Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – wg załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:
1. Bożena Gaca-Zielińska- Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,
2. Iwona Karolewska- Sekretarz Powiatu Świeckiego,
3. Franciszek Koszowski- Wicestarosta Powiatu Świeckiego,
4. Zbigniew Semrau- Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu,
5. Magdalena Studzińska- Inspektor w Wydziale Współpracy i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Świeciu,
6. Marta Suchomska- Inspektor w Wydziale Współpracy i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Świeciu,
7. Katarzyna Trybuła- Inspektor w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu,
Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Pani Iwona Manys, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawiła porządek obrad:
1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
2. Informacja na temat organizacji programów profilaktyki zdrowotnej realizowanych z budżetu Powiatu.
3. Sprawy bieżące.
.
Do pkt. 2
Pani Iwona Karolewska przed przystąpieniem do omówienia przygotowanego materiału zwróciła uwagę, iż programy profilaktyczne, które realizowane są w Starostwie Powiatowym w Świeciu wykonywane są dwojako: z jednej strony wspierane są organizacje na podstawie Ustawy o pożytku publicznym i o wolontariacie, z kolei w ramach promocji zdrowia podejmowane są działania na rzecz zdrowia naszych mieszkańców.
Pani Marta Suchomska przedstawiła materiał „Informacja na temat organizacji programów profilaktyki zdrowotnej realizowanych z budżetu Powiatu w 2022 r.” w części dot. środków wydatkowanych w ramach promocji zdrowia (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).
Pan Grzegorz Goral zapytał, w jaki sposób zdobyta podczas szkoleń wiedza wykorzystywana jest przez nauczycieli i pedagogów.
Pani Iwona Karolewska wyjaśniła, że służby mundurowe nie posiadają środków finansowych, aby w jakikolwiek sposób się szkolić, dlatego korzystają ze wsparcia programów. Dzięki takim szkoleniom, które odbywają się od kilku lat w jednym miejscu spotykają się przedstawiciele służb mundurowych z przedstawicielami szkół. Są to 2- dniowe szkolenia merytoryczne, a zdobyta podczas ich trwania wiedza wykorzystywana jest w dalszej pracy przez kadrę pedagogiczną, dzięki czemu pracownicy szkół wiedzą, do kogo mają się zgłosić i jak postępować w trudnych sprawach.
Pan Grzegorz Goral dopytał, czy nauczyciele wykorzystują tą wiedzę na lekcjach wychowawczych.
Pani Iwona Karolewska zakłada, iż tak. Dyrektorzy kierują pracowników na szkolenia, a następnie rozliczają z ich zastosowania nowo zdobytych umiejętności w pracy.
Pani Iwona Manys dodała, że zależy to od organizacji całej szkoły, ale bazując na własnych doświadczeniach przyznała, że jest to bardzo praktyczne. Oceniła, iż szkolenia dla kadry pedagogicznej są bardzo wartościowe, dzięki temu nauczyciele czy pedagodzy wiedzą, jak postępować w sytuacjach kryzysowych, następuje wymiana doświadczeń i spostrzeżeń, która pomaga w rozwiązywaniu trudnych problemów, dlatego nie rezygnowałby z takich działań. Co do wykorzystywania zdobytej przez nauczycieli wiedzy na zajęciach z uczniami powiedziała, że można byłoby przeprowadzić ewaluację lub ankietę dla dyrektorów szkół, w których nauczyciele brali udział, ale jej zdaniem mija się to z celem.
Pan Roman Witt skomentował, iż nie wszystko jest mierzalne, chodzi również o wypracowanie relacji i współpracy, która ułatwi rozwiązywanie problemów. Jego zdaniem warsztaty te są przeprowadzane w bardzo ciekawej formie, zarówno teoretycznej jak i praktycznej. Wyjaśnił, iż program szkolenia obejmuje dwa stałe panele. Pierwszym z nich jest kurs udzielania pierwszej pomocy, w którym uczestniczą zarówno nauczyciele, pedagodzy jak i pracownicy poradni. Podczas jego trwania przekazywane są praktyczne informacje od osób, którzy na co dzień mają styczność z wypadkami, a to pozwala na przełamanie barier psychicznych wśród uczestników. Druga część warsztatów poświęcona jest omówieniu prawnych aspektów, np. wyjaśnienie, kiedy mamy do czynienia z przestępstwem, a kiedy z wykroczeniem i co szkoła może zrobić we własnym zakresie. Zwrócił uwagę, że takie informacje wykorzystuje się nie tylko na zajęciach, gdyż wiele spraw dot. funkcjonowania placówki, a zapraszani na spotkania praktycy dzielą się wiedzą, która służy szkołom.
Pani Stanisława Kuffel zapytała, czy z programów zdrowotnych dla seniorów w większości korzystają mieszkańcy wsi czy miast.
Pani Iwona Karolewska wyjaśniła, że różnie i zależy to od rodzaju programu. Jako przykład podała, że do Programu Przeciwko Upadkom Seniorów, który powstał z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego mogą przystąpić wszyscy zainteresowani. Przyznała jednak, że coraz więcej gmin przestaje z tego korzystać, a największe zainteresowanie jest wśród mieszkańców Świecia. Jeśli chodzi o spotkania dot. profilaktyki nowotworowej wskazała, iż miały one nieco inną formę, ponieważ odbywały się m.in. w Gminie Świekatowo i Jeżewo, a zgłosić się mogli wszyscy zainteresowani z terenu całego powiatu.
Pani Magdalena Studzińska przedstawiła materiał „Informacja na temat organizacji programów profilaktyki zdrowotnej realizowanych z budżetu Powiatu w 2022 r.” w części dot. środków przekazanych organizacjom zgodnie z Ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).
Pani Iwona Karolewska dodała, że w przypadku środków przeznaczonych dla Związku Niewidomych podana jest kwota tylko dla Powiatu Świeckiego, tak aby poszerzyć zakres działań poza Gminę Świecie.
Pani Magdalena Studzińska podsumowała, iż na ochronę i promocję zdrowia przekazano łącznie 38 000 złotych.
Pan Grzegorz Goral zapytał o działalność stowarzyszenia Nowe Różowe Okulary, które w omawianym sprawozdaniu zostało ujęte dwa razy.
Pani Magdalena Studzińska odpowiedziała, że jest to jedna organizacja. 27 000 złotych zostało przekazane na podstawie konkursu ofert, a pozostałe środki przeznaczono na podstawie art. 19a Ustawy, czyli uproszczonej oferty, w której maksymalna wysokość możliwej do pozyskania kwoty wynosi 10 000 złotych. W takim przypadku organizacja ma 90 dni na zorganizowanie wydarzenia, a z racji ogromnego zainteresowania tym projektem ze strony mieszkańców (zadanie „Mam haka na raka”) wykorzystano środki, które były w puli.
Pan Grzegorz Goral dopytał, ile łącznie mieszkańców uczestniczyło w tych spotkaniach.
Pani Iwona Karolewska objaśniła, iż część spotkań miała charakter indywidualny, gdzie każda z osób mogła odbyć spotkanie z lekarzem. Z takiej możliwości skorzystało ok. 200 osób, natomiast w 3 spotkaniach otwartych brało udział ok. 150 mieszkańców. Dodatkowo organizowana była kampania medialna dot. profilaktyki nowotworowej o zasięgu ok. 1000 osób.
.
Do pkt. 1
Pani Katarzyna Trybuła przedstawiła projekt uchwały rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały w sprawie określenia rozkładu godzin pracy w dni powszednie, w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Świeckiego na 2023 rok (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 23.01.2023 r.).
Do przedstawionego materiału żadnych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pani Bożena Gaca-Zielińska omówiła sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w roku 2022, w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Świecki (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 31.01.2023 r.).
Pani Iwona Manys zapytała o planowane podwyżki dla nauczycieli.
Pani Bożena Gaca-Zielińska powiedziała, że ostatnia wzmianka w Rządowym Centrum Legislacji jest z 23 stycznia i dot. wysłania projektu do Związków Zawodowych w dniu 20 stycznia. Zgodnie z Ustawą Związki Zawodowe mają 30 dni na ustosunkowanie się i dodała, że z uwagi na konieczność przyjęcia projektu w ciągu 3 miesięcy od uchwalenia ustawy budżetowej termin na wydanie rozporządzenia wypada w maju.
Pan Zbigniew Semrau przedstawił Sprawozdanie z funkcjonowania powiatowych przewozów użyteczności publicznej w 2022 roku (materiał ten stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 13.02.2023 r.).
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odnosząc się do przestawionego sprawozdania powiedziała, iż sprywatyzował się dział gospodarki i każdy przedsiębiorca przystępujący do przetargu ma gwarancję, że nie poniesie strat i uzyska choć minimalny zysk, a taka forma dofinansowania zabezpiecza wykonawcę usług. W powiecie funkcjonują bardziej i mniej obłożone linie autobusowe, ale bardzo dobrze skomunikowana jest część południowa powiatu. Wynika to z różnych przyczyn, m.in. poprzez dojazdy uczniów z województwa pomorskiego do szkół w Nowem. Wspomniała, że mieszkańcy gminy Nowe bardzo mocno ubolewają nad brakiem połączenia autobusowego do Twardej Góry- obecnie działa tylko transport kolejowy, który umożliwia dojazd do Bydgoszczy i Gdańska, a osoby nieposiadające samochodu osobowego mają duże utrudnienie. Zwróciła również uwagę, że w czasie zajęć lekcyjnych jeździ tam autobus, ale gdy są w przerwy w nauce mieszkańcy nie mają takiej możliwości.
Pan Marek Mazurek uznał, że komunikacja Nowego z Bydgoszczą czy Gdańskiem została zignorowana zarówno przez PKP jak i Marszałka Województwa, a jako przykład wskazał, że niegdyś pociągi z Twardej Góry do Bydgoszczy kursowały częściej.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odnosząc się do wypowiedzi przedmówcy wyraziła opinię, iż taki stan rzeczy wynika z braku porozumienia Marszałków województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Ponadto decyzje podjęte niegdyś przez mieszkańców Nowego pozbawiły ich dostępu do kolei, a dodatkowym utrudnieniem jest stale pogarszające się sytuacja na rynku pracy. Kończąc swoją wypowiedź pozytywnie oceniła funkcjonowanie przewozów publicznych, dzięki czemu wielu uczniów ma zapewniony dojazd do szkół.
Pan Franciszek Koszowski podkreślił, że Powiat ma najbardziej rozbudowaną sieć autobusową w całym województwie, a istotą jest jej trwałość. W międzyczasie wprowadzane są dodatkowe kursy tak, aby mieszkańcy mogli dojechać do szpitala czy urzędów bez konieczności czekania kilku godzin na przyjazd autobusu.
Pan Roman Witt zwrócił uwagę na funkcjonującą sieć kolejową w Laskowicach i Terespolu i wyraził zdanie, że wystarczy dobrze skomunikować ze sobą miejscowości, a budowa kolejnego tak dużego węzła jak w Laskowicach nie jest ekonomiczna.
Pan Marek Mazurek powiedział, że ceni zarówno Powiat jak i włodarzy gmin za funkcjonowanie sieci transportu publicznego ale żałuje, że nie udało się wypracować takiego rozkładu, aby pracownicy mogli dojeżdżać do pracy na godzinę 6 czy 7 i zmuszeni są korzystać z prywatnych środków lokomocji. Podsumowując wyraził zadowolenie, że zostały wykorzystane możliwości do zorganizowania transportu publicznego mieszkańcom.
.
Do pkt. 3
Pan Roman Witt przypomniał, iż w momencie ataku Rosji na Ukrainę powstał w Świeciu Komitet Pomocy Ukrainie. W dniu dzisiejszym pakowany będzie kolejny transport, ale tym razem będzie to sprzęt medyczny, m.in. wózki dla rannych osób przebywających w szpitalach polowych. Zwrócił uwagę, że Nowy Szpital w Świeciu również przyłączył się do akcji i przekazał 6 wózków inwalidzkich. Z kolei Miejsko-Gminna przychodnia w Świeciu przeznaczy gazy ratunkowe i rękawiczki i zaznaczył, że także prywatne osoby mogą wesprzeć Komitet. Podziękował również Pani Katarzynie Trybuła, która kontaktowała się z Nowym Szpitalem odnośnie możliwości podarowania wózków, których szpital nie będzie już używał.
Pani Iwona Manys zaproponowała, aby tą informację przekazać także podczas Sesji Rady Powiatu Świeckiego.
Pan Roman Witt powiedział, iż Komitet utrzymuje się ze środków zebranych lub przekazanych od darczyńców, dzięki czemu możliwe było m.in. zakupienie żywności.
Pan Grzegorz Goral zapytał, czy Przewodnicząca Komisji Zdrowia może być jednocześnie członkiem Zarządu Powiatu.
Pani Iwona Manys wyjaśniła, że tak.
Pan Grzegorz Goral dopowiedział, że chodzi o konflikt interesów.
Pani Iwona Manys wytłumaczyła, iż decyzja o pozostaniu Przewodniczącą Komisji zależy tylko od niej.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że nie zachodzi konflikt interesu, ponieważ członkowie Zarządu mogą być jednocześnie członkami komisji.
Pan Franciszek Koszowski wskazał, że Przewodniczący Rady Powiatu nie może jednocześnie wchodzić w skład Komisji Rewizyjnej, która jest organem kontrolnym.
Pan Grzegorz Goral dopytał więc, czy nie została złamana kolejność wyborów Przewodniczącego Rady Powiatu.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odparła, że Przewodniczący Rady Powiatu tylko i wyłącznie organizuje prace Rady, a to od głosu wszystkich radnych zależy, czy zostanie podjęta jakakolwiek uchwała bądź decyzja. Co do wątpliwości Radnego Pana Grzegorza Gorala w sprawie kolejności wyborów na Przewodniczącego powiedziała, że Przewodniczący odwoływany jest na podstawie uchwały, którą podejmują wszyscy radni. Zaznaczyła, że to Rada Powiatu jest najważniejszym organem do podejmowania decyzji.
Na tym posiedzenie zakończono Protokolant: Katarzyna Kwaśnik Biuro RadyPrzewodnicząca Komisji
Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej
(Iwona Manys)