Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 22 kwietnia 2022 r.

Porządek obrad: Część I- posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki:
  1. Organizacja pracy szkół na rok szkolny 2022/2023. Sytuacja i przyjęte rozwiązania w szkołach ponadpodstawowych.
  2. Przygotowanie szkół do egzaminu maturalnego i zawodowego.
  3. Sprawy bieżące.

Część II- wspólne posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej:

  1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego, w tym:
    1. Sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie,
    2. Sprawozdanie z efektów pracy organizatora rodzinnej pieczy zastępczej,
    3. Ocena zasobów pomocy społecznej.

Część III- posiedzenie Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej:

  1. Analiza funkcjonowania Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu.
  2. Analiza funkcjonowania Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bąkowie.
  3. Informacja o sytuacji sanitarno-epidemiologicznej w Powiecie Świeckim.
  4. Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii.
  5. Sprawy bieżące.
 

Dot. części I posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki – wg załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście :

  1. Małgorzata Błaszkiewicz- Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Świeciu,
  2. Bożena Gaca-Zielińska - Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,
  3. Piotr Kamiński - Dyrektor Zespołu szkół Ponadpodstawowych w Świeciu,
  4. Adam Knapik-Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego,
  5. Adam Kufel - Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu,
  6. Eleonora Lewandowska - Dyrektor Zespołu Szkół w Nowem,
  7. Tomasz Michalak - Dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu,
  8. Bożena Stypulska - Wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu.

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości.

Do pkt. 1 i 2

Pan Piotr Kamiński (w punkcie organizacja szkoły na rok szkolny 2022/2023) oznajmił, iż w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu planowane jest zrekrutowanie tylu samo oddziałów, co w roku ubiegłym- w technikum znajdzie się dwanaście różnych zawodów, w tym od przyszłego roku technikum spawalnictwa, a w planie jest także utworzenie zawodu technik automatyk. Powiedział, że coraz mniej osób jest zainteresowanych kształceniem technicznym, a młodzi ludzie po zakończeniu szkoły podstawowej nie mają sprecyzowanych planów o tym, czym będą zajmować się w przyszłości. Następnie przedstawił planowaną szacunkowo liczbę uczniów, jaka zostanie przyjęta w roku szkolnym 2022/2023.

Pani Eleonora Lewandowska zapytała o minimalną ilość uczniów przyjętych do oddziału.

Pan Piotr Kamiński odpowiedział, że w technikum jest to 32 uczniów. Dodał, że nie zostało przyjętych więcej informatyków i programistów w celu uniknięcia braków kadrowych i podziału klasy na grupy. Wyjaśnił, że są dwie grupy liczące po 16 programistów i informatyków, a pracownie informatyczne mieszczą 16 uczniów.

Pani Eleonora Lewandowska przypomniała, że o liczbie stanowisk i uczniów stanowi rozporządzenie.

Pan Piotr Kamiński powiedział, że w ubiegłym roku spośród grupy 16 zrekrutowanych programistów pięcioro uczniów uzyskało wynik 100% z matematyki co powoduje, że będzie odpowiedni próg przyjmowania osób. Wyjaśnił, że w przypadku utworzenia tylko jednej grupy zawodowej w każdym pionie może dojść do sytuacji, gdzie nie będzie dużego zapotrzebowania na nauczycieli zawodowców. Wskazał ponadto, iż nie ma możliwości zatrudnienia nauczycieli przedmiotów zawodowych informatycznych nawet po studiach. Kontynuując omawianie organizacji szkoły na rok szkolny 2022/2023 wskazał na zawody, jakie zostaną połączone po czym dodał, że takie rozwiązanie jest optymalne ze względu na to, iż nie jest wymagane dzielenie na mniejsze grupy. Liceum liczyć będzie 30 osób ze względu na fakt, że w zeszłym roku było chętnych tylko 23 uczniów na podjęcie nauki w liceum. Liczba planowanych oddziałów jest mniejsza, ponieważ odchodzą roczniki gimnazjalne, co wpłynie na większą swobodę. Wskazał również na potrzebę zatrudnienia nauczyciela  dla zawodów informatycznych, nauczyciela przedmiotów zawodowych, tj. mechanik, mechatronik, automatyk, technik spawalnictwa, instruktor praktycznej nauki w zawodzie ślusarza, technik mechanik. W przypadku przedmiotów informatycznych, wakaty będzie należało rozdać w godzinach doraźnych w związku z zapotrzebowaniem na 2 nauczycieli. Następnie przedstawił przygotowanie szkół do egzaminu maturalnego i zawodowego. Powiedział, że egzaminy z sesji zimowej nie odbiegały zdawalnością od zdawalności w województwie i w kraju. Wskazał na wpływ pandemii na nauczanie i stosunek uczniów do obowiązków szkolnych. Następnie podał szczegółowe dane dotyczące ilości osób przystępujących zarówno do egzaminu maturalnego i zawodowego w liceum, jak i w technikum. Podkreślił, że szkoła przygotowana jest do organizacji egzaminów, zarówno pod względem budynkowym jak i ilością stanowisk. Na koniec swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na możliwość przeprowadzenia egzaminów zawodowych pisemnych w formie elektronicznej, także w sobotę, a egzaminów praktycznych również w niedzielę.

Pan Adam Kufel odniósł się do egzaminów przeprowadzanych w wersji elektronicznej i zapytał o oszczędność w związku z tym faktem.

Pan Piotr Kamiński odparł, że w 4 pracowniach odbywał się egzamin pisemny w związku z czym musi być zakupionych 50 słuchawek (w każdej pracowni musi być po 12 słuchawek).

Pan Adam Kufel powiedział, że wydawanie dużych kwot na programy jest trwonieniem pieniędzy. Zyski osiągają firmy informatyczne, a na egzamin w takiej formie jest potrzebne więcej czasu niż na egzamin w formie papierowej.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zaznaczyła, że nie mamy na to wpływu ponieważ obowiązują rozporządzenie i zasady, których trzeba przestrzegać.

Pan Adam Kufel podkreślił, że dzięki programom do przeprowadzania egzaminów wartości dodatnie mają tylko firmy informatyczne.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała za przedstawiony materiał.

Tomasz Michalak powiedział, iż liczba godzin od roku szkolnego 2022/2023 nie będzie odbiegała od realizowanych. Dodał, że zmieniła się struktura, ponieważ będzie jeden oddział przedszkola i jeden oddział branżowej szkoły I stopnia, lecz w to miejsce wchodzą dwa oddziały edukacyjno-terapeutyczne dla dzieci z upośledzeniem umiarkowanym i znacznym w szkole podstawowej. Wspomniał o uczniach edukacyjno-terapeutycznych- uczniów sprzężonych jest nie więcej niż czterech, dlatego też starano się umieścić ich w jednym oddziale, dzięki czemu ilość miejsc zwiększyła się. Kolejną newralgiczną kwestią jest dopisywanie uczniów z nauczaniem indywidualnym do grupy klasowej (będzie to wpływać na tłok i podwojenie kosztów nauczania). Obecnie na nauczaniu indywidualnym jest dwoje uczniów. W kontekście naboru wskazał, że w szkołach specjalnych trwa on cały rok i podkreślił, że oddziały planowane będą zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z organem prowadzącym.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zauważyła, że moce przerobowe placówki są już na granicy.

Tomasz Michalak wyjaśnił, że w placówce znajduje się jedno pomieszczenie dla dzieci z zespołem edukacyjno-terapeutycznym,  lecz inne rozwiązania zmierzające do zwiększenia oddziału powodują, że ośrodek nie jest w stanie organizacyjnie tego objąć. Powiedział także, że ilość nauczycieli w Ośrodku jest porównywalna.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała przedmówcy i przekazała głos Pani Eleonorze Lewandowskiej.

Pani Eleonora Lewandowska wyjaśniła, iż planowane jest utworzenie jednej klasy wielozawodowej branżowej I stopnia i jednej klasy technikum, z podziałem na grupę logistyków i informatyków. W kontekście liceum ogólnokształcącego wyjaśniła, że przeprowadzony zostanie nabór do pierwszej klasy o liczebności 28-30 osób maksymalnie. Nawiązała do sytuacji z ubiegłego roku, kiedy to klasa branżowa liczyła 41 uczniów- praca z tak liczebną grupą jest bardzo trudna ze względu na dyscyplinę. W kontekście naboru wskazała na zaplanowane drzwi otwarte, podczas których odbędą się lekcje pokazowe dla młodzieży czy prezentacja sprzętu, jakim szkoła dysponuje. W aspekcie kadry pedagogicznej wspomniała o sytuacji sprzed 2 lat, kiedy to kadra liczyła początkowo 37 osób, a następnie wzrosła do 50 ze względu na konieczność zatrudnienia na miejsce nauczyciela specjalisty większej ilości pracowników. Odwołała się również do nauczycieli zatrudnionych w kilku jednostkach, co przekłada się na problemy. Odnośnie egzaminów maturalnych i zawodowych powiedziała, że przeprowadzane są one w sesji zimowej i letniej.  W 2020 roku szkoła otrzymała list gratulacyjny za wysokie wyniki maturalne w województwie, w roku bieżącym uczniowie również uzyskali bardzo dobre wyniki z egzaminów. Podkreśliła jednocześnie, że nie jest zagwarantowane powtórzenie tego w przyszłym roku.

Pan Adam Kufel stwierdził, że w większym stopniu zależy to od ucznia niż od nauczyciela.

Pani Eleonora Lewandowska zgodziła się z wypowiedzią przedmówcy i dodała, że są nauczyciele uczący permanentnie. Przypomniała słowa Pana Profesora Konarzewskiego, aby nie żądać od szkół łącznych wyników egzaminów zewnętrznych, gdyż każda szkoła i roczniki różnią się od siebie.

Wspomniała pytanie Pana Adama Knapika, które uznała za bardzo zasadne: ,,Jak wyglądają w kontekście wyników egzaminów  zewnętrznych nabory do klas i dlaczego tak różni się zdawalność w poszczególnych typach? Czy uczniowie z orzeczeniami trafiają do pewnych klas?” Odpowiedziała na nie, że tacy uczniowie trafiają do szkół, w których mają szansę sobie poradzić. Dodała również, że mają oni wpływ na wyniki egzaminu zewnętrznego. Zaznaczyła, że przy organizacji próbnych matur jest ogrom pracy. Następnie poinformowała, iż w Zespole Szkół w Nowem wprowadzono zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, na których frekwencja wynosiła zaledwie 56%, ponadto odbywały się konsultacje o frekwencji 16%. Podkreśliła, że w żaden sposób nie można zmusić ucznia do uczęszczania na zajęcia, a rodzice nie widzą potrzeby kontaktowania się ze szkołą w przypadku uzyskiwania złych ocen przez uczniów.

Pani Małgorzata Błaszkiewicz przedstawiła nabór w Szkole Specjalnej w Świeciu informując, iż w bieżącym roku jest o 3 oddziały mniej. Wspomniała o konieczności utworzenia klasy łączonej ze względu na trudności wychowawcze klas. Wyjaśniła, że zmienia się profil kształcenia, ponieważ pojawia się coraz więcej dzieci z niepełnosprawnością umiarkowaną lub problemami wychowawczymi.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zauważyła, że rodzice zbyt późno decydują się na posłanie dziecka do szkoły specjalnej.

Pani Małgorzata Błaszkiewicz odparła, iż w chwili obecnej są 24 oddziały, co może ulec zmianie. W nowym roku szkolnym zaplanowano dwa oddziały dla dzieci autystycznych. Warto zauważyć, że do przedszkola uczęszcza coraz więcej dzieci  ze sprzężeniem i głębszą niepełnosprawnością.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała, w jakim kierunku są zawody w szkole branżowej.

Pani Małgorzata Błaszkiewicz odpowiedziała, iż jest 17 zawodów oraz klasy o zawodzie: cukiernik, sprzedawca (w tej chwili najbardziej popularny wśród dziewcząt), a wśród chłopców mechanik pojazdów samochodowych oraz zawody budowlane.

Pan Piotr Kamiński wspomniał, że klasy sprzedawcy cieszyły się większą popularnością, gdy nie było tylu uczniów. Dodał, że w szkołach specjalnych pojawia się więcej uczniów z upośledzeniem umiarkowanym, a w ZSP w Świeciu, w szkole branżowej pojawia się coraz więcej osób z upośledzeniem lekkim.

Pani Małgorzata Błaszkiewicz uznała, iż nienajlepszym pomysłem jest umożliwienie uczniom wyboru wszystkich zawodów. Dodała, że zawód sprzedawcy jest dla większości uczniów problematyczny.

Pan Piotr Kamiński wskazał na trudności w poszukiwaniu ośrodka, w którym uczniowie będą szkolić się w wybranym przez siebie zawodzie.

Pani Małgorzata Błaszkiewicz odparła, że barierą są również wyjazdy na egzaminy do dalszych miejscowości.

Pan Adam Kufel oznajmił, iż w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu planowane jest utworzenie 2 oddziałów w liceum ogólnokształcącym, o liczebności 56 uczniów oraz jednego oddziału technikum dla 30 osób. W szkole policealnej zaś planuje się przyjąć 56 chętnych. Wyjaśnił, iż podczas organizowanych drzwi otwartych kandydaci wraz z rodzicami mają możliwość odbycia indywidualnych spotkań. Jeżeli chodzi o rekrutację podkreślił, że jest ona na stabilnym poziomie. Absolwenci szkół podstawowych chętniej wybierają miejscowe szkoły. W kontekście kadry nauczycielskiej wyjaśnił, iż jest sporo wolnych wakatów, w szczególności w zakresie specjalistów nauczających przedmioty praktyczne (technikum). Wobec problematyki związanej z przygotowaniem do matury powiedział, że uczniowie z zagrożeniami nie są dopuszczani do egzaminu. Dodał także, że pandemia wpłynęła na niesamodzielność uczniów w wykonywaniu prac domowych. Przyznał, iż Rada Pedagogiczna zadecydowała o pisemnym wzywaniu rodziców, którzy nie pojawią się na wywiadówkach.

Pan Piotr Kamiński odparł, że z doświadczenia wie, iż taki stan rzeczy potrwa ok. 3 lat- po tym okresie rodzice przestaną uczęszczać na wywiadówki.

Pani Eleonora Lewandowska przyznała, że jest to pewne rozwiązanie.

Pan Adam Kufel powiedział, iż chciałby mieć poprawioną zdawalność i organizować kolejne próbne egzaminy i jednocześnie poinformował o liczbie uczniów niedopuszczonych do egzaminu, u których były co najmniej dwa niezdane przedmioty.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, żeby utwierdzać uczniów w przekonaniu, że mogą skończyć szkołę.

Pan Piotr Kamiński zgodził się z tym stwierdzeniem.

Pan Adam Kufel wyjaśnił, że niektórych uczniów to dyscyplinuje. Wspomniał ponadto o trudnościach w pozyskiwaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Pani Eleonora Lewandowska dopowiedziała, iż nauczyciel nie jest uprawniony do niedopuszczenia ucznia do egzaminu maturalnego.

Pan Adam Kufel powiedział, że jest tego faktu świadomy.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że ocena niedostateczna wiąże się z tym, iż uczeń nie przystąpi do egzaminu maturalnego.

Pani Eleonora Lewandowska wskazała, aby odradzać nauczycielom zniechęcanie słabszych uczniów do podejścia do matury, bo być może po egzaminie próbnym sami podejmą taką decyzję.

Pan Adam Kufel odparł, że pandemia spowodowała brak racjonalnego myślenia przez młodzież. Ponadto uczniowie nie są wdrożeni do systemu obowiązków. Dodał, że uczniowie posiadający dysleksję powinni uczęszczać na zajęcia wyrównawcze.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała, kiedy miałyby się odbywać takie zajęcia.

Pan Adam Kufel odparł, że jest to dopasowane do możliwości psychofizycznych. Następnie wyraził swoją opinię na temat 40 godzinnego systemu pracy dla osób dorosłych.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zaznaczyła, iż klasa 7, bez dodatkowych zajęć ma aż 36 godzin lekcyjnych.

Pan Adam Kufel powiedział, iż skutkuje to tym, że dzieci nie wytrzymują narzuconego tempa, co prowadzi do spadku frekwencji. Jednocześnie odwołał się do braku nauczycieli i zwiększenia ilości godzin lekcyjnych.

Pani Eleonora Lewandowska wyraziła opinię, iż uczniowie chętniej uczestniczyliby w zajęciach, ale brakuje na to czasu.

Pan Adam Kufel oznajmił, że ZSOiP w Świeciu posiada szeroki wachlarz zajęć pozalekcyjnych, ale uczniowie dojeżdżający do szkoły z innych miejscowości nie uczestniczą w nich m.in. ze względu na połączenia autobusowe.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podkreśliła fakt fizycznego przemęczenia uczniów. Następnie poprosiła Panią Bożenę Stypulską o przedstawienie stosownej informacji dotyczącej I Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu.

Pani Bożena Stypulska poinformowała, że w I Liceum Ogólnokształcącym w Świeciu planowane jest utworzenie 4 klas pierwszych, zaś ilość klas pozostaje taka sama, tj. 16.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zwróciła się z pytaniem o kadrę pedagogiczną na przyszły rok szkolny.

Pani Bożena Stypulska odpowiedziała, że jest sporo wakatów z różnych przedmiotów. Wskazała, że brakuje nauczycieli doradztwa zawodowego, ale spora część emerytowanych nauczycieli wyraziła chęć do pracy.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała o przygotowanie do egzaminu maturalnego.

Pani Bożena Stypulska odpowiedziała, że wczoraj odbyła się rada pedagogiczna. Wszyscy uczniowie przystąpią do matury- 109 w trzech klasach. Jest również sporo uczniów z nauczaniem indywidualnym, którzy będą przystępować do egzaminu w domu. Podkreśliła jednocześnie fakt wpływu pandemii na zaburzenia psychiczne i psychologiczne. Na koniec swojej wypowiedzi pozytywnie oceniła współpracę z OKE.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała za przedstawione informacje. Następnie, porównując przyszły rok szkolny do roku obecnego oceniła, iż są one podobne pod względem oddziałów i problemów z kadrą pedagogiczną, w szczególności przedmiotów ścisłych i zawodowych. Wyraziła zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją związaną z liczebnością nauczycieli.

Pani Eleonora Lewandowska uznała, że za dwa lata sytuacja będzie wyjątkowo trudna.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska przyznała rację swojej przedmówczyni. Powiedziała, że dla szkolnictwa ponadpodstawowego uczniowie z dysfunkcjami to nowa sytuacja. Dodatkowo rodzice zbyt późno decydują się na posłanie dziecka do poradni. Przyznała, że w Polsce nie ma programu w zakresie szkolnictwa zawodowego i podjęcia pracy dla takich uczniów. Na koniec swojej wypowiedzi zwróciła się do obecnych Dyrektorów o przekazanie informacji dot. potencjalnych problemów finansowych oraz wspomniała o planowanej podwyżce.

Pani Eleonora Lewandowska dodała, że będzie ona wynosiła 4,4%.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odparła, iż jej zdaniem zostanie zwiększona subwencja. Następnie zwróciła się do Dyrektorów szkół z zapytaniem, czy środki z planu finansowego pozwolą bezpiecznie zakończyć rok.

Pan Adam Kufel odpowiedział, że następuje wzrost cen.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zgodziła się z wypowiedzią swojego przedmówcy.

Pan Adam Kufel nawiązał do kosztów za media, które są ponoszone przez szkołę i przyznał, że kształtują się one satysfakcjonująco.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała o sposób kształtowania się rachunków za media w stosunku do roku ubiegłego.

Pani Małgorzata Błaszkiewicz poinformowała, że rachunki wzrosły, lecz koszty z marca są na poziomie kosztów poniesionych w zeszłym roku. Dodała ponadto, że przewidziano wzrost opłat, dlatego też w budżecie szkoły są zabezpieczenia na te cele.

Pan Piotr Kamiński wyjaśnił, iż nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie ze względu na przeprowadzaną modernizację i przebudowę węzła ciepłowniczego. Przypuszcza jednak, że mogą pojawić się oszczędności, ale wszystko zależeć będzie od kształtujących się cen. Zaznaczył, iż zaobserwował wzrost kosztów wynikający z wynajmu obiektu sportowego czy hali.

Pani Stanisława Kuffel, nawiązując do uczniów z Ukrainy zwróciła się do Dyrektorów z pytaniem o wytyczne dotyczące przyjmowania ich do szkół.

Pan Adam Kufel odpowiedział, że nie ma oficjalnych przepisów, ale istnieje możliwość traktowania takich osób jako wracające z zagranicy.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska uzupełniła, iż decyzją Ministerstwa uczniowie z Ukrainy będą zdawać egzaminy na zasadach i warunkach obowiązujących polskich uczniów. Następnie podziękowała członkom Komisji oraz przybyłym gościom za uczestnictwo w posiedzeniu.

 

Do pkt. 3

W sprawach bieżących nit nie zabrał głosu.

Na tym zakończono tą część posiedzenia.

Dot. części II i III posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej – wg załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście :
  1. Violetta Antkowska- Dyrektor Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bąkowie,
  2. Beata Bielecka- Kierownik Nadzoru Sanitarnego i Profilaktyki Zdrowotnej w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świeciu,
  3. Bożena Gaca-Zielińska- Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego      w Świeciu,
  4. Małgorzata Gackowska- Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Świeciu,
  5. Karolina Gapska-Kostrzewa-  Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
  6. Adam Knapik- Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego,
  7. Franciszek Koszowski- Wicestarosta Świecki,
  8. Adam Meller- Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu,
  9. Tomasz Michalak- Dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu,
  10. Katarzyna Wolska- Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Otwarcia części II posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Pani Iwona Manys, która powitała obecnych radnych i przybyłych gości.

  Do pkt. 1 cz. III

Pan Tomasz Michalak przedstawił informacje dot. funkcjonowania Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).

Pani Iwona Manys, odnosząc się do przedstawionego materiału zapytała, czy 54,8% etatu Rady Pedagogicznej stanowią również nadgodziny.

Pan Tomasz Michalak odparł, że tak.

Pan Grzegorz Goral zapytał o drugi (oprócz pomocnika stolarza) zawód, który jest w ofercie szkoły.

Pan Tomasz Michalak odpowiedział, że jest to pomocnik kucharza.

Pan Grzegorz Goral, kontynuując temat dot. funkcjonowania Ośrodka w Warlubiu zwrócił się z pytaniem o liczbę uczniów uczących się w zawodzie pomocnik kucharza.

Pan Tomasz Michalak wyjaśnił, iż jest klasa wielozawodowa w której jest po jednym uczniu z tych zawodów. Dodał, że w sytuacji podpisania pisemnej zgody przez pracodawcę bierze on tym samym 3-letnią odpowiedzialność za młodocianego pracownika. Podkreślił również zbyt ubogą liczbę pracodawców na rozszerzenie ofert zawodów.

Pan Dariusz Wolski zapytał, czy pracodawcy są skłonni przyjąć ucznia z niepełnosprawnością intelektualną i wziąć za niego odpowiedzialność.

Pan Tomasz Michalak powiedział, że próbuje uświadamiać, z czym należy się zmagać biorąc odpowiedzialność za dziecko z niepełnosprawnością intelektualną. Wyjaśnił, że takim osobom brakuje wytrwałości i konsekwencji w działaniu.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska nawiązała do sytuacji, w której Komisja Oświaty zwróciła się z wnioskiem do Marszałka Województwa o rozszerzenie zawodów, które są refundowane pracodawcom za wyuczenie młodocianego pracownika- mowa o zawodach pomoc stolarza i pomoc w gastronomii.

Pan Tomasz Michalak wspomniał, że również wystąpili z odrębnym pismem aby wspomóc i zainteresować tematem. Przyznał, że dzięki temu pracodawca otrzyma wsparcie i chętniej przyjmie uczniów do pracy.

Do pkt. 1 cz. II

Pan Adam Meller przedstawił Sprawozdanie z remontów i inwestycji drogowych w 2021 roku (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 14.04.2022 r.).

Pan Dariusz Wolski zapytał, kiedy nastąpi zakończenie remontu drogi Tleń-Lniano.

Pan Adam Meller wyjaśnił, że w tym roku do końca maja finalizowana będzie przebudowa mostu wraz z dojazdami, a do zamknięcia całego ciągu drogi 1211C został odcinek o długości 2,2 km. Wspomniał również o wzroście cen i uruchomieniem kolejnej procedury przetargowej ale podkreślił, że droga ta do końca sierpnia powinna zostać zmodernizowana.

Pan Dariusz Wolski odniósł się do drogi Drzycim-Gródek, w pobliżu której wybija strumień.

Pan Adam Meller odpowiedział, że został on już zlikwidowany. Podczas prac okazało się, że znajduje się tam źródło, które zostało przekierowane do rowu.

Pan Dariusz Wolski dopytał, czy może pojawić się ryzyko ponownego wybijania źródła.

Pan Adam Meller powiedział, że nie jest to jednoznaczna sytuacja, ale drogi są monitorowane.

Pan Adam Knapik odparł, że podczas odbioru inwestycji zwrócił uwagę na niewłaściwe wykonanie prac w związku z pojawiającą się ze źródła wodą.

Pan Adam Meller wskazał, że prace nie są wykonane nieprawidłowo- przekierowano źródło do rowu dzięki czemu woda przestała wybijać.

Pan Adam Knapik przypomniał, że podobna sytuacja miała miejsce w Drzycimiu.

Pan Adam Meller wyjaśnił, że sytuacja w Gródku jest specyficzna ze względu na wypływanie wód ze skarpy.

Pan Grzegorz Goral odniósł się do sprawy związanej z remontem drogi 272 Piła-Młyn, w której Starosta obiecał interweniować.

Pan Adam Meller wyjaśnił, że osobiście redagował pismo Pana Starosty w sprawie ujęcia w projekcie przebudowy drogi, ale do dzisiaj nie otrzymano żadnej odpowiedzi.

Pan Grzegorz Goral zapytał o prawdopodobieństwo przejęcia tych dróg przez powiat wraz z funduszami na remont.

Pan Adam Meller odpowiedział, że Ministerstwo Obrony Narodowej mogło by nie wyrazić zgody na przejęcie środkowego odcinka tej drogi, ponieważ drogi wojewódzkie mają charakter dróg obronnych.

Pan Adam Knapik zadał pytanie, czy wojsko chce pozyskać tą drogę ze względu na ośrodek szkolenia kierowców.

Pan Adam Meller odparł, że Zarząd Dróg Wojewódzkich realizuje ten projekt ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej i specjalnego przeznaczenia. Prawdopodobnie ma się tam znaleźć centrum logistyki.

Pan Marek Mazurek zapytał, czy jest szansa na dokończenie ostatniego odcinka drogi Osie-Warlubie.

Pan Adam Meller wskazał, że kwota za remont przerosła szacowane koszty. Zważywszy na zły stan odcinka są poczynione starania, aby skrócić odcinek, gdzie dofinansowanie zostałoby proporcjonalnie obniżone i skupić prace na najbardziej zniszczonym odcinku między Rybnem a Płochocinem.

Pan Dariusz Wolski zwrócił się z prośbą do Pana Adama Mellera o skontaktowaniu się z Wójtami w sprawie remontu dróg gminnych.

Pan Adam Meller wyjaśnił, iż nie należy to do jego jurysdykcji, a najlepszym rozwiązaniem jest złożenie oficjalnego pisma przez zainteresowanego. Następnie przedstawił projekt uchwały w sprawie  zmiany uchwały Nr XXII/139/12 z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Świecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 14.04.2022r.).

 

Do pkt. 2 cz. III

Pani Violetta Antkowska przedstawiła Analizę funkcjonowania Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bąkowie (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).

Pan Dariusz Wolski zapytał, czy zakład, który produkuje pelet z Osia to Malinowski.

Pani Violetta Antkowska odparła, że Pan Malinowski nie przystąpił do przetargu, odmówił też wiązania się ofertą.

Pan Dariusz Wolski zapytał, czy w placówce funkcjonują piece na pelet.

Pani Violetta Antkowska odparła, iż piece placówki są tylko na tego typu opał.

Pan Adam Knapik zadał pytanie, gdzie będą przyjmowane kolejne dzieci z Ukrainy w związku z przekroczeniem limitu osób w placówkach.

Pani Violetta Antkowska uznała, że nie jest to problem, ponieważ posiadają wyposażone  pomieszczenie w innych częściach placówki.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa dodała, że bez wiedzy Starosty nie ma możliwości umieszczenia osób w placówce.

Pani Iwona Manys zapytała o maksymalną liczbę przyjmowanych uchodźców.

Pani Violetta Antkowska odpowiedziała, że liczba przyjętych uchodźców wynosić będzie 12-14, z tym, że Wojewoda wydał decyzję o przydzielaniu dzieci z Ukrainy do poszczególnych placówek.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa zauważyła, iż pogorszeniu ulegnie standard funkcjonowania ośrodka.

Pan Adam Knapik nie krył niezadowolenia dotyczącego standardów.

Pani Violetta Antkowska powiedziała, że jeżeli Ministerstwo Polityki Rodzinnej zwraca się z taką prośbą, to lepiej jest przygotować miejsca dla uchodźców.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że dyrektor zobowiązany jest zgłosić miejsca do dyspozycji, a o umieszczeniu dzieci w placówce decyduje Minister.

Pani Violetta Antkowska podkreśliła, że przez wzgląd na komfort psychiczny dzieci z domu dziecka, nie będą przyjmowane dzieci z matkami.

Pan Adam Knapik wyraził swoje niezadowolenie ze zmieniających się zasad dot. przyjmowania uchodźców.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odpowiedziała, że normy przyjmowania np. w szkołach, przedszkolach zostały zwiększone przez Ministerstwo. Ażeby można było przyjąć obywateli Ukrainy zostanie wydane odpowiednie zarządzenie tak, by nie łamać obowiązujących przepisów.

Pani Violetta Antkowska przypomniała sytuację w czasie trwania pandemii, gdzie ilość miejsc w ośrodku była zwiększona i obowiązkiem było przyjęcie dziecka, którego rodzice musieli udać się do szpitala.

Pan Grzegorz Goral wspomniał o remoncie spichlerza w Bąkowie.

Pan Adam Knapik uznał, że remont tego obiektu jest mało prawdopodobny ze względu na brak środków.

  Do pkt. 1 cz. II

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa przedstawiła sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 14.04.2022r.)

Pan Adam Knapik nawiązał do możliwości wyjechania obywateli Afganistanu np. do Berlina.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa odpowiedziała, że nie mogą wyjechać do Berlina przez nadany im status uchodźcy.

Pan Adam Knapik zapytał, dlaczego posiadają oni status uchodźcy z racji tego, iż w Afganistanie nie toczy się żadna wojna.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa odparła, że osoby te dostały status uchodźcy, a więc mogą korzystać z indywidualnego programu integracji. Wspomniała, że większość z nich wyjechała do dużych miast, gdzie znalazła pracę/szkołę czy miejsce zamieszkania. Wyjaśniła również, iż na dzień dzisiejszy w ośrodku pozostało pięć rodzin- z Urzędu ds. Cudzoziemców wpłynęło pismo z informacją, że do dnia 15 maja osoby te mają opuścić ośrodek.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała, jak długo osoby te mogły być w ośrodku.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa wyjaśniła, że jako uchodźcy mają 60 dni na opuszczenie ośrodka, ale z uwagi na fakt trwania pandemii czas wydłużył się do jej odwołania.

Pan Adam Knapik podkreślił, że jego pytanie nie wynikało ze złośliwości. Wspomniał o sytuacji, gdzie w ośrodku przebywały osoby z Czeczeni, które nie chciały pozostać w Polsce. Pomimo niechęci w pozostaniu w kraju nie można było im zakupić biletów na wyjazd za granicę.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa podkreśliła, że Afgańczycy traktowani są w nieco inny sposób niż pozostali uchodźcy- bardzo szybko otrzymali status uchodźcy, co pozwoliło im na szybkie podjęcie pracy.

Pan Adam Knapik powiedział, że jako społeczeństwo ponosimy duże koszty za odpowiednie standardy, których te osoby nie doceniają.

Pan Dariusz Wolski dodał, że jeżeli uchodźcy będą chcieli wyjechać, nikt nie będzie ich zatrzymywał.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa wytłumaczyła, iż jeżeli uchodźcy osiedlą się w innym kraju ale nie uzyskają zezwolenia, zawsze zostaną deportowani do Polski.

Pan Dariusz Wolski wskazał, że jeśli takie osoby posiadają za granicą swoich bliskich, nic nie stoi na przeszkodzie aby przeprowadziły się one do innego kraju.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa podkreśliła, aby nie generalizować wszystkich osób, są osoby, które bez problemów podjęły pracę. W ośrodku pozostały te, które są trudne do usamodzielnienia- na tą chwilę są to 23 osoby. Następnie przedstawiła sprawozdanie z efektów pracy organizatora rodzinnej pieczy zastępczej (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 14.04.2022r.).

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała, jak sąd uzasadnia decyzję o nierozwiązaniu rodziny zastępczej pomimo negatywnej opinii wydanej przez PCPR.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa odpowiedziała, że sąd nie przekazuje takiego uzasadnienia.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dopytała więc, czy można wystąpić z wnioskiem o otrzymanie takiego dokumentu.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa wyjaśniła, iż jako strona może wystąpić o przekazanie uzasadnienia o nierozwiązaniu rodziny zastępczej przez sąd. Sąd bierze pod uwagę dobro dziecka, wiek i to, czy nie zagraża mu niebezpieczeństwo- jeśli nie może pozostać z rodziną biologiczną, trafia do dalszej rodziny. Następnie kontynuowała omawianie sprawozdania z efektów pracy organizatora rodzinnej pieczy zastępczej.

Pan Dariusz Wolski zapytał, ile rodzin przeszło przez procedury.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa odpowiedziała, że w ubiegłym roku zgłosiło się 7 osób na kandydatów na rodziców zastępczych – 2 osoby zostały skierowane przez sąd. Kwalifikacjami objętych było wszystkie dziewięć rodzin, w tym jedna z rodzin jest obywatel Afganistanu ze statusem uchodźcy, którego sąd skierował dla Afgańskiego dziecka. Dodała, że szkolenie ukończyło 5 osób.

Pan Grzegorz Goral zwrócił się z pytaniem, dlaczego pozostało tylko 5 osób, czy wynika to z dużych wymagań czy z niewystarczającego przekazu dot. rodzicielstwa zastępczego.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa poinformowała, że jest to ogromna odpowiedzialność. Dzieci, które trafiają do pieczy zastępczej mają wiele trudności, wymagają wsparcia specjalistycznego i lekarskiego.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wyjaśniła, że w Polsce rodzinne domy dziecka to nowość dla społeczeństwa, wymaga ono czasu i świadomości. Wyraziła zdanie, iż sytuacja w ciągu najbliższych lat się nie zmieni ale za sukces należy uznać funkcjonowanie takich domów w Powiecie Świeckim.

Pan Dariusz Wolski wspomniał o zapotrzebowaniu w wypożyczalni sprzętu medycznego.

Pan Adam Knapik powiedział, że jest to finansowane przez powiat.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa jest świadoma, iż wypożyczalnie wymagają doposażenia, ale nie ma możliwości na przekazanie środków z algorytmu PFRON-u i zakupienie sprzętu.

 

Do pkt. 4 cz. III     

Pani Katarzyna Wolska przedstawiła sprawozdanie z działalności Powiatowego Lekarza Weterynarii. W kontekście grypy ASF Powiat Świecki znajduje się w strefie nieobjętej żadnymi ograniczeniami. Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody w roku 2021 odstrzelonych zostało 1088 dzików.  W ramach odstrzału rutynowego uzyskano 55 sztuk, w tym 25 opłaconych. Obecnie prowadzona jest bioasekuracja wszystkich gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną. Za niepokojące uznała zmniejszanie się ilości gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną- obecnie w powiecie są 664 takie gospodarstwa. W ramach monitoringu pobierane są próbki od dzików powypadkowych lub padniętych w lesie- w roku ubiegłym przebadano 32 osobniki, wszystkie wyniki były ujemne. Poinformowała, iż pod koniec ubiegłego roku pobrano próbki od ptaków pod kątem ptasiej grypy- otrzymano 3 dodatnie wyniki z terenu zapory w Kozłowie. Dodała również, że 3 stycznia weszło w życie Rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii, które nakładało ograniczenia na hodowców drobiu. 10 stycznia natomiast zgłoszono przypadki padnięcia drobiu przyzagrodowego w miejscowości Chrystkowo- pobrane próbki potwierdziły obecność ptasiej grypy. Rozporządzeniem Wojewody podjęto działania mające na celu uniknięcie rozprzestrzeniania się choroby, polegające m.in. na wykonaniu 3- krotnej dezynfekcji gospodarstwa, wyznaczeniu stref ochronnych w promieniu 3 i 7 kilometrów we wszystkich gospodarstwach, które utrzymywały bądź utrzymują drób.

Pan Adam Knapik poruszył temat Uchodźców przemierzających granicę ze zwierzętami, które prawdopodobnie nie są przebadane.

Pani Katarzyna Wolska odpowiedziała, że zostali zobligowani do objęcia każdego zgłoszonego zwierzęcia nadzorem, a na koszt budżetu państwa wykonane zostaną zaczipowanie oraz szczepienia przeciwko wściekliźnie. Wspomniała, że zwierzęta te powinny być obejmowane nadzorem już na granicy. Na terenie powiatu zostało zgłoszonych łącznie 12 zwierząt (psy i koty).

  Do pkt. 3 cz. III

Pani Małgorzata Gackowska przedstawiła informację o sytuacji sanitarno-epidemiologicznej w powiecie świeckim (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).

Pan Adam Knapik zwrócił uwagę na ciepłą żywność sprzedawaną na stacjach benzynowych, gdzie osoba sprzedająca ją ma kontakt również z dystrybutorem i innymi urządzeniami.

Pani Małgorzata Gackowska odpowiedziała, że pracownik zobowiązany jest do umycia rąk.

Pan Adam Knapik wskazał na nierówność podmiotów, która związana jest ze spełnieniem wszelkich wymagań w związku z otwarciem punktu gastronomicznego.

Pani Małgorzata Gackowska odparła, że wszystkich obowiązują te same przepisy. Bardziej restrykcyjne wymagania są dla podmiotów przygotowujących posiłki od podstaw, a nie z półproduktów.

Pan Adam Knapik dodał, iż w punkcie gastronomicznym nie powinno dochodzić do sytuacji w której osoba obsługuje w ubraniu, w którym przychodzi.

Pani Małgorzata Gackowska wskazała, iż powinna być świadomość o możliwości zatrucia zarówno w restauracjach jak i na stacjach benzynowych,  jest to zależne od przestrzegania higieny przez personel.

  Do pkt. 5 cz. III

Pani Iwona Manys podziękowała za przedstawiony materiał. Następnie nawiązała do pytania, które zostało zadane przez Radnego, Pana Dariusza Wolskiego na Komisji w dniu 4 marca. Dotyczyło ono m.in. wydatków i zatrudnienia w Nowym Szpitalu w Świeciu- przygotowana odpowiedź została wysłana Radnym na skrzynki pocztowe. Przedstawiona zostanie również informacja na temat sytuacji finansowej Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. Ze względu na trudną sytuację ww. szpitala przygotowano oświadczenie, a uchwała przekazana zostanie do Ministra Zdrowia, Prezesa NFZ, Wojewody i Marszałka Województwa w sprawie zbyt niskiego dofinansowania/ kontraktu o zbyt niskiej wartości.

Pan Franciszek Koszowski podkreślił, że szpital ten nie jest tylko szpitalem powiatowym, ale również regionalnym. Wydane oświadczenie jest apelem i zwróceniem uwagi na trudną sytuację finansową placówki.

Pan Dariusz Wolski zapytał, czy w szpitalu odbywa się kontrola NIK odnośnie finansowania i wydawania środków dla personelu medycznego oraz czy była pod tym kątem weryfikacja wynagrodzeń.

Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że dyrektor szpitala przekazał, iż wynagrodzenia są zgodne z ustawą. Dodał, że od miesiąca lipca ma być wprowadzona podwyżka dla pielęgniarek czy opiekunów medycznych.

Pan Dariusz Wolski wyraził niezadowolenie związane z niesprawiedliwym traktowaniem pozostałego personelu, tj. rehabilitantów, salowych.

Pan Adam Knapik objaśnił, że przyczyną obecnych problemów szpitala psychiatrycznego jest niezrealizowanie zakontraktowanych świadczeń w roku ubiegłym. Pieniądze, które teraz należy oddać zostały przeznaczone na premie. NFZ nie pokryje kosztów usługi, która nie została zrealizowana, stąd konieczność zwrócenia pieniędzy.

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że trzeba podjąć działania, które ograniczą wydatki po to, aby zejść z długu.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zwróciła się do Pana Franciszka Koszowskiego z pytaniem, kto jest bezpośrednim pracodawcą dla dyrektora szpitala. Stwierdziła również, że tracą czas na rozmowę o tym, ponieważ to ich nie dotyczy. Pomimo, iż Marszałek Województwa ma nadzór, to dyrektor odpowiada za funkcjonowanie szpitala. W momencie doprowadzenia do sytuacji niewykonania kontraktu i konieczności zwrotu pieniędzy, Marszałek zobowiązany jest wyciągnąć konsekwencje.

Pan Franciszek Koszowski oznajmił, że Szpital Psychiatryczny jest potrzebny dla społeczeństwa.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zaznaczyła, że jest to szpital regionalny, który nie obsługuje tylko Powiatu Świeckiego, a określony region.

Pan Marek Mazurek nie zgodził się z tym, aby Powiat Świecki zabierał stanowisko w tej sprawie i przyznał rację swojej przedmówczyni. Dodał, że Szpital Psychiatryczny nie zostanie pominięty w żaden inny sposób, nie będzie inaczej finansowany niż inne szpitale. Stwierdził, że jeżeli opierają się tylko na informacji pochodzących od dyrektora to jest przeciwny temu stanowisku.

Pan Adam Knapik uznał, że to jest informacja pochodząca z Rady Społecznej, a więc nawet nie opierają się na stanowisku dyrektora szpitala.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska oznajmiła, że do Rady Społecznej wchodzą przedstawiciele Marszałka Województwa, Sejmiku oraz przedstawiciele związku i pracowników, dlatego też Powiat nie jest stroną w tej sprawie.

Pan Franciszek Koszowski dodał, iż aspekt tej sprawy polega na zapewnieniu funkcjonowania Szpitala.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że zgodnie z ustawą o Działalności Leczniczej, w momencie gdy Rada Społeczna posiądzie informacje o złym funkcjonowaniu zakładu ma obowiązek przekazać je do organu założycielskiego.

Pan Grzegorz Goral zaznaczył, że jako mieszkańcy na pewno mamy problem z tą sprawą. Podkreślił, że jest przeciwny poruszaniu tej kwestii podczas obrad Rady Powiatu, ponieważ powinni się tym zająć Radni Tadeusz Pogoda i Jacek Chmarzyński. Dodał, że jako przedstawiciel Rady Społecznej poinformował Wojewodę oraz posła, który był przewodniczącym Komisji Zdrowia w Sejmie, zaś w maju planowana jest wizyta Ministra. Zalecił również, aby zająć się tym, co realnie jesteśmy w tej sprawie zrobić.

Pan Adam Knapik uznał, że Komisja Zdrowia jest jak najbardziej właściwa, aby o tym dyskutować, ponieważ to jest uchwała, która wpłynęła od Zarządu Powiatu i została umieszczona w porządku obrad sesji Rady, ale działanie i nasz apel nie wpłynie w żaden sposób na losy Szpitala. Podkreślił, że to obowiązkiem Dyrektora Szpitala jest podjęcie starań o kontrakty w celu zbilansowania funkcjonowania placówki.

Pan Dariusz Wolski powiedział, iż Rada Społeczna może wnioskować do Sejmiku o odwołanie Dyrektora jeśli stwierdzi, że jest złym gospodarzem.

Pani Iwona Manys wskazała, że skoro uchwała ta mieści się w porządku obrad Sesji Rady Powiatu, jest to każdego własna decyzja jak nad nią zagłosuje.

Pan Dariusz Wolski odwołał się do złożonego zapytania dot. dodatków covidowych. Odparł, iż lekarze zapisywali przekłamane godziny w związku z czym otrzymali większe kwoty. Zawnioskował o zorganizowanie spotkania z przedstawicielami związków zawodowych. Ponadto powiedział, że pracownicy, zgodnie z Kodeksem Pracy nie mogą pełnić dyżurów 24-godzinnych, bo zaburzy to obowiązek odpoczynku, a są przypadki gdzie pielęgniarki przyjeżdżają z dyżurów z Bydgoszczy do Świecia.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odparła, że nie ma to znaczenia i pod względem pracy jest inaczej.

Pan Dariusz Wolski wspomniał, że należałoby przeprowadzić kontrolę i wystąpić z wnioskiem do Okręgowej Komisji.

Pani Iwona Manys jest przeciwna występowania do PIP-u oraz kontrolowaniu osób, które mają swoją działalność lub posiadają kontrakty w innych szpitalach.

Pan Dariusz Wolski wyraził niezadowolenie z systemu pracy, w jakim pracują pielęgniarki.

Pani Iwona Manys stwierdziła, że jest to sprawa, której nie da się rozstrzygnąć na posiedzeniu Komisji. Zapytała o ew. uwagi dot. odpowiedzi udzielonej przez Prezesa Nowego Szpitala Pana Przemysława Leśniewskiego.

Pan Dariusz Wolski przedstawił swoje niezadowolenie na czas oczekiwania na odpowiedź, co ocenił jako żenujące.

Pan Adam Knapik zaproponował, aby Związki Zawodowego w Nowym Szpitalu same zgłosiły się do Dyrektora Szpitala lub wystąpiły do PIP-u czy z wnioskiem o kontrolę. Dodał, że tryb pracy, jaki prowadzą pielęgniarki to kwestia tylko pracowników i dyrektora.

Pan Dariusz Wolski podkreślił, że chodzi o bezpieczeństwo pacjentów przebywających na oddziałach. Następnie zwrócił się do Pana Franciszka Koszowskiego z pytaniem o to, jaki wpływ ma Powiat na sytuację w Nowym Szpitalu po oddaniu pakietu większościowego.

Pan Franciszek Koszowski odparł, że jest to stosunek 2-1.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała Pana Dariusza Wolskiego, dlaczego pracownica która widzi, że jej koleżanka jest zmęczona na dyżurze lub śpi nie zgłosi tego faktu siostrze przełożonej lub dyrektorowi szpitala, mimo iż ma taki obowiązek.

Pan Dariusz Wolski odpowiedział, że pracownicy się boją, ponieważ nie mają w nikim oparcia.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podkreśliła, że jeśli pielęgniarka posiadła informację, że koleżanka jest zmęczona lub nie wykonuje solidnie swoich obowiązków, ma obowiązek to zgłosić w celu ochrony pacjenta. Dodała, iż trzeba mieć pewność, że mają miejsce takie sytuacje.

Pan Grzegorz Goral zgodził się z wypowiedzią swojej przedmówczyni, że pielęgniarka powinna zgłosić fakt, iż jej współpracownica śpi na dyżurze.

Pani Iwona Manys odebrała głos Panu Dariuszowi Wolskiemu za niestosowanie się do wyznaczonych reguł zabierania głosu.

Pan Marek Mazurek zgodził się ze stanowiskiem Pana Dariusza Wolskiego dot. 24 godzinnej pracy pielęgniarek. Dodał, że Kodeks Pracy rzeczywiście zaprzecza wykonywania pracy przez 24 godziny, ale nie dotyczy to osób będących na kontrakcie- pracownicy mogą pracować ile chcą, a pracodawca nie ma obowiązku sprawdzenia innego miejsca wykonywania pracy.

Pan Dariusz Wolski mówił o tym, że w szpitalu w Bydgoszczy pielęgniarki pracują w systemie 24 godzinnym, a więc jest to możliwe.

Pan Adam Knapik powiedział, że nikt nie może wpływać na zarządzanie szpitalem, ponieważ jedyną osobą, która może zarządzać tą jednostką jest jej Dyrektor, a rozkład godzin pracy zależy tylko i wyłącznie od niego. Zaznaczył również, że nie dyskutuje o poziomie opieki lub zagrożeniach czy nieprawidłowościach, a o umocowaniach Rady w przypadku szpitala działającego jako SPZOS i jako spółka, które są takie same.

Pan Franciszek Koszowski zapytał, jakie cele zostaną osiągnięte w związku z organizacją spotkania ze związkami zawodowymi. Uważa, że nie ma to sensu i powinno się wrócić do kompetencji organów.

Pan Dariusz Wolski uważa, że zorganizowanie spotkania da wiele odpowiedzi na pytania.

Pan Grzegorz Goral zgodził się ze stanowiskiem swojego przedmówcy ale podkreślił, że potrzebna jest obecność osoby, która potwierdzi sytuację ze szpitala.

 

Na tym posiedzenie zakończono.

  Protokolant: Katarzyna Kwaśnik Biuro Rady    

Przewodnicząca Komisji

Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

(Urszula Kempińska-Czerwińska)

Przewodnicząca Komisji

Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

(Iwona Manys)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>