Protokół nr 42/23 posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Świeckiego z dnia 27 stycznia 2023 r.

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji - według załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

1. Andrzej Kowalski- Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Świeckiego.

Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Pan Grzegorz Tomaszewski, który powitał członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawił porządek obrad:

1. Przyjęcie planu pracy Komisji na 2023 rok.

2. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.

3. Sprawy bieżące.

Do pkt. 1

Pan Grzegorz Tomaszewski poinformował, że dzisiejsze spotkanie poświęcone jest ustaleniu planu pracy komisji na 2023 rok, który następnie zostanie zatwierdzony na sesji Rady Powiatu. Dodał, iż tematów związanych z rolnictwem, leśnictwem i ochroną środowiska jest sporo i choć na przestrzeni działalności komisji były one wielokrotnie omawiane, to jest wiele takich, których problematyka jest nadal aktualna. Następnie przedstawił projekt planu pracy na 2023 rok i zwrócił się do członków komisji o ewentualne propozycje zmian.

Dyskutowano o tematyce posiedzeń Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa na 2023 rok, uwzględniając sugestie przedstawiane przez jej członków.

Następnie Komisja Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa jednogłośnie, 5 głosami za podjęła Uchwałę nr 16/23 w sprawie przyjęcia planu pracy Komisji na 2023 rok w wersji stanowiącej załącznik do protokołu.

 

Do pkt. 2

Pan Józef Gawrych wyjaśnił problematykę związaną z przeznaczeniem dodatkowych 15 000 złotych na inwestycję związaną z budową nowej siedziby biblioteki powiatowej. Powiedział, że obok planowanego przedsięwzięcia znajduje się stacja benzynowa oraz zbiorniki z gazem. Z tego względu straż pożarna, opierając się na przepisach rozporządzenia dot. posadowienia stacji benzynowych uznała, że nowo powstające budynki muszą znajdować się w odległości 60 metrów od stacji. W takim przypadku należy wykonać projekt zasypania zbiorników z gazem, ponieważ ekspertyza strażacka oraz opinia Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej dopuszcza wtedy skrócenie odległości 60 metrów o połowę. Zaznaczył, że projektowana biblioteka znajduje się 26 metrów od zbiorników, ale po ich zasypaniu Komendant dopuści odstępstwa i wyrazi zgodę na zbliżenie inwestycji na taką odległość. Dodał, że planowane 15 000 złotych przeznaczy się na projekt związany z zasypaniem zbiorników z gazem, w innym wypadku żaden obiekt na tej działce nie będzie mógł powstać.

Pan Franciszek Koszowski wspomniał o dodatkowych 200 000 złotych, które dołożone zostaną do zadania związanego z budową 18 przejść dla pieszych w każdej z gmin na terenie powiatu, jako zabezpieczenie udziału własnego.

Wobec wcześniejszego zapoznania się z pozostałymi materiałami sesyjnymi przez członków komisji zamknięto dyskusję w tym punkcie.

Do pkt. 3

W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.

Na tym posiedzenie zakończono.

  Protokolant: Katarzyna Kwaśnik Biuro Rady  

Przewodniczący Komisji

Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

(Grzegorz Tomaszewski)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>