Protokół
wspólnego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa oraz Komisji Infrastruktury i Gospodarki
z dnia 28 września 2015 r.
Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji - według załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu zaproszeni goście:
Pani Barbara Studzińska – Wicestarosta Powiatu,
Pan Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu,
Pan Adam Meller – Dyrektor PZD w Świeciu,
Pani Violetta Antkowska – Dyrektor CAOPO-W w Bąkowie,
Pani Bożena Szydłowska – Dyrektor PZEAS w Świeciu,
Pan Grzegorz Chmielewski – Przewodniczący Rady Powiatu,
Pan Józef Gawrych – Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego.
Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki
Pan Zbigniew Kapusta, który powitał obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie wraz z Przewodniczącym Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa,
Panem Józefem Belt, stwierdził quorum pozwalające obradować. Następnie przedstawił proponowany program posiedzenia, w brzmieniu jak niżej:
Część I:
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.
- 2.Analiza infrastruktury przy szkołach zarządzanych przez Powiat (parkingi, elewacje, instalacje sanitarne).
Część II (wyjazd spod siedziby Starostwa o godz. 12:00):
- Przegląd dróg powiatowych.
- Gospodarstwa agroturystyczne w Powiecie Świeckim i perspektywy dalszego rozwoju.
Do pkt 1.
Pan Zbigniew Semrau przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia Programu współpracy Powiatu Świeckiego z organizacjami pozarządowymi na 2016 rok (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 16 września 2015 r.)
Do materiału nie wniesiono żadnych uwag ani pytań.
Pan Mirosław Karwasz przedstawił projekt Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Powiatu Świeckiego (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 9 września 2015 r.).
Do materiału nie wniesiono żadnych uwag ani pytań.
Pan Józef Gawrych w nawiązaniu do pkt 4. porządku obrad, przedstawił materiał dotyczący stanu rozwoju agroturystyki w Województwie Kujawsko-Pomorskim (treść stanowi załącznik do protokołu). W międzyczasie radni zapoznali się także z prezentacją multimedialną na ten sam temat, przygotowaną przez pracownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego. W materiale ujęto takie kwestie jak: mocne i słabe strony bazy agroturystycznej w Województwie Kujawsko-Pomorskim, uregulowania prawne, dane liczbowe na temat ilości gospodarstw.
Do materiału nie wniesiono żadnych uwag ani pytań.
Do pkt 2.
Pani Bożena Szydłowska przedstawiła Analizę infrastruktury przy szkołach zarządzanych przez Powiat (treść stanowi załącznik do protokołu).
Pytana przez radnych o priorytet spośród wszystkich wymienionych planowanych inwestycji odpowiedziała, że konieczne jest przeprowadzenie remontu w budynku po dawnym internacie, który znajduje się na terenie I LO w Świeciu.
Pan Brunon Han zauważył, że to dyrektor szkoły powinien zgłosić konieczność przeprowadzenia inwestycji do Zarządu Powiatu.
Pani Bożena Szydłowska zgodziła się dodając, że do 15 października, dyrektorzy mogą zgłaszać swoje propozycje do projektu budżetu na rok 2016.
Następnie poruszyła kwestię konieczności remontu stołówki w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Warlubiu.
Pan Andrzej Łażewski poprosił Panią Dyrektor o przygotowanie zestawienia, w którym przedstawi koszty ogrzewania budynku SOSW w Warlubiu przed i po modernizacji.
Pani Bożena Szydłowska zapewniła, że pismo w tej sprawie wpłynie do Biura Rady (materiał został przekazany – treść w załączeniu).
Następnie członkowie Komisji zastanawiali się, czy nad wystąpieniem do Zarządu z wnioskiem o zabezpieczenie środków na remont budynku po internacie w I LO w Świeciu.
Pani Bożena Szydłowska stwierdziła, że tego typu wniosek można zgłosić przy omawianiu projektu budżetu.
Pan Jarosław Pająkowski zastanawiał się, gdzie trafia dochód szkoły, jeśli ta go wypracuje.
Pani Bożena Szydłowska odpowiedziała, że jest to dochód Powiatu, jednak na wniosek dyrektora wraca on do budżetu placówki.
Pan Jarosław Pająkowski zapytał o czas trwania takiej transakcji.
Pani Bożena Szydłowska wyjaśniła, że trwa to około miesiąca.
Pan Jarosław Pająkowski zastanawiał się, czy szkoły mogą wystawiać rachunki.
Pani Bożena Szydłowska odpowiedziała twierdząco.
Radni dyskutowali także o otwarciu kolejnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Bąkowie.
Pan Józef Belt korzystając z obecności Pani Szydłowskiej zapytał tegoroczny nabór do szkół.
Pani Bożena Szydłowska odpowiedziała, że w szkołach dla młodzieży otwarto 20 oddziałów, natomiast 22 je opuściło. W Nowem otwarto I klasę liceum, Zarząd zatwierdził otwarcie klasy mundurowej. Jednocześnie zauważyła, że zajęcia mundurowe odbywają się kosztem innych przedmiotów, a młodzież często nie zdaje sobie z tego sprawy. Najgorszy nabór w tym roku zanotowało I LO w Świeciu – otwarto jedynie 3 oddziały.
Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.
Część II
Do pkt 3.
W ramach przeglądu dróg powiatowych, radni zdecydowali się wraz z
Panem Adamem Mellerem na objazd kilku inwestycji drogowych. Byli m.in. w Czaplach, Sartowicach, Grucznie oraz Parlinie. Pan Adam Meller odpowiadał na pytania członków Komisji i wyjaśniał ich wątpliwości. Poruszono takie kwestie jak: technologia, którą wykorzystuje się obecnie podczas budowy dróg, malowanie grubowarstwowe, ilość warstw masy bitumicznej na poszczególnych odcinkach drogi, wycinka drzew, budowa rond oraz aktywne przejścia dla pieszych.
Do pkt 4.
W związku z tematem dotyczącym gospodarstw agroturystycznych w Powiecie Świeckim, radni udali się do Świekatowa oraz do Zalesia Królewskiego. Właściciele gospodarstw (Pan Krzysztof Jaroch oraz Państwo Giersz) oprowadzili członków Komisji po obiektach, opowiadając o atrakcjach i swoich potrzebach.
Na tym posiedzenie zakończono.
Przewodniczący
Komisji Infrastruktury
i Gospodarki
……………………………..
(Pan Zbigniew Kapusta)
Przewodniczący
Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
……………………………
(Pan Józef Belt)
Protokołowała:
…………………….
Marta Suchomska
Biuro Rady