Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 24 listopada 2022 r.

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji– wg załączonych list obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

1. Bożena Gaca-Zielińska - Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w  Świeciu,

2. Karolina Gapska-Kostrzewa – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,

3. Józef Gawrych- Kierownik Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Świeciu,

4. Hanna Jurek- Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu,

5. Franciszek Koszowski- Wicestarosta Powiatu Świeckiego,

6. Zbigniew Semrau- Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu,

7. Barbara Słowińska- Zastępca Kierownika Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami,

8. Barbara Studzińska- Starosta Powiatu Świeckiego,

9. Katarzyna Trybuła- Inspektor w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu,

9. Dariusz Woźniak- Skarbnik Powiatu Świeckiego.

 

Otwarcia wspólnego posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

1. Informacja o funkcjonowaniu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

2. Analiza i zaopiniowanie projektu budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2023.

3. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.

  Do pkt. 2

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska poinformowała o złożonym do Zarządu Powiatu Świeckiego pytaniu dot. zabezpieczenia środków w budżecie Powiatu na bieżące utrzymanie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świeciu. Następnie zapytała, czy Radni mają pytania lub uwagi dot. projektu budżetu Powiatu Świeckiego na 2023 rok.

Pan Dariusz Woźniak powiedział, że na zadane przez Komisję pytanie zostanie udzielona odpowiedź na piśmie. Wspomniał również o przetargu na drogę Osie-Warlubie. Wyjaśnił, że aby pozyskać dotację od Wojewody w wysokości 3,5 mln złotych konieczne jest podpisanie umowy do 15 grudnia, dlatego też sesję Rady Powiatu zaplanowano na dzień 14 grudnia.

Następnie Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2023 przy 3 głosach za, braku głosów przeciw i braku głosów wstrzymujących (Uchwała Nr 16/22 w załączeniu do protokołu).

Następnie Komisja Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2023 przy 6 głosach za, braku głosów przeciw i braku głosów wstrzymujących (Uchwała Nr 16/22 w załączeniu do protokołu).

  Do pkt. 1

Pani Hanna Jurek w formie prezentacji multimedialnej przedstawiła Informację o funkcjonowaniu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).

Pani Iwona Manys powiedziała, że niepokoi ją fakt planowanego zmniejszania liczby poradni psychologiczno-pedagogicznych i wykonywania większości ocen funkcjonowania uczniów przez szkoły.

Pani Hanna Jurek wyjaśniła, że temat ten jest już nieaktualny. Planowano połączenie poradni psychologiczno-pedagogicznych z Powiatowymi Centrami Pomocy Rodzinie. Począwszy od roku 2024 poradnie będą diagnozować w zespołach. Dodała, że w przyszłym tygodniu odbędzie się konferencja, podczas której dyrektorzy PCPR-ów i poradni będą opracowywać moduł wspólnego działania. Wskazała, iż rzeczywiście diagnozowanie w ¾ ma odbywać się w szkołach, gdzie zespoły składające się z nauczyciela uczącego i psychologa/pedagoga szkolnego mają diagnozować dzieci pod względem funkcjonowania.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zwróciła uwagę na ilość nowych zadań, jakie nakłada się na szkoły. Powiedziała, iż część dzieci, które kierowane były do ośrodków szkolno-wychowawczych lub szkół specjalnych otrzymują wnioski na nauczanie w szkołach powszednich, co wywołuje obawy wśród nauczycieli ze względu na specyfikę prowadzenia zajęć w klasie, w której są osoby z różnymi dysfunkcjami. Ponadto szkoły borykają się z trudnościami w znalezieniu specjalistów. Podsumowała, że dla Powiatu jako organu prowadzącego dla szkół i poradni pojawia się coraz więcej problemów wywołanych pandemią.

Pani Hanna Jurek odparła, że obecnie w Świeciu funkcjonuje oddział dziecięcy w szpitalu psychiatrycznym oraz przychodnia.

Pani Barbara Studzińska dodała, że od niedawna funkcjonuje Centrum Zdrowia Psychicznego.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska nawiązała do wypowiedzi przedmówczyni i poinformowała, że jest bardzo długi czas oczekiwania do psychiatry.

Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że byłaby zainteresowana pojawiającymi się sygnałami o długim czasie oczekiwania, ponieważ celem Centrum Zdrowia Psychicznego jest jak najszybsze świadczenie pomocy.

Pani Hanna Jurek wyraziła opinię o funkcjonowaniu prywatnych gabinetów, w których odbywają się diagnozy.

Pani Stanisława Kuffel odwołując się do wcześniej poruszonych tematów nawiązała do pomocy rodzinom, w której jest uzdolnione dziecko. Powiedziała, że warto byłoby zastanowić się nad wspieraniem dzieci szczególnie uzdolnionych, ponieważ uczęszczając do jednej klasy z uczniami niepełnosprawnymi i orzeczeniami cofają się one w rozwoju.

Pani Hanna Jurek odparła, że w poradni funkcjonuje dział zajmujący się diagnozowaniem dzieci zdolnych pod indywidualny tok nauczania. Jako przykład podała szkołę w Nowem, gdzie uczniowie kierowani są do poradni.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zaproponowała, aby ze względu na obszerność tematu omówić go na samodzielnym posiedzeniu Komisji Oświaty.

Pani Barbara Studzińska zgodziła się z Panią Stanisławą Kuffel, iż poświęca się dużą ilość czasu dzieciom z dysfunkcjami, a uzdolnione osoby pozostawione są samym sobie. Młodzież wybitna, która być może stanie się motorem zmian i rozwoju w naszym kraju ma iść własnym torem bez wsparcia.

Pan Roman Witt zwrócił uwagę na problem związany z otyłością społeczeństwa. Z przerażeniem obserwuje podejście rodziców do zajęć wychowania fizycznego, co prowadzi do tego, iż stajemy się społeczeństwem cherlawym.

Grzegorz Goral zapytał o rezultat końcowy uczęszczania na terapię u osób, które przez okres edukacji współpracowały z poradnią.

Pani Hanna Jurek odparła, iż obserwowane są przypadki, w których dzieci początkowo nie chcą współpracować, a po pewnym czasie trwania terapii wykonują polecenia czy wypowiadają pierwsze słowa. Podkreśliła jednocześnie, że nie ma sytuacji, w której dziecko zaczyna terapię od wczesnych miesięcy życia i pozostaje pod opieką do końca swojej edukacji, ponieważ początkowo potrzeba wspomagania. Wskazała również na przykład rodziny, która za nie do przyjęcia oceniła decyzję córki o podjęciu przez nią studiów wyższych.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała Pani Dyrektor za uczestnictwo w posiedzeniu i przedstawienie informacji.

Do pkt. 3

Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła Informację o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2021/2022 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 25.10.2022 r.).

Pan Grzegorz Goral zapytał, ile zostało zatrudnionych psychologów w związku z uzyskaniem środków na nowe etaty od 1 września.

Pani Bożena Gaca-Zielińska odpowiedziała, że nie jest w stanie podać konkretnej wartości, ponieważ liczba etatów specjalistów uzależniona jest od liczby uczniów w placówce. Szkoły z terenu Powiatu częściowo miały specjalistów, ale problem pojawił się z zatrudnieniem pedagoga specjalnego, jak również psychologa.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska nawiązując do poprzedniej wypowiedzi dodała, iż największy problem z pozyskaniem psychologów mają przedszkola, które również zostały objęte rozporządzeniem o zatrudnianiu specjalistów.

Następnie Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła:
  • Informację o rekrutacji na rok szkolny 2022/2023 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 16.11.2022 r.).
  • Informację o stopniu zaawansowania inwestycji i remontów w placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Świecki w roku 2022 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 16.11.2022 r.).

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska oceniła, iż przedstawione materiały zostały przygotowane w sposób precyzyjny i szczegółowy.

Pan Roman Witt zwrócił uwagę na zły stan internatu, nad którym patronat sprawuje ZSP w Świeciu. Uznał, że 5-cio osobowe pokoje i brak łazienek w pokojach nie świadczą dobrze o bazie szkolnictwa naszego powiatu, ponadto nie zapewniają dobrych warunków do nauki i nie przyciągają osób z zewnątrz. Podkreślił jednocześnie, że nie ma żadnych zastrzeżeń do kadry, ale warto zastanowić się nad poprawieniem stanu technicznego budynku.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, iż jest to temat do przedyskutowania, dlatego prawdopodobnie zostanie on uwzględniony w planie pracy Komisji Oświaty na 2023 rok.

Pan Franciszek Koszowski wskazał, iż wiele rzeczy zależy od środków finansowych i przypomniał stan budynku, jaki był przed wyremontowaniem i doposażeniem go przez Powiat.

Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego zmieniający uchwałę w sprawie regulaminu określającego wysokość stawek dodatków do wynagrodzenia oraz szczegółowe warunki obliczania i wypłacania nauczycielom wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 25.10.2022 r.).

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska nawiązując do przedstawionego materiału powiedziała, że Powiat zaoferował większą kwotę wynagrodzenia dla mentorów niż inne gminy i zapytała, czy taki wzrost nie obciąży znacznie budżetu.

Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że miesięczny koszt podwyżki wyniesie ok. 6 000 złotych.

Pani Barbara Słowińska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 23.11.2022 r.).

Do przedstawionego materiału żadnych uwag i zapytań nie zgłoszono.  

Pani Katarzyna Trybuła przedstawiła projekt Uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie określenia rozkładu godzin pracy w dni powszednie, w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Świeckiego na 2023 rok (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 16.11.2022 r.).

Pan Marek Mazurek uznał, iż przyjęcie tej uchwały przez Radę Powiatu jest tworzeniem fikcji, ponieważ większość aptek, które zgodnie z przyjętym harmonogramem powinny mieć dyżur nie pełnią go.

Pani Katarzyna Trybuła wyjaśniła, iż przeprowadzane są kontrole pełnienia przez apteki całodobowych dyżurów, zarówno w dzień powszedni jak i w weekend. Na 9 aptek funkcjonujących w Świeciu 5 faktycznie prowadzi te dyżury.

Pan Roman Witt podkreślił, że nie można wyciągnąć żadnych konsekwencji w stosunku do aptek, które nie dyżurują.

Pan Marek Mazurek zaproponował, aby przedyskutować z Wojewodą możliwość dopuszczenia uchwały, na podstawie której apteki prowadziłyby dyżur do godziny 24.

Pan Franciszek Koszowski objaśnił, iż Wojewoda nie przychyli się do takiej prośby, ale jednocześnie dziwi go brak dobrej woli ze strony aptekarzy na prowadzenie całodobowych dyżurów, które przypadają raz na 2 miesiące.

Pan Roman Witt ocenił, że wynika to z braku zysków dla aptek.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zgodziła się z wypowiedzią przedmówcy i dodała, że do budżetu apteki nie wpływają zyski za dyżury całodobowe.

Pan Roman Witt wskazał na proponowane przez ustawodawcę zmiany w prawie farmaceutycznym, polegające na otwarciu aptek do godziny 23, co jest niekonsekwencją w stosunku do samorządów i nakładania na nich obowiązku uchwalania dyżurów całodobowych.

Pan Marek Mazurek wyraził opinię, iż w przypadku niepełnienia dyżuru przez apteki wskazane byłoby wywiesić informację o najbliższej otwartej aptece.

Pani Katarzyna Trybuła odparła, że są apteki które wzorowo wywieszają informację o aktualnie czynnych aptekach ale zaznaczyła, że są też takie, które wprowadzają mieszkańców w błąd. Powiedziała, że w pismach kierowanych do aptek zwracana jest uwaga, aby podawać aktualne informacje.

Pan Marek Mazurek podkreślił, że nie ma pretensji do Starostwa, ale wskazuje na stan faktyczny i wywiązywanie się z obowiązków pełnienia dyżurów całodobowych.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, iż Rada Powiatu podejmuje przepisy prawne, ale nie posiada narzędzi do ich egzekwowania.

Pan Roman Witt jako zastanawiające ocenił podejmowanie przez ten sam nadzór prawny różnych rozstrzygnięć.

Pani Katarzyna Trybuła powiedziała, iż fakt ten zaznaczany był w uzasadnieniu kierowanym do Wojewody, ale nie zostało to uwzględnione. Z własnych obserwacji i kontroli aptek wynika, że mieszkańcy nie sprawdzają, czy faktycznie jest otwarta apteka.

Pan Grzegorz Goral uznał, że apteki dyżurowałyby chętnej, gdyby otrzymywały za każdą godzinę określoną stawkę. Powołał się na obowiązek niesienia pomocy, podobnie jak w służbie zdrowia i zgodził się z poprzednią wypowiedzią, iż ludzie bardzo często nie upewnią się, czy apteka jest otwarta.

Pan Roman Witt dodał, że aby Rada Powiatu miała wpływ na faktyczne pełnienie dyżurów musi posiadać narzędzie do egzekwowania. Dopowiedział, iż dobrą praktyką jest zaopatrzenie się w podstawowe leki, natomiast leki ratujące zdrowie i życie otrzymamy w szpitalu.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały nr XL/251/22 z dnia 9 marca 2022 roku w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację tych zadań w Powiecie Świeckim w 2022 roku (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 16.11.2022 r.).

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odnosząc się przedstawionego materiału zapytała, czy w przyszłym roku będzie obowiązywała taka sama stawka na 1 uczestnika Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa odpowiedziała, że nastąpi wzrost, ponadto planowane jest również przeznaczenie środków na doposażenie Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wyraziła zadowolenie ze wzrostu środków.

Pani Zbigniew Semrau przedstawił:

  • Projekt Uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy z operatorem na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego o charakterze użyteczności publicznej na 2023 rok,
  • Projekt Uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie przyjęcia aktualizacji Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Powiatu Świeckiego na lata 2015-2025,
  • Projekt Uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie ustalenia maksymalnych stawek opłat na 2023 rok za usuwanie i przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg na parkingach strzeżonych oraz kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia a następnie odstąpienia od usunięcia pojazdu,

(przedstawione materiały stanowią załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 16.11.2022 r.).

Do przedstawionych materiałów żadnych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Na tym posiedzenie zakończono   Protokolant: Katarzyna Kwaśnik Biuro Rady  

Przewodnicząca Komisji

Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

(Urszula Kempińska-Czerwińska)

Przewodnicząca Komisji

Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

(Iwona Manys)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>