Protokół Nr 33/21 posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki Rady Powiatu Świeckiego z dnia 28 grudnia 2021 r.

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Infrastruktury i Gospodarki – wg załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście :

1. Katarzyna Meller - Inspektor w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu,

2. Zbigniew Semrau - Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu,

3. Dariusz Woźniak - Skarbnik Powiatu.

Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki Pan Brunon Han, który powitał członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdził kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawił porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.

2. Dyskusja nad planem pracy Komisji na rok 2022.

3. Sprawozdanie z działalności Komisji za 2021 rok.

4. Sprawy różne.

Przed rozpoczęciem obrad zgromadzeni uczcili minutą ciszy zmarłego radnego Śp. Wiesława Bagniewskiego.

Do pkt. 1

Pan Brunon Han poinformował, iż w związku z nieobecnością Pana Przewodniczącego Rady Powiatu uchwała o wynagrodzeniach radnych i Starosty zostanie omówiona na Sesji Rady Powiatu.

Pani Katarzyna Meller przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu nieruchomości z dotychczasowym najemcą (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 15 grudnia 2021 r.).

Do przedstawionego projektu uchwały  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Zbigniew Semrau przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie wyrażenia woli zawarcia porozumienia z Powiatem Chełmińskim w zakresie organizacji publicznego transportu zbiorowego (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 15 grudnia 2021 r.).

Do przedstawionego projektu uchwały  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2021 (projekt uchwały wraz z autopoprawką stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 23 grudnia 2021 r.).

Do przedstawionego projektu uchwały  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie ustalenia wykazu wydatków niewygasających w roku 2021 (projekt uchwały wraz z autopoprawką stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 23.12.2021 r.).

Pan Brunon Han zapytał, jaki jest stopień zaawansowania prac na obiekcie w Wierzchach.

Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, iż stopień zaawansowania prac wynosi co najmniej 60%.

Pan Brunon Han dopytał, czy termin wykonania prac nie jest zagrożony.

Pan Franciszek Koszowski poinformował, iż nie widzi zagrożenia i dodał, że prace być może zakończą się wcześniej.

Pan Brunon Han poruszył kwestię budowy sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu i zapytał, czy opóźnienie w pracach ma związek tylko z pandemią Covid czy zmianach w planach gruntów.

Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że sprawy te toczą się równocześnie. Został złożony wniosek o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, dokumentacja jest wykonywana, a pozwolenie na budowę załatwione będzie po uzyskaniu decyzji o zmianie w Planie Zagospodarowania Przestrzennego.    

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska nawiązała do wypowiedzi Pana Dariusza Woźniaka i powiedziała, że zadań tych jest bardzo dużo, a wiele z nich jest zadaniami drobnymi. Zapytała, z czego wynika sytuacja, że zakupy inwestycyjne nie przekraczają kwoty 100 000 złotych i dotyczą głównie szkół.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że umowy były podpisywane w grudniu.  

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska nawiązała do pomocy dydaktycznych, monitoringu, adaptacji pomieszczeń w Poradni oraz przestrzeni dydaktycznych, bo reszta kwoty zostanie przeznaczona na drogi, na co Powiat nie ma wpływu.

Pan Dariusz Woźniak poinformował, że zostaną sprawdzone te projekty, o których wspomniała Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska.   

Pan Franciszek Koszowski poruszył kwestię problemu z dostawą komputerów dla radnych, czy problemu z obrotem komponentów informatycznych. Dodał, że ważne jest jednak, iż zostały zachowane kwoty tych zadań, następuje tylko przesunięcie w czasie. Przytoczył również sytuację w miejscowości Michale, gdzie musiała nastąpić stabilizacja gruntów, w związku z tym nastąpiło przesunięcie w czasie.

Pan Dariusz Woźniak przedstawił wnioski o wprowadzenie poprawek do projektu budżetu i projektu WPF. Poinformował, iż wszystkie Komisje pozytywnie zaopiniowały budżet, ale 2 Komisje zaopiniowały z uwagami, tj. Komisja Polityki Finansowej i Komisja Infrastruktury i Gospodarki. Wniosek Komisji dotyczył zabezpieczenia w budżecie kwoty 256 500 złotych na sfinansowanie 10 bezpiecznych przejść dla pieszych w Osiu i Pruszczu, ze wskazaniem źródła sfinansowania tego zadania. Powiedział, że Zarząd uznał ten wniosek za zasadny, lecz inaczej podszedł do sprawy sfinansowania tego przedsięwzięcia. Powiat chce przede wszystkim skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania, mianowicie środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, z którego dofinansowanie wyniesie nawet 75%. Proponowane jest zatem zabezpieczenie 80 000 złotych na ten cel. Wyjaśnił, że Zarząd proponuje zmniejszenie o 20 000 złotych dotacji celowej dla organizacji pozarządowych na zadania związane z przeciwdziałaniem bezrobociu i wspieraniem przedsiębiorczości. Kolejne źródło finansowania polega na przesunięciu o kwotę 20 000 złotych dotacji celowej na lokalny transport zbiorowy, ponieważ linia autobusowa Smętowo-Nowe pozostaje, lecz organizatorem będzie Powiat Starogardzki. Nastąpi również zmniejszenie dotacji na 2 Domy Pomocy Społecznej w kwocie 40 000 złotych. Uzupełnił, że suma wyżej wymienionych źródeł finansowania wynosi 80 000 złotych. Natomiast, jeżeli Powiat chciałby pozyskać środki ze źródeł zewnętrznych, to niekoniecznie 10 przejść dla pieszych, o których mowa znajdą się w Pruszczu i w Osiu, ponieważ to zależy od kryteriów dofinansowania.

Pani Angelika Macura dodała, iż bardzo się cieszy, że zostały wspomniane inne gminy. Poruszyła kwestię Krąplewic (okolice w stronę Gródka), i tego, iż mieszkańcom w pobliżu nowo wybudowanego ronda bardzo trudno przejść na drugą stronę jezdni. Dodała, że zgłaszała to ustnie, ale dopełni także pisemnie.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że problem ten zostanie przeanalizowany.

Pan Franciszek Koszowski uzupełnił, iż należy przeanalizować inne miejsca oraz, że musi być przygotowany wniosek, aby przejście dla pieszych powstało. Odwołał się również do problematyki oświetlenia ulicznego, gdzie wymagana jest zgoda wójta/burmistrza na opłacanie kosztów zużycia prądu.

Pan Andrzej Kowalski wyraził, że chciałby, aby dobrze przeanalizować tą kwestię, aby nie doprowadzić do sytuacji, iż w każdej gminie wykonane zostanie po 1 przejściu. W miejscowościach Pruszcz i Osie jest bardzo duże natężenie ruchu. Prosi zatem o racjonale uwzględnienie wniosków o bezpieczne przejścia dla pieszych, aby Zarząd racjonalnie podszedł do propozycji, która będzie realizowana.

Pan Franciszek Koszowski zaznaczył, że będzie to racjonalne podejście i ważne są kryteria programu, mianowicie przejścia muszą znajdować się przy obiektach publicznych, w centrum gminy, w pobliżu szkół. Dodał, że Pan Adam Meller zostanie zobowiązany do wskazania takich miejsc. Jeżeli uda się pozyskać dofinasowanie ze środków zewnętrznych, możliwe będzie zrealizowanie większej ilości przejść dla pieszych.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zadała pytanie, czy w ramach tych projektów planowana jest realizacja tylko przejść dla pieszych czy też progi zwalniające bez organizacji przejść dla pieszych.

Pan Franciszek Koszowski wyjaśnił że nie, ale podkreślił, iż zależy na bezpieczeństwie pieszych, toteż Powiat będzie realizował ten projekt.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała, czy Burmistrz Nowego zgłaszał wniosek o zabezpieczenia skrzyżowania z nową ścieżką rowerową w Nowem.

Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że nie zna sprawy, ale zasadą jest, iż jeżeli jest coś projektowane przy drogach powiatowych, Zarząd Dróg powinien to ustalić.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska powiedziała, że obawia się częstych wypadków w tamtym miejscu.

Pan Franciszek Koszowski, nawiązując do pytania Pana Grzegorza Gorala z poprzedniego posiedzenia Komisji, dot. drogi wojewódzkiej nr 272 na odcinku w Dolnej Grupie, powiedział, że od Dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich została uzyskana informacja, iż jest przygotowywana dokumentacja na odcinku drogi Piła-Młyn, Grupa-Dolna Grupa. Wykonana będzie droga wojskowa, natomiast droga gruntowa, która jest dalej nie będzie przebudowana.

 

Do pkt. 2

Pan Brunon Han przedstawił projekt Planu Pracy Komisji Infrastruktury i Gospodarki na rok 2022 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu) oraz zapytał, czy są inne propozycje do planu pracy Komisji.

Do pkt. 3

Pan Brunon Han przedstawił Sprawozdanie z działalności Komisji Infrastruktury i Gospodarki za 2021 rok (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).

Do przedstawionego materiału  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

 

Do pkt. 4  

W sprawach  bieżących nikt nie zabrał głosu.

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokolant:

Joanna Ekert

Biuro Rady

Przewodniczący Komisji

Infrastruktury i Gospodarki

/-/

(Brunon Han)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>