Protokół
wspólnego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa oraz Komisji Infrastruktury i Gospodarki
z dnia 4 lutego 2016 r.
Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji - według załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu zaproszeni goście – według załączonej listy obecności.
Ponadto w posiedzeniu udział wzięli:
Pan Franciszek Koszowski – Starosta Świecki,
Pani Barbara Studzińska – Wicestarosta Świecki,
Pani Iwona Karolewska – Sekretarz Powiatu,
Pan Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu,
Pan Adam Meller – Dyrektor PZD w Świeciu,
Pani Hanna Jurek – Dyrektor PPP w Świeciu,
Pani Bożena Szydłowska – Dyrektor PZEAS w Świeciu,
Pani Karolina Kasica – p.o. Dyrektora PUP w Świeciu,
Pan Józef Gawrych – Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego.
Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki
Pan Zbigniew Kapusta, który powitał obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie wraz z Przewodniczącym Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa,
Panem Józefem Belt, stwierdził quorum pozwalające obradować i przedstawił proponowany program posiedzenia, w brzmieniu jak niżej:
- Analiza funkcjonowania spółek wodnych działających na terenie Powiatu Świeckiego.
- Promocja lokalnych produktów rolnych.
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.
- Sprawozdanie z działalności Komisji za II półrocze 2015 roku.
- Sprawy bieżące.
Do pkt 1.
Pan Józef Gawrych w postaci prezentacji multimedialnej przedstawił kilka faktów dotyczących funkcjonowania spółek wodnych. W swoim wystąpieniu ujął: ramy prawne działania spółek wodnych, dane statystyczne dotyczące Gminnych Spółek Wodnych (wysokość stawek, budżet w 2015 r., dotacje od Powiatu Świeckiego, prognozy).
Pan Zbigniew Kapusta podziękował Panu Kierownikowi za przygotowanie i zaprezentowanie materiału. Następnie zakomunikował, że do Starosty wpłynął wniosek rolników z prośbą o zajęcie się kanałem Sobka. Po jego rozpatrzeniu zdecydowano o przekazaniu spółce wodnej dotacji na ten cel.
Pani Barbara Studzińska zwracając się do obecnych na posiedzeniu przedstawicieli gminnych spółek wodnych z terenu Powiatu zauważyła, że rozmowy dotyczące finansowania ich działalności zdarzają się coraz częściej. Zaznaczyła, że celem dotacji jest przede wszystkim zatrzymywanie wody, która obecnie jest czymś najcenniejszym. Zaapelowała, aby wodę odprowadzać tylko w ostateczności i to w celu jej dalszego użycia. Dodała, że tematem interesuje się już od dawna.
Pan Józef Gawrych powiedział, że w związku z renowacją i odbudową kanału Sobka planowana jest również budowa zastawki. Podziękował GSW Nowe za współpracę. Przypomniał również, że melioracja to gospodarowanie wodą – czasami oznacza jej odprowadzanie, czasami zatrzymywanie – konserwacja bieżąca natomiast to obowiązek samych rolników.
Pan Krzysztof Pieniążek zauważył, że kilka lat wcześniej miało miejsce regulowanie Mątawy – jego zdaniem powinno się wówczas wybudować zastawki na spiętrzanie wód – pozwoliłyby na lepsze gospodarowanie wodami. Dodał, że konieczne są rozmowy na temat zastawek.
Pan Józef Gawrych wyraził swoją pozytywną opinię na temat prac GSW z terenu Powiatu. Obecnie jej członkowie reprezentują większą świadomość, chęć współpracy.
Pani Zofia Krupa stwierdziła, że Gmina Nowe jest w bardzo dobrej sytuacji jeśli chodzi o nawodnienie – dzięki zamontowanym urządzeniom możliwe jest gospodarowanie wodą praktycznie w całej dolinie Mątawy. Dodała, że jej zdaniem nawadnianie terenów zastawkami, rowami korzystnie wpływa na całą florę i faunę – jest lepszym rozwiązaniem niż nocne podlewanie roślin.
Pan Zdzisław Wróblewski pozytywnie ocenił możliwość spotkania przedstawicieli spółek wodnych z radnymi Powiatu. Przedstawił obecnym w jaki sposób funkcjonuje spółka wodna z Pruszcza. Zauważył, jak dużym problemem jest brak środków na przeprowadzenie wszystkich potrzebnych prac.
Pan Zbigniew Kapusta poruszył kwestię niszczenia rowów – ich zaorywania, zasypywania, a także likwidowania oczek wodnych na polach. Zastanawiał się, czy jest to zgodne z prawem.
Pan Zdzisław Wróblewski zapytał, czy możliwe jest pogłębienie oczka wodnego.
Pan Józef Gawrych wyjaśnił, że nie są do tego potrzebne żadne zgody, jeśli nie zostanie zmieniona linia brzegowa i jeśli nie kopie się głębiej niż 3 metry. Najważniejsze jest jednak to, aby urobek zagospodarować w obrębie tej samej działki – nie wolno jej sprzedawać, czy wywozić. Wówczas jest to konserwacja. Nie przestrzeganie powyższych punktów grozi bardzo wysoką grzywną.
Pan Zbigniew Kapusta zapytał o zasypywanie oczek wodnych.
Pan Józef Gawrych odpowiedział, że większość z nich jest zakwalifikowana jako nieużytki – można przymusić rolnika do jego odtworzenia, ale nie wiadomo do jakiego stanu.
Pan Zbigniew Kapusta rozpoczął dyskusję o strefie ochronnej przy rowach. Niegdyś było to 30 metrów, teraz strefy zanikają.
Pan Józef Gawrych stwierdził, że przepisy nic nie mówią na ten temat. Można sugerować się granicami działek, ponieważ rowy są wydzielone na osobnych. Istnieje również pomysł, aby działki z rowami dopisywać do działek pól – wówczas o strefach ochronnych nie będzie już mowy.
Pan Krzysztof Pieniążek przedstawił zgromadzonym, jak wygląda ta kwestia w Gminie Dragacz.
Pan Jan Zyś wyjaśnił, jakie standardy są przewidziane w przepisach.
Pan Józef Gawrych dodał, że Pan Zyś jest biegłym, a z jego usług korzysta Starostwo Powiatowe.
Pan Józef Belt zgodził się ze słowami Pani Wicestarosty – ważne jest zatrzymywanie wody na polach. Jako przewodniczący GSW Osie stwierdził, że jego spółka wodna dysponuje budżetem w wysokości 50 tys. zł, stąd budowanie zastawek (cena jednej to około 30 tys. zł) jest ponad jej możliwości.
Pan Wiesław Bagniewski zastanawiał się, jaki jest stan faktyczny spółek na dzień spotkania.
Pani Zofia Krupa odpowiedziała, że dzięki dofinansowaniu z UE możliwe było wybudowanie zastawki wraz z siecią rowów.
Pan Jan Zyś stwierdził, że spółkę wodną z Nowego stać na takie inwestycje, problem pojawia się później z utrzymaniem. Mniejsze spółki mogą mieć problem z konserwacją.
Pani Zofia Krupa dodała, że dzięki tej inwestycji zauważono znaczny wzrost plonów kukurydzy.
Pani Barbara Studzińska zadeklarowała, że wraz z Panem Gawrych poszukają źródeł finansowania urządzeń w nowej perspektywie 2014-2020. Podziękowała obecnym za wzięcie udziału w spotkaniu. Wyraziła nadzieję, że nie jest ono ostatnie – warto zastanowić się nad kolejnym, w którym udział mógłby wziąć Geodeta Powiatowy. Dodała, że dotarła do opracowań, które ostrzegają przed suszą w Województwie Kujawsko-Pomorskim.
Pan Zbigniew Kapusta podziękował wszystkim obecnym za przybycie na posiedzenie Komisji.
Pan Zbigniew Kapusta ogłosił 5 minutową przerwę, podczas której przedstawiciele spółek wodnych opuścili salę.
Po wznowieniu obrad:
Do pkt 2.
Pani Halina Dąbrowska przedstawiła materiał dotyczący promocji produktów lokalnych (treść stanowi załącznik do protokołu).
Pan Andrzej Kowalski zaprosił obecnych na konferencję, która odbędzie się w najbliższym czasie w Starostwie Powiatowym. Będą na nim obecni specjaliści zajmujący się sprzedażą produktów lokalnych.
Pan Józef Belt zastanawiał się, czy istnieją opracowania na temat tego, jakie produkty lokalne są zarejestrowane.
Pani Halina Dąbrowska odpowiedziała, że można to sprawdzić na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dodała, że otrzymanie logo to ciężka praca.
Pan Jarosław Pająkowski zauważył, że dużym problemem w produkcji i sprzedaży produktów lokalnych są warunki sanitarne, weterynaryjne.
Pani Halina Dąbrowska zgodziła się z przedmówcą. Wielu wystawców na własne ryzyko produkuje i sprzedaje swoje przetwory narażając się na kary pieniężne.
Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.
Do pkt 3.
Pan Józef Gawrych przedstawił projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej gminom: Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Nowe, Osie, Pruszcz, Świecie, Świekatowo, Warlubie (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20.01.2016 r.).
Do materiału nie wniesiono żadnych uwag ani pytań.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekty uchwał Rady Powiatu w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Pruszcz i Gminie Świecie (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20.01.2016 r.).
Do materiału nie wniesiono żadnych uwag ani pytań.
Pan Adam Meller przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XXII/139/12 z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Świecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20.01.2016 r.).
Do materiału nie wniesiono żadnych uwag ani pytań.
Pani Bożena Szydłowska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie ustalenia kryteriów rekrutacji do placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, dla których organem prowadzącym jest Powiat Świecki (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20.01.2016 r.).
Do materiału nie wniesiono żadnych uwag ani pytań.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na 2016 rok. Szczegółowe dane na temat proponowanych zmian zawiera uzasadnienie do uchwały (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 2.02.2016 r.) oraz projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2016-2026 (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 2.02.2016 r.).
Pan Franciszek Koszowski zakomunikował, że Wojewoda już zapowiedział nowe kryteria przyznawania środków w ramach schetynówek. Od przyszłego roku mają być one zaostrzone. Wspomniał o konieczności sprawdzenia wniosku do PROW-u, o konieczności wyremontowania drogi znajdującej się na terenie Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu oraz o remoncie wjazdu na teren Nowego Szpitala w Świeciu.
Pan Andrzej Kowalski zapytał o szczegóły dotyczące kryteriów, o których wspominał Pan Starosta. Zastanawiał się, czy chodzi o tereny miejskie czy wiejskie.
Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że nie są mu znane. Odesłał radnych na stronę internetową Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.
Pani Hanna Jurek przedstawiła „Analizę funkcjonowania Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu” (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20.01.2016 r.).
Pan Franciszek Koszowski poruszył kwestię otwarcia Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej nr 4 w Nowem, w budynku internatu. Po rozmowach z dyrektorką szkoły stwierdzono, że inwestycje należy na tę chwilę wstrzymać ze względu na rządowy program 500+. Kolejny temat poruszony przez Pana Starostę dotyczył wniosku Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu o dodatkowe pomieszczenia. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie w tej sprawie z Wójtem gminy.
Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.
Pani Karolina Kasica przedstawiła Sprawozdanie z realizacji Programu Promocji Zatrudnienia i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20.01.2016 r.).
Do materiału nie wniesiono żadnych uwag ani pytań.
Do pkt 4.
Pan Franciszek Koszowski zaproponował radnym, aby na sesji pojawił się Pan Dyrektor Sass, który przedstawi wykład na temat przyszłości rolnictwa. Uważa bowiem, że zarówno rolnicy jak i radni powinni go wysłuchać.
Pan Andrzej Kowalski poruszył także kwestię połączenia kolejowego między Laskowicami Pomorskimi a Czerskiem. Wielu mieszkańców Powiatu nie jest z niego zadowolonych.
Pan Franciszek Koszowski zauważył, że konieczne jest przygotowanie pisma, w którym wykaże się godziny odjazdów danego pociągu pokazując, że są one niezsynchronizowane.
Pan Józef Belt zwrócił się do Pana Gawrycha z zapytaniem o działania Starostwa w sprawie wymarzania ziarna na polach.
Pan Józef Gawrych odpowiedział, że nie podjęto jeszcze żadnych działań.
Pan Zbigniew Kapusta zauważył, że niektóre gatunki rzeczywiście wymarzły, jednak inne mają większą odporność na mrozy.
Na tym posiedzenie zakończono.
Przewodniczący
Komisji Infrastruktury i Gospodarki
(Pan Zbigniew Kapusta)
Przewodniczący
Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
(Pan Józef Belt)
Protokołowała:
Marta Suchomska
Biuro Rady