- Fakultatywnie w pracach zespołu może uczestniczyć specjalista, którego opinia jest konieczna do rozpatrzenia sprawy.
- Pracami zespołu kierować będzie Kierownik, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 zwany dalej pracownikiem centrum.
- Skład zespołu ustala pracownik centrum w zależności od tego, w którym domu ma być umieszczona osoba, co do której prowadzone jest postępowanie w sprawie wydania decyzji o umieszczeniu. §2. 1. Zespół jest organem opiniodawczo – doradczym Starosty.
- Zespół gromadzi i analizuje wszelkie dokumenty konieczne do rozpatrzenia sprawy.
- Zespół wypracowuje opinię i przedstawia ją w formie protokołu.
- Członkowie zespołu, o których mowa w § 1 ust. 1 i 2 wydają opinię na posiedzeniu, które w miarę potrzeb zwołuje pracownik centrum.
- Pracownik centrum przed posiedzeniem zespołu gromadzi dokumenty konieczne do rozpatrzenia sprawy.
- W sytuacji gdy zespół nie jest w stanie zaopiniować danego wniosku ze względu na brak wymaganej dokumentacji lub bez dodatkowych dokumentów zamieszcza stosowne adnotacje w protokole z posiedzenia. §3. 1. Do zadań zespołu należy w szczególności: 1) analiza złożonej dokumentacji i ustalenie czy jest kompletna, 2) ustalenie czy prawidłowo określono typ domu, do którego kieruje właściwa gmina, 3) ustalenie czy zasadne jest ubieganie się o umieszczenie w domu pomocy społecznej poza kolejnością, 4) zasięgnięcie opinii Dyrektora Domu Pomocy Społecznej, w którym ma być umieszczony wnioskodawca.
- W ramach czynności, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 zespół w szczególności analizuje wywiad środowiskowy zawierający pisemne stwierdzenie braku możliwości zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania przez gminę i rodzinę oraz konieczność umieszczenia w domu pomocy społecznej odpowiedniego typu i potwierdzające powyższe następujące dokumenty: 1) zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia w przypadku wszystkich osób ubiegających się o umieszczenie, 2) zaświadczenie lekarza psychiatry w przypadku osób z zaburzeniami psychicznymi 3) zaświadczenie psychologa w przypadku osób z upośledzeniem umysłowym, 4) opinia dotycząca stopnia sprawności osoby ubiegającej się o umieszczenie w domu pomocy społecznej sporządzona przez właściwy ośrodek pomocy społecznej w przypadku wszystkich osób ubiegających się o wydanie decyzji o umieszczeniu.
- Wzór dokumentów, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 1-4 ustala Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu. Jeżeli wpłyną dokumenty, które nie zostały wypełnione wg ustalonego wzoru, pracownik centrum sprawdza czy zawierają wszystkie wymagane dane. Jeżeli występują braki informuje się właściwa gminę o konieczności dostarczenia zaświadczeń na ustalonych wzorach.
- W ramach czynności, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 3 zespół analizuje czy nastąpiły zdarzenia losowe takie jak: 1) ciężka choroba jedynego opiekuna potwierdzona stosownym zaświadczeniem lekarskim lub inną dokumentacją potwierdzającą ten fakt, 2) śmierć jedynego opiekuna osoby ubiegającej się o umieszczenie w domu pomocy społecznej, zły stan zdrowia opiekunów osoby ubiegającej się o umieszczenie w domu pomocy społecznej potwierdzony w formie opinii wystawionej przez właściwą gminę, 3) częste ostre nawroty choroby osoby ubiegającej się o umieszczenie w domu pomocy społecznej potwierdzone zaświadczeniem lekarskim lub inną dokumentacją potwierdzającą ten fakt, 4) utrata dachu nad głową przez osobę ubiegającą się o umieszczenie w domu pomocy społecznej (w szczególności w wyniku klęski żywiołowej).
- W ramach czynności, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 3 zespół analizuje czy występują następujące przesłanki: 1) orzeczenie sądu o umieszczeniu w domu pomocy społecznej bez zgody osoby umieszczanej, 2) orzeczenie sądu zezwalające opiekunowi osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej na umieszczenie jej w domu pomocy społecznej.
- Umieszczenie w domu pomocy społecznej poza kolejnością następuje wyłącznie na zwolnione miejsce. §4. W sprawach o umieszczenie w domach pomocy społecznej mają zastosowanie właściwe przepisy Ustawy o pomocy społecznej i Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie domów pomocy społecznej. § 5. Traci moc Zarządzenie Starosty Świeckiego Nr 42/15 z dnia 3 czerwca 2015 roku. § 6. Wykonanie zarządzenia powierza się Dyrektorowi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu. § 7. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.
STAROSTA
(Franciszek Koszowski)
-
- Rodzaj aktu prawnego Zarządzenie Starosty
- Rok podjęcia (podpisania) 2018
- Status Obowiązujący
- Sesja Nie dotyczy
- Data podjęcia (podpisania) 11.06.2018
- Data rozpoczęcia obowiązywania 11.06.2018
- Data wejścia w życie 11.06.2018
- Data publikacji w dzienniku urzędowym Nie opublikowano
- Nr publikacji w dzienniku urzędowym Nie dotyczy
- Pozycja w dzienniku urzędowym Nie opublikowano
- Nr aktu prawnego 248/18
- Czego dotyczy dodawany akt prawny powołania zespołu opiniującego wnioski osób ubiegających się o umieszczenie w domach pomocy społecznej na terenie Powiatu Świeckiego
- Podstawa prawna wydania art. 34 ust. 1 oraz art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1000),
- Grupa aktów prawnych Zarządzenie Starosty
- Typ treściAkty prawne