Protokół Nr 29/21 posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świeckiego z dnia 20 stycznia 2021 r.

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji - według załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Koszowski Franciszek – Wicestarosta Powiatu,
  2. Walczak Piotr – Radca Prawny.

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Pani Angelika Macura, która powitała obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdziła quorum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję i przedstawiła porządek obrad, który został jednogłośnie przyjęty w brzmieniu:

  1. Zapoznanie z petycją złożoną przez Pana Piotra Sterkowskiego z 14.12.2020 r.
  2. Przyjęcie planu rozpatrywania ww. petycji.
  3. Sprawy bieżące.

 

Do pkt. 1

Pani Angelika Macura przedstawiła petycję złożoną przez Pana Piotra Sterkowskiego z dnia 14.12.2020 r. (w załączeniu do protokołu).

Pan Roman Witt powiedział, iż po pierwsze szczepienia przeciwko Covid-19 są dobrowolne i nie ma przymusu poddania się szczepieniom. A po drugie wskazał, iż Rząd prowadzi obecnie prace nad powołaniem Funduszu, który będzie wypłacał zadośćuczynienie dla osób, które doznały szkody wskutek szczepienia. Ponadto podkreślił, iż stosowanie jakichkolwiek leków, w tym ogólnodostępnych leków bez recepty, także niesie za sobą możliwość wystąpienia oddziaływań niepożądanych oraz powikłań. Dodał, iż w momencie kiedy złożona została petycja Rząd nie podjął jeszcze odpowiednich kroków, lecz w chwili obecnej wszystko co jest przedmiotem petycji jest regulowane przez Rząd. A dodatkowo producenci szczepionek wykluczyli ze szczepień grupę wiekową poniżej 16 roku życia, ponieważ nie prowadzili badań na tej grupie osób.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska stwierdziła, iż składający petycję nie określił dokładnie przedmiotu petycji, ponieważ szczepienia są nieobowiązkowe a jedynie mają zostać wprowadzone obostrzenia dla osób, które nie poddadzą się szczepieniom, jak np. zakaz lotów. Dodała, że okres w którym szczepienia zostały poddane badaniom jest zbyt krótki, jednakże wirus się rozprzestrzenia i należy zdecydować co jest lepsze czy się zaszczepić i ryzykować możliwość ewentualnych powikłań czy narażać się na zachorowanie. Podkreśliła, że petycja nie jest doprecyzowana.

Pan Franciszek Koszowski powiedział, iż należy zaufać naukowcom, ponieważ prowadzone były badania nad szczepionkami oraz w każdym państwie europejskim komisja zajmująca się dopuszczeniem leków do obrotu wydała w tej sprawie opinię. Dodał, że nie można podważać zdania wirusologów, a powinno się zaszczepić jak najwięcej ludzi, tak aby 70 % populacji zostało wyszczepione co zapewni odporność zbiorową. Podkreślił, że należy propagować i zachęcać społeczeństwo do szczepień. 

Dyskutowano nad rodzajami szczepionek przeciw Covid-19, ich niską dostępnością oraz prowadzeniem szczepień w Polsce.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, iż jej zdaniem petycja nie jest kompletna, ale poprosiła o zabranie głosu w sprawie Pana Piotra Walczaka Radcę Prawnego. Dodała, iż w jej ocenie petycja zawiera postulat przeciwko zmuszaniu do szczepień, a nikt przecież do szczepień nie zmusza.

Pan Piotr Walczak powiedział, że uzasadnieniem dla petycji jest to, że członkowie społeczeństwa mieli by ponosić negatywne konsekwencje związane z niezaszczepieniem się. Ale nie takie, że istniał by obowiązek szczepień, tylko takie że osoby niezaszczepione podlegałyby pewnym rygorom i ograniczeniom, którym nie podlegałby osoby zaszczepione. W jego ocenie z punktu widzenia życia społecznego jest to uzasadnione, ponieważ nie musisz się szczepić, ale jeśli nie poddasz się szczepieniom to musisz ponieść konsekwencje swojego postępowania, przez które stanowisz zagrożenie dla współobywateli. Ponadto wskazał, iż 18 stycznia 2021r. ukazał się wstępny projekt ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw, w którym to pojawił się zapis o Funduszu Kompensacyjnym dla osób, które byłyby poszkodowane w wyniku nieprawidłowych odczynów poszczepiennych. Dodał, iż projekt ten został przekazany do konsultacji społecznych oraz międzyresortowych, a przewidziany termin wejścia w życie tego projektu to 1 maja 2021r., jeśli proces legislacyjny będzie przebiegał prawidłowo. Następnie przedstawił założenia tego projektu (projekt ustawy z dnia 18.01.2021r. stanowi załącznik do protokołu).

Pani Angelika Macura uzupełniła, że do 24 stycznia 2021r. można składać poprawki do projektu ustawy. Powiedziała, iż odnośnie petycji, wyżej wskazana ustawa będzie wyczerpywała przedstawione przez autora petycji postulaty. Ponadto zauważyła, iż proces szczepień już się rozpoczął, więc teraz jest za późno na uzyskanie zabezpieczenia od producentów szczepionek. Podsumowując powiedziała, iż są trzy sposoby postępowania w związku ze złożoną petycją, mianowicie odrzucenie petycji, przyjęcie w całości albo przyjęcie w części.

Pan Piotr Walczak wyjaśnił, iż Rada Powiatu nie musi przyjmować uchwały dokładnie w tej treści w jakiej jest przedstawiona przez autora petycji. Komisja może zaproponować Radzie Powiatu wpracowaną przez siebie treść uchwały, w której wyraziłaby, iż zgadza się co do idei petycji, natomiast wypracowała własną treść uchwały. I w tej sytuacji byłoby częściowe uwzględnienie i częściowe nieuwzględnienie petycji.

Pani Angelika Macura zapytała Radcę Prawnego, czy gdybyśmy częściowo przyjęli petycję to należałoby zwołać posiedzenie komisji w celu rozpatrzenia petycji, natomiast gdybyśmy ja odrzucili to czy wtedy posiedzenie komisji jest zbędne.

Pan Piotr Walczak powiedział, iż musielibyśmy przyjąć projekt odpowiedzi na petycję.

Pan Szczepan Nowakowski wyraził, iż w tej kwestii wszystko zostało już powiedziane i jego zdaniem ta petycja na chwilę obecną jest bezzasadna.

 

Do pkt. 2

Pani Angelika Macura przedstawiła plan rozpatrywania petycji, który został jednogłośnie przyjęty w brzmieniu:

  1. Zapoznanie się z petycją złożoną przez Pana Piotra Sterkowskiego z dnia 14.12.2020 r.
  2. Dyskusja w sprawie ww. petycji.
  3. Ustalenie terminu kolejnego posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w celu rozpatrzenia petycji bądź w przypadku nieuwzględnienia petycji zredagowanie odpowiedzi.
  4. Przyjęcie w drodze głosowania uchwały o odpowiedniej treści.

Pan Szczepan Nowakowski powiedział, iż uważa, że wszystkie kwestie, które są poruszone w petycji zostały już zrealizowane.

Pan Roman Witt dodał, iż kwestia nałożenia obostrzeń na osoby, które nie poddadzą się szczepieniom, np. zakaz wpuszczania na pokład samolotu będzie leżała w gestii linii  lotniczych. A osoba, której będzie dotyczyła taka sytuacja może wystąpić na drogę sądową z powództwa cywilnego.

Pani Angelika Macura powiedziała, iż słyszała informacje o tym, że Unia Europejska zamierza wprowadzić paszporty dla osób zaszczepionych.

Pan Piotr Walczak wspomniał o międzynarodowym rejestrze osób zaszczepionych na Covid-19. 

Dyskutowano o historii szczepień w Polsce i ich wpływie na funkcjonowanie w społeczeństwie.

Następnie członkowie Komisji jednogłośnie opowiedzieli się za nieuwzględnieniem w całości petycji Pana Piotra Sterkowskiego z dnia 14.12.2020 r. (Uchwala Nr 33/21).

Pani Angelika Macura zaproponowała, aby następne posiedzenie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji ustalić na 27 stycznia 2021r., na którym przyjęty zostanie projekt Uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie nieuwzględniania petycji Pana Piotra Sterkowskiego z 14.12.2021 r.

 

Do pkt. 3

W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.

Na tym posiedzenie zakończono.

Protokolant:

Joanna Ekert

Biuro Rady

Przewodnicząca Komisji

Skarg, Wniosków i Petycji

/-/

(Angelika Macura)

Członkowie Komisji:

(Urszula Kempińska-Czerwińska)

(Marcin Podgórski)

(Nowakowski Szczepan)

(Roman Witt)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>