Protokół nr 11/15
z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki
Rady Powiatu Świeckiego
z dnia 23 grudnia 2015 r.
Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji - według załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu zaproszeni goście:
Pan Franciszek Koszowski – Starosta Świecki,
Pani Barbara Studzińska – Wicestarosta Świecki,
Pan Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu,
Pani Bożena Szydłowska – Dyrektor PZEAS w Świeciu,
Pan Józef Gawrych – Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego.
Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji,
Pan Brunon Han, który powitał obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdził quorum pozwalające obradować i przedstawił proponowany program posiedzenia, który przyjęto jednogłośnie w brzmieniu jak niżej:
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.
- Przyjęcie Planu Pracy Komisji na rok 2016.
- Sprawy różne.
Do pkt 1.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na 2015 rok. Szczegółowe dane na temat proponowanych zmian zawiera uzasadnienie do uchwały (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu z dnia 14.12.2015 r.).
Pan Tadeusz Gajewski zastanawiał się, czy dział wymiar sprawiedliwości rozdział nieodpłatna pomoc prawna w budżecie istniał już wcześniej, czy został stworzony na potrzeby zadania.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że najpierw powstała ustawa, która zobowiązała powiaty do realizacji zadania od 1 stycznia 2016r. W ustawie zawarto również harmonogram działań, jednak dopiero w grudniu zmieniono klasyfikacje budżetową. Jego zdaniem niewłaściwe było umieszczenie tych środków w rezerwie celowej budżetu państwa.
Pan Jan Stępień zapytał o punkty, w których będą udzielane porady prawne. Zauważył, że dwa z nich są prowadzone przez samorządy a dwa przez stowarzyszenia i zastanawiał się, z czego wynika taki podział.
Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że z ustawy.
Pan Jan Stępień stwierdził, że wcześniej mówiono, że punkty muszą zostać zorganizowane w budynkach należących do samorządu.
Pan Dariusz Woźniak zaznaczył, że tak właśnie będzie. Dodał, że punkty będą miały charakter rotacyjny i będzie ich tak naprawdę 11. Stowarzyszenia będą świadczyć usługi również w punktach gminnych.
Pan Tadeusz Gajewski zasygnalizował, że stowarzyszenia mogą wesprzeć te punkty poprzez wyposażenie go w meble, czy sprzęt komputerowy.
Pan Dariusz Woźniak dodał, że była to sugestia Ministra – wykonawca usługi musi być przygotowany do wykonywania zadania.
Pan Jan Stępień zastanawiał się, czy znani są już wykonawcy zadania.
Pan Tadeusz Gajewski wyjaśnił, że stowarzyszenie podało listę nazwisk osób, które mogą świadczyć te usługi i spośród nich będą wyznaczać.
Pan Dariusz Woźniak zauważył, że Izby również podały kilka nazwisk.
Pan Brunon Han poprosił o wytłumaczenie przeznaczenia 5000 zł, o których wspominał Skarbnik podczas omawiania projektu uchwały.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że zostaną one przeznaczone na szeroko pojęty sport szkolny.
Pan Adam Knapik dodał, że pieniądze nie będą przeznaczone na np. SKS-y.
Pan Tadeusz Gajewski wyjaśnił, że chodzi o działania o charakterze masowym, imprezy sportowe.
Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu z dnia 14.12.2015 r.).
Wyjaśnił, że po uchwaleniu budżetu, jeśli Rada zatwierdzi go z deficytem 2,8 mln zł, konieczne jest wywołanie jeszcze oddzielnej uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu, który sfinansuje ten deficyt. To dopiero umożliwi nam wystąpienie do RIO o opinię i wówczas będziemy mogli ogłosić przetarg.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekty uchwał Rady Powiatu w sprawie:
- udzielenia pomocy finansowej Gminie Bukowiec,
- udzielenia pomocy finansowej Gminie Dragacz,
- udzielenia pomocy finansowej Gminie Lniano,
- udzielenia pomocy finansowej Gminie Świekatowo (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu z dnia 14.12.2015r.).
Wyjaśnił, że proponuje obecnie podjęcie uchwał w sprawie pomocy finansowej dla tych gmin, które mają szansę otrzymać dofinansowanie. Gminy Lniano i Dragacz na pewno dostaną środki, a Bukowiec i Świekatowo są na granicy, natomiast Gmina Pruszcz jest na tyle nisko w rankingu, że uzyskanie przez nią dofinansowania jest mało prawdopodobne i dlatego na ten moment sugeruje nie podejmować uchwały o udzieleniu jej pomocy finansowej.
Do materiału żadnych uwag ani pytań nie zgłoszono.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie ustalenia wykazu wydatków niewygasających w roku 2015. Zaznaczył, że wszystkie te wydatki były już sygnalizowane (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu z dnia 14.12.2015 r.).
Pan Jan Stępień zastanawiał się o jakich pomocach dydaktycznych wspominał Pan Skarbnik.
Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że chodzi o wyposażenie pracowni technik papiernictwa.
Pani Bożena Szydłowska dodała, że chodzi o laboratorium do wytwarzania mas włóknistych. Odpowiadając na kolejne pytanie zaznaczyła, że bardziej opłaca się sprowadzenie go z zagranicy.
Pan Adam Knapik zauważył, że kiedy dyrektor chciał otwierać ten kierunek w swojej szkole, zapewniał, że potrzebuje jedynie komputerów, które już wtedy posiadał.
Pan Dariusz Woźniak stwierdził, że najważniejsze jest to, że kierunek odpowiada potrzebom rynku pracy.
Pan Adam Knapik zapytał, czy to Powiat podpisał umowę z austriackim producentem.
Pani Bożena Szydłowska odpowiedziała twierdząco.
Pan Adam Knapik zastanawiał się nad naliczaniem VAT-u.
Pani Bożena Szydłowska wyjaśniła, że fakturę wystawiła firma austriacka, a nie pośrednik. Dodała, że jeden z pracowników Mondi, specjalista w dziedzinie, przygotował specyfikację dla sprzętu.
Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił propozycję autopoprawki do projektu uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2015 (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu z dnia 22.12.2015 r.).
Pan Adam Knapik zastanawiał się, czy czas oczekiwania na wpłynięcie środków na remont dachu i regulację systemu grzewczego wynikał z faktu, że Powiat miał nierozstrzygnięty problem z poprzednim wykonawcą.
Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że kwestionowana była procedura zamówienia publicznego przez Urząd Marszałkowski.
Pan Adam Knapik zapytał o roszczenia firmy.
Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że firma wystąpiła z nimi do Urzędu Zamówień Publicznych i przegrała w nim.
Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.
Pani Bożena Szydłowska przedłożyła projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół niepublicznych oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystywania (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 14.12.2015r.). Wyjaśniła, że jest on skutkiem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, która weszła w życie w tym roku. Nakazuje ona znowelizowanie tej uchwały, ponieważ dotychczasowa regulacja przestanie obowiązywać. Dodała, że ustawa zmieniająca uszczegóławia tylko, jakie wydatki mogą być ponoszone przez szkoły niepubliczne z dotacji.
Pan Adam Knapik zastanawiał się, ile kontroli zostało przeprowadzonych w szkołach, które korzystają z dotacji.
Pani Bożena Szydłowska wyjaśniła, że dotacja jest podzielona na części, jest roczna. PZEAS wypłacając je, opiera się na faktycznej liczbie uczniów na pierwszy dzień każdego miesiąca. Następnie sporządza się informację roczną, którą weryfikuje się z posiadanymi danymi.
Pan Dariusz Woźniak dodał, że kontrole dokumentów przeprowadza Pani Czaplewska.
Pan Adam Knapik zapytał, czy przeprowadzona była kontrola ilości uczniów na zajęciach.
Pan Dariusz Woźniak zaprzeczył.
Pani Bożena Szydłowska zauważyła, że uczniowie są zobowiązani do własnoręcznego podpisywania list obecności.
Pan Dariusz Woźniak stwierdził, że problemem była także klasyfikacja wydatków.
Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.
Pan Józef Gawrych przedstawił raport z realizacji „Programu ochrony środowiska dla Powiatu Świeckiego” za lata 2013 – 2014” (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 14.12.2015 r.).
Pan Adam Knapik zauważył, że w zeszłym roku, ze środków na ochronę środowiska została zakupiona licencja programu LEX.
Pan Józef Gawrych wyjaśnił, że program posiada dodatkowy panel, w którym znajdują się porady prawników oraz możliwość zadawania pytań. Jest to bardzo przydatne w pracy.
Pan Adam Knapik stwierdził, że większość jednostek kupuje licencję programu. Zastanawiał się, czy nie warto byłoby wykupić pakiet, który obsługiwałby cały Powiat.
Pan Dariusz Woźniak wyraził swoją pozytywną opinię dla tego pomysłu.
Pan Marcin Podgórski zapytał, czy licencja jest odnawiana corocznie.
Pani Bożena Szydłowska odpowiedziała twierdząco.
Pan Dariusz Woźniak dodał, że mowa o dużej kwocie.
Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.
Do pkt 2.
Pan Brunon Han rozpoczął dyskusję na temat Planu Pracy Komisji na rok 2016. Poprosił radnych o zgłaszanie swoich uwag do przedłożonego im projektu.
Po dyskusji i wprowadzeniu zmian do przedłożonego projektu Planu Pracy Komisji na rok 2016, członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w głosowaniu jawnym jednogłośnie podjęli uchwałę nr 6/15 w sprawie przyjęcia Planu Pracy na rok 2016 (w załączeniu).
Do pkt 3.
Pan Adam Knapik podniósł kwestię opracowywania przez członków Komisji Strategii Rozwoju Oświaty. Stwierdził, że nie widzi możliwości połączenia prac radnych z tym, co wypracowuje PZEAS z Panią Studzińską. Jego zdaniem, Komisja powinna wypracować krótki, syntetyczny materiał, w którym wskaże, co jeszcze należy zrobić. Dodał, że należałoby stworzyć listę osób, które myślą o tym, aby w przyszłości zarządzać szkołami i to właśnie ich wysyłać na odpowiednie szkolenia. Zauważył także, że to nie dyrektorzy powinni opracowywać strategię, a rodzice uczących się dzieci.
Pan Jan Stępień zgodził się z przedmówcą – wypracowywanie strategii z dyrektorami może być bardzo niekomfortowe, zwłaszcza, jeśli niektóre jej zapisy mogą być dla nich niewygodne.
Pan Adam Knapik dodał, że prace nad dokumentem mogą trwać bardzo długo. Jego zdaniem, dyrektorzy nie wiedzą, czego organ prowadzący od nich wymaga. Zaznaczył, że chciałby przekonać członków Komisji, a następnie całą Radę do tego, aby w Strategii umieścić zapis mówiący o motywowaniu i wynagradzaniu dyrektorów za osiągnięte wyniki, cele. Nagrodę powinien zawsze otrzymywać tylko ten, który najlepiej zrealizuje swoje zadania. Zauważył, że od mierzenia wyników jest właśnie PZEAS.
Pan Brunon Han odpowiedział, że ciężko jest zmierzyć efekty pracy.
Pan Dariusz Woźniak stwierdził, że należy w pracach nad strategią uwzględnić plany nowego Rządu (w tym likwidację gimnazjów).
Pan Tadeusz Gajewski przypomniał, że podczas pierwszych spotkań Zespołu, każdy z dyrektorów miał swoją wizję funkcjonowania oświaty w Powiecie Świeckim.
Na tym posiedzenie zakończono.
Przewodniczący
Komisji Oświaty, Kultury,
Sportu i Turystyki
……………………..
(Brunon Han)
Protokołowała:
Marta Suchomska
Biuro Rady