Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji - według załączonych list obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:
- Chmielewski Grzegorz – Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego
- Gawrych Józef – Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Świeciu
- Karolewska Iwona – Sekretarz Powiatu
- Rocławska Joanna – Inspektor w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu
- Zmarzlak Bożena – Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Świeciu.
Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
Pan Józef Belt, który powitał obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdził quorum pozwalające obradować oraz przedstawił proponowany porządek obrad:
- Informacja dotycząca realizacji pomocy dla rolników oraz działalności ARiMR.
- Informacja o działalności ODR w Powiecie.
- Informacja o stanie dróg w Powiecie Świeckim, w tym o przebiegu realizacji inwestycji i remontów 2017/2018.
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
- Sprawy bieżące.
Do pkt. 1
Członkowie Komisji zapoznali się z Informacją dotyczącą realizacji pomocy dla rolników oraz działalności ARiMR (Informacja w załączeniu do protokołu).
Do Informacji żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Do pkt. 4
Pan Józef Gawrych przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zasad udzielania dotacji celowych z budżetu Powiatu Świeckiego dla gminnych spółek wodnych na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji (projekt uchwały stanowi załącznik do Protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 23 kwietnia 2018r.).
Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pan Józef Gawrych przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie przyjęcia apelu Rady Powiatu Świeckiego o uwzględnienie w pracach legislacyjnych Sejmu RP rozszerzenia listy zwierząt powodujących szkody w rolnictwie, za które odszkodowania powinien wypłacać Skarb Państwa (projekt uchwały stanowi załącznik do Protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 23 kwietnia 2018r.).
Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pani Joanna Rocławska odnośnie
sprawozdania z realizacji ,,STRATEGII ROZWOJU POWIATU ŚWIECKIEGO NA LATA 2014-2020” w latach 2014-2017 (Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 12 kwietnia 2018r.) powiedziała, że Strategia została przyjęta Uchwałą Rady Powiatu w dniu 26 marca 2014 roku. Zgodnie z jej zapisami sprawozdanie z realizacji strategii przedkładane jest raz w ciągu trwania kadencji Radzie Powiatu. Niniejsze sprawozdanie dotyczy realizacji zadań zapisanych w strategii na przestrzeni lat 2014-2017. Zadania zostały podzielone - ze względu na swoją tematykę i obszar oddziaływania - na cztery główne działy (obszary strategiczne): Infrastruktura, Gospodarka, Społeczeństwo i Środowisko. W okresie sprawozdawczym realizacja zadań w poszczególnych działach przedstawiała się następująco. W dziale „Infrastruktura” zostały zrealizowane wszystkie z 11 zadań. W dziale „Gospodarka” do realizacji było 26 zadań, z czego zrealizowano 23 co stanowi 88,46% ogółu zadań (nie zrealizowano 3 – czyli 11,54% - zad nr 19,20,27). „Społeczeństwo” jest najbardziej obszernym działem pod względem ilości zadań zapisanych do realizacji. Zrealizowano wszystkie z 34 zadań. W ostatnim dziale „Środowisko” do realizacji zapisanych było 19 zadań i zrealizowano, 18, co stanowi 94,74% (nie zrealizowano 1 – 5,26% - zad nr 76). Podsumowując powiedziała, że ogólnie w Strategii zapisanych do realizacji zostało 90 zadań, w okresie 2014-2017 zostało zrealizowanych 86, co stanowi 95,55% (4 niezrealizowane 19,20,27,76).Realizacja zadań w poszczególnych latach przedstawiała się następująco:
- W 2014 łącznie w strategii zapisanych do realizacji jest 90 zadań z czego zrealizowano 65 zadań - 72,22% (nie zrealizowano 25 zadań- 27,78%)
- W 2015 łącznie w strategii zapisanych do realizacji jest 90 zadań z czego zrealizowano 77 zadań - 85,55% (nie zrealizowano 13 zadań-14,45%)
- W 2016 Łącznie w strategii zapisanych do realizacji jest 88 zadań z czego zrealizowano 74 zadań - 84,09% (nie zrealizowano 14 zadań - 15,91%). Dwa zadania zostały zrealizowane w 2015 roku są to III.1 Lobbing na rzecz wyższych środków z Unii Europejskiej na obszary poza metropolitarne (Zarząd Powiatu, Skarbnik Powiatu - gospodarka 21) oraz IV.9 Tworzenie powiatowego paktu na rzecz zatrudnienia i przedsiębiorczości (Powiatowy Urząd Pracy - gospodarka 36).
- W 2017 łącznie w strategii zapisanych do realizacji jest 86 zadań z czego zrealizowano 76 zadań - 88,37% (nie zrealizowano 10 zadań) - 11,63%. Realizacja dwóch zadań zakończyła się w 2016 roku były to: III.3. Promowanie tradycyjnych, historycznych form użytkowania środowiska/zasobów przyrodniczych (Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa - środowisko 80) oraz V.1. Monografia powiatu (Wydział Organizacyjny - Społeczeństwo 69).
Do Sprawozdania żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Do pkt. 2
Pani Bożena Zmarzlak przedstawiła Informację o działalności ODR w Powiecie (Informacja w załączeniu do protokołu).
Pan Józef Belt zauważył, że zmniejszyła się liczba pracowników.
Pani Bożena Zmarzlak przyznała, że dwie osoby przeszły na emeryturę.
Pan Józef Belt zapytał czy jest szansa o przedłużenie terminów składania wniosków.
Pani Bożena Zmarzlak odpowiedziała, że nie ma takiej informacji. Zapewniła, że pracownicy ODR będą się starać pomóc jak największej liczbie osób opracować wnioski do 15 maja. Poinformowała, że w ARiMR funkcjonuje stoisko komputerowe, gdzie rolnicy będą mogli złożyć wniosek w aplikacji e-wniosek.
Pan Zbigniew Kapusta kierując się opiniami rolników zapytał dlaczego system e-wniosek został wprowadzony z dnia na dzień. Poza tym z tego co wie rolnicy sami wypełniali wnioski. Następnie zwrócił uwagę na zazielenienia. Radny gospodaruje ziemią na terenie Parku Nadwiślańskiego i przypuszcza, że łąk na jego gruntach rolnych nie zalicza się do zazielenień.
Pani Bożena Zmarzlak potwierdziła, że to nie jest zaliczane. Był co prawda okres, kiedy rolnicy deklarowali łąki i trawy przemienne siane na gruntach ornych i po 5 latach zostały one przekwalifikowane jako łąki. Zazielenienie liczy się tylko do gruntów ornych. Co do aplikacji e-wniosek plus powiedziała, że do udzielania informacji nt. aplikacji jest upoważniony tylko Pan Ryszard Kamiński - Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Jak gospodarstwo obsiewa całe działki to nie ma problemów z wypełnieniem e-wniosku, gorzej gdy jedna działka jest obsiewana różnorodnie.
Pan Grzegorz Chmielewski zapytał do kiedy jest program „Młody rolnik”.
Pani Bożena Zmarzlak odpowiedziała, że prawdopodobnie wejdzie jeszcze w tym półroczu, powinien w maju.
Pan Grzegorz Chmielewski zapytał o wymagania tego programu.
Pani Bożena Zmarzlak odpowiedziała, że aby dostać jak najwięcej punktów rolnik musi mieć stosowne wykształcenie, za które otrzymuje 5 punktów. Jeśli takowego nie posiada, to oświadcza, że w ciągu 3 lat je uzupełni, ale w tej sytuacji nie otrzymuje punktów. W tym przypadku dobrze byłoby gdyby dostał powyżej średniej wojewódzkiej powierzchnię od rodziny, albo wydzierżawił to z agencji nieruchomości rolnej czy od samorządu na okres minimum 10 lat.
Pan Franciszek Koszowski negatywnie ocenił wykształcenie jako kryterium oceny.
Pan Zbigniew Kapusta zapytał o cel zazielenień. Przypuszcza, że chodzi o miejsce schronienia dla zwierząt. Okazuje się, że ptactwo z nich nie korzysta tylko np. z konkretnych upraw (rzepaku).
Pani Bożena Zmarzlak odpowiedziała, że nie ma możliwości, aby w przyszłym roku uprawy w międzyplonie siedliskowym czy ozimym były uprawami głównymi. Zazielenienie jest po to, żeby ziemia była bez przerwy przykryta, aby nie następowała erozja gleby. Poza tym jest to sposób, aby dostarczyć jej roślin motylkowych głównie tam, gdzie nie ma produkcji zwierzęcej. Rolnicy musza przeznaczyć 5% gruntów, bo to jest wymóg, aby otrzymać płatności obszarowe.
Pan Zbigniew Kapusta powiedział, że we wrześniu siane jest żyto, więc ziemia jest zakryta.
Pani Bożena Zmarzlak zasugerowała wystosowanie postulatów w tej sprawie do Izby Rolniczej czy ARiMR, bo są to wytyczne od instytucji na wyższych szczeblach. Poinformowała, że okres od 1 lipca do 20 sierpnia to termin zasiania międzyplonu ścierniskowego. Wobec czego rolnicy mogą wejść z uprawami dopiero 16 października. Termin ten został przedłużony o dwa tygodnie. Powiedziała także, że jeżeli rolnik przez 5 lat miał trawę na gruntach ornych i wykorzystywał je jako trwałe użytki, które są przemienne (rolnik ma prawo dosiać nasiona i coś na tych trawach zrobić) to może z ARiMR w tej sprawie polemizować. W tym roku będzie to bardzo mocno sprawdzane.
Pan Grzegorz Chmielewski zapytał o procedurę zgłaszania łąk lęgowych.
Pani Bożena Zmarzlak powiedziała, że w celu zgłoszenia łąk lęgowych konieczny jest plan rolno-środowiskowy, ekspert, itd.
Pan Grzegorz Tomaszewski zapytał czy plany rolno-środowiskowe dalej obowiązują.
Pani Bożena Zmarzlak odpowiedziała twierdząco.
Do pkt. 4
Pan Dariusz Woźniak przedstawił uchwałę Rady Powiatu Świeckiego w sprawie:
- zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2018 wraz z autopoprawką (projekt uchwały stanowi załącznik do Protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 23 kwietnia 2018r.).
- zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2018-2026 (projekt uchwały stanowi załącznik do Protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 23 kwietnia 2018r.).
Pan Józef Belt zapytał czy w przypadku zniszczenia drogi podczas kładzenia tłucznia, firma wykonująca usługę naprawi ją na własny koszt.
Pan Adam Meller powiedział, że się temu przyjrzy. Zawsze jest tak, że w przypadku zniszczenia drogi podczas prac remontowych, wykonawca ma obowiązek doprowadzić ją przynajmniej do stanu pierwotnego.
Pan Franciszek Koszowski powiedział, że patrząc na I kwartał tego roku można powiedzieć, że nieco zwiększają się dochody w stosunku do wydatków. Następnie pozytywnie ocenił gwarancję otrzymania środków wysokości 2,4 mln zł. z Lasów Państwowych. Dzięki nim Powiat nie musi się zadłużać. Według niego obecnie nie ma żadnych zagrożeń związanych z finansami Powiatu. Poinformował również o spotkaniu, podczas którego Pani Elżbieta Siemiątkowska Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu powiedziała, że w okolicach maja zostanie ogłoszony konkurs z PROW jedynie na drogi polne. Nabór potrwa do końca maja. Jeśli nasz wniosek przejdzie pierwszą selekcję pozytywnie to już na początku lipca możemy ogłaszać przetarg i zlecać wykonanie. Kończąc powiadomił, że z racji nie zgłoszenia się żadnego oferenta nie został rozstrzygnięty drugi przetarg w Domu Dziecka w Bąkowie.
Pan Andrzej Łażewski przyznał, że obecny rynek jest trudny. Poza tym uważa, że na brak oferentów wpłynęło także wykonywanie prac podczas przebywania dzieci w budynkach.
Pan Zbigniew Kapusta uważa, że to wina niedoszacowanego kosztorysu.
Pan Franciszek Koszowski uważa, że kosztorys byłby niedoszacowany, gdyby wpłynęły droższe oferty, tymczasem nie wpłynęła żadna. W sytuacji niedoszacowania należałoby się zastanowić nad dołożeniem środków.
Pan Wiesław Bagniewski zapytał na jakim etapie jest opracowanie projektu na drogę w Gminie Lniano.
Pan Adam Meller odpowiedział, że prace projektowe zaczną się niebawem.
Pan Wiesław Bagniewski z tego co wie mieszkańcy mówili o problemie z przepustem pod drogą w m. Ostrowite. Poprosił, aby na etapie projektowania się temu przyjrzeć.
Pan Adam Meller poinformował, że zawsze uzgadniając dokumentację posiłkuje się wiedzą mieszkańców i lokalnych władz. Zapewnił, że w tym przypadku też tak będzie.
Do pkt. 3
Pan Adam Meller przedstawił Informację o stanie dróg w Powiecie Świeckim, w tym o przebiegu realizacji inwestycji i remontów 2017/2018 (Informacja w załączeniu do protokołu).
Pan Grzegorz Chmielewski zapytał czy zaplanowane środki na zimowe utrzymanie dróg były wystarczające.
Pan Adam Meller odpowiedział, że wydano 100% zaplanowanych środków w wysokości 900 000 zł. Zaznaczył, że odśnieżanie dotyczyło także nowo przejętych dróg wojewódzkich.
Pan Józef Belt wskazał na przełomy na drodze Osie-Warlubie.
Pan Adam Meller powiedział, że są to przełomy wynikające z cienkiej warstwy nawierzchni bitumicznej. Zarząd Dróg Wojewódzkich remontował te drogi w ten sposób, że frezowali odcinki i robili nową nawierzchnię. Dyrektor uważa, że skoro nie ograniczają nas krawężniki i ścieżki rowerowe to nie należy osłabiać słabej już konstrukcji i nałożyć nową nawierzchnię bez frezowania. Przyznał, że jest tam sporo ubytków, stąd jego prośba o przekierowanie środków z projektowania na wzmocnienie konstrukcji. Odcinek Rybno-Warlubie jest szczególny ze względu na panujący tam mikroklimat (mokradła, podmokłe tereny leśne, itd.).
Pan Grzegorz Chmielewski wskazał na przejazd kolejowy w Gawrońcu na drodze Bukowiec-Poledno, gdzie jest duże natężenie ruchu pojazdów ciężarowych z Firmy w Polednie. Chodzi o to, że nasyp usuwa się w stronę pola. Uważa, że potrzebne jest tam betonowe zabezpieczenie.
Pan Adam Meller przyznał, że nasyp na przejeździe jest słabo umocowany.
Pan Grzegorz Chmielewski wskazał na zakończenie prac w miejscowości Tuszynki odnośnie odwiertów gazu.
Pan Adam Meller powiedział, że na mocy porozumienia zawartego z firmą Orlen Upstream do końca września wykona ona nawierzchnię bitumiczną na odcinku 1300 mb tj. do granicy Gminy Bukowiec. W umowie był zapis, że w przypadku odkrycia złóż zrobi ona nawierzchnię na całym odcinku i na kolejnym kilometrze na terenie gminy Świekatowo. Odwiert jednak nie spełnił jej oczekiwań. Po rozmowie z menagerem Dyrektor wystosował pismo do firmy o rozważenie możliwości zrobienia całego odcinka i czeka na odpowiedź. Poinformował również, że w zeszłym tygodniu podpisał porozumienie z firmą Impresa Pizzarotti na 1600 metrowy odcinek do Terespola. Firma korzysta z bocznicy kolejowej, na którą zwozi kruszywo w związku z budową drogi S5. W umowie jest zapis, że w przypadku zniszczenia drogi mają tak odbudować odcinek, by można było zrobić nakładkę bitumiczną na całości o grubości 4 cm. To ma się dokonać w przeciągu 1,5 roku.
Pan Brunon Han zapytał o odcinek drogi od Nr 91 w stronę miejsca pamięci w Mniszku. Chodzi o obchody 100 lecia we wrześniu.
Pan Adam Meller zapewnił, ze skontaktuje się w tej sprawie z Gminą Dragacz, z którą wstępnie uzgodniono przekazanie i remont drogi.
Pan Andrzej Kowalski wskazał na szczególny odcinek przejętej drogi wojewódzkiej w miejscowości Rybno (łuk). Zastanawia się czy warto tam ją lepiej wyprofilować.
Pan Adam Meller przyznał, że w tym miejscu jest bardzo wąsko. Według planów droga zostanie doprowadzona do szerokości 5,5 m. Poza tym rozwiążemy problem z wąskimi miejscami i łukami. Ale to jeszcze nie teraz. W pierwszej kolejności skupiamy się na ubytkach i wzmocnieniu nawierzchni.
Pan Józef Belt zapytał jaki cel ma rozbieranie starego chodnika na tej drodze.
Pan Adam Meller powiedział, że droga wygląda w ten sposób, że są połamane krawędzie, pomieszane kruszywo i chodnik. Mijające się samochody mające ciasno, wyrzucają kamień na ścieżkę itd. Cel rozebrania chodnika jest taki, żeby przede wszystkim poszerzyć jezdnię, wynieść nowy – 12cm nad jezdnię i zrobić przeciwspadek.
Pan Zbigniew Kapusta powiedział, że w Powiecie jest ok. 600 km dróg powiatowych i tysiąc przydrożnych drzew, nawierzchnie jezdni są coraz lepsze, ale drzewa wymagają lepszej pielęgnacji. Uważa, że Powiatowy Zarząd Dróg powinien być wyposażony w podnośnik koszowy do tego celu.
Pan Franciszek Koszowski zaproponował wpisanie zakupu w budżecie Powiatu 2019.
Po dyskusji Komisje przyjęły jednogłośnie wniosek do Przewodniczącego Zarządu Powiatu Świeckiego o treści:
„Komisja Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisja Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Świeckiego wnioskują o zabezpieczenie środków w budżecie Powiatu na rok 2019 na podnośnik koszowy do pielęgnacji drzew dla Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu”. (Uchwała Komisji Infrastruktury i Gospodarki Nr 18/18, Uchwała Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Nr 18/18 )
Pan Grzegorz Tomaszewski zapytał czy zostały już wykonane ekspertyzy odnośnie przebudowy drogi Świekatowo-Serock.
Pan Adam Meller odpowiedział przecząco i dodał, że obecnie trwają jedynie procedury środowiskowe.
Pan Grzegorz Tomaszewski zrozumiał, że o kosztach jeszcze nic nie wiadomo.
Pan Adam Meller potwierdził.
Pan Grzegorz Tomaszewski negatywnie ocenił stan drogi Świekatowo – Serock i wskazał na liczne skargi mieszkańców i turystów w tej sprawie. Obawia się, że ze względu na bardzo zły stan nawierzchni, to ostatni moment aby drogę wyremontować. Następnie ze Skarbnikiem Powiatu dyskutował o drodze Łowin-Błądzim i drogach w Stążkach i Zalesiu.
Do pkt. 4
Pani Iwona Karolewska przedstawiając projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie powołania Komisji Statutowej (projekt uchwały w załączeniu do protokołu) zakomunikowała o kandydaturach do Komisji tj. z Klubu OPS – Pan Andrzej Kowalski, PSL – Wiesław Bagniewski, PiS – Pan Jan Stępień albo Pan Szczepan Nowakowski, Partnerstwo – Pani Marzena Kiełpińska i PO- Pan Adam Knapik.
Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pan Zbigniew Semrau przedstawił kompleksową informację z zakresu stanu bezpieczeństwa i porządku na terenie Powiatu Świeckiego (Informacja stanowi załącznik do Protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 12 kwietnia 2018r.).
Pan Andrzej Łażewski zapytał czy zmniejsza się tendencja niepłacących alimenty.
Pan Zbigniew Semrau odpowiedział, że nie ma najświeższych danych na ten temat.
Pan Andrzej Łażewski z tego co wie zmiana przepisów w tym względzie spowodowała wzrost płaconych alimentów.
Pan Józef Belt zapytał czy Społeczna Straż Rybacka zakupiła już samochód.
Pan Zbigniew Semrau odpowiedział, że został rozstrzygnięty konkurs i dzisiaj Zarząd Powiatu podjął uchwałę o wyborze i o podpisaniu umowy. W tym tygodniu na pewno umowa zostanie podpisana i oferenci będą mogli podjąć skuteczne działania, żeby ten samochód zakupić.
Pani Bożena Szydłowska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie określenia zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego, określenia zasad i rozmiaru obniżek w wymiarze zajęć oraz zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dla niektórych nauczycieli (projekt uchwały stanowi załącznik do Protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 12 kwietnia 2018r.).
Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pani Małgorzata Imiłkowska przedstawiła Ocenę zasobów pomocy społecznej (Informacja stanowi załącznik do Protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 12 kwietnia 2018r.).
Pan Jarosław Pająkowski zapytał o liczbę mieszkańców w Powiecie Świeckim.
Pani Małgorzata Imiłkowska odpowiedziała, że w Powiecie świeckim jest 99 876 mieszkańców.
Pan Brunon Han odnośnie pomocy pieniężnej na zagospodarowanie zauważył, że w 2015 roku dla dwóch osób było 3 000 zł., natomiast w 2016 roku dla 5 osób jest 10 500zł.
Pani Małgorzata Imiłkowska wyjaśniła, że usamodzielnienie zależne jest od rodzaju pieczy i długości pobytu. Zagospodarowanie natomiast nie jest od tego uzależnione, tylko od potrzeb w trakcie usamodzielnienia i możliwości finansowych Powiatu. To nie są znaczone kwoty.
Pan Brunon Han zrozumiał, że to nie jest ryczałt, tylko jest przydzielane uznaniowo, zależnie od różnych czynników. Następnie zapytał o 5 000 zł. na zadanie związane z przeciwdziałaniem narkomanii.
Pani Małgorzata Imiłkowska odpowiedziała, że chodzi o zlecenie zadania dla Polskiego Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii, które miało punkt poradniczy.
Do pkt. 5
W sprawach bieżących dyskutowano o majowych posiedzeniach komisji.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokolant:
Agnieszka Wnęk
Biuro Rady
Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
(Józef Belt)
Przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki
(Zbigniew Kapusta)