Obecni na posiedzeniu goście:
1. Franciszek Koszowski - Wicestarosta Świecki,
2. Katarzyna Meller - Inspektor w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu,
3. Zbigniew Semrau - Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu,
4. Dariusz Woźniak- Skarbnik Powiatu Świeckiego.
Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Polityki Finansowej Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, która powitała członków Komisji. Następnie przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:
1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
2. Informacja o działalności Komisji Polityki Finansowej za 2021 rok.
3. Sprawy bieżące.
Do pkt. 1
Pani Katarzyna Meller przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu nieruchomości z dotychczasowym najemcą (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 15 grudnia 2021 r.).
Pan Marcin Podgórski zapytał, czy kwota czynszu jest stała.
Pani Katarzyna Meller odpowiedziała, że zgodnie z uchwałą Rady Powiatu o stawce czynszu dla najmu nieruchomości, w dalszym ciągu jest to ta sama kwota czynszu.
Pan Zbigniew Semrau przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie wyrażenia woli zawarcia porozumienia z Powiatem Chełmińskim w zakresie organizacji publicznego transportu zbiorowego (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 15 grudnia 2021 r.).
Do przedstawionego projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2021 (projekt uchwały wraz z autopoprawką stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 23 grudnia 2021 r.).
Pan Andrzej Kowalski zapytał, czy wszystkie pieniądze z 500 plus wędrują do dzieci poprzez Dom Dziecka.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że poprzez Dom Dziecka. Dodał, że od przyszłego roku świadczenie to będzie wypłacał ZUS, a nie wojewoda, ale prawdopodobnie również będzie wpływało przez dom dziecka (będzie inny podmiot finansujący).
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zabrała głos w sprawie świadczenia 500 plus i odniosła się do sytuacji, kiedy to Pani Dyrektor zastanawiała się nad indywidualnymi kontami, ale pojawił się problem z pełnomocnictwem.
Pan Franciszek Koszowski wyjaśnił, iż pieniądze z 500 plus są odkładane na indywidualnych kontach dzieci. Mogą zostać wykorzystane teraz, za ich zgodą, a niewykorzystane pieniądze pozostają do ukończenia przez dzieci 18 roku życia.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska dopytała, czy powiat ma nad tym kontrolę, ponieważ Starostwo Powiatowe przekazuje środki finansowe bezpośrednio na utrzymanie Domu Dziecka, a w ramach tego utrzymania wchodzą np. opłaty z tytułu zajęć dodatkowych.
Pan Franciszek Koszowski odpowiedział że pieniędzy tych nie można przeznaczać na bieżące utrzymanie.
Pan Dariusz Woźniak powiedział, że pieniądze mogą być przeznaczone np. na dodatkowe lekcje, a nie na podstawowe utrzymanie.
Pan Franciszek Koszowski uzupełnił, że pieniądze zostają przeznaczone na coś dodatkowego, np. wyjazdy, poza bieżącym utrzymaniem Domu Dziecka.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie ustalenia wykazu wydatków niewygasających w roku 2021 (projekt uchwały wraz z autopoprawką stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 23.12.2021 r.).
Pan Dariusz Woźniak udzielił wyjaśnień dot. 4 zadań znajdujących się w wykazie wydatków niewygasających, o które zapytała na posiedzeniu Komisji Infrastruktury i Gospodarki Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska. Mianowicie 2 zadania realizowane będą w ZSOiP w Świeciu: pierwsze zadanie opiewa na kwotę 88 791 złotych i dotyczy zakupu komputerów z projektu unijnego. Koszt drugiego zadania wynosi 38 632 złotych, a dotyczy zakupu komputerów, lecz ze środków własnych. Projekt ten powstał w roku 2016, a więc przystępując do realizacji zakupu komputerów w roku 2021 należało zmienić parametry komputerów. W związku z tym, że jest to projekt unijny powiat wystąpił do marszałka o zgodę na zmianę parametrów, uzyskanie akceptacji trwało dość długo, 1 przetarg odbył się 8 września i został unieważniony. Drugi przetarg odbył się w grudniu, umowa jest podpisana w dniu dzisiejszym. Natomiast trzecie zadanie (koszt to 45 000 złotych) związane jest z wykonaniem rozbudowy systemu monitoringu i instalacji telefonicznej, umowa na to przedsięwzięcie zawarta została w dniu 15.07.2021r. Pan Dariusz Woźniak podkreślił, że praktycznie jest ono wykonane, ale Dyrektor z ostrożności zaproponował przesunięcie, aby to dobrze sprawdzić realizację tej inwestycji. Czwarte zadanie polega na przygotowaniu dokumentacji dla Poradni. Umowa na dokumentację została sporządzona 05.11.2021r. Dochodzenie do procedury wyboru projektanta trwało tak długo, ponieważ wymagane były uzgodnienia ze Strażą Pożarną ze względu na przebudowę poddasza.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił wnioski o wprowadzenie poprawek do projektu budżetu i projektu WPF. Poinformował, że wszystkie Komisje pozytywnie zaopiniowały budżet, ale 2 Komisje wniosły uwagi. Komisje, które wniosły poprawki to Komisja Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisja Polityki Finansowej. Poprawka dotyczyła zabezpieczenia w budżecie kwoty 256 500 złotych na sfinansowanie 10 bezpiecznych przejść dla pieszych w Osiu i w Pruszczu, zgodnie z procedurą wskazano źródła finansowania. Powiedział, że Zarząd pozytywnie przychylił się do tej poprawki, lecz inaczej podszedł do sprawy sfinansowania tego przedsięwzięcia. Korzystniejsze będzie zabezpieczenie środków na udział własny aniżeli poszukiwanie środków na całość inwestycji. Proponowane jest zatem zabezpieczenie 80 000 złotych i skorzystanie z dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wyjaśnił, że Zarząd proponuje sfinansować wkład własny poprzez zmniejszenie o 20 000 złotych dotacji na zadania związane z rozwojem przedsiębiorczości. Kolejne źródło finansowania polega na zmniejszeniu o kwotę 20 000 złotych dotacji na lokalny transport zbiorowy oraz zmniejszeniu dotacji na Domy Pomocy Społecznej w kwocie 40 000 złotych. Suma wyżej wymienionych źródeł finansowania wynosi 80 000 złotych, a została ona przesunięta do działu drogi publiczne powiatowe i stanowi udział własny na realizację przejść dla pieszych. Dodał jednak, iż na razie nie wiadomo, gdzie takie przejścia powstaną. Nie oznacza to jednak, że dokładnie powstaną te przejścia, o które wnioskowała Komisja, aczkolwiek są duże szanse. Kryterium, aby takie przejścia powstały polega na występowaniu dużej częstotliwości ruchu. W przypadku uzyskania dotacji możliwe będzie zrealizowanie większej ilości przejść dla pieszych.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała, czy omawiana będzie uchwała dot. diet radnych i wynagrodzenia Starosty.
Pan Franciszek Koszowski powiedział, że na posiedzeniu poprzedniej Komisji zostało ustalone, iż ten temat zostanie omówiony na sesji Rady Powiatu.
Do pkt. 2
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska poinformowała, że przygotowane zostało sprawozdanie z prac Komisji Polityki Finansowej za rok 2021 (sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu). Wszystkie punkty, które zostały zaplanowane na 2021 rok zostały zrealizowane. Nie było tematu, którym Komisja by się nie zajęła w ramach tego planu a frekwencja członków Komisji była prawie 100%.
Do pkt. 3
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska powiedziała, że przygotowany został projekt planu pracy Komisji na rok 2022, gdzie część elementów powtarza się z rokiem 2021, ale pojawiły się także dwa nowe tematy. Poprosiła członków komisji o uwagi i sugestie do planu pracy.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokolant:
Joanna Ekert
Biuro Rady
Przewodnicząca Komisji
Polityki Finansowej
/-/
(Katarzyna Kaczmarek-Sławińska)