Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji - według załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:
- Kasica Karolina – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu
- Koszowski Franciszek – Wicestarosta Powiatu
- Semrau Zbigniew – Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu.
- Szydłowska Bożena – Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu
- Woźniak Dariusz – Skarbnik Powiatu.
Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Pan Szczepan Nowakowski, który powitał obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdził quorum pozwalające obradować i przedstawił proponowany porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie:
- Analiza wykorzystania środków z UE na zadania związane z aktywizacją zawodową osób bezrobotnych oraz rozliczenie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej przez osoby bezrobotne.
- Analiza dotacji przekazanych przez Powiat organizacjom spoza sektora finansów publicznych.
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.
- Sprawy bieżące.
Do pkt. 1
Pani Karolina Kasica przedstawiła Informację pn. „Analiza wykorzystania środków z UE na zadania związane z aktywizacją zawodową osób bezrobotnych oraz rozliczenie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej przez osoby bezrobotne” (Informacja w załączeniu).
Pani Katarzyna Kaczmarek–Sławińska odnośnie analizy trwałości dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej w latach 2014-2017 zapytała, dlaczego Dyrektor jest pozytywnie zaskoczona rezultatami, skoro bezrobocie w Powiecie Świeckim jest najwyższe w całym województwie Kujawsko-Pomorskim. Poza tym radna uważa, że trwałość w 2014 roku na poziomie 42% wcale nie jest taka duża.
Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że plan rozpoczęcia działalności gospodarczej zawsze wiążę się z ryzykiem. Nie jest stworzona żadna statystyka analizująca jaka jest przeciętna trwałość działalności gospodarczej na rynku. Ale biorąc pod uwagę fakt, że osoby bezrobotne mają pewnego rodzaju deficyty na rynku pracy, to tym bardziej ich plan na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest obciążony ryzykiem. Powyższe skłania ją do oceny, że jeśli 5 lat funkcjonuje na rynku 40% podmiotów utworzonych z dotacji PUP to jest to dużo.
Pani Katarzyna Kaczmarek–Sławińska zapytała o te podmioty.
Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że danych nie ma przy sobie.
Pani Katarzyna Kaczmarek–Sławińska ubolewa, że nie ma takich danych, bo być może chodzi o podmioty większe niż jednoosobowa działalność gospodarcza.
Pani Karolina Kasica wyjaśniła, że są to podmioty utworzone z jednorazowych środków na rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeśli z czasem rozwinęły się i przekształciły w spółkę zatrudniającą większą liczbę osób, to tym bardziej należy się cieszyć.
Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska zapytała o przyczyny odrzucenia niektórych wniosków.
Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że przyczyny odrzucenia wniosków są różne, bo każdy rozpatrywany jest bardzo indywidualnie. Najczęstszą jest brak doświadczenia, które stanowi podstawę lub bazę do prowadzenia tego typu działalności gospodarczej (jeśli ktoś posiada wykształcenie, konkretne kursy i szkolenia w obszarze związanym z działalnością gospodarczą lub posiada doświadczenie zawodowe). Wobec tego wysnuwamy wniosek, że istnieje duże zagrożenie tym, że ta działalność gospodarcza nie będzie prowadzona z sukcesem. Poza tym zdarzają się odmowy ze względu na źle szacowane przychody. Oczywiście my nie analizujemy przepływów tak jak w przypadku kredytów bakowych na rozpoczęcie działalności gospodarczej, bo osoby bezrobotne nie były by w stanie uporać się z takim dokumentem, tylko uproszczony biznesplan. Zdarzają się przyczyny odmów, jeżeli ktoś posiada odpowiednią ilość środków wykazanych w oświadczeniu majątkowych, dzięki którym mógłby rozpocząć działalność. Są i takie wnioski, kiedy bardziej chodzi o doposażenie stanowiska w firmie współmałżonka niż rozpoczęcie całkiem nowej działalności. Je również odrzucamy.
Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska wskazała na liczbę osób objętych wsparciem tj. poradnictwo zawodowe w 2017r. – 128, w 2018r. – 69, pośrednictwo pracy w 2017r. – 258, w 2018r. – 107; szkolenia zawodowe w 2017r. – 10, w 2018r. – 10; staże w 2017r. – 339, w 2018r. – 142 i zapytała ile na dzień dzisiejszy mamy zarejestrowanych osób bezrobotnych.
Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że około 2 500 osób.
Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska negatywnie oceniła skalę przytoczonego wsparcia w stosunku do liczby osób bezrobotnych.
Pani Karolina Kasica powiedziała, że są to działania, na które pozwalają środki otrzymane przez PUP algorytmem w ramach projektów.
Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska zapytała, co z pozostałym finansowaniem.
Pani Karolina Kasica zaznaczając, że radna podaje dane tylko z jednego realizowanego projektu powiedziała, że jeśli popatrzymy na osoby aktywizowane w ramach wszystkich projektów to jest około 1100 osób. Według niej jest to duża liczba tym bardziej, że liczba bezrobotnych w roku nie jest stała, bo następują tzw. przepływy.
Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska zapytała czy PUP aktywizuje bezrobotnych na stałe.
Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że niektóre aktywizacje są trwałe i nie ma powrotu do rejestru, natomiast duża część aktywizacji jest taka, że po okresie podjęcia zatrudnienia czasowego wracają one do PUP.
Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska zapytała o procent osób na stałe pozostających poza rejestrem.
Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że PUP nie prowadzi sprawozdań statystycznych, które w bezpośredni sposób podawałyby takie dane. Niemniej uważa, że stała aktywizacja nie jest możliwa do osiągnięcia.
Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska powiedziała, że dane statystyczne są możliwe do zebrania. W ewidencji należy skreślić osoby, które nie wracają do niej po pewnym czasie.
W ocenie Pani Karoliny Kasica gdyby iść takim tokiem myślenia okazałoby się, że po 5 latach funkcjonowania urzędów pracy nie byłoby zjawiska bezrobocia, a jest ono przecież zjawiskiem stałym w każdej gospodarce.
Pan Andrzej Kowalski pogratulował Dyrektor PUP wskaźników dotyczących trwałości działalności gospodarczej. W jego ocenie są one całkiem dobre. Następnie zapytał czy coś się zmieniło względem danych, które posiada, ponieważ to, że Powiat jest przez Toruniem i Bydgoszczą jeśli chodzi o wysoki wskaźnik bezrobocia, o którym wspomniała radna Kaczmarek-Sławińska jest dla niego nową informacją.
Pani Karolina Kasica odnosząc się do informacji podanej przez radną Kaczmarek-Sławińską powiedziała, że oceniając sytuację i poziom bezrobocia w powiecie na tle województwa to jesteśmy jednym z najniższą stopą bezrobocia.
Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska powiedziała, że wg informacji zawartych w jednej z gazet jest inaczej pod tym względem.
Pani Karolina Kasica przyznała, że nie śledzi artykułów prasowych, ale dane te są błędne. Według danych statystycznych ze sprawozdań ministerialnych wynika, że poziom bezrobocia w powiecie na koniec grudnia to 7,6%, wojewódzki - 8,8% a krajowy - 5,8%.
Pan Andrzej Kowalski zapytał czy wnioski na rozpoczęcie działalności gospodarczej można składać do PUP wielokrotnie.
Pani Karolina Kasica zaprzeczyła i wyjaśniła, że wnioskodawca musi złożyć oświadczenie o nie ubieganiu się w przeszłości o środki z tego tytułu lub z innych projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał czy powodem odrzucenia wniosków o środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej był tylko źle skonstruowany biznesplan czy coś jeszcze.
Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że na ogół te przyczyny się splatają. Uważa, że mogło się zdarzyć, że tylko to było przyczyną. Niestety od decyzji nie ma procedury odwoławczej aczkolwiek bezrobotny może przystąpić z wnioskiem ponownie po poprawieniu tego dokumentu i takie sytuacje się zdarzają.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał zatem czy w PUP są osoby kompetentne do rozpatrywania biznesplanów.
Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że corocznie w Urzędzie dopracowuje się procedurę przyznawania tych środków. Od 2 lat funkcjonuje regulamin określający zasady ubiegania się o środki i przyczyny odmowy, dostępny dla bezrobotnych. Poza tym funkcjonuje komisja do spraw oceny wniosków. W pierwszym etapie - a są dwa - dokumenty są sprawdzane pod względem formalnym.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał czy we wspomnianej komisji pracują fachowcy.
Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że w skład komisji wchodzą: Z-ca Dyrektora, Kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej mający doświadczenie w Urzędzie Pracy i wykształcenie ekonomiczne; Kierownik Działu Pośrednictwa Pracy posiadający wiedzę na temat rynku pracy oraz informatyk Urzędu weryfikujący zasadność pod kątem działalności związanej ze sprzętem. Te osoby są cyklicznie szkolone a ich kwalifikacje, wiedza i wykształcenie w tym zakresie jest najwyższa spośród pracowników Urzędu.
Pan Szczepan Nowakowski przypomniał, że w przeszłości PUP realizował szkolenia dla bezrobotnych w sprawie pisania biznesplanu.
Pani Karolina Kasica przyznała, że taki projekt był realizowany w latach 2013-2015 i nazywał się „ABC przedsiębiorczości” i dzięki wyłączeniu naszej ustawy mógł być realizowany przed złożeniem wniosków o środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W ubiegłym roku również próbowaliśmy ten mechanizm wdrożyć, natomiast ze względu na zapisy naszej ustawy kolejność była odwrotna. Z jednej strony było to korzystne i osoby bezrobotne oceniały, że działania pomagają w przygotowaniu się na posiedzenie komisji i prezentacji działalności, ale ubolewały, że było to po złożeniu wniosku. Niestety ze względu na procedurę my nie byliśmy w stanie tego zmienić. W tym roku natomiast dostaliśmy po raz kolejny mniejsze środki na aktywizacje osób bezrobotnych, Fundusz Pracy zmniejszył się o około 700 000 zł. i niestety z tego ze względu nie możemy realizować tego działania.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał czy zmniejszenie środków na aktywizację osób bezrobotnych wynika z bardzo dużego spadku bezrobocia.
Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że w ten właśnie sposób Ministerstwo tłumaczy zmniejszenie środków. Tymczasem z perspektywy Urzędu Pracy nie do końca jest to słuszne, ponieważ mniejsze bezrobocie nie znaczy, że tego problemu nie ma. Chodzi o to, że kiedyś problemem była skala, teraz natomiast problemem jest specyfika. W ewidencji, bowiem pozostają kobiety, osoby trwale bezrobotne bez kwalifikacji i doświadczenia zawodowego, zamieszkałe w częściach Powiatu gdzie utrudniony jest dojazd do pracy i nie są mobilne. Jej zdaniem środki na aktywizację tych osób powinny być na tym samym poziomie bądź większym.
Pani Katarzyna Kaczmarek–Sławińska uważa, że głównym problemem jest dojazd do miejsc pracy.
Pani Karolina Kasica powiedziała, że rozwiazywanie tego problemy nie leży w kompetencjach urzędów pracy.
Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska uważa, że PUP powinien zwracać na ten problem szczególną uwagę.
Pani Karolina Kasica zapewniła, że PUP zwraca na to uwagę przy każdej nadarzającej się okazji.
Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska twierdzi, że obecnie nie ma problemów z brakiem doświadczenia młodych ludzi, bo rynek pracy jest chłonny. To, co zniechęca przed podjęciem pracy jest brak skomunikowania.
Pan Dariusz Woźniak powiedział, że dostrzegamy tę ważną kwestię, jaką poruszyła radna Kaczmarek-Sławińska, ale niestety ustawa o transporcie publicznym cały czas nie jest uchwalona. Poza tym 3-4 lata temu sporządzony został program komunikacji na naszym terenie i okazuje się, że gdyby zrobić diagnozę teraz to byłaby ona jeszcze gorsza. Tamten program zakładał konieczność wyasygnowania 500 000 zł. z budżetu Powiatu z przeznaczeniem na dopłatę dla potencjalnych przewoźników. Liczy na to, że w ślad za tą ustawą pojawi się dofinansowanie. Jeśli program uda się wdrożyć, to poprawi on w istotny sposób komunikację.
Pan Andrzej Kowalski w związku z tym, że na rynku pracy brakuje siły fizycznej do prostych prac zapytał czy bezrobotni chcą pracować czy wolą pobierać świadczenia socjalne.
Pani Karolina Kasica zaznaczając, że nie chce generalizować wszystkich bezrobotnych pod tym względem powiedziała, że faktycznie obecnie nie ma na rynku problemów ze znalezieniem pracy. Ale duży odsetek w ewidencji stanowią osoby nie chcący z różnych powodów podjąć zatrudnienia. Mowa o kobietach, które stanowią 65% oraz kobietach nie wracających na rynek po urodzeniu dziecka, które stanowią z tego 40%. W ich wypadku będą decydowały różne czynniki jak choćby świadczenie 500+, problemy z mobilnością, duża pomoc socjalna, problemy z zapewnieniem opieki dla dziecka, niskie wynagrodzenie. Pomimo wciąż powtarzających się problemów z rekrutacją i brakiem siły roboczej nawet do prostszych prac, pracodawcy nie są gotowi zaproponować wynagrodzenia wyższego niż najniższa krajowa. Oprócz tego część osób stanowią dłużnicy alimentacyjni, którzy pracują w szarej strefie po to by uniknąć płacenia na swoje dzieci. Są też osoby, którym brakuje mobilności. Jeśli chodzi o tę ostatnią powiedziała, że nie chodzi tu jedynie o brak komunikacji. Według badań Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu mobilność wiąże się ze sposobem i stylem życia. Chodzi o to, że osoby bezrobotne są bardzo mocno przywiązane do swojego miejsca zamieszkania i wyobrażają sobie jedynie podjęcie pracy w najbliższej odległości od domu. Nawet gdyby połączenia środkami komunikacji publicznej istniały to oni nie mają takiej gotowości wynikającej ze stylu życia, żeby np. 1,5 godziny dojeżdżać do pracy. Uważa, że problematyka bezrobocia jest na tyle złożona, że nie ma ani jasnych, ani prostych odpowiedzi i rozwiązań.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał o liczbę pracujących w Powiecie obcokrajowców.
Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że pracodawcy mają w tej chwili problemy z zaspokojeniem swoich potrzeb kadrowych, więc cudzoziemcy wypełniają lukę, której nie zapełniają polscy pracownicy. Według niej nie można myśleć o wypieraniu, bo cudzoziemcy nie są konkurencyjni w stosunku do Polaków.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał o stawkę ZUS, jaką ma obowiązek płacić pracodawca za pracownika z zagranicy.
Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że obowiązują stawki tak jak dla Polaków.
Pan Andrzej Kowalski powiedział, że nie tylko samorządy mogą coś robić względem bezrobocia. Przede wszystkim Państwo ma ogromne narzędzie w ręku, bo z pensji zabiera aż 66% i o tym należy głośno mówić.
Pan Szczepan Nowakowski odrzekł, że obecnie Państwo zmniejsza koszty utrzymania pracowników względem tego, co było kiedyś. Kończąc poprosił, aby w planach transportowych uwzględnić takie miejscowości jak Różanna, Gawroniec czy Poledno, z których młodzież „ucieka” do szkół w Bydgoszczy ze względu na lepszy dojazd PKP. Poza tym także osoby starsze mają problem z dojazdem do lekarza.
Pan Andrzej Kowalski zaznaczył, że aby coś zmienić musi wejść w życie ustawa o transporcie publicznym i nie wie, dlaczego dotąd to się nie stało.
W ocenie Pana Szczepana Nowakowskiego brakuje tu konsensusu między Rządem a samorządami.
Do pkt. 2
Pan Zbigniew Semrau przedstawił analizę dotacji przekazanych przez Powiat organizacjom spoza sektora finansów publicznych (materiał w załączeniu).
Pan Andrzej Kowalski zapytał o liczbę porad prawnych w świadczonej nieodpłatnej pomocy prawnej.
Pan Zbigniew Semrau odpowiedział, że w ciągu całego roku w punkcie nr 1 udzielono 194 porady a nr 2 – 263.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał, kto udziela porad prawnych.
Pan Zbigniew Semrau odpowiedział, że radcowie prawni.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał czy chodzi o osoby krótko po studiach prawniczych.
Pan Zbigniew Semrau odpowiedział, że nie koniecznie. To już wszystko zależy od tego, z kim podpisali umowę nasi oferenci.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał czy faktem jest, że porad prawnych udzielają też młodzi radcowie prawni.
Pan Zbigniew Semrau potwierdził.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał czy jest prawdą, że odmawiają wzięcia danego tematu.
Pan Zbigniew Semrau odpowiedział, że jest to możliwe, ponieważ są zakresy pomocy wyłączone z porady nieodpłatnej jak np. sprawy procesowe (pisanie pism procesowych).
Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska zapytała ile jest np. ofert w zakresie kultury czy ochrony dziedzictwa.
Pan Zbigniew Semrau poinformował, że na wczorajszym posiedzeniu Komisji na prawie wszystkie ogłoszone zadania wpłynęło po jednej ofercie. Poza tym jest tak, że zadania są realizowane przez te same organizacje. Nie mamy na to wpływu, ale jest to korzystne dla nas, bo mają spore doświadczenie.
Pan Dariusz Woźniak ubolewa, że w pewnych specyficznych obszarach (np. autyzm) jest bardzo mało organizacji na terenie Powiatu i nikt nie przystępuje do konkursów, choć ma taką możliwość.
Pan Zbigniew Semrau dodał, że to samo się tyczy profilaktyki narkomani.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała czy w poprzednim roku też tak było.
Pan Zbigniew Semrau odpowiedział, że bardzo podobna sytuacja powtórzyła się w 2018 roku z zadaniem dotyczącym profilaktyki narkomani. Oczywiście istnieje możliwość przeniesienia tych środków na inny cel i to zostało zrobione. Środki z profilaktyki narkomanii zostały przeniesione na sport.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał czy jakaś organizacja nie przedłożyła jeszcze rozliczenia.
Pan Zbigniew Semrau zaprzeczył.
Do pkt. 3
Pani Bożena Szydłowska przedstawiła Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w roku 2018, w szkołach prowadzonych przez Powiat Świecki, a także informację uzupełniającą do tego sprawozdania (Zawierające przedstawione dane opracowanie, przyjęte uchwałą Zarządu Powiatu Świeckiego Nr 8/44/19 stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 29 stycznia 2019 r.)
Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska odnośnie tabeli dotyczącej średnich wynagrodzeń miesięcznych wymaganych oraz osiągniętych w 2018 roku na poszczególnych stopniach awansu zawodowego zapytała o bazę wyliczenia wskaźnika (%).
Pani Bożena Szydłowska odpowiedziała, że jest to procent od średniej wymaganej z art. 30 Karty Nauczyciela.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał o współpracę z PUP pod kątem kształcenia w zawodach technicznych.
Pani Bożena Szydłowska odpowiedziała, że od września zmienią się zasady wprowadzania nowych zawodów do szkolnictwa. Nie będzie szkół zawodowych tylko branżowe, a procedura będzie bardziej skomplikowana. Obecnie konieczna jest opinia Powiatowej Rady Rynku Pracy i Wojewódzkiej z tym, że nie jest ona wiążąca.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał o sytuację z nauczycielami przedmiotów zawodowych.
Pani Bożena Szydłowska odpowiedziała, że boryka się z problemem nauczycieli praktycznej nauki zawodu w szkołach branżowych i nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych w technikach. Dyrektorzy zatrudniają osoby z rynku pracy i nauczycieli emerytów. Problem jest o tyle ważny, bo analizy pokazują, iż więcej uczniów na terenie naszego Powiatu wybiera wykształcenie zawodowe niż ogólne.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2019 (Projekt uchwały Rady Powiatu stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 19 lutego 2019r.).
Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pan Szczepan Nowakowski przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany Statutu (w załączeniu do protokołu) a następnie 3 członków Komisji opowiedziało się przeciw zmianie Statutu, a dwoje pozytywnie oceniło proponowany projekt uchwały w tej sprawie.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Świecie na realizację zadania związanego z likwidacją barier transportowych. (Projekt uchwały Rady Powiatu stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 14 lutego 2019r.).
Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Do pkt. 4
W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokół sporządziła: Agnieszka Wnęk Biuro Rady
Przewodniczący Komisji Polityki Finansowej
(Szczepan Nowakowski)