Zarząd Powiatu Świeckiego
Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1b, art. 11 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 oraz art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 239 z późn. zm.) ogłasza
otwarty konkurs ofert nr 1 na zrealizowanie zadania w zakresie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa, poprzez:
- „Prowadzenie mobilnego punktu nieodpłatnej pomocy prawnej Nr 1” obsługującego teren gminy Jeżewo, Lniano, Osie i Drzycim w siedzibach tych jednostek w następujący sposób:
Mobilny punk nieodpłatnej pomocy prawnej Nr 1 |
Lp. |
Gmina |
Adres |
Dni tygodnia |
Godziny otwarcia* |
1. |
Jeżewo |
ul. Świecka 12 |
poniedziałek wtorek |
9:00 – 13:00
10:00 – 14:00 |
2. |
Lniano |
ul. Wyzwolenia 9 |
środa |
10:00 – 14:00 |
3. |
Osie |
ul. Dworcowa 6 |
czwartek |
8:00 – 12:00 |
4. |
Drzycim |
ul. Podgórna 10 |
piątek |
8:00 – 12:00 |
*godziny otwarcia mogą ulec zmianie
Prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej polega w szczególności na udzielaniu pomocy i porad osobom uprawnionym:
1) o przysługujących im uprawnieniach lub o spoczywających na nich obowiązkach lub
2) wskazaniu osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
3) udzieleniu pomocy w sporządzeniu projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym, lub
4) w sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.
- Po rozpatrzeniu ofert zadanie realizowane będzie w formie powierzenia realizacji zadania.
Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację wymienionego zadania.
- Środki finansowe przeznaczone na realizację zadania, którego dotyczy niniejsza oferta, wynoszą 60 726,- zł. Wysokość środków może zostać zmniejszona z przyczyn niezależnych od ogłaszającego otwarty konkurs ofert.
Zasady przyznawania dotacji.
- Zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 239 z późn. zm.) podmiot wyłoniony w otwartym konkursie ofert zobowiązany jest do wykonania zadania w zakresie i na zasadach określonych w zawartej umowie.
- Dotacja z przeznaczeniem na realizację zadania publicznego zostanie przyznana uchwałą Zarządu Powiatu.
- W przypadku niewiarygodności podmiotu wyłonionego w drodze konkursu Zarząd Powiatu może odmówić podpisania umowy i przyznania dotacji na powierzenie wykonania zadania publicznego.
Termin oraz warunki składania ofert i realizacji zadania.
- 7. Zadanie podlega wykonaniu w 2017 roku. Rozpoczęcie realizacji zadania przyjmuje się na dzień 1 stycznia 2017 roku a zakończenie realizacji zadania przyjmuje się na dzień
31 grudnia 2017 roku. Zarząd Powiatu dopuszcza możliwość zmiany przyjętego czasu realizacji zadania.
- Zadanie obejmuje wyłącznie działania na rzecz mieszkańców Powiatu Świeckiego.
- Nie dopuszcza się odstępstwa od ustaleń zawartych w umowie na realizację zadania publicznego przez podmiot wyłoniony w drodze otwartego konkursu ofert. Zarząd Powiatu może ze względu na ważny interes społeczny odstąpić od części albo całości umowy.
- Oferta powinna zawierać w szczególności:
1) szczegółowy zakres rzeczowy zadania publicznego proponowanego do realizacji;
2) dane dotyczące organizacji (adres, nr KRS, NIP, nazwę banku i numer rachunku, dane osoby kontaktowej, przedmiot działalności statutowej);
3) kwotę dotacji o jaką się ubiega;
4) czas i miejsce
5) kalkulację przewidywanych kosztów realizacji zadania publicznego;
6) informację o wcześniejszej działalności podmiotu składającego ofertę w zakresie którego dotyczy zadanie;
7) informację o posiadanych zasobach rzeczowych i kadrowych zapewniających wykonanie zadania publicznego.
- Dwie lub więcej organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 239 z późn. zm.) działające wspólnie mogą złożyć ofertę wspólną.
- Oferta wspólna wskazuje:
1) jakie działania w ramach realizacji zadania publicznego będą wykonywać poszczególne organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 w/w ustawy ;
2) sposób reprezentacji podmiotów, o których mowa w pkt 12, wobec organu administracji publicznej.
- Umowę zawartą między organizacjami pozarządowymi lub podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 w/w ustawy, określającą zakres ich świadczeń składających się na realizacje zadania publicznego, załącza się do umowy o powierzenie realizacji zadania publicznego.
- Organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 w/w ustawy składające ofertę wspólną ponoszą odpowiedzialność solidarną za zobowiązania, o których mowa w art. 16 ust. 1 w/w ustawy.
- Do oferty należy dołączyć:
1) aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, innego rejestru lub ewidencji zgodny ze stanem faktycznym i prawnym.
- Oferty należy składać na drukach wg wzoru stanowiącego załącznik Nr 1 do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 sierpnia 2016 roku w sprawie wzoru oferty i ramowego wzoru umowy dotyczących realizacji zadania publicznego oraz wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania (Dz. U. z 2016 r. poz. 1300).
- oferta i druki zamieszczone są na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Świeciu
www.csw.pl
Druki można również otrzymać w:
- Starostwie Powiatowym w Wydziale Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego w Świeciu przy ul. Gen. Józefa Hallera 9;
- O powierzenie prowadzenia punktu nieodpłatnej pomocy prawnej może ubiegać się;
organizacja pozarządowa w zakresie, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która spełnia łącznie następujące warunki:
1) posiada co najmniej dwuletnie doświadczenie w wykonywaniu zadań wiążących się z udzielaniem porad prawnych lub informacji prawnych;
2) przedstawi zawarte umowy lub promesy ich zawarcia z adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub osobą, o której mowa w ust. 3 pkt 2;
3) daje gwarancję należytego wykonania zadania, w szczególności przez złożenie pisemnego zobowiązania:
- a) zapewnienia poufności w związku z udzielaniem nieodpłatnej pomocy prawnej i jej dokumentowaniem,
- b) zapewnienia profesjonalnego i rzetelnego udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, w szczególności w sytuacji, gdy zachodzi konflikt interesów.
- Oferty w zakresie przedmiotowym dotyczącym udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa przedstawione na innych niż wskazane drukach, niepełne, złożone po terminie bądź dotknięte innymi wadami utrudniającymi pełną identyfikację, zrozumienie intencji oferenta zostaną odrzucone bez składania wyjaśnień.
19 .Wykluczone z konkursu są podmioty, które niewłaściwie zrealizowały zlecone zadania publiczne, nie rozliczyły się z przydzielonych na ich realizację środków finansowych bądź innych zadań i związanych z nimi środków finansowych bez względu na okres poprzedzający przystąpienie do konkursu.
Termin składania ofert.
- Oferty należy składać do dnia 22 listopada 2016 roku w sekretariacie Starostwa Powiatowego w Świeciu, ul. Gen. Józefa Hallera 9, 86-100 Świecie, pokój nr 316 w zamkniętej kopercie z adnotacją „Otwarty konkurs ofert nr 1 na realizację zadania pn. „Prowadzenie mobilnego punktu nieodpłatnej pomocy prawnej nr 1”. Za zachowanie terminu uważa się datę wpływu oferty pod ww. adres w godzinach pracy urzędu tj. do godz. 15:30.
Termin, tryb i kryteria stosowane przy dokonywaniu wyboru oferty.
- Złożone oferty w ramach otwartego konkursu rozpatruje Komisja konkursowa powołana uchwałą Zarządu Powiatu.
- Zarząd Powiatu może powołać do rozpatrywania ofert specjalistę w danej dziedzinie.
- Rozpatrzenie i wybór oferty nastąpi w terminie do 30 listopada 2016 r..
- Komisja konkursowa przy rozpatrywaniu ofert będzie brać pod uwagę następujące kryteria:
1) możliwość realizacji zadania publicznego przez organizację pozarządową lub inne podmioty;
2) przedstawioną kalkulację kosztów realizacji zadania;
3) zbieżność celów statutowych podmiotu składającego ofertę ze sferą zadań publicznych;
4) doświadczenie oferenta w zakresie realizacji zadań publicznych dotyczących
udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa;
5) możliwość realizacji zadania przez oferenta;
6) wkład rzeczowy i osobowy;
7) proponowaną jakość wykonania zadania.
Postanowienia końcowe.
- Umowa zawarta pomiędzy Zarządem Powiatu a oferentem regulować będzie wszelkie warunki realizacji zadania publicznego.
- Przyznana uchwałą Zarządu Powiatu dotacja przeznaczona jest wyłącznie na realizację zadania publicznego, zgodnie z zawartą umową.
- Podmiot realizujący zadanie ma obowiązek umieszczać na wszystkich materiałach oraz w mass mediach popularyzujących realizowane zadanie publiczne, informację o przekazującym dotację.
- Wyłoniony w otwartym konkursie ofert podmiot jest zobowiązany do wyodrębnienia w ewidencji księgowej środków otrzymanych na realizacje umowy w ramach działalności statutowej pożytku publicznego działalności odpłatnej i nieodpłatnej, nie stanowiącej działalności gospodarczej, w stopniu umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników, z zastrzeżeniem przepisów o rachunkowości, zgodnie z art. 16 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1118 j.t z późn. zm.).
Zadania Powiatu Świeckiego realizowane w roku 2016 dotyczące udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa.
- W 2016 roku Powiat Świecki powierzył realizację zadania w tym zakresie Zaborskiemu Towarzystwu Naukowemu w Brusach. Wysokość dotacji wyniosła 119 892,- zł.