Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji - według załączonej listy obecności.
Obecny na posiedzeniu gość Walczak Piotr – Radca Prawny Starostwa Powiatowego w Świeciu.
Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Pani Angelika Macura, która powitała obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdziła quorum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję i przedstawiła porządek obrad, który został jednogłośnie przyjęty w brzmieniu:
- Rozpatrzenie petycji złożonej przez Panią Renatę Sutor z 06.12.2019r.
- Sprawy bieżące.
Do pkt. 1
Pan Angelika Macura przypomniała, że na poprzednim posiedzeniu Komisja podjęła decyzję, że projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie rozpatrzenia petycji będzie dotyczył obu punktów petycji Pani Renaty Sutor, a następnie przedstawiła proponowany projekt. Kolejno zapytała zebranych czy mają jakieś uwagi, co do przedstawionej treści. Wobec braku zapytań i merytorycznych uwag zaproponowała podjęcie uchwały Komisji w tej sprawie.
Następnie Komisja jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 25/20 w sprawie przyjęcia projektu uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie rozpatrzenia petycji w wersji stanowiącej załącznik do protokołu i skierowanie go do Przewodniczącego Rady celem wniesienia pod obrady Rady Powiatu Świeckiego w lutym 2020r.
Do pkt. 2
Pani Angelika Macura powiedziała, że rozmawiała już z Panem Piotrem Walczakiem jak również zapoznała się ze Statutami innych Powiatów w sprawie § 92g. Statutu Powiatu Świeckiego, który stanowi, że Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji zawiadamia wnoszącego skargę, wniosek albo petycję o terminie posiedzenia komisji, na którym sprawa będzie rozpatrywana oraz poucza o możliwości wzięcia w nim udziału i składania wyjaśnień. Następnie zapytała Radcę Prawnego czy zapis o braniu udziału w posiedzeniu skarżącego lub składającego petycję bądź wniosek i składaniu wyjaśnień jest obligatoryjny.
Pan Piotr Walczak zaprzeczył i dodał, że był to autorski pomysł na rozwiązanie sposobu funkcjonowania Komisji Skarg, Wniosków i Petycji i można tu przyjąć dowolne rozwiązanie. Uważa jednak, że należy pozostawić taką możliwość, w sytuacji, gdy Komisja będzie miała jakieś wątpliwości dotyczące rozpatrzenia sprawy.
Pani Angelika Macura powiedziała, że skłania się do tego, aby pozostawić taką możliwość. Chodzi o to, że zapraszanie zainteresowanych wiąże się z problemami organizacyjnymi głównie czasowymi. Przewodnicząca uważa, że łatwiej by się pracowało gdyby Komisja miała możliwość, a nie obowiązek zawiadamiania tych osób o posiedzeniu.
Pan Roman Witt powiedział o sytuacji gdyby skarżący czy wnoszący petycję lub wniosek chciałby być na posiedzeniu, ale z uwagi na chorobę przesłałby Komisji zwolnienie L4. Czy w tej sytuacji należy odbyć posiedzenie czy przełożyć na inny termin.
Pan Piotr Walczak wskazując na § 92e, który stanowi, że stosownie do ustaleń przyjętych na wstępnym posiedzeniu Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji zwraca się do Zarządu Powiatu o zobowiązanie kierownika jednostki organizacyjnej Powiatu do udzielenia wyjaśnień dotyczących przedmiotu sprawy, ustosunkowanie się do niej i do ewentualnych zarzutów.” powiedział, że można w nim dodać: „Przewodniczący Komisji może również zaprosić wnoszącego skargę, petycję lub wniosek na posiedzenie, na którym sprawa będzie rozpatrywana.”
Członkowie Komisji zgodzili się z przedmówcą.
Pani Angelika Macura powiedziała, że najlepszym rozwiązaniem byłoby ujęcie w porządku np. najbliższej sesji Rady Powiatu punktu w sprawie dyskusji nad potrzebą zmiany Statutu po to by radni mogli się w tej kwestii wypowiedzieć.
Pan Roman Witt dodał, że być może radni będą mieli sugestie, co do innych punktów Statutu.
Pan Piotr Walczak zwrócił uwagę na sprawę zdania odrębnego radnego. Taki zapis w Statucie Powiatu jest w § 87 ust. 7 dotyczącym Komisji Rewizyjnej: „Jeżeli radny nie zgadza się ze stanowiskiem przyjętym w głosowaniu przez większość członków Komisji Rewizyjnej uczestniczących w posiedzeniu może wnosić o umieszczenie jego stanowiska w protokole z posiedzenia Komisji lub o dołączenie pisemnego stanowiska do protokołu”. Ten zapis odnosi się do pozostałych Komisji stałych za wyjątkiem Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, istnieje, zatem konieczność, aby i to zmienić.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokolant: Agnieszka Wnęk Biuro Rady
Przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji
(Angelika Macura)
Członkowie Komisji:
……………………………..……. (Urszula Kempińska-Czerwińska)
……………………………………. (Roman Witt)