Protokół Nr 15/20 posiedzenia Komisji Polityki Finansowej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 19 lutego 2020r.

 

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji - według załączonej listy obecności.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

  1. Iwona Karolewska – Sekretarz Powiatu
  2. Karolina Kasica – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu
  3. Franciszek Koszowski – Wicestarosta Świecki
  4. Zbigniew Semrau – Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu
  5. Barbara Studzińska – Starosta Świecki
  6. Bożena Szydłowska – Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego w Świeciu
  7. Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu.

Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Pan Szczepan Nowakowski, który powitał obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdził quorum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawił proponowany porządek obrad, który został przyjęty ze zmianą:

  1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.
  2. Analiza wykorzystanych środków z Unii Europejskiej na zadania związane z aktywizacją zawodową osób bezrobotnych.
  3. Sprawy bieżące.

Do pkt. 1

Pani Bożena Szydłowska przedstawiła sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w roku 2019 w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Świecki, a także informację uzupełniającą do tego sprawozdania (Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 5 lutego 2020 r.).

Pani Katarzyna Kaczmarek–Sławińska zapytała o godziny ponadwymiarowe, za które wynagrodzenie kształtuje się na poziomie 17%. Interesuje ją, od czego one zależą i jak się kształtują w danych jednostkach i jak procentowo wygląda to względem pensji nauczyciela.

Pani Bożena Szydłowska odpowiedziała, że odbywa się to za zgodą organu prowadzącego. Starosta, bowiem zatwierdza arkusze organizacyjne. W naszym przypadku upoważnienie do zatwierdzania ma Dyrektor PZEA, ale zawsze odbywa się to za zgodą Starosty. Od 2018 roku Karta nauczyciela stanowi, że godziny ponadwymiarowe dla osób funkcyjnych przysługują tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach i za zgodą Starosty. Następnie przyznała, że rok 2019 był szczególny ze względu na podwójny rocznik. Z tego względu trudno było o nauczycieli, więc tym mającym kwalifikacje z odpowiednią liczbą godzin przyznawano godziny ponadwymiarowe. Karta Nauczyciela zakazuje mieć większą liczbę tych godzin niż połowa ich pensum. Niemniej wskazała, że w szkołach specjalnych znacząca większość nauczycieli zbliża się do tego pułapu. Kończąc powiedziała, że ze strony ekonomicznej te godziny są tańsze dla organu prowadzącego, jako pracodawcy, ponieważ wynagrodzenie za nie, nie jest obarczone dodatkiem za wysługę lat ani nie jest od nich odprowadzany odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Taka polityka jest na wniosek dyrektora, za zgodą organu prowadzącego, czyli w porozumieniu tych podmiotów.

Pan Szczepan Nowakowski zapytał, na jakiej podstawie ponadnormatywne wynagrodzenie wliczane jest do średniego wynagrodzenia.

Pani Bożena Szydłowska odpowiedziała, że stanowi o tym art. 30 ust.3 Karty Nauczyciela.

Pan Szczepan Nowakowski zrozumiał, że jeżeli nauczyciel w nominalnym czasie pracy nie ma minimalnego wynagrodzenia to my doliczając mu godziny ponadwymiarowe nie musimy mu dopłacać do tego minimalnego wynagrodzenia.

Pani Bożena Szydłowska powiedziała, że nie musimy dopłacać do średniego wynagrodzenia, natomiast obowiązkiem jest wypłata minimalnego wynagrodzenia.

Pani Bożena Szydłowska przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany nazwy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowem (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 5 lutego 2020 r.).      

Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Do pkt.2

Pani Karolina Kasica przedstawiła Analizę wykorzystanych środków z Unii Europejskiej na zadania związane z aktywizacją zawodową osób bezrobotnych (Materiał w załączeniu do protokołu).

Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska odnośnie spadku bezrobotnych od roku 2014 do końca 2019 roku o ponad 50% (rok 2014 – 5285 osób, rok 2019 – 2402) zapytała o analizy względem osób zatrudnionych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świeciu.

Pani Karolina Kasica zaznaczając, że pytanie dotyczy materiałów sesyjnych a nie „Analizy wykorzystanych środków z Unii Europejskiej na zadania związane z aktywizacją zawodową osób bezrobotnych” odpowiedziała, że taka analiza robiona jest na bieżąco. Od 2015 roku oprócz tego, że spadało bezrobocie to doszło Powiatowemu Urzędowi Pracy dodatkowe, bardzo poważne zadanie – obsługa oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom i sezonowych pozwoleń na pracę dla cudzoziemców. Niemniej poziom zatrudnienia w jednostce analizowany jest na bieżąco i sukcesywnie w miarę możliwości, aby uniknąć zwolnień podejmowano decyzje o redukcji zatrudnienia z przyczyn naturalnych (inna praca, zmiana miejsca zamieszkania itd.). Poza tym dwie osoby zostały przesunięte do realizacji wspomnianego, nowego zadania.

Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska zapytała o ilość wniosków na sezonowe prace dla cudzoziemców.

Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że w 2019 roku było ich około 8000, a na chwilę obecną jest już ich tyle, ile w połowie ubiegłego roku. Następnie przedstawiła procedurę załatwiania tych spraw. Zaznaczyła, że na wydanie pozwolenia czy rejestrację świadczeń urząd ma siedem dni. Już myślę o konieczności przesunięcia kolejnego pracownika z działu pośrednictwa pracy do obsługi zatrudniania cudzoziemców.

Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska zapytała o zatrudnienie w 2015 i 2020 roku.

Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że w 2015 było ich około 52, a w 2020 roku – 46.

Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska zapytała czy robione są analizy, dlaczego 50% osób cały czas jest trwale bezrobotnych.

Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że długotrwałe bezrobocie jest stałym zjawiskiem w gospodarce Polski i każdego kraju. Wskaźnik na terenie naszego powiatu w ostatnich latach odnośnie udziału osób długotrwale bezrobotnych w ewidencji zmniejszył się o około 7 – 8%. Odpowiadając na pytanie i znając specyfikę rynku pracy oraz mechanizmów kształtujących problemu długotrwałego bezrobocia skutecznie i absolutnie nie ma możliwości, aby go zniwelować.

Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska powiedziała, że interesuje ją Powiat Świecki a nie Kraj, poza tym nie mówiła, że PUP w Świeciu ten problem rozwiąże, chodzi jej o to, że na zeszłorocznym posiedzeniu Komisji prosiła o analizy pod tym względem, tymczasem Dyrektor przedstawia ogólne dane a radna chciałaby konkretne informacje.

Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że konkretne dane to fakt, że na terenie Powiatu Świeckiego około 50% zarejestrowanych bezrobotnych stanowią osoby długotrwale bezrobotne. Dane te zawiera Informacja na sesję Rady Powiatu.

Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska zapytała czy pod tym względem była dokonywana analiza.

Pani Karolina Kasica zaprzeczyła.

Pan Szczepan Nowakowski zapytał czy pracodawcy przyjmujący osoby bezrobotne na staż otrzymują od PUP środki i czy są zobligowani zatrudnić taką osobę do pełnego roku po jego skończeniu.

Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że staż nie jest formą zatrudnienia, tylko aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych. Pracodawca w tym wypadku jest organizatorem miejsca stażowego, zawiera umowę z Urzędem Pracy i nie otrzymuje w związku z tym żadnych środków finansowych. Jeśli chodzi o kwestie zatrudniania po realizacji stażu to ustawa o promocji zatrudnienia nadal nie nakłada obowiązku żeby pracodawca po realizacji stażu zatrudniał osobę bezrobotną. PUP w Świeciu reguluje to kwestią zobowiązania umownego. W przypadku projektów unijnych umową zobowiązujemy pracodawcę do zatrudnienia bezrobotnego na 3 miesiące po zakończenia stażu (umowa o pracę bądź umowa zlecenie) przy minimalnym wynagrodzeniu. Jeśli chodzi o staże finansowane Funduszem Pracy zobowiązujemy pracodawców do zatrudnienia miesięcznego. W sytuacji, jeśli pracodawca nie wywiąże się z zatrudnienia na 3 miesiące jest zobowiązany do zapłaty kary umownej w wysokości stypendium wypłacone osobie bezrobotnej. Czasami to zatrudnienie nie dochodzi do skutku, dlatego, że rezygnuje osoba bezrobotna. Kiedy jest to rezygnacja bez przyczyny, zostaje ona wykreślona z ewidencji. Czasami rezygnuje także pracodawca, wówczas każdą sytuację rozstrzygamy indywidualnie. Jeśli wniosek jest uzasadniony to nie jest on zobowiązany do zapłaty kary umownej.

Pan Szczepan Nowakowski zapytał, co jest powodem obecnego poziomu bezrobocia w Powiecie.

Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że w gospodarce mówi się o czymś takim jak zjawisko bezrobocia naturalnego, którego przyczyną są niskie kwalifikacje i umiejętności, brak doświadczenia zawodowego a bardzo często również tej bardzo niskiej gotowości osób bezrobotnych do podjęcia pracy. Bezrobocie w Powiecie jest w stosunku do niego wyższe o 5%.

Pan Szczepan Nowakowski powiedział, że obecnie jest duże zapotrzebowanie na takich pracowników a ich brak na rynku powoduje, że pracodawcy zatrudniają obcokrajowców.

Pani Karolina Kasica powiedziała, że część z tych osób pozostaje wciąż w ewidencji osób bezrobotnych, dlatego, że mają niską gotowość do podjęcia i nie są często z różnych przyczyn i powodów zainteresowane podjęciem zatrudnienia. Wśród bezrobotnych mamy masę osób niezainteresowanych zatrudnieniem należą do nich osoby z problemem alkoholowym, te powyżej 50 roku życia borykające się z różnymi schorzeniami, młode matki, dłużników alimentacyjnych czy osoby, którzy lepsze dochody osiągają w szarej strefie. Z powodu systemu, który stanowi, że płatnikiem składek zdrowotnych osób bezrobotnych jest powiatowy urząd pracy osoby te będę ciągle zarejestrowane. Czasami nawet nie są zainteresowane aktywizacją zawodową. O tym czy te osoby nadal powinny być klientami urzędów pracy a nie np. opieki społecznej prowadzone są dyskusje w gronie konwentu dyrektorów czy na naradach dyrektorów w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Jeśli chodzi o zatrudnianie cudzoziemców powiedziała, że na rynku pracy nie są oni dobrem substytucyjnym tylko dobrem komplementarnym. Chodzi o to, że nie zabierają pracy Polakom tylko uzupełniają lukę, która w tej chwili w dużej mierze występuje w na polskim rynku.

Pan Szczepan Nowakowski uważa, że nisko uwarunkowane przeznaczenie walutami ekonomicznymi pozwoli nam zatrudnić cudzoziemca płacąc mu dużo mniej.

Pani Karolina Kasica powiedziała, że pracodawca musi zapłacić zagwarantowaną pensję minimalną. Ale rodzi się pytanie czy osoba bez kwalifikacji, czyli z wykształceniem podstawowym czy niepełnym podstawowym, nigdy nie pracująca może mieć oczekiwania powyżej tej kwoty i czy to jest adekwatne do jej wiedzy i umiejętności. Są to złożone problemy i trzeba na nie patrzeć szeroko.

Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska powiedziała, że od takiego postrzegania potencjalnego pracownika obecnie pracodawcy całkowicie odchodzą. Teraz ważne jest dla nich, jakiego pracownika pozyskuje, czyli czy będzie chętny, czy się zwiąże z firmą na dłużej, ponieważ koszty wykształcenia takiego pracownika nawet, gdy on przyjdzie z ulicy i tak ponosi pracodawca. Następnie wskazała na problem braku pracy w miejscowości Nowe oraz dojazdów do pracy poza tą miejscowość.

Pani Karolina Kasica stwierdziła, że ma świadomość tego jak wygląda sytuacja na rynku pracy wygląda i sądzi, że ocenia ją ze swojego punktu widzenia, wiedzy i kompetencji adekwatnie. Poza tym zdaje sobie sprawę z różnego rodzaju zależności, które na nim zachodzą. Jeśli chodzi o rynek pracy w Nowem wie jak on wygląda i widzi wpływające na to czynniki. Generalnie należą do nich demografia, edukacja, polityka rządu podatkową i gospodarcza czy gospodarka lokalna i światowa. Powiatowy Urząd Pracy tych wszystkich problemów nie rozwiąże. Jeśli chodzi o zadania państwa i samorządu powiatu w obszarze polityki rynku pracy one są bardzo jasno zdefiniowane konstytucyjnie i ustawowo. Zadaniem państwa i samorządów powiatu w zakresie rynku pracy jest promocja zatrudnienia i łagodzenie skutków bezrobocia. My nie kształtujemy sytuacji na rynku pracy i to nie od nas zależy, jaki będzie poziom bezrobocia.

Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska zapytała, jakie mechanizmy mają wpływ na to, że sytuacja na rynku pracy szczególnie, jeśli chodzi o młode osoby wygląda tak źle w skali całego województwa.

Pani Karolina Kasica uważa, że w skali całego województwa sytuacja nie wygląda tak źle. Jeśli chodzi o mechanizmy to jak już mówiła są to demografia, edukacja, gospodarka.

Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska zapytała Dyrektor czy wie o połączeniach kolejowych z miejscowości Nowe np. do Bydgoszczy.

Pani Karolina Kasica potwierdziła.

Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska zapytała Dyrektor czy gdzieś tę kwestię monitowała czy zwracała na nią uwagę.

Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że monituje to choćby w kontekście podejmowania decyzji o kontynuowaniu prowadzenia stanowiska zamiejscowego w Nowem, natomiast nie jej kompetencją jest tworzenie połączeń kolejowych pomiędzy Nowem a Bydgoszczą.

Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska powiedziała, że chodzi jej o to czy Dyrektor gdzieś monituje to, jako jeden z elementów, który tworzy problem bezrobocia wśród młodzieży i dorosłych w Nowem.

Pani Karolina Kasica zaznaczyła, że wielokrotnie mówiła o tym, iż te problemy są monitowane czy to indywidualnie czy ogólnie, jako konwenty dyrektorów i za pośrednictwem Wojewódzkiego Urzędu Pracy do Ministerstwa.

Pani Iwona Karolewska zaznaczając, że jest członkiem Powiatowej Rady Rynku Pracy powiedziała, że dyskutuje ona o długotrwałym bezrobociu. Sytuacja prawna jest taka, że osoba, która nie posiada zatrudnienia ma prawo zarejestrować się w Urzędzie Pracy czy chce pracę uzyskać czy też nie. Często winnym tego, dlaczego osoby nie znajdują pracy jest sam pracodawca, który nie spełnia warunków np. zapewnienia dojazdu Jest również kwestia tego jak ta rozmowa wygląda później z pracodawcą. Czy pracodawca faktycznie informuje o tym, że ta osoba nie chciała podjąć pracy czy po prostu pisze, że wybrali innego kandydata. To są takie duże mechanizmy, że muszą być spełnione przyczyny prawne, że dana osoba została wyrejestrowana z rejestru. Nie można, bowiem wykreślić jej z rejestru tylko dlatego, że my wiemy o jej niechęci do podjęcia danej pracy.

Pan Dariusz Woźniak, jeśli chodzi o zatrudnienie w Powiatowym Urzędzie Pracy powiedział, że spadek jest kilkunastoprocentowy. Niemniej pewnych grup nie da się zwolnić, dlatego, że padło bezrobocie. Są nimi np. sprzątaczka czy księgowa. Jeśli chodzi o wspomniane nowe zadanie urzędu powiedział, że jest to 30-40 wniosków dziennie, więc jest sporo pracy. W zeszłym roku budżet Powiatu osiągnął z tego tytułu dochód na kwotę 100 000 zł. Co do bezrobocia od strony ekonomicznej zwrócił uwagę na decyzje centralne, które mają wpływ szczególnie na tych najmniej wykwalifikowanych. Dynamiczne podnoszenie płacy minimalnej powoduje, że pracodawców (szczególnie tych małych) nie stać na zatrudnienie osoby o bardzo niskich kwalifikacjach. Zgodził się, że dyplom jest najmniej ważny a liczą się gotowość do pracy i kwalifikacje.

Pan Andrzej Kowalski powiedział, że na terenie Powiatu Świeckiego terenów inwestycyjnych nie ma za wiele, więc młodzi ludzie podejmują pracę za granicą.

Pan Szczepan Nowakowski szanowni państwo Radni chciałbym delikatnie podkreślić, że bezrobocie w kraju spada i teraz nasza być może, jako rada Powiatu, Radnych jest rzeczywiście zadbanie o to, żeby ci, którzy by chcieli iść do pracy gdzieś załóżmy stworzyć im możliwość np. dojazdu.

Do pkt. 1

Pani Karolina Kasica przedstawiła sprawozdanie z realizacji Programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2019 - 2021. (Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 13 lutego 2020 r.).

 Do przedstawionego sprawozdania żadnych merytorycznych zapytań ani uwag nie zgłoszono.

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2020. (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 13 lutego 2020 r.).

Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Adam Meller zasygnalizował o projekcie uchwały rady Powiatu, który dziś zostanie przedyskutowany na posiedzeniu Zarządu Powiatu w sprawie zmiany uchwały Nr XXII/139/12 z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Świecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków.

Pan Zbigniew Semrau przedstawił sprawozdanie z realizacji "Programu Współpracy Powiatu Świeckiego z organizacjami pozarządowymi na 2019 rok" (Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 13 lutego 2020r.)

Pan Szczepan Nowakowski zapytał czy zadania są rozliczane.

Pan Zbigniew Semrau potwierdził i wyjaśnił, że na tą chwilę już są rozliczone.

Pan Szczepan Nowakowski zapytał o kwestię pomocy finansowej na realizację zadania związanego z cmentarzami.

Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że chodzi o uporządkowanie mogiły w Mniszku. Wójt Dragacza zwróciła się z konkretną kwotą do wszystkich samorządów i nadleśnictw. Proponuje się przeznaczenie na ten cel 28 000 zł.

Do pkt. 4

W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.

Na tym posiedzenie zakończono.

Protokół sporządziła: Agnieszka Wnęk Biuro Rady

Przewodniczący Komisji Polityki Finansowej (Szczepan Nowakowski)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>