. Jest tam wyraźnie napisane, że należy w orzeczeniu o nauczaniu indywidualnym w szkole określić które zajęcia maja być prowadzone z klasą a które w osobnym pomieszczeniu. Zgłaszał problem w Poradni ale pozostaje to bez echa. Poradnia twierdzi, że rozporządzenie nie obowiązuje mimo, że nie zostało odwołane, a to skutkuje większą ilością godzin.
Pani Bożena Szydłowska zaznaczyła, że tego nie można nakazać Dyrektorowi Poradni. Jest zespół orzekający i tryb administracyjny. Dyrektor Poradni twierdzi, że nadzór wojewody sprawdzający orzeczenia potwierdza prawidłowość więc pozostaje kwestia między Poradnią a dyrektorem. Bo to co on mówi pozwoliłoby na oszczędności. Jest to kwestia uprawnień organu który może stwierdzić prawidłowość wydawania orzeczeń. Kuratorium stwierdza, że Poradnia wydaje je prawidłowo.
Pan Dariusz Woźniak powiedział, że Kuratorium nie widzi innego sposobu wydawania orzeczeń., a być może ten również uznałoby za poprawny.
Pan Jan Stępień zapytał czy w związku z tym dwa lata temu orzeczenia wydawane były nieprawidłowo.
Pan Adam Kufel zaprzeczył.
Pan Piotr Szewczuk zapytał jakiego rzędu są to oszczędności.
Pan Adam Kufel odpowiedział, że co najmniej dwóch czy trzech godzin tygodniowo dla jednego nauczania indwywidualnego w pierwszej klasie.
Pan Dariusz Woźniak zapytał o liczbę nauczań indwyidualnych.
Pan Adam Kufel odpowiedział, że w pierwszej klasie jest 1, ale w zeszłym roku z tego względu, że było więcej pojawił się problem i dlatego interweniował.
Pan Dariusz Woźniak wyliczył, że jest to około 100 godzin.
Pan Adam Kufel twierdzi, że nie może być tak, że ktoś stwierdza brak zapisów w rozporządzeniu Ministra o nauczaniach indywidualnych i na tej podstawie wywnioskuje że taki uczeń powinien mieć lekcje tylko w osobnym pomieszczeniu. W obiegu są dwa rozporządzenia – o organizacji nauczań indywidualnych i o wydawaniu orzeczeń. Orzeczenia mogą być wydane nie tylko o nauczaniach indywidualnych ale także o upośledzeniach. Przepisy o tym, że w każdym orzeczeniu powinno być wskazanie w jakim zakresie czy lekcje w szkole czy w domu i jeśli w szkole to czy z uczniami czy w jakim zakresie w osobnym pomieszczeniu nie są nowe, funkcjonowały przez 17 lat. Nie ma przeciwskazań aby uczeń był na lekcji z klasą na przykład podczas przedmiotu wiedza o kulturze.
Pan Dariusz Woźniak powiedział, że logicznym jest to, że zespół specjalistów stwierdza w podczas jakich zajęć lekcyjnych taki uczeń może przebywać z klasą.
Pan Adam Kufel powiedział, że jest tak, że w formularzu który otrzymują uczniowie przed badaniem w ogóle nie ma na to miejsca dla lekarza.
Pani Wioletta Baśniak wskazała przypadki gdy tacy uczniowie chcą uczyć się z klasą.
Pan Adam Kufel powiedział, że taki uczeń aby mógł się normalnie rozwijać musi mieć kontakt z rówieśnikami i nie może być izolowany. Kontynuując temat osiągnięć ZSOiP poinformował, że egzamin zawodowy technika papiernictwa wszyscy którzy przystępowali zdali. W zawodzie opiekun medyczny tylko jedna osoba nie otrzymała dyplomu, bo nie przystąpiła do egzaminu.
Pan Brunon Han odnośnie reformy edukacji zapytał o problem podwójnego rocznika w roku 2019.
Pan Adam Kufel odpowiedział, że ma na to koncepcję. W latach 2017 i 2018 mimo, że mielibyśmy miejsce, bo wyjdą uczniowie czterech klas, przyjmiemy jedynie trzy.
Pan Piotr Szewczuk zapytał co w takim przypadku z zatrudnieniem nauczycieli.
Pan Adam Kufel odpowiedział, że zatrudnia sporo osób na nauczania indywidualne dochodzących z zewnątrz, a reszta w większości ma po 1,5 etatu, wiec nikogo zwalniać nie będzie musiał. We wcześniejszych latach, gdy był mniejszy nabór pracownicy nie robili problemów z otrzymaniem mniejszego etatu. Myślimy perspektywicznie, i gdy są możliwości to wykorzystujemy środki na dokształcanie. Dla przykładu podał nauczyciela biologii robiącego uprawnienia do wykładania chemii na poziomie podstawowym.
Pan Adam Knapik zapytał czy przyczyną rozbudowy szkoły jest konieczność uzyskania miejsca na pracownie dla technikum papiernictwa.
Pan Adam Kufel odpowiedział, że w projekcie są ujęte cztery pracownie, dwie z nich do technika papiernictwa, jedna do opiekuna medycznego i jedna do technika usług kosmetycznych. Wyposażenie jest, ale metrażowe i lokalowe warunki nie są odpowiednie (o czym członkowie Komisji mogli się przekonać podczas zwiedzania szkoły). Dodatkowe pomieszczenia będzie można również wykorzystać na potrzeby liceum ogólnokształcącego. Nic w placówce nie stoi wolne, szkoła jest gęsto zaludniona.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokolant:
Agnieszka Wnęk
Biuro Rady
Przewodniczący Komisji
(Brunon Han)