Protokół
wspólnego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa
i Leśnictwa oraz Komisji Infrastruktury i Gospodarki
z dnia 23 października 2015 r.
Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji - według załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu zaproszeni goście:
Pani Barbara Studzińska – Wicestarosta Powiatu,
Pan Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu,
Pan Adam Meller – Dyrektor PZD w Świeciu,
Pani Violetta Antkowska – Dyrektor CAOPO-W w Bąkowie,
Pani Bożena Szydłowska – Dyrektor PZEAS w Świeciu,
Pan Grzegorz Chmielewski – Przewodniczący Rady Powiatu,
Pan Józef Gawrych – Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego.
Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
Pan Józef Belt, który powitał obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie wraz z Przewodniczącym Komisji Infrastruktury i Gospodarki,
Panem Zbigniewem Kapustą, stwierdził quorum pozwalające obradować.
Następnie o głos poprosił
Pan Andrzej Kowalski, który zaproponował, aby do porządku obrad dodać punkt 4 w brzmieniu „Ocena Planu Spójności Komunikacyjnej Województwa Kujawsko-Pomorskiego”. Wyjaśnił, że do 5 listopada trwają konsultacje, dlatego warto byłoby wyciągnąć wnioski i przedstawić je Marszałkowi.
Zmianę przyjęto jednogłośnie.
W związku z brakiem innych uwag,
Pan Józef Belt przedstawił proponowany porządek obrad, który jednogłośnie przyjęto w brzmieniu jak niżej:
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.
- Zapoznanie się z zakresem wykonania robót z wykorzystaniem dotacji przez Gminne Spółki Wodne.
- Podsumowanie inwestycji drogowych.
- Ocena Planu Spójności Komunikacyjnej Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
- Sprawy bieżące.
Do pkt 1.
Pani Violetta Antkowska przedstawiła analizę funkcjonowania Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bąkowie (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 13 października 2015r.).
Podczas wystąpienia Pani Dyrektor, zawiązała się dyskusja na temat konieczności powołania regionalnej placówki specjalistyczno-terapeutycznej.
Pan Andrzej Łażewski stwierdził, że wniosek w tej sprawie powinna skierować do Marszałka Komisja Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej.
Pan Grzegorz Chmielewski dodał, że apel powinien wyjść od Rady Powiatu Świeckiego.
Pan Dariusz Woźniak zastanawiał się, gdzie najbliżej Powiatu znajduje się taki ośrodek.
Pani Violetta Antkowska odpowiedziała, że w Gdańsku, jednak nie ma możliwości korzystania z niego ze względu na rejonizację.
Pan Andrzej Łażewski podzielił się z obecnymi na posiedzeniu refleksją na temat niezrozumiałej polityki państwa – czasami liczbę dzieci w placówkach się zwiększa, innym razem zmniejsza. Następnie stwierdził, że decyzja o sprzedaży budynku, znajdującego się w bliskim sąsiedztwie Placówek, była pochopna.
Pani Barbara Studzińska wyjaśniła, że decyzja o zbyciu budynku była na pewno dobrze przemyślana i przeanalizowana, jednak nie jest w stanie przypomnieć sobie tych argumentów.
Pani Violetta Antkowska stwierdziła, że była to tendencja ogólnopolska.
Pan Dariusz Woźniak zgodził się z przedmówczynią dodając, że Powiat Świecki pozbył się wówczas wszystkich mieszkań, których był właścicielem. Przypomniał, że rozliczanie tej własności było problematyczne.
Pani Violetta Antkowska zauważyła, że mieszkanie rotacyjne znajdujące się przy placówkach znacznie ułatwiłoby pracę pedagoga czy wychowawcy – znacznie zmniejszyłyby się koszty dojazdu. Jednocześnie zaznaczyła, jak cieszy ją możliwość wykorzystania części pałacu, która do tej pory stała pusta.
Pani Barbara Studzińska dodała, że należy wspomnieć o przychylności Pani Wojewody, dzięki której było to możliwe.
Pani Violetta Antkowska zgodziła się z przedmówczynią – Pani Wojewoda osobiście zjawiła się w Bąkowie, obejrzała pałac i zdecydowała się pomóc.
Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.
Pani Bożena Szydłowska przedstawiła Informację o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2014/2015 (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 13 października 2015 r.).
Pan Grzegorz Chmielewski zastanawiał się, jaka byłaby średnia zdawalność, gdyby nie brać pod uwagę szkoły niepubliczne.
Pani Bożena Szydłowska odpowiedziała, że wówczas średnia wynosiłaby 90%.
Pan Brunon Han stwierdził, że wyniki matur są średnie, dlatego zastanawia go, czy młodzież decyduje się na studia.
Pani Bożena Szydłowska odpowiedziała, że zdecydowana większość kontynuuje naukę. Coraz mniej osób decyduje się jednak na studia dzienne, ponieważ opóźniają one moment wejścia na rynek pracy.
Pani Barbara Studzińska dodała, że wyniki matur nie są złe – są średnie.
Na potwierdzenie słów Pani Wicestarosty,
Pani Bożena Szydłowska wyjaśniła zgromadzonym skalę staninową. Następnie zauważyła, że na Komisji Oświaty, padły zarzuty pod adresem nauczyciela fizyki w I LO w Świeciu. Sprawdziła wyniki matur – tylko uczniowie tej szkoły przystąpili do egzaminu z tego przedmiotu (dokładnie 11 uczniów). Średnia nie była wysoka, jednak wszyscy przystąpili do matury na poziomie rozszerzonym.
Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.
Pani Barbara Studzińska zabierając głos, zasygnalizowała radnym, iż w związku z tym, że powstał „Raport z badania zapotrzebowania na zawody i kwalifikacje w powiecie świeckim”, wraz z Panią Szydłowską opracowały materiał dotyczący Systemu kształcenia zawodowego w szkołach ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Świecki. Wyjaśniła, że konieczność opracowania takiej informacji wynika z paradoksu – pracodawcy twierdzą, że w Powiecie brakuje specjalistów, których mogliby zatrudnić, jednak w rzeczywistości, szkoły zawodowe nauczają tych zawodów, których rzekomo brakuje. Konieczne jest wyciągnięcie wniosków ze wszystkich możliwych danych.
Pan Józef Belt podziękował Pani Wicestaroście za wprowadzenie w tematykę problemów szkolnictwa zawodowego w Powiecie Świeckim. Następnie zaproponował, aby kolejnym omawianym materiałem był ten, przygotowany przez Pana Józefa Gawrych.
Do pkt 2.
Pan Józef Gawrych przedstawił zakres wykonania robót z wykorzystaniem dotacji przez Gminne Spółki Wodne (treść stanowi załącznik do protokołu).
Pan Andrzej Kowalski stwierdził, że należałoby się przyjrzeć wydatkowaniu środków przez spółki wodne.
Pan Wiesław Bagniewski dodał, że od kilku lat na polach panuje susza, a rowy są pogłębiane.
Pan Józef Gawrych wyjaśnił, że łatwo jest sprawdzić, czy dane prace zostały wykonane poprawnie – wystarczy sprawdzić przepusty.
Pan Brunon Han zastanawiał się, czy spółki wodne są autonomiczne.
Pan Józef Gawrych odpowiedział twierdząco dodając, że zakres prac również ustalają sobie same. Powiat przekazując im dotacje, może mieć wpływ na co zostaną one przeznaczone.
Następnie poruszył także kwestię rozbieżności interesów rolników – niektórzy chcą wodę spiętrzać inni nie.
Pan Zbigniew Kapusta dodał, że wiele rowów zostało zaoranych.
Pani Barbara Studzińska stwierdziła, że bardzo cieszy ją fakt, że dla radnych jest to ważny temat.
Pan Józef Belt zapytał Pana Skarbnika, jaka dotacja dla spółek wodnych jest przewidziana na rok 2016.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że wstępny plan zakłada dotacje na poziomie 150 tys. zł, uwzględniając pieniądze na inwestycję na terenie Gminy Dragacz i Nowe.
Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.
c.d. pkt 1.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2015, a także projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2015 – 2026 (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 13 października 2015 r.).
Do przedstawionego materiału nie wniesiono żadnych uwag ani pytań.
Pan Adam Meller przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XXVII/175/13 z dnia 22 maja 2013 roku w sprawie przyjęcia programu przebudowy dróg powiatu świeckiego na lata 2014 – 2020 (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 13 października 2015 r.).
Pan Andrzej Łażewski zapytał o zakres prac podczas przebudowy drogi Komórsk – Warlubie.
Pan Adam Meller odpowiedział, że obecnie trwa wycinka drzew. Szerokość 5-5,5 metra jest wystarczająca.
Pan Andrzej Łażewski zauważył, że na tej trasie panuje bardzo duży ruch.
Pan Adam Meller zaapelował, aby spojrzeć na plan realistycznie – Powiat zarządza prawie 600 km dróg z czego 400 wymaga remontu. Poszerzanie jezdni dla 200 samochodów na dobę nie ma sensu.
Pan Andrzej Łażewski wyjaśnił, że nie chodzi mu o budowanie ścieżek rowerowych, czy chodników, które są drogie. Wystarczyłoby poszerzyć drogę i wyznaczyć pas ruchu dla pieszych i rowerów.
Pan Adam Meller zaznaczył, że z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, istnieje konieczność fizycznego oddzielenia pasa dla pieszych od pasa dla pojazdów mechanicznych.
Pan Andrzej Łażewski odpowiedział, że rozumie punkt widzenia Pana Dyrektora, ale na tym odcinku drogi istnieje realna potrzeba stworzenia chodnika czy ścieżki rowerowej. Zauważył, że czasami znajdują się dodatkowe środki na daną inwestycję, dlatego dziwi go, że w tym wypadku tak się nie dzieje.
Pan Andrzej Kowalski stwierdził, że Pan Łażewski ma dużo racji, jednak wiele zależy także od wspomagania przez miejscową gminę.
Pan Adam Meller zgodził się z przedmówcą – wszystko zależy od pieniędzy. Jeśli środki będą, wówczas istnieje możliwość budowania ścieżek rowerowych i chodników. Jednak na dziś priorytetem są jezdnie, poprawa ich nawierzchni. Zauważył, że droga, o której mówi Pan Łażewski ma być remontowana w 2017 roku.
Pan Andrzej Łażewski dodał, że jej przebudowa była obiecywana przez Starostę.
Pan Zbigniew Kapusta zaznaczył, że rok 2017 jest przeładowany inwestycjami – ponad 70 km dróg ma zostać wyremontowanych.
Pan Andrzej Łażewski stwierdził, że do tej pory mało inwestycji było realizowanych we wspomnianej części Powiatu.
Pan Adam Meller zgodził się.
Pan Andrzej Kowalski raz jeszcze podniósł kwestię pomocy od gminy – to istotny czynnik, który wpływa na realizację zadań w danej części Powiatu.
Pan Dariusz Woźniak zauważył, że każdy radny chciałby jak najlepiej dla swojej gminy. Każdy wnioskuje o budowę ścieżki rowerowej lub chodnika.
Pan Wiesław Bagniewski podniósł kwestię remontu drogi Drzycim – Brzemiona. Zauważył, że dzieci, aby dostać się do świetlicy, muszą iść poboczem.
Pan Adam Meller wyjaśnił, że założenia zapisane w planie nie muszą być ściśle przestrzegane, są to elementy szacunkowe. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, ile tak naprawdę metrów będzie miał budowany chodnik. Rozmowy rzeczowe można zacząć na rok przed rozpoczęciem inwestycji.
Pan Józef Belt poruszył sprawę obiektu inżynieryjnego znajdującego się na trasie Wierzchy – Brzemiona. Chodzi o przepust, który jest w złym stanie.
Pan Adam Meller wyjaśnił, że konieczne jest przygotowanie pełnej dokumentacji, na którą brakuje środków.
Pan Józef Belt zauważył, że jest to droga dojazdowa do posesji i na pola. Podczas ostatnich oględzin, przepust był zamulony. Najlepszym rozwiązaniem byłoby podniesienie go.
Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.
Do pkt 3.
Pan Adam Meller przedstawił podsumowanie inwestycji drogowych (treść stanowi załącznik do protokołu).
Pan Zbigniew Kapusta poprosił o porównanie kosztów budowy chodnika z kostki brukowej i z masy bitumicznej.
Pan Adam Meller odpowiedział, że są one porównywalne.
Pan Zbigniew Kapusta wyjaśnił, że wydawało mu się, iż masa jest tańsza.
Pan Adam Meller zaprzeczył. Różnica leży w szybkości budowy.
Pan Józef Belt zapytał o odwodnienia na trasie Wierzchy – Zdroje.
Pan Adam Meller odpowiedział, że wszystko zostało zrobione zgodnie z ustaleniami, jakie zapadły na spotkaniu z Panem Pawlakiem.
Pan Brunon Han zapytał o remont drogi Bzowo – Bąkowo.
Pan Adam Meller wyjaśnił, że droga była remontowana w 2010 roku. Jego zdaniem jest to inwestycja niedokończona – miejscami widać pewne braki.
Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.
Do pkt 4.
Pan Adam Meller zaznaczył, że był na konsultacjach w sprawie Planu. Zaprezentowano wówczas przede wszystkim inwestycje kolejowe i inwestycje, które mają zostać przeprowadzone na drogach wojewódzkich. Słowem nie wspomniano o drogach lokalnych, ponieważ wnioski, które wpłynęły opiewały na łączną kwotę 1,5 mld zł. Starostwo wystosowało pismo do wszystkich gmin, aby zajęły stanowisko w sprawie i swoje uwagi przekazały do 5 listopada. PZD wysłało jedną fiszkę konkursową na odcinek 33 km.
Pan Andrzej Kowalski stwierdził, że jest to trudny temat i problemem są pieniądze. Następnie radny przedstawił zgromadzonym kilka faktów dotyczących sieci dróg na terenie Powiatu Świeckiego: kategorie dróg i ich długość, ilość wyremontowanych kilometrów, stan nawierzchni na konkretnych odcinkach.
Pan Brunon Han zauważył, że mieszkaniec nie jest w stanie stwierdzić, czy dana droga jest powiatowa czy wojewódzka.
Pan Andrzej Kowalski zgodził się z przedmówcą. Na zakończenie swojej wypowiedzi zasugerował, aby obecni członkowie Komisji wystąpili w tej sprawie do Zarządu Powiatu, a ten powinien skierować ich uwagi do Marszałka.
Pan Józef Belt stwierdził, że temat poruszony przez Pana Kowalskiego jest bardzo ważny. Zgodził się, co do słuszności wystąpienia do Zarządu Powiatu. Przypomniał, że Pan Kapusta dwukrotnie zapraszał na posiedzenia swojej Komisji Kierownika RDW Żołędowo, jednak ten się nie pojawił.
Pan Brunon Han dodał, że pismo należy skierować do samego Marszałka, który rozdziela środki.
Pan Andrzej Kowalski zgodził się z radnym zaznaczając, że złym posunięciem będzie niezabranie głosu w tej sprawie. Jednocześnie nie chciałby, żeby stanowisko radnych było „ostre” – to może zostać źle odebrane. Następnie powiedział, że może porozmawiać na ten temat ze Starostą lub przedstawić wniosek Komisji na posiedzeniu Zarządu i zasugerować, aby sprawę omówiono na sesji Rady Powiatu.
Następnie
Pan Zbigniew Kapusta i Pan Józef Belt stwierdzili, że jako przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa wystąpią z wnioskiem do Zarządu Powiatu, w którym zawarte będą dane, o których mówił Pan Kowalski oraz prośba o podjęcie działań w sprawie (treść wniosku stanowi załącznik do protokołu).
Do pkt 5.
Pan Józef Belt w nawiązaniu do wcześniejszej prośby Pana Grzegorza Chmielewskiego poprosił członków swojej Komisji o przygotowanie propozycji do Planu Pracy na rok 2016.
Pan Zbigniew Kapusta zwrócił się z taką samą prośbą do członków Komisji Infrastruktury i Gospodarki. Następnie zaznaczył, że problem melioracji wywołany wcześniej Przez Pana Kowalskiego powinien być poruszony przez obydwie Komisje.
Pan Brunon Han zastanawiał się, jak radni mogą wpływać na pracę spółek wodnych.
Pan Andrzej Łażewski wyjaśnił, że nie mogą – spółki mają swoje zadania i statuty. Powiat udziela dotacji i jedynie kontroluje ich działania.
Pan Józef Belt dodał, że nie jest jasne, jak długo jeszcze to potrwa – spółki wodne mają wrócić pod nadzór gmin.
Pan Zbigniew Kapusta przypomniał, że niegdyś każdy rolnik płacił składkę na spółki wodne od każdego hektara, niezależnie czy na jego terenie działały czy nie.
Pan Wiesław Bagniewski stwierdził, że problemem jest brak fachowego nadzoru nad działaniami spółek – przewodniczący czy prezesi mogą nie mieć specjalistycznego, merytorycznego przygotowania.
Pan Józef Belt zaznaczył, że spółki same decydują czy przewodniczącym ma być rolnik, czy ktoś z urzędu. Problemem są składki – od nich zależą dotacje od Wojewody.
Na tym posiedzenie zakończono.
Przewodniczący
Komisji Infrastruktury
i Gospodarki
……………………………..
(Pan Zbigniew Kapusta)
Przewodniczący
Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
……………………………
(Pan Józef Belt)
Protokołowała:
…………………….
Marta Suchomska
Biuro Rady