Protokół
wspólnego posiedzenia Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej
i Polityki Prorodzinnej oraz
Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki
Rady Powiatu Świeckiego
z dnia 3 lutego 2016 r.
Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – według załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu goście – według załączonej listy obecności.
Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej, Pani Beata Sternal-Wolańczyk, która powitała obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie wraz z przewodniczącym Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki, Panem Brunonem Han, stwierdziła quorum pozwalające obradować i przedstawiła proponowany program posiedzenia, który przyjęto jednogłośnie w brzmieniu jak niżej:
- Informacja o podejmowanych działaniach w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom, przemocy i innym niebezpiecznym zachowaniom wśród młodzieży Powiatu Świeckiego realizowanych przez Komendę Powiatową Policji w Świeciu.
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
- Sprawy bieżące.
Do pkt 1.
Pani Anna Szumska słowem wstępu nakreśliła przebieg wystąpienia, które przygotowała wraz z Panem Markiem Rydzewskim.
Pan Marek Rydzewski przedstawił listę programów profilaktycznych, które były realizowane na terenie Powiatu Świeckiego w roku 2015 oraz te, które są planowane na rok 2016. W styczniu rozwiązany został konkurs plastyczny „Dopalacze kradną życie”. Kontynuowane są szkolenia z działań antyterrorystycznych w szkołach. W lutym rozpoczęły się przygotowania do przeprowadzenia debaty społecznej z młodzieżą zamieszkującą Gminę Nowe na temat cyber zagrożeń. Coraz większym problemem jest też przemoc wśród młodzieży. W marcu planowana jest kolejna edycja testu sprawnościowego „Test policjanta”. W kwietniu odbędzie się konkurs plastyczny skierowany do klas III z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz na obszarach leśnych. W tym samym miesiącu planowane jest dwudniowe szkolenie dla pedagogów i kuratorów, podczas którego zostaną zapoznani z podstawami samoobrony oraz przeszkoleni z zakresu rozmów z mediami. Podobnie jak w zeszłym roku, ogłoszony zostanie konkurs filmowy dla gimnazjalistów. W tym roku jego tematyka będzie dotyczyła handlu ludźmi. W okresie letnim planowane są akcje profilaktyczne we współpracy z ZSP w Świeciu oraz pikniki dla dzieci ze świetlic terapeutycznych. Jak każdego roku, odbędą się pogadanki na temat bezpiecznych wakacji.
W lipcu planowany jest rajd rowerowy na orientację w Jeżewie. Wrzesień związany jest z akcją „Bezpieczna droga do szkoły”. Na listopad zaplanowana jest kolejna debata społeczna dotycząca handlu ludźmi. W 2016 roku dwukrotnie odbędzie się działanie „Bezpieczne przejście”.
Pani Beata Sternal-Wolańczyk zastanawiała się, czym kieruje się policja podczas przygotowywania akcji profilaktycznych – co brane jest pod uwagę, kiedy układa się kalendarz działań. Zwróciła się także do pedagogów obecnych na posiedzeniu – czy widzą inne problemy, o których nie wspomniał przedstawiciel policji, jakie są ich zdaniem potrzeby społeczne.
Pan Marek Rydzewski zauważył, że liczby, statystyki niewiele mówią. Zakres profilaktyki zależy od aktualnych problemów. Często są one zgłaszane właśnie przez pedagogów szkolnych.
Pani Anna Szumska dodała, że jeśli chodzi o przemoc wśród nieletnich – można zaobserwować spadek liczby kradzieży, jednak wzrasta ilość znieważeń nauczycieli, bójek, pobić. Coraz większym problemem staje się przemoc internetowa.
Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała o grupę wiekową, której dotyczy problem.
Pan Marek Rydzewski odpowiedział, że problem przemocy internetowej, spożywania alkoholu czy palenia papierosów dotyczy już nawet dzieci uczących się w VI klasie szkoły podstawowej.
Pan Jan Stępień zauważył, że wiele problemów wynika z faktu likwidacji posterunków policji w gminach. Dodał, że ma wrażenie, że przez to wiele działań ma charakter „z doskoku” i dzieje się z przypadku.
Pani Anna Szumska stwierdziła, że posiedzenie nie odbywa się w celu debaty nad przyczynami likwidacji niektórych posterunków – zaznaczyła, że nie była to decyzja KPP w Świeciu. Obecnie dąży się do tego, aby niektóre zamknięte jednostki przywrócić. Przeprowadzane są konsultacje społeczne, spotkania z władzami samorządowymi. Nie zgodziła się także z opinią radnego dotyczącą charakteru przeprowadzanych akcji. Zwróciła uwagę na fakt, że nie wszyscy dyrektorzy zgłaszają się do policji w celu przeprowadzenia w szkołach akcji profilaktycznych. Powiat jest na tyle dużym obszarem, że policjanci nie mogą być wszędzie.
Pan Marek Rydzewski dodał, że spotkania z młodzieżą odbywają się w konkretnych grupach wiekowych, aby przekaz był dostosowany do ich problemów. Zaznaczył, że ważną kwestią jest także współpraca z mieszkańcami, którzy powinni zgłaszać swoje uwagi policjantom, jednak często tego nie robią.
Pan Szczepan Nowakowski zastanawiał się, czy została przeprowadzona analiza miejsc, w których należałoby ponownie otworzyć posterunki policji. Zapytał także o liczbę policjantów pracujących w zespole zajmującym się problemem narkotykowym w Powiecie Świeckim.
Pani Anna Szumska powtórzyła, że jej zdaniem posiedzenie Komisji nie dotyczy debaty na temat odtworzenia posterunków. Zauważyła, że jej zadaniem jest przekazać informacje dotyczące programów profilaktycznych realizowanych przez policję. Odnosząc się do drugiego pytania stwierdziła, że policjantów w pracy zawsze jest za mało. Zespół do spraw nieletnich jest 5-osobowy, jednak jeśli zachodzi taka potrzeba, wówczas inni policjanci są również wykorzystywani. Wracając do tematu posterunków dodała, że komendant w tej sprawie codziennie prowadzi rozmowy z wójtami.
Pani Beata Sternal-Wolańczyk skomentowała wypowiedź poprzedniczki stwierdzeniem, że 5 osób w zespole to rzeczywiście mało, jednak jest to problem ogólnopolski. Zastanawiała się, czy Powiat Świecki ma większy problem z nieletnimi niż inne powiaty.
Pan Marek Rydzewski odpowiedział, że liczba policjantów zajmujących się profilaktyką wynika z wyliczeń etatowych Komendy Głównej Policji. Jeśli chodzi o poziom demoralizacji i poziom przestępczości wśród nieletnich kształtuje się on na podobnym poziomie, jak w innych powiatach. W niektórych ośrodkach miejskich jest to poważniejszy problem.
Pani Beata Sternal-Wolańczyk zwróciła się do pedagogów szkolnych – czy widzą jakieś drastyczne pogorszenie w zachowaniu młodzieży na przełomie ostatnich dwóch lat i czy w związku z tym należałoby wystosować odpowiedni wniosek.
Pani Monika Dittmann odpowiedziała, że jako pedagog w ZSS w Świeciu, dwa lata temu rzeczywiście zauważyła wzmożenie problemu z dopalaczami, spożywaniem alkoholu i paleniem papierosów. Bardzo pomocni okazali się wówczas policjanci, którzy bardzo często pojawiali się w szkole. Prowadzili rozmowy, organizowali działania z psami tropiącymi. Przekaz zawsze dostosowany był do wieku dzieci. Obecnie dużym problemem jest przemoc internetowa lub groźby wysyłane przez SMS. Jednak i w tym zakresie, współpraca z policją układa się wzorowo. Podziękowała przedstawicielom policji za ich pracę.
Pan Piotr Szewczuk podziękował policji za włączenie się w organizację „Testu policjanta”. Zauważył, że dużo wychowanków, którzy przygotowywali się do niego, później wstąpiła do policji. Pochwalił również akcję „Bezpieczne przejście”, która edukuje też dorosłych. Wyraził swoją nadzieję, że wszystkie działania nadal będą rozszerzane. Dobrym pomysłem wydaje się być włączanie do nich rodziców uczniów. Zauważył, jak dużym problemem jest palenie papierosów przed szkołami – konieczne jest wyznaczenie stref bezdymnych. Jego zdaniem należy działać szerzej, poza miastem Świecie. Kończąc, podziękował za współpracę.
Pani Anna Szumska zwróciła się z propozycją do pedagogów, aby zapraszali na spotkania z rodzicami także przedstawicieli policji.
Pani Wioletta Kuziemkowska dodała, że w ZSP w Nowem funkcjonują spotkania policjantów z rodzicami i to od dłuższego czasu.
Pan Brunon Han zastanawiał się, czy plany pracy policji są układane w porozumieniu z pedagogami szkolnymi.
Pan Marek Rydzewski odpowiedział twierdząco.
Pan Brunon Han zapytał, czy jeśli na terenie powiatu prowadzony jest program profilaktyczny to czy szkoły biorą w nim udział tylko w przypadku, jeśli się do niego zgłoszą, czy są do tego zobowiązane. Zauważył, że termin pikniku (lipiec), który ma za zadanie zwiększenie świadomości mieszkańców na temat cudzoziemców, nie jest właściwy.
Pan Marek Rydzewski wyjaśnił, że festyn, który ma na myśli Pan Han odbędzie się w lipcu, nie w sierpniu. Jeśli chodzi o udział szkół w akcjach profilaktycznych – wszystko odbywa się na zasadzie współpracy.
Pan Marek Kiełpiński przekazał radnym informacje dotyczące funkcjonowania terenowego oddziału Polskiego Towarzystwa Zapobieganiu Narkomanii, którego również jest członkiem. Dodał, że ludzie uzależnieni chcą pozostać anonimowi, dlatego kierowani są do innych ośrodków np. w Grudziądzu. Dużym problemem są również uzależnienia audio-wizualne. Zachęcił obecnych pedagogów do współpracy z Towarzystwem.
Pan Szczepan Nowakowski stwierdził, że spotkania tego typu są wskazane.
Pani Beata Sternal-Wolańczyk podziękowała wszystkim za obecność na posiedzeniu Komisji.
Posiedzenie opuścili pedagodzy oraz przedstawiciele policji.
Do pkt 2.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekty uchwał Rady Powiatu w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Pruszcz i Gminie Świecie (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20.01.2016 r.).
Do materiału nie wniesiono żadnych uwag ani pytań.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na 2016 rok. Szczegółowe dane na temat proponowanych zmian zawiera uzasadnienie do uchwały (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 2.02.2016 r.)
Pan Brunon Han wyraził swoje zadowolenie z powodu oszczędności po przetargach.
Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2016-2026 (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 2.02.2016 r.).
Do materiału nie wniesiono żadnych uwag ani pytań.
Pan Adam Meller przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XXII/139/12 z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Świecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20.01.2016 r.).
Pan Brunon Han zastanawiał się, czy od czasu podjęcia poprzedniej uchwały w tej sprawie, pojawił się jakiś nowy przystanek.
Pan Adam Meller odpowiedział twierdząco dodając, że ciągle przybywa wniosków o nowe przystanki. Zaznaczył, że do PZD wpłynął kolejny wniosek z Urzędu Miejskiego z prośbą o kolejny, więc bardzo prawdopodobne jest, że w marcu konieczne będzie podjęcie nowej uchwały w tej sprawie. Wyjaśnił także, że przedstawiony projekt uchwały dotyczy przystanków na terenie gmin Osie, Drzycim, Świekatowo.
Pan Piotr Szewczuk zapytał o rzekome zawieszenie inwestycji budowy drogi S5 na terenie Powiatu Świeckiego.
Pan Adam Meller stwierdził, że dotarły do niego takie informacje, jednak są to plotki i ich nie potwierdza. Umowy są podpisane, prowadzone są prace projektowania inwestycji.
Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.
Pani Bożena Szydłowska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie ustalenia kryteriów rekrutacji do placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, dla których organem prowadzącym jest Powiat Świecki (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20.01.2016 r.).
Pan Brunon Han zastanawiał się, dlaczego jednym z kryteriów przyznawania miejsc w internacie jest odległość. Jego zdaniem opcja dojazdu jest równie ważna. Jednocześnie poprosił Panią Szydłowską o wyjaśnienie, czy istnieje konieczność wyznaczania takich kryteriów.
Pani Bożena Szydłowska odpowiedziała, że to ustawa mówi o tym, że kryteria muszą być sformalizowane. Łącznie stosuje się trzy kategorie. Dodała, że ilość miejsc w internacie wpływa na liczbę uczniów w szkole.
Pan Piotr Szewczuk zauważył, że na terenie Świecia działają dwie stołówki – przy ZSP oraz przy ZSS. Zastanawiał się, czy uczeń np. I LO w Świeciu może skorzystać z dofinansowania posiłków, jeśli szkoła nie posiada stołówki.
Pani Bożena Szydłowska zapewniła, że sprawdzi zapis w przepisach.
Pani Beata Sternal-Wolańczyk zaznaczyła, że na pewno istnieje zapis mówiący o dochodach przypadających na jednego członka rodziny.
Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.
Pani Hanna Jurek przedstawiła „Analizę funkcjonowania Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu” (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20.01.2016 r.).
Pan Jan Stępień pogratulował Pani dyrektor osiągniętych wyników. Dodał, że cieszy go optymizm jej wypowiedzi. Zastanawiał się, czy w PPP istnieją problemy z niedoborem kadry lub inne.
Pani Hanna Jurek odpowiedziała, że musiała przesuwać godziny pedagoga w ten sposób, aby możliwe było zatrudnienie terapeuty integracji sensoryczno-ruchowej na 6h. Dodała kolejne, więc terapeuta pracuje 9h tygodniowo, a zapotrzebowanie jest o wiele większe. Dodała, że jest bardzo zadowolona z faktu, że w Poradni udało się zorganizować spotkanie mikołajkowe oraz ferie zimowe.
Pani Beata Sternal-Wolańczyk również pogratulowała Pani Jurek. Zauważyła, jak wiele zadań musi wykonywać Poradnia, dlatego cieszy ją, że kolejna powstała na terenie Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. Zastanawiała się, ile godzin tygodniowo zajęć logopedycznych zapewnia Poradnia.
Pani Hanna Jurek odpowiedziała, że obecnie są to 44h, wcześniej było ich 30.
Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała, czy w związku z tym konieczne było zatrudnienie logopedy.
Pani Hanna Jurek zaprzeczyła wyjaśniając, że przełożyła godziny. Dodała, że w Poradni jest problem z etatami. Konieczne jest zatrudnienie kolejnych psychologów i terapeutów.
Pani Beata Sternal-Wolańczyk poprosiła o wyjaśnienie mechanizmu przekładania godzin.
Pani Hanna Jurek wytłumaczyła, że wcześniej logopeda miał pół etatu pedagoga i pół etatu logopedy. Obecnie ma cały etat tylko zajęć logopedycznych. Godziny pedagogiczne zostały zamienione na terapeutyczne.
Pan Piotr Szewczuk zauważył, że w sprawozdaniu pojawiają się rozbieżności w liczbach w latach 2013/2014. Zastanawiał się, z czego wynikają. Zapytał również o zatrudnienie pracowników PPP – czy pracują tylko w Poradni, czy też w innych miejscach i czy w związku z tym nie występuje zjawisko konfliktu interesów.
Pani Hanna Jurek wyjaśniła, że prawie wszyscy pracownicy PPP są zatrudnieni na stałych etatach. Dwie osoby pracują jeszcze gdzie indziej – w szkole specjalnej. Są one specjalistkami w swojej dziedzinie. Aby nabyć takie uprawnienie, należy odczekać w kolejce 2 lata, oraz zapłacić 10 tys. zł. Wspomniała także o lekarzach zatrudnionych na bardzo małą liczbę godzin. Dodała, że problem jest tylko z jednym pracownikiem. Zaznaczyła, że przeprowadzenie jednej diagnozy to 2h pracy. Trudno jest nadrabiać zaległości, jeśli pracuje się jeszcze 40h w innym miejscu.
Pani Beata Sternal-Wolańczyk zastanawiała się, czy fakt, że 22 dzieci ma orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego ze względu na problemy z układem ruchu wynika z tego, że szkoły nie są przystosowane do ich potrzeb.
Pani Hanna Jurek zaprzeczyła. Często przyczyną wydania takiego orzeczenia jest wypadek lub złamanie (np. z powikłaniami).
Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała o tryb kształcenia dzieci z niepełnosprawnością ruchową.
Pani Hanna Jurek odpowiedziała, że najczęściej mają one orzeczenia o konieczności nauczania indywidualnego.
Pani Beata Sternal-Wolańczyk stwierdziła, że to duży problem – szkoły są niedostosowane, dzieci siedzą w domach, a powinny mieć kontakt z rówieśnikami. Poprosiła o przygotowanie danych z ostatnich 2 lat mówiących o nauczaniu indywidualnym dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową. Wyjaśniła, żeby w danych uwzględnić gminę, z której pochodzi dziecko.
Pan Adam Knapik w nawiązaniu do wypowiedzi Pana Szewczuka o konflikcie interesów stwierdził, że widzi problem. Zauważył, że kilka lat temu Rada Powiatu zdecydowała o otwarciu na terenie Powiatu przedszkola specjalnego, które zatrudnia specjalistów. Dodał, że sama baza przedszkola również została dofinansowana. Problem pojawia się w momencie, kiedy do Poradni zgłaszają się rodzice, a zatrudniony pracownik jest jednocześnie pracownikiem gminy Świecie – namawia rodziców do skorzystania z usług przedszkola integracyjnego, a nie specjalnego. Jego zdaniem sprawa wymaga interwencji. Zastanawiał się także, czy w Poradni funkcjonuje siatka godzin, swoisty plan zajęć.
Pani Hanna Jurek odpowiedziała, że wprowadziła plan w styczniu, kiedy obejmowała stanowisko. Panie w sekretariacie dysponują dokładną rozpiską godzin pracy wszystkich pracowników PPP. Jeśli chodzi o kierowanie dzieci do placówek specjalnych – dzięki działaniom PPP do Zespołu Szkół Specjalnych trafiło 30 dzieci.
Pani Beata Sternal-Wolańczyk stwierdziła, że radni wchodzą za mocno w politykę kadrową Poradni – dyrektor ma wolną rękę. Dodała, że rodzic, który pierwszy raz słyszy o chorobie swojego dziecka, jest bardzo wrażliwy, dlatego konieczne jest pokazanie mu alternatyw – możliwości skorzystania z usług placówki integracyjnej lub specjalnej. Odnosząc się do sytuacji z jednym z pracowników zaznaczyła, że ciężko jest zarządzać ludźmi.
Pani Hanna Jurek powiedziała, że zależy jej na miłej atmosferze w miejscu pracy.
Pan Szczepan Nowakowski zauważył, że Zarząd Powiatu powinien zająć się sprawą zwiększenia środków dla PPP w Świeciu.
Pan Brunon Han pogratulował Pani Jurek wysokich wyników ewaluacji.
Do materiału więcej pytań ani uwag nie zgłoszono.
Pani Karolina Kasica przedstawiła Sprawozdanie z realizacji Programu Promocji Zatrudnienia i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20.01.2016r.).
Na pytanie
Pana Andrzeja Łażewskiego dotyczącego nowego instrumentu funkcjonującego w PUP wyjaśniła, że wszedł on w życie w tym roku. Chodzi o refundacje kosztów zatrudnienia skierowanego bezrobotnego. Warunki umowy, które PUP będzie zawierał są takie, że okres zatrudnienia musi wynosić 24 miesiące, z których 12 jest okresem refundacji. Wysokość refundacji osiąga poziom najniższej krajowej wraz ze składkami na ubezpieczenie. Urząd otrzymał na ten cel blisko 9 mln zł. Niedługo ruszy pierwszy nabór wniosków.
Pan Brunon Han zastanawiał się, jaki procent wszystkich bezrobotnych stanowią ci, którzy nie są zainteresowani podjęciem pracy.
Pani Karolina Kasica zaznaczyła, że na około 4000 osób bezrobotnych w Powiecie, około 1200 to takie, dla których ustalono III profil. Dodała, że te liczby są bardzo duże.
Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.
Do pkt 3.
Pan Brunon Han przypomniał, że członkowie Komisji Oświaty spotkają się raz jeszcze w lutym, aby pracować nad strategią rozwoju oświaty w Powiecie Świeckim.
Na tym posiedzenie zakończono.
Przewodnicząca
Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej
(Pani Beata Sternal-Wolańczyk)
Przewodniczący
Komisji Oświaty, Kultury,
Sportu i Turystyki
……………………..
(Pan Brunon Han)
Protokołowała
………………..
Marta Suchomska
Biuro Rady