Zarządzenie nr 26/19 Starosty Świeckiego z dnia 16 sierpnia 2019r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu pracy Starostwa Powiatowego w Świeciu.

 

             Na podstawie art. 104 §1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2019r., poz. 1040) oraz  § 47 Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Świeciu zarządzam, co następuje:

                                                          ROZDZIAŁ I

                                                      Przepisy wstępne §1. Regulamin niniejszy ustala wewnętrzną organizację i porządek w procesie pracy w Starostwie Powiatowym w Świeciu oraz określa związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników. §2. Postanowienia regulaminu mają zastosowanie do wszystkich pracowników zatrudnionych w Starostwie Powiatowym w Świeciu bez względu na rodzaj prac, wymiar czasu pracy i zajmowane stanowisko. §3. Użyte w regulaminie określenie: 1) „bezpośredni przełożony” oznacza: a) dla kierowników Wydziałów i  Referatów – Starostę, Wicestarostę, Sekretarza Powiatu, Skarbnika Powiatu zgodnie z postanowieniami Regulaminu Organizacyjnego Starostwa, b) dla pracowników Wydziałów – kierownicy Wydziałów, c) dla pracowników Referatów – kierownicy Referatów, d) dla stanowisk samodzielnych – Starostę Świeckiego lub Sekretarza Powiatu;

2)  „pracodawca” oznacza Starostwo Powiatowe w Świeciu;

3)  „pracownik samorządowy” oznacza osobę zatrudnioną w Starostwie Powiatowym w Świeciu;

4)  „kierujący komórką” – oznacza osobę kierującą Wydziałem, Referatem;

5)  „regulamin” – Regulamin pracy Starostwa Powiatowego w Świeciu;

6)  „przepisy prawa pracy” – oznacza to Kodeks pracy oraz przepisy wykonawcze i przepisy regulujące pracę pracowników samorządowych,

7)  „starostwo” – oznacza Starostwo Powiatowe w Świeciu.

§4. Pracownicy samorządowi są zatrudniani:

1) na podstawie wyboru – Starosta, Wicestarosta;

2) na podstawie powołania – Skarbnik Powiatu;

3) na podstawie umowy o pracę – Sekretarz Powiatu i pozostali pracownicy samorządowi.

§5. 1. Każdy pracownik przed rozpoczęciem pracy zobowiązany jest do zapoznania się z regulaminem. 2. Oświadczenie o zapoznaniu się z treścią regulaminu, zaopatrzone w podpis pracownika i datę przechowuje się w aktach osobowych pracownika.

                                                             ROZDZIAŁ II

                               Obowiązki i prawa pracownika samorządowego §6. 1. Do obowiązków pracownika samorządowego należy dbałość o wykonanie zadań publicznych powiatu oraz dbałość o środki publiczne, z uwzględnieniem interesu publicznego oraz indywidualnych interesów obywateli. 2. Do obowiązków pracownika samorządowego należy w szczególności; 1) przestrzeganie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i innych przepisów prawa, 2) wykonywanie zadań sumiennie, sprawnie i bezstronnie, 3) udzielanie informacji organom, instytucjom i osobom fizycznym oraz udostępnianie dokumentów znajdujących się w posiadaniu jednostki, w której pracownik jest zatrudniony, jeżeli prawo tego nie zabrania, 4) dochowanie tajemnicy ustawowo chronionej, 5) zachowanie uprzejmości i życzliwości w kontaktach z obywatelami, zwierzchnikami, podwładnymi oraz współpracownikami, 6) zachowanie się z godnością w miejscu pracy i poza nim, 7) stałe podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

3. Ponadto do obowiązków pracownika samorządowego należy: 1) staranne wykonywanie pracy i stosowanie się do poleceń przełożonego, 2) przestrzeganie ustalonego w Starostwie czasu pracy, regulaminu pracy i ustalonego porządku, 3) przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych, 4) dbanie o dobro pracodawcy, ochrona jego mienia oraz zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. 4. W Starostwie obowiązuje zasada wydawania poleceń służbowych przez bezpośredniego przełożonego. W przypadku gdyby polecenie służbowe wydał pracownikowi przełożony wyższego szczebla, pracownik, który to polecenie otrzymał zobowiązany jest zawiadomić o tym swojego bezpośredniego przełożonego. W przypadku nieobecności bezpośredniego przełożonego informuje o tym po jego powrocie do pracy. 5. Pracownikowi zabrania się: 1) spożywania na terenie Starostwa napojów alkoholowych, przyjmowania środków odurzających oraz przebywania na terenie Starostwa pod wpływem takich środków i napojów, 2) palenia wyrobów tytoniowych i papierosów elektronicznych na terenie Starostwa, 3) opuszczania w czasie pracy, bez zgody bezpośredniego przełożonego, miejsca pracy, 4) wynoszenia z miejsca pracy, bez zgody przełożonego jakichkolwiek rzeczy nie będących własnością pracownika, 5) wykorzystania bez zgody przełożonego sprzętu i materiałów pracodawcy niezgodnie z przeznaczeniem do czynności nie związanych z wykonywaną pracą.

ROZDZIAŁ III

                                                    Obowiązki pracodawcy §7. 1. Do podstawowych obowiązków pracodawcy należy w szczególności: 1) zapewnienie pracownikowi stanowiska pracy oraz urządzeń i materiałów niezbędnych do właściwego wykonywania obowiązków służbowych, 2) zaznajomienie pracownika podejmującego pracę z zakresem czynności, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonym stanowisku oraz podstawowymi uprawnieniami, 3) organizowanie pracy w sposób zapewniający pełne wykorzystywanie czasu pracy jak również osiąganie przez pracowników przy wykorzystaniu ich uzdolnień i kwalifikacji właściwych efektów pracy, 4) organizowanie pracy w sposób zapewniający zmniejszenie uciążliwości pracy, zwłaszcza przy pracy monotonnej i pracy w ustalonym z góry tempie, 5) przeciwdziałanie dyskryminacji w zatrudnieniu w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, albo w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy, 6) zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz prowadzenie systematycznego szkolenia w zakresie bhp, 7) terminowa i prawidłowa wypłata wynagrodzeń, 8) ułatwienie pracownikom podnoszenie kwalifikacji, 9) ułatwienie pracownikom podejmującym zatrudnienie po ukończeniu szkoły warunków sprzyjających przystosowaniu się do należytego wykonywania pracy, 10) zaspakajanie w miarę posiadanych środków socjalnych potrzeb pracowników, 11) stosowanie obiektywnych i sprawiedliwych ocen pracowników, 12) przechowywanie dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników w warunkach nie grożących uszkodzeniem lub zniszczeniem, 13) wpływanie na kształtowanie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego, 14) dokonywanie okresowej oceny kwalifikacyjnej pracowników. 2. Pracodawcy przysługuje w szczególności prawo do: 1) korzystania z wyników wykonywanej przez pracowników pracy, 2) wydawania pracownikom wiążących poleceń dotyczących pracy w zakresie jakim polecenia te nie są sprzeczne z obowiązującymi przepisami lub zasadami współżycia społecznego, 3) określenia zakresu obowiązków każdego pracownika zgodnie z postanowieniami umów o pracę i przepisami.

                                                               ROZDZIAŁ IV

                                                   Nagradzanie pracowników §8. 1. Pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnienie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości, przyczyniają się szczególnie do realizacji zadań powiatu i Starostwa, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia. 2. Nagrody i wyróżnienia przyznaje Starosta. 3. Katalog nagród i wyróżnień obejmuje:

    1/ awans zawodowy,

    2/ nagrodę pieniężną,

    3/ dyplom uznania,

    4/ pochwałę.

                                                                  ROZDZIAŁ V

                                          Przepisy BHP i ochrona przeciwpożarowa §9. Pracodawca zapewnia pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy, zgodnie z obowiązującymi przepisami, a w szczególności z działem VIII i X Kodeksu pracy i aktualnymi przepisami wykonawczymi. W szczególności pracodawca zobowiązany jest do: 1) organizowania pracy i stanowisk pracy w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy, 2) zapewnienia przestrzegania w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawania poleceń usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolowania wykonywania tych poleceń, 3) reagowania na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy, 4) uwzględniania ochrony zdrowia pracownic w ciąży lub karmiących dziecko piersią oraz pracowników niepełnosprawnych, 5) zapewnienia wykonania nakazów, wystąpień, decyzji i zarządzeń wydawanych przez organy nadzoru nad warunkami pracy, 6) zapewnienia środków niezbędnych do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników, 7) zapoznawania pracowników z przepisami i zasadami BHP oraz przepisami o ochronie przeciwpożarowej i przeprowadzania szkoleń w tym zakresie, 8) w razie wystąpienia bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia wstrzymania pracy i wydania pracownikom polecenia oddalenia się w miejsce bezpieczne, 9) kierowania pracowników na badania lekarskie, 10) dbania o bezpieczny stan pomieszczeń i wyposażenia technicznego, z uwzględnieniem zasad ergonomii.

§10. 1. Podstawowym obowiązkiem każdego pracownika jest bezwzględne przestrzeganie przepisów BHP oraz przepisów przeciwpożarowych. W szczególności każdy pracownik jest zobowiązany: 1) znać przepisy i zasady BHP oraz przeciwpożarowe, 2) wykonywać pracę w sposób zgodny z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stosować się do wydawanych w tym zakresie poleceń i wskazówek, 3) używać przydzielonych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z ich przeznaczeniem, 4) uczestniczyć w organizowanych przez pracodawcę szkoleniach i ćwiczeniach z zakresu BHP i ochrony przeciwpożarowej, 5) dbać o porządek i ład na własnym stanowisku pracy, 6) poddawać się wyznaczonym przez pracodawcę badaniom lekarskim oraz stosować się do zaleceń i wskazań lekarskich, 7) niezwłocznie informować przełożonych o zauważonych wypadkach w miejscu pracy lub o stwierdzonych zagrożeniach życia lub zdrowia, 8) lojalnie współdziałać z pracodawcą i przełożonymi w wykonywaniu obowiązków dotyczących BHP. 2. Wykaz prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią zatrudnionym w Starostwie określa załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu. 3. Starostwo nie zatrudnia pracowników młodocianych. §11. 1. Wszyscy pracownicy przed rozpoczęciem pracy podlegają szkoleniu wstępnemu (instruktaż ogólny i stanowiskowy) w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zostają zapoznani z przepisami przeciwpożarowymi. 2. Wszyscy pracownicy podlegają także szkoleniom podstawowym i okresowym. 3. Przeszkolony pracownik potwierdza pisemnie odbycie szkolenia w tej sprawie, które dołącza się do jego akt osobowych. 4. Pracodawca może dopuścić pracownika do wykonywania pracy wyłącznie w wypadku, gdy posiada on wszystkie wymagane kwalifikacje zawodowe oraz odbył niezbędne szkolenia wstępne w zakresie BHP oraz został zapoznany z przepisami przeciwpożarowymi. §12. Pracodawca ocenia i dokumentuje ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą oraz stosuje niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko. § 13. Pracodawca informuje pracownika o ryzyku zawodowym w formie pisemnej w postaci karty oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy. § 14. Pracodawca jest zobowiązany stosować środki zapobiegające chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywaną pracą, w szczególności przeprowadzać badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia, rejestrować i przechowywać wyniki tych badań i pomiarów oraz udostępniać je pracownikom. § 15.1. W razie wypadku przy pracy pracodawca jest zobowiązany podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i ustalenie w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyn wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom. 2. Pracodawca jest zobowiązany prowadzić rejestr wypadków przy pracy. § 16. 1. Pracownikom obsługi przydzielane są nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze. 2. Pracodawca nie dopuszcza pracownika obsługi do pracy bez odzieży i obuwia roboczego przewidzianego do stosowania na danym stanowisku pracy. 3. Przyznane środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze stanowi własność zakładu pracy. 4. Pracodawca jest zobowiązany zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe oraz zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację i naprawę. 5. Jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika. 6. Środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze jest używane do czasu utraty cech użytkowych w stopniu uniemożliwiającym dokonanie naprawy. 7. Pracownik obsługi może używać własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania BHP na stanowisku, w zamian za ekwiwalent pieniężny. 8. Szczegółową tabelę norm przydziału środków ochrony indywidualnej oraz odzieży roboczej i obuwia roboczego dla pracowników obsługi Starostwa, określa załącznik nr 2 do niniejszego regulaminu. § 17. Pracownik utrzymuje w należytym stanie przydzieloną mu odzież ochronną. § 18. 1. Jeżeli warunki pracy nie odpowiadają przepisom BHP i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo innych osób, pracownik ma prawo i obowiązek powstrzymać się od wykonywania pracy i niezwłocznie zawiadomić o tym bezpośredniego przełożonego. 2. Jeżeli powstrzymanie się od pracy nie usuwa zagrożenia określonego w ust. 1 pracownik powinien natychmiast oddalić się z miejsca zagrożenia, niezwłocznie informując o tym bezpośredniego przełożonego oraz pracownika odpowiedzialnego za sprawy BHP w Starostwie. 3. Za okres powstrzymywania się od pracy w sytuacjach określonych powyżej, pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia. §19. Pracodawca ustali w odrębnym zarządzeniu zasady dofinansowania zakupu okularów korygujących wzrok osobom zatrudnionym do pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe oraz osobom zatrudnionym na stanowiskach robotniczych, prowadzącym samochody służbowe, u których w wyniku badań okulistycznych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykazano potrzebę ich stosowania. § 20. 1. W przypadku, gdy pracownik zauważy awarię lub usterki instalacji elektrycznej, urządzeń, narzędzi itp. ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić o tym przełożonego. 2. Pracownik, który uległ wypadkowi na terenie zakładu – a jego stan zdrowia na to pozwala – winien niezwłocznie zawiadomić o zdarzeniu przełożonego. 3. Każdy pracownik, który zauważył wypadek, winien niezwłocznie zawiadomić o nim przełożonego i pracownika odpowiedzialnego za sprawy BHP w zakładzie pracy. §21. W Starostwie obowiązuje bezwzględny zakaz palenia wyrobów tytoniowych i papierosów elektronicznych.

                                                            ROZDZIAŁ VI

                                                     Wypłata wynagrodzeń §22. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę odpowiednie do wykonywanej pracy i kwalifikacji wymaganych przy jej wykonywaniu, a także ilości i jakości świadczonej pracy. §23.1.Wynagrodzenie w wysokości ustalonej w indywidualnej decyzji płacowej dla pracownika płatne jest jeden raz w miesiącu z dołu, w przedostatnim dniu miesiąca. 2. Jeżeli termin wypłaty ustalony zgodnie z ust. 1 przypada na dzień ustawowo wolny od pracy lub inny dzień wolny od pracy, wynagrodzenie będzie płatne w poprzednim dniu.

3.Wypłata w innym dniu wymaga zgody Starosty i  może nastąpić tylko w terminie wcześniejszym niż określonym w ust. 1 i 2. §24. Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana raz na miesiąc na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy pracownika lub na jego wniosek do rąk własnych w kasie zlokalizowanej w budynku Starostwa przy ul. Gen. Józefa Hallera 9 w terminie określonym w § 23.

                                                              ROZDZIAŁ VII

                                     Odpowiedzialność porządkowa pracowników §25. 1. Za nieprzestrzeganie przez pracownika porządku i dyscypliny pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych oraz postanowień niniejszego regulaminu stosuje się: 1) karę upomnienia, 2) karę nagany, 3) karę pieniężną. 2. Stosowanie kar porządkowych o których mowa w § 25 ust. 1 odbywa się zgodnie z art. 108 do 113 Kodeksu pracy.

                                                    ROZDZIAŁ VIII

                                                       Czas pracy §26. Czasem pracy jest czas w którym pracownik samorządowy pozostaje do dyspozycji pracodawcy w Starostwie lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. §27. Czas pracy pracowników samorządowych nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin, w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w okresie rozliczeniowym obejmującym miesiąc kalendarzowy, z zastrzeżeniem § 28. §28.1. Do pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotnik gospodarczy i sprzątaczka ustala się równoważny system czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca kalendarzowego. 2. Przy stosowaniu równoważnego systemu czasu pracy, dla każdego pracownika z osobna wykonuje się harmonogram pracy, obejmujący okres jednego miesiąca kalendarzowego, w którym należy uwzględnić godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz dni wolne.

3.Harmonogram czasu pracy może być sporządzony w formie pisemnej bądź elektronicznej. Pracodawca przekazuje harmonogram czasu pracy, do wiadomości pracownika, przynajmniej na 7 dni przed rozpoczęciem pracy w ramach danego harmonogramu. §29. Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika samorządowego wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik na prawo do przerwy w pracy trwającej 15 minut, wliczonej do czasu pracy. §30. 1. Tydzień roboczy obejmuje dni od poniedziałku do piątku. 2. Dzień pracy trwa: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek od godz. 730 do godz. 1530. 3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach może być określony inny dzień tygodnia dniem wolnym od pracy za odpracowaniem w sobotę nie będącą dniem pracy w Starostwie. §31. 1. Pracownikowi, który na polecenie pracodawcy wykonał pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje wedle jego wyboru wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze co nadgodziny. 2. Kierownikowi wyodrębnionej komórki organizacyjnej za pracę w godzinach nadliczbowych przypadającej w niedzielę i święto przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymał innego dnia wolnego od pracy. 3. Za porę nocną przyjmuje się czas między godziną 22.30, a 6.30, a za pracę w niedzielę i święta – pracę między godziną 6.00 w ten dzień, a 6.00 w dniu następnym. §32. 1. Czas pracy pracownika wykonującego czynności służbowe w innej miejscowości niż określonej w umowie o pracę rozliczany jest na podstawie polecenia wyjazdu służbowego (delegacja), zgodnie z zasadami określonymi w § 43.

2.Ewidencja wyjazdów służbowych prowadzona jest w Wydziale Organizacyjnym. §33. W wyjątkowych przypadkach na wniosek pracownika określonej komórki organizacyjnej pracodawca może ustalić indywidualny rozkład czasu pracy, z zachowaniem przepisów dotyczących rozkładu i wymiaru czasu pracy pracowników samorządowych.

                                                           ROZDZIAŁ IX

                                              Organizacja i porządek pracy §34. 1. Obowiązkiem pracownika jest punktualne rozpoczynanie pracy. 2. Przed rozpoczęciem pracy pracownik potwierdza swoje przybycie podpisem na liście obecności, która wykładana jest w ustalonym miejscu. 3. Pracownik prowadzący sprawy kadrowe obowiązany jest do kontroli list obecności i dokonywanie w nich adnotacji. 4. Po zakończeniu pracy pracownik zobowiązany jest: 1) wyłączyć urządzenia znajdujące się w pomieszczeniu, 2) zabezpieczyć dokumenty w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osobom trzecim, 3) pozamykać biurka i szafy, 4) zamknąć pokój, a klucze pozostawić w portierni i odnotować ten fakt w ewidencji pobierania i zdawania kluczy. 5. Niedozwolone jest pozostawienie kluczy na zewnątrz w zamkach drzwi w czasie nieobecności pracowników w pomieszczeniu. §35. Pracownik zobowiązany jest dbać o schludny i czysty wygląd zewnętrzny, higienę osobistą oraz dostosować swój ubiór do powagi i miejsca wykonywanej pracy. §36. W celu zapewnienia organizacji pracy umożliwiającej pełne wykorzystanie czasu pracy oraz właściwego użytkowania udostępnionych pracownikowi narzędzi pracy Pracodawca zastrzega sobie prawo monitorowania służbowej poczty elektronicznej pracownika, czynności wykonywanych na urządzeniach służbowych takich jak komputer, telefon itp. oraz sposobu wykorzystywania sieci internetowej. §37. 1. Po godzinach pracy w budynku pozostać mogą za zgodą Starosty, Wicestarosty lub Sekretarza Powiatu pracownicy, którzy mają do wykonania pilne i terminowe prace oraz pracownicy odpracowujący czas zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych.

2.Pracownicy obowiązani są wpisać czas i miejsce pozostawania w budynku :

1/ wykonujący pilną i terminowa pracę - we wniosku o zezwolenie na przebywanie w budynku Starostwa poza godzinami pracy,

2/  odpracowujący czas zwolnienia od pracy -  we wniosku o zwolnienie od pracy w celu załatwienia spraw osobistych.

2.Ewidencja wniosków prowadzona jest w Wydziale Organizacyjnym. §38. 1. Pracownik może opuścić budynek Starostwa w czasie godzin pracy, w celach służbowych, po uzyskaniu zgody bezpośredniego przełożonego i dokonaniu odpowiedniej adnotacji w ewidencji wyjść, a po powrocie wpisać godzinę przybycia. 2. W przypadku opuszczenia miejsca pracy, pracownik informuje o tym najbliższego współpracownika podając jednocześnie swoje miejsce pobytu, bądź umieszcza na drzwiach kartkę podając numer pokoju, w którym można uzyskać informację. §39. Zastępstwo pracowników nieobecnych ustalają ich przełożeni, kierując się zasadą sprawnego i prawidłowego wykonywania zadań Starostwa. Nieobecność pracownika nie może spowodować niewłaściwego lub nieterminowego załatwienia sprawy.

                                                         ROZDZIAŁ X

Zwolnienia od pracy, urlopy wypoczynkowe, szkoleniowe, bezpłatne, delegacje §40. 1. Czas pracy powinien być wykorzystany na pracę zawodową. 2. Załatwianie spraw społecznych, osobistych i innych niezwiązanych z obowiązkami służbowymi odbywa się w czasie wolnym od pracy. 3. W wyjątkowych sytuacjach pracownik może być zwolniony od pracy, na jego pisemny wniosek , na czas niezbędny do załatwiania ważnych spraw osobistych lub rodzinnych, które wymagają zwolnienia w godzinach pracy. Czas zwolnienia od pracy pracownik odpracowuje zgodnie z terminem podanym we wniosku. §41.1. Sposób usprawiedliwiania nieobecności w pracy i przypadki w których pracownikowi przysługuje zwolnienie od świadczenia pracy reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (t.j. Dz. U. z 2014r. poz. 1632).

2.Informuje się, że zgodnie z § 2 ust. 2 w/w rozporządzenia : „ W razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy, pracownik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Jeżeli przepisy prawa pracy obowiązujące u danego  pracodawcy nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika w pracy, zawiadomienia tego pracownik dokonuje osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stempla pocztowego”. §42. 1. Udzielenie urlopu następuje na podstawie pisemnego wniosku złożonego na stanowisku ds. kadr. 2. Wniosek o udzielenie urlopu zostaje złożony w rejestrze urlopów pracowniczych. 3. Wnioski urlopowe podpisuje:

1/ Staroście –  Sekretarz Powiatu,

2/ Wicestaroście – Starosta, 3/ Sekretarzowi Powiatu, Skarbnikowi Powiatu – Starosta lub pod jego nieobecność Wicestarosta, 4/ pozostałym pracownikom – Starosta, Wicestarosta, Sekretarz Powiatu po uprzedniej akceptacji bezpośredniego przełożonego. §43. 1. Wystawianie i ewidencjonowanie delegacji służbowych w rejestrze delegacji prowadzone jest w Wydziale Organizacyjnym Starostwa.

2.Delegacje podpisuje:

1) Starosta – Wicestaroście,

2) Starosta, Wicestarosta – Sekretarzowi Powiatu, Skarbnikowi Powiatu,

3) Starosta, Wicestarosta, Sekretarz Powiatu – pozostałym pracownikom Starostwa,

4) Sekretarz Powiatu – Staroście.

                                                           ROZDZIAŁ XI

                                                        Monitoring wizyjny §44. Celem zastosowania systemu monitoringu jest zapewnienie bezpieczeństwa pracowników oraz osób przebywających na terenie Starostwa. Ze względu na to, iż Starostwo jest miejscem publicznym odwiedzanym przez dużą ilość osób, istnieje również prawnie usprawiedliwiony cel rejestracji zdarzeń w zakresie kradzieży oraz dewastacji mienia. System rejestracji takich zdarzeń umożliwi identyfikację sprawców oraz odzyskanie potencjalnie utraconego mienia. §45. 1.W Starostwie system monitoringu składa się z następujących elementów:

1/ w budynku przy ul. Gen. Józefa Hallera 9 – 13 kamer rejestrujących zdarzenie oraz  urządzenie rejestrujące oraz zapisujące materiał wideo na nośnikach magnetycznych,

2/ w budynku przy. ul. Wojska Polskiego 173 – 5 kamer rejestrujących zdarzenie oraz  urządzenie rejestrujące oraz zapisujące materiał wideo na nośnikach magnetycznych. 2. Rejestracja i zapisywanie materiału wideo na urządzeniu twardodyskowym lub nośniku zewnętrznych podlega obraz video bez rejestracji dźwięku. §46. Monitorowaniem objęto części zewnętrzne i wewnętrzne infrastruktury budynku przy ul. Gen. Józefa Hallera 9 i przy u. Wojska Polskiego 173. §47.1. Materiały pozyskane z monitoringu będą wykorzystane wyłącznie w celu określonym w § 44. 2. Dostęp do materiałów pozyskanych z monitoringu mają jedynie osoby, które są upoważnione do przetwarzania zawartych tam danych. 3. Materiały pozyskane z monitoringu będą przechowywane przez okres 21 dni. 4. Pracownik, którego dane znajdują się w materiałach pozyskanych z monitoringu, ma prawo dostępu do tych danych, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także przysługuje mu prawo do wniesienia sprzeciwu.

                                                               ROZDZIAŁ XII

                                                   Przepisy przejściowe i końcowe §48. 1. Regulamin zostaje wprowadzony na czas nieokreślony. 2. Zmiana regulaminu może nastąpić w trybie przewidzianym dla jego wydania. §49. Integralną część niniejszego regulaminu stanowią następujące załączniki ;

1/ załącznik nr 1   – Wykaz prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia Kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią zatrudnionym w Starostwie,

2/ załącznik nr 2  – Tabela norm przydziału środków ochrony indywidualnej oraz odzieży roboczej i obuwia roboczego dla pracowników obsługi Starostwa, §50. W sprawach nie unormowanych niniejszym regulaminem stosuje się przepisy Kodeksu pracy, aktów wykonawczych prawa pracy. §51. Wykonanie zarządzenia powierzam Sekretarzowi Powiatu. §52. Traci moc zarządzenie Nr 507/09 Starosty Świeckiego z dnia 10 września 2009 roku w sprawie Regulaminu Pracy Starostwa Powiatowego w Świeciu. §53. 1. Regulamin pracy wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników poprzez ogłoszenie w folderze sieciowym nazywanym „Publiczny”, w elektronicznej poczcie służbowej Starostwa Powiatowego w Świeciu oraz poprzez zawieszenie na tablicy informacyjnej znajdującej się na parterze w budynku Starostwa.

STAROSTA Barbara Studzińska

 
    • Rodzaj aktu prawnego Zarządzenie Starosty
    • Rok podjęcia (podpisania) 2019
    • Status Obowiązujący
    • Sesja Nie dotyczy
    • Data podjęcia (podpisania) 16.08.2019
    • Data rozpoczęcia obowiązywania 02.09.2019
    • Data wejścia w życie 02.09.2019
    • Data publikacji w dzienniku urzędowym Nie opublikowano
    • Nr publikacji w dzienniku urzędowym Nie dotyczy
    • Pozycja w dzienniku urzędowym Nie opublikowano
    • Nr aktu prawnego 26/19
    • Czego dotyczy dodawany akt prawny wprowadzenia Regulaminu pracy Starostwa Powiatowego w Świeciu.
    • Podstawa prawna wydania art. 104 §1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2019r., poz. 1040) oraz § 47 Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Świeciu
    • Grupa aktów prawnych Zarządzenie Starosty
    • Typ treściAkty prawne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>