Protokół Nr XV/16 sesji Rady Powiatu Świeckiego odbytej w dniu 10 lutego 2016 r. w sali Nr 315 Starostwa Powiatowego w Świeciu przy ul. Gen. Józefa Hallera 9.
Sesję rozpoczęto o godz. 13:05 zakończono o godz. 16:10 Radni obecni wg załączonej listy obecności. Zaproszeni goście wg załączonej listy obecności.Do punktu 1 porządku dziennego.
Otwarcia obrad dokonał Przewodniczący Rady Powiatu Pan Grzegorz Chmielewski, który poinformował, że zgodnie z listą obecności z ustawowego składu 21 radnych w sesji uczestniczy 19, co stanowi quorum pozwalające obradować i podejmować prawomocne rozstrzygnięcia. Następnie powitał obecnych na sesji radnych oraz zaproszonych gości. Szczególnie serdecznie powitał zaproszonych na dzisiejszą sesję Panią Elżbietę Kapuścińską, Księdza Franciszka Kameckiego, Pana Tomasza Karpińskiego oraz rodziców Pani Marty Wieliczko – Państwa Marka i Małgorzatę Wieliczko.
Do punktu 2 porządku dziennego.
Przewodniczący stwierdził, że radni otrzymali porządek obrad XV sesji (zawiadomienie w załączeniu) i zapytał, czy ktoś ma do niego uwagi lub propozycje uzupełnienia. Wobec braku uwag proponowany porządek obrad został wyświetlony w formie pokazu slajdów, po czym Przewodniczący poddał go pod głosowanie.
Rada Powiatu jednomyślnie, przy 19 głosach za, przyjęła porządek obrad w brzmieniu:
- Otwarcie XV Sesji.
- Przyjęcie porządku obrad.
- Przyjęcie protokołu poprzedniej sesji.
- Wręczenie nagród Starosty Świeckiego.
- Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
- Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatu z działań w okresie międzysesyjnym.
- Interpelacje i zapytania radnych.
- Podjęcie uchwał w sprawie:
- a) udzielenia pomocy rzeczowej gminom: Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Nowe, Osie, Pruszcz, Świecie, Świekatowo, Warlubie,
- b) udzielenia pomocy finansowej Gminie Pruszcz:
- z przeznaczeniem na dofinansowanie zadania pod nazwą: „Kompleksowa termomodernizacja energetyczna budynku Urzędu Gminy w Pruszczu i budynków szkół podstawowych w miejscowości Niewieścin i Łowinek”,
- z przeznaczeniem na dofinansowanie zadania z zakresu ochrony środowiska,
- c) udzielenia pomocy finansowej Gminie Świecie:
- z przeznaczeniem na dofinansowanie zadania pod nazwą: „Bieżące utrzymanie zieleni”,
- z przeznaczeniem na dofinansowanie zadania pod nazwą: „Przebudowa skrzyżowania ulic Sienkiewicza, Słowackiego, Kościuszki wraz z infrastrukturą towarzyszącą”,
- d) zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na 2016 rok
- e) zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2016-2026
- f) zmiany uchwały nr XXII/139/12 z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Świecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków,
- g) ustalenia kryteriów rekrutacji do publicznych placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, dla których organem prowadzącym jest Powiat Świecki.
- Sprawozdanie z funkcjonowania Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w roku 2015.
- Sprawozdanie z realizacji programu promocji zatrudnienia i aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2010-2015.
- Sprawozdanie z wykonania uchwał Rady Powiatu Świeckiego za II półrocze 2015 r.
- Informacja o działalności Komisji Rady Powiatu za II półrocze 2015 r.
- Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
- Wolne wnioski.
- Zakończenie.
Do punktu 3 porządku dziennego.
Pan Grzegorz Chmielewski stwierdził, że protokół XIV sesji został wyłożony do wglądu w Biurze Rady, a także przesłany radnym na adres e-mail, gdyż były kłopoty z zamieszczeniem go na stronie BIP i zapytał, czy ktoś z radnych wnosi do niego uwagi lub uzupełnienia. Wobec braku uwag poddał protokół pod głosowanie. Rada Powiatu jednomyślnie, przy 19 głosach za, przyjęła protokół poprzedniej sesji.Do punktu 4 porządku dziennego.
Pan Grzegorz Chmielewski poprosił o zabranie głosu przewodniczącą komisji, która zajmowała się wyłonieniem kandydatów do przyznania nagród Starosty Świeckiego – Wicestarostę, Panią Barbarę Studzińską. Pani Barbara Studzińska poinformowała, że 3 lutego odbyło się posiedzenie zespołu ds. przyznania nagród Starosty Świeckiego za szczególne osiągnięcia. W skład tego zespołu weszli Barbara Studzińska – Wicestarosta Powiatu oraz przewodniczący komisji Rady Powiatu Świeckiego, tj.:- Pani Beata Sternal-Wolańczyk – Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej,
- Pan Brunon Han – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki,
- Pan Zbigniew Kapusta – Przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki,
- Pan Józef Belt – Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa,
- Pan Szczepan Nowakowski – Przewodniczący Komisji Polityki Finansowej,
- Pan Grzegorz Tomaszewski – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
- Kategoria ofiarność i odwaga – nagroda dla Pana Tomasza Karpińskiego. Pan Tomasz Karpiński – koordynator grupy wolontariuszy skupionej przy Schronisku dla Zwierząt w Sulnówku. Razem z grupą wolontariuszy opiekuje się i bezustannie szuka nowych domów zwierzętom przebywającym w Tymczasowym Punkcie Pobytu w Sulnówku oraz w Drzycimiu. Wolontariusze na co dzień pomagają wyprowadzać psy, sprzątają kojce i budy, rozdzielają karmę, koce i to, co dostają podczas organizowanych zbiórek. Oprócz koordynowania pracy wolontariuszy, prowadzenia dokumentacji, Pan Tomasz zajmuje się najbardziej ciężkimi przypadkami, które wymagają długotrwałego leczenia. Dzięki jego działaniom psy odnajdują nowe domy na terenie całego kraju, a nawet za granicą. Pan Tomasz stale współpracuje z fundacjami działającymi na rzecz zwierząt – dzięki temu np. zebrano pieniądze na sterylizację kotek wolno żyjących. Ponadto zainicjował akcję stawiania budek dla kotów w Świeciu. Prowadzi też działalność edukacyjną, odwiedza szkoły i przedszkola w powiecie świeckim i poza nim, prowadzi zajęcia z edukacji humanitarnej, uczy dzieci właściwych postaw, jak odpowiedzialnie dbać o zwierzęta, a młodzieży opowiada też o pracy wolontariusza.
- Kategoria ochrona zdrowia – komisja zaproponowała Staroście przyznanie nagrody dla Pani Elżbiety Kapuścińskiej. W 2005 roku założyła ona Stowarzyszenie Amazonki Ziemi Świeckiej, którego do dzisiaj jest Prezesem. Pomimo swojej niepełnosprawności służy pomocą wielu kobietom, głównie dotkniętym nowotworem piersi. Jest inicjatorką corocznych marszów „Wczesne raka wykrycie ratuje życie”. Była inicjatorką turniejów łuczniczych oraz aktywnie uczestniczyła w konkursie „Mam haka na raka” – cyklu spotkań i happeningów informujących mieszkańców Świecia o tym, czym są nowotwory, jak im zapobiegać i leczyć. Pani Elżbieta bezinteresownie współpracowała z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu w ramach projektu Aktywni na rynku pracy. Jednym z działań w projekcie były prelekcje dot. profilaktyki raka piersi, organizowane w miejscowościach wiejskich na terenie Powiatu Świeckiego z udziałem Amazonek oraz lekarza onkologa. Pani Elżbieta swoim przykładem pokazuje kobietom po przebytej chorobie, że nie wolno tracić nadziei, a poza tym motywuje do wykonywania działań profilaktycznych. Za swoją działalność Pani Elżbieta Kapuścińska została uhonorowana tytułami człowiek roku 2009 (tytuł przyznany przez gazetę „Czas Świecia”) oraz nagrodą w konkursie „Lady D.” im. Krystyny Bochenek za wybitne osiągnięcia dla kobiet z niepełnosprawnością.
- Kategoria kultura i sztuka – komisja zaproponowała nagrodę dla księdza dziekana Franciszka Kameckiego. Ksiądz dziekan od lipca 1982 r. do sierpnia 2015 r. był proboszczem parafii w Grucznie, a także wykładowcą homiletyki i teologii przepowiadania w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej. Ksiądz poeta. Debiutował na łamach prasy w „Tygodniku Powszechnym” 19 czerwca 1960 r. wierszem „Nasz świat”. Jego kolejne wiersze, opowiadania, felietony, artykuły, katechezy, kazania, drukowane są m.in. przez Tygodnik Powszechny, pismo Pielgrzym i wiele innych czasopism, w kraju i za granicą (w językach: niemieckim, angielskim, czeskim, słoweńskim i słowackim). Współautor albumów, scenariuszy i materiałów kościelnych. Wydał kilkanaście tomików poetyckich, prozy i zbiorów felietonów. Ksiądz Franciszek należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Towarzystwa Miłośników Ziemi Cekcyńskiej oraz Bydgoskiego Stowarzyszenia Artystycznego. Od lat współpracuje z Zespołem Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego oraz Towarzystwem Przyjaciół Dolnej Wisły, uczestnicząc w realizacji projektów badawczych. Wspiera plenery, wystawy artystyczne, wystawy fotograficzne dla młodzieży, zapewniając jednocześnie młodzieży miejsce w domu katechetycznym. Jest twórcą Biesiad Regionalnych, organizatorem spotkań literackich, koncertów, występów muzycznych. Za swoją działalność ksiądz Kamecki został uhonorowany wieloma nagrodami – są to m.in. Złoty Krzyż Zasługi RP w 2000 roku, Pierścień Mechtyldy (2006 r.), Chwalba Grzymisława (2012 r.). Ksiądz Franciszek Kamecki swoją postawą i twórczością promuje miejsce w którym mieszka i Powiat Świecki.
- Kategoria kultura fizyczna – komisja zaproponowała nagrodę Starosty Świeckiego dla Pani Marty Wieliczko. Pani Marta Wieliczko w lipcu 2015 r. zdobyła złoty medal w czwórce podwójnej młodzieżowych mistrzostw świata w wioślarstwie. Wcześniej dwukrotnie zdobyła srebrny medal młodzieżowych mistrzostw świata, poza tym w ubiegłym roku zdobyła brązowy medal mistrzostw Polski na ergometrach wioślarskich. Jest także w kadrze narodowej w wioślarstwie. Pani Marta pochodzi z Gminy Warlubie, z Wielkiego Komórska i swoimi działaniami również promuje nasz Powiat Świecki. Dodała, że oczywiście wiemy, iż obecna na dzisiejszej sesji mama Pani Marty, Pani Małgorzata Dłużewska-Wieliczko jest srebrną medalistką Igrzysk Olimpijskich w Moskwie i jej także serdecznie gratulujemy.
Do punktu 5 porządku dziennego.
Pan Franciszek Koszowski przedstawił Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym (opracowanie w załączeniu). Dokument ten w formie elektronicznej został przesłany wszystkim radnym. Nawiązując do informacji o Funduszu Solidarnościowym „Salutaris” przybliżył, że jest to fundusz dla samorządów utworzony przez Marszałka Województwa. Jego idea jest taka, że gminy czy powiaty będą ten fundusz tworzyć opłacając składki (dla gmin 50 groszy, a dla powiatów 20 groszy od osoby) i w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej będą mogły uzyskać z tego funduszu 50% kosztów zabezpieczenia infrastruktury, budynków itp. Ponadto, żeby „skusić” powiaty do przystąpienia do tego funduszu Pan Prezes proponuje obniżenie składki dla powiatów z 20 na 10 groszy. Wyraził opinię, że idea jest słuszna, gdyby wszystkie gminy z terenu naszego powiatu do tego funduszu przystąpiły, natomiast póki co zdecydowały się na to bodajże 3. Chodzi o to, że my jako powiat z tego funduszu nigdy nie skorzystamy, natomiast dzięki opłacaniu przez nas składki w razie wystąpienia klęski żywiołowej gmina z terenu powiatu uzyska więcej niż 50% kosztów odtworzenia infrastruktury. Sądzi, iż należałoby się nad tym pochylić, bo klęski żywiołowe napotykają nas coraz częściej (trąby powietrzne, powódź, inne zdarzenia). Składka w wysokości 10 tys. zł, jaką mielibyśmy zapłacić, to niedużo i nawet przy założeniu, że nie skorzystamy z tego jako powiat, moglibyśmy w ten sposób wspomóc gminy, które i tak wspomagamy, jeśli coś się wydarzy. Poinformował, iż jutro odbędzie się Konwent Powiatów – zobaczymy, jakie będzie stanowisko innych powiatów w tej sprawie i czy ktoś będzie chciał do tego funduszu przystąpić, czy nie. Odnośnie utworzenia Metropolii Bydgoskiej poinformował, iż taką ideę przedstawił pełnomocnik Prezydenta Bydgoszczy. Z terenu naszego powiatu wolę przystąpienia do metropolii wyraziła Gmina Pruszcz i dlatego jesteśmy niejako stroną tej sprawie (jeżeli jedna gmina z powiatu wstępuje do metropolii, to 2 przedstawicieli powiatu też będzie członkami Zgromadzenia Metropolitalnego). Zastrzegł, że na razie nie proponuje się podjęcia uchwały, bo nie wiemy, jakie będą dalsze losy tej metropolii i czy rzeczywiście ona powstanie, czy nie. W koncepcji, jaka została nam przedstawiona został pominięty Toruń, a do metropolii jest włączony cały powiat sępoleński, część powiatu nakielskiego, z naszego powiatu Pruszcz, a z powiatu toruńskiego Zławieś Wielka (metropolia musi obejmować minimum 500 tys. mieszkańców, a w przedłożonej nam propozycji jest 650 tys.). Zanim zostanie zaproponowany Radzie Powiatu stosowny projekt uchwały, popierający wstąpienie do metropolii tej jednej gminy, która wyraziła do niej akces, to Gmina musi podjąć uchwałę, czy oni chcą, a obecnie prowadzone są konsultacje społeczne. Zapowiedział, że dziś przedstawił to informacyjnie, natomiast do szczegółów wrócimy w stosownym czasie, jak ten temat będzie się rozwijał. Zagadnieniem wiodącym na posiedzeniu Zarządu Powiatu 9 lutego był „Plan Spójności Komunikacji Drogowej i Kolejowej na lata 2014-2020”. Złożyliśmy jako powiat swoje uwagi do tego planu Marszałka – część z nich została uwzględniona, część nie. Chcieliśmy, aby w Planie na pewno znalazła się droga 240, ze Świecia do Tucholi (żeby cała nawierzchnia została odnowiona), ale nie zyskało to akceptacji i jest ujęty tylko 4km odcinek od Przechowa do Przysierska. Osobnym pismem wskazaliśmy Marszałkowi, że w ostatnich latach Zarząd Dróg Wojewódzkich na naszym terenie wykonał niewiele, bo zrobiona została droga wojewódzka w Gródku, a poza tym większych remontów czy inwestycji nie było. Biorąc pod uwagę, że na naszych drogach, których mamy 600km robimy bardzo dużo, za jakiś czas może się okazać, iż drogi wojewódzkie będą w gorszym standardzie, niż powiatowe. Następny temat to komunikacja kolejowa – problemem, na jaki zwracano uwagę jest nie tyle częstotliwość pociągów, co ich koordynacja. Głównie chodziło o Tleń i sytuację, że pociąg przyjeżdża do Laskowic i mieszkańcy muszą 2 godziny czekać na dalsze połączenie, przez co podróż z Tlenia czy z Osia do Bydgoszczy trwa 3 godziny, co jest nieporozumieniem. Nie jest to długi odcinek, a brak koordynacji, żeby z jednego pociągu można przesiąść się na drugi. Te uwagi zgłaszaliśmy i zobaczymy, na ile będą one uwzględnione. Zwracaliśmy się także do wójtów gmin, na których terenie są stacje kolejowe, żeby nas wsparli swoimi wnioskami, natomiast nie spotkało się to z akceptacją. Wyraził opinię, że obecnie młodzież dojeżdżająca do szkół, czy do pracy woli kupić używany samochód i dojeżdżać we własnym zakresie, niż komunikacją publiczną; większość mieszkańców też ma samochody, każdy porusza się sam i sądzi, że to było powodem, iż nasza sugestia, aby w stosownym czasie takie wnioski do marszałka zgłosić, nie znalazła szerszego poparcia. Nawiązując do odbytego 5 stycznia 2016 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu spotkania dot. omówienia możliwości zrzekania się przez jednostki samorządu terytorialnego oraz Skarb Państwa odszkodowania za nieruchomości, które stają się własnością Woj. Kuj.- Pom. w związku z realizowanymi inwestycjami drogowymi w ciągu dróg wojewódzkich stwierdził, że my też taką drogę mamy. Obecnie jest nowa ustawa, która zezwala na nieodpłatne przekazywanie sobie nawzajem nieruchomości, natomiast do tej pory stanowiło to problem i przekazując taką nieruchomość można było narazić się odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Teraz przepisy na to zezwalają (w obie strony), a bierze się pod wzgląd czynnik społeczny i ekonomiczny, bo jeśli jako właściciele nawzajem będziemy się obciążać odszkodowaniami, to niewiele tych inwestycji będziemy realizować. Informując, iż 18 stycznia 2016 roku w Starostwie Powiatowym w Świeciu odbyło się spotkanie Zespołu Techników Zakładu Diagnostyki Obrazowej z Nowego Szpitala Sp. z o.o. w Świeciu przypomniał, iż w ubiegłym roku wszyscy pracownicy szpitala dostali od nas 700 tys. zł (po 100zł do podstawy, 100zł jako dodatek motywacyjny), natomiast w międzyczasie z Rozporządzenia Ministra Zdrowia pielęgniarki dodatkowo dostały podwyżkę 400zł. Stwierdził, że rozumie ten dylemat techników, ponieważ z Rozporządzenia wynika, że dla pielęgniarek będą następne podwyżki, już jesienią i w przyszłym roku (docelowo 1500zł), natomiast technicy zostaną na starym poziomie. Bez ich pracy trudno wyobrazić sobie pracę szpitala, bez specjalistycznych badań lekarz nie ma możliwości żeby postawić prawidłową diagnozę i zastosować odpowiednie leczenie. Zgodnie z ich życzeniem nasz przedstawiciel w Radzie Nadzorczej wnioskował o podwyżkę dla tych techników o 400zł, żeby była to chociaż częściowa rekompensata, bo i tak nie „dogonią” pielęgniarek, które będą otrzymywać następne podwyżki. Ocenił, że najbardziej przykre jest to, że różnicuje się pracowników szpitala, dzieląc ich na pielęgniarki i nie-pielęgniarki, pracowników medycznych itd.. Ocenił, iż na odbywającym się 26 stycznia 2016 roku w Bydgoszczy posiedzeniu Rady Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, w którym uczestniczył, został zaprezentowany bardzo ciekawy wykład Pana Dyrektora ODR w Minikowie, dr Romana Sassa na temat przyszłości rolnictwa w województwie kujawsko-pomorskim. Na wniosek komisji ds. ochrony środowiska i rolnictwa Pan Dyrektor zostanie zaproszony na najbliższą sesję, żeby nam ten wykład powtórzył. Często tkwimy w niewiedzy interesując się szpitalem, oświatą, innymi działami, więc zainteresujmy się też rolnictwem, aby dowiedzieć się, co czeka nas w najbliższych latach. Pozytywnie ocenił uroczystość, jaka odbyła się 5 lutego 2016 r. w Starostwie Powiatowym w Świeciu, tj. wręczenie nagród w ramach konkursu plastycznego „Piękne zakątki Powiatu Świeckiego”. Zwracając uwagę, iż na sali znajdują się prace laureatów wyraził opinię, iż jest to słuszna idea, że dzieci i młodzież pokazują nam, na co w powiecie warto zwrócić uwagę i w przyszłości należy to propagować. Sygnalizując, iż wczoraj w Starostwie odbyło się spotkanie z Wicemarszałkiem, Panem Zbigniewem Ostrowskim oraz Dyrektorem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy, Panią Ewą Pronobis – Sosnowską w sprawie bibliotek pedagogicznych wyraził opinię, że jest to ciekawa inicjatywa, nad którą powinniśmy się pochylić. U nas oraz w Inowrocławiu mamy najwięcej woluminów, są one najbardziej aktualne i jest największa poczytność (przeszło 600 osób miesięcznie), natomiast ewentualne przejęcie tej biblioteki przez Powiat warunkujemy współfinansowaniem przez pewien czas przez Marszałka. W trakcie spotkania określono, że w pierwszym roku, czyli do końca 2016 Marszałek pokrywałby 100% kosztów funkcjonowania biblioteki, a w następnych 2 czy 3 latach pewną ich część, do uzgodnienia. Stwierdził, że uważa, iż wszyscy powinni pójść do tej biblioteki i zobaczyć, w jakim ona jest stanie. Perspektywicznie być może uda się wygospodarować miejsce w jakimś obiekcie stanowiącym własność powiatu i tę bibliotekę przenieść, żeby nie remontować pomieszczeń, w których obecnie ona się znajduje, a przede wszystkim nie rozdrabniać tego księgozbioru i utrzymać go w całości. Służy on ludziom, a poczytność pokazuje, że warto się nad tym pochylić i negocjować z Marszałkiem ewentualne przejęcie i zasady, na jakich ono by miało nastąpić. Zastrzegł, że dziś nie chciałby niczego przesądzać, ale myśli, iż z uwagi na specyfikę tej biblioteki i tego księgozbioru warto go utrzymać i jest to celowe. Jest też czynnik ludzki, bo w tej bibliotece pracują nasi mieszkańcy. Do końca marca Marszałek podejmie uchwałę o likwidacji, a fizyczna likwidacja nastąpi do końca sierpnia. Uważa, że powinniśmy negocjować z Marszałkiem warunki przejęcia tej biblioteki, a nie dopuścić do jej likwidacji. Dla powiatu to wiązałoby się z utworzeniem nowej komórki, bo do tej pory biblioteki nie mieliśmy. Zaznaczył, że oczywiście na pierwszym spotkaniu można było dać negatywną odpowiedź, ale uważa, że warto się nad tym pochylić i trzeba wykorzystać cały strumień możliwości tym bardziej, że Pan Marszałek jest bardzo przychylny do rozmowy na temat współfinansowania, przez jakiś okres czasu. Na zakończenie poinformował, że dziś złożono kwiaty na grobach pomordowanych żołnierzy oraz mieszkańców Świecia i powiatu, żeby tego dnia złożyć hołd. Skomentował, że można krytykować, czy ta akurat data jest słuszna czy niesłuszna, natomiast ci, którzy tam spoczywają nie patrzą na datę – oni chcą, żeby się nad nimi pochylić i podziękować im, że możemy żyć w wolnej Polsce. (w trakcie wystąpienia salę obrad opuścił, a następnie wrócił radny Sz.Nowakowski, salę obrad opuścił, a następnie wrócił radny P. Szewczuk, salę obrad opuściła radna B. Sternal-Wolańczyk)Do punktu 6 porządku dziennego.
Pan Grzegorz Chmielewski prezentując sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatu z działań w okresie międzysesyjnym poinformował, że 9 lutego 2016 r. uczestniczył w posiedzeniu Zarządu Powiatu, natomiast dzisiaj, w 71 rocznicę wyzwolenia Świecia i powiatu świeckiego, jak powiedział Starosta składano kwiaty na grobach poległych mieszkańców Powiatu Świeckiego.
Następnie ogłoszono 15-minutową przerwę. Po wznowieniu obrad: (na salę obrad nie wrócili radna B. Studzińska i radny G. Chmielewski)Do punktu 7 porządku dziennego.
Pan Adam Knapik poprosił radnych o zadawanie pytań, po czym udzielił głosu radnemu Pan Janowi Stępień, w celu przedstawienia wniosku do Zarządu. Pan Jan Stępień zapowiedział, że chciał złożyć do Zarządu Powiatu Świeckiego wniosek dot. tzw. znikających posterunków. Stwierdził, że jest naprawdę dużo zapytań na obszarze Gminy Warlubie, z której pochodzi, ale również ościennych gmin. Mieszkańcy gmin, na terenie których te posterunki „zniknęły” pytają, co będzie dalej: czy zostanie tak, jak jest w tej chwili, czy będzie jakaś zmiana. Następnie odczytał treść wniosku (kserokopia w załączeniu). Dodał, że pod wnioskiem podpisali się Radni Koła Prawa i Sprawiedliwości, ale również inni radni pochodzący z gmin Nowe, Dragacz i Warlubie: Jan Stępień, Marek Kiełpiński, Zbigniew Kapusta, Szczepan Nowakowski, Andrzej Łażewski i Brunon Han. Jest to zatem taki ogólny wniosek. Zastrzegł, że być może powinien on przybrać formułę wniosku wszystkich komisji, które funkcjonują w Radzie Powiatu, ale ponieważ wcześniej nikt tego nie zrobił, a od kilku miesięcy zgłaszał potrzebę zastanowienia się nad tym faktem, więc taki wniosek przygotował i przekazuje go do Przewodniczącego. Pan Adam Knapik stwierdził, że wniosek zostanie włączony do protokołu i będzie potraktowany jako interpelacja, bo ma charakter interpelacji. Pan Franciszek Koszowski zastrzegając, że nie chciałby, żeby radni trzymali go za słowo, iż jest to wiążące zasygnalizował, że niektóre posterunki wrócą. Z tego, co wie „na dzisiaj” Komendant wymieniał Górną Grupę i Bukowiec a brane pod uwagę jest czyją własność stanowią obiekty. Podkreślił, że nie chce przesądzać w tej sprawie, natomiast generalnie jest idea, żeby powracać do tych posterunków, które były. (w trakcie wystąpienia na salę obrad wrócił radny G. Chmielewski) Pan Piotr Szewczuk złożył wniosek o utworzenie nowego przystanku komunikacji miejskiej w Świeciu przy ul. Kościuszki, przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych dodając, iż jest to efekt działania komisji i prowadzonych rozmów. Stwierdził, że w lipcu przy ZSP będzie wykonywany remont wjazdu i zasugerował, że możemy zwrócić się z wnioskiem i włączyć do tych prac Burmistrza. Argumentując celowość utworzenia w tym miejscu przystanku zwrócił uwagę, że na ul. Kościuszki są 2 szkoły: gimnazjum i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych; osoby starsze, które przyjeżdżają komunikacją miejską z różnych stron mogłyby podjeżdżać bliżej Starostwa. Wszystko temu sprzyja, ponieważ teren przy ZSP jest nasz i wjazd będzie robiony. To również sprawiłoby, że osoby przywożące dzieci do szkoły nie tarasowałyby drogi, która jest głównym ciągiem komunikacyjnym na ul. Kościuszki do Hallera i Sikorskiego, a z rozmów ze strażą i policją wynika, iż w obecnej sytuacji jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych ulic w mieście. Zaznaczył, że wniosek ten został przeanalizowany na podstawie wykazu istniejących przystanków komunikacji miejskiej i poprosił o podjęcie stosownych działań w tym kierunku, żeby ten przystanek został utworzony. Pan Adam Knapik skomentował, że musi się tym zająć Zarząd, bo wniosek został złożony. Wobec braku dalszych chętnych do zabrania głosu stwierdził, że ma 2 pytania.- W związku z tym, iż od 20 stycznia Powiat prowadzi nową stronę BIP ma pytanie do osób odpowiedzialnych, czy zarchiwizowane dokumenty, które są zamieszczone na dotychczasowej stronie będą automatycznie „przerzucone” na tą nową stronę, czy też będą funkcjonować 2 strony. Druga część pytania dotyczy kwestii wyników kontroli. Ustawa o dostępie do informacji publicznej nakłada na samorządy obowiązek publikowania wyników wszystkich kontroli, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, tymczasem na naszej stronie (tej starej) ostatni protokół z kontroli zewnętrznej jest z grudnia 2014 roku i późniejsze wyniki kontroli, zarówno naszych, czyli protokoły Komisji Rewizyjnej, jak i wystąpienia pokontrolne jednostek zewnętrznych nie zostały opublikowane, więc przy okazji administrowania tą nową stroną to też trzeba by uporządkować.
- Odnośnie kwestii „podwójnego przelewu” stwierdził, że pod koniec stycznia 2015 roku sprawa trafiła do komornika i poprosił o wyjaśnienie (na piśmie), na jakim etapie obecnie się ona znajduje. (w trakcie wystąpienia salę obrad opuścił radny J. Stępień)
Do punktu 8a porządku dziennego
Pan Józef Gawrych na prośbę Wiceprzewodniczącego przedstawił projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej gminom: Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Nowe, Osie, Pruszcz, Świecie, Świekatowo, Warlubie. Wyjaśnił, że Rada Powiatu podjęła uchwałę podobnej treści 24 czerwca 2015 r., natomiast zmieniła się sytuacja. Toczyliśmy postępowanie w sprawie zwolnienia nas z przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla tego opracowania, co trwało prawie pół roku, dlatego przesunęły nam się wszystkie terminy i należy zmienić zapisy w tamtej uchwale. Proponuje się uchylić poprzednią uchwałę i podjąć nową, w której zostało dopisane, że będziemy również przekazywać strategiczną ocenę oddziaływania na środowisko, która będzie kolejnym elementem, stanowiącym integralną część tych programów ochrony środowiska. Jest jeszcze jedna zmiana dotycząca samej nazwy – nie będzie to już „Aktualizacja programu ochrony środowiska na lata 2016-2019 z perspektywą do 2023 roku”, ale zgodnie z nową polityką ekologiczną Państwa ten program jest już bezterminowy. Dla nas jest to lepsze rozwiązanie, bo przedtem mieliśmy obowiązek co 4 lata ten program na nowo uchwalać, a teraz będziemy proponować zmiany i Rada będzie je rozpatrywać tylko wtedy, jeżeli będzie to uzasadnione.
(w trakcie wystąpienia salę obrad opuścił, a następnie wrócił radny A. Kowalski) Do przedstawionego projektu nie wniesiono uwag ani pytań. W związku z tym przystąpiono do procedury głosowania. Z ustawowego składu 21 radnych na sali obrad obecnych było 18. Po przeprowadzeniu głosowania jawnego Przewodniczący stwierdził, że Uchwała Nr XV/89/16 została podjęta jednogłośnie; za jej podjęciem głosowało 18 radnych, głosów przeciwnych ani wstrzymujących się nie było (uchwała w załączeniu).Do punktu 8b porządku dziennego
Pan Dariusz Woźniak przedstawiając na prośbę Wiceprzewodniczącego projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Pruszcz na zadanie związane z termomodernizacją stwierdził, że Rada Powiatu podejmowała już tego typu uchwały. Zadanie to jest zapisane w budżecie po stronie wydatkowej, jednak sam zapis w budżecie jest niewystarczający, żeby Zarząd mógł to zrealizować i konieczne jest podjęcie oddzielnej uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej. Przypomniał, że odbywa się to w ramach takiego mechanizmu, gdzie Powiat z Gminą „wymienia się” na środki. W tym przypadku Powiat udziela dotacji w wysokości 300 tys. zł, a zwrotnie Gmina udziela dotacji na drogę powiatową w kwocie 400 tys. zł.
Do przedstawionego projektu nie wniesiono uwag ani pytań. W związku z tym przystąpiono do procedury głosowania. Z ustawowego składu 21 radnych na sali obrad obecnych było 18.
Po przeprowadzeniu głosowania jawnego Przewodniczący stwierdził, że Uchwała Nr XV/90/16 została podjęta jednogłośnie, przy 18 głosach „za” (uchwała w załączeniu).Pan Dariusz Woźniak przechodząc do drugiej z uchwał ujętych w tym punkcie porządku obrad stwierdził, że dotyczy ona również udzielenia pomocy finansowej Gminie Pruszcz, a źródłem sfinansowania są środki na ochronę środowiska – kwota 3 tys. zł. Skomentował, że jest to cykliczna uchwała – co roku wspieramy w gminie Pruszcz, a konkretnie w Serocku, drobne zadania z zakresu ochrony środowiska. Podobnie, jak w odniesieniu do pierwszej z uchwał zadanie to jest zapisane w budżecie i żeby Zarząd mógł uruchomić te środki, konieczne jest podjęcie niniejszej uchwały.
Do przedstawionego projektu nie wniesiono uwag ani pytań. W związku z tym przystąpiono do procedury głosowania. Z ustawowego składu 21 radnych na sali obrad obecnych było 18. Po przeprowadzeniu głosowania jawnego Przewodniczący stwierdził, że Uchwała Nr XV/91/16 została podjęta jednogłośnie, przy 18 głosach „za” (uchwała w załączeniu).Do punktu 8c porządku dziennego
Pan Dariusz Woźniak przedstawiając na prośbę Wiceprzewodniczącego projekty uchwał w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Świecie stwierdził, że w odniesieniu do pierwszej z uchwał źródłem finansowania są środki na ochronę środowiska – 1.100.000zł na „Bieżące utrzymanie zieleni” i te środki również do nas wracają (Gmina Świecie dotuje przebudowę drogi powiatowej Drzycim-Świecie, przekazując nam 1.400.000zł dotacji). Druga z uchwał dotyczy udzielenia dotacji w wysokości 1 mln zł, gdyż jak radnym doskonale wiadomo w Świeciu, na skrzyżowaniu 2 ulic gminnych: Słowackiego i Kościuszki oraz jednej powiatowej – Sienkiewicza powstanie rondo.
Do przedstawionych projektów nie wniesiono uwag ani pytań. W związku z tym przystąpiono do procedury głosowania. Z ustawowego składu 21 radnych na sali obrad obecnych było 18. W wyniku przeprowadzonych kolejno głosowań jawnych Rada Powiatu:- jednomyślnie, przy 18 głosach za podjęła Uchwałę Nr XV/92/16 (uchwała w załączeniu), (na salę obrad wróciła radna B. Studzińska)
- jednomyślnie, przy 19 głosach za podjęła Uchwałę Nr XV/93/16 (uchwała w załączeniu).
Do punktu 8d porządku dziennego
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na 2016 rok dodając, że zagadnienie to było omawiane na posiedzeniach komisji. Szczegółowe dane na temat wprowadzanych zmian zawiera uzasadnienie do uchwały. Stwierdził również, że jak już wcześniej informował Zarząd Powiatu w ramach swoich kompetencji częściowo rozdysponował środki z oszczędności poprzetargowych i przypomniał, na jakie zadania zostały one przesunięte. (w trakcie wystąpienia salę obrad opuścili radny T. Gajewski i radna B. Sternal-Wolańczyk) Do przedstawionego projektu nie wniesiono uwag ani pytań. W związku z tym przystąpiono do procedury głosowania. Z ustawowego składu 21 radnych na sali obrad obecnych było 17. Po przeprowadzeniu głosowania jawnego Przewodniczący stwierdził, że Uchwała Nr XV/94/16 została podjęta jednogłośnie – za jej podjęciem głosowało 16 radnych (uchwała w załączeniu). (na salę obrad wrócił radny T. Gajewski)Do punktu 8e porządku dziennego
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2016-2026. Szczegółowe dane na temat wprowadzanych zmian zawiera uzasadnienie do uchwały. (na salę obrad wróciła radna B. Sternal-Wolańczyk) Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała, jakie to są urządzenia wielofunkcyjne, że podpisujemy aż taką dzierżawę. Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że jedno to duże urządzenie Konica Minolta do „Wydziału Geodezji”, gdzie powstają znaczne ilości dokumentów. Dodał, że porównywano cenę zakupu oraz cenę dzierżawy i akurat w tym przypadku okazało się, iż kwota dzierżawy, jaką zapłacimy w ciągu 5 lat będzie nawet nieco mniejsza, niż gdybyśmy mielibyśmy takie urządzenie jednorazowo zakupić. Drugie z urządzeń jest przeznaczone do „Wydziału Gospodarki Gruntami i Nieruchomościami”, gdzie obecnie posiadane urządzenie wielofunkcyjne jest stare, wyeksploatowane i było wielokrotnie naprawiane, w związku z czym również ponosimy koszty. Pani Beata Sternal-Wolańczyk stwierdziła, że rozumie, ich chodzi o urządzenie spełniające funkcję kserokopiarki, skanera itp. i zapytała, jaka jest wartość takiego urządzenia. Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że jeżeli chodzi o dzierżawę, to przez 5 lat za urządzenie do „Wydziału Gospodarki Gruntami i Nieruchomościami” zapłacimy około 27 tys. zł, a za urządzenie do „Wydziału Geodezji” około 38-39 tys. zł. Zaznaczył, że oczywiście jest to szacunek. Przetarg pokaże właściwą kwotę, natomiast z rozeznania rynku wynika, że takiej kwoty możemy się spodziewać. Do przedstawionego projektu nie wniesiono więcej uwag ani pytań. W związku z tym przystąpiono do procedury głosowania. Z ustawowego składu 21 radnych na sali obrad obecnych było 18. Po przeprowadzeniu głosowania jawnego Przewodniczący stwierdził, że za podjęciem Uchwały Nr XV/95/16 głosowało 19 radnych, a więc została ona podjęta jednogłośnie (uchwała w załączeniu).Do punktu 8f porządku dziennego
Pan Adam Meller na prośbę Wiceprzewodniczącego przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XXII/139/12 z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Świecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków. Wyjaśnił, że wpłynęło kilka wniosków z prośbą o ustalenie nowych lokalizacji przystanków autobusowych, m.in. z Gminy Świekatowo, z Gminy Osie oraz z Gminy Drzycim i w związku z powyższym niezbędne jest dokonanie stosownej aktualizacji tej uchwały.
(w trakcie wystąpienia salę obrad opuścili radna M. Kempińska i radny P.Szewczuk) Do przedstawionego projektu nie wniesiono uwag ani pytań. W związku z tym przystąpiono do procedury głosowania. Z ustawowego składu 21 radnych na sali obrad obecnych było 17. Po przeprowadzeniu głosowania jawnego Przewodniczący poinformował, że za podjęciem Uchwały Nr XV/96/16 głosowało 17 radnych, a więc została ona podjęta jednogłośnie (uchwała w załączeniu). (na salę obrad wrócił radny P. Szewczuk)Do punktu 8g porządku dziennego
Pani Bożena Szydłowska przedstawiła projekt uchwał w sprawie ustalenia kryteriów rekrutacji do publicznych placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, dla których organem prowadzącym jest Powiat Świecki. Stwierdziła, że zgodnie z delegacją zawartą w art. 20p oraz 20zf ustawy o systemie oświaty organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego zobowiązany jest określić kryteria własne do rekrutacji do internatów i burs, przyznać tym kryteriom określone wartości punktowe oraz określić, jakie dokumenty będą potwierdzać spełnianie tych kryteriów. Dodała, że niniejszy projekt został pozytywnie zaopiniowany przez wszystkie stałe komisje Rady Powiatu.
(w trakcie wystąpienia salę obrad opuścił radny P. Szewczuk)
Do przedstawionego projektu nie wniesiono uwag ani pytań. W związku z tym przystąpiono do procedury głosowania. Z ustawowego składu 21 radnych na sali obrad obecnych było 17.
Po przeprowadzeniu głosowania jawnego Przewodniczący poinformował, że za podjęciem Uchwały Nr XV/97/16 głosowało 17 radnych, a więc została ona podjęta jednogłośnie (uchwała w załączeniu).Do punktu 9 porządku dziennego
Pani Hanna Jurek na prośbę Wiceprzewodniczącego w formie pokazu slajdów zaprezentowała sprawozdanie z funkcjonowania Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w roku 2015. Zawierające przedstawione dane opracowanie: „Analiza funkcjonowania Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu”, które otrzymali wszyscy radni stanowi załącznik do protokołu.
(w trakcie wystąpienia na salę obrad wrócił radny P. Szewczuk, na salę obrad wróciła radna M. Kempińska, salę obrad opuścił, a następnie wrócił radny Sz. Nowakowski, salę obrad opuścił radny G. Chmielewski) Pan Adam Knapik wyraził opinię, że zwłaszcza ci radni, którzy w poprzedniej kadencji znali sprawę Poradni z niekiedy żenujących wystąpień ówczesnej pani dyrektor, ale też nie tylko, widzą jakościową zmianę. Gratulując Pani Dyrektor stwierdził, że dla niego jest to skok w jakości pracy instytucji. Jednocześnie zwracając się do Pani Hanny Jurek przypomniał, iż obejmowała ona placówkę w niesłychanie skomplikowanej sytuacji stosunków interpersonalnych wewnętrznych. Nie wnikając w szczegóły stwierdził, że jest to specyficzna placówka i wydaje mu się, że w takich placówkach ta „tkanka ludzka” musi być zdrowa, bo żeby komuś pomagać trzeba mieć poukładaną atmosferę pracy itd. Poprosił, żeby Pani Dyrektor pokusiła się o taką ocenę, jak od momentu objęcia placówki do chwili obecnej ta sytuacja wygląda i czy tutaj już nie ma problemów. Pani Hanna Jurek zapewniła, że w jej opinii prawie wszyscy pracownicy przychodzą do pracy z przyjemnością, z uśmiechem i tak wychodzą. Dodała, iż chciałaby, żeby tak było zawsze, bo człowiek zadowolony będzie dobrze pracować i przełoży się to na tych, którzy korzystają z usług Poradni. Wiele udało się osiągnąć empatią, otwartością i radością, którą przełożyła na innym. Stwierdziła, że po prostu rozmawia z pracownikami o ich potrzebach i stara się robić tak, żeby ludzie byli zadowoleni: jeśli środki na to pozwalają, to określona rzecz zostanie kupiona, jeśli można jakoś skorelować pracę, jest to robione itd.. Raz w tygodniu (w piątki o godz.12:00) wszyscy pracownicy spotykają się i rozmawiają ze sobą. Został także zorganizowany trzydniowy wyjazd integracyjny, na który pojechali prawie wszyscy pracownicy. Zastrzegła, że nie wszystko jest idealne, pewnie problemy będą, bo każdy człowiek jest inny i nie da się zrobić tak, żeby wszyscy byli szczęśliwi, ale stara się. Pani Beata Sternal-Wolańczyk nawiązując do dyskusji, jaka miała miejsce na posiedzeniu Komisji przypomniała, że padło tam pytanie i wie, iż Pani Dyrektor przygotowała odpowiedź. Wyjaśniła, iż chodziło o to, dlaczego dzieci z niepełnosprawnością ruchową mają orzekane indywidualne nauczanie: czy dlatego, że szkoły są niedostosowane, czy też są inne powody. Pani dyrektor mówiła, że są to złamania, gipsy itp., natomiast prosiliśmy o podanie liczby osób z niepełnosprawnością ruchową i z orzeczonym indywidualnym nauczaniem, aby określić, czy rzeczywiście w skali globalnej jest się czym niepokoić, czy też jest to przejściowe indywidualne nauczanie, a nasze szkoły są przystosowane dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo, które powinny być integrowane z dziećmi sprawnymi. Pani Hanna Jurek zastrzegła, że nie jest lekarzem, natomiast to lekarze w zespole orzekającym decydują, czy w danym przypadku indywidualne nauczanie jest zasadne, czy nie. Stwierdziła, że wg niej, nie będącej lekarzem, dzieci z tego typu chorobami nie można wysłać do szkoły, po czym odczytała, że są to następujące schorzenia: uraz głowy, niedowład spastyczny, afazja, rdzeniowy zanik mięśni, brak lokomocji, rdzeniowy zanik mięśni, przykurcz zgięciowy kolan, mózgowe porażenie dziecięce, złamanie kręgu kręgosłupa, porażenie kończyn dolnych na skutek przepukliny oponowo-rdzeniowej. W odniesieniu do ostatniego z przypadków dodała, że dotyczy on dziecka na wózku inwalidzkim, które chodzi do przedszkola i sądzi, iż dziewczynka ta pójdzie do szkoły. Pani Beata Sternal-Wolańczyk stwierdziła, że jej pytanie zmierzało właśnie do tego, czy w szkołach na terenie naszego powiatu (powiatowych i gminnych) dzieci poruszające się na wózkach inwalidzkich mają stworzone warunki i możliwość uczestniczenia w zajęciach z grupą rówieśników. Pani Hanna Jurek stwierdziła, że dziecka na wózku dotyczył tylko ten jeden przypadek, o którym wspomniała. Pani Beata Sternal-Wolańczyk oceniła, że jeżeli chodzi o niedowład spastyczny, to faktycznie czasami może to być dziecko leżące, podobnie porażenie dziecięce, bo te rozpoznania są objawowe – zostały tu stwierdzone objawy. Pani Hanna Jurek kontynuując wymieniła młodzieńcze złuszczenie głowy kości udowej lewej, hipoplazja tętnicy kręgowej, inne zaburzenia mózgu, bóle głowy. Pani Beata Sternal-Wolańczyk zwracając się do przedmówczyni zapytała, czy według jej wiedzy, jako szefowej placówki, do której zgłaszają się rodzice, czy były takie sygnały, że rodzice po to występują o orzeczenie indywidualnego nauczania, bo tak naprawdę nie mogą posłać tego dziecka do szkoły, bo nie ma warunków. Pani Hanna Jurek oceniła, że takich sytuacji nie ma, oprócz wspomnianej dziewczynki, ale w tym przypadku problem stanową jeszcze zachowania tego dziecka, taka niepełnosprawność intelektualna, co może powodować, że w przedszkolu sobie z tym nie radzą. Są jeszcze złamania, ale nauczania indywidualne są orzekane na 2 miesiące, czasami na 1,5 miesiąca, a więc jest to przejściowe. Na ponowne pytanie Pani Beata Sternal-Wolańczyk potwierdziła, że myśli, iż nie jest to problemem i nie ma potrzeby artykułowania takich potrzeb. Pani Beata Sternal-Wolańczyk nawiązując do informacji, że zakupiono nowe testy psychologiczne do badania dzieci zapytała, czy został zakupiony 1 czy 2 komplety tego IDS, a po uzyskaniu odpowiedzi, że 2 zapytała, czy dla dzieci od 0-6 czy do 10. Pani Hanna Jurek odpowiedziała, że są aż do 10. Na pytanie, czy są one używane przez psychologów Poradni odpowiedziała, że psychologowie pracują z nimi. Pytana, kiedy je zakupiono odpowiedziała, że w październiku i potwierdziła, że pracownicy wdrażają się. Dodała, że psycholodzy informują ją, że muszą jeszcze poćwiczyć, żeby zrobić to dobrze, bo sam kurs trochę mało. Test jest bardzo zawiły – może dlatego, że ma bardzo dokładnie ocenić, a badanie tym testem trwa 4 godziny. Podkreśliła, że inne poradnie mają takie testy – chcemy za nimi nadążać i równać do tego poziomu. Pani Beata Sternal-Wolańczyk stwierdziła, iż podziela wniosek, że kadra Poradni jako elita psychologiczno-pedagogiczna powinna świadczyć te usługi na jak najwyższym poziomie, żeby nie było głosów, że trzeba gdzieś jeszcze szukać pomocy. Zapewniła, że chyli czoła biorąc pod uwagę pracę, jaka jest wykonywana oraz wkładaną energię i ma nadzieję, iż nie będziemy musieli wstydzić się naszych psychologów i pedagogów. Kończąc poprosiła o badanie dzieci najnowszymi testami, a nie starymi, sprzed 20 lat. Pani Hanna Jurek powiedziała, że prosi też o wybaczenie i zrozumienie na wiosnę, bo kiedy do końca września musimy wydać orzeczenia, są kolejki. W tej chwili odbywa się to na bieżąco i jest pełne zadowolenie klientów, natomiast później jest złość, ale nie ma więcej kadry. (salę obrad opuścili radna M. Kempińska i radny F. Koszowski) Pan Tadeusz Gajewski ocenił, że Pani Dyrektor bardzo dobrze to przedstawiła i wszyscy wiemy, że Poradnia świetnie doradza w sprawach upośledzeń, zaburzeń, dysfunkcji czy sprzężeń, natomiast chciałby zapytać, czy Pani Dyrektor i jej pracownicy doradzają niektórym rodzicom również w sprawach prawnych. Doprecyzował, że chodzi o sprawy zasiłków pielęgnacyjnych, świadczeń pielęgnacyjnych, stypendiów szkolnych, renty socjalnej, czy nawet takiej kwestii jak karta parkingowa, bo np. rodzic przywożąc dziecko musi zatrzymać się w miejscu, gdzie jest zakaz zatrzymywania i postoju, a z taką kartą parkingową ma prawo tam stanąć. (salę obrad opuścił, a następnie wrócił radny P. Szewczuk) Pani Hanna Jurek potwierdziła, że rozmawia o tym na spotkaniach z pracownikami i alarmuje, żeby rodzicom mówić o ich prawach i możliwościach. Jeżeli dziecko jest badane pierwszy raz, w sensie dostaje niepełnosprawność intelektualną, to mówimy, gdzie trzeba iść, jaki to jest adres i co rodzic może uzyskać. Jako przykład podała, że ostatnio badała chłopca bardzo zdolnego (geniusz) – chodziło o indywidualny tok nauczania ze względu na zdolności i zwrócono uwagę, że ma on bardzo mocne okulary. Chłopak doszedł do gimnazjum i do dziś nie ma orzeczenia o niepełnosprawności ze względu na niedowidzenie, a ma +9, więc jest to bardzo poważna wada wzroku. Zapewniła, że takie osoby są kierowane i mówimy, co po kolei trzeba zrobić. Przyznała, że o parkingach nikomu nie mówiła, ale teraz już to wie. Pan Szczepan Nowakowski zaznaczył, że próbował pytać o to na komisji, natomiast nie uzyskał odpowiedzi. Chodzi o to, że Poradnia obsługuje teren Powiatu Świeckiego i w związku z tym ma do Pani Dyrektor pytanie, czy ta obsada, ta etatyzacja, jaką posiada na dzień dzisiejszy, jest wystarczająca. Pani Hanna Jurek zaprzeczyła dodając, że dziś już o tym mówiła: jest nas za mało, mamy za mało godzin na orzekanie, opiniowanie i kolejkę dzieci na terapię; objętych jest 110, to jest naprawdę dużo, ale jeszcze za mało. Pan Szczepan Nowakowski odnosząc się przekazanej przez Panią Dyrektor informacji powiedział, że jest zdziwiony, że dziecko tak późno trafiło, aby uzyskać orzeczenie jeśli chodzi o ograniczone pole widzenia. Pani Hanna Jurek wyjaśniła, że chłopiec trafił do Poradni ze względu na to, że nauczyciel zauważył, że ma w gimnazjum geniusza i pierwszy raz był on w Poradni. Gdyby wcześniej był z nim jakiś inny problem, to pewnie już dawno diagnozujący by wskazał na taką potrzebę. Pan Szczepan Nowakowski zwracając się do Zarządu stwierdził, że już wnioskował w tej sprawie na posiedzeniu Komisji Polityki Finansowej i po raz drugi apeluje o rozważenie możliwości rozszerzenia etatyzacji w tej komórce. Pani Barbara Studzińska stwierdziła, że wystąpienie Pani Beaty Sternal-Wolańczyk w kontekście pracy Poradni odbiera jako troskę, czy tak zdiagnozowane dzieci niepełnosprawne, mogą potem swobodnie uczestniczyć w zajęciach w naszych i nie tylko naszych szkołach. Wyraziła opinię, że możemy zrobić taki rekonesans i przekonać się, czy nie jest to problem. Oczywiście są przepisy prawa, które określają, jak powinno być, natomiast być może są jakieś trudności, szczególnie w starych obiektach. Dlatego sprawdzimy, jak wygląda możliwość uczestniczenia w zajęciach przez dzieci niepełnosprawne i swobodny dostęp do szkół. Wystąpimy do gmin oraz sprawdzimy, jak jest w naszych szkołach i przy najbliższej okazji takiej informacji udzielimy. (na salę obrad wrócił radny G. Chmielewski) Pani Beata Sternal-Wolańczyk stwierdziła, że gmina raczej odpowie, że tak, że będą dokładać wszelkich starań, natomiast największą wiedzę może mieć właśnie Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, do której zgłaszają się rodzice i mogą oni mówić, że szkoła wskazuje (nie na piśmie), na różne trudności, jak przenieść to dziecko po schodach itd. i wtedy rodzice stykają się z tzw. „ścianą” i sami występują o indywidualne nauczanie. Pan Adam Knapik zwracając się do przedmówczyni zwrócił uwagę, że Pani Dyrektor udzieliła odpowiedzi, że takiej „ściany” nie ma. Pani Beata Sternal-Wolańczyk powiedziała, że właśnie dlatego mówi, że możemy to sprawdzać i z tego powodu zadała to pytanie. Pan Piotr Szewczuk nawiązując do tego, co powiedziały Pani Starosta i Pani Dyrektor stwierdził, że dyskutowano o tym problemie w trakcie prac nad strategią rozwoju PCPR. Przypomniał, że mamy 2 rodzaje orzeczeń: orzeczenia naszej Poradni i orzeczenia lekarskie, które kumulują się w szkołach i powstaje dosyć duży problem, który powoli zaczyna się nawarstwiać. Tych wszystkich orzeczeń o tym, że dzieci nie mogą ćwiczyć przybywa i o ile kiedyś było ich 5-6 na całą szkołę, obecnie jest to 17, 20, czy 23. Stwierdził, że jego zamysłem było, czy nie możemy dostosować dodatkowych zajęć w naszych szkołach specjalnie dla dzieci, które są objęte tymi orzeczeniami i m.in. pomysł Pani Beaty Sternal-Wolańczyk też zmierzał w tym kierunku. Jeżeli do naszej szkoły ponadgimnazjalnej trafia dziecko z gimnazjum, to ono nie przystąpi do ćwiczenia, tylko pójdzie po następne orzeczenie. Osoba taka kończąc szkołę średnią będzie bardzo dysfunkcyjnym człowiekiem. To dziecko w pewnym etapie swojego życia mogło przystąpić do zajęć, ale po prostu na dzień dzisiejszy państwo nie wymyśliło żadnych takich narzędzi. Na uwagę prowadzącego obrady, aby sformułował pytanie stwierdził, że pytanie jest proste: ile tych orzeczeń będzie się nawarstwiało. Jest też prośba do PZEAS aby sprawdzić, czy te orzeczenia nam się dublują, czy jest ich coraz więcej, żebyśmy konstruktywnie mogli przystąpić do realizacji nie tylko zajęć dodatkowych w Poradni. Pani Hanna Jurek odpowiedziała, że szkoła, wg rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej może respektować tylko orzeczenie Poradni o niepełnosprawności. To, co dzieci mają z komisji lekarskiej, to jest do świadczeń, natomiast tylko Poradnia określa, jakie zajęcia, jakie wsparcie, jaka terapia, rehabilitacja dziecku przysługuje i powinna być realizowana. Szkolni pedagodzy wiedzą, że z takim orzeczeniem dziecko może przyjść. Jako przykład podała, że 2 tygodnie temu chłopiec niepełnosprawny ruchowo (po porażeniu), z racji tego, że zmieniał szkołę policealną na inną, dopiero wtedy się zgłosił, a nie miał stosownego orzeczenia, bo wygasło w gimnazjum; w takim przypadku jest problem z zajęciami wf – oczywiście chce ćwiczyć, ale tylko orzeczenie Poradni jest respektowane, wskazujące, jakie to mogą być ćwiczenia, że jest określona niepełnosprawność i rewalidacja po prostu jest mu potrzebna. Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono więcej pytań ani uwag.Do punktu 10 porządku dziennego
Pani Karolina Kasica na prośbę Wiceprzewodniczącego w formie pokazu slajdów zaprezentowała sprawozdanie z realizacji programu promocji zatrudnienia i aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2010-2015. Zawierające przedstawione dane opracowanie, które otrzymali wszyscy radni stanowi załącznik do protokołu.
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag.Do punktu 11 porządku dziennego
Pan Grzegorz Chmielewski poprosił Panią Sekretarz o przedłożenie Sprawozdania. Pani Iwona Karolewska nawiązując do prezentowanego przez Pana Przewodniczącego certyfikatu przypomniała, że jak już sygnalizowała na grudniowej sesji w prezentacji podsumowującej rok 2015, w ubiegłym roku poddaliśmy się szkoleniom, samoocenie i planom na doskonalenie. Przeprowadzony przez audytorów Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji audyt wypadł dla nas bardzo pomyślnie i skutkiem tego jest, że otrzymaliśmy certyfikat CAF – jest to certyfikat jakości, poświadczenie, że to, co robimy jest jakościowo dobre. Następnie przedstawiła „Sprawozdanie z wykonania uchwał Rady Powiatu Świeckiego za II półrocze 2015r.” dodając, iż było ono szczegółowo omawiane na posiedzeniach komisji. Opracowanie to stanowi załącznik do protokołu. Poinformowała, że w II półroczu 2015r. Rada Powiatu Świeckiego podjęła 26 uchwał, które były realizowane przez merytoryczne wydziały Starostwa oraz jednostki organizacyjne powiatu. Wszystkie uchwały zostały zrealizowane bądź są w trakcie realizacji; żaden z wykonawców uchwały nie zgłosił problemów z ich realizacją. Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono żadnych pytań ani uwag.Do punktu 12 porządku dziennego
Pan Grzegorz Chmielewski poprosił przewodniczących komisji o przedstawienie informacji o działalności Komisji Rady Powiatu za II półrocze 2015 r. O zabranie głosu poprosił kolejno przewodniczących Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki, Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej, Komisji Infrastruktury i Gospodarki, Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa oraz Komisji Polityki Finansowej.
Pan Brunon Han przedstawił informację o działalności Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki (opracowanie w załączeniu). Pani Beata Sternal-Wolańczyk przedstawiła „Informację z działalności Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego za II półrocze 2015” (informacja w załączeniu). Pan Zbigniew Kapusta przedstawił „Sprawozdanie z działalności Komisji Infrastruktury i Gospodarki Rady Powiatu Świeckiego za II półrocze 2015 roku” (zestawienie w załączeniu). Pan Józef Belt przedstawił „Sprawozdanie z pracy Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa za II półrocze 2015 roku” (sprawozdanie w załączeniu). Pan Szczepan Nowakowski przedstawił „Sprawozdanie z działalności Komisji Polityki Finansowej za II półrocze 2015 roku” (zestawienie w załączeniu). Pan Grzegorz Chmielewski stwierdził, że z uwagi na nieobecność spowodowaną chorobą Przewodniczący Komisji Rewizyjnej złoży sprawozdanie na następnej sesji.Do punktu 13 porządku dziennego
Pani Iwona Karolewska odpowiadając na pytanie Pana Wiceprzewodniczącego stwierdziła, że od 1 stycznia 2016 r. uruchomiono nową stronę BIP, którą mamy w ramach projektu „Infostrada Pomorza i Kujaw”. Od 1 stycznia wszystkie bieżące dane są zamieszczane na „nowej” stronie, natomiast „stara” strona jest stroną archiwalną – na „nowej” stronie jest odnośnik, który przenosi nas na tamtą stronę, jednakże dane nie będą przenoszone w poszczególne zakładki. Zatem wszystkie dane ze „starej” strony, na tej „starej” stronie pozostają i ona zostanie jako strona archiwalna, ale nie będzie już uzupełniana. Wszystkie nowe informacje zamieszczamy na stronie „nowej”. Jeżeli chodzi o sprawozdanie z kontroli przyjęliśmy zasadę, że robimy takie sprawozdanie zbiorcze roczne. Każdy rok, wszystkie kontrole zewnętrzne i wewnętrzne, które się odbywały ujmowane są w jednym zbiorczym podsumowaniu; i takie też będzie zamieszczone za rok 2015. Pan Adam Knapik zwrócił uwagę, że na stronie, która była dotychczas, zamieszczano każde zdarzenie kontrolne – w zakładce kontrole był protokół, ewentualne zalecenia pokontrolne, jeżeli były wydawane i to się skończyło na roku 2014. Pani Iwona Karolewska zaznaczyła, że nie była obecna w momencie, kiedy Pan Adam Knapik zadawał pytanie i mówi o sprawozdaniu z kontroli, które zamieszczamy na stronie BIP, bo to wynika z ustawy o dostępie do informacji publicznej. Robimy to jako zbiorcze sprawozdanie ze wszystkich kontroli przeprowadzonych w danym roku i na początku roku kolejnego zamieszczamy je na stronie. Sprawozdanie z roku 2015 będzie zamieszczone już na nowej stronie. Pan Grzegorz Chmielewski zasugerował, że Pani Sekretarz odsłucha jeszcze pytanie i ewentualnie uzupełni odpowiedź dla pana radnego. Pan Andrzej Kowalski odnosząc się do poruszonej przez Pana Szczepana Nowakowskiego kwestii komunikacji Laskowice-Wierzchucin sprostował, że rzeczywiście jest jeden pociąg, ale nie w weekendy, tylko w dni powszednie (od poniedziałku do piątku). Wyjeżdża on z Wierzchucina o godz. 12:55, a w Laskowicach jest o godz. 13:30. Przyznał, że jest to słuszna uwaga, ale tak, jak powiedział Pan Starosta, kiedy był opracowywany plan spójności komunikacyjnej niestety nie mieliśmy wsparcia. Argumenty strony, która o tym decyduje są takie, że była robiona analiza i bardzo mało klientów z tego korzysta. Oczywiście my się nie poddajemy. W pierwszej wersji linia 208 na tym odcinku była zgłoszona przez Pana Marszałka do likwidacji tak samo jak i linia kolejowa 215 z Laskowic do Czerska i na tej linii jest taka sama sytuacja (w jednym kierunku jadą tam 2 pociągi, w drugim 3, a w soboty i w niedziele chyba po jednym pociągu). Dodał, że zgadza się z opinią, że pociągi do Bydgoszczy z Laskowic, które miały być podstawowym węzłem dla naszego powiatu i zabezpieczają też potrzeby Świecia, powinny kursować praktycznie co pół godziny. Niestety tak nie jest i trzeba czekać pół godziny, czy godzinę, więc nie można mówić o skomunikowaniu. Wyraził ubolewanie, iż na naszych sesjach nie pojawia się Pan Radny Województwa. Stwierdził, że niestety my mamy bardzo słabe przełożenie i oczywiście możemy mówić, ale Pan Marszałek funkcjonuje tak, jak my i dlatego wzmocnienie ze strony radnego byłoby bardzo potrzebne. Wyraził opinię, że dobrze by było, gdyby Pan Paweł Knapik przynajmniej raz na kwartał przyjechał i powiedział nam, co dzieje się w tych zasadniczych dla nas sprawach. Poinformował, że na posiedzeniu Zarządu złożył również swoje uwagi do kursowania pociągów i kwestii skomunikowania gminy Osie. Zapewnił, że Zarząd robi co może i obiecał, iż będzie tego pilnować, ale konieczne jest wsparcie dla tych działań. Pan Grzegorz Chmielewski wobec braku dalszych chętnych do zabrania głosu w odpowiedziach na zapytania stwierdził, że jeśli były kwestie, do których się nie odniesiono, to odpowiedzi zostaną udzielone pisemnie.Do punktu 14 porządku dziennego
Pan Adam Gatner zaznaczył, że nie chciałby, żeby takie apele były poruszane. Następnie poinformował o akcji poszukiwania dawcy szpiku dla 37-letniej mieszkanki Serocka. Rozdając obecnym plakaty i ulotki poprosił, aby powiesić je we wszelkich możliwych miejscach, a także przekazać tę informację znajomym. Prosząc o pomoc stwierdził, że organizatorzy zdają sobie sprawę, iż raczej nie znajdziemy dawcy dla tej osoby, ale w tym czasie w Polsce odbywają się podobne akcje i być może my znajdziemy dawcę np. dla mieszkanki Krakowa, a w innej miejscowości znajdą dawcę dla naszej mieszkanki. Pan Grzegorz Chmielewski stwierdził, że jest do akcja, którą trzeba wspomóc i dołącza się do prośby kolegi Adama. Dodał, iż jest wiele chorób, które dotykają coraz młodszych ludzi i każda pomoc jest darem życia. Pan Jan Stępień podziękował Panu Przewodniczącemu i Panu Dyrektorowi PZD za poparcie i bardzo sprawne załatwienie sprawy, którą zgłaszał w listopadzie dot. zmiany organizacji ruchu. Stwierdził, że za pośrednictwem Dyrektora PZD otrzymał odpowiedź informującą, iż Wojewódzki Zarząd Dróg przychylnie odniósł się do tego wniosku i sprawa, która trwała 5-6 lat i była wielokrotnie zgłaszana na zebraniach wiejskich i spotkaniach, zostanie załatwiona pozytywnie. Pan Grzegorz Chmielewski skomentował, iż od tego są radni, żeby w takich sytuacjach pomagać i te małe sprawy, które są nieraz bardzo ważne, starać się załatwiać. Dobrze, że udało się to zrobić.Do punktu 15 porządku dziennego
Z uwagi na wyczerpanie porządku dziennego obrady zakończono.Przewodniczący Rady Powiatu
Grzegorz Chmielewski
Protokołowała Halina Matwiej