- Pojazd sprowadzony, zakupiony lub sprzedany w dniu 16 lutego 2020 r. Termin 30 dni na rejestrację, zgłoszenie nabycia lub zbycia uległ zawieszeniu od dnia 14 marca 2020 r. Pozostał okres 4 dni na zgłoszenie nabycia lub zbycia. Termin zacznie biec ponownie po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
- Pojazd sprowadzony, zakupiony lub sprzedany w dniu 10 marca 2020 r. Termin 180 dni na rejestrację, zgłoszenie nabycia lub zbycia uległ zawieszeniu od dnia 14 marca 2020 r. Pozostał okres 177 dni na zgłoszenie nabycia lub zbycia. Termin zacznie biec ponownie po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
- Pojazd sprowadzony, zakupiony lub sprzedany w dniu 1 kwietnia 2020 r. Termin 180 dni na rejestrację, zgłoszenie nabycia lub zbycia nie biegnie. Termin zacznie biec po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
Informacja Wydziału Komunikacji i Dróg dot. kar pieniężnych w przypadku niezawiadomienia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu oraz niezarejestrowaniu pojazdu sprowadzonego z kraju Unii Europejskiej.
Wydział Komunikacji i Dróg Starostwa Powiatowego w Świeciu informuje, że ustawodawca wydłużył termin rejestracji pojazdów niebędącymi nowymi autami, a sprowadzonych z państw UE, a także zawiadomienia starosty o zbyciu lub nabyciu pojazdu z 30 do 180 dni. – Co ważne, zgodnie z wyżej cytowaną ustawą w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, bieg terminów do dokonania przez stronę czynności kształtujących jej prawa i obowiązki, nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres.
Innymi słowy od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 grudnia 2020 r. termin na zarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z państwa członkowskiego UE (od daty sprowadzenia pojazdu) oraz na zgłoszenie nabycia lub zbycia pojazdu zarejestrowanego w Polsce (od daty umowy/faktury/darowizny itp.) został wydłużony do 180 dni!
Od dnia 14 marca 2020 r. termin ten został zawieszony i zacznie biec po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
Przykłady: