Dot. posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki
Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – wg załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu zaproszeni goście – wg załączonej listy obecności.
Ponadto w posiedzeniu uczestniczył – Pan Piotr Kamiński – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu.
Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały Komisji oraz przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:
- Organizacja pracy szkół na rok szkolny 2020/2021 – przyjęte rozwiązania.
- Sprawozdanie z wyników egzaminów maturalnych.
- Przygotowanie szkół do rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021.
- Sprawy bieżące.
Do pkt. 1 – 3
Członkowie Komisji zapoznali się z: - Informacją dot. organizacji pracy szkół na rok szkolny 2020/2021 – przyjęte rozwiązania, - Sprawozdaniem z wyników egzaminów maturalnych, - Informacją dot. przygotowania szkół do rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021 (Inwestycje oświatowe), - Informacją kompleksową z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu (Informacje stanowią załącznik do niniejszego protokołu).
Następnie w dyskusji głos zabrali:
Pani Eleonora Lewandowska poinformowała, że dnia 27 sierpnia 2020r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowem odbędzie się posiedzenie Rady Pedagogicznej, na którym dyskutowane będą doniesienia odnośnie organizowania uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego bez udziału uczniów. Poza tym w przyszłym tygodniu Dyrektor rozpocznie opracowywanie regulaminu pracy placówki w warunkach pandemii (łącznie z wymogiem utworzenia izolatorium), który wynika z obowiązku zawartego w wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dokument ten będzie dostępny na stronie internetowej placówki. Jeśli chodzi o zakupy środków ochrony osobistej powiedziała, że są realizowane na bieżąco i w ten sposób by zabezpieczyć wszystkich. Odnośnie naboru do klas pierwszych poinformowała, że w arkuszu zakładała dwie klasy – jedną branżową wielozawodową i jedną technikum dzieloną na informatyków i logistyków tymczasem jest mile zaskoczona, ponieważ powstaną 4 klasy – technikum logistyczne z 32 osobami, technikum informatyczne z 18 lub 19 osobami, liceum ogólnokształcące – 18 osób i klasa branżowa – 18 osób. Następnie zwróciła uwagę na największy problem, jakim jest zdobycie kadry dla przedmiotów zawodowych. Na chwilę obecną zatrudnionych jest 12 nowych nauczycieli (logistycy, informatycy i do prowadzenia zajęć z rewalidacji). W ubiegłym roku cała kadra liczyła 38 osób. Do matur podeszło 16 uczniów liceum ogólnokształcącego, a technikum 19. Tak jak LO wypadło źle, tak technikum ma najlepszy wynik z Powiecie – 84% czyli 10% powyżej średniej krajowej. Wiodącymi przedmiotami są język polski ze 100% zdawalnością i język angielski w technikum z najlepszą zdawalnością w powiecie. Natomiast słabą zdawalność zauważa się w matematyce. Jej zdaniem ten niski poziom egzaminu wynika z częstych zmian nauczyciela i podejścia uczniów. Ci z technikum chcą się matematyki uczyć, bo spotkają się z nią na studiach. Podsumowując zapewniła, że szkoła jest przygotowana do rozpoczęcia nowego roku szkolnego.
Pani Bożena Stypulska poinformowała, że I Liceum Ogólnokształcące w Świeciu jest przygotowane do nowego roku szkolnego. Większość remontów albo się skończyła, albo się właśnie finalizuje. Jeśli chodzi o nabór powiedziała, że powstanie 5 klas pierwszych, średnio z 25 uczniami każda. Miło zaskoczył fakt, że aż prawie 50 osób było chętnych na klasę biomedyczną (przyjęto 46) oraz że mamy 1,5 klasy politechnicznej z rozszerzoną matematyką. Odnośnie przygotowania placówki do nowych warunków sanitarnych ubolewa, że w budynku może być za ciasno i, że nie jest w stanie utrzymać uczniów w klasach. Poza tym jest przygotowane pomieszczenie izolatki a w każdej klasie są pojemniki do środków po dezynfekcji. Kadra jest zapewniona. Jeśli chodzi o zdawalność matur poinformowała, że jest ona na bardzo dobrym poziomie, bo aż 88%. Wskaźnik ten jest dużo wyższy niż średnia województwa i średnia krajowa. Są takie przedmioty jak język polski, matematyka i język angielski gdzie zdawalność była stuprocentowa. Według niej nauczanie zdalne nie miało znaczenia, bo jak ktoś chciał, to się do matury przygotował.
Pan Adam Kufel uważa, że na słabszą zdawalność matur wpłynęło nauczanie zdalne i brak bezpośredniego kontaktu uczniów z nauczycielami. Nabór w placówce jest o 1 oddział większy niż oczekiwano. Zapewnił, że trwający na terenie szkoły remont nie będzie kolidował z zajęciami z tym, że może być ciasno na holach. Oczywiście będzie się starał spełnić wszystkie wymogi sanitarne, ale zdaje sobie sprawę, że nie wszystko da się zrobić. Jeśli chodzi o kadrę poinformował, że pozyskał dodatkowego germanistę, nauczyciela do przedmiotów w technikum elektrycznym, matematyka oraz, że będzie występował do organu prowadzącego o zgodę na zatrudnienie inżynierów z Mondi, bo nie mają kwalifikacji pedagogicznych.
Pani Małgorzata Błaszkiewicz powiedziała, że w Zespole Szkół Specjalnych w Świeciu pewne procedury sanitarne były już wcześniej opracowane i przećwiczone z uwagi na fakt, że przedszkole i klasy 1-3 wróciły do funkcjonowania w poprzednim roku szkolnym. Natomiast uzupełniające będące na ukończeniu regulacje zakładają naukę w przyporządkowanych klasach. Dzięki temu, że w placówce sporo dzieci bierze udział w zajęciach z jednym nauczycielem (zespoły edukacyjne i terapeutyczne i klasy 1-3) uda się uniknąć problemów na przerwach, gdyż wychowawcy sami będą mogli je regulować. Poza tym są już wydzielone osobne wejścia do przedszkola, do klas dla młodszych dzieci i do klas dla starszych uczniów. Szatnie zostały zaadaptowane na pomieszczenia świetlicy, po to by oddzielić ją od stołówki. Poinformowała także o posiadaniu dużych ilości środków dezynfekujących ręce i przypuszcza, że starczy ich do końca roku kalendarzowego. Wie również, że otrzyma dużą ilość maseczek ochronnych. Środki do dezynfekcji powierzchni na pewno będą uzupełniane na bieżąco. Problemem może być nauczanie dzieci głęboko upośledzonych w domu, ale jest w posiadaniu pisma z Ministerstwa, że nauczyciele wobec nich nie muszą trzymać dystansu. By ograniczyć mieszanie się uczniów w szkole zaadaptowała możliwe do wykorzystania na cele lekcyjne pomieszczenia. Powiedziała także, że z uwagi na dużą liczbę dzieci z chorobami współistniejącymi w procedurach znajdzie się zalecenie noszenia maseczek lub przyłbic, ale to od rodziców zależeć będzie czy dziecko będzie w ten sposób zabezpieczane. Jeśli chodzi o kadrę powiedziała, że 4 osoby w tym roku wracają z urlopów macierzyńskich, więc nie ma potrzeby zatrudnienia kogoś nowego. Odnośnie naboru poinformowała o znikomej liczbie nowych uczniów z zewnątrz. Do szkoły branżowej, bowiem przyjdzie 3 nowych dzieci, do 2 klasy – 1 i do 6 klasy – 1. Uważa, że spowodowało to nauczanie zdalne w szkołach masowych. Wg arkusza ma jedną klasę przysposabiającą do pracy mniej. Prace porządkowe i drobne remonty są na ukończeniu. W poniedziałek mamy otwarcie ofert na budowę nowych miejsc parkingowych i wykucie dodatkowych drzwi. Prace te nie powinny kolidować z zajęciami, ponieważ mogą się odbywać w weekend czy po lekcjach. Jeśli chodzi o zdalne nauczanie wskazała na problem z dostępem uczniów do sieci Internet.
Pan Piotr Kamiński powiedział, że Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu jest przygotowany pod względem środków dezynfekujących czy utworzenia izolatki, natomiast wprowadzenie w budynku dystansu społecznego nie jest możliwe z uwagi na dużą liczbę uczniów. Niemniej uczniowie zostaną podzieleni na cztery grupy i przyporządkowani do odrębnych wejść. Dyrektor zakłada również wyjścia uczniów na korytarz co drugą przerwę. Taka regulacja wynika z tego, że do tej pory w budynku głównym podczas przerwy znajdowało się jednocześnie 800 osób. Planuje również by o godz. 8:00 i podczas dużej przerwy uczniowie nosili maseczki (przerwa ta służyć będzie do dezynfekcji całej szkoły). Jeśli chodzi o wyniki z egzaminów maturalnych powiedział, że zdawalność w technikum była na poziomie 80%, w Kraju 62% w technikum a w województwie kujawsko-pomorskim - 61 %. Język polski zdawany był na poziomie 48%, a średnia krajowa to 46%; język angielski – 61% do 62% a matematyka 49% do 43% w Kraju. W Liceum Ogólnokształcącym język polski był zdawany na poziomie 52%, gdy poziom krajowy to 53%. Matematyka zaś niestety znacznie odbiega od średniej krajowej. Na planowanych 6 klas technikum powstanie 5. Najniższy stan klasy to 27 osób, a najwyższy 36 w technikum żywienia. Poza tym powstaną 4 klasy branżowe, powyżej 30 osób. Ocenił również, że kadra jest zabezpieczona. Odnośnie remontów powiedział, że ten na korytarzu będzie ukończony, natomiast remont nawierzchni ma nadzieję zrealizować do końca bieżącego roku. Bieżące naprawy są już zakończone.
Pan Ryszard Pacek zapytał czy członkowie Komisji otrzymają informację o wynikach matur z przedmiotów nadobowiązkowych.
Pani Bożena Gaca-Zielińska potwierdziła.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że takie dane zawarte zostaną w informacji planowanej na sesję listopadową.
Następnie wszyscy zebrani dyskutowali o jakości nauczania matematyki w szkołach.
Do pkt. 4
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska przedstawiła Sprawozdanie z działalności Komisji za I półrocze 2020r. (w załączeniu do protokołu).
Do Sprawozdania żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Następnie poinformowała członków Komisji, że zwrócił się do niej Pan Sławomir Kawka ze Świecia w sprawie braku dofinansowania ze strony Powiatu organizacji wyborów Miss Ziemi Świeckiej i Chełmińskiej oraz wydania płyty. Według niego zarówno Gmina Świecie jak i Powiat Chełmiński wsparli go w organizacji tej imprezy, natomiast dzięki złemu nastawieniu do jego osoby Sekretarz Powiatu, Starostwo Powiatowe w Świeciu nie. Przewodnicząca Komisji rozmawiała w twej sprawie Starostą, która poinformowała ją o rozmowie jaką odbyła z Sekretarz w momencie rozpatrywania wniosku. Okazało się, że były zastrzeżenia co do samej organizacji wyborów Miss Ziemi Świeckiej i Chełmińskiej, która nie spełniła standardów i oczekiwań Powiatu jako współfinansującego. Jeśli członkowie Komisji przedyskutują temat i uznają, aby to przedsięwzięcie wesprzeć to Starosta nie będzie miała nic przeciwko temu. Pan Sławomir Kawka stwierdził, że satysfakcjonowałoby go nawet dofinansowanie w wysokości 500 zł., które przeznaczyłby na nagrody dla uczestniczek.
Pan Waldemar Fura powiedział, że nie zna działalności Pana Sławomira Kawki, ale słyszy z różnych źródeł, że jest kontrowersyjną osobą. Niemniej, jeśli członkowie Komisji uznają, że należy go wspomóc kwotą 500 zł. to nie będzie się sprzeciwiał, mimo, że do jego działalności nie jest do końca przekonany.
Pan Ryszard Pacek powiedział, że Pan Sławomir Kawka w przeszłości był cenionym muzykiem i miał osiągniecia, poza tym wiele lat był organizatorem tego konkursu i otrzymywał wsparcie od Powiatu.
Pani Stanisława Kuffel również przyznała, że słyszała o tym człowieku negatywne opinie. Niemniej uważa, że nie będzie problemu ze znalezieniem tej kwoty, tym bardziej, że wiele imprez zostało odwołanych ze względu na pandemię.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zadeklarowała sprawdzenie czy wybory Miss Ziemi Świeckiej i Chełmińskiej zasługują na wsparcie ze strony Powiatu.
Następnie członkowie Komisji opowiedzieli się za tym, aby Pan Sławomir Kawka otrzymał od Powiatu dofinansowanie w wysokości 500 zł.
Dot. posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej
Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – wg załączonych list obecności. Obecni na posiedzeniu goście:
- Iwona Karolewska – Sekretarz Powiatu,
- Zbigniew Semrau – Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu,
- Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu.
Otwarcia drugiej części posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz przybyłych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały Komisji oraz przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.
- Sprawy bieżące.
Do pkt. 1
Pan Zbigniew Semrau przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie utworzenia linii autobusowych i wyrażenia zgody na zawarcie umowy z operatorem na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego o charakterze użyteczności publicznej na terenie Powiatu Świeckiego w 2020 roku (projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 18 sierpnia 2020r.) i poinformował o planowanej zmianie z linii Świecie-Budyń-Osie na Świecie-Jeżewo-Osie.
Pani Stanisława Kufell zapytała, dlaczego wypadła miejscowość Budyń.
Pan Zbigniew Semrau wyjaśnił, że wypadła ona jedynie z nazwy linii, jednak przez miejscowość tą będzie przebiegała linia Świecie-Osie-Miedzno.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska przyznała, że utworzenie powiatowych linii autobusowych o charakterze użyteczności publicznej przekłada się na nabór w szkołach powiatowych.
Pan Zbigniew Semrau powiedział, że była wręcz obawa czy wszyscy chętni zmieszczą się w autobusach, ale z uwagi na to, że zniesiono obostrzenia dotyczące miejsc siedzących problem sam się rozwiązał.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2020 (projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 14 sierpnia 2020r.).
Pani Stanisława Kuffel pozytywnie oceniła wsparcie zewnętrzne płynące do Powiatu. Radzimy sobie, nie cofamy a rozwijamy, bo jesteśmy wspomagani.
Pan Dariusz Woźniak powiedział, że w trudnej sytuacji są duże miasta szczególnie turystyczne.
Pani Iwona Manys uważa, że trzeba się poważnie zastanowić nad wskazanym w projekcie uchwały wydatkiem na ochronę środowiska w wysokości 100 000 zł. Radna prosi, aby środki te przeznaczyć na fotowoltaikę na budynku Starostwa zamiast na retencję deszczówki.
Pani Barbara Studzińska zaznaczyła, że oba zadania, zarówno retencja deszczówki jak i fotowoltaika są bardzo istotne i będą przez Powiat realizowane. Z tym, że na ten moment z racji tego, że zwiększyły się dochody na ochronę środowiska o 100 000 zł. zaproponowaliśmy je przeznaczyć na ochronę wody. Niemniej planuje się wystąpić o środki zewnętrzne na projekt montażu paneli fotowoltaicznych na wszystkich budynkach powiatowych. W tym celu w budżecie Powiatu na 2021 rok zaplanujemy środki na projekt techniczny. Starosta twierdzi, że Powiat ma bardzo duże szanse otrzymać środki zewnętrzne na ten kompleksowy projekt. Natomiast, jeśli chodzi o retencję deszczówki powiedziała, że Zarząd Powiatu proponuje w tym roku przeznaczyć środki na projekt techniczny, a być może i wykonanie zadania, które stanowiłoby pilotaż, by następnie podobne realizować na wszystkich budynkach powiatowych. Dla przykładu wskazała duży teren zielony wokół I LO w Świeciu czy ZSP w Nowem (podobny wokół Starostwa), które mogłyby skorzystać z retencjonowanej deszczówki. Zaznaczyła przy tym, że można skorzystać ze środków zewnętrznych, ale żeby zacząć realizację musimy zabezpieczyć środki na projektowanie.
Pani Iwona Manys obawia się ze 100 000 zł. nie starczy na retencję deszczówki tym bardziej, że nie znamy kosztorysu.
Pani Barbara Studzińska powiedziała, że te środki będą wtedy udziałem własnym do projektu. Zidentyfikowaliśmy źródła potencjalnego sfinansowania tego zadania, ale żeby złożyć wniosek trzeba mieć dokumentację techniczną czy studium wykonalności. Kończąc poprosiła, aby spojrzeć na sprawę w ten sposób, iż nie ma teraz ważniejszego tematu niż ochrona i ewidencjonowanie wody.
Pan Józef Gawrych dodał, że projekty dotyczące fotowoltaiki wpisują się w nowy okres programowania, poza tym środki zewnętrzne na kompleksowe projekty są najłatwiejsze do zdobycia.
Pan Dariusz Woźniak dodał, że Pan Kierownik oba zadania zidentyfikował do projektu budżetu na 2020 rok, bo była w nim założona dokumentacja zarówno na fotowoltaikę jak i na retencję wody. Z tym, że na tamten czas nie znaleźliśmy środków, bo były inne priorytety. Zapewnił, że nie są to jakieś nagle wymyślone zadania.
Pan Grzegorz Goral zapytał o przesunięcia środków na internat w ZSP w Świeciu.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że poprzednią zmianą zaproponowaliśmy zakup materacy, poduszek i kołder, a to zwiększenie skonsumuje w całości zapotrzebowanie dyrektora (np. szafy).
Pani Barbara Studzińska poprosiła o przychylenie się do propozycji przedłożonej przez Zarząd Powiatu odnośnie retencji deszczówki głównie ze względu na panująca suszę.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska za bardzo dobrą uważa propozycję Zarządu Powiatu odnośnie retencji deszczówki.
Pani Barbara Studzińska uważa, że oba zadania realizowane będą prawie równolegle, bo nawet gdyby w tym roku powstał projekt techniczny na retencję deszczówki, to już projektując budżet na 2021 rok będziemy planowali środki na fotowoltaikę.
Pan Dariusz Woźniak przedstawiając Informację z wykonania budżetu Powiatu Świeckiego za I półrocze 2020r. (Informacja stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 14 sierpnia 2020r.) wyjaśnił, że w drugim półroczu zdecydowanie wzrosną wydatki inwestycyjne, które w pierwszym półroczu z powodu pandemii COVID-19 nie były realizowane. Mimo tej sytuacji w Polsce ocenia wykonanie budżetu, jako bardzo dobre, z tym, że w marcu i kwietniu z tego względu bardzo mocno korygowaliśmy planowane dochody. Gdyby nie te korekty, to wykonanie wyglądałoby zdecydowanie gorzej.
Do Informacji żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Do pkt. 2
Pani Iwona Manys przedstawiła Sprawozdanie z działalności Komisji za I półrocze 2020r. (w załączeniu do protokołu.)
Do Sprawozdania żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pani Barbara Studzińska poinformowała o złożonych przez Powiat do Marszałka Województwa fiszkach projektowych na zadania w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Chodzi głównie o budowę zakładu aktywizacji zawodowej, budowę lub adaptację nowej siedziby Powiatowej Biblioteki Publicznej, na drogi spełniające kryteria dojazdu do stref rozwoju gospodarczego czy na infrastrukturę turystyczną tj. ścieżki rowerowe. Kończąc powiedziała, że wszystkie fiszki zostały przyjęte przez Zarząd Województwa do tzw. wiązek projektów.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokolant: Agnieszka Wnęk Biuro Rady
Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki
(Urszula Kempińska-Czerwińska)
Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej
(Iwona Manys)