- Gackowska Małgorzata – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu
- Gapska–Kostrzewa Karolina – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu
- Kasica Karolina – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu
- Studzińska Barbara – Starosta Powiatu
- Wolska Katarzyna – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świeciu
- Woźniak Dariusz – Skarbnik Powiatu.
Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Pan Szczepan Nowakowski, który powitał obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdził quorum pozwalające podejmować uchwały Komisji i przedstawił proponowany porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie:
- Sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, w tym analiza wykorzystanych środków.
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.
- Sprawy bieżące.
Pani Karolina Gapska–Kostrzewa przedstawiła Sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 19 marca 2019r.).
Do Sprawozdania żadnych zapytań i merytorycznych uwag nie zgłoszono.Pani Karolina Gapska–Kostrzewa przedstawiła Sprawozdanie z efektów pracy organizatora rodzinnej pieczy zastępczej (Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 19 marca 2019r.).
Pan Andrzej Kowalski zapytał o obłożenie w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Świeciu.
Pani Karolina Gapska–Kostrzewa odpowiedziała, że obłożenie jest ok 30% w roku.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał o przyczynę wydania 7 opinii negatywnych rodzinom zastępczym.
Pani Karolina Gapska–Kostrzewa odpowiedziała, że świadczą o tym negatywne wyniki badań psychologicznych pod względem predyspozycji, motywacji i osobowości. Zdarzają się sytuacje, że rodzina uzyskawszy negatywną opinię PCPR i tak zostaje ustanowiona rodziną zastępczą. Poinformowała, że rodziny spokrewnione mają taką opinię sporządzoną raz, a zawodowe i niezawodowe ponawiane co dwa lata.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał czy są sytuacje, gdy dzieci zabierane są biologicznym rodzicom z powodu ubóstwa.
Pani Karolina Gapska–Kostrzewa odpowiedziała, że w postanowieniach sądu nie ma nigdy przyczyn, więc nie wiemy, czym sąd się kierował. Później takie informacje zbieramy z ośrodków pomocy społecznej. Wynika z nich, że sytuacje, o których wspomniał radny się nie zdarzają. Na umieszczenie dzieci w pieczy nakłada się kilka czynników łącznie: bieda, uzależnienie rodziców bądź poważne zaniedbania rodziców względem dzieci.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska wskazała na brak materiałów, więc nie ma się do czego odnieść.
Pan Andrzej Kowalski powiedział, że wszystkie materiały są dołączone w programie eSesja do zakładki „sesja”.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska powiedziała także, że w dniu dzisiejszym otrzymała materiały, które mają być omawiane na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Infrastruktury i Gospodarki.
Pan Dariusz Woźniak odnośnie materiałów dla Komisji Infrastruktury i Gospodarki powiedział, że na posiedzeniu Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej radna Iwona Manys zwracała uwagę, że nie otrzymała materiałów. Zostało to sprawdzone. Okazało się, że zostały one członkom Komisji wysłane 21 lutego 2019r. Skarbnik polecił dosłać jeszcze te, o których mówi radna, mimo, że tamte były wystarczające.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała Dyrektor PCPR czy była w posiadaniu sprawozdań w dniu 15.03.2019r.
Pani Karolina Gapska–Kostrzewa potwierdziła.Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska powiedziała, że w takim razie należało je dołączyć tak jak do Komisji Infrastruktury i Gospodarki.
Pani Barbara Studzińska zadeklarowała wyjaśnienie tej sprawy.Pani Agnieszka Wnęk powiedziała, że wszystkie materiały zostały dołączone do zakładki „sesja”, więc do zakładek komisji już nie.
Pan Andrzej Kowalski potwierdził, że wszystkie materiały są w zakładce „sesja”.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska uważa, że muszą być także dołączone do zakładki „komisja”.
Pan Szczepan Nowakowski zrozumiał radną, że te same materiały mają być podłączane dwukrotnie pod dwie zakładki.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska nie zamierza sprawdzać w zakładce „sesja”, kiedy zostały dołączone materiały.
Pan Szczepan Nowakowski nie widzi potrzeby, aby dołączać te same materiały dwa razy. Na sugestię radnej Katarzyny Kaczmarek-Sławińskiej, że taki sposób jest uciążliwy dla nowych radnych przychylił się do jej rozwiązania. Następnie zapytał o inwestycję w Domu Dziecka w Bąkowie.
Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że inwestycja jest w trakcie realizacji.
Pani Małgorzata Gackowska przedstawiła Informację o sytuacji sanitarno–epidemiologicznej w powiecie świeckim (Informacja stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 19 marca 2019r.).
Pan Andrzej Kowalski zapytał czy poprawiła się kondycja finansowa pracowników Sanepidu.
Pani Małgorzata Gackowska odpowiedziała, że teoretycznie tak, bo w życie weszła ustawa, która ma gwarantować coroczne podwyżki. Z tym, że nie ma tego zagwarantowanego w budżecie. Wobec tego musiała korzystać z własnych środków kosztem premii. W tym roku nie wiadomo czy kolejna podwyżka dojdzie do skutku, ponieważ Główny Inspektor dąży bardzo do tego abyśmy weszli z powrotem w strukturę pionów. Jeśli do tego dojdzie, to niestety nie będzie nas dotyczyć ustawa o podwyżkach.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał jak w poszczególnych gminach wygląda jakość wody.
Pani Małgorzata Gackowska odpowiedziała, że żadna gmina w ubiegłym roku nie miała większego przekroczenia niż jedna bakteria z grupy e. Coli. W razie przekroczeń wysyłamy komunikaty do wójtów i burmistrzów, a oni dalej do mieszkańców.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał, co w sytuacji, gdy od wójtów i burmistrzów nie ma takiej informacji (brak kurend).
Pani Małgorzata Gackowska odpowiedziała, że należy to zgłosić do Inspekcji, a ta wyciąga konsekwencje w postaci kary. Nie sprawdzamy włodarzy gmin czy przekazują informacje mieszkańcom, bo to ich obowiązek.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał o sytuację sanitarną w szpitalach.
Pani Małgorzata Gackowska powiedziała, że systematycznie co roku są prowadzone kontrole szpitala i nakładane nowe nakazy. W zeszłym roku były dwa zakażenia wewnątrzszpitalne. Jednym z nich było rozprzestrzenienie się rota wirusów na oddziale dziecięcym. W tym przypadku ewidentnie personel nie zachował procedur czystościowych. Drugim to rozprzestrzenienie clostridium. Bakteria ta bytuje u człowieka, jako flora fizjologiczna natomiast u osób w bardzo podeszłym wieku występuje w formie niefizjologicznej. Tu także doszło do zakażenia szpitalnego przez niezachowanie przez personel reżimu sanitarnego.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał czy w sytuacji clostridium może dojść do zakażenia sepsą.
Pani Małgorzata Gackowska zaprzeczyła i wyjaśniła, że są to dwie różne rzeczy. Sepsa to niekontrolowany rozwój każdej bakterii i dotyczy jednego człowieka, a nie zakażenia szpitalnego. Tu konieczne jest wdrożenia szybkiego leczenia antybiotykowego. Sepsa się nie rozprzestrzenia.
Do pkt. 2Pani Katarzyna Wolska przedstawiła Informację Powiatowego Inspektora Weterynarii (Informacja stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 19 marca 2019r.).
Pan Andrzej Kowalski zapytał o płace pracowników Inspekcji.Pani Katarzyna Wolska odpowiedziała, że żadna ustawa nie stanowi o podwyżkach dla pracowników inspekcji weterynaryjnych, jak w przypadku pracowników Sanepidu. Bardzo ciężko jest nam pozyskać nowych pracowników, obecnie łącznie z nią pracuje 3 lekarzy, z czego jeden jest w wieku emerytalnym. Na ogłoszony w 2013 roku nabór na lekarza nikt do dnia dzisiejszego nie odpowiedział (nawet nikt nie zadzwonił).
Pan Dariusz Woźniak zapytał ile może zaproponować nowemu pracownikowi, który byłby lekarzem weterynarii.
Pani Katarzyna Wolska odpowiedziała, że 2600 zł. brutto. Zaznaczyła, że posiłkuje się osobami po studiach w kierunku zootechnika, rolnictwo, które mają jeszcze niższe uposażenia.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał o sytuację związaną z afrykańskim pomorem świń.
Pani Katarzyna Wolska odpowiedziała, że na terenie naszego powiatu jak i województwa nie było ani jednego przypadku w ciągu ostatnich 5 lat. Aczkolwiek udowodnione jest naukowo, że na tę chwilę nie występują nowe ogniska tej choroby. Naukowcy zauważyli także, że wirus ten atakuje trzodę chlewną sezonowo, a rozprzestrzenia się 2 km na miesiąc. W tym roku jest tylko jedno ognisko w Województwie Warmińsko-Mazurskim. Zaznaczyła, że najgorszym zagrożeniem w tym wypadku jest czynnik ludzki.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał czy w tym względzie prowadzone sią szkolenia hodowców.
Pani Katarzyna Wolska odpowiedziała, że prowadzone są szkolenia dla hodowców trzody chlewnej, myśliwych i leśniczych. Prowadzimy również dystrybucję ulotek. Poza tym robimy kontrole bioasekuracji, a te wypadają naprawdę różnie. Wskazała, że bardziej świadomi są rolnicy mający duże hodowle.
Pan Szczepan Nowakowski odnośnie odstrzału sanitarnego dzików zapytał ile dzików jest na naszym terenie, bo są one głównymi nosicielami ASF.
Pani Katarzyna Wolska wyjaśniła, że odstrzał redukcyjny różni się od normalnej gospodarki populacją dzika tym, że większy nacisk kładzie się na pozyskiwanie osobników żeńskich powyżej 35 kg, bo są zdolne do rozrodu. Zgodnie z wytycznymi Ministra Środowiska stan dzików na terenie całego kraju powinien być zredukowany do poziomu 0,1 dzika na 1 km2 powierzchni. Czyli w przypadku naszego powiatu powinno to być 150 dzików. Według szacunkowych wyliczeń przekazywanych corocznie w marcu przez koła łowieckie do nadleśnictw stan dzików w 2017 roku wynosił 592 sztuki a w 2018 r. 202 sztuki, czyli zbliżył się do rekomendowanego poziomu zagęszczenia. Sezon łowiecki jest liczony od 1 kwietnia do 31 marca, więc z tego ostatniego sezonu ostatecznych informacji nie posiadamy, aczkolwiek w sezonie łowieckim 2016/2017 pozyskano 1337 dzików przy planie 1754 sztuki, a w 2017/2018 pozyskano 1313 dzików przy planie 1062 szt.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał czy dziki na naszym terenie są nosicielami ASF i czy nie jest przypadkiem tak, że chore padłe zwierzęta są przewożone do kraju zza wschodniej granicy.
Pani Katarzyna Wolska powiedziała, że wszystkie próbki od dzików na naszym terenie są ujemne. Bezdyskusyjnie trzeba stwierdzić, że ten wirus już w populacji istnieje i jeśli jest bardzo oporny na działanie czynników środowiskowych i rzeczywiście przeżywa, to tych ognisk jest bardzo dużo. Jeśli choroba dostanie się do danej populacji to te sztuki rzeczywiście padają. Zauważano również ostatnio przeżywalność dzików, bo gdy zwierzę ma kontakt z wirusem zwalcza go i to potwierdzają wyniki badań.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał czy zakłady przetwórstwa mięsnego są kontrolowane bez przerwy czy wyrywkowo.
Pani Katarzyna Wolska odpowiedziała, że co roku opracowywany jest harmonogram kontroli wszystkich podmiotów w oparciu o wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii. Podmioty, w których wcześniej stwierdzono jakieś nieprawidłowości w kolejnym roku mają kontrole częściej. Każdy podmiot jest skontrolowany minimum raz w roku, chodzi o dużą kontrolę okresową, obejmującą wszystkie aspekty działalności. Są oprócz tego kontrole doraźne dotyczące tylko i wyłącznie wybranego działu.
Pan Marcin Podgórski zapytał o ostatnią sytuację z jedną z firm na terenie Powiatu, gdzie w wyrobach stwierdzono salmonellę.
Pani Katarzyna Wolska wyjaśniła, że firma ta, jako zakład produkujący ma także swój harmonogram wykonywania badań właścicielskich, które przeprowadzane są z większą częstotliwością niż kontrole Inspekcji, które weryfikują badania wykonane przez zakład. Salmonella została stwierdzona właśnie podczas badania właścicielskiego w mięsie garmażeryjnym i metce łososiowej. W momencie, gdy podmiot zgłosił do nas tę sytuację, wydałam decyzję nakazującą wstrzymanie produkcji wyrobów surowych do czasu podjęcia skutecznych działań. Zakład starał się ustalić źródło zakażenia i prawdopodobnie było ono związane z tym, że przetwarzane jest tam również mięso drobiowe. Po dokonaniu niezbędnych czynności wystąpiono do Inspekcji o możliwość wyprodukowania partii próbnej. Kolejno została pobrana urzędowa próbka tych asortymentów i zbadana przez zakład higieny weterynaryjnej w Toruniu. Wyniki, które dziś otrzymała są ujemne. Gdy taka sytuacja zachodzi zakład ma obowiązek zwiększenia częstotliwości pobierania próbek (wcześniej raz na 2 tygodnie, teraz raz na tydzień przez najbliższe 30 tygodni).
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała o przyczynę mandatów nakładanych na hodowców.
Pani Katarzyna Wolska odpowiedziała, że chodzi głównie o niedopełnianie obowiązków związanych z identyfikacją i rejestracją zwierząt (sztuki są niezakolczykowane, nie terminowo zgłoszone albo nieoznakowane).
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała o liczbę szkoleń związany z ASF.
Pani Katarzyna Wolska odpowiedziała, że w zeszłym roku takie szkolenie było przeprowadzone w każdej gminie. Oprócz tego w Inspekcji szkolono leśniczych i myśliwych.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała ile osób skorzystało z tych szkoleń.
Pani Katarzyna Wolska wskazała na znaczącą liczbę uczestników. Poza tym prowadzone są szkolenia na bieżąco podczas kontroli. Ze świadomością jest rożnie, ale nie wydaliśmy żadnej decyzji zakazującej utrzymywania świń. Tam gdzie stwierdzono nieprawidłowości wydano decyzję z terminem wyeliminowania uchybień.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała, jaki procent gospodarstw robi zestawienie końcowe w grudniu, jeśli chodzi o stan pogłowia, bo jest dużo pustych nieaktywnych siedzib stad.
Pani Katarzyna Wolska potwierdziła, że jest bardzo dużo nieaktywnych siedzib stad. Swego czasu przeprowadzaliśmy kontrole, które nie pozwalałyby na oflagowanie stada, a ono było puste, nic się nie działo, nie było żadnych przemieszczeń i urodzin żadnych zwierząt. Co roku od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otrzymujemy dane z wykazem siedzib świńskich, bydlęcych, owiec i kóz. Funkcjonujący w Inspekcji system internetowy rejestruje wszystkie próbki, dzięki czemu widać hodowców i to, jakie posiadają zwierzęta. Pomimo wykreślenia tych siedzib stad to informacje i tak do nas wracają.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała o współpracę z Policją w kwestii tego, że przez Powiat Świecki biegnie ścieżka handlarzy z Warmii i Mazur.
Pani Katarzyna Wolska odpowiedziała, że Inspekcja jest w stałym i bardzo dobrym kontakcie z Policją jak i Inspekcją Transportu Drogowego.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał, kto decyduje o liczbie pracowników Inspekcji.
Pani Katarzyna Wolska odpowiedziała, że są to decyzje odgórne.
Następnie dyskutowano o wynagrodzeniach i liczbie pracowników Inspekcji.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała jak szybko Inspekcja powiadamia podmioty o kontroli.
Pani Katarzyna Wolska odpowiedziała, że kontrole dzielą się na zapowiedziane i niezapowiedziane. Najczęściej informujemy z 24 godzinnym wyprzedzeniem, aby ktoś kompetentny był podczas takiej kontroli.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska powiedziała, że wektorem rozprzestrzeniania się ASF jest człowiek a nie dzik. Zwierzę to, gdy zachoruje dostaje 40 stopniowej gorączki i oddala się od stada by się schłodzić w kierunku wodnistych terenów i tam zdycha.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację tych zadań w Powiecie Świeckim w 2019 roku (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 19 marca 2019r.).
Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2019 (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 19 marca 2019r.) ze szczególnym uwzględnieniem zmian związanych z inwestycjami drogowymi.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała o zakres robót na drodze Lipinki-Zdrojewo. Uważa, że kwota 900 000 zł. jest zbyt niska na 4 km odcinek.
Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że całość będzie kosztować 1 800 000 zł., a 900 000 zł. to udział własny powiatu. Poza tym odcinek będzie 3,5 kilometrowy. Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu będzie obecny na posiedzeniu Komisji Infrastruktury i Gospodarki, więc będzie mógł wówczas szczegółowo przedstawić zakres tego zadania.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała czy dokumentacja jest zrobiona na całość drogi.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział przecząco i dodał, że dokumentacja jest wykonana jedynie na ten odcinek.
Pan Andrzej Kowalski wskazał na swoją prośbę na poprzednim posiedzeniu Komisji odnośnie przedstawienia informacji dotyczącej partycypacji gmin w kosztach inwestycji drogowych.
Pan Dariusz Woźniak zapewnił, że radny otrzyma taka informację i zapytał czy chodzi o cały okres czy jedynie rok budżetowy.
Pan Andrzej Kowalski odpowiedział, że chodzi mu o rok budżetowy.
Pan Szczepan Nowakowski poprosił, aby dołączyć informację o chodnikach.
Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że na ten moment osobne inwestycje chodnikowe nie są realizowane, poza tymi w trakcie inwestycji drogowych jak np. przy okazji remontu drogi Lniano-Tleń.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska wskazała na jedną z dróg w Gminie Nowe i powiedziała, że mieszkańcy zgłosili się do niej w sprawie potrzeby budowy przy niej chodnika. Rozmawiała z Dyrektorem PZD, który stwierdził, że nie jest on przewidziany. Natomiast Burmistrz Nowego stwierdził, że nikt z nim o chodniku w ogóle nie rozmawiał.
Pani Barbara Studzińska wyjaśniła, że Zarząd Powiatu jest nastawiony na remonty dróg i często sam decyduje o tym, by nie budować chodników.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska powiedziała, że Burmistrz Nowego jest chętny na sfinansowanie budowy wspomnianego chodnika. Część chodników gmina Nowe budowała sama, chociażby ten, który jest przy drodze powiatowej w kierunku Twardej Góry.
Pan Dariusz Woźniak powiedział, że nie było możliwości korekty zadania, o którym mówi radna Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, bo wniosek o dofinansowania został już złożony.
Pani Barbara Studzińska nie widzi przeszkód, aby wspomniany chodnik zrobić w przyszłości. Zaznaczyła, że decyzja, aby zrealizować inwestycję drogową bez chodnika zapadła w poprzedniej kadencji Rady Powiatu.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zaproponowała Staroście udział w wyjazdowym posiedzeniu Komisji Infrastruktury i Gospodarki, podczas którego radni zobaczą miejsce gdzie potrzebny jest wspomniany chodnik.
Pan Dariusz Woźniak wskazał na znaczący wzrost cen budowy chodników. Powiedział przy tym, że w pierwszej kolejności staramy się zrealizować program drogowy, który zatwierdziła Rada Powiatu.
Następnie dyskutowano o jakości wyremontowanych dróg i znaczącym wzroście cen ich budowy. Do pkt. 3 W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu. Na tym posiedzenie zakończono. Protokolant: Agnieszka Wnęk Biuro RadyPrzewodniczący Komisji Polityki Finansowej
(Szczepan Nowakowski)