PROJEKT
Protokół Nr XLII/18
sesji Rady Powiatu Świeckiego odbytej w dniu 26 września 2018 r.
w sali Nr 315 Starostwa Powiatowego w Świeciu przy ul. Gen. Józefa Hallera 9.
Sesję rozpoczęto o godz. 13:00
zakończono o godz. 15:20
Radni obecni wg załączonej listy obecności.
Zaproszeni goście wg załączonej listy obecności.
Do punktu 1 porządku dziennego.
Otwarcia obrad dokonał Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Pan Adam Knapik, który powitał obecnych na sesji radnych oraz zaproszonych gości. Następnie, na podstawie listy obecności stwierdził, że w sesji uczestniczy 13 radnych, co stanowi quorum pozwalające obradować i podejmować prawomocne rozstrzygnięcia.
(na sesję przybył radny Sz. Nowakowski)
Do punktu 2 porządku dziennego
Pan Adam Knapik odnośnie porządku obrad XLII sesji, który został radnym przesłany (zawiadomienie w załączeniu) zaproponował jego uzupełnienie, poprzez dodanie w punkcie 12. Podjęcie uchwał:
- jako podpunktu 12e:
w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Warlubie, (dotychczasowy punkt 12e otrzymuje oznaczenie 12f)
- podpunktu 12g:
w sprawie określenia szczegółowych zasad wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasad tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasad promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych i formalnych wymogów, jakim muszą odpowiadać składane projekty.
Proponowaną zmianę przyjęto jednomyślnie, 14 głosami za.
Wobec braku innych wniosków zmieniony porządek obrad został wyświetlony w formie pokazu slajdów, po czym Wiceprzewodniczący poddał go pod głosowanie.
Rada Powiatu jednomyślnie, przy 14 głosach za, przyjęła porządek obrad w brzmieniu:
- Otwarcie XLII sesji.
- Przyjęcie porządku obrad.
- Przyjęcie protokołu poprzedniej sesji.
- Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
- Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatu z działań w okresie międzysesyjnym.
- Interpelacje i zapytania radnych.
- Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
- Informacja o funkcjonowaniu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu.
- Informacja o funkcjonowaniu Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świeciu.
- Informacja o funkcjonowaniu NZOZ Nowy Szpital w Świeciu.
- Informacja o funkcjonowaniu państwowego ratownictwa medycznego na obszarze Powiatu Świeckiego.
- Podjęcie uchwał:
- a) w sprawie zmiany uchwały nr XXXVII/238/18 z dnia 28 marca 2018 roku w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację tych zadań w Powiecie Świeckim w 2018 roku,
- b) zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego, określenia zasad i rozmiaru obniżek w wymiarze zajęć oraz zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dla niektórych nauczycieli,
- c) w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2018,
- d) w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Świecie,
- e) w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Warlubie,
- f) w sprawie zmiany Statutu Powiatu Świeckiego,
- g) w sprawie określenia szczegółowych zasad wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasad tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasad promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych i formalnych wymogów, jakim muszą odpowiadać składane projekty.
- Wolne wnioski.
- Zakończenie.
Do punktu 3 porządku dziennego.
Pan Adam Knapik stwierdził, że protokół poprzedniej sesji został wyłożony do wglądu w Biurze Rady oraz zamieszczony na stronie BIP Starostwa Powiatowego i zapytał, czy ktoś z radnych wnosi do niego uwagi lub uzupełnienia.
Wobec braku uwag poddał protokół pod głosowanie.
Rada Powiatu jednomyślnie, przy 14 głosach za, przyjęła protokół poprzedniej sesji.
Do punktu 4 porządku dziennego.
Pan Franciszek Koszowski przedstawił Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym (opracowanie w załączeniu). Dokument ten w formie elektronicznej został przesłany wszystkim radnym.
Mówiąc o odbytym 19 września 2018 roku w Tleniu posiedzeniu Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko – Pomorskiego poinformował, iż wypracowane tam zostało stanowisko odnośnie finansowania szpitali i wynagradzania pielęgniarek. Dodał, że w poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim odbędzie się jeszcze spotkanie na ten temat, pod patronatem Przewodniczącego Sejmiku, dla prezesów i dyrektorów szpitali oraz starostów.
Odnosząc się do odbioru drogi powiatowej nr 1212C Brzemiona – Drzycim, który odbył się 21 września 2018 roku skomentował, że prace przy inwestycjach drogowych powoli dobiegają końca i poinformował, iż 2 października planowany jest odbiór drogi powiatowej 1213C Osie – stacja kolejowa – Drzycim.
Nawiązując do odbytego 25 września 2018 roku w Starostwie Powiatowym spotkania z Wójtami i Burmistrzami dotyczącego budowy sieci światłowodowych na terenie Powiatu Świeckiego poinformował, że firma z Poznania deklaruje, że wybuduje nieodpłatnie sieci światłowodowe we wszystkich gminach pod warunkiem, że jako zarządcy dróg (powiatowych i gminnych) obniżymy im do symbolicznej złotówki stawki za zajęcie pasa drogowego. Mówiąc o korzyściach związanych z realizacją tej inwestycji zasugerował, że na październikowej sesji Rada Powiatu mogłaby taką uchwałę podjąć zastrzegając, iż obniżenie stawek byłoby tylko pod światłowód i nie dotyczyłoby innych mediów. Stwierdził, że są to ostatnie środki unijne z obecnego rozdania i jest szansa, aby nasi mieszkańcy za darmo mieli do domów doprowadzony światłowód.
(w trakcie wystąpienia na sesję przybyli radni A. Gatner i G. Tomaszewski, salę obrad opuścił, a następnie wrócił radny M. Podgórski)
Do punktu 5 porządku dziennego.
Pan Grzegorz Chmielewski prezentując sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatu z działań w okresie międzysesyjnym poinformował, że uczestniczył w następujących wydarzeniach:
- 9 września 2018 r. – Dzień Bałabuna, czyli Święto Kociewskiego Ziemniaka na Zamku w Świeciu,
- 9 września 2018 r. – obchody 79 rocznicy walk XVI Pułku Ułanów Wielkopolskich pod Bukowcem (w uroczystości udział wzięli również radni Grzegorz Tomaszewski i Szczepan Nowakowski),
- 5 września 2018 r. – otwarcie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Nowym Szpitalu w Świeciu,
- 10 września 2018 r. – posiedzenie Zarządu Powiatu,
- 21 - 22 września 2018 r. – Kujawsko-Pomorskie Forum Przewodniczących Rad Gmin i Powiatów w Inowrocławiu,
- 25 września 2018 r. – posiedzenie Zarządu Powiatu.
Do punktu 6 porządku dziennego.
Pan Adam Knapik poinformował, że do momentu rozpoczęcia sesji nie wpłynęła żadna interpelacja i zapytał, czy ktoś z radnych chce wnieść zapytanie.
Żadnych zapytań nie wniesiono.
Do punktu 7 porządku dziennego
Pan Adam Knapik przypomniał, że na poprzedniej sesji wpłynęło zapytanie odnośnie bezpieczeństwa związanego z infrastrukturą sieci telekomunikacyjnej; udzielono na nie odpowiedzi pisemnej, z którą radni mieli możliwość się zapoznać.
Do punktu 8 porządku dziennego.
Pani Hanna Jurek na prośbę Wiceprzewodniczącego w formie pokazu slajdów przedstawiła informację o funkcjonowaniu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu. Zawierające przedstawione dane opracowanie stanowi załącznik do protokołu.
Podsumowując stwierdziła, że mimo pomysłów dyrektora i zespołu Poradni, a także wniosków i sugestii korzystających z niej osób nie udałoby się zrealizować tego, co przedstawiła bez wsparcia ze strony Powiatu. Podkreśliła zaangażowanie Starosty i Wicestarosty, którzy przychodzą na każde zaproszenie i interesują się problemami Poradni. Zapewniła, że placówka jest dziś naprawdę na wysokim poziomie: może chwalić się posiadanymi narzędziami do diagnozy oraz wyposażeniem, jest tam przytulnie i ładnie, a będzie jeszcze lepiej. Kierując słowa podziękowania do Rady Powiatu, w tym Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego zaakcentowała, iż wszystkie prośby, z jakim się zwracała były załatwiane pozytywnie, a posiedzenia Komisji były okazją do odpowiedzi na zadawane przez Radnych pytania, przedstawienia potrzeb oraz tego, co zostało zrobione. Kończąc w imieniu swoim oraz pracowników PPP podziękowała radnym za życzliwość i wsparcie.
(w trakcie wystąpienia salę obrad opuścili, a następnie wrócili radni T. Gajewski, A. Gatner i Sz. Nowakowski, salę obrad opuścił radny G. Chmielewski)
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag.
Do punktu 9 porządku dziennego.
Pani Alina Kot-Czerwińska na prośbę Wiceprzewodniczącego w formie pokazu slajdów przedstawiła informację o funkcjonowaniu Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świeciu. Zawierające przedstawione dane opracowanie stanowi załącznik do protokołu.
Dodała, iż w styczniu udało się odświeżyć pomieszczenia czytelni, co było możliwe dzięki przyznanej dotacji. Zapowiedziała, że na rok następny planuje odświeżenie pozostałych pomieszczeń, gdyż jest taka potrzeba. Podkreśliła, że Bibliotekę odwiedza wiele osób i powinna ona prezentować się jak najlepiej. Wyraziła nadzieję, że tak, jak do tej pory będzie mogła liczyć na wsparcie radnych.
(w trakcie wystąpienia salę obrad opuściły radne B. Studzińska i B. Sternal-Wolańczyk, na sesję przybył radny P. Szewczuk)
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag.
Do punktu 10 i 11 porządku dziennego.
Pan Andrzej Brymora na prośbę Wiceprzewodniczącego przedstawił informację o funkcjonowaniu NZOZ „Nowy Szpital” w Świeciu oraz o funkcjonowaniu państwowego ratownictwa medycznego na obszarze Powiatu Świeckiego. Przekazane radnym opracowania: „Wykonanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia styczeń – sierpień”, zestawienie „Plan inwestycji i zakupów 2018” oraz „DZIAŁALNOŚĆ ZESPOŁÓW RATOWNICTWA MEDYCZNEGO W POWIECIE ŚWIECKIM W 2018 ROKU” stanowią załączniki do protokołu.
(w trakcie wystąpienia na salę obrad wróciły radne B. Studzińska i B. Sternal-Wolańczyk, na salę obrad wrócił radny G. Chmielewski)
Pani Beata Sternal-Wolańczyk zwracając się do Prezesa zapytała, czy wie, do jakiej poradni specjalistycznej jest teraz najdłuższy czas oczekiwania i ile on wynosi (chodzi o kolejkę oczekujących na wizyty pierwszorazowe). Zapytała także, jaki na dzień dzisiejszy jest termin oczekiwania na procedurę endoprotezoplastyki stawu biodrowego.
Pan Andrzej Brymora odpowiedział, że nie sprawdzał tego na dzień dzisiejszy, natomiast najdłuższy czas oczekiwania jest przede wszystkim w poradni endokrynologicznej, także dość długi jest czas oczekiwania do poradni kardiologicznej; oszacował, że termin planowej wizyty u endokrynologa to połowa przyszłego roku. Jednocześnie zaznaczył, że zależy to także od skierowania. Teoretycznie kolejka jest jedna, ale prosimy o to, żeby skierowania były z zaznaczeniem, czy jest tryb pilny, czy standardowy (zwykły). Problem polega na tym, że niestety generalnie trudno o pozyskanie nowych lekarzy, w szczególności endokrynologów (dotyczy to wszystkich poradni) z tego powodu, że ich nie ma, albo nie chcą pracować w ochronie zdrowia finansowanej ze środków publicznych. Jeśli chodzi o zapłatę za te świadczenia Szpital nie może oferować więcej, niż 100% tego, co płaci za taką poradę NFZ, a trzeba jeszcze wykonywać badania. Obecnie w poradni endokrynologicznej przyjmują 2 osoby, co jest wystarczające biorąc pod uwagę niewielki poziom kontraktu i liczbę osób, jakie w jego ramach można przyjąć. Ocenił, że podobna sytuacja jest w całym kraju, a na pewno w naszym województwie jest tak, że te terminy są bardzo długie.
Przechodząc do tematu endoprotezoplastyki stwierdził, że teoretycznie pacjent przychodząc pierwszy raz zapisuje się na termin, który przypada bodajże na 2025 rok, natomiast problem stanowi brak systemu wykreślania kolejkowego, który byłby systemem centralnym. Są to świadczenia, które są też w limicie, ale poza ryczałtem i podobnie, jak w odniesieniu do okulistyki, mimo że są pewne ograniczenia Fundusz raz na jakiś czas, najczęściej na okres 3-miesięczny w danym roku, przekazuje dodatkowe środki finansowe na wykonanie kolejnych zabiegów; taka sytuacja miała miejsce również w tym roku. Miesięcznie w Nowym Szpitalu wykonywano przeszło 20 endoprotez przy limicie rzędu 18 endoprotez w skali miesiąca i teraz NFZ od lipca do września dał nam dodatkowe pieniądze. Nie są to decyzje, o których jesteśmy informowani z wyprzedzeniem i np. w tym roku 20 czerwca dowiedzieliśmy się, że od przyszłego miesiąca będzie można zrobić więcej endoprotez.
Zaznaczył, że nie jest proste, aby poprosić na zabieg kolejne osoby z listy, bo taki pacjent na pewno jest zaskoczony, nie jest jeszcze przygotowany do zabiegu internistycznie, może mieć przeciwwskazania czasowe, czy w ogóle – z różnych powodów – już się nie kwalifikuje do zabiegu, więc ta lista jest bardzo „ruchoma”. Okazuje się np., że pacjent był w tym czasie zapisany również do innych ośrodków i obecnie nie jest zainteresowany wykonaniem u nas endoprotezy, bo jest już po zabiegu. Pacjent, który zgłasza się ze skierowaniem musi być wpisany na końcu tej kolejki, ale tak naprawdę nie wiemy, ile z zapisanych przed nim osób rzeczywiście wymaga wykonania tej procedury. Niestety nie ma centralnego systemu kolejkowego, który pozwalałby to weryfikować.
Średni czas oczekiwania wynosi na pewno powyżej roku, natomiast nie jest to wspomniany okres 5-7 lat, bo Szpital może wpisać pacjentów na tyle zabiegów, ile ma planowo, a jak informował są jeszcze dodatkowe środki, które są przyznawane na kilka miesięcy i to trochę rozładowuje tę kolejkę. Poza tym do kolejki właściwie może wpisać się każdy, bez wcześniejszej weryfikacji lekarza ortopedy operującego, czy dana osoba się do zabiegu kwalifikuje. Zatem najpierw pacjenta, który dość długo oczekiwał lekarz musi poprosić na wizytę do poradni, żeby sprawdzić, czy w ogóle kwalifikuje się on do zabiegu. Oczywiście po wykonaniu zabiegu wykreślamy danego pacjenta z naszej listy oczekujących, natomiast to, co widzimy u siebie w systemie nie daje informacji, czy nie widnieje on gdzieś indziej. Mimo wspomnianych trudności staramy się zachowywać kolejność, w jakiej osoby są zarejestrowane i jest to realizowane. Zaznaczył, że jest lista oczekujących na zabieg, których jak powiedział Szpital wykonuje przeszło 20 miesięcznie, natomiast oprócz tego, bez kolejki są operowani pacjenci, którzy doznali urazu, np. złamania szyjki kości udowej (w trybie „ostrodyżurowym”), które muszą być zoperowane w trybie pilnym i te osoby przesuwają kolejkę oczekujących.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał, czy coś się zmieniło od ostatniego spotkania z „Komisją Zdrowia” odnośnie wypowiedzenia umów o pracę z chirurgami i czy na dzień dzisiejszy jest kim zapełnić tą lukę.
Pan Andrzej Brymora stwierdził, że jak już mówił Oddział będzie funkcjonował i będzie realizował wszystkie świadczenia tak, jak do tej pory. Zapewnił, że spełnia on kryteria, bo jest aktualnie 2 specjalistów chirurgów i 3 rezydentów, w tym 2, którzy będą już składać dokumenty przed specjalizacją (nie są to osoby, które dopiero rozpoczęły staż specjalizacyjny po studiach). Oczywiście trwają poszukiwania, Szpital jest w trakcie zaawansowanych rozmów z kolejnymi osobami i jak już sygnalizował kolejna osoba specjalizująca będzie zatrudniona z dniem 1 stycznia. Jednocześnie zaakcentował, iż decyzja, jaką podjęli ww. lekarze nie znaczy, że Szpital ma teraz przyjąć kogokolwiek i na jakichkolwiek zasadach. Wyraził opinię, że trzeba rozbudować obecny zespół jeszcze o 2 specjalistów i sądzi, iż dokona się to w najbliższych miesiącach; może będą to osoby posiadające także inne podspecjalizacje, które później pozwolą nam nawet rozszerzyć prowadzoną działalność o inne zabiegi. Reasumując oznajmił, że rozmowy trwają, natomiast sama działalność Oddziału będzie prowadzona w takim samym zakresie, jak było do tej pory.
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono więcej pytań ani uwag.
Następnie ogłoszono 15-minutową przerwę.
Po wznowieniu obrad:
(na salę obrad nie wrócili radna B. Studzińska oraz radni A. Kowalski, Sz. Nowakowski, M. Podgórski, J. Stępień i P. Szewczuk)
Do punktu 12a porządku dziennego.
Pani Małgorzata Imiłkowska na prośbę Przewodniczącego przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XXXVII/238/18 z dnia 28 marca 2018 roku w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację tych zadań w Powiecie Świeckim w 2018 roku. Wyjaśniła, że najważniejsza zmiana to przemieszczenie środków z zakresu rehabilitacji zawodowej w kwocie 80 tys. zł na zadania z zakresu rehabilitacji społecznej, związane z dofinansowaniem zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Druga zmiana dotyczy przesunięcia w ramach środków z zakresu rehabilitacji społecznej – z zadań, w których zostały drobne kwoty na zadania, na które zostaną one wykorzystane. Dodała, iż proponowane zmiany zostały pozytywnie zaopiniowane przez Powiatową Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych.
(w trakcie wystąpienia na salę obrad wrócili radni A. Kowalski i Sz. Nowakowski)
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono żadnych pytań ani uwag. W związku z tym przystąpiono do procedury głosowania.
Po przeprowadzeniu głosowania jawnego Przewodniczący stwierdził, że za podjęciem Uchwały Nr XLII/268/18 głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych ani wstrzymujących się nie było, a więc uchwała wchodzi w życie (uchwała w załączeniu).
(salę obrad opuścił radny Sz. Nowakowski)
Do punktu 12b porządku dziennego.
Pan Grzegorz Chmielewski przechodząc do kwestii zmiany uchwały w sprawie określenia zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego, określenia zasad i rozmiaru obniżek w wymiarze zajęć oraz zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dla niektórych nauczycieli stwierdził, że z jego omawianiem trzeba poczekać do czasu powrotu na salę obrad Pani Dyrektor PZEA, która przedstawi to zagadnienie.
Pani Beata Sternal-Wolańczyk zasugerowała przejście w tym czasie do kolejnego punktu porządku obrad lub omówienie zadnienia przez inną osobę, np. Pana Starostę.
Pan Franciszek Koszowski stwierdził, że projekt dotyczy rozliczania wypracowywanych przez nauczycieli nadgodzin.
Pan Adam Knapik doprecyzował, że chodzi o zajęcia realizowane w niedziele lub święta, których 1 godzinę w rozliczeniu czasu pracy liczy się jak dwie godziny przepracowanych zajęć.
Pan Andrzej Łażewski skomentował, że to zagadnienie jest wszystkim znane i nie ma potrzeby jego szerszego omawiania.
Pan Grzegorz Chmielewski zapytał, czy ta sprawa była omawiana na posiedzeniach komisji, na co uzyskał odpowiedź twierdzącą.
Ponieważ do powyższego zagadnienia nie wniesiono żadnych pytań ani uwag przystąpiono do procedury głosowania.
Po przeprowadzeniu głosowania jawnego Przewodniczący stwierdził, że Uchwała Nr XLII/269/18 została podjęta; za jej podjęciem głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych ani wstrzymujących się nie było (uchwała w załączeniu).
(na salę obrad wrócił radny Sz. Nowakowski)
Do punktu 12c porządku dziennego
Pan Dariusz Woźniak na prośbę Przewodniczącego przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2018. Zaznaczył, że projekt ten został przyjęty przez Zarząd w dniu wczorajszym, więc nie był omawiany na posiedzeniach komisji. Szczegółowe dane na temat wprowadzanych zmian zawiera uzasadnienie do uchwały.
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono żadnych pytań ani uwag. W związku z tym przystąpiono do procedury głosowania.
Po przeprowadzeniu głosowania jawnego Przewodniczący stwierdził, że Uchwała Nr XLII/270/18 została podjęta przy 14 głosach za, głosów przeciwnych ani wstrzymujących się nie było (uchwała w załączeniu).
Do punktu 12d porządku dziennego
Pan Grzegorz Chmielewski poprosił Skarbnika Powiatu o przedstawienie kwestii udzielenia pomocy finansowej Gminie Świecie.
Pan Dariusz Woźniak przedstawiając powyższe stwierdził, iż pierwsza uchwała dotyczy udzielenia pomocy finansowej Gminie Świecie na realizację zadania związanego z likwidacją barier transportowych. Wyjaśnił, że jednostka organizacyjna Gminy Świecie, jaką jest Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi w Świeciu uzyskała dofinansowanie z PFRON w wysokości 80.000 zł i środki te przechodzą przez budżet Powiatu. Ponieważ ta jednostka nie ma osobowości prawnej i nie możemy przekazać tych środków wprost do niej, więc udzielamy pomocy finansowej Gminie, która zabezpiecza środki w planie finansowym swojej jednostki i następnie rozlicza nam tę dotację. Zaznaczył, że jest to w 100% finansowane środkami zewnętrznymi z PFRON: w budżecie po stronie dochodowej mamy 80.000 zł jako dotacja z PFRON, a po stronie wydatkowej 80.000 zł jako dotacja dla Gminy Świecie. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej umożliwi przekazanie tej dotacji.
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono żadnych pytań ani uwag. W związku z tym przystąpiono do procedury głosowania.
Po przeprowadzeniu głosowania jawnego Przewodniczący stwierdził, że Uchwała Nr XLII/271/18 w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Świecie na realizację zadania związanego z likwidacją barier transportowych została podjęta jednogłośnie, przy 13 głosach za (uchwała w załączeniu).
Pan Dariusz Woźniak stwierdził, że Powiat Świecki jest partnerem Gminy Świecie w projekcie „Urządzanie ścieżek rowerowych na terenie Gminy Świecie”. W ramach tego projektu Gmina zbudowała ścieżkę rowerową z Gruczna do Świecia, z dofinansowaniem „unijnym”, które było możliwe do uzyskania m.in. dzięki partnerstwu z Powiatem. Partnerstwo Powiatu polega na sfinansowaniu kosztów promocji tego projektu, które zostały wycenione na kwotę 4.300 zł. Podobnie, jak w poprzednim przypadku podjęcie uchwały o udzieleniu pomocy finansowej Gminie Świecie umożliwi przekazanie dotacji.
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono żadnych pytań ani uwag. W związku z tym przystąpiono do procedury głosowania.
Po przeprowadzeniu głosowania jawnego Przewodniczący stwierdził, że za podjęciem Uchwały Nr XLII/272/18 w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Świecie na realizację zadania związanego z promocją budowy ścieżki rowerowej głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było (uchwała w załączeniu).
Do punktu 12e porządku dziennego
Pan Grzegorz Chmielewski poprosił Skarbnika Powiatu o przedstawienie kwestii udzielenia pomocy finansowej Gminie Warlubie.
Pan Dariusz Woźniak stwierdził, że jak już informował omawiając projekt zmian w budżecie wpłynął do nas wniosek o udzielenie pomocy na rzecz pogorzelców z Wielkiego Komorska. Przypomniał, że w pożarze, który miał miejsce 3 sierpnia poszkodowana została 9-osobowa rodzina. Wspólnie uznaliśmy za zasadne, żeby takiej pomocy udzielić i w związku z powyższym przygotowany został niniejszy projekt, gdyż sam zapis w budżecie jest niewystarczający i konieczne jest jeszcze podjęcie odrębnej uchwały o udzieleniu pomocy finansowej.
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono żadnych pytań ani uwag. W związku z tym przystąpiono do procedury głosowania.
Po przeprowadzeniu głosowania jawnego Przewodniczący stwierdził, że Uchwała Nr XLII/273/18 w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Warlubie na realizację zadania związanego z pomocą społeczną została podjęta jednogłośnie, przy 13 głosach za (uchwała w załączeniu).
Do punktu 12f porządku dziennego
Pan Grzegorz Chmielewski przechodząc do kwestii zmiany Statutu Powiatu Świeckiego stwierdził, że przewodniczącym Komisji, która nad tym zagadnieniem pracowała był Pan Adam Knapik, a projekt przedstawi Radca Prawny. Dodał, że projekt omawiano na posiedzeniach komisji, po czym poprosił Pana Piotra Walczaka o jego zaprezentowanie.
Pan Piotr Walczak stwierdził, iż Rada Powiatu Świeckiego obecnej kadencji podjęła się trudu dostosowania Statutu Powiatu Świeckiego do zmienionych przepisów prawa, w szczególności do przepisów ustawy o samorządzie powiatowym. Ocenił, że zmiany te wprowadzają dosyć istotne, wręcz rewolucyjne wymogi do funkcjonowania Rady od przyszłej kadencji po obecnie zarządzanych wyborach. Następnie kolejno omówił proponowane zapisy.
(w trakcie wystąpienia salę obrad opuściła B. Sternal-Wolańczyk)
Pan Wiesław Bagniewski poinformował, że chciał zgłosić poprawkę do Statutu. Następnie zacytował obecne brzmienie Rozdziału IX Pracownicy samorządowi, po czym zaproponował wykreślenie całego punktu 2.
Pan Adam Knapik wyraził opinię, że wykreślenie tego punktu musiałoby być ze zmianą postanowień dodatkowych.
Pan Piotr Walczak ocenił, że jest to dosyć poważna poprawka i trzeba zastanowić się nad jej sformułowaniem. Podkreślił, że poprawki zgłaszane do projektów uchwał powinny być na tyle precyzyjne, aby można było je przegłosować. Następnie otworzył tekst obecnie obowiązującego Statutu Powiatu Świeckiego i poprosił radnego o ponowne wskazanie, którego paragrafu i którego punktu proponowana zmiana dotyczy.
Pan Wiesław Bagniewski odpowiedział, że proponuje w całości wykreślić punkt w rozdziale IX, § 132, który brzmi:
„2. Stosunek pracy może być nawiązany na podstawie wyboru z jednym etatowym członkiem Zarządu.”
Pan Piotr Walczak doprecyzował, czy intencją radnego wnoszącego tą poprawkę jest, aby ww. paragraf składał się tylko z ustępu 1, który mówi:
„1. Z zastrzeżeniem ust. 2 spośród członków Zarządu pracownikami samorządowymi zatrudnionymi na podstawie wyboru są:
1) Starosta,
2) Wicestarosta.”
Po uzyskaniu potwierdzenia ocenił, iż poprawka jest precyzyjna.
Pan Grzegorz Chmielewski poinformował, że zgłoszony przez radnego Wiesława Bagniewskiego wniosek musi zostać poddany pod głosowanie.
Pan Wiesław Bagniewski stwierdził, że proponowana poprawka w statucie jest istotna i w związku z tym prosi, aby wszyscy radni, którzy są dzisiaj na sesji byli obecni.
Pan Grzegorz Chmielewski na komentarze z sali zwrócił uwagę, że Pan Wiesław Bagniewski był w składzie Komisji Statutowej i postawił pytanie, dlaczego wcześniej tej kwestii nie zgłaszał. Po uzyskaniu odpowiedzi radnego, że wniósł takie zastrzeżenie ocenił, iż zostało ono przegłosowane.
Pan Adam Knapik sprostował, że kolega radny faktycznie mówił, że to jest jego pomysł, ale w sposób sformalizowany żadnego głosowania nad tym pomysłem nie było.
Pan Wiesław Bagniewski potwierdził słowa przedmówcy.
Pan Adam Knapik kontynuując powiedział, że dyskutowano o tym na posiedzeniu Komisji i z tego, co pamięta Komisja stwierdziła, że jest to możliwość, a nie przymus i że im Statut jest bardziej elastyczny, tym lepiej.
Pan Wiesław Bagniewski powtórzył, że zgłasza taką poprawkę.
Pan Piotr Walczak stwierdził, że jeżeli ta poprawka miałaby być głosowana, to pod względem techniki legislacyjnej musiałaby ona zostać sformułowana w ten sposób, że w projekcie uchwały w sprawie zmiany Statutu Powiatu Świeckiego należy dodać punkt 26) w brzmieniu: „w § 132 uchyla się ust.2”. Zgadzając się z uwagą Pana Adama Knapika, że radca prawny nie może zgłaszać poprawek dodał, że może jedynie podpowiedzieć, aby tak ta poprawka została sformułowana.
Pan Wiesław Bagniewski potwierdził, że dokładnie tak tą poprawkę formułuje. Na prośbę Przewodniczącego o ponowne sformułowanie poprawki, żeby można poddać ją pod głosowanie powiedział, że wnioskuje, aby w Rozdziale IX w § 132 wykreślić punkt 2:
„Stosunek pracy może być nawiązany na podstawie wyboru z jednym etatowym członkiem Zarządu.”
(na salę obrad wrócili radna B. Sternal-Wolańczyk i radny P. Szewczuk)
Pan Adam Knapik zwrócił uwagę, że procedowany jest projekt uchwały, który zawiera w sobie wszystkie ustalone przez Komisję proponowane zmiany w Statucie; oczywiście każdy radny może zgłosić poprawkę, ale nie do statutu, tylko do tego projektu uchwały.
Pan Piotr Walczak powołując się na spoczywający na nim jako radcy prawnym zatrudnionym w Starostwie obowiązek pomagania radnym w prawidłowym sformułowaniu poprawek powtórzył, że ww. poprawka mogłaby brzmieć w ten sposób, że
w projekcie uchwały w sprawie zmiany Statutu Powiatu Świeckiego w § 1 dodaje się punkt 26) w brzmieniu: „w § 132 uchyla się ust.2”.
Pan Grzegorz Chmielewski powtórzył brzmienie proponowanej poprawki, której wnioskodawcą jest radny Wiesław Bagniewski, po czym poddał ją pod głosowanie.
Po przeprowadzeniu głosowania jawnego Przewodniczący poinformował, że za powyższym wnioskiem głosowało 4 radnych, było 8 głosów przeciwnych i 2 wstrzymujące się, a więc wniosek został oddalony.
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono więcej uwag ani pytań. W związku z tym przystąpiono do procedury głosowania.
Po przeprowadzeniu głosowania jawnego Przewodniczący stwierdził, że za podjęciem Uchwały Nr XLII/274/18 głosowało 12 radnych, 1 osoba była przeciw i 1 się wstrzymała, a więc uchwała została podjęta i jest kierowana do publikacji w Dzienniku Urzędowym (uchwała w załączeniu).
Do punktu 12g porządku dziennego
Pan Piotr Walczak na prośbę Przewodniczącego przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia szczegółowych zasad wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasad tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasad promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych i formalnych wymogów, jakim muszą odpowiadać składane projekty.
Stwierdził, że prawo do zgłaszania inicjatywy uchwałodawczej w poszczególnych jednostkach samorządu terytorialnego to nowa instytucja w naszym prawie. Komisja Statutowa podjęła trud, żeby przygotować projekt uchwały, która będzie obowiązywać od nowej kadencji. Ideą jest bezpośrednie wpływanie przez obywateli na prace rady i możliwość złożenia konkretnego projektu uchwały. Podkreślił, że wniesiony projekt będzie poddany pod normalny tryb pracy rady, a więc będzie poddany pracom w komisjach i głosowaniu na sesji. Aby taki projekt mógł powstać powinien powstać komitet inicjatywy uchwałodawczej, który zajmie się zebraniem odpowiedniej ilości podpisów pod listami poparcia – w naszym powiecie będzie to 300 głosów poparcia (wynika to z ustawy o samorządzie powiatowym). Komitet może wyznaczyć swojego przedstawiciela do pracy w komisjach i na posiedzeniu na sesji rady. Taki projekt będzie zgłaszany do Przewodniczącego Rady, który sprawdzi, czy odpowiada on minimalnym wymaganiom formalnym, które zostały określone w niniejszym projekcie (uchwała powinna zawierać tytuł, podstawę prawną, postanowienia merytoryczne i ich ewentualne źródła finansowania – to nie jest to wymagane, określenie organu odpowiedzialnego za wykonanie uchwały, określenie terminu wejścia w życie uchwały i uzasadnienie).
Poinformował, że w czasie sprawdzania tego projektu zauważył 3 drobne poprawki i poprosił, żeby Pan Przewodniczący we własnym imieniu je zgłosił. Przedstawiając powyższe wskazał, że w § 10, w drugim wierszu są zapisane słowa „
komitet inicjatywny” – żeby ujednolicić to z terminologią ustawy powinno być „
komitet inicjatywy”; taka sama sytuacja występuje w § 15 – w ostatnim wierszu tego paragrafu jest „
komitetu inicjatywnego”, a powinno być „komitetu inicjatywy”. W § 17 po sformułowaniu „
Uchwała wchodzi” brakuje słów „
w życie”. Następnie poprosił, aby te drobne poprawki zostały przyjęte przez głosowanie.
(w trakcie wystąpienia salę obrad opuścił radny G. Tomaszewski)
Pan Grzegorz Chmielewski skomentował, że przedstawione przez Radcę Prawnego poprawki to głównie „literówki”, po czym poddał je pod głosowanie.
Po przeprowadzeniu głosowania jawnego Przewodniczący poinformował, że 13 radnych głosowało za przyjęciem tych poprawek, a więc zostały one wprowadzone.
(na salę obrad wrócił radny G. Tomaszewski)
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono żadnych pytań ani uwag. W związku z tym przystąpiono do procedury głosowania.
Po przeprowadzeniu głosowania jawnego Przewodniczący poinformował, że za podjęciem Uchwały Nr XLII/275/18 głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych ani wstrzymujących się nie było i stwierdził, że została ona podjęta jednogłośnie (uchwała w załączeniu).
Do punktu 13 porządku dziennego
Pan Grzegorz Chmielewski zakomunikował, że co prawda w tej kadencji miało już nie być sesji, ale z uwagi na konieczność złożenia informacji o przeprowadzonej analizie oświadczeń majątkowych, a także sprawy związane z zakończeniem kadencji (w tym sprawozdania wszystkich komisji oraz przewodniczącego Rady Powiatu Świeckiego), sesja odbędzie się 19 października (piątek) o godz. 13:00 w tej sali. Przedmiotem obrad będzie m.in. temat wynikający z planu pracy, tj. „Oświata”, ustalenie dyżurów aptek i sygnalizowana przez Starostę kwestia stawek za zajęcie pasa dróg; być może pojawią się jeszcze inne zagadnienia, które będą wymagać rozstrzygnięcia.
Wyjaśniając przyczyny takiej decyzji stwierdził, że kadencja obecnej Rady Powiatu Świeckiego trwa formalnie do 16 listopada, a więc byłby długi okres do kolejnej sesji, gdyż pierwsze sesje nowo wybranych rad będą się odbywać dopiero w terminie od 19 do 23 listopada (7 dni po zakończeniu kadencji). Ocenił, że jest to dobry termin. Dodał, iż co prawda niektóre rady zamierzają spotkać się jeszcze po wyborach, natomiast więcej sesji nie planuje zwoływać – chyba, że wystąpi taka potrzeba.
Zapowiedział, że ostatnia sesja będzie mieć uroczysty charakter, a po jej zakończeniu planowany jest wspólny obiad, aby w miły sposób zakończyć okres 4-letniej współpracy.
Nawiązując do informacji przesłanej przez pracowników Starostwa przypomniał, że z zakończeniem kadencji wiąże się również obowiązek zwrotu tabletów. Zasugerował, aby radni kontaktowali się w tej sprawie z informatykiem dodając, iż materiały na ostatnią sesję zostaną przesłane na ich prywatne adresy e-mail.
Kończąc stwierdził, że obecni radni sprawują mandat do 16 listopada.
Do punktu 14 porządku dziennego
Z uwagi na wyczerpanie porządku dziennego obrady zakończono.
Przewodniczący Rady Powiatu
Grzegorz Chmielewski
Protokołowała
Halina Matwiej