Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji - według załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:
- Gawrych Józef – Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Świeciu
- Imiłkowska Małgorzata– Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Społecznej w Świeciu
- Karolewska Iwona– Sekretarz Powiatu
- Koszowski Franciszek– Starosta Świecki
- Meller Adam– Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu
- Szydłowska Bożena– Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu
- Woźniak Dariusz– Skarbnik Powiatu
Otwarcia posiedzenia dokonał Wiceprzewodniczący Komisji
Pan Adam Gatner, który powitał obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdził quorum pozwalające obradować i przedstawił proponowany porządek obrad;
- Koszty obsług prawnej Powiatu Świeckiego za I półrocze 2018r.
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego (w tym Sprawozdanie z wykonania budżetu Powiatu Świeckiego za I półrocze 2018r.).
- Sprawy bieżące (w tym Informacja o działalności Komisji za I półrocze 2018r.).
Do pkt.
Pan Piotr Walczak przedstawił Informację pt. „Koszty obsługi prawnej Powiatu Świeckiego za I półrocze 2018r.” (Informacja w załączeniu do protokołu).
Do Informacji żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Do pkt. 2
Pani Bożena Szydłowska przedstawiając projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego zmieniający uchwałę w sprawie regulaminu określającego wysokość stawek dodatków do wynagrodzenia oraz szczegółowe warunki obliczania i wypłacania nauczycielom wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 10 sierpnia 2018r.) powiedziała, że chodzi o drobny błąd w poprzedniej uchwale, którego Nadzór Wojewody nie chciał uznać jako błąd drukarski.
Pan Piotr Walczak dodał, że próbowano przekonać Nadzór Wojewody, aby załatwić tę kwestię sprostowaniem błędu pisarskiego, tej jednak twierdzi, że przepisy, które pozwalają na sprostowanie dotyczą jedynie błędów w druku w Dzienniku Urzędowym.
Pani Małgorzata Imiłkowska przedstawiła uchwałę Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały nr XXXVII/238/18 z dnia 28 marca 2018 roku w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację tych zadań w Powiecie Świeckim w 2018 roku, (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 10 sierpnia 2018r.).
Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pan Adam Meller przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1292C Wyrwa – Polski Konopat – Drozdowo na odcinku od km 1+900 do km 2+900 (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 10 sierpnia 2018r.).
Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekty uchwał Rady Powiatu Świeckiego w sprawie:
- zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na 2018 rok (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 10 sierpnia 2018r.),
- udzielenia pomocy finansowej Samorządowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego na realizację zadania związanego z kulturą i dziedzictwem narodowym (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 10 sierpnia 2018r.).
Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pani Iwona Karolewska przedstawiła Sprawozdanie z wykonania uchwał Rady Powiatu Świeckiego za I półrocze 2018 r. (Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 21 sierpnia 2018r.).
Do Sprawozdania żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekty uchwał Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2018-2026, (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 21 sierpnia 2018r.).
Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pan Józef Gawrych przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Świecie na realizację zadania z zakresu ochrony środowiska (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 10 sierpnia 2018r.).
Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pan Adam Meller odnośnie stanowiska w sprawie budowy drogi ekspresowej S10 (projekt stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 21 sierpnia 2018r.) powiedział, że Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego zwrócił się do powiatu z prośbą o poparcie stanowiska budowy drogi S10, relacji Szczecin-Wałcz-Bydgoszcz-Toruń-Płońsk-Warszawa.
Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił Informację z wykonania budżetu Powiatu Świeckiego za I półrocze 2017 roku oraz informację o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej (Informacja stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 10 sierpnia 2018r.).
Pan Adam Gatner zapytał o zagrożenia związane z wykonanie budżetu Powiatu Świeckiego.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że zagrożeniem są płace w oświacie. Poza tym obawia się, że zaplanowane 200 000 zł. na windę w Poradni Psychologiczno-Pedagogiczną w Świeciu nie wystarczą. Jeśli chodzi o plan drogowy powiedział, że inwestycje zostaną na pewno przesunięte od dwa lata do 2022 roku.
Pani Iwona Karolewska przedstawiła Sprawozdanie z wykonania uchwał Rady Powiatu Świeckiego za I półrocze 2018 r. (Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 21 sierpnia 2018r.).
Pan Adam Gatner zapytał czy jakakolwiek uchwała Rady Powiatu została uchylona.
Pani Iwona Karolewska odpowiedziała przecząco.
Po przerwie:
Do pkt. 3
Pan Szczepan Nowakowski przedstawił Informację o działalności Komisji w I półroczu 2018r. (Informacja w załączeniu do protokołu).
Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał Kierownika Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa jak się zakończyła kontrola w Biogazowni Buczku, w której brał udział, ponieważ ma bardzo dużo niepokojących sygnałów, że ta sprzedaje, czy rozdaje gnojowicę, a rolnicy wywożą ją w bardzo wysokich temperaturach. To powoduje, że jest mnóstwo uwag mieszkańców Laskowic i Gródka odnośnie stężenia amoniaku w powietrzu co bardzo mocno im przeszkadza.
Pan Józef Gawrych odpowiedział, że ze względu na skargi mieszkańców w Biogazowni w Buczku w ostatnim czasie było bardzo dużo kontroli. Aktualnie trwa tam kontrola Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Niedługo się skończy i może dowiemy się jakie są wnioski. Starostwo Powiatowe przeprowadziło kontrolę dotyczącą gospodarki odpadami około miesiąc temu. Pod tym kątem nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Niemniej jeśli chodzi o samą pracę tego podmiotu, to wiążą się z nią pewne uciążliwości zapachowe. Generalnie nie są one tak dokuczliwe jak sprawa wywozu pofermentu. Tutaj sprawa jest o tyle bardziej skomplikowana, że nasze pozwolenie już nie obejmuje samej gospodarki pofermentem i jego składu chemicznego. Decyzja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi stanowi, że poferment stał się polepszaczem gleby, nawozem rolniczym i tak został tą decyzją zarejestrowany i zatwierdzony. Załącznikami do decyzji są natomiast instrukcja stosowania i przechowywania środka poprawiającego właściwości gleby. Jest tam zapisane w jaki sposób należy ten poferment aplikować do gleby, czyli są podane ilości metrów sześciennych, które można wylewać na 1 hektar. Jest opisany także sposób w jaki należy poferment zagospodarować. Chodzi o to, że go niezwłocznie wymieszać z glebą. Kontrola WIOŚ prowadzona jest pod kątem samej technologii przeprowadzania fermentacji, która ma wpływ później na jakość tego pofermentu czy do końca są spełnione te warunki technologiczne przerobu. Tegoroczne lato spowodowało, że skutki wylewania pofermentu były odczuwalne aż w mieście Świecie. Po okresie żniw również były duże upały i osobiście interweniował u Pana Kurtysa z uwagi na skargi mieszkańców. Chodziło o zmianę terminów rozlewania na poszczególnych polach i ten się do tego dostosował. Wskazał, że uciążliwe zapachy pochodzą nie tylko z Biogazowni, ponieważ skargi były również od mieszkańców z innych miejscowości, jak również mogą pochodzić z fermy w Krąplewicach. Dodał także, że w międzyczasie odbyła się także kontrola dotycząca samego pofermentu czy on spełnia wartości, które zostały określone w decyzji Ministra Rolnictwa i Leśnictwa dotyczące właśnie polepszacza gleby. Wyniki nie odbiegają od norm zawartych w tej decyzji.
Pan Szczepan Nowakowski zapytał czy jest planowana budowa lub rozbudowa chlewni w Buczku.
Pan Józef Gawrych odpowiedział, że do Starostwa Powiatowego w Świeciu nie wpłynął jeszcze wniosek o pozwolenie na budowę.
Pan Szczepan Nowakowski zrozumiał, że Gmina Jeżewo nie zdecydowała jeszcze odnośnie pozwolenia na budowę chlewni w Buczku.
Pan Józef Gawrych potwierdził i dodał, że prawdopodobnie gmina będzie musiała przygotować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i tak samo wydać decyzję środowiskową. Ład przestrzenny w gminie jest regulowany przez radnych gminy, którzy wydają zgodę na takie inwestycje bądź nie.
Pan Szczepan Nowakowski uważa, że wniosek o przystąpienie dopiero do uchwalenia planu miejscowego, który przygotowuje gmina jest trochę spóźniony. Według niego chlewnia w Buczku może spowodować dalszą degradację naszego środowiska.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokolant:
Agnieszka Wnęk
Biuro Rady
Przewodniczący Komisji
(Szczepan Nowakowski)