Dot. części I posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki
Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki – wg załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:
1. Franciszek Koszowski- Wicestarosta Powiatu Świeckiego,
2. Andrzej Kowalski- Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Świeckiego,
3. Dariusz Woźniak- Skarbnik Powiatu Świeckiego.
Otwarcia części I posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawiła porządek obrad:
1. Przyjęcie planu pracy Komisji na 2023 rok.
2. Sprawy bieżące.
.
Do pkt. 1
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska poinformowała, iż członkowie komisji otrzymali na skrzynki mailowe projekt planu pracy na 2023 rok. Wobec braku uwag i propozycji zmian zwróciła się do radnych o zaopiniowanie planu pracy komisji.
Następnie Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt planu pracy Komisji na 2023 rok przy 3 głosach za, braku głosów przeciw i braku głosów wstrzymujących (Uchwała Nr 17/23 w załączeniu do protokołu).
Do pkt. 2Pani Stanisława Kuffel w związku ze śmiercią Radnego Pana Ryszarda Packa zwróciła uwagę na liczebność Komisji Oświaty.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odpowiedziała, że rozmawiała na ten temat z Panem Wiceprzewodniczącym, który poinformował ją o złożeniu dokumentów do Komisarza Wyborczego, który zajmuje się procedurą powołania nowego radnego. Na sesji Rady Powiatu zostanie zaprzysiężony nowy radny i wówczas, gdy wyrazi zgodę na dołączenie do Komisji Oświaty będzie ona liczyła 4 członków. Dodała, że w innym wypadku komisja będzie pracować w 3-osobowym składzie, a nieobecność któregoś z członków spowoduje, że nie będzie można podejmować żadnych uchwał. Wyraziła jednak nadzieję, że Komisja będzie na tyle zmobilizowana, że nie dojdzie do takiej sytuacji. Zaznaczyła również, iż istnieje możliwość zorganizowania posiedzenia w formie zdalnej, na które pozwalają przepisy prawa.
Pan Grzegorz Goral nawiązując do wypowiedzi przedmówczyni zwrócił uwagę, dlaczego o takiej możliwości nie mówiono wcześniej.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odpowiedziała, że Komisja Oświaty organizowała zdalne posiedzenia.
Pan Grzegorz Goral stwierdził, że o takiej możliwości powinniśmy dyskutować wtedy, gdy niektórzy Radni nie mogli uczestniczyć osobiście zarówno w komisjach jak i Sesji Rady.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wyjaśniła, iż ówczesny Przewodniczący Rady był decydentem i to on zwoływał i organizował sesje. Dodała, że jeśli zajdzie taka potrzeba to posiedzenia Komisji Oświaty będą przeprowadzane w formie zdalnej.
Pan Andrzej Kowalski powołując się na artykuł prasowy powiedział, że w jednej z Rad Powiatu doszło do nieprzyjemnej sytuacji, w której radni podnieśli sobie diety i spotykali się tylko na posiedzeniach zdalnych, co zostało negatywnie odebrane w środowisku lokalnym. Dodał również, iż były Przewodniczący uczestniczył w szkoleniach i zwoływanie sesji w formie zdalnej nie jest jednoznaczne.
Pani Stanisława Kuffel wskazała, iż w ówczesnym czasie nie były przestrzegane zasady noszenia maseczek.
Pan Dariusz Woźniak objaśnił, że zmieniły się przepisy i to Rada decyduje o przeprowadzeniu sesji w formie zdalnej, a nie Przewodniczący.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska przypomniała, iż w przypadku szkół to dyrektor podejmuje decyzję o przejściu na tryb zdalny bądź hybrydowy w przypadku wysokiego stopnia zachorowań lub zagrożenia wystąpienia epidemii, powiadamiając organ prowadzący.
Dot. części II wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej
Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji– wg załączonych list obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:
1. Franciszek Koszowski- Wicestarosta Powiatu Świeckiego,
2. Andrzej Kowalski- Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Świeckiego,
3. Adam Meller- Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu,
4. Barbara Studzińska- Starosta Powiatu Świeckiego,
5. Dariusz Woźniak- Skarbnik Powiatu Świeckiego.
Otwarcia części II posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawiła porządek obrad:
1. Przyjęcie planu pracy Komisji na 2023 rok.
2. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
3. Sprawy bieżące.
Do pkt. 2
Pan Adam Meller przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały Nr XXII/139/12 z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Świecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 16.01.2023 r.).
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska oceniła, iż materiał został przygotowany bardzo szczegółowo, dzięki czemu można było dokładnie prześledzić zarówno ilość przystanków jak i kursów autobusowych w poszczególnych gminach. Dodała, że duża ich liczba świadczy o tym, że transport publiczny działa pozytywnie.
Pan Adam Meller stwierdził, że jest to spowodowane tym, iż transport publiczny dot. głównie kursów szkolnych i takie rozmieszczenie przystanków pozwoli na zagwarantowanie bezpieczeństwa dzieciom. Następnie przedstawił dwa projekty uchwał Rady Powiatu Świeckiego w sprawie:
a) ustalenia przebiegu drogi powiatowej nr 1281C Bukowiec-Gruczno,
b) ustalenia przebiegu drogi powiatowej nr 1282C Stążki-Gruczno,
których podjęcie wynika z przekazania Powiatowi odcinka drogi wojewódzkiej nr 245 w Grucznie na zasadzie kaskady (przedstawione materiały stanowią załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 16.01.2023 r.).
Pan Grzegorz Goral zapytał, jaki jest stan dróg przekazanych przez Marszałka Województwa.
Pan Adam Meller odparł, że są to drogi wymagające remontu.
Pan Grzegorz Goral dopytał więc, czy zostały przekazane środki finansowe na ich remont.
Pan Adam Meller wyjaśnił, że droga ta została przekazana Powiatowi na zasadzie kaskady. Zarządowi Dróg Wojewódzkich przekazano stare szlaki dróg krajowych, które stały się zbędne w wyniku powstania trasy S5, co doprowadziło do obniżenia rangi dróg krajowych na drogi wojewódzkie. Marszałek Województwa otrzymując od GDDKiA np. 20 km dróg może scedować je o kategorię niżej do dróg powiatowych. Podkreślił, że proces ten polega na wywołaniu uchwały Zarządu Województwa bez zgody Zarządu Powiatu, więc odbywa się on jednostronnie. Kontynuując objaśnił, iż taką procedurę przewiduje Ustawa o drogach publicznych, a Zarząd Województwa na 30 dni przed podjęciem uchwały zobowiązany jest poinformować o tym fakcie Zarząd Powiatu. Dodał, że sprawa ta była analizowana pod kątem możliwości odwołania i dzięki działaniom Zarządu Powiatu i Starosty udało się wynegocjować kwotę 700 000 złotych na remont tego odcinka, o pozostałe 700 000 złotych został złożony wniosek do Rządowego Programu Rozwoju Dróg.
Pan Franciszek Koszowski odnosząc się do dyskusji powiedział, że wniosek na drogę Gruczno-Bukowiec znajduje się na 2 miejscu w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Pewne było, że droga ta zostanie przekazana Powiatowi, dlatego lepszym rozwiązaniem było podjęcie rozmów z Marszałkiem i wynegocjowanie współfinansowania remontu. Uprzedzając pytania, dlaczego Marszałek nie przekazał wyremontowanej drogi stwierdził, że Marszałek nie ma w tym interesu- koszt wyremontowania drogi w standardzie wojewódzkim byłby dużo wyższy niż w standardzie drogi powiatowej, dlatego korzystniej było dofinansować Marszałkowi w naszym standardzie.
Pan Roman Witt zasugerował, że można byłoby zastosować ten sam algorytm w stosunku do gmin.
Pan Franciszek Koszowski odparł, iż jeżeli droga zostanie wyremontowana gmina ją przyjmie, dzięki czemu Powiat pozbywa się kosztów utrzymania na przyszłość.
Pan Adam Meller wskazał, że w ramach programów przebudowy dróg odbywają się spotkania z włodarzami gmin. W poprzednim programie udało się przekazać gminom 6-cio km odcinek dróg, co jest podyktowane przede wszystkim uporządkowaniem sieci.
Pan Roman Witt zapytał, czy zmiana kategorii dróg z wojewódzkich na powiatowe nie komplikuje działalności firmom budowalnym.
Pan Adam Meller odpowiedział, że w przypadku omawianego odcinka drogi nie i dodał, że prawdopodobnie remont zakończy się w przeciągu 6 miesięcy.
Pan Roman Witt wyjaśnił, że w poprzednim pytaniu miał na myśli dopuszczalną masę dla transportu wojewódzkiego.
Pan Adam Meller odparł, że Zarząd Województwa argumentuje to porządkowaniem sieci dróg i zapewnieniem ciągłości. Z ustawy wynika, że drogi wojewódzkie nie powinny mieć mniejszej klasy niż drogi klasy G. Odcinek drogi nr 245 posiada klasę Z, a więc jest to typowo droga powiatowa. Cieszy go jednak fakt, że Powiat ma odpowiednie zaplecze finansowe, aby przeprowadzić remont.
Pan Grzegorz Goral odnosząc się do poprzedniej wypowiedzi zauważył, iż za przejęciem tej drogi idą również koszty jej utrzymania. Wobec tego zapytał, czy województwo zapewnia środki na zimowe utrzymanie tego odcinka.
Pan Adam Meller odpowiedział, że środki przekazane przez województwo stanową jednorazową dotację.
Pan Dariusz Woźniak skomentował, iż w ramach subwencji równoważącego bądź wyrównawczej obowiązuje parametr, wg którego każdy powiat otrzymuje środki w zależności od długości sieci dróg, jaką posiada. Wskazał, że pośrednio przejmowanie dróg przyczynia się do wzrostu subwencji, w której możemy znaleźć źródło finansowania wydatków bieżących.
Pan Roman Witt podsumował, że Marszałek przekazuje Powiatowi drogę wojewódzką, która przedtem była drogą krajową.
Pan Grzegorz Goral powiedział, że rozumie ten proces, ale Powiat ma ograniczony budżet a przejęcie nowej drogi generuje dodatkowe koszty.
Pan Roman Witt wyjaśnił, że nie mamy w tym przypadku wyboru- może dojść do sytuacji, w której Powiat nie otrzyma żadnych środków, dlatego lepszym rozwiązaniem jest przejęcie odcinka drogi już teraz z zagwarantowaniem pokrycia części wydatków przez województwo. Dodał również, że należałoby zmienić prawo, aby nie dochodziło do kaskadowego przekazywania dróg.
Pan Andrzej Kowalski nawiązując do toczącej się dyskusji zwrócił uwagę, iż z tej drogi będą korzystać nasi mieszkańcy, dlatego należałoby patrzeć przez taki pryzmat. Jako pozytywne ocenił działanie Zarządu Powiatu w tej sprawie.
Pan Grzegorz Goral odparł, iż zdaje sobie z tego sprawę, ale przekazanie Powiatowi nowego odcinka drogi wiążę się z kosztami na odśnieżanie czy odmrażanie.
Pan Andrzej Kowalski przypomniał o podobnej sytuacji, kiedy to Powiat przejmował od Marszałka Województwa drogę nr 38. Podkreślił, że dzięki remontowi mieszkańcy są zadowoleni z jej jakości, która bezwzględnie się poprawiła. Stwierdził, iż na terenie Powiatu Świeckiego tylko ok. 2 km dróg wojewódzkich zostało wyremontowanych w przeciągu ostatnich 10-15 lat. Następnie wyraził opinię, że wyłącznie 2-3 drogi powinny mieć status dróg wojewódzkich, pozostałe zaś są mają charakter powiatowy. Jego zdaniem pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego powinna być współpraca w zakresie uporządkowania sieci dróg.
Pan Franciszek Koszowski nawiązując do wcześniejszej wypowiedzi wskazał, że pomimo, iż do remontu pozostał ostatni odcinek drogi Osie-Warlubie pojawiają się naciski ze strony mieszkańców na jego dokończenie. W bieżącym roku rozstrzygnięty został przetarg na drogę do Płochocina, a wniosek został złożony na trzeci odcinek do samego węzła w Warlubiu co sprawia, że ok. 45 km drogi zostanie na nowo wyremontowane. Dlatego też zastanawia się nad zasadnością toczącej się dyskusji zważywszy na fakt, iż przejęte drogi są drogami 6-cio metrowymi.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zwróciła uwagę, że z każdym wzrostem liczby km wzrasta % subwencji równoważącej.
Pan Grzegorz Goral raz jeszcze wyjaśnił, że chodziło mu o kwestie finansowe utrzymania dróg.
Pan Dariusz Woźniak wobec faktu, iż posiedzenie Zarządu Powiatu jest zaplanowane na poniedziałek, przedstawił projekty uchwał Rady Powiatu Świeckiego w sprawie:
a) zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2023-2029,
b) zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2023,
c) udzielenia pomocy finansowej Gminie Bukowiec,
d) udzielenia pomocy finansowej Gminie Świekatowo,
które szczegółowo zostaną omówione po ich formalnym zatwierdzeniu (przedstawiane materiały stanowią załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 23.01.2023 r.).
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odparła, iż wszystkie informacje przekazane przez Pana Skarbnika były omawiane podczas wspólnego posiedzenia wszystkich Komisji w sprawie budżetu Powiatu na 2023 rok.
Pani Barbara Studzińska dodała, iż ponownie zostały wprowadzone środki na bezpieczne przejścia dla pieszych.
Pan Dariusz Woźniak objaśnił, że planuje się zabezpieczyć kwotę 200 000 złotych na tą inwestycję. Gotowa jest już dokumentacja oraz pozwolenia na budowę, a uzyskanie 800 000 złotych w przyszłym konkursie pozwoli na wykonanie tego zadania w całości.
Pan Grzegorz Goral zapytał, czy przejścia powstaną w całym powiecie.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że we wszystkich gminach powiatu.
Pan Franciszek Koszowski dodał, że dofinansowanie w wysokości ponad 800 000 złotych oraz 200 000 złotych udziału własnego wystarczy na zrealizowanie zadania, choć aktualnie nie ma jeszcze naboru wniosków. Następnie szczegółowo wyjaśnił kwestie związane z drogą Topolno-Grabowo, na remont której Powiat nie posiada teraz wystarczających środków i stwierdził, iż w jakichkolwiek dokumentacjach przetargowych nastąpił wzrost kosztów o ok. 30%.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska skomentowała, iż ceny materiałów budowlanych nieznacznie spadły, co może prowadzić do zmniejszenia kosztów przetargów.
Pan Franciszek Koszowski powiedział, iż nie zaobserwował spadku cen. Następnie wskazał, że w związku z przebudową wiaduktu w Terespolu wyznaczone zostały 3 objazdy:
a) z Plewna przez Gawroniec do Poledna i Gruczna,
b) Błądzim-Stążki do Parlina i Gruczna,
c) z Błądzimia przez Pruszcz, na co jednak Powiat nie wyraził zgody ze względu na duże natężenie ruchu w Pruszczu.
Dodał, że dla samochodów ciężarowych wyznaczono objazd trasą Sępólno-Koronowo-Bydgoszcz, ponieważ drogi powiatowe nie są przystosowane dla takich pojazdów. Zwrócił jednak uwagę, że część samochodów i autobusów szkolnych będzie jechało przez Terespol. Biorąc pod uwagę termin zakończenia inwestycji na koniec grudnia tego roku, już teraz został złożony wniosek do Wojewody z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych na remont 3 km odcinka trasy w Terespolu.
Do pkt. 1Następnie Komisja Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt planu pracy Komisji na 2023 rok przy 6 głosach za, braku głosów przeciw i braku głosów wstrzymujących (Uchwała Nr 17/23 w załączeniu do protokołu).
Do pkt. 3
Pan Grzegorz Goral nawiązując do poprzedniej sesji Rady Powiatu Świeckiego, na której poinformowano o planowanej sprzedaży Nowego Szpitala innemu podmiotowi wyraził niezadowolenie z faktu, iż Radni dowiadują się o takich rzeczach od dziennikarzy czy z mediów. Wobec tego nie mieli oni okazji przedyskutować owej kwestii, a z racji pełnienia swoich funkcji powinni mieć jakąkolwiek możliwość spotkania się w tej sprawie. Zaznaczył, iż zdaje sobie sprawę z posiadania większości pakietowej przez szpital ale nie chciałby, aby w przyszłości takie sytuacje się powtarzały.
Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, iż kwestia o której wspomniał Pan Grzegorz Goral ujęta została w ostatnim sprawozdaniu z działań Zarządu w okresie międzysesyjnym. Wyjaśniła, że w pewnym momencie otrzymała informację o sprzedaży akcji grupy Nowy Szpital, do której ma dojść. W związku z tym poprosiła o spotkanie, aby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, co zawarte zostało w przedstawionym sprawozdaniu.
Pan Grzegorz Goral zwrócił uwagę, iż Radni dowiedzieli się o tym przed Sesją Rady.
Pani Iwona Manys dodała, że Nowy Szpital nie ma obowiązku informowania ale podkreśliła, że Radni mają prawo pytać o takie sprawy.
Pani Barbara Studzińska zgodziła się z wypowiedzą przedmówczyni.
Pan Grzegorz Goral powiedział, iż Radni powinni przynajmniej przedyskutować na takie tematy.
Pani Barbara Studzińska odparła, że poinformowała o planowanych działaniach i dodała, że sprawa jest na razie opiniowana w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zapewniła, iż na bieżąco będzie sprawdzać jej status, ale jej zdaniem działanie to dojdzie do skutku. Następnie wyjaśniła, że wspólnik Powiatu sprzedał akcje Grupy Nowy Szpital, które utworzył ze wszystkich szpitali, jakie ma w pakiecie. Potencjalny nowy podmiot, który będzie miał udziały w szpitalu współpracuje obecnie z samorządem w Kwidzyniu. Z tego też względu skontaktowała się ze Starostą Kwidzyńskim, który wyraził pozytywną opinię o nowym właścicielu. Powiedziała, iż w przypadku zmiany nadal będzie funkcjonować w Świeciu Grupa Nowy Szpital. Kontynuując wspomniała, że spółka, która zamierza przejąć akcje Grupy Nowy Szpital jest spółką czesko-słowacką, a swój oddział posiada we Wrocławiu. Kilka dni przed Sesją Rady Powiatu wspólnie z Panem Wicestarostą spotkała się z Prezesem spółki we Wrocławiu, a samo spotkanie oceniła za wartościowe. Odniosła się także do uchwały Rady Powiatu, którą podjęto w 2004 roku w sprawie utworzenia spółki prawa handlowego, zgodnie z którą wspólnik prywatny posiada 51% udziału, a Powiat 49%. Taki sposób zarzadzania szpitalem pozwolił na wyprowadzenie szpitala z długów.
Pani Urszula Kempińska- Czerwińska odnosząc się do wypowiedzi przedmówczyni potwierdziła dobrą opinię na temat funkcjonowania szpitala w Kwidzyniu. Na podstawie rozmów zarówno z pacjentami jak i lekarzami tam pracującymi można stwierdzić, iż szpital ten jest bardzo dobrze wyposażony. Świadczy on usługi zarówno w ramach NFZ jak i prywatnie, a stosunkowo krótki czas oczekiwania na wizyty i nieograniczona dostępność dla pacjentów sprawia, że duża liczba mieszkańców Nowego korzysta z jego usług.
Pani Barbara Studzińska zapewniła, iż nie ma powodu do niepokoju i dodała, że dla niej również jest to bardzo ważna sprawa. Zaznaczyła, że cały proces jest jeszcze w toku.
Pani Urszula Kempińska- Czerwińska skomentowała, że w związku z tym, że jest to spółka z siedzibą za granicą wszelkie formalności muszą być załatwione na linii krajowej.
Pani Barbara Studzińska powiedziała, że przedstawiciele spółki są otwarci na wszelkie rozmowy w celu wyjaśnienia szczegółów i formalności. Zwróciła uwagę na różnicę pomiędzy szpitalem w Kwidzyniu a szpitalem w Świeciu, która polega na tym, że w przypadku Powiatu Świeckiego jest on właścicielem majątku.
Pan Grzegorz Goral podziękował za wyjaśnienia choć stwierdził, że nadal niepokoi się o tą kwestię. Wspomniał, iż mieszkańcy, którzy byli przeciwni oddaniu pakietu większościowego spółce często pytają go, czy radni mają jakikolwiek wpływ na działalność Szpitala. W związku z zaistniałą sytuacją ma żal, iż o tak ważnych decyzjach radni nie dowiadują się z odpowiednim wyprzedzeniem.
Pani Barbara Studzińska wytłumaczyła, że decyzja o oddaniu pakietu większościowego spółce została podjęta przez uprawnione organy Powiatu Świeckiego w 2004 roku ze względu na ogromne problemy finansowe szpitala. Mimo zmiany formy z publicznej na niepubliczną w dalszym ciągu wykonuje on zadania publiczne poprzez świadczenie usług medycznych na podstawie reguł środków publicznych. Podkreśliła, że od samego początku działania Powiatu szpital był największą troską, robiono wszystko, aby zapewnić jak najlepsze jego funkcjonowanie, czego dowodem była pozytywna ocena kontroli NIK- u. Przyznała, że ówczesna zła sytuacja szpitala spowodowana była również niedofinansowaniem usług medycznych. Był to trudny czas dla szpitala, odbyło się wiele rozmów i negocjacji, aby wybrać rozwiązanie pozwalające placówce wyjść z zadłużenia.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odnosząc się do wcześniejszych wypowiedzi zwróciła uwagę na sytuację Nowego Szpitala oraz Szpitala Psychiatrycznego, którego zarządcą jest Marszałek Województwa. Oceniła, iż o wiele więcej zrobiono w Nowym Szpitalu, patrząc chociażby na remonty czy wyposażenie w sprzęt, dlatego jej zdaniem gdyby organem prowadzącym był samorząd powiatowy, nie byłoby tak dobrych rezultatów.
Pan Grzegorz Goral podziękował za szczegółowe przedstawienie kwestii szpitala i dodał, że dzięki temu ma teraz większą wiedzę na ten temat. Wskazał jednak, że jest zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników, którzy negatywnie oceniają decyzję odsprzedania szpitala spółce prywatnej.
Pani Barbara Studzińska wskazała, że należałoby oddzielić kwestie formy organizacji szpitala od tego, jak on działa jako placówka medyczna. Często słyszy się głosy o braku lekarza na dyżurze, złej diagnozie czy niesympatycznym zachowaniu personelu w stosunku do pacjentów, ale przyczyną podjętej w 2004 roku decyzji, iż organem prowadzącym szpitala jest spółka prawa handlowego było zadłużenie, brak środków na zapłatę faktur czy wynagrodzeń. Obecne problemy są zupełnie inne od tych, które kiedyś były w szpitalu, dlatego głównym celem jest teraz poprawa części medycznej placówki, a nie organizacyjnej, która na dzień dzisiejszy jest dobra. Z tego też względu rozmawia z Prezesem szpitala o usprawnieniu obsługi szpitala. Następnie odwołała się do skarg na nieobecność lekarzy podczas nocnej lub świątecznej opiece medycznej i podkreśliła, że w minionym 2022 roku tylko 1 raz nie było lekarza na nocnym i świątecznym dyżurze. Ponadto niedawno miała miejsce sytuacja, kiedy to lekarz z tzw. nocnego POZ-tu musiał wyjechać do stwierdzenia zgonu, przez co wywołało to oburzenie wśród pacjentów- zwróciła uwagę, iż jest to jego obowiązek. Kolejnym problemem jest niewystarczająca liczba lekarzy, co wiąże się z podejmowaniem przez nich pracy w kilku szpitalach lub podbieraniem sobie lekarzy przez placówki, na co nie mamy wpływu.
Pan Franciszek Koszowski zwrócił uwagę na informacje o zamykaniu coraz większej ilości oddziałów, szczególnie pediatrycznych ze względu na brak lekarzy. Wspomniał również na nagonkę na lekarzy z Białorusi czy z Ukrainy, której nie jest w stanie zrozumieć, ponieważ lekarzy ci mają takie same uprawnienia jak inni medycy.
Pani Barbara Studzińska dodała, że w przypadku lekarzy z Ukrainy jest inny system kształcenia i dochodzenia do ostatecznego zawodu, a bardziej zbliżeni do systemu polskiego są lekarze Białoruscy. Podkreśliła, że jak w każdym przypadku zdarzają się lekarze lepsi i gorsi, bardziej i mniej zaangażowani, a medycy ze wschodniej granicy przebywają w Polsce już jakiś czas i całkiem dobrze mówią w języku polskim.
Pan Grzegorz Goral odparł, iż był w szpitalu w Grudziądzu, gdzie przeważają lekarze z Ukrainy, którzy mają bardzo dobre podejście do pacjentów. Następnie powiedział, że społeczeństwo nie ma świadomości przyczyn sprzedania szpitala spółce prywatnej, być może dlatego, że nie mówiono o tym.
Pani Barbara Studzińska wskazała, iż w tamtym czasie temat ten był nagłaśniany zarówno w prasie, jak i na sesjach Rady czy komisjach.
Pani Urszula Kempińska- Czerwińska uważa, że „tak jak dużo jest ludzi tak dużo jest opinii”. Do dnia dzisiejszego są oponenci, którzy nie mają argumentów, że była to zła decyzja. Dodała, iż nie jesteśmy w stanie przekonać ich do innego zdania.
Pani Iwona Manys uznała, że w kwestii wykształcenia przyszłych lekarzy czy nauczycieli potrzebna jest reforma. Brak lekarzy powoduje, że mogą oni windować stawki i wybierać miejsca, gdzie mają oferowane lepsze warunki, co z kolei jest konsekwencją kształcenia lekarzy i trudności w dostaniu się na medycynę. Jest to problem globalny i polityczny, ale ma nadzieję, iż zmiana właściciela Nowego Szpitala będzie korzystna.
Pani Barbara Studzińska dopowiedziała, że szpital był bardzo dużą placówką jak na szpital powiatowy, zatrudnionych było wówczas ponad 800 pracowników, obecnie jest to ok. 500 osób, co jest wielkością optymalną. Przekształcenie, które miało miejsce kilkanaście lat doprowadziło do tego, że wielu lekarzy, którzy byli przeciwni zmianom przeniosło się do innych miejsc pracy na terenie powiatu. Uważa, iż taką zmianą naruszony został w dużym stopniu status quo, ale dzięki temu szpital stanął na nogi i nie generował niekontrolowanych strat. Dodała również, że ówcześni pracownicy nie akceptowali decyzji podjętej przez władze, a była ona przecież spowodowana chęcią przywrócenia sprawnego działania placówki, która miała wykonywać przypisane jej usługi, wypłacać pensje na czas i wyposażać się w sprzęt czy remonty.
Pani Iwona Manys zaproponowała, aby zakończyć dyskusję w tym zakresie i przejść do ew. innych pytań.
Pan Roman Witt poinformował o pozytywnych opiniach mieszańców na temat nowego systemu funkcjonowania SOR-u, tzw. Triage, ale wyraził zaniepokojenie tym, iż starsze osoby mogą czuć się zagubione. Zwrócił uwagę, że brakuje informacji o tym, co należy po kolei zrobić.
Zdaniem Pani Iwony Manys nie zadziałał czynnik ludzki. Podkreśliła, że o problemie tym dyskutowano z Panem Dariuszem Woźniakiem, który będzie zwracał na to uwagę.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska korzystając z okazji, iż został poruszony temat funkcjonalności szpitala wskazała, iż pacjenci skarżą się na duszności w tej części szpitala, w której nie został założony jeszcze system wentylacji. Zwróciła uwagę, iż przy braku wymiany powietrza szybciej dochodzi do rozprzestrzeniania się bakterii.
Pani Iwona Manys wobec wyczerpania porządku obrad podziękowała za udział w posiedzeniu.
Na tym posiedzenie zakończono Protokolant: Katarzyna Kwaśnik Biuro RadyPrzewodnicząca Komisji
Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki
(Urszula Kempińska-Czerwińska)
.
Przewodnicząca Komisji
Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej
(Iwona Manys)